Tweede Kamer verdeeld over Brief met drie kwartjes loonmatiging minimumloners kostte f 7,60 strafport Fc VAN DER STOEL: NUTTIG OVERLEG IN PARIJS c s Amsterdam wil rechter en sloop Paradiso voor Enta dit Staatssecretaris Muwmalrah Rechter bezoekt kraakpanden Reorganisatie politie aanvaardbaar meerderheid van Tweede Kamer Uitkering van studietoelage niet per maand SIS O- f s f* Ins L EX-AMBT KIEST COMMUNISTEN w Ame verb geen kond Libi V kom V ^kijken naar: weu'e^rn san'ta I SRV&HEINEKEN DOT DONDERDAG 1 7 JUNI 19 7 6 2 BINNEN. EN BUITENLAND Herkozen Bosbrand voorkomen Vergiftiging Onder invloed Voorsprong Raima Steekpartij WEERRAPPORTEN Betonplaat Onderscheiding Rassenrellen 8*? Overbodig Categorieën Heineken bier bij SRV. Doe mee aan uniek letterspel. Tijdelijk spelkaart bij elk krat Heineken bier. Vele prijzen, o.a. weekends naar Londen en Parijs. Alléén bij de SRV man. Voorzichtig Gegarandeerd f p (Van onze correspondent) 1 n (ADVERTENTIE) (Va (Van onze Amsterdamse redactie) iS (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor zaterdag Heineken sen krijgen als grondgebied de zo genaamde miniprovincies, die in de toekomstplannen van minister De Gaay Fortman de huidige elf pro vincies gaan vervangen. Er zouden in principe 24 van deze miniprovin cies moeten komen. Overwegend zonnig en droog. Geleidelijk hoge re temperaturen. 9-17 uur 10-16 uur 29 18 21 31 27 31 18 23 26 22 26 27 18 18 21 23 24 24 26 34 8 9 6 6 8 11 7 6 11 8 8 22 19 17 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 11 0 0 0 0 2 5 0 0 0.6 0 o o o 4 0 0 0 0 0 0 8 3 0 0 0 0 42 zijn. Het wijzigingsvoorstel dat de mini mumloners per 1 januari schadeloos wil de stellen voor de hun opgelegde mati ging werd verworpen met 68 tegen 63 stemmen. Bij een bedrijfsongeval in het banden distributiecentrum Tyresoles in Naarden is gistermorgen de 60-jarige H. Fokker uit die plaats om het leven gekomen. De man kreeg een betonplaat van duizend kilo tegen het hoofd bij de aanvoer van de platen in de bedrijfshal. In 5 benoe Franc econoi 9 17 20 5 16 11 9 11 14 15 13 9 18 16 13 9 19 15 11 17 2U 7 12 10 18 18 19 Amsterdam de Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis onbew. mist onbew. onbew. zw.bew. onbew. onbew. mist onbew. mist zw.bew. onbew. h.bew. zw.bew. onbew. zw.bew. onbew. onbew. l.bew. h.bew' h.bew. l.bew. l.bew. zw.bew. onbew. zw.bew. onbew. onbew. l.bew. geh.bew. onbew. l.bew. onbew. geh.bew. onbew. onbew. onbew. geh.bew. onbew. h.bew. weerl. l.bew. zw.bew. STC tional SIPRI waars doorlo ceerdt in de hele v de coi ontsta ging i houdt ontwa B) een gene looft neer van Zij te hi mitt In Clev Vail digd Hay vrot vero dien echt ken Los ring in rr den tingi hebl lede W ovei zijn de brer Hari kien sten vrot klop haai vrot hert De PvdA-fractie toonde zich zeer ver bitterd over het feit dat de christen-de- mocratische-coilega’s niet het wijzigings voorstel van de socialiste Nel Barendregt wilde steunen. Dit amendement, dat door een kleine meerderheid werd verworpen, wilde de minimumloontrekkers uit de sfeer van de loonmatiging halen. Door het resultaat van de stemming wordt het minimumloon per 1 juli gematigd. Mi nister Boersma (Sociale Zaken) toonde zich wel bereid in dit najaar iets extra’s voor de minimumloontrekkers te ovewer gen. 17 16 17 18 19 15 16 19 17 19 16 27 27 17 32 20 20 26 18 24 20 nw. nw n nw wnw. nnw n w n verand. zzo nw n wnw no ono o no n w.st. n nnw w.st. zzo no w.st. nw w.st. nw o n no o no nnw nw w.st. wzw zw n nw zw w.st. C (3 Het voorstel van de bewindslie den houdt in dat de gemeentepoli tiekorpsen in 144 gemeenten alsme de het korps rijkspolitie gaan ver