Particulier plan voor ijsbaan in Haarlem Nu 58 doden en 788 mensen gewond Veestapel vergiftigd I De beuk erin SEIKO 32 Disconto naar vijf percent Woensdag debat over afsluiting Oosterschelde Doden bij brand in Manchester Grotere netto- Desiree Meer part-time werk voor ambtenaren terstal loonstijging is mogelijk TENTEN 2 CAMPINGSPORT Raadhuisstraat 86-88, Heemstede - Tel. 283213 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Haverkort interieurs b.v 1 Het woord is aan horloges Justitie onderzoekt AGENDA Turk omgekomen in Sinterfabriek See a morns before you buy I Aantal pagina’s vandaag: J geweld in horeca Plaatselijk regen l!lh Bi il Uri uitgedaagd ETeUIË WERKGEVERS: Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat9(bij Koningsplein),tel.020-223596 VRIJDAG 18 JUNI 1976 66e jaargang nummer 191 suède, nappa, lamsvacht en sportieve bontjassen Luidsprekers 28, 30, 31 OBE VAN OER KLEI JUWELIER oerfopingsringen JOHANNESBURG (Reuter, AFP, ANP) In heel Soweto, waar duizen den negers woensdag in verzet kwamen, woedden vandaag nog branden. De commissaris van politie, generaal W. Kotze, zei dat er nog geen einde van het geweld in zicht was, ofschoon hij de situatie „betrekkelijk kalm” noemde. Het officiële dodencijfer stond op 58, met méér dan 788 gewonden, maar politiekringen schatten het aantal slachtoffers aanzienlijk hoger. De situatie werd te chaotisch genoemd om precieze cijfers te kunnen geven. Wél is bekend dat alle doden, op twee na, negers zijn en dat er 783 zwarte gewonden zijn. Kantoor; Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Strandverwachting Umuider Courant Pythagoras: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Komng Uitgave Damiate Pers B.V. Directie; Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -. bij vooruitbetaling - f 13,- p.’mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 et.- (Van onze parlementsredactie) (Zie verder pagina 9) de zaak I (Zie ook pagina 25). (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIES) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) ntrum 6 impen gd t VENR.AY (ANP). De veestapel op het agrarische bedrijf van Toon van Dijck in Venray dreigt totaal te worden vergiftigd. Dit jaar moest de heer van Dijk al 33 melkkoeien laten afmaken omdat zij vergiftigingsver schijnselen vertoonden. (ook grote maten) Deze plaat van Foto KLM Aerocarto laat zien hoever het werk aan de Oos- terschsldedam reeds is gevorderd. DEN HAAG. De overheid gaat het werk in zgn. deeltijd meer stimuleren. Ook voor het overheidspersoneel zal de mogelijkheid om halve dagen te werken worden geopend. Minister Boersma (So ciale Zaken) is met de voorbereidingen bezig. Deeltijdarbeid moet ook worden opengesteld voor mannen, een mogelijk heid die er tot dusver bij de overheid niet was. Ook moet worden geregeld dat de mensen, die in deeltijd werken, de zelfde rechten hebben als anderen. Een vat geleerdheid heeft minder waarde dan een druppel wijsheid. po 7 Breestraat 2a - Beverwijk Winkelcentrum Schalkwijk De gehele kollektie. MANCHESTER (Reuter). Bij een brand in een cafe in Manchester zijn gisteren zes personen om het leven ge komen. De politie sluit de mogelijkheid niet uit dat het hiér een meervoudige moord betreft. Er bestaat vermoeden dat de zes slachtoffers al dood waren voor dat de bcand uitbrak. Het betreft de eigenaar van het cafe, diens vrouw en drie kinderen en een schoonmaakster. De zakenman Ton Menken wil, even als hij momenteel in Leiden doet, een gigantische hal bouwen met daarin een hardrijbaan en een ijshockey veld. Hij wil de bouw en de exploitatie geheel, op particuliere basis financieren, zonder steun