Voor veiligheid van Spelen in Montreal: 250 miljoen gulden Het gekkenhuis van Zagreb I i MUNCHEN STAM IEDEREEN NATUURLIJK NOG VOOR OGEN Guy Toupin staat voor nieuwe krachtproef fc z 11 een door Fred Klaver Olympisch pasje Betreurenswaardig TED SENSATIE REGEN MM De gruwelijke moordpartij op elf Israëlische sportmensen en een Westduit- se politieman tijdens de Olympische Spe len in München zorgde er in een klap voor dat Guy Toupin, chef van de veiligheids dienst in Montreal, van alle zorgen werd bevrijd. „Een intens trieste gebeurtenis waarvan ik min of meer kon profiteren. Ineens gingen alle deuren in Canada voor me open. Iedereen luisterde plotseling naar de plannen die ik voor de beveiliging van de Spelen in Montreal opstelde. Zon der incident in München waren mijn wen sen nimmer geheel ingewilligd”. s Toupin (53 jaar) heeft een grondige stu die gemaakt van „München” en alle con flictsituaties die zich momenteel in de wereld voordoen. Maar hef st 16.000 mili tairen en politiemensen worden in Canada ingezet voor het twee weken durend sport gebeuren. Kosten van de „Operation Olympic”, rond 250 miljoen gulden! „Als de Spelen zonder incidenten verlopen, zeg ik dat het niet overdreven was zoveel geld en manschappen aan te wenden”, aldus de veiligheidschef die tijdens de Expo 1967 in Montreal een soortgelijke functie bekleedde. I .tijk eigen risico”, aldus i korte pioma .,v- 1 ten tag iten i/an ichter- iin Ltd leciatr ‘iktuig- lervuld ..Operation Olympic” staat voor de deur: liet grootste en tevens duurste veiligheidsapparaat dat ooit voor de ..begeleiding” van een manifestatie in het leven werd geroepen. En hoewel Guy Toupin. chef van de veiligheidsdienst tijdens de Olympische Spelen in Montreal. Canada als een onneembare horde voor de eventueel op de Olympische Spelen afkomende terroristen lijkt te hebben gemaakt, zijn vele politie-officieren en ook Toupin er van overtuigd dat het olympisch-gebeuren zo gedecentraliseerd plaatsvindt, dat zelfs het leger van 16.0(H) man geen absolute veiligheid kan waar borgen. ..Maar”, zo zegt Toupin. ..we hebben er alles aan gedaan om het de misdadigers zo moeilijk mogelijk te maken. Men zal dan door heel wat mazen van het veiligheidsnet heen moeten glippen eer men zijn doel heeft bereikt. Politie-officieren hebben de laatste maanden alle potentiële ongewenste bezoekers bestudeerd. Een van de politiemensen: „Hoe veel Carlossen bestaan er eigenlijk. Die man heb ik honderden keren op foto's moeten zienDe 28-jarige Venezulaan Ilich Ramirez Sanchez, onder de naam ('arlos opererend, vermoordde in Parijs het olympisch dorp aankomt zal veiligheidsinstructies krijgen. „Wij hebben een lijst van aanbevelingen opgesteld en wij hopen daarbij dat de atleet zich niet als een gevangene ziet. Natuurlijk blijft iedere chef de mission vrij om onze voorstellen te negeren. Als hij zegt dat de atleet alleen de stad in kan gaan, gebeurt Na veel aandringen wil Toupin wel kwijt dat hij al geruime tijd voor de Spelen vanuit de gehele wereld berichten heeft ontvangen „dat wij op onze hoede moeten zijn. Zeker geen reden om in paniek te raken. Tot nu toe hebben wij geen enkele concrete aanwijzing, wij zijn zijn redactie aan de telefoon (wat ook een klein wonder was, want de verbin dingen zijn zo miserabel, dat Zagreb alleen daarom al nauwelijks geschikt is voor internationale ontmoetingen), en hoorde dat men daar in een kersver se Telegraaf het Knobel-nieuws zat te lezen, ’s Middags had Knobel op een persconferentie gezegd dat alles prima marcheerde (dat bewijst enerzijds de onwaarde van zulke persconferenties en anderzijds dat Ben de Graafs scep sis ten aanzien van het voetbalwereld- je niet ongerechtvaardigd is)en nu dit. Deze Parool-joumalist sloeg alarm, charterde een taxi en reed midden in de nacht naar het verblijf van het Nederlands elftal, 40 