KNOBEL MILD OVER ARBITER TSJECHEN TERECHT IN FINALE EK HORT LEIDT Gesprek NBB over Spelen THOMAS: IK BEN DE BAAS SPOmM® afspraak niet” O „Cruijff hield 1 1. MEULEMAN OVER AFFAIRE-KNOBEL DONDERDAG >an- (Van onze speciale verslaggever) Marionet nt. met DIG vko- SCH >ort- :ijd. RT- k in ZAGREB Het ten onrechte on derschatte Tsjechische team heeft met één daverende dreun Johan Cruijff, George Knobel en het Ne derlandse voetbal van het voetstuk gestoten. Op een even onthutsende als beschamende wijze is een wreed einde gemaakt aan het Oranje-tijd perk, dat de hele voetbalwereld ruim twee jaar in zijn ban heeft gehouden. De 1-3 nederlaag tegen de formatie van de ex-FC-Den Haag-coach Vaclav Jezek wordt in het Nederlandse kamp nog wel af gedaan met de opmerking dat er sprake was van een „incidentele miskleun”, maar vooral gezien de grote problemen die kort voor het duel tegen Tsjechoslowakije aan het licht kwamen, moet voor de naaste toekomst van het Nederlands elftal toch ernstig worden gevreesd. ,g -F SPORT I Oranje ging op beschamende wijze af (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) eis van klasse van SS. ir uw ngen es in irt. cantie. Pers V. N I Falen van Cruijff deed team in moeras belanden lende oning eet u nen? lente- Tweede ronde: Vlastimil Hort (Tsj) verslaag Sergio Mariotti (Ita) in 41 zet ten, Walter Browne (V.st.) verslaat Eu gene Torre (Phi) in 41 zetten, Ljubomir Lubojevic (Joe) verslaat Joeri Balasjov (Sov) in 60 zetten. ZAGREB De door bondscoach George Knobel zo geprezen scheidsrechter Clive Thomas uit Wales heeft woensdagavond, tijdens de eerste ontmoeting van de EK- halve finale tussen Nederland en Tsjechoslowakije ongetwijfeld geschiedenis gemaakt. Op een bijzonder consequente, maar door de direct betrokkenen toch wel gewraakte wijze, heeft Thomas het harde, en soms unfaire duel tot een acceptabel einde weten te leiden. van en niet in staat is boven de grauwe middel maat uit te komjen. De Tsjechen hebben dat op zeer pijnlijke wijze aangetoond. Dit voetbal van Nederlandse makelij, maar dan niet gebaseerd op een of twee uitblinkers maai- op een hecht teamver band. werden Cruijff en de zijnen tot straf. Door een onfortuinlijk moment van de Tsjechische vrije verdediger On- drus. die na een klein half uur in de tweede helft de bal uit een voorzet van Het Tsjechische openingsdoelpunt is gemaakt. Keeper Piet Sch rijvers kon de kopbal van verdediger Ondrus nog wel raken maar niet keren. Volgens de officiële lezing heeft hij dat deze keer gedaan om zijn mario net, bondscoach Knobel, in het zadel te houden. Nu de KNVB echter wei gert de juiste toedracht van deze affaire naar buiten te brengen, blij ven de twijfels over de ware reden van Knobels ontslagaanvrage per 30 juni. Nog altijd bestaat de sterke indruk, dat de eisen van Cruijff in verband met zijn deelname aan de WK 1978 en aan de kwalificatiewed strijden geen langdurige trainings kampen en het meereizen van echt genote Danny naar Argentinië de echte knelpunten van deze onver kwikkelijke zaak vormen. Derde ronde: Zoltan Ribli (Hon) remi se tegen Peter Biyiasas (Can) in 74 zetten, Ludek Pachman (W.-dl.) verliest van Miguel Quinteros (Arg) in 75 zetten. De stand na drie ronden is nu: 1. Hort (Tsj) 3 punten, 2. Mecking (Bra) en Quinteros (Arg) 2,5, 4. Ljubojevic (Jsl), Spasski (Sov), Poloegajevski (Sov), Ghe orghiu (Roe), Browne (V.-st), Kavalek (V.-st.) en Uhtmann (O.-dl.) 2, 11. Tsjesj- kowski (Sov) en Balasjov (Sov) 1,5, 13. Pachman (W.-dl), Mariotti (Ita), Biyiasas (Can) en Ribli (Hon) 1; 17. Tan (Sin) en Harandi (Iran) 0,5, 19. Panno (Arg.) en Torre (Phi) 0. De uitslagen van de afgebroken partij en zijn: eerste ronde: Boris Spasski (Sov.) verslaat Wolfgang Uhlmann (O.