of garanties van Haarlem en de andere gemeenten die nu in de genoem de stichting samenwerken. Daarmee wordt'het plan van de stich ting na alle moeilijkheden de afgelopen jaren opnieuw discutabel. Het voorstel aan Haarlem kost de Kennemer-ge- meenten geen cent. Garanties zijn niet nodig. Ook hoeven bij een realisering van het project deze gemeenten niet jaarlijks een bijdrage te leveren om het exploitatietekort op te heffen. De nieu we plannen hebben voor de schaatslief hebbers het voordeel dat zij zeer lange tijd van het jaar op een overdekte baan terecht kunnen. Volgens de berekenin gen hoeven zij niet meer, eerder minder voor een toegangskaartje te betalen dan bij andere ijsbanen in ons land het geval is. AMSTERDAM. In verband met het inmiddels verder gestegen binnenlandse rentepeil heeft De Nederlandsche Bank haar tarieven vandaag met een half Percent verhoogd. Het wisseldisconto is nu 5 percent het promessedisconto 55 Percent en de voorschotrente eveneens perenet. De vorige discontowijziging iateert van 1 juni jl. Toen verhoogde de rentrale bank haar tarieven eveneens met een half percent. De Rijkspostspaarbank (RPS) kondigde 'Waag aan dat zij haar rentetarieven 'oor woninghypotheken ingaande maan- tog 0,5 percet verhoogt. De rente voor iewone hypotheken wordt dan negen Percent en die voor tophypotheken 9,25 Percent. Geller, die ook op de Neder landse tv is geweest, kan naar zijn zeggen en volgens veel men sen, horloges doen stilstaan, be stek ombuigen zonder het aan te raken, glas laten barsten en meer van dit soort paranormale verrichtingen. DEN HAAG. De Tweede Kamer zal woensdag 23 juni van 11.15 tot 18.00 uur kunnen debatteren over de regeringsbe- slissing de Oosterschelde met een pijler- dam af te sluiten. De spreektijd in eerste termijn is voor de drie grootste fracties (PvdA, KVP en VVD) vastge steld op vijftien minuten, voor de overi ge op tien. De minister van politie en justitie, James Kruger, maakte gisteravond in den, die mogelijk iets met uitstaande hebben. De ambassade, die permanent be woond wordt, ligt aan de Wassenaarse Weg. De politie ontdekte de pamfletten en hakenkruisen, die met witte kalk op de muren zijn gesmeerd, rond kwart over twaalf. Negerstudenten van de universiteit van Zoeloeland in Empangeni, een plaats aan de Zuidafrikaanse kust op rond 150 km ten noorden van Durban, zijn van daag in opstand gekomen en hebben universiteitsgebouwen in brand gestoken. Politie-eenheden zijn in allerijl naar de universiteit gebracht. Een woordvoerder van de brandweer in Empangeni zei dat de brandweerauto’s vast zijn gelopen in de menigte oproerige studenten. (Zie verder pagina3) Wagenweg 1,3 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtplein, Van de 35 melkkoeien en de 43 stuks jong vee die de heer Van Dijck nog over heeft, zijn inmiddels bij 15 koeien ook reeds vergiftigingsver schijnselen geconstateerd. De ge wrichten van deze dieren zijn ontsto ken zodat ze moeilijk kunnen lopen en staan. De melkp 'oduktie is aan zienlijk gedaald en de kwaliteit ervan is verslechterd. Volgens het gemeentebestuur zou de oorzaak van deze vergitigingsver- schijnselen wel eens het gevolg kun nen zijn van de verontreiniging van het grondwater. Het vermoeden be staat dat door het bedrijf Rank Xe rox in het verleden selenium is ge loosd, waardoor het water is aange tast. veiligheid in 1985”, zo zei hij. Daarbij bekende dr. Boertien ook aan verheugd te zijn dat de Kamer de zaak nog voor Ongeveer 1.500 politiemannen, gewa pend met machinepistolen, automatische geweren en revolvers probeerden de protesterende betogers onder controle te houden. Legereenheden werden op