Werkgelegenheidsconferentie ILO ten einde GEEN VAGE VERKLARING MAAR ACTIEPLAN tx Door droogte geteisterd Fe Pa EEG-bezorgdheid over prijsstijging Ar Po EU BEURS EHE Luchtje aan drukwerk Sociaal plan Smit-Bolnes in de maak Geen revaluatie mark verwacht H Flink gesnaaid bij Rabo-bank „Automobilist moet stem laten horen” GR( r Buitenlands geld Z A 1 ECONOMIE 10 19 7 6 1 9 JUNI ZATERDAG LOf een v; leden tegen Amer men 1 vraag (Van onze redactrice in Genève, Kati David) GENÈVE. De Wereldwerkgelegenheidsconferentie is in Genève an ders dan voorgaande VN-wereldconférenties niet met een vaag compromis maar met het aannemen van een principeverklaring en een actieplan be kroond. Dit actieplan verplicht de lidstaten van de Internationale Arbeids Organisatie, de organisator van deze conferenties, moreel en politiek te streven naar het voldoen aan de meest elementaire levensbehoeften de zgn. basic-needs van de allerarmsten op deze wereld. Vóór het jaar 2000 moet de hele wereldbevolking beschikken over voldoende voeding, rede lijke huisvesting, kleding e.d. Het actieplan spoort ook de landen aan om hun nationale ontwikkelingsstrategie zodanig te richten dat het geconcen treerd wordt op het creëren van meer werkgelegenheid, en houdt ook in dat in de toekomst het werk van alle organisaties van de Verenigde Na ties gericht is op het voldoen aan de zgn. basic-needs. f I ME Beleid (Van een beursmedewerker) AMSTERDAM. Wat de Am sterdamse effectenbeurs deze week betreft, bleef de obligatiemarkt voortdurend de meeste aandacht trekken. Er was sprake van een ze kere nervositeit, die elke dag weer tot uiting kwam in flinke koersda lingen. Verschillende belangrijke staats- en andere overheidsleningen moesten daarbij, soms meerdere da gen achtereen, een vol percent op de koers laten vallen, wat voor dit soort fondsen bijzonder veel is. Felle kritiek KNAC (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM. een En d dat de: betalin Johnnj RockË Peter ieder i jaar. Caro Redd ford ai aflever („Kojai Susan Wife"). De d gers er Cronki soner. ongeve zei toe: ters be de ma krijgt 2. P betref metee een g, en du „Vr paar ■Zou 9 L gevolg Salom bedwr. groen zwartj Grote delen van Europa worden op het ogenblik geteisterd door ernstige droogte. Ook het gebied Tessin in het zuiden van Zwitserland heeft te lijden onder een ernstig gebrek aan water. De foto laat zien hoe sterk het waterpeil in een kunstmatig meer is gedaald. In de afge lopen honderd jaar is er in Zwitserland alleen in 1919 en 1953 minder neerslag geregistreerd dan dit jaar. Deskundigen vrezen een ramp voor de landbouw als het de komende dagen niet gaat regenen. Gezien de forse koersdalingen op de obligatiemarkt en de vrees voor nieuwe discontoverhogingen door de Nederland- sche Bank viel de koersvorming op de aandelenmarkt deze week op het Dam rak eng mee. De hoofdfondsen weken per saldo maar weinig af. Heineken kon zelfs enkele guldens aantrekken, evenals Unilever en de Koninklijke Petroleum, die alle drie tot rond 3 verbeterden. AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: Amerikaanse dollar 2,71-2,81 Engelse pond 4,76-5,06 Belgische fr. (100) (>$8-6.98 Duitse mark(100) 104,75107,75 Ital. lire (10.000) 27,50-31,50 Portugese esc. (100) 7,40-9,40 Canadese dollar 2,78-2,88 Franse fr. (100) 57,00-60,00 Zwitserse fr. (100) 109,00-112,00 Zweedse kroon (100) 58,75-62,75 Noorse kroon (100) 48,25-51,25 Deense kroon (100) 43,50-46,50 Oostenr. sch. (100) 14,75-15,05 Spaanse pes. (100) 3,82-4,22 Griekse drachme (100) 7,20-8,45 Finse mark (100) 69,00-72,00 Joegosl. dinar (100) 14,25-16,50 Zijn de Nederlandse werkgevers- en werknemersposities hier in Geneve wel dichter bij elkaar gekomen? AMSTERDAM. Een officiële reva luatie van de Duitse mark, dus opwaar dering van deze