dwijnen. Daarvoor in de plaats ko men regionale korpsen. Deze korp- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer gaat met grote meerderheid ak koord met de voorstellen van de mi nisters Van Agt (Justitie) en De Gaay Fortman (Binnenlandse Za ken) voor de reorganisatie van de politie in ons land. Bij de behande ling gisteren in de Tweede Kamer van de nota herziening politiewet, bleek dat de grootste fracties in stemmen met de ideeën van beide ministers. Twee personen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag vrij ernstig ge wond bij een steekpartij die het sluit stuk vormde van een groot feest op èen sexboot in Leeuwarden. Daar hadden die nacht zo’n twintig personen de bloemet jes buiten gezet. De politie heeft een man ingesloten wegens zware mishande ling. d SE E2 Hoofdinspechteur B. D. Kalma zal per 1 s eptember aftreden als lid van de Rijnmondraad. Hij wordt opgevolgd door J. Hakke. Kalma, PSP-afgevaardigda in de raad, kwam onlangs in het nieuws door telegrammen die hij verzond uit solidariteit met de actie in de Blpemen- hovekliniek. Kalma ondertekende de te legrammen met zijn naam en functie „chef zeden- en kinderpolitie in Rotter dam”. Zijn ontslag uit de Rijnmondraad staat los van deze kwestie. Een ongeveer even groot verschil ont stond even later Ijoen het gehele voorstel van minister Boersma in stemming kwam. Dit voorstel werd aangenomen met de stemmen tegen van de PvdA, CPN, PSP, PPR, Boerenpartij en de AR- ledien Roolvink en Van Leeuwen. Rool- vink had zich eerder al tegen de amen dementen van de PvdA getoond, maar stemde desondanks tegen het complete wetsontwerp, dat hij overbodig vond. De wijziging van minister Boersma is na melijk een wijziging van de Loonwet, die zes jaar geleden werd ingediend do'or.de toenmalige minister Roolvink. De rechtbank in Antwerpen heeft een 29-jarige Belg tot 2,5 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens poging tot af persing. De man had geprobeerd van een supermarkt een miljoen frank (ongeveer 70.000 gulden) los te krijgen. Hij had gedreigd de groentenafdeling van de su permarkt te vergiftigen als hij het geld niet zou krijgen. Juist een week voordat hij de supermarkt probeerde af te per sen was de Belg uit de gevangenis gekomen. Omdat hij geen geld had en niet aan werk kon komen besloot hij de supermarkt te bedreigen. Weer in binnen- en buitenland Aantal uren zon 5 tot 16. Min. temp, omstreeks 10 graden. Max. temp, omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal 80 percent VRIJDAG 18 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 4.19 uur onder 21.03 uur Maan op uur onder 11.40 uur Minister Boersma had dlinsdag al grote bezwaren tegen haar amendement naar voren gebracht. Hij zag vooral veel technische problemen. Nel Barendregt onderving die door gisterochtend nog enkele veranderingen in haar amende ment aan te brengen, waardoor de nabe- talingsregeling beperkt werd tot enkele categorieën. Er rijden in Rotterdam steeds meer mensen onder invloed van alcohol. Het aantal processen-verbaal, dat de Rotter damse politie dit jaar al heeft opge maakt tegen autobestuurders die teveel op hadden, is met 18,4 percent gestegen. In de eerste vijf maanden van dit jaar was dit aantal 830 en in dezelfde periode van 1975 waren het er 701. digd door de voorzitter van de minister raad, de Luxemburgse premier Gaston Thorn en de voorzitter van de Europese tommissie, Francois-Xa vier Ortoli.is gis teren in Parijs uitvoerig aan de orde gekomen, maar niet opgelost. Naar Ne derlandse opvatting schept de deelne ming van Frankrijk, Engeland, West- Duitsland en Italië aan een