Hulpverlening via Stisa in inspraakprocedure mislukt Fikse tippel na ongeluk Geringe buit De vijver'in oude glorie hersteld K ELS Witte Tejater krijgt nieuw stoelenplan ENNEME Uitgevaren visserijschepen Examens Avondvierdaagse zit er op sg Bijna een verdacht persoon Elf Rood HB® iifeB Mni m» Carillonklanken Tweemaal over V R IJ D A G 1 8 19 7 6 JUNI BELANGSTELLING VOOR INSPRAAK IN NOTA VAN UITGANGSPUNTEN MINIMAAL Neem geen jonge haasjes mee Voorlopig geen palmen... Tel. 02550-15389 Tips redactie: Ko van Leeuwen F w '1 Wllr'Wwk-. wwll (Van een onzer verslaggevers) sen; Bomma, Antwerpen; Maersk Pacer, Cont. Plat, IJmuiden; Parkesgate. Kings- lynn, IJmuiden; Maria Graebe, Skog, Beverwijk; Merweborg, Delfzijl; Cariba, Sheermess; Norfolk Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Rig Tugger, Cont. Plat, IJ muiden; Pratita. Belawan; Nakua River, Bremen; Maasborg, Delfzijl, Zaandam; Haico Holwerda, Harlingen, IJmuiden; Ulysses, Rotterdam. Vrijdag aangekomen. Klavdia, Rotter dam; Sea Bure ,Cont. Plat; Nor Truck, Cont. Plat, IJmuiden; Jemrix, Rochester. IJmuiden; Aegir, Narvik, IJmuiden; Ros Isle, Norfolk; Prinses Margriet, Noord zee: Loire, Noordzee. VELSEN. De groep studenten die in maart van dit jaar via de Stisa werd ingeschakeld voor de begeleiding in het Enige conclusies daaruit waren dat de werkgroepen die voor de inspraak tot stand zijn gebracht moeten blijven be staan en dat er meer, veel meer infor matie moet komen. In spetember wor den namelijk opnieuw hoorzittingen ge- waarom orde. van nen roer ;de- te- si- 4,8 op- 220 NS ider ror- het S is vol- 3UW 56 de het -nen tro- 1000 in sfi- dse be- oen in nil- is le ien met 936 ieid re- NS ds m i- rd it. gen dan ling >en) :os- .698 en it- k- an in, r- iet tie r. Vrijdag vertrokken: Lodz, Stettin; Lo- della, Colchester, Koog a.d. Zaan; Brin- da. Rochester, IJmuiden; Hermann Hele ne, Helsinki, IJmuiden; Baldur, Lulea, IJmuiden; Enigheden, Londen. HAARLEM. RK Scholengemeen schap Sancta Maria. Geslaagd voor havo: S. Maartsen te Santpoort. Geslaagd voor atheneum-A. I. Baumann te Santpoort. De prachtige vijver van het Burge meester Rijkenspark is na een perio de van dreigend verval langzamer hand weer in oude glorie hersteld. De sprankelende fontein, die het al enke le jaren liet afweten, klatert sinds enkele weken weer over het vijver water en er is door de gemeente Velsen ook een heel nieuwe beschoei ing aangebracht. Nu, met de paarse gloed van bloeiende rhodondendrons tegen een donkergroene achtergrond, biedt de vijver weer een verademen de aanblik. Het zijn geen punten waar men zo maar uit komt. Op de bijeenkomst, waar leden uit werk- en actiegroepen, parti culieren de studenten van het Planolo gisch Demografisch Instituut uit Am sterdam aanwezig waren, werd gefiloso feerd over de mogelijkheden om de belangstelling van de burgers te stimule ren of vergroten. Vrijdag 11 juni MK. Anna Hendri- ka KW. 45. Zaterdag 12 juni Hektrawler Eg- tnond IJM. 36, Elisabet Christina KW. 41, Rijnmond II KW. 43, Schout Vel- thuys KW. 49, Rijnmond VI KW. 135, Frank Vrolijk Czn SCH. 81, Onderne ming II SCH. 108. Maandag 14 juni Hektrawler Jo hanna KW. 39, Tetman Hette KW. 74, omgeving”, vertelt hij, „en dat merk je ook aan de grote hoeveelheid vo gels. Er zitten hier zelfs heel wat uilen en als het wat donkerder wordt dan kun je hun roepen heel goed horen. Soms klinkt het wat angstaan jagend, maar je weet waar het van daan komt”. In de vijver zwemmen de laatste weken heel wat donzig jonge eendjes rond. „Maar de kleinste, daar zijn er toch heel wat van verdwenen”, ver- Dinsdag 8 juni MT Meyert Menno IJM. 