Bibliotheken in Haven Gecombineerd verpleegtehuis vakantietijd m Driehuis kan worden gebouwd Insluiper betrapt In de vishal e: en het bestond IJmuiden voor P'l I 1 OVER IJMUIDEN GESPROKEN... Smees en Snees Bussen I Bussen II MET TREFCENTRUM EN VERJAARSKAMERS - ZONDER VASTE BEZOEKUREN 4 WOENSDAG 1 6 5 JUNI 19 7 6 IJMUIDEN-VELSEN I door Jan van Baarsel ftj VELSEN. De bouw van een gecombineerd verpleegtehuis achter het Missiehuis in Driehuis staat nu niets meer in de weg. De minister van volksgezondheid heeft het bestuur van de Stichting Medisch Centrum Velsen goedkeuring verleend om over te gaan tot het verstrekken van op drachten voor het bouwkundig gedeelte. Dat betekent dat indien men het tijdschema weet aan te houden tijdens de bouw per 1 januari 1978 „Kennemergaerde” eigendom van de gemeente) en een gebouw van het Zeewegziekenhuiscomplex leeg zullen komen. In verbandl hiermede zal de commissie voor de volksgezondeheid uit de gemeenteraad, zich 18 juni buigen over een voorstel van B. en W. om als gemeente Velsen garant te staan voor de totale kosten van bouw en in richting, ten bedrage van 25 miljoen. Diezelfde avond komt ook in be handeling een garantverklaring voor 9 miljoen, nog voortvloeiend uit de bouw van het Zeewegziekenhuis. De gemeenteraad zal in de raadsverga dering van 1 juli deze voorstellen behandelen. omctCXL wal acOPCno VA^ AAL LOLA WERD kunnen voor te be- nu partij- Eerst stand samen tracht ■pende an de <awa- wes- D en i zijn wor- n een RVs Nu blij- oelige ging kun- lorm laten igers mtal man nan- terie muit dere het doe mde de illen h te gne- ach- drie eenpersoonska- VELSEN. Tijdens de vakantie-peri- ode zullen de filialen van de Openbare Bibliotheek iéder een week gesloten zijn. Filiaal Santpoort: 5 tot en met 10 juli; filiaal IJmuiden-West: 12 tot en met 17 juli; filiaal Velsen-Noord: 2 tot en met 9 augustus. DE BESOMMINGEN WAREN: SL 6 2700, IJM 18 3100, IJM 27 2300, UK 4 500. VD 20 1800. WR 48 2200. WR 13 1300. YE 23 2800. i Uyl ■orden jttrek- dezin- algend i van- n ne- jevin- nctio- 5 een t dat. winst ■nmen Toen ebben ng tot geno- part- heeft s het r de rant- ■rden dient zeer leker reft", BKR leren heeft lijst- Partij >1 nog e ver- nister- winst gelij- van or de CDA, zetels :omen 6 als zetels esu- aar- hun door :nde met 400 neer i de van riem lijke zoor- zo- eleid ijken kio Is ericht. n het lopen, dj de .6 een hart- Deze weersbesehrijving, de aandui ding van het Badhuis en het menu hebben we geciteerd uit een artikel dat de dertigjarige mr. Simon Visse ring, hoofdredacteur van de Amster- damsche Courant, in het maandblad De Gids schreef aan het einde van het jaar 1848 Dat de autobusondernemers Mooij en Van Diggelen, beiden te Beverwijk ge vestigd, hun wagens in een felle concurrentiestrijd praktisch tegelijk naar Haarlem lieten vertrekken, wordt bestreden door de heer D. van Diggelen te IJmuiden. „Mijn vader”, vertelde hij ons, „reed op het half uur en het kwar tier, Piet Mooij op het uur.” Wat de gesignaleerde wilde toestanden betreft, al in 1922 was er volgens deze lezer een concessie van Gedeputeerde Staten nodig; er moest daartoe een dienstregeling worden gepubliceerd met vaste routes. Na korte tijd machinist op de stoomtram te zijn geweest en daarna de leiding van een garage in Alkmaar te hebben gehad ging de heer Van Diggelen sr. werken bij het bedrijf van Mooij in Beverwijk, die aanvankelijk een autobus