conferentie waar zaken worden besproken die tot de bevoegdheden van de gemeenschappen behoren „een slecht klimaat in Europa, en wekt zij een sfeer van wantrouwen in de hand”. Het is bovendien in strijd met eerdere afspraken, dat de vier gro ten geen overleg hebben gepleegd met de vijf kleinen. Nijverheidsweg 27 Haarlem 023-319120 (8 lijnen) Volg ANWB-borden Waarderpolder en Bouwmatron wegwijsborden 5 min. van afslag Haarlem autobaan Alkmaar/Schiphol Openingstijden: alle werkdagen zaterdag In socialistische kringen was men zeer ontstemd over de houding van de con fessionele fracties. Men vindt daar, dat de beide AR-Ieden, als zij tegen het wetsontwerp waren, in elk geval voor de PvdA-amendementen hadden moeten stemmen. In politiek Den Haag wordt de onverzettelijkheid van de confessionelen tegenover het socialistische amendement gezien als een voorpostengevecht voor de grote strijd die volgende week in het parlement losbrandt. men in de woorden van alle spekers naar voren: wie heeft de verantwoorde lijkheid voor het politieoptreden en wie geldt als beheerder (organisatorisch) van de korpsen. Koning, Schakel en Staffe len waren het er alle drie over eens dat de burgemeester, evenals dat nu het geval is, het gezag draagt waar het betreft de handhaving van de openbare orde. Het beheer van het regionale korps komt in handen van de commissaris van de koningin, echter niet zonder dat de burgemeesters daarbij een rol spelen. Het parlement van Bulgarije heeft de secretaris-generaal van de Bulgaarse communistische partij, Todor Zjivkov, herkozen tot voorzitter van de staats raad (president van de republiek). ment en de vertegenwoordiging van de Europese Gemeenschap als zodanig op de topconferentie van Puerto Rico, eind deze maand, waarvoor president Ford slechts de regeringsleiders van de vier grote EEG-landen heeft uitgenodigd. Afgelopen zaterdag na de conferentie der negen ministers van Buitenlandse Zaken in het Luxemburgse kasteel Sen- ningen, was opnieuw duidelijker gewor den binnen welke grenzen een oplossing van het probleem van de zetelverdeling zou kunnen worden gevonden. Frankrijk wil of het huidige zeteltal van 198 handhaven, of een proportionele vertegenwoordiging met een bepaald mi nimum voor de kleine landen. België AMSTERDAM (ANP). Omstuwd door krakers en leden van actiegroepen heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. Borgerhoff Mulder, gisteren een rondgang gemaakt door ge kraakte panden van de Amrobank in de Nes in Amsterdam. In verband met een kort geding, dat de bank tegen drie krakers van het pand Nes 43a heeft aangespannen, wilde mr. Borgerhoff Mulder uit eigen waarneming een oor deel vormen over de toestand en het gebruik van het Amro-eomplex. Een deel daarvan is weer in het bezit van de Amro, nadat het enige tijd geleden door de politie werd ontruimd. Voornaamste onderwerpen van ge sprek waren de zetelverdeling in een rechtstreeks gekozen Europees parle- regeringsvoorstel hem wel aansprak. Hij bepleitte een decentralisatie van het po litiebeleid. De regionale reorganisatie, zoals de regering die voirstaat, is vol gens hem overzichtelijk genoeg om het functioneren van de politiekorpsen niet in de weg te staan. Ook de socialistische woordvoerder Staffelen stelde te kiezen voor een gedecentraliseerd politieappa raat. De radiikaal Waltmans vroeg aan de ministers om alvast te experimenteren met de reorganisatieplannen. Bij wijze van experiment zouden de provincies Zeeland en Friesland alvast een regio naal politiekorps kunnen krijgen. De PPR-woordvoerder koos juist voor deze provincies omdat zij in de nieuwe situa tie van miniprovincies