s Cineast Zuber: moet natuur redden jaar Fi GEZINFORMATIE Chinees eten: prijs waard Nieuwe cirkel zaagmachine tips voor iedereen Gids voor gezonde voeding I A s J /I Informatie over natuur Verzorging rtURfiiS van pony 5,17 o Manieren door Hans Rombouts Reële kerel 4 Kf* 01 Reformbijbeltje Camera begraven Niko Tinbergen 1 oj liix i- S: t VMM* *0* GASTON GOURMET - Wv „a 4 In samenwerking met het Wereldna- tuurfonds hebben twee uitgeverijen ieder een boek voor natuurminaars gepresenteerd: Bruna kwam met „Ark van Noach" van Christian Zuber en Wereldvenster met „Bij de olifanten'' van lain en Oria Douglas-Hamilton. Twee boeken, die documenten zijn in de strijd voor het behoud van de nog in het wild levende dieren. Waar de cine ast Zuber een uitgebreid scala van dieren aan de orde stelt, heeft het echtpaar Douglas de ervaringen met de grootste reus van de natuur te land, de olifant, in een boek vastgelegd Moeder-olifant probeert haar jong op te tillen. bijeen zien te krijgen en daarvoor bestaat het WWF". A Chinees eten, heet het nieuwe kijk-kookboek met de heerlijkste gerechten uit het Hemelse Rijk, dat onlangs is verschenen bij Stomer Keimings te Wageningen. Het werd geschreven door de Japanse Sumi Hatano, die een expert is geworden op het gebied van de Chinese keuken. Het is haar zesde boek, alle werden in het Engels vertaald, en dit is het eerste in het Nederlands. Niet alleen geeft zij voortreffelijke recepten, maar daarenboven goede informatie over serviesgoed, keukengerei, over het snijden van de ingrediën ten en over de kooktechnieken die de Chinese kok toepast. En dat zijn er meer dan die wij gebruiken. Stap-voor-stap leert zij ons fmet veel kleurenfotot s ais handleiding), hoe we een perfect ogende en vooral smakende Chinese maaltijd op tafel kunnen brengen. Het is tin deze tijd verwonderlijk genoeg) ook een zeer betaalbaar boek gebleven (nog geen vijftien gulden kost het) dat in geen boekenkast van de liefhebber zou mogen ontbreken. De schrijfster geeft bij elk gerecht de originele naam, fonetisch vertaald in het Nederlands, maar daarbij ook de schrijfwijze in Chinese lettertekens. Wie'geduld heeft, kan daardoor voor een feestelijk etentje de menukaartjes zelf tekenen met die Chinese karakters. Indien er al een prijs zou zijn voor „het boek van het jaar op boekgebied", dan zou ik stemmen voor Sumi Hatano. wier werk voor Nederland werd aangepast door Katinka de Lestrieux Hendrichs. Het is een meer dan voortreffelijke uitgave geworden, die ik u zeer warm kan aanbevelen. I teruggang van bedreigde dieren aan tonen. Zoals van het aantal tijgers in India. In 1920 werd er een groot scheepse telling gehouden. Geleid door de wetenschap dat een roofdier minstens drie keer per week gaat drinken, dat ieder dier of familie in een scherp begrensd gebied leeft en dat er bovendien geen twee tijgers zijn met hetzelfde voetspoort, werd de operatie tenslotte na zorgvuldige voorbereiding gestart. Na heel wat gereken en verificaties kwam men op een aantal van 42.000 exemplaren. Een onderzoek op dezelfde plaatsen met dezelfde methodes, zestig jaar later, gaf de rampzalige uitkomst te zien van minder dan 1800 tijgers. Zuber maakte in India twee films voor de TV, 1700 foto’s en rapporteer de wat hij zelf in dat land meemaak te. Hij is gelukkig te kunnen melden, dat er nu in heel India niet meer op tijgers mag worden gejaagd en dat de uitvoer van tijgersouvernirs verbo den is. De Fransman stond oog in oog met het nu beschermde dier en ont snapte een keer ternauwernood aan een aanval van een tijger, toen hij een door stropers in een klem gevangen exemplaar wilde filmen. ONDER DE VEELHEID aan boe ken en boekjes, waarmee sommige uitgeverijen de herontdekking van de natuur door een steeds groter publiek begeleiden, nemen die vanMoussault in Baarn een markante plaats in. Vooral de serie „Informatie in woord en beeld over blijkt een succes te zijn, hetgeen is toe te schrijven aan de formule. Eerst wordt op populaire wijze een uitvoerige algemene inleiding gege ven, dan komen de details aan de orde met een 25-tal uitstekende kleur- illustraties. Veelal gaat het hierbij om de in bepaalde biotopen voorkomen de flora en fauna. Duidelijke tekenin getjes lichten de tekst verder toe. Van G. den Hoed zijn nu in deze serie verschenen „Heide en bosrand” en „De duinen” en van dezelfde schrijver samen met A. P. den Hoed „Stadsvogels”. Leerzame boekjes die specifieke onderdelen van natuur en biologie op prettige wijze toegankelijk maken. doorslaan. Het boek „Bij