- DL) in 51 zetten, Zoltan Ribli (Hon) remise tegen Walter Browne (V.st.) in 49 zetten, Khossrow Harandi (Iran) remise tegen Gheorghui (Roe) in 72 zetten, Oscar Panno (Arg.) verliest van Miguel Quinteros (Arg.) in 41 zetten. De zesde etappe van de Ronde van Oos tenrijk is gewonnen door de Italiaan Enzo Gecchhele. Wolfgang Steinmayr blijft leider in het algemeen klassement. Zweden versloeg in Stockholm het voetba lelftal van Noorwegen met 2-0. Het was het eerste duel in groep zes van de voorronden in de strijd om het wereldkampioenschap. Ad Brouwers van NAC heeft zijn contract met de Bredase voetbalclub met een jaar verlengd. Eerder had de speler besloten te stoppen maar op aandrang van de club zal hij toch nog een seizoen meedraaien. De vijfde race in de strijd om de Europe se zeiltitel in de Tornado-klasse is woensdag in Kiel uitgesteld. (B Alan 'Pascoe, de Europese 400 meter hor- den-kampioen, kampt met blessures. De kans dat de Engelsman in Montreal van de partij zal zijn is erg klein. De Fransman Terlain, een van de favorie ten, heeft de strijd gestaakt in de Transatlan tische solozeilraoe- MANILLA. (UP1)— De Tsjech Vlasti mil Hort heeft tijdens het interzonale schaaktoernooi in Manilla na drie ron den de leiding. Hij heeft een score van honderd procent. De Braziliaan Henrique Mecking en Angel Miguel Quinteros de len de tweede plaat* met een half punt minder. Het is al met al een bijzonder trieste vertoning, die dinsdag voor de argeloze voetballeiders als een ver rassing ontstond, maar die woensdag toch had moeten worden gekanali seerd. De goedhartige bondsvoorzitter Wim Meuleman wist niet waar hij het zoeken moest. „Er was een af spraak met Cruijff, dat we deze moeilijkheden tot na de EK zouden laten rusten. Nu heeft hij toch zijn mond voorbij gepraat. Jammer, want de problemen waren, zelfs als je ze allemaal op een hoop zou vegen, niet onoverkomelijk. In totaal floot Thomas 40 maal. 21 keer tegen de Tsjechen van wie spits Moder met negen fouten de grote boos doener was. Tegen Nederland werd 19 maal gefloten. Ruud Krol zag zijn speel wijze vijfmaal bestraft met een vrije trap. Beide ploegen mochten ieder acht hoekschoppen nemen. Uit geen van die hoekschoppen ontstond een doelpunt. Je moet toch wel heel erg naïef zijn om over rust te durven spreken, als de kranten vol staan van de zoveelste rel en als er nog geen zekerheid bestaat over het meespelen van Cruijff in de laatste wedstrijd van het Europese toernooi. Het ziet er namelijk niet naar uit dat Oranje’s aanvoerder van zijn ultimatum, dat donderdag een volledig eerherstel voor Knobel moet zijn verkregen oP straffe van een vroegtijdig vertrek van de Barcelona-vedette, zal afwij ken. De door de bondscoach en naar verluidt nu ook door vele andere internationals gesteunde Cruijff voelt zich ijzersterk en zal dan ook van geen wijken willen weten. ZAGREB. Het amateurisme in de prof sectie van de Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond viert weer eens hoogtij. Nadat tevergeefs was geprobeerd de controverse tussen het sectiebestuur en het duo Knobel- Cruijff binnenskamers te houden, weigerde voorzitter mr. Jacques Ho- gewoning woensdagmiddag de eerder door perschef Evert Grifhorst toege zegde openheid van zaken te geven. Dit onder het motto dat de rust rondom Oranje tot aan het eind van de Europese titelstrijd diende te wor den gehandhaafd. Als vele andere Nederlanders was Johan Cruijff (rechts) in het duel met de Tsjechen slecht op dreef. De veel geplaagde oefenmeester was overigens erg mild in zijn kritiek op Clive Thomas „Op een kritiek moment zag hjj die overtreding tegenover Johan Cruijff over het hoofd. Daardoor ontstond dat tweede doelpunt, maar ach, dat had hem ook andersom kunnen overkómen”. Aanvoerder Cruijff trok felier van leer. In eerste instantie tegenover de internationale pers kwalificeerde hij het optreden van de man uit Wales als „niet slecht”, maar later in de kring van Nederlandse journalisten was het „vrij zwak” geworden. Wat die rode kaart van Van Hanegem betreft, ik had hem