geldeenheid, is niet te verwachten en ook niet actueel. Dit zei de heer. J. Pinto, lid van de raad van bestuur van de Dresdner Bank AG, in een persconferentie in Amsterdam ter gelegenheid van de introductie van de aandelen van deze bank ter beurze van Amsterdam, op 28 juni. UTRECHT (ANP). In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn de middelen van de Rabo-banken met 2.86 miljard gestegen, zo blijkt uit een mededeling van het bankbedrijf. Eind mei bedroeg het totaal van de middelen 38,5 mil jard. De stijging van de middelen be droeg in de eerste vijf maanden van 1975 2,37 miljard en in de overeenkom stige periode van 1974 1,73 miljard. Over de eerste vijf maanden van dit jaar beliep het spaaroverschot 1,26 miljard vergeleken met een overschotten van 852 miljoen en 288 miljoen in de eerste vijf maanden van respectievelijk 1975 en 1974 op verkeersbeleid ZEIST (ANP). Wij hebben de stellige indruk, dat in het overheids beleid de accenten te veel liggen op de ongetwijfeld aanwezige negatieve aspecten van het autogebruik en dat te veel aandacht wordt geschonken aan in omvang uiterst geringe groeperingen, die de auto afschilderen als een universele vijand. Dit heeft in Zeist de voorzitter van de KNAC, jhr. W. Andringa de Kempenaer, verklaard op de algemene ledenvergadering. Dit is een door een Amerikaans chemische bedrijf ontwikkeld procédé, waarbij microskopisch kleine kristal- letjes fungeren als hele kleine buisjes waarin de geur zit opgesloten. Die komt er pas bij forse aanraking uit tevoorschijn. Dit betekent in de prak tijk dat het met microfragrance be handelde drukwerk pas geuractief wordt wanneer de ontvanger ervan het in de hand neemt en daarbij ongemerkt de kristallen breekt. In ons land is het een drukkerij uit Purmerend (Henkes Senefelder), die het procédé gaat toepassen als er bij de klanten tenminste belangstelling voor bestaat. „Vroeger is wel enige tijd het geparfumeerde papier in zwang geweest”, aldus de drukkerij, „maar bij dit nieuwe procédé is het verrassende effect, dat de geur zich pas verbeidt bij aanraking van de folder. Negatieve bijwerkingen doen zich niet voor.” Microfragrance is op alle verpak kingen, folders, inleggers en bijslui ters, alsmede brochures aan te bren gen. „Waar inkt op kan kan ook microfragrance op”, aldus de drukke rij, „in elke geur die gewenst is: van versgezette koffie tot parfum, van dennengeur tot die van een Chinees restaurant op een warme zondag.” plaatselijk en meestal gedurende korte tijd op. Elke plaats, waar zich een probleem voordoet, heeft zijn eigen indi viduele karakteristieken, aldus prof. Volmuller. Voor elke lokatie zal steeds weer een ander soort oplossing moeten worden gevonden, waarin ongetwijfeld het openbaar vervoer en de fiets een belangrijke rol kunnen spelen. Maar dat vast te stellen is het werk van bekwa me, creatieve specialisten. De oplossing ligt niet in het uitvaardi gen van algemene beleidsregelen en uit- voeringsvoorschriften; hoogstens kunnen die het zoeken naar oplossingen bevor deren. meende prof. Volmuller. „De verschillen van meningen die we in Nederland over de investeringen in de ontwikkelingslanden hebben, manifes teerden zich hier nog duidelijker, omdat de Derde-Wereldlanden erbij waren. In het document van de werkgroepen over de multinationals staat bijvoorbeeld dat deze firma’s de vrijheid hebben niet te investeren en dat voor buitenlandse in vesteringen een stabiel ondernemingskli maat noodzakelijk is. Het was vooral door toedoen van de werkgeversgroep onmogelijk om een compromis te berei ken”. De verkoopdruk vanuit het buitenland van ons staatspapier werd deze week nog eens extra door dr. Zijlstra. de president van De Nederlandse Bank, aangewakkerd in een redevoering te Ba zel. Als president van de Bank voor