km verderop. Perschef Evert Grifhorst werd uit zijn bed getrommeld. Die ging op zoek naar Knobel, maar Knobel weigerde te komen. Het was inmiddels al diep in de nacht. Ook andere journalisten waren in taxi’s naar het broeinest gekomen. „Een gekkenhuis", zo karak teriseerde een buitenstaander deze „nacht van Knobel". Op weg naar het stadion (ik was blij dat het goot van de regen. George Knobel had in een der Joegoslavische dagbladen gezegd dat hij hoopte dat het zou gaan regenen) zei een derjotsr- nalisten nog dat hij hoopte dat al die soesa morgen weer vergeten zou zijn als Nederland met 4-1 had gewonnen, bepaalden het beeld In en rond het Olympisch dorp van München in 1972. ime rlijk in nun ige»ap iopne- ten, De Telegraaf en het Algemeen Dagblad wel. Ben de Graaf, sport- hoofdredacteur van de Volkskrant, haalde daar zijn schouders over op. „Tja, als je niet tot de mafia behoort, krijg je zulke verhalen natuurlijk niet te horen. Maar daar geneer ik me niet voor. Wij moeten het, met de manier waarop wij de sport benaderen, nu eenmaal niet van inside-information van spelers en trainers hebben. Maar of we daarom moeten treuren, vraag ik me af". Een ander opmerkelijk ding was dat niet alleen De Telegraaf, die Johan Cruijff op de betaallijst heeft staan (als ik me goed herinner, ving hij enke le jaren geleden, toen hij nog in Neder- lancl voetbalde, 20.000 gulden perjaai voor een wekelijkse column, die hij uiteraard niet zelf hoefde te schrijven) het bericht van Knobels ontslag had, maar ook de directe concurrent, het Algemeen Dagblad. Het schijnt zo te zijn gegaan. De Telegraaf wist dinsdagmiddag al dat Knobel zijn ontslag had ingediend, en maakte er een bericht van. Knobel, te >e. Toupin verklaart dat alle ploegen op dezelfde mate van bescherming -kunnen rekenen. De veiligheidschef wil echter niet ontkennen dat met name de Israëlische ploeg extra in ook niet getipt dat ergens in de wereld een aanslag op wie dan ook wordt beraamd”. Inmiddels zijn in Canada al zo’n honderd mensen door het politieap paraat ondervraagd. Onder hen enkele mannen die betrokken waren bij de ontvoering in 1970 van de Britse handelsdetaché Richard Cross. Ook de direct betrokkenen bij de moordaanslag op Pierre Laporte, de minister van arbeid in de provincie Quebec, zijn verhoord. De Canadese politie heeft, ook na Ik wed dat iedereen die dit leest wel eens van goudkoorts heeft gehoord en het idee heeft dat hij weet wat dat is, maar dat niemand ooit last van een dergelijke koorts gehad heeft in ver band met goud. Ik ook niet. Maar ik weet nu wel wat het is. Tot zondag dacht ik dat ik niet naar Joegoslavië hoefde voor de eindronde van het Europees kampioenschap van landen ploegen. Het komt toch op de televisie, dacht ik. Wat zal ik me druk maken? Op mijn leeftijd. Een Europees kampi oenschap is tenslotte geen wereldkam pioenschap (zonder Brazilië, zonder Marokko, zonder Australië, zonder Noord-Vietnam), dus Berti Vogts heeft gelijk: we kunnen nooit revanche nemen op West-Duitsland. Omdat West-Duitsland in Joegoslavië niet meedoet als wereldkampioen, maar als zomaar iemand, die toevallig fluitend voorbij kwam en gevraagd is een balle tje mee te trappen. Bovendien moet ik al drie en een halve week naar Montreal, dus laat ik me maar eens van mijn beste zijde laten zien en gewoon thuisblijven, net als iedere gewone Nederlander. Zo dacht ik. Tot zondag. Toen kreeg de koorts me te pakken. Maandagochtend belde ik het reisbureau op. Mijn colle ga’s die maandag al vertrokken, vroeg ik alsnog perskaarten te versieren. Dinsdagochtend kon het reisbureau me nog steeds niet verder dan het vliegveld van Frankfort vervoeren. Ik belde mijn eigen reisbureau, en die boekte me zonder problemen op de Eens was hij de vaste lijfwacht /an mensen als Haile Selassie, generaal De Gaulle en koningin Eli- iabeth. Weer