Nu rellen in acht randgemeenten van Johannesburg Zuidafrikaanse furie slaat over Standaard-kranten mogelijk behouden Verolme neemt Nederhorst-tak over SPD-CONGRES OPTIMISTISCH communisten plaatsen zich Wezenlijke veranderingen in politiek beeld van Rome op komst Italië na de verkiezingen onregeerbaar Kamerleden zien af van enquête door parlement Dreigbrief voor FBI-directeiir „Stemmers op buiten kerk” Verkiezingen op „Turks” Cyprus I >11 Schmidt: n Hersenvliesontsteking in Frankrijk i w R „We gaan verkiezingen winnen” 3 BINNEN- EN BUITENLAND ATERDAG 19 JUNI 19 7 6 2 iting aken ifstal 1 a 65 uyper tarnen OTTAVIANI: eroïne Viking lement iiniiiiiiiiiiiiiiiininiiiiinni mniiuiiuuiuuuiiuiiiuuu Ie auto Lockheed-affaire Taken door Gerard Vertinden verlopen. De heetgebakerde Italianen, zowel de politici als hun potentiële stemmers en propagandisten, zijn buiten adem. En hoe ziet het er nu in deze windstilte voor de storm uit? K ROME. De verplichte rustdag, in de Italiaanse verkiezingsstrijd is ook ditmaal, traditiegetrouw, de zaterdag die aan de eigenlijke verkie zingsdagen vooraf gaat. Ditmaal lijkt dat „afkoelingsetmaal” een overbo dige maatregel. Want na enkele stormachtige weekeinden in de loop van de maanden april en mei, is de laatste week voor deze algemene verkie zingen in Italië rimpelloos, tam en zonder noemenswaardige incidenten w is»- in betreft betaling hun 5? (Van onze redacteur in Bonn) of is en en <t, zoals uitenge- trecht m dat twaalf sns de man tinnen stallen Vatikaanse kringen hebben toeglicht dat de rechtlijnige kardinaal voor zich zelf en niet voor de kerk spreekt. Ottaviani heeft aan de totstandkoming van de twee decreten prsoolijk me ge werkt. Het eerste dateert uit 1949 onder paus Pius de XII en het tweede uit 1959 onder paus Joannes XXIII, in de vorm van een aanhangsel. Verder legde Schmidt vooral nadruk op de sociaal- necomhsectteiospanveisra op de sociaal-eeonomische prestaties var> de huidige regering. De Duitsers hebben het nog nooit zo goed gehad als nu, de Werkloosheidscijfers in de Bondsrepu bliek behoren procentueel gezien tot de laagsten ter wereld en de inflatie be- De dader, MSI-afgevaardigde Sandro Saccucci, neonazist en neofascist, werd eerste beschuldigd van wapenbezit op een politieke meeting, het aanzetten tot moord en het schieten in de lucht. Toen er een beschuldiging van moord tegen Saccucci werd uitgebracht en zijn parle mentaire onschendbaarheid bij acclama tie was opgeheven, was hij verdwenen. Het vorig weekeinde werd hij in Londen gearresteerd, en zijn uitwijzing is vrij wel zeker. Diezelfde christen-democraten hebben bij de regionale verkiezingen vorig jaar al erg veel stemmen verloren aan de communisten, en nu ziet het er wel naar uit dat de communisten die oorspronke lijke regionale en gemeentelijke winst op landelijk vlak gaan bevestigen. PARIJS (DPA). In Zuid-Frankrijk zijn drie kinderen overleden aan hersen vliesontsteking. Volgens de autoriteiten in Toulon liggen nog zes andere kindern met deze ziekte in het ziekenhuis. eigenlijk de inzet vormen van de verkie zingen. ■Cuyper "lands? ;r van yper is tot ’57 raktijlt tmaakt obé en veer- Ha- roor- laan- Een roor- ittien van asadena ■ond die es heeft as over >ervlak- len ver en bui- dat het Ziking-1 n Mars, op het reet te- rtooonde md van jsvelden van de i winter loorden. '3 in- had- ■echt- 50- at de ver- naan- >nden) ,.het n ge- drie Schmidt sprak vol overtuiging de 400 gedelegeerden toe. daarbij rake klappen uitdelend aan de christen-democratische oppositie. Vooral over de CDR-verkie- zingsleuze „Freiheit statt Sozialismus” (vrijheid in plaats van socialisme) spuw de de Bondskanselier zijn gal. „Wie de indruk wil wekken als zou het bij de verkiezingen gaan om mensen die tegen vrijheid zijn en mensen die daar voor zijn, die is er op uit van de verkiezings strijd een soort burgeroorlog te maken. Ik waarschuw er voor ons al zoveel geplaagde volk opnieuw in innerlijke conflicten te storten. Conflicten die in de Weimar-republiek tot