de olifanten” kost Hij komt ook met cijfers, die de 49,50. Diameter van het zaagblad is 125 mm. De machine wordt geleverd met breedtelangsgeleider en cirkelzaag- blad. Het gaat hier dus om een „zelf standige” zaagmachine, niet om een hulpstuk dat gekoppeld wordt aan de boormachine. Daarvoor zou men bijv, het cirkelzaaghulpstuk de luxe D 983 (van B en D) kunnen kiezen. Ook dit is een vernieuwd model. De zaagdiepte hiervan is verstelbaar tot max. 30 mm en onder verstek van 45 graden tot 19 mm. Een andere noviteit is de DN 42 vlakschuurmachine, zowel voor de doe-het-zelver als voor de hobbyist. Het apparaat heeft een speciale voor- handgreep plus een snelspanklem voor het gemakkelijk bevestigen van de schuurstroken. Het schuuropper- vlak is 115 bij 232 mm. Het opgeno men vermogen is 350 watt; toerental: 11000 toeren per minuut (onbelast). Als je het boekje „ponyrijden” van Lise Gast leest dan steek je er als aankomend paardrijdster veel van op. Je hebt ook ’t idee, dat ’t geschre ven is door ’n echte dierenliefhebber En wat vind je dan aan het slot van dit verder toch erg aardige en instructieve werkje? Een verhaal over „bronco-ridings” en „bull- ridings”, dus het berijden in het bui tenland. met name Amerika, van paarden of stieren, die kórt tevoren de bokriem om hebben gekregen, een pijnlijk middel om de dieren te laten steigeren en bokken Waarom dit stukje proza notabene als afsluiting moet gelden is ons een raadsel, vooral omdat de lezer tevoren steeds wordt voorgehouden zijn (of het gehuurde) paard zo goed en vriendelijk moge lijk te verzorgen. Tips daarover volop Er is nog een ander deeltje in dezelfde serie „vakantie en vrije tijd” van Elsevier, dat geschreven is door Marianne Spah. „Ponyverzorging” Ook hierin allerlei wetenswaardigs over het houden en onderhouden van pony’s. Merkwaardig overigens twee op elkaar lijkende boekjes in dezelf de serie. De prijs is 8,90 per stuk De Franse fotograaf en cineast Zuber maakt nu al tien jaar uitge breide reizen over de hele wereld, maar dan wel in nog woeste natuur gebieden als het even kan en voorzo ver die er nog zijn. Hij heeft op zijn indrukwekkende manier vastgelegd wie de grootste vijand van de natuur en van zichzelf is: de mens. Geen wonder dat Christian Zuber een zeer actief lid is van het WWF, het World Wildlife Fund, het wereldnatuur- fonds dus, waarvoor hij de grootste bewondering heeft. Zoals hij in het boek zegt: „Wat ik vooral apprecieer is de financiële aanpak van het WWF We hoeven ons immers geen illusies te maken; tegenwoordig heeft geen enkele organisatie een kans van sla gen, wanneer geen gebruik wordt gemaakt van de hefboom: money, geld. Goede bedoelingen en enthousi asme zijn jammer genoeg niet vol doende. We weten het allemaal: geld maakt kapot, geld maakt corrupt, geld is - - geld kan ook beschermen, bewaren en behouden. We moeten genoeg geld „Grote gids voor gezonde voeding" heet het bij Fontein uitgegeven boek (prijs 27,50) van Helene von Lich- tenfels. Het is weer eens een nood kreet ten aanzien van de verpesting van het milieu en daarmee onze levenskansen. In de inleiding zet de auteur uiteen wat bijvoorbeeld alleen al het gebruik aan DDT aan giftige invloed (o.a. giftresistentie) heeft teweeggebracht over de hele wereld. Kunstbemesting, fosfaten, vervuiling van lucht, water en grond. Helene von Lichtenfels noemt ze allemaal als aanloop tot wat zij ziet als heilzaam: via de reformmethode terug naar de natuur, terug naar de natuurlijke bronnen. De aanhangers van de reformleef- wijze krijgen nu de wind meer mee. De vroegere koudwater- en sandalen lopers zijn nu de voorhoede gaan vormen van degenen, die hen vroeger wellicht uitlachten. De organisatie die zich richt tegen de kwakzalverij behoort nog niet bepaald tot de vriendenkring van de reformbeweging. In het laatste num mer van haar periodiek werd nog fel van leer getrokken tegen bijv, de boe ken, die tegenwoordig in groten geta le verschijnen over kruiden en hun nut (of gevaar, want ook daar wordt in goede uitgaven tenminste op gewe zen). Enfin, de oude strijd zal voorlo pig wel niet gestaakt worden Om terug te komen op de „Grote gids voor gezonde voeding": men weet de uitgangsstelling van de auteur en dat is al heel wat waard. Soms lijkt het boek een’soort recla mefolder voor de fabrieken van de reform-voeding, maar ja, waar moet je anders terecht? Er wordt trouwens ook ingegaan op de productiemetho des van die fabrieken. Het boek staat vol wetenswaardig heden betreffende de achtergrond en waarden