Vorig jaar 700 miljard uitgegeven aan bewapening Ford: Opnieuw sex- schandaal in V.S. Fel protest Bonn bij Carter verrast met progressief program DDR tegenontvoering’ |g fel „Moord op diplomaten zinloze gewelddaad y y Instituut voor vredesonderzoek waarschuwt voor nieuwe wereldoorlog: IRRITANT 2 Kruispunt werd een vuurzee Vrijlating grenswachten geëist betrouwbare nndöel bij niaagstoorrussen door mco scheepmaker i||il DONDERDAG 1 7 JUNI 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 N en len ing (Van onze correspondenten) )ed mg Ima ook in de vakantie! irtij laat ling Jlen WASHINGTON De demo cratische nationale conventie, die begin volgende maand plaats grijpt in New Yorks Madison Square Garden, dreigt een ge beurtenis zonder verrassingen te worden. Niet alleen staat het nu muurvast dat Jimmy Carter meer dan genoeg delegatiestemmen heeft om in de eerste ronde te worden gekozen, maar tevens zijn de Democraten het na twee dagen noest vergaderen eens ge worden over een verkiezingspro gramma, dat vermoedelijk op de nationale vergadering niet meer zal worden gewijzigd. V Tragedie in Libanon leidt „Mot je een niet tot maatregelen V.S (ADVERTENTIE) en De politie. (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in. Washington „Heeft u een Aan een kunsthandelaar: „Hebt u die schilderijen allemaal zelf geschilderd?” Aan een klant in de supermarkt die 5,99 moet betalen en zes guldens neer telt: „Hebt u misschien negen centen?” Aan een televisiecriticus: „Is het niet verschikkelijk om elke avond te moeten kijken?” Aan een dominee: „Moet je eigenlijk in God geloven om dat vak van u goed te kunnen uitoefenen?” Aan een feministe: „Kan je ook lid jullie worden als je veel van je van man houdt?” Aan een communist: „Geloof je ei genlijk zelf wat je zegt?” met het bruto nationaal produkt van de hele wereld over 1975. Ik citeerde vorige week een aantal vragen uit The Sunday Times, die je vooral aan mensen moet stellen als je ze geweldig wil irriteren. Ik ben zo ijverig geweest er zelf ook nog een paar te bedenken: Aan de groenteman: „Zijn die sinaas appels sappig, groenteman?” Aan een neger: „Wat is de grappigste scheldnaam die ze ooit naar je hoofd hebben geslingerd?” In een document, dat aanmerkelijk korter is dan dat waarmee George McGovern anno 1972 namens de De mocraten de verkiezingen werd inge stuurd, verlangen de Democraten een algeheel en volledig pardon voor ie dereen die zich nog in wettelijke of financiële moeilijkheden bevindt van wege vreedzame oppositie tegen de oorlog in Vietnam. De komende maanden gaan 31h miljoen Nederlanders ons verlaten, 't Is vakantie. Het wordt stil in de ^^^Lbuurt. Toch zijn er mensen die met volle teugen genieten van die plotselinge stilte. Genieten profiteren. Want zien zij aan uw huis iets waaruit blijkt dat u weg bent dan slaan ze hun slag. En die komt meestal hard aan. U kunt een boel narig heid voorkomen. Door na te denken. En door ons om advies te vragen. per de ioor a in uws uit ren- te- ictie ;ter- caad den- rden kker De zend van teer Het ter- ige- zeel jen. aar ode van ge- luit- èen i die net- een nde- de rse ov, its- ren os sen lie, ui en, ge- an. itie en- con tan üt- be- och nu- die kie- tno- ;oek de 972: van e. de van op mo- :oa- ten) i de gste ier- ald; nog een lis- af- een eer rad su- ;eld dat >er- :nis en de ver ten oun- 'aber jaar loofd urge e in SLM ider- werk ’vei- STOCKHOLM (DPA). Het Interna tionale Instituut voor Vredesonderzoek SIPRI in Stockholm heeft dringend ge waarschuwd voor een nieuwe werel doorlog. Het zegt in zijn verder gepubli ceerde jaarboek 1975 dat de vooruitgang in de militaire technologie, de over de hele wereld verbreide zeer ver gevorder de conventionele wapens en de eveneens ontstane mogelijkheden voor vervaardi ging van kernwapens dit gevaar in zich houdt. „Wanneer niet spoedig ingrijpende ontwapeningsmaatregelen worden geno- Alleein al in de V.S. werken volgens het instituut 125.000 zeer deskundige ge leerden en technici aan