ongeveer hun huidige omvang behouden. Mochten de ministers hiertoe niet bereid zijn, dan zal Waltmans een motie ter zake indie nen. Twee zaken uit het politiebeleid kwa- Onwetend van de inhoud van de brief hij veronderstelde dat zijn echtgenote iets besteld had ging de vader van Bas naar het postkantoor. Hij betaalde het bedrag en maakte de enveloppe open. Er rolden drie kwartjes uit en er zat een briefje in van de tante van de 6-jarige Bas. Het waren dus drie dure kwartjes voor de vader van Bas. „Maar zo zijn nu eenmaal de regels”, zei een woordvoerder van de PTT in Soest. „Brieven met geld moeten altijd wor den aangetekend. Dat kost 4,25. De inhoud doet er niet toe. Of er nu 1000 gulden in de enveloppe zit of een cent. In het bedrag van 4,25 zijn de normale portokosten begrepen; mo menteel bedraagt die voor een brief 55 cent”. De tante van Bas had er echter maar voor 50 cent aan postze gels opgeplakt. De PTT moest dus gaan rekenen. Dat deed men eerst in Eindhoven, waar de brief werd genost, en waar een attente PTT-ambtenaar door Men hoopt door het instellen van 24 regionale politiekorpsen een efficiënter en beter georganiseerd politieapparaat in stand te kunnen houden. De WD- woordvoerder Koning noemde het rege ringsvoorstel aanvaardbaar. Hij vreest echter dat het nogal lang kan gaan duren eer de miniprovincies er zijn, en vroeg aan de ministers om als over gangsmaatregel een soort nationale poli tie in het leven te roepen. Een ander punt uit het voorstel van Van Agt en De Gaay Fortman is het op rechercheapparaat, het opsporen van landelijk niveau centraliseren van het strafbare feiten dus. Stoffelen zei voor het instellen van landelijke diensten niet veel te voelen. Schakel zei dat bij de misdaadbestrijding het hele politieappa raat betrokken moet worden, de gewone agent in de steden mag daarbij niet buiten spel worden gezet. SOEST. Een brief met als inhoud drie kwartjes heeft de vader van de geadresseerde Bas het bedrag van 7,60 aan strafport gekost. Hij moest dit betalen, omdat de brief niet was aangetekend. En zoiets is altijd verplicht als er geld in zit, „zelfs al is het maar een cent”, zei men op het Soester postkantoor. Er was niemand thuis toen de postbode de brief met strafport aan de ouders van de geadresseerde „Jongeheer Bas” wilde aanbieden. Hij liet daarom een briefje achter met daarop de mededeling dat op het postkantoor binnen 14 dagen een brief was af te halen, waarvoor 7,60 betaald moest worden. In het Britse dagblad de Sun is het gisteren het resultaat van een enquête gepubliceerd waaruit blijkt dat 67 per cent van de ondervraagde Engelsen het gevaar van toenemende rassenrellen „groot” acht. Overigens wordt het pro bleem van de immigratie en de raciale spanningen niet als de grootste zorgen beschouwd. De werkloosheid, de geweld dadigheid en het vandalisme, de inflatie en de val van het pond sterling nemen belangrijke plaatsen in. Maar 20 percent van de ondervraagden kon bij benade ring zeggen hoeveel niet-blanken er in Groot-Brittannië wonen (het zijn er tus sen de twee en drie miljoen). Wel zijn negen van de tien Engelsen van mening dat er het laatste jaar teveel niet- blanken in Groot-Brittannië zijn binnen gekomen. I J L u*» a qj ij .ZwT srv zutvekervKe De Italiaanse christen-democraten be zitten ondanks enig terreinverlies toch nog een lichte voorsprong op de commu nisten, zo blijkt uit een opiniepeiling die is gehouden met het oog op de verkie zingen van 20 juni. De christen-demo- craten beschikken volgens dit onderzoek over de steun van 34 percent van de kiezers (algemene verkiezingen 1972: 38,73 percent). De