had met massieve banden en een kettingaandrijving. In 1922 begon de heer Van Diggelen met een eigen autobusdienst op Haarlem. Die bus had al (koperen) steunpunten en een vastgesteld aantal zit- en staanplaatsen. Een enkele reis Haarlem kostte 35 cent, een retourtje 60 cent (men kon daarop ook met de bussen van andere ondernemers terug). (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met ver melding „Van Gat tot Stad”, belt u liever dan 023-378601). Per 40 kg: makreel twee 52; schar 47- 25; wijting drie 92-80; tarbot 294-188; griet 282-180; kabeljauw een 128; kabel jauw twee 142-140; kabeljauw drie 118; kabeljauw vier 108-104; kabeljauw vijf 92; schol drie 130-90; schol vier 63-46. Hoeveel exploitanten er in de begintijd van de autobussen zijn geweest blijkt uit een opsomming van de heer H. Servaas te IJmuiden. Hij herinnert zich: Oudshoorn en Maussen, Hogeland, Schoone („deze had een soort tram wagen met achter de chauffeur een schuifdeur”), Roodt, Vos, Blauw Wit, de Beverwijkers Mooij, Van Diggelen en Leguit en de man die een „toeringcar met allemaal deurtjes” van de Amsterdamse boot naar het strand van Wijk aan Zee exploiteerde: De Waard. Mstad de Egmonders het in lange, hete zo mers ook deden. „De zon had reeds langer dan eene week dag aan dag aan den blauwen hemel gebrand, zonder dat een enkel mededoogend wolkje een ooigenblik zich tot een sluier voor zijn gloed had gehangen, zonder dat eene enkele onweersbui lafenis had geschonken.” moeten rooien. De overige bomen zullen in tact blijven, zodat er niet wordt getornd aan de fraaie singel aan de Van Maerlantlaan en ook het bekende „bre- vierlaantje” onaangeroerd zal blijven. Overigens zal er wel een weg worden aangelegd tussen het verpleegtehuis en het voormalige missiehuis. In de aanhef schreven wij over een garantieverlening van 25 miljoen. Wat de bouwkundige kosten betreft, die be dragen voor de bouw door Smit’s Bouw bedrijf in Beverwijk: zeven miljoen gul den; voor het elektrotechnisch deel uit tev oeren door Stero en Wegchelaar in Zaandam 1,2 miljoen gulden en voor het werktuigbouwkundig gedeelte, dat in handen is gegeven van Gebroeders Van Harra in Zaandam: 2,2 miljoen gulden. In totaal dus f 10,4 miljoen gulden. De resterende 14,6 miljoen zijn voor in richting en verdere voorzieningen nood zakelijk. Van de reeks opmerkingen die we de laatste weken ontvingen over de her komst van het in IJmuiden populaire woord „Smees” noemen we er nog twee die dezelfde verklaring geven. Zowel de heer J. Leijen te Haarlem, afkomstig uit Egmond aan den Hoef, als de heer C. Koper te IJmuiden, afkomstig uit Egmond aan Zee, menen dat „smezen” van „smiezen” komt, in de betekenis van in de „smiezen” houden, in de gaten houden. Mevrouw M. Tervoort-van Schagen te Beverwijk herinnert zich van haar meisjestijd in de kop van Noord-Holland dab daar het woord „snees” werd gebruikt als aanduiding van een bepaalde hoeveelheid land. De Centrale volwassenen afdeling en de Centrale jeugd bibliotheek te IJmui den blijven in deze perioden open. Le zers van de filialen kunnen hier op vertoon van hun lidmaatschapskaart te recht. De capaciteit van dit gecombineerd verpleegtehuis zal 200 patiënten bedra gen. Deze worden ondergebraeht in een T-vormig gebouw, waarvan het hoofdge bouw vier bouwlagen krijgt en de „poot” van de T, slecht een bouwlaag zal tellen. Medio anugustus zal de eerste paal offi cieel