209. Caroline VL. 90, MK. Wiron VI IJM. 207, Pieter Jacob KW. 24, Wil lem Adriana KW. 25, Pelikaan KW. 88, Maarten KW. 105, Marry Jacob KW. 117, Tiny KW. 145, Pieter Gijsbertha KW. 175. Woensdag 9 juni Hektrawler Jan Maria KW. 171, Dirk-Diederik KW. 172. Donderdag 10 juni Hektrawler Zee haan IJM. 57, Rijnmond V KW. 42, Hendrika Johannu KW. 81. MT. Anita VL. 34, MK. Gijsbert Marian KW. 150. Dat de vijver zo drastisch wordt gerestaureerd past geheel in het plan van de gemeente Velsen, dat beoogt het Burgemeester Rijkenspark wat meer voor het publiek te ontsluiten. Vandaar ook dat restaurateur Jan Westerhoven enkele jaren geleden zijn brasserie kon vestigen in het toen vervallen karakteristieke Zwit serse huis dat uitkijkt op de vijver. Westerhoven zelf is erg ingenomen met de verfraaiingen aan vijver en park. „Het is hier een heerlijk rustige kader van de inspraakprocedure rond de Nota van Uitgangspunten voor Amster dam en het Noordzeekanaalgebied heeft haar teleurstellende bevindingen ver woord in een onderdeel van het rapport „Wonen en Werken in de IJmond”. De poging die de Stisa in maart on dernam om meer mensen in de gelegen heid te stellen „in te spreken”, te meer daar de startavonden die vanuit de pro vincie waren georganiseerd onvoldoende ruimte en mogelijkheden had opgele verd, zijn nu chleraf gesproken mis lukt.Dit werd donderdagavond tijdens de Stisa-bijeenkomst over het rapport dui delijk gemaakt. De studenten, die weke lijks een avond in de bibliotheek van Velsen hadden gereserveerd om bezoe kers (vragenstellers uit werkgroepen en particuliere vragenstellers) te helpen en te informeren, hebben merendeels niets kunnen doe n omdat de belangstelling vanuit de burgerij minimaal was. VELSEN. Het programma dat door beiaardier H. de Ligt op zaterdag 19 juni van 16.00-17.00 uur op het stadhuiscaril lon van Velsen ten gehore zal worden gebracht luidt als volgt: 1. Toscata jubl- lante, Jac. Bonset; 2. a. Allemande (2e Franse Suite), b. Gavotte (6e Franse Suite), c. Menuet (Partita in Bes), J. S. Bach; 3. Variaties over een oud-Neder- lands liefdeslied, Cor Kee; 4. Improvisa tie, H. de Ligt; 5. a. Menuet d’Exaudet), b. Aminte (Tambourin), 3 Bergerettes, Maman, dits-moi, J. B. Weckerlin; 6. Carillons de Dunkerque, Jef Denijn; 7. La Badine, J. Leblan en 8. Suite voor beiaard, Staf Nees, a. Voorspel; b. Balla de; c. Volkslied; d. Vlaamse dans. houden over het ontwerp-streekplan voor dit gebied, waarin als het goed is de punten die door de bevolking naar voren zijn gebracht, zijn verwerkt. Meer informatie is ook nodig, zo bleek uit de ervaringen, omdat talloze mensen denken dat hun inspraakmogelijkheden nu gestopt zijn, terwijl in feite pas de eerste ronde achter de rug is. telt Westerhoven. „Vorig jaar is de vijver namelijk schoon gemaakt en toen zijn er een paai snoeken in uitgezet. Die willen zo'n jong eendje graag naar beneden trekken- En ver der zijn er hier nog wat grote kraai en die er nog wel eens op afduiken”. Rond de vijver treffen we ook heel brutale kippen aan, die evenals de vele eenden voor mensen niet gauw opzij gaan. In de hoge duiventil zitten sinds kort trouwens ook weer duiven. Uit alles blijkt dat het park leeft. De plantsoenendienst van Velsen is nog niet helemaal klaar met de vij- ververbeteringen. Ook het hoge deel van het wandelpad langs de vijver gaat er anders uitzien. De wal van oude stobben (uiteinden van dikke bomen) zal in de toekomst verdwij nen. Daarvoor in de plaats komt een muur van siersteen. En ook het roes tige hekwerk langs het water op die plaats zal door een nieuwer en fraai er worden vervangen. Zo ondergaat