geroepen om bij mij te komen en dat deed hij niet. Ik ben de baas op het veld en als ze mijn autori teit wensen te ondermijnen, dan ben ik onverbiddelijk,” aldus de man, die door enkele spelers werd aangeduid met „erg autoritair optredend”. Wat zijn eigen gele kaart betreft: „Ik heb tegen de scheidsrechter gezegd, dat de Tsjechen erg veel tijd rekten. En omdat hij daar niet of nauwelijks tegen optrad, heb ik dat wel tien keer gezegd. Dat was nu te veel voor hem. Vreemd vond ik ook dat hij voor rust alles, ook vrij zware overtredingen, door de vingers zag en alleen maar met vrije schoppen bestrafte. Na rust ging hij plotseling met gele en rode kaarten strooien. Die van Neeskens was zeker niet terecht. Inderdaad. Nees ging er wat onbeheerst in, maar er was beslist geen sprake van opzet. En het uit het veld sturen van Van Hanegem vond ik overdreven. De scheidsrechter had toen met geel moeten volstaan”. van mening dat zijn leiderscapacitei ten niet versmaad kunnen en mogen worden, maar dat geldt uiteraard al leen in zaken van technische aard en als er gerechtvaardigde sociale ver langens van de nationale selectie in het geding zijn. Dat is nu duidelijk niet het geval. Cruijff is deze keer veel te ver gegaan. O Ferencvaros is voor de tweeëntwintigste keer Hongaars voetbalkampioen geworden. De ploeg veroverde eerder de nationale be ker. Al vaak is gesteld, dat men de de drievoudige Europese voetballer van het jaar niet in Oranje kan missen. Ook wij waren en zijn De wanvertoning van de Nederlanders, met als dieptepunten de rode kaarten voor Johan Neeskens en Willem van Hanegem en de gele kaart voor aanvoer der Cruijff. heeft meer nog dan het beruchte duel in Rome het gezicht van het noodlijdende Nederlandse voetbal geschonden. De verantwoordelijke men sen, zowel de technische als bestuurlijke leiders, zouden dan ook als enig mogelij ke consequentie dienen te trekken dat het hoog tijd wordt voor een grote schoonmaak. Nu hei vertrek van bonds coach Knobel nog slechts een kwestie van dagen is. moeten in feite ook de officials, die lange tijd zijn voetsporen hebben gekust en nu toch ook verant woordelijk zijn voor de thans spelende problemen, plaats maken voor een nieu we lichting, die dan met een schone lei kan beginnen. Liefst drie keer trok de kleine, maar trotse arbiter de rode kaart. Eerst voor de falende Pollak, in de 14e minuut van de tweede helft, na een zware overtreding van de Tsjech tegenover Neeskens. Eerder had Pollak het geel voorgeschoteld gekregen, nadat hij hinderde bij het nemen van een vrije schop. Neeskens was vervolgens het tweede „slachtoffer” van de strenge arbitrale aanpak. Een grove charge jegens Nehoda kon, terecht, geen genade vinden in de ogen van Thomas. De derde rode kaart was voor Van Hanegem, voor rust ingevallen voor de gebles seerd geraakte Rijsbergen. Deze was van een twijfelachtige achtergrond. Na het tweede Tsjechische doelpunt, dat werd voorafgegaan door een duidelijke overtreding tegenover Johan Cruijff, weigerde „de kromme” af te trappen. Dat de weigering van Van Hanegem om voor de voeten van Thomas een terechtwijzing in ontvangst te komen nemen, vervolgens met het „rood” werd gehonoheerd. was op z’n zachtst gezegd een beetje vreemd. Tussen de bedrijven door kreeg Johan Cruijff, eveneens wegens aanmerkingen op de leiding, nog een gele kaart. Dit alles heeft tot gevolg dat Neeskens, Van Hanegem en Cruijff, die in de thuiswedstrijd tegen Polen ook al was beboet wegens zijn niet op prijs gestelde communicatiemethoden, zaterdag niet mogen aantreden in de strijd om de derde en vierde plaats. Voeg daarbij het feit, dat Rijsbergen dermate ernstig geblesseerd is (enkel), dat ook hij niet beschikbaar is en dat bovendien twijfels zijn over het meespelen van Suurbier, die ook al tobt met een blessure, en de moeilijk heden die Knobel voor zijn langste wedstrijd als bondscoach kent, zijn op