worden geheid. Een maquette van het te bouwen ge combineerd verpleegtehuis in Driehuis, dat omringd wordt door de Nic. Beets- laan, Van Maerlantlaan, Wolff en Deken laan en uiteindelijk ook door de langs het voormalige Missiehuis gelegen Kerk- weg Dinsdag vertrokken: Sea Bure, Cont. Plat; Skaufast, Rio de Janeiro; Fridel, Kingslynn, IJmuiden; Deneb, Castellon, IJmuiden; Constance, Odensee, IJmui den; Oil Prospector, Cont. Plat, IJmui den; Kharlov, Rouaan; Lachs, Bremen; Nor Truck, Cont. Plat, IJmuiden; Royal Viking Sky, Hamburg; Parkesgate, Bou logne, IJmuiden; Wildebeest, Cont. Plat, IJmuiden; A. Held, Malmö; Centence, Antwerpen; Schwabenstein, Antwerpen; Teutonia, Kopenhagen; Arona, Rotter dam; Eleonora H, Goole; Joran, Gibral tar; Libation, Londen, Koog a.d. Zaan; Eloquence, Selby; Louise, Marseille; Tor Scandinavia, Noordzee; Kenrix, Poole, IJmuiden; Morbihan, Nantes, IJmuiden; Mercur, Stavanger. „Opgepast Y-muiden.” „Y-Muiden alles in orde.” Jacob List die nog geboren moest worden reserveerde een goede tafel bij het raam van zijn Badhuis dat nog gebouwd moest worden, een drukbezochte zaak aan het strand van IJmuiden welk dorp nog hele maal tot stand moest komen, met fraai uitzicht op de bonte scheepvaart van en naar het Noordzeekanaal dat nog gegraven moest worden. Met keurige hand schreef hij het bestelde over: Diner 5 uren Twee personen Gekookte tong! Pieterselie: Biefstuk. Aardappelen (Van een medewerker) AAN DE DINSDAGMARKT AANGEVOERD: 655 kg tong; 6 kisten tarbot en griet; 73 kisten kabeljauw; 15 kisten wijting; 73 kisten schol; 51 kisten schar; 15 kisten makreel en 43 kisten diversen. VELSEN In een woning aan de Rijksweg in Velsen-Zuid zijn dinsdag morgen door de bewoonster twee jonge insluipers aangetroffen. Het verpleegtehuis zal dienen voor vijf categoriën patiënten. Allereerst re- aetiveringspatienten, dat wil zeggen die patiënten, die na een ziekte of ongeval in verband met de ontstane invaliditeit, een training nodig hebben. Verder chro nisch zieken, die geen voortdurende spe cialistische hulp nodig hebben, maar die thuis of in het verzorgingstehuis de oodzakelijk verpleging en verzorging niet kunnen krijgen. Dit bij gebrek aan voortdurende medische, paramedische en verpleegkundige begeleiding en supervi sie; als ook door het ontbreken van de benodigde technische mogelijkheden. Terminale patiënten, die voor langer du rende terminale zorg opgenomen worden in verband met de noodzakelijke, soms intensieve verpleging en verlichting van het lijden, onder andere pijnbestrijding. Reconvalescenten. Dat wil zeggen, die patiënten, van wie de genezing nog niet zover is gevorderd, dat zij thuis of in een verzorgingstehuis kunnen worden verzorgd, maar die toch niet langer in het ziekenhuis behoeoeven te blijven. Vakantiepatienten, voor wie goede ver pleeghulp thuis wel aanwezig is, welke verpleeghulp echter tijdelijk ontbreekt door vakantie of ziekte van de verzor gers. Hun aantal is zeer gering. De tweehonderd patiënten worden ondergebracht in zeven afdelin gen en worden door de gecombineerde opzet van het geheel in staat gesteld de Groente Dessert. Bovenaan de kaart schreef hij „Gereserveerd voor Heere S. Visse ring te Amsterdam.” De telegrambezorger had Jacob Last gestoord toen deze de schielijk slin kende voorraad slootijs van het bui tengoed Velserbeek in zijn ijskelder inspecteerde. De maand augustus had al zoveel hitte' gebracht