Jimmy Woudstra over basketbal-vuurproef van Nederlands team in Hamilton: u Okker gewipt maar komen 7 SPORTEF „Laat Duitsers Lottocijfers I i'/ i 1 1 I A- NIEUWE BONDSCOACH WACHT ONGELOOFLIJK MOEILIJKE TAAK TSJECHISCHE COACH WERPT BESCHEIDENHEID AF 19 7 6 SPORT JUNI 1 9 ZATERDAG Leraar Slagerij Diep geworteld Weinig reëel o K- 4 13 I Heropvoeding Nederlandse Dé Stoop: omstreden rol Willem van Hanegem: geen begrip. PIETER MUL (Van onze sportredactie) en L k Kortom, er hangt weer eens een prima sfeertje rond Oranje 24 van „Ergens in mijn binnenste had ik op die overwinning op Nederland gehoopt. Ik was alleen bang om snel een treffer tegen te krijgen. Toen wij het achter dicht konden houden en die van Aan een a'tletiekcarrière kwam in zijn studietijd een einde, toen hij last van zijn linkerknie begon te krijgen, uiterst jammer voor iemand die al over de twee meter hoog had gesprongen. Overigens heeft Woudstra ook nu nog regelmatig last van die knie. Zoals veel Amerikaanse spelers in Eu ropa heeft Woudstra zich bekwaamd als leraar lichamelijk opvoeding. Als zoda nig had hij een baan aan de universiteit van Denver, in de staal Colorado. „Naast mijn gewone lesuren was ik coach bij basketbal. Dat kan, omdat die sporten in )i zal in 13 snne- nees- n elk onde: lalas- ijevic Can.) 0-1; valek VDld) evski Tan mijn aanwezigheid niet meer op prijs stelt” liaan i (te erze erste ver- nann t een p de art. weid rtog, fost- ;mse lasse Cees ands •i de ons van elfde gden nko- een issen men. Imen lalve niet erts lij kt van een oen- or- and- imst :eën. zo’n utch 1. De Tsjechische coach blijft erbij dat het krachtsverschil tussen de vier teams in Joegoslavië niet groot is. „Dat blijkt wel uit het feit dat er steeds verlengingen nodig waren. Wjj zullen zondag, misschien nog meer dan de Westduitsers, reke ning met een verlenging houden. Je zult wat lucht over moe ten houden en niets krachtenverslindend op moeten treden”. Vaclav Jezek is niet bang vor West-Duitsland. „Waarom? We hebben Nederland verslagen, waarom kunnen we dat ook niet herhalen met de Westduitsers? Bij de Westduitsers heerst de angst dat ze zich tegens ons kunnen vergalopperen. Want”, zegt Jezek, „zij weten dat wij niet ais een stel renpaarden tegen hen zullen optreden. We zullen ze voorzichtig benaderen en zelf de counter-mogelijkheden zoeken. Wij zullen ons hun spel niet laten opdringen. Dat hebben we tegen Nederland niet gedaan, dat zullen we nu ook niet doen”. Het heeft er echter alle schijn van dat men in het sectiebestuur betaald voetbal nog wel serieus met de gedachte speelt Cruijff voor het nationale keurkorps te behouden. Men wil zich wél ernstig over de positie van de nieuwe bondscoach beraden, maar die van Oranje’s aanvoer der wordt nauwelijks serieus in overwe ging genomen. Bestuurslid Dé Stoop, die ook al weinig realiteitszin aan de dag legt als hij stelt erop te rekenen dat de spelers zaterdag voor de derde plaats zullen knokken in de ontmoeting met Hoewel iedereen, ook Jezek zelf, ontkent dat de Tsjechische coach de Westduitsers tegen Joegoslavië aan het werk heeft gezien, blijkt de waarheid te zjjn dat Jezek ergens tussen „het gewone” volk op de tribune heeft gestaan en de Westduitsers aan het werk zag. „Wjj zullen niet de fout maken die de Joe- goslaven begingen. Die liepen veel te hard van stapel. Je kunt wel als gekken gaan rennen, maar dan kom je jezelf aan het eind van de wedstrijd tegen”, aldus Jezek die in eigen land niets meer kan verspelen. Het behalen van de finale is een van de grootste successen in de geschiedenis van het Tsjechische voetbal. „Of ik plannen heb hier te blijven? Ik weet het nog niet. We verhuizen met onze baby naar een grotere flat en mijn vrouw wordt vervangend onderwijzeres aan de Amerikaanse school in Rotter dam. Zelf wil ik ook meer met kinderen gaan werken. Daar heb ik al met de dominee van de gereformeerde kerk (waar ik ook toe behoor) in Den Haag over gesproken. Na het komende seizoen zien we wel weer verder”. belang voor het team groter. Uiteinde