een rijtje gezet. ZAGREB (ANP). Scheidsrechter Clive Thomas had het, ondanks de drie rode kaarten, geen gemene wedstrijd gevonden. „Er waren nogal eens overtre dingen die ontstonden door het moeilijke veld. Dat zat er gewoon in. Daarmee moet je ook rekening houden met het arbitreren. Alleen voor werkelijk be wuste overtredingen fluit ik. DEN HAAG. Voorzitter Hans Hofman van de Nederlandse Boks Bond graat volgende week maandag met zijn collega-bestuurders om de tafel zitten om te beslissen of de NBB bij het NOC boksers zal voor dragen ter uitzending naar de Olym pische Spelen. „Op de toernooien, waaraan zij vanaf april hebben deel genomen zijn onze boksers beneden de verwachtingen gebleven”, aldus de NBB-voorzitter, die echter niet van teleurstellingen wil spreken. De NBB. die bij de Spelen München de boksers Richardson Vrij aan de start had, stuurt komend weekeinde nog een afvaardiging naar een groot toernooi in het Westduitse Hemsbach bij Heidelberg. Wim Ruck, Ron Wijngaard en Kobus Schmidt ójn de deelnemers, die bewust nog een kans wordt gegund een opvallen de prestatie te leveren in verband met een mogelijke voordracht. Zwaargewicht Tiben gaat ook mee naar Duitsland, maar dat gebeurt niet in het kader van de Montreal-plan- ning. „Maar als hij bijvoorbeeld de Westduitse kampioen verslaat, zullen yij hem ook in onze overwegingen “Strekken”, aldus Hqfman, die er op Wijst dat ook andere boksers dan het sender genoemde trio de revue zullen Passeren. „Het NOC eist in feite dat nit te zenden boksers een redelijke tans moeten maken bij de laatste •tht te komen.” de voor Rep ingevallen Geels in eigen doel knalde (1-1), heeft Nederland nog enig uitzicht gehad op een positief resul taat. De gerechtigheid en dus Tsjecho slowakije zegevierde ten slotte. „Zeker, zonder meer een bittere te- leurstéLlinig,” aldus Knobel. „Hier kan je toch niet op rekenen. Het was een sterke tegenstander en wij hebben veel slechter gespeeld. Eigenlijk ben je dan uitgepraat. Laten we eerlijk zijn, wij hebben vandaag niet het normale Ne derlandse elftal gezien. Ik erken dan ook de grotere kracht van de opponent, al thans voor een deel. Bij ons ging het gewoon niet; niet individueel en niet als ploeg. De oorzaak? Gewoon een slechte, erg slechte dag.” Als enig positief punt kan worden aangevoerd, dat de Nederlanders hun falen, althans naar buiten, niet afwen telden op scheidsrechter Thomas uit Wales. Er was wel wat kritiek op de arbitrage, maar men gaf tenminste eer lijk en volmondig toe, dat Je nederlaag in eerste instantie aan de eigen tekort komingen was te wijten. Het zou de waarheid ook geweld aandoen <Js niet de eer van de wedstrijd aan de Tsjechen werd gegund. Op alle belangrlijke pun ten van het voetbal scoorden de spelers van Jezek hogere cijfers dan die van Knobel. Het was dan ook vreemd, dat de onstuimige start van de Tsjechen de Oranje-klanten niet uit hun slaap kon den halen. Zelfs na het fraaie eerste doelpunt van de naar voren gekomen Ondrus (waarom werd hij niet afge stopt?) werd een vrije trap van Penenka in de negentiende minuut niet op pas sende wijze beantwoord. Na de reeds gememoreerde gelijkma ker leek het wat feller strijdende team van Knobel toch nog de sprong naar Belgrado te kunnen maken, maar veel gevaarlijke momenten voor het doel van Viktor konden toch niet worden gecreë erd. Toen in de negende minuut van de tweede verlenging een kopbal van Neho da uit een voorzet van Vesely doelman Schrijvers voor de tweede keer op de knieën bracht, was de strijd beslist. Niet ten onrechte wezen de Nederlanders op de overtreding tegenover Cnuijff, die aan deze treffer voorafging, maar het was niet vreemd dat de door de Nederlan ders zwaar geprovoceerde scheidsrechter het voordeel van de twijfel aan de Tsjechen gunde. Dat het kort voor het laatste fluitsignaal nog 1-3 werd door een doelpunt van Vesely, dlie vrij naar Schrijvers mocht oprukken, was niet alleen voor de statistiek, maar zeker ook voor het juiste beeld van dit ongetwij feld historische duel van belang. De opstellingen: Nederland: Schrijvers; Suurbier, Rijsbergen (Van Hanegem), Van Kraay en Krol; Nees kens, Jansen en Willy van de Kerkhof; Rep (Geels); Cruijff en Rensenbrink. Tsjecho-SLOWAKIJE: Victor, Pivarnik, On drus, Carkovic en Gögh; Pollak, Moder en Dobias; Masny, Panenka en Nehoda. Scheidsrechter Cllve Thomas (Wales). 