dat List nog maar mondjesmaat inkocht bij de Egmonders die met hun lange, platte mand op de rug lopend naar het Badhuis kwamen. Toch moest hij veel meer ijs gebruiken dan anders bij zijn normale, grote voorraad vis. Als het zo doorging zou hij nat schelpenzand in plaats van ijs op en tussen de vis moeten strooien, zoals logeerde om het grote Amsterdam te leren kennen. Op de Dam, waar de straafmodder tot pulver verdroogd was, namen ze een open rijtuig naar het station. Nadat hij kaartjes voor de trein had gekocht liep Vissering naar het kantoortje van de telegraaf om een tafel in het IJmuidense Bad huis te reserveren. Zoals hij zijn vriend vertelde: „Dat doet men ge woonlijk, omdat het Badhuis in dezen tijd na beurs nogal veel onverwachte gasten krijgt. Zie zoo, nu wordt, ter wijl we stoomen, ons diner gereed gemaakt en wij vinden bij onze aan komst de tafel gedekt”. ..Dat is toch gemakkelijk, met die telegraaf”, zei de vriend. .Wij, Hollanders, zijn practische menschen, en wij hebben die tele graaf niet voor ons plezier aange legd”, antwoordde. Vissering. „Hare voornaamste bestemming is ten dien ste van handel en zeevaart. Sedert, nu een jaar of twaalf geleden, het Woensdag vertrokken: Blitar, naar Huil; Hercules, Curasao; Neptun, Bre men; Correze, Rotterdam; Acadian Vic tory, Cont. Plat, IJmuiden. Dinsdag aangekomen: Sudan, Antwer pen; Athens Sky, Leixoes; Gyrinus, Col chester, IJmuiden; Eloquence, Hull; Ca- riba, Antwerpen; Kenrix, Rochester, IJ muiden; Nor Truck, Cont. Plat, IJmui den; Parkesgate, Kingslynn, IJmuiden; Thuringia, Bremerhaven; Heelsum, Ant werpen; Jemrix, Whitby, IJmuiden; Bi son, Cont. Plat, IJmuiden; Hystein, Hammerfall; Correze, Le Havre; Tor Scandinaviu, Gothenborg; Maria Gaebe, Kristinestad, Beverwijk; Kapitan Ledo- chowski, Port Harcourt; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Massiniaki Aigli, Napels; Marieka, Harlingen; Nakwa Ri ver, Rotterdam. huis gekookt en in de verwarmingswa- gens cvergebracht. Er zal ook niet-zoals dat wel in het ziekenhuis gebeurt- wor den gegeten van plateaus, maar van borden en aan gedekte tafels. Dat geldt zowel voor de maaltijden in het trefcen trum als in de dagverblijven, welke per afdelihg aanwezig zijn. Meer en meer wil men hier de richting dus uitgaan van een gezinsvervangend tehuis, naar de gewone woonsfeer, zo van ’s morgens om acht uur wakker worden en dan aankleden en van eten op gewohe tijden. Bij het complex komen geen voorzie ningen voor het personeel. Wel wordt met de gemeente Velsen op dit moment gesproken over de bouw van (veertig woningen voor personeel. Het gecombi neerd verpleegtehus in Driehuis zalna melijk werk bieden aan honderd perso nen, waarvan men verwacht, dat veertig personen van elders aangetrokken zullen moeten worden. De opleiding tot ziekenverzorgster is in verband met deze nieuwbouw ver sterkt en het dubbele aantal dan tot dusver is nu in opleiding. Die topleiding geschiedt in het Zeewegziekenhuis. Wat het talrijke groep op deze plaats betreft, heeft men enkele fruitbomen en helaas ook twee grote iepen en een eik Op elke bouwlaag komt voorts een zogen omede „verjaardskamer van vier bij zes meter. De patiënten kunnen deze bespreken om er de verjaardag te vie ren. of eventueel een zoveel-jarig huwe lijksfeest. dan wel een willekeurig feest je te houden met familie en grienden. Daar kan dan ook het eten worden genuttigd. Dat eten