staat Toupin voor een krachtproef, de grootste uit zijn carrière. Meer dan 150 strategische punten dienen in Montreal bewaakt te worden. Daaronder vallen het olympisch dorp, vijftien stadions in verschillende plaatsen en nog eens dertig trainingsvelden. Montreal verwacht enkele honderden VIP’s (hooggeplaatste persoonlijkheden) die aan een permanente bodyguard worden gekleefd. twee politiemensen en hij was ook een van de mensen die in december vorig jaar de aanslag op de OPEC-conferentie pleegde in Wenen, waar de ministers van de olieproducerende landen bijeen waren. De komst van (’arlos in Montreal wordt niet uitgesloten geacht. Montreal verwacht vele hoge gasten, onder wie koningin Eliza beth en prins Philip, koning Juan ('arlos van Spanje, prins Rainier en prinses Gracia van Monaco en president Ford. Zij allen kunnen op een lijfwacht rekenen. Koningin Elizabeth, die volgens plan de Spelen op 17 juli moet openen, krijgt een speciaal team veiligheids functionarissen die de vorstin van een levend harnas zal voorzien. Er wordt rekening mee gehouden dat IRA-leden een aanslag op koningin Elizabeth voorbereiden. V’oorts komt voor de Britse vorstin eventueel gevaar uit de hoek van de Frans-Canadese separatisten. Het veiligheidsapparaat in Canada zal gedurende de Olympische Spelen nauw samenwerken met onder meer Scotland Yard, de FBI en de ('IA. Alle bewoners van het dorp beschikken over een olympisch pas je met speciale stempel. Mocht blij ken dat pasjes gestolen zijn of wan neer er aanleiding is te veronder stellen dat er plotseling zeer goede kopieën in omloop zijn, zal aan iede- want het enige wat de mensen in feite interesseert, is een goede voetbalwed strijd, die winnend wordt afgesloten. En als dat straks volgens plan was gebeurd, zouden Knobel en Cruijff weer bejubeld worden als de mensen die het dan toeh maar weer gemaakt hadden We vroegen ons wel even af of het thuisfront wei zou mogen meegenie ten, omdat het veld weer omzoomd was met reclameborden van Nationale Nederlanden, Drum, Van Houten, Grolsch en dergelijke. En daar werd Hilversum vroeger nog wel eens kop schuw van. V verbaast zich er misschien over dat zulke reclame ook in een commu nistisch land gedoogd wordt, maar wat dat betreft zijn ze in Joegoslavië erg soepel, want vooraf en in de rust werd op het lichtbord ook reclame gemaakt voor de Amerikaanse oorlogsfilm-in- k leuren Topovi Navarona, oftewel De kanonnen van Navarone. Hoe dan ook, de televisie werkte wel. Op een manier die de oervorm van het tv-maken bij zonder dicht benaderde. Op een soort ezel stond een bord, vermoedelijk met de opstellingen. Twee getrouwde man nen met kinderen, die ze overigens thuis hadden gelaten, hielden twee zwarte paraplu’s boven dat bord. Op een meter afstand stond een in plastic gehulde cameraman, die zijn in plastic gehulde camera op dat bord richtte, terwijl een derde man een derde para plu boven hem hield. En toen begon de wedstrijd. STOPPER In het vliegtuig naar Zagreb konden we woensdagochtend rustig de sport pagina’s lezen. De Telegraaf en het Algemeen Dagblad hadden allebei het sensationele bericht dat Knobel ont slag had genomen of ontslag was aan gezegd, en dat Cruijff de finale niet wilde spelen als de problemen met Knobel niet door de KNVB werden opgelost. Dus we wisten nu zeker dat we op de goede weg waren: ook op sportjournalistiek gebied lag het goud in Zagreb voor het oprapen. Eenmaal in het hotel aangekomen, hoorden we de verschrikkelijke verha len die onzichtbaar achter de Knobel- reportages van die woensdag verbor gen zaten. Een horror-story voor de rechtgeaarde journalist. Daar was in de eerste plaats het opmerkelijke feit dat de Volkskrant het sensatiebericht niet had en de beide grote concurren- dat voor Toupin. W ■'W- uur per dag gewapend patrouille ren. Slechts een kwart van alle vei