ideeën van zakenman Menken kosten de gemeenschap niets Abortus-project in Donkey Shot Toer-in start van t u I Nieuw gymnastieklokaal voor Zeewijk is harde noodzaak £t ‘ti' VAN BUGNUM f PEUGEOT A. DONKER ZN. PEUGEOT een wonder op 2 wielen GASBEDRIJF BOUWT IN CASTRICUM KLEUTERSCHOOL BIJ IR. KRIJGERSCHOOL Bromfietser gewond bij botsing - K1 V* ■i V R IJ D A G 1 8 JUNI 19 7 6 IJMOND 9 (Van een onzer verslaggevers) I w Peugeot-dealer: Krijgerschool Voor Peugeot naar S. KORVER Lid tweewielergroep '74 Isolatie in foto's BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? Lange Nieuwst aat 773 IJmuiden - tel. 14986 VAN RIXEL zo'n drukker Voor Peugeot rijwielen en brom fietsen naar Engelmundusstraat 28 (Hoek Willemsbeekweg) IJmuiden - tel. 14282 VELSEN De commissie voor onderwijs van Velsen heeft in kun nen stemmen met de bouw van een nieuw gymnastieklokaal in Zeewijk. In een vorige commissievergadering waren er nogal wat vraagtekens ge plaatst bij de noodzaak van de bouw en de kosten. De heer Wedemeijer van de afdeling sport maakte duide lijk, dat het gymnastieklokaal zon der meer nodig is voor de vijf scho len die in Zeewijk staan. LEIDEN Hoewel het plan voor de Haarlemse ijsbaan bepaald revo lutionair genoemd kan worden, wil initiatiefnemer Ton Menken de po gingen van de Stichting Kunstijs baan Kennemerland niet ondergra ven. Dat wil hij vooraf nadrukkelijk stellen als hij een toelichting geeft op zijn ideeën. Hij gaat daarbij uit van de opzet die voor de ijsbaan Leiden is gemaakt. Die gemeente is vorig jaar zomer het voorstel ge daan voor een overdekte ijsbaan met een baan van tweehonderdder- tig meter en een speciaal hockey veld. I f PEUGEOT DEALER 1 (ADVERTENTIES) Commerciële ijshal betekent tra tijdbom onder regionale plannen L f 'x (ADVERTENTIE) I I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) start (Van een onzer verslaggevers) Trim je fit. Fiets af en toe g een weekend weg. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Nadat het gezelschap de expositie be zichtigd had vertrok men voor een toer- in langs het 100jarig Noordzeekanaal. Hij geeft als voorbeeld de ervaringen met de Haarlemse natuurijsbaan afgelo pen winter. „Je kon toen overal op de sloten schaatsen, zelfs op de Delft naast de ijsbaan. Niettemin hadden we die. acht dagen dat de baan open was een schapsruimten in scholen dan aan gym nastieklokalen. Je ziet nog ’ns wat en 't is goed voor je onderdanen. Gemaakt om te winnen. Vraag 't(Tour de France winnaar) Bernard Thevenet. Planetenweg 40, IJmuiden Tel. 15290 Het nieuwste nieuws heet SX5 De snelbrommer waarop je het helemaal maakt, race De* wethouder antwoordde op de sug gestie van een van de commissieleden om de gymzaal ook een soort functie als wljkgebouw te geven, dat de gemeente juist onderzoekt in hoeverr edaarvoor in het algemeen mogelijkheden zijn. Hij denkt dan echter meer aan de gemeen- Het voorstel om ter beperking van het energieverbruik spouwmuurisolatie aan te brengen in de kleuterschool De Me rels, de Pleijadenschool en de Zeewijk- school is in de onderwijscommissie hele maal verkeerd gevallen. Het voorstel bleek niet in de commissie openbare werken geweest te zijn en dat terwijl het volgens de commissieleden van on derwijs gaat om technische zakne, waar- Een maquette van het ijsbaan-project in Leiden. Na enkele maanden bezinning is het college van burgemeester en wethouders van Leiden op het voorstel ingegaan. De erfpachtkwestie is geregeld. De gemeen teraad eiste nadrukkelijk dat er in de toekomst bij eventuele exploitatietekor ten geen beroep gedaan zal worden op Leiden. Wel werd Menken gevraagd sa men te werken met een stichting, maar dat voorstel heeft hij resoluut van de hand gewezen. „Dat werkt stroever, moeilijker