25.000 toeschouwers. De opstelling van West-Dultsland voor de wedstrijd van donderdag in Belgrado tegen Joegoslavië ziet er als volgt uit; Doel: Maier; achter: Vogts, Beckenbauer, Schwarzenbeck en Dietz; midden: Wimmer, Bonhof en Danner; voor: Hoeness, Beer en Hölzpnbein. De wisselspelers zijn: Kargus (Hamburger SV). Kaltz (HSV), Nogly (HSV), Flohe (Köln) en Müller (Köln). Meuleman hoopte kennelijk dat men hem op zijn woord wilde gelo ven. Hij vergiste zich pijnlijk. Nadat hij samen met secretaris-penning- meester Henk Burgwal overleg had gepleegd met de juist in Zagreb gear riveerde sectiebestuursleden Hogewo- ning en Stoop, werd er door de verzamelde verslaggevers om de reeds toegezegde persconferentie gevraagd- Public-relationsman Hans Hamstra kwam toen vertellen, dat die niet kon doorgaan. De rust moest worde ge handhaafd. Je kan niet anders dan je afvragen over welke rust er dan zo nodig dient te worden gewaakt. Bondscoach Mladinic van Joegoslavië heeft de samenstelling van het voetbalelftal bekend gemaakt voor de wedstrijd van donderdag in de halve finales van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams tegen West-Dultsland. De opstelling is: Petrovlc; Buljan. Muzinic, Katalinski, Sur- jak; Zungul, Oblak, Jerkovlc; Popivoda. Aci- movic en Dzajic. De balans van het moordende, twee uur durende gevecht, tegen de Tsjechen, dat ondanks de weersgesteldheid een kookpunt qua hardheid kende, geeft een uiterst somber beeld. Cruijff, de falende Oranje-topman. kwam met de meest treffende analyse van deze partij voet bal: „Het was van onze kant een ver schrikkelijk slechte wedstrijd. Iedereen heeft echt wel gewerkt, maar het liep gewoon niet. Alles wat fout kan gaan, ging ook fout. Niemand van ons was woensdag goed. Geen enkele pass, ook niet die van mij, kwam goed aan. Het is inderdaad voor ons allen een enorm gevecht geweest.” Het heeft geen zin een zondebok te zoeken, het was een feit, dat opnieuw het zwakke optreden van Cruijff de hele ploeg meezoog in het moeras van het Wil de KNVB nu eindelijk voor eens en altijd een einde maken aan de troebele sfeer rondom het keur korps, dan zal men zich tegen deze duidelijk georganiseerde chantage-ac- tie dienen te verzetten. In het verle- de heeft het combo van Hogewoning echter nimmer de indruk gegeven over de nodige kracht voor een der gelijke harde reactie te beschikken. Verwacht moet dan ook worden, dat ook deze kans voor open doel om een eind te maken aan de derde macht de invloed van Cruijff en het bu reau Inter Football van diens schoon vader Cor Coster dient zo langzamer hand toch als zodanig te worden gekwalificeerd zal worden gemist. De hang naar succes op korte termijn zal het sectiebestuur wel weer doen capituleren. De consequenties van een dergelijk laf beleid zijn uiteraard niet te overzien. De grote vraag is dan ook hoe ver de volgende Cruijff c.s. zal gaan. Dynamo-stadiion. Het leek wel of de Barcelona-vedette met lood in zijn schoenen speelde. Niet alleen misten zijn rushes de normale scherpte, ook zijn voorzetten en dieptepasses hadden niet de gebruikelijke precisie. Kortom, Cruijff was woensdagavond niet meer dan een middelmatige speler, waarvan er dertien in een dozijn gaan. Voor Knobel en voor zijn opvolger is het overigens weer een teken aan de wand dat ook het Nederlandse elftal zonder een in topvorm stekende Cruijff

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23