communisten zijn van 27,51 naar 32,9 percent gegaan en ook de socialisten boekten winst, en wel van 9,66 percent in 1972 tot 12,5 percent op dit ogenblik. De liberalen, sociaal-demo- craten en republikeinen (potentiële coa- I litiegenoten van de christen-democraten) zouden nu samen op 11,5 percent van de stemmen kunnen rekenen. Bij de jongste peiling had 87,8 percent van de onder vraagde kiezers zijn keuze al bepaald; vier weken geleden was dat cijfer nog 69.5 percent. De Amerikaanse Flight Safety Foun dation heeft de jaarlijke Laura Taber Barbour onderscheiding voor dit jaar toegekend aan het voormalige hoofd vliegveiligheid van de KLM, George Wansbeek. De heer Wansbeek, die in januari na 20 dienstjaren bij de KLM met pensioen is gegaan, krijgt de onder scheiding voor zijn baanbrekend werk op het gebied van de algemene vliegvei ligheid. De bank eist, dat de bewoners het gekraakte pand Nes 43a zullen ontrui men. Maar de krakers zeggen, dat de woonruimte al sinds 1970 ongebruikt is en er nooit piannen voor het pand zijn gemaakt ROME (REUTER). Don Giovanni Franzoni, voormalig abt van het Ro meinse Benedictijner klooster ’St Paulus buiten de muren’, heeft gisteren aange- kondigd dat hij bij de algemene verkie zingen op de communisten zal stemmen. AMSTERDAM. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam komen op 23 juni in de gemeenteraad met een voorstel om Paradiso te slopen. Dit is het resultaat van onderhandelingen met de hotelexploitant Bouwes, die op deze plaats een hotel met winkels wil neer zetten. Er bestaat al heel lang verzet tegen deze plannen. DEN HAAG (ANO). De rijksstudie- toelage zal ook het komende jaar niet in maandelijkse termijnen worden uitbe taald, maar zoals tot nog toe gebeurde, eens in de drie maanden worden uitge keerd. Dit resultaat van het overleg van de onderwijscommissie van de Tweede Kamer met staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen, heeft commissievoorzitter Masman gisteren le den van studentenorganisaties in Den Haag meegdeld. Commissieleden van verscheidene fracties hadden nogal wat vraagtekens geplaatst bij de voornemens en het be- leeid van de staatssecretaris, ook met het oog op de financiering van het nieuwe studiefinancieringsstelsel. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De PvdA en de PPR hebben gisteren tegen de wij- zigingsplannen van het kabinet-Den Uyl voor de minünumloonwet ge stemd. De wetswijziging werd wel aangenomen omdat o.a. VVD, KVP, CHU, ARP (minus twee leden) en D’66 hun steun aan de regerings- plannen gaven. Door de verdeeld heid onder de regeringspartijen is de spanning op het Binnenhof weer duidelijk toegenomen. Ook in rege ringskringen acht men het niet uit gesloten dat volgende week, als de veelbesproken bezuinigingsplannen van de regering aan de orde zijn, het in de Kamer tot grotere conflic ten en zelfs tot een uitbarsting komt. Hst Pv’dA-Kamerlid kwam minister Boensma nog meer tegemoet door hem de bevoegdheid te geven zelf de peildata vast te stellen, waarop de nabetalingsre- geling gebaseerd zou moeten zijn. Bo vendien kwam ze tegemoet aan de wens van de bewindsman door de nabetaling niet ineens op 1 januari te laten geschie den, doch gespreid over zes termijnen. Totaal zou met haar voorstel 350 mil joen gulden gemoeid zijn geweest. Minister Boersma ging daarna min of meer overstag. Ook al hield hij zijn bezwaren tegen de amendementen, ze wanen voor hem niet meer onoverkome lijk. „De Kamer moet zelf maar oorde len”, zo zei hij. De Kamer deed dat, maar zeker niet naar de zin van de indienster van de amendementen. De KVP’er Van der Gun verklaarde de tegenstand