Internationale Betalingen hield hij een lange uiteenzetting over de inflatiegeva- ren. Hij roerde ook de positie van de gulden aan. die volgens hem niet meer als de Zwitserse frank en de Duitse mark als ster-valuta mag worden be schouwd. BRUSSEL (ANP). Een tamelijk snelle groei van de industriële produktie, een langzame „opslorping” van de werk loosheid, maar ook snel stijgende prij zen, zijn volgens het jongste maandelijks conjunctuurberieht van de EEG momen teel de voornaamste kenmerken van de conjunctuur. Het gaat beter maar nog niet goed, aldus luidt de tendens die uit dit verslag gelezen kan worden. Met de industriële produktie gaat het nu de goede kant uit, die produktie is in het eerste kwartaal van dit jaar blijven groeien met 12 percent ten opzichte van het laatste kwartaal van vorig jaar, Zo’n cijfer werd sinds 1972 niet meer geregis treerd. Wederopbouw van de voorraden en de vraag naar duurzame consumptie goederen, vormen nog steeds de voor naamste basis voor het herstel. Maar de buitenlandse positie van de gulden te ondervangen. Integendeel. Het sterk aantrekkendeeffect van de kapitaal- marktrente vond zijn tegenhang in een eveneens sterk verkrapte geldmarkt. Bei de gaven daarbij aan dat het met de lage rentepolitiek definitief afgelopen is. Wat nu precies de gevolgen zijn voor de rente, is nog altijd niet duidelijk. De deze week op de beurs uitgeschreven 9,25 percents-lening van het Akzo-con- cern ging zelfs bij een emissiekoers van 98 percent volledig de mist in. Als eerste niet-officiële verhandelingskoersen noemde men ter beurse een prijs van 86,5 percent. Steeds meer 10-percents-leningen na derden deze week de pariwaarde. Een nieuwe lening van de Bank voor Neder landse Gemeenten, of zelfs maar een staatslening, hangt volledig in de lurht zolang niet duidelijk is waar het rente- stabilisatiepunt zich nu precies bevindt. De hypotheekbanken balanceerden de ze week wanhopig met 8-percents-pand- brieven en manipuleerden met afgifte- prijzen tot ver beneden de pariwaarde, maar ook hier zal ongetwijfeld op een hoger rentetype moeten worden terugge grepen. De aandelenmarkt stond deze week op het Damrak wat verlegen ter zijde en volgde op een afstand de volledige in eenstorting van de deelmarkt voor obli gaties. De aan de dag gelegde reserve hield nauw verband met de aantrekken de zeggen dat het nog niet bewezen is dat de huidige ontwikkelingssamen werking niet tot resultaten kan leiden, dat ze de vrije-markteconomie niet los willen laten en dat ze van mening zijn dat de tijd nog niet rijp is voor een eenzijdige handelsliberalisatie, d.w.z. dat de ontwikkelingslanden hun produkten vrij zouden kunnen invoeren”. Was dit een conferentie die zich uit sluitend op de situatie in ontwikkelings landen richtte? „Nee, het ging om het scheppen van werkgelegenheid in de hele wereld, hoe wel de nadruk bij de ontwikkelingslan den lag. Maar de arme massa’s in de ontwikkelingslanden zijn er niet bij ge baat als de werknemers in de industrie landen werkloos zijn. Vandaar dat ook een apart hoofdstuk in het basisdocu ment gewijd is aan de werkgelegenheid- spolitiek van de industrielanden en zo nodig herstructureringsmaatregelen voor die activiteiten als bijvoorbeeld het ver werken van grondstoffen in de ontwik kelingslanden. Tenslotte ben ik persoon lijk erg verheugd over het feit dat men zich in deze converentie duidelijk heeft uitgesproken over het feit dat de vrouw in de Derde Wereld een onmenselijk, zware taak heeft, nog lage inkomens heeft, langere werktijden enz.” Of hiermee nu de bedoeling achter zat om de buitenlandse positie van de gul den af te zwakken, teneinde onze ex portpositie wat te verlichten, is niet duidelijk, maar vaststaat dat de aantas ting van onze munt vanuit de buiten landse kapitaalbewegingen