het ineenstor ten van de democratie hebben geleid", aldus de regeringsleider. dat ds derver- axamen bracht, indélijk keuze aarvan n vast- e exa- >or on- nen. In een vrijwel perfecte balans dansen de christen-democraten en de commu nisten hun laatste verkiezingsdans. De christen-democraten komen volgens de meeste opiniepeilingen komende morgen en maandag tot 35 percent, de commu nisten tot 34 percent. Zoals altijd in de Italiaanse verkiezingen, kunnen inciden ten van het laatste moment de stembus uitslag belangrijk beïnvloeden, en twee van die gebeurtenissen houden de Itali aanse gemoederen volop bezig. Op 28 mei, nog in de hitte van de strijd, werd in Sezee Ronano, 60 kilometer ten zuid en van Rome, een communistische jon gen bij een verkiezingsmanifestatie van de neo-fascistische partij MSI doodge schoten. WASHINGTON (UPI). FBI-direc teur Kelley heeft gisteren een dreigbrief ontvangen met een teek erin. Een aantal grote zakenlieden in de Verenigde Staten hebben deze week ook dat soort brieven ontvangen. Onderzoeken hebben uitge wezen dat de beestjes in de brieven op geen enkele manier kwaad zouden kun nen berokkenen. De brief aan Kelley werd verstuurd vanuit Texas. In het totaal hebben deze week acht tien vooraanstaande zakenlui of grote bedrijven bombrieven ontvangen waarin grote hoeveelheden geld werdengeëist. De meeste brieven kwamen uit Texarka na, Texas. Het hoofd van de politie, Jan Visser, riep de blanken op hun kalmte te bewa ren. „Ik heb van mijn superieuren het groene licht gekregen om hard op te treden waar dat nodig is”, zei hij. Visser verklaarde verder dat eenheden van le ger en marine en van de territorial’' reserve in staat van alarm zijn gebracht Openbare bijeenkomsten zijn verboden. Het tweede schandaal dat van invloed kan zijn, is de affaire-Lockheed, een zaak waarin Italië, als corrupt land bij uitnemendheid, voorop loopt. Velen, uit verschillende partijen, zijn beschuldigd van het aannemen van steekpenningen, maar het belangrijkste geldpakket is ge gaan naar de minister-president uit het begin van de jaren ’70, die schuilging stellingen die bij de rellen betrokken waren voor onbepaalde tijd gesloten zul len blijven. Daarbij zijn de negeruniver- siteit van Zoeloeland. aan de kust van Natal, waar studenten gisteren gebou wen in brand staken en talrijke scholen de Afrikaanse randgemeenten van Johannesburg. DORTMUND. Op de eerste dag van het verkiezingscongres van de Westduitse sociaal-democratische partij SPD heeft Bondskanselier Helmut Schmidt er in zjjn toespraak van bijna anderhalf uur geen twijfel over laten bestaan dat hij van één zaak welhaast absoluut zeker is. Namelijk dat zjjn partij samen met de liberalen de verkiezingen van 3 oktober zal gaan winnen. draagt slechts 5 percent (alleen Zwitser land heeft een kleinere geldontwaar ding). ROME (DPA). De vroeger pro-pre- feet van het indertijd Heilige Officie hetende Vatikaanse departement, kardi naal Alfredo Ottaviani, heeft verklaard dat wie morgen en maandag in Italië op de communisten stemt, zich buiten de kerk plaatst. worden van de Italiaanse „Lockheeda- gent” voor de verkiezingsdag, kan de christen-democraten een verlies van en kele percenten opleveren in het uitein delijke stembusresultaat. Onder alle stortvloeden van parties, discussies en pleidooien voor partij personen, rusten op de komende rege ring en op het komende parlement de volgende zware taken, de taken die dus luidafrikanen gooien stenen naar de politie, die de opstandigen met traangas probeert te verdrijven. De nu rustende, 85 jaar oude kardi naal, zei dat de beide anti-communisti- sche decreten van het Heilig Officie nu de Heilige Congregatie voor de Ge loofsleer nog steeds van kracht zijn. Zij voorzien in het excommuniceren van gelovigen die de communisten aan de macht helpen. echter niet de illusie maken dat hij het handhaven van recht en orde in Zuid- Afrika door deze reis op het tweede plan zal stellen. De politie is de toestand meester en heeft opdracht al het nodige te doen