een der mooiste parken uit de ge meente een noodzakelijke, maar fraaie restauratie. MT. Protinus IJM. 154, Wiron II IJM. 211. Jacob KW. 55, Soli Deo Gloria KW. 152, Elly VL. 73, ML. Michiel KW. 167, MK. Poolster IJM. 11, Eben Haezer IJM. 18, Maarten Cornelia IJM. 44, Swift IJM. 115, Janny Jacoba KW. 4, Deo Volente II KW. 11 (16 juni binnen, Ada KW. 29, Wilma KW. 113. Cornelia KW. 174, Elly KW. 187, Hans KW. 189, Anna Lydia KW. 194, Yvonne Yolanda KW. 206, Agatha KW. 214, Arie Jacob KW. 221, Jacob Senior KW. 226, Marco WR. 32, Johanna Cornelia WR. 57, Leendert Jan SCH. 256, Albert UK. 1. Dinsdag 15 juni Hektrawler Rijn mond III KW. 44. Rijnmond I VKW. 85, Onderneming I SCH. 90, MT. Rean IJM. 29, MK. Eben Haezer IJM. 18, Alida KW. 22. Woensdag 16 juni Hektrawler Rijn mond I KW. 15, Arie Ouwehand KW. 122, Annie Hillina KW. 170, Monoca VL. 89, MT. Elizabeth VL. 105, MK. Deo Volente II KW. 11. Ir. J. F. Clausen, bekend als fer vent natuurliefhebber belde ons op naar aanleiding van de jonge haasjes die door kinderen in Velserbeek ge vonden waren. De haasjes groeiden voorspoedig op en leven nu weer in het wild. Ze werden eertijds aange troffen zonder moederhaas. Het is tegen zulk een vondst dat de heer Clausen een waarschuwend geluid wil laten horen. „Jonge hazen worden altijd door de moeder verlaten. Deze komt alleen steeds terug om de beestjes te zogen. Neem ze daarom nooit mee”, zegt hij bezorgd. Volgens de heer Clausen is dat ook het geval met jonge reeën. Eenmaal in mensen handen is de kans dat de dieren sterven heel reëel aanwezig, meent hij. IJMUIDEN- Donderdag aangeko men: Silverclyde, Chicago; Gudrid, Hest- wika; Rig Tugger, Cont. Plat, Velsen; Blenheim, Kristians,andArctic Shore, Cont. Plat, Velsen; Mito Maru, Bangkok; Brinda. Londen, IJmuiden; Irene, Bos ton; Hiroshima Maru, Filippijnen; Stein- bukk; Bergen; Jan, Bremen; K. Hadjipa- teras, Port Elisabeth; Bernd, Gonfreville; Irina, Antwerpen; Plancius, Gunness, IJ muiden; Grace, Esbjerg; Arctic Shore, Cont. Plat, Velsen; Swede Pride. Udde- valla, IJmuiden; Wilhelmina V, Dor drecht. Donderdag vertrokken: Jo, Rotterdam; Chelyushkin, Leningrad; Anusky 1, Le ningrad; Pullwell Bravo, Cork; IJmui den; Ranzell, Solvesborg, JJmuiden; Hol- stentor, Cont. Plat. Velsen; Tycha, Pool- e; Anda, Antwerpen; Blenheim, Kristi- ansand; Holland, Noordzee: Pangani, Hamburg; Arctic Shore, Cont. Plat, Vel- VELSEN. Het Witte Tejater in het voormalig Pencentrum krijgt een nieuw stoelenplan. Vermoedelijk nog voor de eerste voorstellingen van het nieuwe film- en theaterseizoen beginnen, zullen de zeventig nieuwe stoelen worden geïn stalleerd. Het college van B en W heeft voor dit plan zich persoonlijk garant moeten stellen omdat wegens tijdgebrek een andere dan de normale procedure moest worden gevolgd om de gebruikers van het Witte Tejaher aan het nieuwe stoelenplan te helpen. Het tijdgebrek staat in verband met de kwaliteit van het huidige stoelenplan. Die is zo slecht en gammel dat de organisatoren in het Witte Tejater sterk de indruk hebben dat de slechte accommodatie oorzaak is van een dalend bezoekersaantal. Het gaat om een totaalbedrag van eenentwintigduizend gulden, waarmee de commissie donderdagavond zonder meer accoord kon gaan. Op de Velsense meerjarenbegroting was een ton gereserveerd voor de grote opknapbeurt van het Witte Tejater waaronder ook het stoelenplanbedrag viel. Nu de urgentie voor nieuwe stoelen groter is geworden, de procedure die nodig is ohi de post officieel van de meerjarenbegroting te halen en de nieu we stoelen te bestellen zoveel tijd in beslag zou nemen, heeft het college van