duidelijk op gang is gekomen. Duidelijk is ook dat vanuit de binnen landse monetaire sector geen enkele po ging wordt gedaan die sterk aangetaste fundamentele wijziging van de sociale structuur uitgaande van het voldoen aan de meest fundamentele levensbe hoeften en de zgn. basic-needs is dit wel waar te maken”. Wat verstaat u onder de basic-needs? „Aan de ene kant’ de individuele pri maire levensbehoeften: voedsel, kleding, huisvesting en huisraad. En anderzijds de collectieve levensbehoeften: scholing, volksgezondheid, schoon water, wegen e.d.” Opeens spreekt iedereen over basic- needs. Is het dan nu al mode? „In de internationale vakbeweging hebben we al vele jaren gepleit voor een op de mens gerichte ontwikkelingsstra tegie. Daar bedoelen we mee: het ophef fen van de honger, de armoede, het vinden van werk, het organiseren van de gezondheidszorg en zo. De basic-needs is een nieuw woord, maar de gedachte bestaat al heel lang, dat alles wat we doen voor de mensen is en niet voor een systeem. Oftewel de ontwikkelingshulp zoals tot nog toe gegeven, heeft weinig baat gebracht voor de gewone mensen, de arme massa’s”. Bedoelt u dat alleen de elite ervan geprofiteerd heeft? „Enerzijds is de hulp 'te gering ge- Na afloop van de conferentie sprak onze redactrice Kati David met Nel Tegelaar, secretaris van het FNV; en Nederlands gedelegeerde bij de werkne- mersgroep op de conferentie. Wat is de kern van het basisdocument „werkgelegenheid, groei en elementaire levensbehoefte?” „Werkloosheid en armoede in de we reld zijn op zo’n ontstellende manier toegenomen dat het niet mogelijk is op de oude voet door te gaan. De conclusie Zoals bekend, gingen er deze week in Londen geruchten over een revaluatie van de mark. Politiek zou een revalua tie, met de verkiezingen in het vooruit zicht, ook niet opportuun zijn, zo voegde een van zijn mededirecteuren daaraan toe. De Duitse goederen zouden er im mers duurder van worden en dus zou het de export industrie schaden. Het bezwaar van minder uitvoer is ook politiek groter dan het voordeel van een goedkopere invoer, die op zichzelf welkom zou zijn als drukkende factor op de inflatie. In Duitsland is de inflatie momenteel echter niet buitensporig, na melijk 5 tot 6 percent. Binnen het systeem van zwevende va luta’s en het zogenaamde slang-arrange- ment zal de waarde van de D-mark wel verder naar boven verschuiven, hetgeen dus hetzelfde effect heeft als een reva luatie. De heer Ponto verwacht internatio naal wel een verder stijging van de rente Met name door het oplopen van de grondstoffenprijzen op de wereld markt is meer geld nodig, dus wordt de geldmassa krapper en dat brengt de rente omhoog. W> die we uit de gegevens kunnen trekken is dat economische groei alleen niet voldoende is om dit probleem zodanig aan te pakken dat in het jaar 2000 werkloosheid en armoede met succes zijn bestreden. De ILO stelt dat daarom in de landen van de Derde Wereld een economische groei van 13 percent be reikt moet worden, hetgeen gewoon niet haalbaar is. Bij een economische groei van zes percent en tegelijkertijd een meer rechtvaardige verdeling van inko men en vermogen en daarbij nog een grond waarvan hij tot zijn uitspraak is gekomen. Ten eerste is men uitgegaan van de gedachte, dat het vervoersysteem ver zorgd en verbeterd moet worden in con currentie met andere maatschappelijke activiteiten, maar heeft niet voldoende onderkend dat het vervoer een maat- schappij-dienend élement is onontbeer- I lijk voor welke levensuiting dan ook. Ingrijpen in het vervoersysteem heeft dus zijn weerslag op een veel wijder maatschappelijk vlak dan men zich veelal bewust is. Thans beginnen de eerste ook politieke, reacties te komen naar aanleiding van maatregelen, geno men op grond van het vigerende