om have en goed te beschermen. Zij zal daarbij niet aarzelen alle moge lijkheden te gebruiken waarover zij be schikt, aldus Vorster. Terwijl hij dit zei waren de ongere geldheden in de zwarte woonwijken nog volop gaande. In die chaos was niet vast te stellen of het schieten van de politie vanuit de blanke wijken opnieuw men senlevens had geëist, maar in sommige berichten wordt melding gemaakt var tien doden. Wel staat vast dat tientallen negers met verwondin-gen in ziekenhui zen zijn opgenomen. Met de heer Verolme is volgens minis ter Lubbers de afgelopen maanden meerder malen overleg plaatsgevonden over diens project voor mammoetgastan- kers. Alhoewel hierover nog niet veel met zekerheid valt te zeggen, ziet het project er volgens minister Lubbers zo danig uit dat dit overleg gecontinueerd kan worden om te bezien wat voor stimulerende rol de overheid kan spelen. Minister Lubbers gaat er vanuit dat bij verwezenlijking van het project de bouw van dergelijke schepen zal plaatsvinden bij RSV. de „Turkse in februari is het n, be- sknopt voor- r hen as een ;e aan rkrijg- i, een ie in- pshave ig ko- Maar voordat nu de h ele affaire bond de buitenlanbe politiek v an Italië aan de orde gesteld wordt, met consequenties voor EEG. NAVO. Amerika, het Middel- landse-Zeegebied en het Midden-Oosten, eerst een heel voorspelbaar gevolg van de verkiezingen voor Italië zelf. Italië wordt met ingang van volgende week onregeerbaar. Voorzover de verkiezingen al niet ook stadbestuur en provincie behalzen in enkele gebieden die vorig ■XsSyXW,. versiteit gemaakt nbekend den dat r wordt »n Flet- ternatio- de uni- Canada aren 105 aatste in ze heeft vat dus ZOU 354 lom wa der dan ide eie- *“ss In Alexandra stonden gisteren ver scheidene overheidsgebouwen en de ne derduits gereformeerde kerk in brand. DEN HAAG (ANP). Tussen het Nederhorstconcern en de heer C. Verol- me is overeenstemmingbereikt over de overneming door Verolme van het be drijf Cape Steel Construction. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft dit gisteren geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Wieringa en Molle- man (beide PvdA). De bewindsman blijft het antwoord schuldig op de vraag of Cornells Verolme hierdoor zijn plannen kan uitvoeren voor de bouw van een eigen werk in Zuid-Afrika. „Dat wordt niet alleen bepaald door de overneming van Cape Steel Construction”, aldus de minister. Manu Ruys, een van de hoofdredac teuren van De Standaard verklaarde gis teren dat de redactie ervan ovèrtuigd is dat een sanering van het bedrijf nodig zal zijn. Personeelsafvloèiing zal echter gespreid worden over anderhalf jaar. We hopen dat de afvloeiing die nodig is opgevangen kan worden met de normale afvloeiing (overlijden, pensioen) en eventueel met vervroegd pensioen, aldus Ruys. De Zuidafrikaanse regeringsleider ga£z de premier maken zij die denken dat de autoriteiten zullen aarzelen op te treden een grote fout. De woorden van Vorster werden in Kaapstad uitgelegd als een waarschu wing dat veiligheidstroepen nog har der zullen optreden als de relletjes voortduren. Hij zei dat de onderwij sin niet voor wat (dienstjaren). JOHANNESBURG (Reuter, UPI, AFP, DPA). De ongeregeldheden die volg den op het bloedige geweld in Soweta hebben zich gisteren uitgebreid tot acht door zwarten bewoonde randgemeenten van Johannesburg. De politie opende het vuur na nieuwe uitbarstingen van ge welddadigheden waarbij in de afgelopen dagen minstens honderd doden zijn ge vallen. gisteren im acht dubbele an was terdam. dat het is. te kennen dat hij zijn reis naar Europa, waar hij besprekingen zal voeren met minister Kissinger, niet zal uitstellen. De aanstichters van de rellen moeten zich Over het zeker in het buitenland zo beruchte Extremistenbesluit dat inhoudf dat mensen die er radicale politieke ideeën op nahouden, kunnen worden uitgesloten van een baan bij de over heid, merkte Helmut Schmidt op dat diit niet meer bestaat in de door de SPD geregeerde deelstaten. Volgens velen is dit echter