wordt in het Zeewegzteken- van meerendeels Duitsche, gedeelte lijk ook inlandsche manufacturen. Zonder moeite schoot eene stoomboot het zeekasteel voorbij, die tegen wind en stroom op een Surinamevaarder en twee schoeners, waarschijnlijk uit de Middellandsche Zee, stadwaarts boegseerde. Nog sneller schoot dë slanke, spitsgebouwde kanaalboot voort, in sierlijke en vlugge wendin gen alle aanraking vermijdende, wel ke telken twee uren tusschen Am sterdam en Y-Muiden beurtvaart.” Dit alles nam Simon Vissering waar op 20 augustus 1848, vanuit een trein die daar niet reed, op een kanaal dat er pas een dikke kwart eeuw later zou zijn. Wat er in werke lijkheid was: de vruchtbare duinvlak te de Breesaap. Waar Vissering sche pen zag. liepen schapen; een kleine driehonderd had de Breesaap er. Er waren ook zo’n veertig paarden en tweehonderd runderen. Deze werden verzorgd door twaalf boeren die heel wat monden hadden te voeden: hun gezinnen telden bij elkaar honderd- vijfentwintig zielen. Maar dat is weer een ander verhaal. diverse afdelingen te doorlopen. Ook bestaat de mogelijkheid echtparen om te worden opgenomen, doch meestal is dat van korte duur, omdat de meest fitte helft van het echtpaar na enige tijd het toch op prijs stelt om thuis in het eigen bedoeninkfe. te' wonen en te leven en daarom lieveF' De vrouw had vermoedelijk een van de deuren open laten staan en toen zij thuis kwam liepen twee jongens ver moedelijk van ongeveer vijftien jaar door het huis te banjeren. Zij sloegen op de vlucht toen de vrouw thuis kwam, maar bij nader onderzoek is gebleken dat zij al uit een portefeuille tweehon- derdzeventig gulden hadden weggeno men. Woensdag aangekomen: Harma, van Klaipeda; Jo, Hull; Prinsenborg, Gefle, Zaandam; Oil Prospector, Cont. Plat, IJmuiden; Regine, Tilbury; Lodz, Rotter dam; Elke Kahrs, Antwerpen, IJmuiden; Nordic Clover, Great Yarmouth. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: tarbot 11,14; grote tong 14,82-14,70; grootmiddel tong 15,33-15,09; kleinmiddel tong 13,36-12,61; tong een 13,54-12,33; tong twee 11,39-10,85. Amsterdam, door ondiepten in de Zuiderzee voor de scheepvaart onbe reikbaar, had een kleine kwart eeuw tevoren en verbinding mt de Noordzee gekregen via een lang, bochtig kanaal naar Den Helder, het Noordhollands kanaal. Het voldeed al gauw niet meer. De schepen werden groter; ze konden elkaar nauwelijks passeren. Het oude idee van een ka naal door Holland op zijn smalst, een korte verbinding rechttoe-rechtaan. werd in de hoofdstad weer gepropa geerd, onder meer door twee mensen die weinig kaas van de techniek had den gegeten, die dit werk tot stand moest brengen: de zich uitvinder noe mende P. Faddegon Pzn en de carga door J. Kloppenburg. Hun brochure zou na een paar jaar in het vergeet boek zijn geraakt als ze Vissering in het jaar van de uitgave niet had geïnspireerd tot het schrijven van zijn artikel voor De Gids. De titel: „Een uitstapje naar Y- Muiden.” Daarmee kreeg IJmuiden achtentwintig jaar voor zijn geboorte zijn na-am. De inhoud: een droom op een warme zomerdag, fascinerend be schreven: een zeer opmerkelijke droom omdat ze bijna geheel is uitge komen. Terecht gaf Potgieter jaren later aan Vissering de titel van „mij merend schepper van IJmuiden, die ons de toekomst wist te duiden of uw zangster zienster waar”. „Wij moesten de gloeiende, nauwde stad voor heden maar ont vluchten”, zei Vissering