ligheidsmensen opereert in burger. Twee helikopters zijn in het dorp gestationeerd, terwijl het Canadese leger zijn volledig materieel „start klaar” heeft staan. Een speciale brigade in het dorp houdt de wijde omgeving dag en nacht in de gaten. Vanaf oude gebouwen op enkele kilometers van het dorp verwijderd, zouden atleten die op hun balkon verblijven, een gemakkelijk te beschieten doelwit zijn. Binnen het dorp is een gesloten televisiecircuit aangelegd. Alle ruim 1500 werknemers, van wie de meesten in de keukens en cafeta ria’s werken, hebben een antece dentenonderzoek moeten onder gaan. KLM-lijnvlucht naar Zagreb. Op woensdagochtend dus. Toen wist ik helemaal zeker dat ik altijd al voorbe stemd was geweest om Holland- Holland-Holland naar het goud van het Europese kampioenschap te zien opstomen. Ik gunde het Knobel ook wel. Iedereen riep altijd onaardig dat niet hij, maar Cruijff het elftal samen stelde. En dat is natuurlijk ook zo, maar wie weet zou Knobel tegen West- Duitsland de winnende goal scoren, dan kon iedereen tevreden zijn. die een column heeft in de Limburger, kreeg in de gaten dat het bericht uit zou lekken voordat Nederland de fina le op zondag had gewonnen (want dan pas had hij het willen vertellen) en hij haastte zich dinsdagavond vroeg de Limburger in te lichten. De Limburge i maakte er snel een bericht van, zondei daar overigens zijn man in Zagreb, die van niks wist, over in te lichten. Dooi een toeval, zo heb ik begrepen, merkte het Algemeen Dagblad dat er iets loos was een van de journalisten ving iets op bij een telefoongesprek van een Telegraaf-collega. Zonder precies het naadje van de kous te weten, pasten ze een paar legpuzzelstukjes anders in elkaar dan daarvoor (men had aanvan kelijk de indruk dat Johan Cruijff een pakket eisen had gesteld, en dat Kno bel daar achter stond, maar het was dus eigenlijk andersom), en maakten in een dodenrace tegen de klok nog voor middernacht een artikel, dat de essentie van de Knobel-sensatie bevatte. Nu komt Het Parool op de proppen. Een van de Parool-joumalisten kreeg re dorpsinwoner binnen een uur tijds een heel ander legitimatiebe wijs worden uitgereikt. De afgelopen twee jaar heeft Guy Toupin vele malen uitvoerig con tact gehad met de veiligheidsoffi- cieren die in West-Duitsland in 1974 werkten. „De organisatie in Mün chen was subliem geregeld. Wij hebben enorm veel van hen geleerd. Als die affaire met de Israeli’s vier jaar eerder in Mexico had plaatsge vonden, was er in München niets gebeurd”. Met deze laatste opmer king wil Toupin geenszins beweren dat het bloedbad was te wijten aan een organisatiefout van de West- duitsers. Israëlische politieofficieren heb ben ook verscheidene gesprekken met Toupin gevoerd. „Deze mensen hebben erg veel ervaring met de bestrijding van terreur. Zij hebben mij het profiel van een terrorist geschetst. Het spreekt vanzelf”, ver-, volgt Toupin, „dat we onder andere ook studies hebben gemaakt van de Zuidmolukkers, waar Nederland mee te maken heeft”. „Ik durf te zeggen dat ons veilig heidsplan er waterdicht uitziet. Maar ik moet onmiddellijk beken nen dat de veiligheid nooit voor honderd procent is te garanderen”. Iedere nationale delegatie die in Op onze hoeden een uiigeoreiu onuerzoen, nog mei kunnen achterhalen wie enige tijd geleden plattegronden van het olympisch stadion en dorp, uit een auto ontvreemdde. Hoewel de veiligheid zich in en rond de olympische stad Montreal concentreert, zullen duizenden vei ligheidsfunctionarissen elders in Canada, met name langs de 5000 kilometer grens met de Verenigde Staten, eventueel gevaar in welke vorm dan ook, trachten op te van gen. Alle vliegvelden en havens worden scherp bewaakt en de men sen die het land willen binnenko men worden aan een uitgebreid „verhoor” onderworpen. Guy Toupin spreekt van een gelukkige