de ontwikkeling van nieuwe en betere wapens. In de S.U. zijn het er 400.000, die met geringere produktdviteit tot bijna dezelfde resulta ten komen. In totaal is ongeveer 40 percent van de beste geleerden en inge nieurs ter wereld betrokken bij de be wapening, aldus SIPRI. Aan een succes volle schilder: „Maakt dat succes je niet bijzonder angstig?” Aan een onderwijzer bij wie je twin tig jaar geleden in de klas hebt gezeten: „Kent u me nog?” - Aan de winnaar van de zilveren me daille op de Olympische Spelen: „Wat ging er door je heen toen je op dat podium stond?” Aan de juffrouw in de banketbakke rij: „Als u zelf jarig bent, op welke gebakjes trakteert u dan?” Aan een pianostemmer: „Speelt u nu thuis gewoon klassiek?” Aan de vrouw van een minister: „Is uw man nog wel eens thuis?” Aan een Jehovagetuige: „A charge of a decharge?” Aan een vegetariër: „Ook niet als het goed doorbakken is?” Aan een prostituee: „Weten je ouders eigenlijk dat je dit soort werk doet?” Aan een collectante: „Is het voor een goed doel?” De uitvoer van nucleaire technologie baart SIPRI eveneens zorgen. Eind 1975 hadden volgens berekening van het in stituut 169 kerncentrales in 19 landen 74 miljoen kilowatt electriciteit geleverd. Aan Leo van der Kroft: „Heb je eigenlijk ooit die vertraagde beelden ge zien?” Robert O. Waring, onderweg waren naar een bijeenkomst met de nieuwe presi dent van Libanon, Sarkis. „Zij waren op een vredesmissie”, aldus Ford, „om na te gaan wat zij konden doen in dienst van hun land teneinde te helpen bij het herstellen van de orde, stabiliteit en redelijkheid in Libanon. Hun dood voegt een nieuwe tragedie toe aan het lijden dat het Libanese volk zo mateloos heft ondergaan”. men is moeilijk in te zien hoe de catastrofe kan worden vermeden”, aldus het boek. ervan de moorden te hebben gepleegd. Hij zei dat Palestijnse of Libanese groe peringen het nooit konden hebben ge daan. „Er is een andere partij die niet wil dat de situatie in Libanon rustiger wordt en dat is Syrië”, aldus Edde. In de Syrische hoofdstad Damascus werd gisteren een verklaring uitgegeven waarin werd gezegd dat „Syrië de actie afkeurt, omdat het altijd tegen moord op belangrijke personen is”. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO ontkent iets te maken te hebben met de moord; evenals de radicale Pa lestijnse beweging van Gëorge Habasj. Het is niet waarschijnlijk dat de moord in Beiroet verregaande politieke gevolgen zal hebben. Amerika speelt een secundaire rol in de Libanese burgeroor log, nadat een speciale Amerikaanse af gezant, Brown, tevergeefs geprobeerd heeft tussen de verschillende partijen in Libanon te bemiddelen. Zowel Amerika als Israël nemen een afwachtende hou ding aan om Syrië de kans te geven zich uit het wespennest Libanon te redden zonder dat hun belangen al te veel geschaad worden. grootte van die van Nagasaki per week te vervaardigen. Het aantal landen dat kernwapens kan maken zal volgens het instituut snel toenemen. Voor 1980 rekent het op een jaarlijkse produktie van 80.000 kilo plu tonium, genoeg voor 10.000 kernwapens. SIPRI zegt dat vorig jaar in de wereld ongeveer 280 miljard dollar aan bewape ning ós uitgegeven. Sinds de tweede we reldoorlog is er in totaal voor 6000 miljard dollar volgens de huidige prijzen aan besteed, een som die overeenkomt hang ziet tussen dit geval van de Oostduitse Werner Weinhold. Deze wordt ervan verdacht bij zijn ontvluchtingspoging uit de DDR, waar hij in het leger diende, twee Oostduitse grenswachten te hebben gedood. Aan een conferencier: „Is het waar dat het publiek in de ene zaal heel anders reageert dan in de andere zaal?” Aan George Knobel: „Wie stelt nu eigenlijk het elftal samen, u of Johan Cruijff?” Ford zei dat de Verenigde Staten door deze moord niet kunnen worden afge bracht van het zoeken naar vrede. De president heeft zijn minister van buiten landse zaken, Kissinger, opdracht geg- ven in contact te treden met alle rege ringen in het gebied, opdat de moorde