beleid. Een tweede oorzaak ligt in het niet ter harte nemen van de resultaten van wetenschappelijk onderzoek, deze wijzen heel duidelijk op het feit, dat de auto voor de autobezitter een zeker voor de jeugdige autobezitter het meefit doeltref fende, universele vervoermiddel is voor bijna al zijn verplaatsingen. Alleen in bijzondere omstandigheden zal hij de fiets of het openbaar vervoer gebruiken. En hij maakt uit of die bijzondere omstandigheid aanwezig is, en niet de overheid. De bezwaren van massaal autoverkeer treden bovendien niet overal, maar zeer (ANP)Binnen kort zal ook in Nederland aan be paald druk- of reclamewerk luchtje zitten, gelukkig meestal een prettig geurend luchtje. Het is in Amerika en Engeland al enige tijd op de markt en wordt thans in ons land geïntroduceerd onder de titel „mi- crofragrance.” de rente, die ook van invloed is op het niveau van de aandelen. Daarbij is de deels door het buitenland afgedwongen renteverhoging moeilijk te rijmen met de overheidspolitiek ter stimulering van de conjunctuur. Ook het touwtrekken over de hoogte van de komende loonaanpassing gaf nog geen duidelijk beeld voor wat ons in 1976 te wachten staat. Daarom bleef men dicht bij huis en de handel op de aandelenmarkt had dan ook weinig om het lijf. In het begin van de week leek het erop zou Wat is er, concreet gesproken, uit deze conferentie gekomen? „Er is nu een heel duidelijk rapport waar de Raad van Beheer van de ILO verder mee zal moeten werken. En dat betekend dat de activiteiten van de ILO gericht moeten zijn op de inhoud van dit rapport, dus op de basic-needs en het creëren van werkgelegenheid, via de herstructurering van de industrie”. De Amerikanen hebben sterke bezwa ren tegen de filosofie van dit rapport geuit. In dat verband passen dan ook de subsidiietoekening aan een actiegroep als „Stop de Kindermoord” alsof er sprake van moord zou zijn op de weg, en ook de overdreven verwachtingen, die men in sommige kringen pleegt toe te kennen aan het openbaar vervoer. Het is mode om tegen auto’s te zijnen er vervol gens zelf in weg te rijden, aldus de voorzitter, wordt dat laat hoiren. Hij wees er verder op, dat ruim een half miljoen mensen werkzaam is in de autobranche en aanverwante bedrijfs takken. Toch wekt ook de vakbeweging de indruk alsof alleen de openbaar- vervoermensen onder haar leden het in verkeers- en vervoersproblemen voor het zeggen hebben. In automobielen zitten mensen; dat schijnt men gaarne over het hoofd te zien. Juist dankzij het eigen vervoermid del kan aan onze steeds toenemende behoefte aan mobiliteit worden voldaan. De proef met de zgn. gezinskaart heeft aangetoond dat het openbaar vervoer geen krachtige concurrent kan zijn voor het eigen vervoermiddel. Tot de onderwerpen, die ons bezighou den, behoren niet alleen de voortdurende stijgingen van de fiscale lasten, maar eveneens het terugdringen van de beste ding van de gelden, die het wegverkeer opbrengt, aan datzelfde wegverkeer. De eerste tekenen dat het vervoers- en verkeersbeleid van de overheid van de laatste jaren niet zal worden volge houden, diende zich aan. Dit zei prof. ir. J. Volmuller, hoogleraar in verkeerswe- tenschap aan de Technische Hogeschool in Delft, voorafgaande aan de algemene ledenvergadering van de KNAC. Dit beleid doet nogal geforceerd en ongebalanceerd aan, meende hij, daaraan toevoegend dat er twee oorzaken zijn op Obligatiemarkt trok aandacht Nog altijd kwam de meeste druk van uit het buitenland, waar tegenover zich nauwelijks enige belangstelling vanuit het eigen land plaatst. Het aangeboden materiaal kon dan ook moeilijk ver kocht worden en bracht over de gehele week uitgestreken een behoorlijke koersdruk voort. Er werd daarbij gespeculeerd op een nieuwe discóntoverhoging van de Neder landse Bank, die