bijkomstigheid dat de Verenigde Staten dit jaar het 200- jarig bestaan vieren. „Ook in de VS zijn in verband met festiviteiten extra veiligheidsmaatregelen van kracht. Wij werken nauw samen met onze collega’s in de VS, vooral bij het afwikkelen van grensforma- liteiten”. Alle intercontinentale vluchten hebben het nieuwste vliegveld van Montreal, Mirabel, als eindpunt „Het kan echter gebeuren dat wij vluchtleidingen om wat voor rede nen dan ook, zullen opdragen een toesten met Montreal als bestem ming te laten uitwijken naar New York. Een van de honderden zaken die wij in ons draaiboek hebben ingebouwd”. De atleten die op Mirabel aanko men worden vanuit het vliegtuig direct naar het olympisch dorp ver voerd, alwaar in de kelders van de appartementen douanebeambten klaar zitten om alle grensformalitei- ten te verrichten. Uit veiligheidso verwegingen zal iedere dag, ieder uur, een andere route naar het dorp worden gekozen. Alle bussen die atleten vanuit het dorp naar ver schillende stadions brengen, zullen ook nimmer een zelfde route vol gen. Voor en achter de bus rijden militaire eenheden Hoewel Guy Toupin het olym pisch dorp als een niet al te moeilijk af te schermen „object” ziet, blijven toch nog vele uiterst lastige taken over. „Het dorp is uit een architec tonisch oogpunt gezien een groot geheel en niet zoals in München losse appartementen goed te beveiligen. Het grote probleem blij ven natuurlijk de vele verschillende sportaccommodaties en de wegen die de atleten daar naar toe moeten afleggen. (Alleen het grote Olym pisch Stadion is direct via een gang met het dorp verbonden red.). Het uitgestrekte wielerparcours en de uitgestippelde marathonweg zijn de moeilijkste punten”. Alleen al in het olympisch dorp, waar ongeveer 11.000 sportlieden en hun begeleiders verblijven, zui len zo’n duizend militairen en politie-officieren in drie ploegen 24 de gaten zal worden gehouden. De Israeli’s hadden al eerder om een „speciale behandeling" gevraagd. „Het blijft eigenlijk betreurens waardig”, zegt Toupin, „dat de gehele wereld opgelucht zou moe iten ademhalen indien Montreal zon der incidenten de Spelen doorkomt. München staat iedereen natuurlijk nog voor ogen, maar we moeten niet denken dat nu ineens alle Olympi sche Spelen in het teken van een bepaalde dreiging van buitenaf komen te staan”. „Als politiefunctionaris vind ik’ onze taak tijdens het sportgebeuren een enorm interessant experiment”. Overigens bestaat vanuit de gehele wereld, ook vanuit Nederland, veel belangstelling voor de wijze waarop de Canadezen de „security” aan pakken. De voorzitter van de Sport- commissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, P. van der Molen, in het dagelijks leven commissaris van politie in Zoeter- meer, heeft een verzoek bij de Canadese minister van justitie inge diend om een kijkje te kunnen nemen in de keuken van het veilig heidsapparaat. Guy Toupin zal een gelukkig mens zijn wanneer de Spelen zon der incidenten verlopen. „We heb ben getracht het beste veiligheids systeem op te zetten. Maar als je me vraagt: wat is het beste veiligheids systeem, dan zeg ik: geen systeem. Systemen kunnen gevaarlijk zijn. Aanpassen aan de omstandighe den, desnoods iedere minuut, dat is belangrijk”. „De kritiek op de enorme kosten van de veiligheid is heftig. Ik zit er mee. Als er tijdens de Spelen niets gebeurt, zeggen de mensen dat er veel te veel veiligheidsfunctionaris sen waren. Komer er echter inci denten, dan zul je horen dat we te weinig hebben gedaan. De realiteit is hard. Elke grote manifestatie vraagt om uitgebreide veiligheids maatregelen. De atleet voelt zich misschien tijdens de Olympische Spelen niet erg vrij. Maar laat je die atleet helemaal vrij, dan geef je tegelijkertijd de vrijheid aan de misdaad SSSX-: jen

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23