en minder slagvaardig”, vindt hij. Menken is tot een exploiteerbare opzet gekomen, allereerst door het feit dat de baan overdekt wordt en als het moet zelfs de zomer twaalf maanden per jaar kan draaien. Nevenactiviteiten als het verhuren en slijpen van schaatsen, seen winkeltje, restaurant, snackbar en andere zaken vormen een belangrijk on derdeel. De ijsbaan in Leiden wordt door jeen aantal automatiseringen, zelfs bij de kaartverkoop, slechts door een man ge rund, hetgeen vergeleken bij de opzet van andere kunstijsbanen in Nederland tamelijk revolutionair is en kostenbespa rend werkt. Wanneer in de zomer blijkt dat er te weinig belangstelling voor het schaatsen bestaat, kan de hal gebruikt worden voor zaalsporten, evenementen en andere vormen van recreatie. Op het ogenblik is men in Leiden bezig met het storten van de ijsvloer. Ton Menken bij de in aanbouw zijnde ijshal in Leiden. De vloer wordt dezer dagen gestort. sleutelstad is gedaan, vindt hij ronduit te klein voor de Haarlemse regiö. Ook hij zegt dat de belangstelling voor schaatsen enorm is en dat een tweehon- derddertig meter baan, zoals Menken die in Leiden aanlegt, te klein is. Zelfs een baan honderd meter langer, zoals Men ken Haarlem voorstelt, vindt hij nog te kort. HEEMSKERK. Dinsdag 22 donder dag 24 juni staat het jongerencentrum Donkey Shot in het teken van abortus. De laatste maanden is er veel gesproken over dit onderwerp via radio, televisie en kranten. Omdat er door bezoekers van Donkey Shot vraigen zijn gesteld over hoe alles nu in elkaar zit heeft de actieve programmagroep deze voorlich tingsavonden over abortus georganiseerd. In samenwerking met de Stichting Me dische Zwangersdhaponderbreking, afde ling Alkmaar, heeft het jongerencen trum de volgende activiteiten gepland op dinsdagavond 22 juni zal de film „Abortus doe je niet zo maar” worden gedraaid.In deze film vertellen vooral jonge mensen hun ervaringen met abor tus. Op donderdagavond 24 juni geeft Gerda Boon van Stimezo nadere uitleg en beantwoordt eventuele vragen.Beide bijeenkomsten in Donkey Shot beginnen om half negen De toegang is vrij. Wethouder Scheeper wees er boven dien op, dat men tot nu toe wei de sporthal voor het gymnastiekonderwijs heeft gebruikt, maar dat de onderwijsin spectie daar alieen toestemming voor had gegeven als de gemeente bleef stre ven naar de bouw van een nieuw gym nastieklokaal. Volgens de wethouder zal de sporthal echt overdag niet leeg ko men te staan als de scholen eruit gaan. De uren, die daardoor vrijkomen kunnen gemakkelijk gevuld worden met anfere activiteiten, zoals tennis of badminton. kort welkomswoord ge sproken had, ging gedeputeerde Th.Laan in zijn speech (zie foto) in op het thema van deze Toer-in:verbindingen, waarbij hij erop wees, dat daarin de fietspaden een beetje vergeten waren. Hij betreurde de afwezigheid van directeur Schaafsma van de Culturele Raad, die door ernstige ziekte de opening niet kon verrichten. HEEMSKERK. Vanmorgen kwart over zeven botste op de kruising Gerrit van Assendelftstraat-Jan van Kuikweg een 19-jarige bromfietser uit Heemskerk tegen een personenauto. De jongeman, die de aüto voorrang had moeten verle nen, liep hierbij een paar gekneusde ribben en inwendige kneusingen op. Hji is opgenomen in het Jozefziekenhuis. Hij zegt dat er gepraat is met Men ken, maar dat deze niets voelt voor een grotere opzet, zoals Haarlem dat wil. „Als Menken onze ideeën wil realiseren, dan valt er nog best te praten”, aldus De Korte. Wethouder Voskuilen van Haarlem was vandaag voor een commentaar niet bereikbaar. Toen wethouder Scheeper de opmer king maakte, dat inmiddels al een be drijf opdracht heeft gekregen om de werkzaamheden, die 22.667,- kosten uit te voeren, omdat er haast