naars worden gevonden en berecht. De Verenigde Staten zouden inmiddels een aantal transporttoestellen en onder delen van de mariniers hebben gepos teerd op een Britse basis in de buurt met het oog op een eventuele evacuatie van Amerikaanse onderdanen uit Liba non. s De twee Amerikaanse diplomaten zou den de onlangs benoemde Libanese pre sident Elias Sarkis ontmoeten in de christelijke wijk Hasmiyech. De Ameri kaanse ambassade ligt aan de kust in een moslem-wijk. In zijn verklaring zei Ford, dat de pas benoemde Amerikaanse ambassadeur. Francis E. Meloy, en het hoofd van de economische afdeling van de ambassade, De Democraten menen bovendien, dat de VS vijf tot zeven miljard bewakinigscommando is het vrijwel uit gesloten dat de twee wachten per onge luk de grens zouden hebben overschre den. Overigens waren bij de „arrestatie” geen getuigen aanwezig. Maar een van de twee grenswachten verklaarde later op de Oostduitse televi sie dat hij zich op het moment van zijn arrestatie op Oostduits grondgebied be vond. Hij zei dat hij er zijn collega hun dienstauto hadden verlaten om Oostduit- se arbeiders gade te slaan. De vertegenwoordiger van Oost-Du/its- laod in Bonn, Michael Kohl, is inmiddels door de Bondsregering op het matje geroepen. Bij het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft de verte genwoordiger van de Bondsregering, Gaus. nadrukkelijk onmiddellijke vrijla ting van de grenswachten geëist. Regeringswoordvoerder Klaus Boiling verklaarde, dat hij geen enkele samen incident en het vluchteling sieuitgaven met vijf tot zeven miljard dollar als zich in de machtsverhou dingen in de wereld geen ingrijpende veranderingen voordoen en zonder dat de veiligheid daardoor wordt aan getast. Compleet toezicht van de volks vertegenwoordiging op de geheime diensten. Het democratische partijprogram ma weerspiegelt de wijze waarop de partij zich in vrijwel al haar geledin gen eensgezind achter Jimmy Carter zal scharen. Het programma dat on der meer belooft overbodige gouver nementele instellingen te zullen op heffen en op die manier een einde te maken aan een overdadige bureau cratie, is vooruitstrevender dan velen Carter hadden toegedacht. Zijn verte genwoordigers hebben bij de samen stelling een overwegende rol gespeeld. Niettemin zijn de Democraten erin geslaagd ook de meer radicale figu ren in hun partij achter de slotver klaring te krijgen, ondanks het feit, dat zulke onderwerpen als een natio nale gezondheidszorg, het handhaven van een geforceerde rassenintegratie op scholen door leerlingen per bus soms ver van hun huis te vervoeren en het ontbreken van een duidelijke verklaring omtrent het niet opgeven van Amerikaanse rechten over het Panamakanaal (een favoriet stokp aard van Reagan) in het zuidelijke Amerika moeilijk verteerbaar zullen zijn. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Westduitse bondsrege ring heeft bij de DDR krachtig geprotes teerd tegen het feit dat twee van haar grenswachten sinds dinsdag in de DDR worden vastgehouden. Volgens minister van binnenlandse zaken Werner Maihof- er staat het met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid vast, dat de twee grensbewakers, die dinsdag een normale patrouille liepen, in letterlijke zin naar DDR-gebied zijn gesleept. De minister wees daarbij de beschuldigingen van het Oostduitse persbureau ADN als zou er sprake zijn van een „provocerend binnendringen van bewapende krachten” van de hand. Maihofer zei dat de twee Westduitsers wederrechtelijk worden vastgehouden. Volgens de commandant van het grens- het juête per- i het ellen pro- iciale >rgen veld- flatie ?men reent lade- ;r in tus- zijn ming niet- inen- WASH1NGTON President Gerald Ford heeft de moord op twee Amerikaanse diplomaten en hun chauffeur in Beiroet een „zinloze en verbijsterende gewelddaad” genoemd. De Verenigde Staten zullen echter geen .maatregelen tegen Libanon nemen. Dit blijkt althans uit Fords aan kondiging dat hij wellicht al binnen enkele dagen een nieuwe