ditmaal zelfs een heel procent zou kiunnen worden. Met de scherpe koersval was hierop in elk geval gerekend en ruim verdisconteerd. Toen donderdag de Nederlandse Bank dan ook besliste de verdere verhoging voorlopig bij een half percent te laten, veerde de overtrekken obligatiemarkt wat op. buitenlandse vraag begint nu toch ook wat op te leven. Het verschijnsel dat de werkloosheid heel langzamerhand afneemt, blijft voortduren. Maar dat geldt voornamelijk voor de tijdelijke werkloosheid. De vol ledige werkloosheid wordt minder snel afgebroken De meest recente cijfers wijzen zelfs uit dat de werkloosheid in België, Ierland en Engeland nog toe neemt. Een verontrustend verschijnsel is dat sedert het begin van de lente het stij- gingstempo van de consumptieprijzen krachtig is toegenomen. Tussen maart en april is Zelfs het percentage (op jaarba sis) van 17 bereikt. De dispariteiten tus sen de EEG-lidstaten worden groter. De snelle stijging ven de prijzen in ons land wordt door de EEG-deskundigen voor een deel toegeschreven aan de huurver hogingen. verder toenamen en een onaanvaardbare last betekenden voor de andere werk maatschappijen van het concern. Voorts zei het bestuur dat op zeer korte termijn maatregelen dienden te worden genomen nu alle pogingen om Smit en Bolnes over te nemen waren gestrand. Gezien de verwachte leegloop als ge volg van de beëindiging van de diesel-1 motorenproduktie zal uiterlijk 15 jub een begin worden gemaakt met de uit voering van de maatregelen waarop de regelingen van het sociaal plan van toepassing zijn. ROTTERDAM (ANP). De vakbon den en de raad van bestuur van IHC Holland zijn overeengekomen besprekin gen te beginnen over een sociaal plan voor het personeel (175 man) van de scheepsdieselmotorenfabriek Smit 4 Bolnes in Zierikzee- een werkmaatschap pij van IHC Holland. Aan het personeel wordt de gelegen heid geboden hun belangstelling voor binnen IHC bestaande vacatures kenbaar te maken, zo heeft de raad van bestuur bekend gemaakt. Woensdag liet het bestuur van IHC weten dat de inmiddels tot 10 miljoen opgelopen verliezen van Smit en Bolnes die opmerkte dat het tijd de autogebruiker zijn stem dat Wall Street een flinke steun kunnen geven naar enig koersher- stel, want enkele dagen achtereen liep daarginds het koerspeil sterk op. Het begon er zelfs naar uit te zien dat wederom een poging in het werk zou worden gesteld om de brug van de duizend te nemen. Na enige aarzeling, maar gesteund door uitblijvende verdere renteverhoging, gelukte dit later in de week voor de zesde maal dit jaar. weest en anderzijds heeft vooral een kleine groep er baat bij gehad”. In welk opzicht werd de conferentie waaraan vertegenwoordigers van rege ringen, werkgevers, en werknemers deelnamen, beheerst door dit driepartij- enkarakter? „De Nederlandse tendens dat werkge vers en werknemers scherper tegenover elkaar komen te staan als het gaat om fundamentele wijzigingen in de machts verhoudingen, vind je ook in de ILO terug en vooral waar het om multinatio nale ondernemingen gaat. Tot nog toe waren de werkgevers in staat overal ter wereld die plaatsen uit te zoeken waar zij het meeste profijt konden krijgen, hetzij aan grondstoffen, arbeidskrachten of belanstingvoordelen”. In welke vorm kwam dit naar voren? „De Derde-Wereldlanden stellen dat de multinationals slechts 0,3 percent bij dragen tot het scheppen van directe werkgelegenheid in de ontwikkelingslan den. De werkgevers zeggen dat ze een belangrijk middel zijn om de technologie in die landen te ontwikkelen en dat de regeringen verantwoordelijk zijn voor de werkgelegenheid en niet zij. Het was dan ook onmogelijk om op het punt van de multinationals tot gemeenschappelij ke standpunten te komen”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 10