van voedingsmiddelen, die bij naam en toenaam worden behan deld. De hele scala van de reformge- dachten (die zich o.a. ook uitstrekt tot kosmetische preparaten) krijgt men hier voorgezet. Voor de reformaan- hangers zal het een soort bijbel zijn Toevalligerwijs eigenlijk belandde hij bij de olifanten in het reservaat, die hij na enkele jaren practisch alle maal herkende aan uiterlijk en manieren. Het doel was na te gaan waarom de olifanten daar de schors van de acacia-bomen - woonplaatsen van de beroemde Tanzaniaanse boomklimmende leeuwen aftrok ken en of die „vernielzucht” grote vormen aan had genomen. Bij na vijf jaar leefde lain temidden van de olifanten en ander wild in de jung le. Hij observeerde ze van zeer dicht bij. Hij benaderde ze zelfs te voet. En verzamelde daardoor massa’s inte- Christian Zuber, die er van over- ressante gevens. Terecht zegt Tinber- tuigd is dat de TV de redder van de gen: als je het leest lijkt het allemaal natuur (het behoud van de nu op de zo simpel en schijnt alles gevaarloos rand van verdwijnen staande dieren te zijn, maar pas op. De benadering en planten) zal zijn door zijn onthul- van Iain Douglas en zijn vrouw (die lende reportages, heeft op zijn reizen hun baby lieten bewonderen aan de enorm veel meegemaakt en ervaren, olifanten, zoals zij op hun beurt ook Hij blijkt behalve een voortreffelijk alle aandacht hadden voor de pasge- fotograaf (die kant toont hij uitge- boren dieren) is uniek. Vandaar dat breid met series uitzonderlijke pla- er ook een bijzonder boek met fraaie ten) ook een boeiend verteller te zijn, foto’s als een van de resultaten van En hij is - vurig natuurliefhebber - het verblijf bij het Manyara-meer uit toch ook een reële kerel, die bepaald hun handen kwam. moordend" Maar hetzelfde niet alles op de spits wil drijven of wil Black and Decker heeft weer enke le noviteiten in omloop gebracht. Voor de doe-het-zelver is er immers eigenlijk geen apart seizoen. Er moet altijd wel wat gedaan of opgeknapt worden. Alleen misschien in het hoog-vakantieseizoen laat hij het even afweten, hoewel er ook nijvere lieden zijn, die hun vakantie besteden aan de nodige karweien in of rond het huis. Welaan dan. B en D heeft een nieuw model cirkelzaagmachine (de DN 54) ontworpen. Deze machine heeft, een instelbare zaagdiepte, waardoor de weerstand wordt ver minderd. hetgeen dan natuurlijk apparaat en zaagblad spaart. Boven dien gaat het zagen nauwkeuriger De DN 54 (merkwaardigerwijs de opvolger van de DN 55) heeft een nieuwe handgreep. Het vermogen is 450 watt, toerental 3000 toeren per minuut. De maximale zaagdiepte onder 45 graden verstek is 21 mm. Avonturen beleefde de Fransman volop bij zijn film- en foto-expedities tot behoud van het nog rondzwerVen- de wild. Zo werd een camera op een gegeven moment onder het zand begraven door een eierleggende schildpad. Zo werd hij aangevallen door een spugende cobra (hij was drie dagen en nachten blind). Zo werd hij enkele malen achterna geze ten door een olifant, waarbij hij nau welijks aan de dood ontsnapte. Hij maakte zelfdzame foto’s zoals op het eiland Fregate van een kwart van de totale wereldbevolking van de koetit- ja (van die vogels zijn er nog maar zestien. van aas etende leeuwen, parende olifanten, nagels slijpende tijgers enz. Het boek „De Ark van Noach kost 45. We spraken al over olifanten. Wie daar nog meer van wil weten kan terecht in „Bij de olifanten”. Het is geschreven door Iain Douglas- Hamilton, die zijn doctorstitel behaalde met zijn studie van vijf jaar over de olifantbevolking van het Manyara-reservaat in Tanzania. Zijn promotor: de Nederlander Niko Tin bergen, de Nobelprijswinnaar, die al vele jaren in Engeland (Oxford) doceert. Tinbergen schrijft een koste lijk voorwoord in dit boek, waarbij hij bekent dat Douglas hem als stu dent op de collegebanken niet zo was opgevallen, maar daarna des te meer. Het is dan ook de moeite waard, wat de Brit - later samen met zijn vrouw Oria (van Frans-Italiaanse afkomst) - aan gegevens en materiaal heeft ver zameld. Dan is er nog de Black and Decker vertikale boorstandaard (de D 915 voor alle DNJ-boormachines met 43 mm kraagkoppeling ook natuurlijk met afleesbare diepte-instelling). Tenslotte herinneren we nog even aan de mogelijkheden van het oplaadbare blok, waarmee men (licht materiaal) kan boren, snoeien of graskanten knippen. Het voordeel ervan is, dat men als men het blok op tijd oplaadt zonder snoeren kan werken in de tuin. O yi

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19