en naburige basis gereed gehouden om hulp te verlenen. de werkgelegenheidsnota aangekondigd dat stimulerende maatregelen voor deel tijd zouden worden genomen. Het me rendeel der vrouwen met gezinsverant- woordelijkheid, die de laatste jaren (op nieuw) zijn gaan werken, geeft de voor keur aan deeltijdarbeid. Een nog beperkt aantal mannen werkt ook in deeltijd of zou dat willen, o.a. met het oog op een verdeling van huiselijke taken tussen man en vrouw. (Van een onzer verslagevers) LEIDEN Een particulier voorstel aan de gemeente Haarlem voor de oprichting van een overdekte kunstijsbaan, waarvan heel de regio zo’n negen tot twaalf maan den per jaar gebruik kan maken, heeft een behoorlijk explosieve tijdbom gelegd onder de initiatieven van de Stichting Kunstijsbaan Kennemerland. De bekende illusionist Uri Geiler is door een comité van Amerikaanse wetenschappers uitgedaagd te bewijzen dat hij werkelijk over paranormale ga ven beschikt. Het comité, onder voorzitterschap van de filosoof Paul Kurtz van de universiteit van de staat New York, wil daarmee de verwarde discussies rond Uri Gellers prestaties uitge vochten zien. Aan Uri Geiler is per aangetekende brief verzocht zich aan enkele proeven te on derwerpen. Doet hij dat niet bin nen 45 dagen, dan acht het co- miteé van wetenschappers hem gediskwalificeerd. het zomerreces behandelt. „Het is zaak zo snel mogelijk te beginnen met de werken”, vond hij. (zie verder pagina 2). Deze ongeveer 90 jaar oude, onlangs overgeplante, beuk in het centrum van Tilburg heeft zowaar een zonnesteek opgelopen. Boomchirurgen hebben de stakker daarom van wortel tot kruin in verband gewikkeld om hem tegen al te felle zonnestralen te beschermen. Zij geloven wel dat de patiënt het haalt, temeer daar rond de boom extra beluch- tingskokers zijn aangebracht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een Turkse werkne mer van de firma Nielo in Beverwijk, de 37-jarige Resil Melez, is tijdens werkzaamheden in de Sinterfabriek om het leven gekomen. De man werd levenloos onder een transportband aangetroffen. Daar nie mand het ongeluk heeft gezien, wordt aangenomen dat de Turk, die tot taak had de vloer schoon te houden, zijn werk heeft verricht terwijl het produk- tieproces gaande was. Hij raakte met zijn rechterarm en schouder bekneld tussen de onderrol en de transportband en brak zijn nek, zodat hij op slag dood moet zijn gebleven. De Turk laat een vrouw en vijf kinderen achter. Hij ver bleef in een pension in Heerhugowaard. -.i In een laatste gedaohtenwisseling over het moment van het Oosterschelde-debat is gisterochtend nog overwogen om maandag een openbare commissieverga dering aan de regeringstoeslissing te wij den. Hiervan is echter op het laatste moment afgezien. Ter voorbereiding van het debat is het voor de Kamerfracties nu mogelijk schriftelijk technische vra gen te stellen. De reacties in Zeeland op de kabinets beslissing om de Oosterschelde af te sluiten met een doorlaatbare pijlerdam varieerden gisteren van „voldoening” tot „grote voldoening”. Algemeen was men er verheugd over dat er nu een beslis sing ligt en dat aan de onzekerheid een eind is gekomen. De commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, toonde zich „erg gelukkig” met het regeringsbesluit. „Da’t garandeert ons een aanvaardbare (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Door middel van een verschuiving in de premies voor de werknemersverzekeringen is een grotere netto-loonsverhoging mogelijk dan de 20 plus de verlaging van de zieken fondspremie met 0,5 percent, die het kabinet heeft voorgesteld. Dit hebben de werkgevers gisteren verklaard tijdens