ambassadeur Libanon zal aanwijzen. De ontmoeting met Sarkis zou om negen uur ’s morgens plaatsvinden. Een uur later kreeg de vrouw van de chauf feur een telefoontje van een onbekende die haar meedeelde dat haar man en de twee Amerikaanse diplomaten waren ontvoerd. Zeven uur later kreeg de Amerikaanse ambassade een telefoontje van het Rode Kruis. De lijken van de diplomaten en van de chauffeur zijn het ziekenhu|s in westelijk Beiroet binnen gebracht, aldus het Rode Kruis. De vermoorde ambassadeur reed in een kogelvrije Amerikaanse auto die ook met mobilofoon was uitgerust. Als laat ste ving men op de Amerikaanse ambas sade een tamelijk gestoord gesprek op waaruit men daar concludeerde dat zij bij de ambtswoning van Sarkis waren. Raymond Edde, een van de politieke leiders in Libanon, beschuldigde Syrië bare middelen voor de grote steden die zoals New York met een bankroet worden bedreigd. Een woningbouwprogramma dat op de behoeften van de bevolking is afgestemd. Beperking van het recht van belangrijkste oliemaatschappijen om de olie van zijn winning tot de ver koop van zijn produkten geheel in eigen hand te houden wanneer er geen toereikende concurrentie meer mogelijk is daardoor (dinsdag heeft een Congrescommissie een besluit in die zin genomen maar het is onwaar schijnlijk dat het in de voltallige vergadering tot wet zal worden ver heven. In de commissie kreeg het voorstel maar een stem meerderheid). Bovendien zou het verboden moeten worden dat maatschappijen tegelij kertijd concurrerende soorten ener giebronnen zoals kolenmijnen en oliebronnen bezitten (uit deze situatie vloeien prijsmanipulaties voort ten nadele van de consument). Voortzetting van de ontspan- ningspolitiek in de buitenlandse be trekkingen, doch gebaseerd op „harde onderhandelingen” (een van de leden van het programcomite was Daniël Moynihan, voormalig VN-ambassa- deur en bekend vanwege de keiharde wijze waarop hij tegen het Oostblok en bevriende DerdeWereldlanden tekeer is gegaan vanwege hun anti- Amerikaanse opstelling). Een vermindering van de defen- dollar op de defensiekosten kunnen bezuinigen en dat het Congres toe zicht moet houden op het werk van de geheime inlichtingendienst. Deze formule gaat ogenschijnlijk nog iets verder dan Carter zelf had gewild. Deze immers sprak uitslui tend over een pardon voor tegenstan ders van de oorlog, zonder verdere specificaties. Carter wilde het pro gramma ontdoen van politiek zwaar geladen woorden, als „amnestie” om dat de Republikeinen daarmee een hoeveelheid politieke ammunitie in handen zou worden gespeeld. Een van de gevaarlijkste aspecten vindt SIPRI de internationale wapen handel. Volgens zijn berekening impor teerden vorig jaar 95 landen zwaar ma teriaal zoals raketten, vliegtuigen, sche pen en tanks. De waarde van dergelijke wapeninvoer in de derde wereld steeg in 1975 met 20 percent (in 1974 met 40 pet). Meer dan de helft daarvan is naar het Byrd toonde bij zijn ontkenning een brief van een niet met name genoemde dame waarin zij Byrd be loofde alles te zullen loochenen wan neer kranten inderdaad tot publikatie van aantijgingen zouden overgaan. Zij verzekert allerminst de bedoeling te hebben gehad Byrd in een compro mitterende situatie te betrekken. Inmiddels heeft een dagblad in Cleveland geschreven dat Charles Vaik, lid van het Huis van Afgevaar digden voor Ohio (waar ook Wayne Hays vandaan komt) een 39-jarige vrouw die ooit wegens prostitutie was veroordeeld, met cong/esgelden in dienst had genomen. De vrouw was echter al maanden niet komen wer ken en had juist een appartement in, Los Angeles betrokken. Vaiks verkla ring: „ii< heb haar in dienst genomen in mijn regionaal bureau uit medelij den vanwege een serie zenuwinstor- tingen”. Hij zou haar al drie jaar niet hebben gezien en wist van haar ver leden niets af. Aan een politieagent: kwartje voor de kapper?” De aanwijzing van een minister van Justitie die vrij is van politieke verplichtingen, met andere woorden een grotere