lijk reikte hij tot een centimeter boven de twee meter, niet zo indrukwekkend voor een basketballer, maar op het klei ne Northwestern College genoeg om van Woudstra een „center” te maken bij gebrek aan echt lange mensen. Een posi tie die hem dwong snel te bewegen, een leerschool die hem goed van pas komt nu hij bij Punch en in het Nederlands team veelal op de vleugel opereert. A Marin Eding, Anneke van Kraay, Ans Hooft en Lenny van Kraay (PSV) verbeterden in Eindhoven het Nederlands dames- en ad- spiranten record op de 4x200 meter vrije slag: 9.05.00. Het oude record stond op naam van DZC met 9.06.58. Bill Sheridan, de bondscoach die al heel wat plezier aan het optreden van Jimmy Woudstra heeft beleefd. Woudstra, s inds een seizoen uitkomend voor het Delftse Punch, verbloemt niet dat hij er nooit van had durven dromen ooit nog eens ni het pre-olympische bas- ketbaltoernooi mee te spelen. Zoals hij vanaf volgende week met de Oranje- formatie in het Canadese Hamilton zal doen. (Van onze speciale verslaggever) BELGRADO. Vaclav Jezek, de coach van het Tsjechische elftal, manoeuvreert zjjn team ineens niet meer in de under- dog-rol. Riep hij aan de vooravond van de strjjd tegen Neder land nog in alle toonaarden uit dat Tsjecho-Slowakjje blij mocht z(jn de laatste vier te hebben bereikt en dat Nederland veruit superieur was, nu heeft Jezek alle „bescheidenheid” overboord gegooid: „Laat ze maar komen, die Westduitsers! Noem die Duitsers maar de favoriet, en wij mogen dan profi teurs worden genoemd. Met het benutten van slechts twee kansen in een hele wedstrijd kun je de zaak beslissen”. NOTTINGHAM. Tom Okkei is gis teren in de kwartfinales van het inter nationale tennistoernooi in Nottigham uitgeschakeld. De Nederlander verloor in twee sets (2-6,4-6) van de Amerikaan Jimmy Connors. Via de Mexicaan Rami rez (6-3, 6-4) bereikte Connors later op de dag de eindstrijd. Hij zal daarin uitkomen tegen de Roemeen Ilie Nasta- se, die eerst de Egyptenaar El Shafei versloeg (1-6,7-5 en 6-4) en vervolgens de Zweed Ove Bengtsson (tweemaal 7-5) een halt toeriep. Hoe diep het kwaad wel is geworteld, blijkt uit de reactie van Willem van Hanegem op zijn rode kaart. De „Krom me”, die samen met zijn uitgebluste en lamlendige ploeggenoten in het nu meer op een vakantieoord dan trainingskamp lijkende Samobor zonnebadend de kater van woensdag tracht te verwerken, be grijpt nog altijd niet dat hij zijn voortij dige en smadelijke afgang helemaal aan zichzelf heeft te wijten. „Als je zelf voetbalt, kun je je voorstellen dat je gaat reageren als de scheidsrechter een blunder maakt, maar als je alleen maar langs de kant staat, begrijp je daar toch niets van. Dan kan je ook beter gaan sjoelen of iets dergelijks.” In de tweede ronde van het Nederlands schaakkampioenschap voor dames eindigde de partij tussen titelverdedigster Erika Belle en de Haarlemse Alexandra van der Mije in re mise. Corry Vreeken moest zich wegens privé- omstandigheden terugtrekken, waardoor het toernooi door negen speelsters wordt betwist. Siem Wellinga is door de KNVB aangewe zen voor de B-groep van de internationale scheidsrechterslijst. Hij vervangt Ben Hop penbrouwer, die zijn scheidsrechtersloopbaan heeft afgesloten. „Die wedstrijd mag je niet vergelijken. Op een goede gras mat onder gunstige omstandigheden had Nederlands ons mis schien wel weggespeeld. Wie zal het zeggen. Of wellicht wa ren wij misschien nog sterker geweest”. Punch kreeg nog tijdig een sponsor en zodoende kon Woudstra, nu 23 jaar, in Delft blijven. In het andere geval zou hij naar Donar in Groningen zijn ver huisd. Via zijn Delftse collega’s en bij zijn werk in een slagerij leerde hij redelijk Nederlands. Het afgelopen sei zoen toonde de Nederlandse Amerikaan zich een beheerste basketballer, die een stevig duel overigens niet uit de weg gaat. Dico Danser, een bedrijf dat grammofoon platen in Nederland exploiteert, is de nieuwe geldschieter van basketbalclub Rotterdam- Zuid. zelfs op voorsprong kwamen, wist ik het zeker: we zouden de finale halen. Ik vond het alleen jammer”, vervolgt Jezek, „dat mijn Nederlandse vrienden zich niet konden beheersen”. Jezek is het beslist niet eens met de opmerking van de Westduitse coach Helmuth Schön die vertelde dat door de wedstrijd van zjjn team tegen Joegoslavië de blaam van Za greb was gezuiverd. „Ik vraag me af of we wel moeten doorgaan met de wijze waarop we de laatste vijf jaar met bondscoaches heb ben gewerkt. Ondanks het feit dat de trainers toch veel eer met het Neder lands elftal Moeilijk zal het ongetwijfeld ook wor den de Nederlandse profs een heropvoe ding te geven. Die is, zo bleek woensda gavond weer eens overduidelijk, bitter nodig. Niet alleen moet er onherroepe lijk een eind worden gemaakt aan het veelvuldige gebruik van unfaire tackles, maar ook dient het praten tegen de scheidsrechter te worden uitgebannen. Naar het slechte voorbeeld van Cruijif en Van Hangegem is het bespelen van de arbiter, zoals destijds Ajax-kopman Vasovic dat zo knap deed, uitgegroeid tot een nare, hoogst irritante gewoonte, die de eigen belangen meer schaadt dan baat. verschillende jaargetijden gespeeld wor- het Amerikaanse voetbal, atletiek en den. Dat valt me hier in Nederland wel op, eigenlijk heb je maar een competi- tietijd, en dat is die van het voetbalsei zoen. In de zomermaanden moeten honkbal en atletiek er tussendoor. Zo krijgen die sporten ook geen kans zich te ontplooien”. DEN HAAG (ANP). Lotto 24 van zondag 13 juni kende geen eerste prijswinnaar (s). Van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de eerste prijs van de lotto van zondag 20 juni en het overige 4/5 deel wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede tot met de vijfde prijs. Het aantal deelnemers van lotto no. bedroeg 773.173, die voor een bruto inleg 3.173.502, zorgden. Van het prijzenbedrag van 1.642.304 ontvangen de drie winnaars van de tweede prijs elk bruto 94.412. Van de derde prijs ontvangen de 145 winnaars elk bruto 2.473, voor de vierde prijs waren 6.974 winnaars, die elk bruto per kolom 62.- ont vangen en voor de vijfde prijs waren 9.192 De jackpot voor de lotto van zondag 20 juni winnaars, die elk per kolom 47,- krijgen, la 132.497. (Van onze sportredactie) DELFT. De grootvader van Jimmy Woudstra mag zijn Nederlands dan vrijwel vergeten zijn, in het Fries redt hij zich nog best. De man uit Wolvega, die jaren terug naar de VS emigreerde, maakt het als Amerikaan nog mee dat kleinzoon Jim in de nationale basketbalploeg van zijn vader land terecht is gekomen. Als basketballer mag Woudstra er in de VS dan niet aan te pas zijn gekomen, het geld van Nederlandse sponsors zorgde ervoor dat hij en anderen de laatste jaren in het land van hun voorouders fuore kunnen maken. „Het zelfvertrouwen van onze ploeg is een van de sterkste punten. Bill heeft ons mgeprent dat wij het tegen elk team kunnen opnemen. Tot nu toe is dat juist gebleken, maar in Hamilton krijgen we het natuurlijk enorm zwaar. In onze poule zijn Mexico en Spanje de twee zwaarste tegenstanders en tegen die ploegen moeten wij de eerste dagen aantreden. De eerste drie uit onze groep van zeven equipes en de eerste drie uit de andere poule van zes komen in de finale terecht. De beste drie verdienen dan een plaats in het toernooi op de Olympische Spelen”, aldus Jimmy Woudstra, die inmiddels bij Punch een nieuw contract voor nog een seizoen heeft getekend. In Bad Salzuflen is gisteren de Westduitse „roelprofessor” Karl Adam plotseling overle den. Adam, die 64 jaar werd, zakte tijdens een loop over 4000 meter plotseling in elkaar. De Britten Reginald White en John Osbor ne veroverden bij Kiel de Europese zelltitel in de Tornado-klasse. Chris Evert en Virginia Wade (Eng.) plaat sten zich voor de finale van het internationale tennistoernooi in Eastbourne Eddy Merckx is gisteren in Leuven geope reerd aan de steenpuisten op zijn zitvlak, die hem in de Ronde van Italië tot een bijrol veroordeelden. Woudstra begon tegen die tijd net in de gaten te krijgen dat hij het basketbal