bij was in verband met een rijkssubsidie, voelden <ie commissieleden zich lelijk genomen. De wethouder kreeg de opdracht deze zaak in heh College aan de orde te stellen om dergelijke uitgaven niet te doen voordat duidelijk is, dat goedkeu ring door de raad een formaliteit is. Bovendien werd hem gevraagd om de zaak, indien mogelijk, terug te draaien. Instemming met het voorstel wilde de commissie dan ook niet geven, al ging men niet zover, dat men zich nu al tegen het voorstel keerde. Een van de commissieleden ging zelfs verder en stelde, dat het voor de Pleija- denschool een belachelijke ingresp zou zijn. De school bestaat voor een groot deel uit glas. Als je aan warmte-isolatie wil doen, dan moet |e voor dubbel glas zorgen. Dat heeft nog het voordeel, dat de geluidshinder in school van het ver keer er aanzienlijk door zou verminde ren. hetgeen het onderwijs wel ten goe de komt. Een ander commissielid, dat uit de bouwwereld stamt, wees erop, dat spouwmuurisolatie de laatste tijd nogal in discrediet is gekomen, omdat blijkt, dat het waterdoorslag door de muren bevordert, zodat het middel wel eens erger kan zijn dan de kwaal. Hollandse meisjes hebben de mooiste benen. Komt door ’t fietsen zegt men. bewonder en word bewonderd. nog niets van zich laten horen, hoewel hij van alle plannen en voorstellen op de hoogte moet zijn. Heel de zaak is binnen de stichting besproken, aange kaart door de Bennebroekse wethouder Zwetsloot. Wethouder Scheeper deelde mee, dat er een drietal plannen gemaakt zijn om een kleuterschool te bouwen bij de ir. Krijgerschool in Velsen-Noord. De plan nen zijn met de ouders besproken en er is een basis gevonden, waarop verder gewerkt kan worden. De wethouder zei, dat het gaat om de inlossing van een belofte, die gedaan was bij de fusie van de Watervliet- en de ir. Krijgerschool. Een van de commissieleden drong er bij de wethouder op aan om ook het andere dsel van de belofte snel in te lossen: het creëren van een hahdenarbeidlokaal voor de school. De heer Scheeper zei, dat de gemeente deze wens nog verder moet bespreken met de inspectie voor het onderwijs, omdat het bij bouwen van een lokaal op problemen stuit gezien de teruggang van de leerlingen. bezoekersaantal van twintigduizend. Dat kan Menken met zijn opzet nooit ver werken. Er moet dan een accommodatie zijn waar vijftienhonderd mensen tege lijk kunnen schaatsen. Dat wil niet zeg gen op een kluitje staan, maar echt schaatsen. En omdat iedereen tegen woordig op grote noren rijdt, heb je een lange baan nodig”. De opmerking dat Menken zelf denkt op een avond drie duizend mensen te kunnen laten schaat sen, vindt De Korte irreëel. „Wat wij als stichting tot doel stel len”, zegt De Korte, „is het treffen van voorzieningen waarmee we in de be hoefte aan schaatsen kunnen voorzien. We maken er geen pretpark van, zoals Menken dat doet. De mensen kunnen bij ons schaatsen op een grote, open baan en verder niets. De financiële opzet van Menken is niet haalbaar, zeker niet met een over dekte baan. Als zoiets te exploiteren was, hadden we dat onherroepelijk ge daan. Bij onze opzet zijn ook tijden van intensief onderzoek voorafgegaan. Bo vendien hebben wij gepland dat er een afzonderlijke rijbaan komt en een apart veld voor ijshockey en kunstschaatsen”, aldus De Korte. Een middenveld, zoals Menken dat voorstelt, vindt De Korte minder ideaal, niettemin wel mogelijk als er gezorgd wordt voor een duidelijke afscheiding tussen de baan en het mid denveld. Naar het bos en naar de heide Gewoon gas geven en genieten snel van het onderwijs zelf geen haar beter wordt. De Haarlemse raad heeft zich nog niet zo lang geleden gebogen over de finan- cieringsregeling van het stichtingspro- ject. De regeling is na moeite