Velsen voor een andere procedure geko zen. VELSEN. Een 19-jarige inwoner van Aerdenhout meldde zich vanmorgen vroeg om vier uur bij de politie in Bloemendaal, waar hij vertelde te zijn verongelukt bij de vijver van het burge meester Rijkenspark in Sanpoort-Zuid. De politie kreeg het vermoeden dat de jongeman alcoholhoudende dranken had genuttigd en nam een bloedproef, welke dit vermoeden staafde. Een onderzoek wees uit, dat hij ter plaatse was geslipt en via een boom en een muur naar de vijver was gegleden, waar de auto boven de rand van de vijver bleef hangen. Het motorvoertuig was geheel vernield. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een insluiper heeft, vermoedelijk gebruik makend van een valse sleutel, kans gezien binnen te drin gen in een woning aan de Wijk aan Zeeërweg. Zijn buit bestond uit een portemonaie met vijftien gulden, welke hij in de la van een dressoir vond. deel van de deelnemers, die op enkele uitzonderingen na, ongetraind aan dit jaarlijks terugkerend wandelfestijn zijn begonnen. De organisatie was uitstekend geregeld, zodat er niets te klagen was. Donderdagavond omstreeks kwart voor acht was het verzamelen geblazen op het parkeerterrein aan de Eenhoorn- straat, waarna dé wandelende menigte gezamenlijk optrok naar het eindpunt, dat de toepasselijke naam „In Veilige Haven” draagt. En uiteraard met bloe men in de armenen muziek. EtAARLEM. Triniteits Lyceum Ge slaagd voor gymnasium-B: Thera van der Vooren, Driehuis. Heeft u nog geen bankrekening? Waarom niet? Het is zo gemakkelijk en uw leven wordt er rijker door. Het steeds groeiend woud van han delsbanken heeft het u via intensieve reclame toch al jaren voorgehouden: De groene betaalcheque is bij uitstek het vervangend betaalmiddel en wie nu dog steeds op die achterlijke ma nier van vroeger, met echt geld, wil betalen gaat toch heus de excentriéke kant op. Zo iemand is bijna een verdacht persoon geworden. En toch, betalen met gewoon geld lukt nog steeds, al doen de banken voorkomen alsof dat een erg kinder lijke bedoening is. Moeilijkheden ont staan alleen wanneer de niet bankre- keninghouder de onvoorzichtigheid begaat zich in het betalingsverkeer per bank te mengen. Bijvoorbeeld door in een onbewaakt moment de bekende groene betaalcheque als be taalmiddel te accepteren. Want als het op verzilveren bij de bank aan komt is er geen sprake van de sou plesse waarmee die instellingen in hun advertenties tot ons komen. Hoe verloopt zoiets dan? Hier als voorbeeld een aan den lijve onder vonden ervaring aan het loket van de Nutsspaarbank in IJmuiden. De niet- bankrekeninghouder stapt met een door „Nutsspaarbank West-Neder- land” uitgegeven groene betaalcheque het bankkantoor binnen. Het bedrag dat daarop vermeld staat is f 42,50. De cheque belandt bij de juffrouw Het Plan Zeebad staat op een laag pitje, aldus wethouder Ockeloen. Voorlopig kunnen we er alleen maar zonnen; op de palmen en de koepels zullen we moeten wachten tot de voorhaven definitief is afgewezen. Hoelang zal dat duren? Over dat thema werd tijdens de bij eenkomst de discussie voortgezet. De vragen hoe zou inspraak goed georgani seerd kunnen worden, moet het eigenlijk wel gebeuren zijn er geen -alternatie ven voor de ingewikkelde inspraakpro cedure) en als de mensen niet komen, is dat dan, kwamen aan de IJMUIDEN. —Hugo de Grootschool voor mavo, geslaagd voor het diploma mavo-4 :Rob Bergman, Ageeth Bleu- mink, Michel Bosua, Conny van Breem- en, Cor Dekker, Raymonde v.d.Gaag, Walter Hoogendijk, Cobina van Henten, Hanna Kok, Paul Koper, Rob Kossen, Marina Niessink, Jacomien Roodnat, Loes Rijken, Carolien