in zijn „droom” tegen een vriend die bij hem kanaal van het Y naar de Noordzee Herinnering aan U926: op het Ensche- afgemaaki is, is Y-Muiden Amster- deplein in IJmuiden, bij het gebouw dam’s zeehaven geworden. Nu is Am- voor Christelijke Belangen, werd veler sterdam met zijne zeehaven verbon- aandacht getrokken door deze „naboot sen dooi’ een kanaal, een spoorweg sing van het eerste stoomschip, genaamd en eene telegraaf. Het eerste brengt „Rembrandt" dat door het Noordzeeka- de goederen en schepen, de tweede de naai voer toen dit 50 jaar geleden offi- personen en brieven, de laatste de deel was geopend. De foto werd ons ter dringende tijdingen over. Er kan geen beschikking gesteld door mevr. M. Jon schip uit zee aankomen, geen schip geling-v.d. Horst te IJmuiden. uitzeilen, zonder dat de verklappende telegraaf het binnen eene seconde tijds naar Amsterdam bericht.” De beide heren reden „door Hol lands vette weiden en waterrijke dre ven” naar Halfweg. Na een korte stop stoomden zij „den ouden Sparendam- mer dijk langs, over het Sparen, waar dit zich met een zijtak in het Y-kanaal werpt, en de duinen van Zandvoort en Velzen tegemoet”. Enige tijd later: „Wij waren aan het kanaal gekomen, dat, gelijk ge weet, van het punt af, waar de straatweg naar Beverwijk de ijzer- baan kruist, tot Y-Muiden toe, vlak naast den spoorweg loopt. Het gezicht dat zich hier aanbied, is altijd nieuw, altijd grootsch, altijd rijk en vol afwisseling, hoe menigmaal men ook dezen tocht gedaan hebbe; stel u voor, hoe opgetogen mijn gast was, die dat alles voor het eeerst zag. Rechts van ons, bijna onder ons, stroomde het breede kanaal, vol le ven en beweging. Hier dreef eene kof, in ballast naar de Oostzee bestemd, voor de eb af. Iets verder kwam een zware Oostindievaarder opzeilen, die eene rijke uitvracht naar Java inhad. enige keren per dag op bezoek gaat naar de wederhelft. Elke afdeling telt vijf vier-persoons kamers; drie twee-per- soonskamers en twee mers. Ook zal de mogelijkheid worden geo pend om in situaties waarin iemand ontslagen is uit het ziekenhuis, dat hij of zij een aantal uren per dag naar het gecombineerd verpleegtehuis gaat voor re-activering. En dat een paar dagen per week, tot dat depersoon in kwestie vol doende fit wordt geacht om geheel thuis te blijven. Een en ander natuurlijk in goed samenspel met de huisarts, de wijkverpleegster of de leiding van het verzorgingstehuis. Een dergelijke re-acti vering gebeurt niet in het kader van de werkwijze in een politkliniek. Men kan er overdag rustig de tijd voor nemen. In het nieuwe gebouw in Driehuis namelijk kopt op de begane grond direct links van de ingang een groot „trefcen trum” waar de patiënten kunnen eten, waar zij ook met hun gasten kunnen eten en waar het personeel de maaltijd kan gebruiken. Er zal een balie in ko men, maar ook een toneel. Deze ruimte kan ook dienstbaar gemaakt worden voor het houden van kerkdiensten. Er zullen voor het nieuwe tehuis ook geen bezoekuren worden ingesteld. De och tenduren wil men vrij houden voor on derzoekingen en dergelijke. In de mid daguren en in het begin van de avond zal men er vrij op bezoek kunnen gaan. Afhankelijk van de toestand waarin de patient verkeert, worden familie of bekenden de mogelijkheid geboden om de patient een dagje te halen of boodschappen mee te gaan doen. 8 •toNXV-'-vtoC-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5