de tweede overlegronde tussen vakbewe ging. regering en werkgevers. De regering zou zich vandaag beraden .over dit voorstel van werkgeverszijde en tevens haar standpunt kenbaar maken aan de Stichting van de Arbeid. De vakbeweging is weinig positief over het werkgevers voorstel. Volgens FNV-voorzitter Wim Kok werkt dit voorstel in het nadeel van de inkomens nivellering. De rellen braken uit toen de politie het vuur opende op een menigte scholie ren die demonstreerden tegen het ver plicht stellen van Afrikaans, hetgeen als de taal van de apartheid wordt be schouwd. Het op 18 km van Johannesburg gele gen Soweto, waar een miljoen negers wonen, bleef volledig van de buitenwe reld afgesloten. Een dikke rookwolk hing boven de stad. Bijna alle regerings- vestigingen waren in brand gestoken. Eenentwintig kantoren, drie scholen, een bibliotheek en verscheidene openbare gebouwen gingen in vlammen op. Ook een nieuw hotel voor negers werd in brand gestoken tijden., de heftigste tegen de regering gerichte betogingen sedert 16 jaar geleden toen in Sharpeville 69 zwarte demonstranten neergeschoten werden. SOWETO NOG ONRUSTIG het parlement bekend dat de regering een rechter zou aanwijzen om een on derzoek in te stellen naar de rellen. Hij zei het te betreuren dat er zoveel doden in Soweto te betreuren waren. „Wij hadden zoiets niet vBhwacht.” Volgens de Zuidafrikaanse politie is dg rust ook hersteld in Kagiso, een Bantoe- stac. bij Krugersdorp, onge er dertig km ten westen van Johannesburg. In Kagiso hadden zich gisteravond eveneens onlusten voorgedaan, die als een uit vloeisel worden beschouwd van die in Soweto, dat ten zuid-oosten van Kru gersdorp ligt. Gisteravond is het gebouw van de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag beklad met pamfletten tegen de apart heid en ongeveer twintig hakenkruisen. De politie heeft vier mensen aangehou- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het ministerie van Justitie onderzoekt in hoeverre er sprake is van geweld in horecabedrijven. Het wetenschappelijk onderzoek- en docu mentatiecentrum van het departement houdt vier steekproeven. De ruim 2000 zaken, die voor deze representatieve proef worden benaderd, zijn aangesloten bij óf de Horecaf, óf Horeca Nederland. Vooral wordt door dit onderzoek een goed beeld verkregen van de situatie in de vier grote steden. Dit blijkt uit een adviesaanvraag over het arbeidsmarktbeleid met betrekking tot de positie van de vrouw, die de minister bij de Sociaal-Economische Raad en de Nationale Adviescommissie Emancipatie heeft ingediend. Hij maakt daarin melding van diverse plannen op het gebied van de „combineerbaarheid van arbeid en gezinstaken”, zoals het wordt genoemd. De maatregelen voor het bevorderen van de deeltijd zullen binnenkort in een rapport uitvoerig worden aangegeven. Reeds in februari 1975 had Boersma in het overleg met de Tweede Kamer over Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11 Schrijvende lezers 13 Radio en tv17 Kunst19 Weg en wiel23 Economie25 Sport27, 39 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Veel bewolking en plaatselijk re gen, matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 10 gra den, maxima van 15 graden aan zee tot 20 graden in hèt oosten van het land. Zwakke frontjes zien nu kans de Noordzee over te steken maar beperken hun invloed voorlopig tot veel bewolking. Morgen ook weer enkele opklaringen en overwegend droog. Matige zuid westenwind. Iets te koel: 17 tot 19 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: matig strandweer zonder regen van betekenis. 'W*': z**l

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1