als speler toch wel miste en ontmoette in de zomer Danny Cramer, al een jaar in Kinzo spelend en afkomstig uit Den ver. Ditmaal besloten Woudstra en zijn vrouw Jo-Anne wel op de Europese uitnodiging in te gaan. „Ik liet daar een baan achter die ik niet makkelijk terug zou krijgen, want er zijn veel leraren lichamelijke opvoeding. Maar mijn vrouw en ik vonden dat wij het risico konden nemen en we verkochten ons huis, iets wat je in Amerika met een lening weer veel makkelijker kunt ko pen dan hier. Spelen in Europa was nieuw voor ons en het leek me interes sant”. hebben kunnen behalen, vertrokken zij toch keer op keer voortij dig. Het kan wel eens zijn dat we ons nu eerst over deze kwestie gaan bera den. En Cruijff? Ik ken hem als een eerlijke Amsterdamse jongen, die er dan wel eens wat uitflapt, maar dat doe ik zelf ook wel. We hebben voor zijn vertrek naar Barcelona een prettig ge sprek met hem gehad. Ik maak me echt geen zorgen over hem. We hebben in het verleden op belangrijke momenten altijd op hem kunnen rekenen en ik denk dat we dat 'in de toekomst ook kunnen doen.” Het zou niet de eerste keer zijn dat Stoop zich vergist. Jimmy Woudstra (midden): „We krijgen het in het pre-Olympisch toernooi enorm zwaar”. „ZELFVERTROUWEN „In Amerika is dat anders. Ruwweg kun je stellen dat basketbal in de winter speelt, atletiek in de lente, honkbal in de zomer en Amerikaans voetbal in de herfst. Op die manier krijgen al die sporten de aandacht. In het jaar dat ik les gaf. heb ik het zelf-basketbal-spelen wel gemist. Profspeler heb ik nooiit wil len worden. Dan moet je zoveel wed strijden maken, dat je geen tijd voor je familie overhoudt. Misschien ben ik ook gewobn niet goed genoeg voor professio nal, maar in elk geval heb ik er bewust voor gekozen het niet te proberen”. Net voor Woudstra zijn eerste leraars- baantje accepteerde, ontving hij een brief van ene Theo Kinsbergen uit Ne derland, met de vraag of hij voor Kinzo wilde gaan spelen. De Amerikaan van Nederlandse afkomst besteedde nauwe lijks aandacht aan de brief en toog aan het werk. Begin 1975 ontving hij weder om een brief uit Holland, nu van Bill Sheridan, coach van het Delftse Punch. In Amerika is het ontzettend belang- 'rijk of je aan een grote universiteit zit of bij een klein college. Hoe groter de universiteit, des te beter de faciliteiten en des te groter de kans om op te vallen. „Zelf kom ik 'uit Orange City, een stadje in Iowa (in het Middenwes ten), met 3500 inwoners. Het college telde 700 studenten”, vertelt de blonde, blauwogige Woudstra, die buiten het speelveld is voorzien van een stevig omrande bril. Vreemd is natuurlijk, dat de Feye- noorder waar hij zelf begrip verlangt voor de zijns inziens menselijke achter gronden van zijn daden die overigens zijn toekomstbeeld nog somberder heb bel) gemaakt geen excuses wenst te aanvaarden voor het optreden van scheidsrechter Clive Thomas, die aan vankelijk licht op de hand van de Ne derlanders was, maar zich, naarmate hij meer geprovoceerd werd, van Oranje afwendde en het voordeel van de twijfel keer op keer aan de Tsjechen gunde. Het tweede doelpunt van de Jezek-equi- pe was daar indirect het gevolg van. Tel uit je winst. Terug naar Oranje’s toekomst. Er zal moed voor nodig zijn om Johan Cruijff aan de kant te laten staan. Vooral ook omdat het niet denkbeeldig is dat dan ook Johan Neeskens niet meer beschik baar zal zijn. Nu al schijnen beide Johannen in één adem te zijn genoemd, toen er in de affaire-Knobel druk op het sectiebestuur werd uitgeoefend. Maar wat moet men met een onwillige Cruijff? Hij heeft toch duidelijk genoeg laten weten nog altijd geen trek te hebben om eventueel mee te reizen naar Argentinië voor de eindronden van de wereldtitelstrijd in 1978. „Ik wil niet zeggen dat de mogelijk heid dat ik mee ga helemaal is uitgeslo ten. Dat kan je nu natuurlijk nog niet voor honderd percent zeker stellen, maar voorlopig is de kans daarop nihil. Daarom hangt het ook van de mening van de nieuwe bondscoach af of er nog moet