van de drie christen-deimocratische fracties door te stellen dat aannemen van de amende menten de matiging teniet zou doen. Eerder had Van. der Gun daarentegen gesteld, de indruk te hebben dat de minimumloners in het voorstel van Boersma meer dan evenredig zouden moeten matigen. Hij stelde toen dat men erg voorzichtig moet zijn met het vragen van offers van deze groep mensen. Bij de stemming over de voorstellen van mevrouw Barendregt, bleken de drie christen-democratische fracties, VVD, SGPé Boerenpartij en RKPN tegen te wiens handen de brief ging, ondekte dat er geld in zat. Hij tekende de brief daarom ambtshalve aan, zoals dat heet, en plakte er een dienover eenkomstig papiertje op. Zo kwam de brief in Soest, waar de PTT opnieuw aan het rekenen sloeg. Want door de aanduiding „ambtshalve” wist men in Soest dat de brief oorspronkelijk niet aangetekend was. Van het bedrag van 4,25 dat aantekenen normaal kost,werden de twee kwartjes die er aan postzegels op zaten, afgetrokken. Resteerde een bedrag van 3,75. Als strafport werd dit verdubbeld, dus tot 7,50. Omdat er voor een stuiver te weinig aan postzegels geplakt was, werd ook dit bedrag verdubbeld met een dubbeltje. Zo kwam men aan het bedrag van f 7,60 dat de vader van Bas betalen moest om de brief met de drie kwartjes in ontvangst te kunnen ne men. Tante had dus beter een briefje van vijf in de brief kunnen doen. PARIJS (ANP). De besprekingen die minister Van der Stoel gisteren in Parijs heeft gevoerd met zijn Franse ambtgenoot. Jean Sauvagnargues en, ge durende bijna een uur, met president Valery Giscard D’Estaing zijn volgens de minister, „bijzonder nuttig” geweest. Maar zij lijken geen concrete resultaten te hebben opgeleverd over onderwerpen die in de tweede helft van dit jaar, wanneer Nederland het voorzitterschap van de EEG bekleedt, aan de orde zullen komen. Drie gemeenteambtenaren hebben Vorden dinsdag voor een enorme bos brand behoed. Het drietal rukte met een brandweerauto uit om een brand, die, door onbekende oorzaak o p een vuil stortplaats was ontstaal}, te bestrijden. Door de felle wind dreigde een nabijge legen stuk bos in vlammen op te gaan. De ambtenaren kregen later assistentie van de brandweer uit het naburige Hen gelo, waarna het vuur vrij snel kon worden bedwongen. De brandweer van Vorden had dinsdag zijn jaarlijkse uit stapje. heeft, uitgaande van de twee Franse voorstellen, voorgesteld de Europese volksvertegenwoordiging te laten be staan uit de 198 huidige zetels en 203 zetels die proportioneel worden verdeeld. De voorkeur van Engeland, dat vreest dat een gedevalueerd Wales en Schot land in vergelijking met Ierland en Denemarken te weinig zetels zouden krijgen, gaat uit naar het Belgische voorstel. Minister Van der Stoel verklaarde gis teren, evenals zaterdag in Senningen, dat er geen zekerheid bestaat dat de top een oplossing zal brengen. De vraag of de EEG op de conferentie van Puerto Rico moet zijn vertegenwoor- s. Protesten alom in den lande. De foto links toont ons staatssecretaris Klem, die zich op het Binnenhof onderhoudt met studenten, die niet aanwezig moch ten zijn bij het kort tevoren gevoerde overleg tussen de staatssecretaris en de vaste Kamercommissie voor onderwijs en wetenschappen over de studiefinan ciering. Op de foto rechts de president van de Amsterdamse rechtbank mr. W. Borgerhoff Mulder bij zijn aankomst, in verband met een kort geding, bij een aantal aan de Amsterdamse Nes door krakers bezette panden van de Amro bank. Namens de christen-democratische fracties zei het AR-lid Schakel dat het m

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2