aanvaard. De raden van Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort zullen binnen kort beslissen. Velsen werkt zoals bekend niet aan het project mee en neemt een afwachtende houding aan. Stichtingsvoorzitter De Korte staat zeer kritisch over de Leidse plannen van Menken. Een opzet, zoals die in de Half oktober hoopt men de eerste schaatsenthousiasten te kunnen verwel komen. De toegangsprijs in Leiden wordt drie gulden vijftig voor volwasse nen, voor kinderen twee gulden. Ook dat is in gesprekken met de Leidse overheid geregeld. „We prefereren de sfeer van overleg. Dat voorkomt allerlei moeilijk heden”, zeg Menken. Voor Haarlem, waar een enorme be langstelling bestaat voor de schaatssport, is het mogelijk een grotere- hal dan in Leiden op te zetten. Menken denkt daar bij aan een hal, waarin een driehonderd- dertig meter baan kan worden onder gebracht. Hij schat het jaarlijks bezoe kersaantal voorzichtig op tweehonder- duizend. De plannen van de Stichting Kunstijs baan Kennemerland bevinden zich wat de goedkeuring betreft in het allerlaat ste stadium. Na jarenlange moeilijkhe den over de haalbaarheid van een baan verenigden de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort en Bennebroek zich, waarna het scherm- mutselen begon over de financiële rege ling. Die is tenslotte als -volgt uit de bus gekomen: de vijf gemeenten stellen zich garant voor het betalen van rente en aflossing. Bovendien geven zij jaarlijks per inwoner een bedrag van f 1,17 om het tekort van 272.000 op te heffen. De stichtingskosten vergen een bedrag van 3,5 miljoen gulden, eenzelfde som geld die Menken nodig heeft. Het verschil is dan alleen dat de stichtingsbaan niet overdekt wordt. Menken zegt bovendien dat het berekende tekort -van de stich ting gemakkelijk kan oplopen tot vijf ton per jaar, hetgeen van de gemeenten in zo’n geval een extra bijdrage zal vergen. Er zijn contacten geweest met de Kennemer-stichting. Voorzitter De Korte verwees naar de Haarlemse wethouder Voskuilen. Die heeft volgens Menken (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het gasbedrijf Be verwijk en omstreken gaat een nieuw bedrijfscomplex bouwen aan de Gas straat in Castricum. De heer W. C. A. M. van Boxtel, burgemeester van Castricum, zal op vrijdag 25 juni om half elf ’s morgens het eerste spant van de bedrijfsruimte oprichten. Hoofdaannemer is de firma H. J. Bre- thouwer. Menken deed zjjn voorstel na een uitgebreide studie. Doel van het onder zoek was na te gaan of een ijsbaan in de sleutelstad haalbaar was met een maximum aan investeringen en een mi nimum aan inkomsten. Uit de studie bleek toen dat zelfs bij een laag bezoe kersaantal van honderdveertigduizend mensen per jaar en een investering van ongeveer 5,6 miljoen gulden het project exploitabel was. Aan Leiden werd geen garantie- of finacieringshulp gevraagd, alleen een voor Menken voordelige over eenkomst wat de grond betreft. En dat is nog niet eens een regeling, waardoor Leiden de grond tegen een lage prijs moest verkopen, maar uitsluitend een overeenkomst waarbij die gemeente de grond tegen een redelijke prijs in erf pacht moest geven. Niettemin een vorm van steun. De „Toer-in" donderdag officieel van start gegaan Een grote groep genodigden, die bij de presentatie van dit jaarlijks terugkerend festijn aanwezig was, vertrok ’s morgens van het Haarlemse station naar het station Julianakade in IJmuiden met een speciale trein. In IJmuiden voltrok zich in het voormalige PEN-gebouw temid den van de expositie „100 jaar IJmuiden en het Noordzeekanaal” de officiële ope ning. Nadat de Velsense wethouder C. Kennemerlaan 76-78, IJmuiden Tel 15726 Ockeloen een in Noord Holland is

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9