worden gesproken over mijn deel name aan de kwalificatiewedstrijden. Het kan best zijn dat de nieuwe man met een nieuwe ploeg wil beginnen en Vader Woudstra moet al vroeg wat in Jimmy’s aanleg voor basketbal hebben gezien, want t egen de muur van de garage bevestigde hij een bord, waarop zoonlief naar hartelust kon schieten. Zo rond zijn elfde speelde Woudstra jr. zijn eerste wedstrijdjes met het schoolteam, en naar gelang Jim groeide, wend zijn Coach Bill Sheridan maakt veel ge bruik van Woudstra’s capaciteit door hem ook meteen bij het Nederlands team te betrekken. „Met de ploeg ben ik nu in Tsjecho-Slowakije, Bremerhaven, Luik, Sofia en in Ijsland geweest. Ik vind het interessant al die plaatsen te zien, maar het belangrijkste is natuur lijk dat ik in de nationale ploeg speel. Als Amerikaan had ik er nooit aan gedacht nog eens te zullen meedoen in het team dat Cuba zou verslaan. En dat land was toch maar derde bij de laatste Olympische Spelen”. ERG STERK PUNT” De FC Amsterdam-voorzitter speelt trouwens een zeer omstreden rol in Zagreb. Hij voorziet zijn vriendjes onder dé verslaggevers in het geniep van ge heime informaties, terwijl hij in het openbaar zich op de borst slaat, omdat hij zich als een correcte man gedraagt door, zoals was afgesproken, geen com mentaar te geven op de gang van zaken bij de ontslagaanvrage van Knobel. Ver der speelt hij tegenover het handjevol supporters de grote Amsterdamse bink, door uit te roepen dat hij er wel voor zal zorgen dat Knobel op straat wordt geschopt en dat hij vindt dat de spelers zich woensdagavond als een stelletje on gedisciplineerde moordenaars hebben misdragen. Joegoslavië, terwijl die spelers zelf dat duel als een vervelende formaliteit zien en liever vandaag dan morgen naar huis terugkeren, gaf als eerste een deel van zijn gedachten over de toekomst aan de openbaarheid prijs. profvoetballer hard nodig (Van onze speciale verslaggever) ZAGREB. Het was mooi zo lang het duurde. Miljoenen voetballiefhebbers zullen de gouden jaren van het Nederlandse totaalvoetbal niet licht vergeten. Het is dan ook met een zekere weemoed, dat zaterdag afscheid zal worden genomen van het zo bejubelde Oranjeteam, dat zijn plaats op de meest vooraaanstaande internationale voetbalpodia heeft moeten prijsgeven. Op zich geen schande, maar het is wel uiter mate triest dat Nederland zich niet op een wat waardiger wjjze dan via de schande lijke vertoning in het duel met Tsjecho-Slowakije heeft teruggetrokken. De woens dagavond verspeelde goodwill zal moeiljjk zijn terug te winnen. De beuk moet erin. Onder leiding van een nieuwe bondscoach zal moeten wor den gewerkt aan een nieuwe nationale ploeg. Er zal geduldig en hard moeten worden getraind voordat het niveau van Cruijff en de zijnen van voor de ein dronden van het Europese titeltoernooi kan worden benaderd. Er is voldoende talent, maar daarmee kan het verlies van de vooral door Cruijff naar uitzon derlijke internationale klasse gestuwde formatie van de laatste jaren natuurlijk niet worden gecompenseerd. Wie er na augustus ook aan het tech nische roer van de KNVB komt, de nieuwe man krijgt in ieder geval een zeer ondankbare taak. Alleen al het opbouwen van een nieuw team vraagt een enorm vakmanschap en geweldige inzet. Maar er is veel meer te doen. Hij dient voor een mentaliteitsverandering te zorgen bij zowel de spelers als de bondsleiders, van wie de laatste groep wel heel erg moeilijk van zijn ongelijk valt te overtuigen. Zolang het combo van mr. Jacques Hogewoning aan het bewind blijft, zal alleen een zeer krachtige figuur als een Rinus Michels erin slagen zich een acceptabel arbeidsklimaat te scheppen. Onafhankelijk van de twee elkaar hevig bestrijdende machtsgroepen binnen de bond, zal hij zijn beleid moeten voeren in de overtuiging dat elk compromis een stukje verlies van zijn autoriteit bete kent. Het zal dan ook een bikkelhard gevecht worden, waarin alleen de aller sterkste overeind kan blijven.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13