an Schooten, Jo- landa Snel, Corine Spruit, Rob Steen kamp, Astrid Verschuren, Juck v.d.Werff, Neely 'Witteveen, ohan Wijt man. Solidariteit en verbroedering zullen de drijfveren zijn van het voetbale- venement dat zich aanstaande zater dag afspeelt op het sportterein achter de Visseringschool, aan de Troelstra- weg in IJmuiden. Met de gedachte ■aan de grote Pieter Jelle treedt daar een PvdA-elftal aan tegen een team dat geformeerd wordt door Progres sief Velsen. Wie wil weten of de ideeën over het voetbalspel van deze twee linkse partijen synchroon lopen aan hun politieke opvattingen, zorge dat hij om 11.00 uur op het veld aanwezig is. Dan zal loco-burgemees- ter Carel Ockeloen met de hem be kende zwier de aftrap verrichten. In het elftal van de Partij van de Arbeid zullen coryfeeën schitteren als wethouder Harry Scheeper, die zich wat dit betreft een waardig opvolger toont van zijn voorganger Roessingh, en de raadsleden Arie Schiltmeijer en Co Meijer. Het elftal wordt compleet gemaakt door PvdA-bestuursleden. Bij Progressief Velsen speelt vanzelf sprekend Dirk Kuijper terwijl zelfs gedeputeerde Jac. Zuurbier aanval lend zal optreden. Het belooft overigens een zeer vriendschappelijke ontmoeting te worden, die in tegenstelling tot wat steeds meer in professionele kringen vertoond wordt, als motto meekrijgt: „Een bewijs dat voetbal beslist geen oorlog is”. Thee zal er ook geschonken worden en wel thee uit Sri Lanka. Dat komt de Wereldwinkel doen en zo gaan voetbal en ontwikkelingshulp ook weer hand-in-hand, kameraden. achter de glaswand, maar vindt daar geen genade, want het papiertje is in vieren gevouwen. „Ik weet niet of ik die zo kan accepteren”, deelt zij met doffe stem mee en haar gezicht ver raadt al dat er geen enkele hoop meer is. „Gaat u er maar mee naar uw eigen bank”, adviseert zij koeltjes. De niet-bankrekeninghouder biecht op dat hij geen bank heeft. Dat komt blijkbaar niet veel meer voor en als juf deze ongelooflijke tijding ver werkt heeft zegt zij: „Dan had u deze cheque niet moeten accepteren. Ik moet er eerst even over bellen”. Tele foongesprek volgt. Lachend en hoofd schuddend over zoveel domheid. Dan keert zij terug tot de meelijwekkende mens die niets van banken begrijpt en deelt mee dat zij de cheque wel ,.in incasso” wil nemen. Pas over een paar dagen zal de niet-bankrekening houder kunnen terugkomen om het bedrag in ontvangst te nemen. Zo gaat dat, als je in goed vertrouwen dat groene vervangende betaalmiddel aanneemt en zelf niet over een bank rekening beschikt. De directeur van de IJmuidense Nutsspaarbank zegt dat iedereen rus tig de groene cheque kan accepteren, ook de niet-bankrekeninghouder. Maar voor deze duurt het inderdaad enige tijd dat kan soms weken zijn voordat hij het geld dat erop vermeld staat bij de bank kan innen. Dat komt door de controle en die loopt via de bankgirocentrale, waar bij alle banken zijn aangesloten. De gene die wel over een eigen bankre kening beschikt kan onmiddellijk de groene betaalcheque verzilverd krij gen. Verder telt ook mee of de be gunstigde bekend is bij de bank. „De bank is zuinig op het geld van de cliënt”, beweert de directeur glimla chend. De honderden deelnemers aan de Avondvierdaagse hebben het erop zitten. De pijnlijke blaren kunnen 'nu definitief worden gekoesterd en men kan eindelijk weer wat kalmer aan doen. In de afge lopen vier dagen zijn Velsen en omge ving geheel doorkruist, men wandelde langs allerlei mooie en leuke plekjes en bleef ook als de laatste kilometers wat zwaar aan de schoenen gingen hangen -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5