onafhankelijkheid bezit. Deze paragraaf is een direct uitvloei sel van Watergate. Instelling van een nationale ge zondheidszorg met algemene en ver plichte dekking gezamenlijk te finan cieren door werkgever en werknemer. Een systeem ter bescherming van een minimuminkomen dat in be ginsel door de federale regering wordt gefinancierd, ten behoeve van de arme arbeiders en degenen die niet kunnen werken. Anderen zouden worden verplicht werk aan te nemen dat beschikbaar is of zich te laten scholen (de televisie heeft deze dagen laten zien hoe velen zich met behulp van overheidssteun in luxueuze va kantieoorden op de been houden). Verwerping van anti-abortus- wetgeving. Een groter aandeel in de open- Intussen zijn de Democraten niet zo ver gekomen met het onttrekken met marihuanagebruik aan de crimi nele sfeer. Dit voorstel werd verwor pen, maar Carter heeft bij herhaling verklaard er een voorstander van te zijn. Puntsgewijs zal het democratisch program (dat in New York formeel moet worden goedgekeurd doch slechts kan worden gewijzigd als uit de 153 man sterke programmacom missie minderheidsstandpunten met 39 handtekeningen te voorschijn ko men en die waren er niet) zich base ren op: Een vermindering van het wer klozencijfer tot drie percent in vier jaar door stimulering van de econo mie en werkgelegenheidsprogramma’s (het is een oude Europese wens dat Amerika in dit opzicht meer gaat Aan de organisator van een barbecue die bij de slager 20 kilo varkensvlees bestelt: „Mag het iets meer zijn?” Aan een taxichauffeur: „Zou mijn zoon even een eindje mogen rijden, hij heeft vanochtend net zijn rijbewijs ge haald.” Deze centrales zouden echter ook theo retisch genoeg plutonium kunnen vaardigen om tien atoombommen Midden-Oosten uitgevoerd, volgens SI PRI het sterkst gemilitariseerde gebied ter wereld. Aan een dierenarts: „Geeft het gene zen van dieren eigenlijk niet veel meer bevrediging dan het genezen van men sen?” Aan een tandarts: „Hoe komt het toch dat tandartsen altijd zulke grote kunstverzamelaars zijn?” Aan de schrijver van een dagelijkse column: „Is er nou nooit een moment dat je denkt: ik weet niks meer te schrijven?” Aan de koningin: „Had u niet veel liever een gewoon mens willen zijn, als u en ik?” (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON. Onthullingen over de seksuele vrijmoedigheden van zijn volksvertegenwoordigers blijven de Verenigde Staten in beroering brengen. De onafhankelijke senator Harry Byrd uit Virginia heeft met klem ontkend dat hij seksuele gun sten zou hebben geëist van een vrouw die bij hem was komen aan kloppen voor hulp bij het vinden van haar verdwenen echtgenoot. De vrouw zou aan Byrds verlangen bij herhaling hebben voldaan. Aan Wïlleke van Ammelrooy: „Hoe voelt dat nou, om helemaal naakt te staan tussen al die technici?” Een kruispunt in de Amerikaanse stad Los Angeles is geheel gehuld in vlam men na een explosie die ontstond door dat werklui een brandstofleiding lek sloegen. Twee mensen werden gedood. doen en de democratische oppositie wijkt aanmerkelijk af van Fords po litiek, die 7,5 percent werklozen in calculeert.). Belastinghervormingen die het ontduiken ervan moeten bemoeilijken en mazen in de wetgeving zouden dichten. Een politiek ter bestrijding van de inflatie, die overigens niet zo ver gaat loon- en prijsbeheersing op te leggen. Aan een hoofdredacteur: vroeger zelf ook geschreven?” Aan een voorstander van abortus: „Hoe zou jij het gevonden hebben als je moeder met jou naar Bloemenhove was gehold?” Aan de paus: „Hebt u eigenlijk zelf kinderen, dat u er zoveel van afweet?” Aan een lesbienne: „Wat doe je nou met je moederlijke gevoelens?” Aan iemand die gauw jarig wordt: „Wat wil je voor je verjaardag?” Aan een telefoniste van 008: „En wat is het kengetal?” Aan een balletdanser: „Je bent niet getrouwd, neem ik aan?” De zuster aan de vrouw die elk ogenblik kan bevallen: „En, hoe gaat het met onze weetjes?”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3