een verstrekte verdraaiing dit soort gluiden werd zlfs af en toe impliciet op het verkiezingscongres ge hoord van de werkelijke feiten. Hef Extremistenbesluit of Radikalenerlass is misschien wel in een paar staten afge schaft, maar met een beroep op de oude ambtenarenwet is het evengoed mogelijk radicale lieden buiten de deur te hou den. jaar niet meededen, moeten in elk geval door de Italianen twee stembiljetten worden ingevuld: een voor de Tweede Kamer en een voor de senaat. Althans, dat geldt voor bijna alle Italianen. Want de jeugd tussen achttien en vijfentwintig jaar mag alleen voor de Tweede Kamer maar niet voor de senaat stemmen de grens ligt daar op 25 jaar. drukgol- diegende in het ide een ;gels ge- ■den Jan. van de >p attent ote stof" en op de jn geko- nen ver banden Op de Engelstalige universiteiten van Kaapstad en Witwatersrand (Johannes burg) hielden blanke studenten gisteren een protestbetoging tegen het optreden van de politie. Zij hadden spandoeken bij zich waarop anti-regeringsleuzen stonden. Toen de politie kwam om een eind aan de bijeenkomst te maken gin gen de betogers rustig uiteen. onder de naam Antelope Cobbler. Het schijnt de huidige minister van buiten landse zaken Mariano Rumor te betref fen, die toen een blauwe maandag pre mier was. Maar wie het ook zal blijken te zijn, het is altijd een top-christen- democraat geweest. De onderzoekcom missie, met flink wat christen-democra ten erin, zou het liefst de uitkomst van het onderzoek tot na de verkiezingen voor zich houden. Want het bekend In de negerwijken werden winkels geplunderd en gebouwen in brand gesto ken. Het officiële aantal gewonden steeg tot boven de duizend. Nagenoeg alle doden en de meeste gewonden zijn ne gers. De politie grendelde de blanke wijken af die grenzen aan de jongste haard van onlusten, de uitsluitend dooi- zwarten bewoonde armoedige randgemeente Alexandra. Zij opende het vuur toen Het ziet er naar uit dat het ontwerp- regeringsprogramma, dat vooral een geest van matiging ademt, zonder al te veel moeite door het congres word! overgenomerr. Weliswaar zijn er zo’n 56 amendementen, waaronder enkele die om nogal vergaande veranderingen vra gen ingediend, maar de toch wel wat mat verlopen eerste dag van het congres in Dortmund wekte niet de indruk dat er vandaag vuurwerk zou worden afge schoten. In Kaapstad waarschuwde premier John Vorster dat de regering vastbeslo ten is tot elke prijs recht en orde te handhaven. Vorster zei dit gisteren in een speciale verklaring aan het parle ment over de negerrellen die zich van Soweto, bij Johannesburg, hebben uitge breid tot andere Afrikaanse gebieden en verscheidene negeruniversiteiten. Vorster zei dat de onrust geen spontane reactie was maar „een van te voren beraamde poging paniek én polarisatie tussen zwart en blank te veroorzaken.” Twee Zuidafrikanen rennen voor hun leven om op veilige afstand te geraken van een in brand gestoken bus. Het staat vast, dat de affaire-Saccucci gevolgen zal hebben voor de neofascis ten, ook al werd de man onmiddellijk door zijn chef, Almirante, uit de MSI- partij gestoten. De reacties op het ge beurde in Sezze waren zo heftig afkeu rend dat het stemmenverlies misschien wel in de percenten zal lopen. Waar gaan die stemmen naar toe? Er is maar een weg: de rechtervleugel van de chris ten-democraten. NICOSIA (Reuter). De Turkse Cy prioten kiezen dit weekeinde een presi dent en een veertig leden tellend parle ment. Dat is voor het eerst sinds de eenzijdige uitroeping van federatieve staat Cyprus” 1975. De alleen door Turkije erkende „fede rale staat” is het noordelijke gedeelte het eiland, dat na de Turkse invasie in juli 1974 werd bezet. Het gebied heeft een bevolking van slechts 150.000 men sen. Het grotere zuidelijke deel wordt door Griekse Cyprioten bewoond. De onderhandelingen over een definitieve grens en een constitutioele regeling tusse beide delen verkere al geruime tijd in en impasse. DEN HAAG (ANP). De Tweede- Kamerleden De Vries (PvdA), Waltmans (PPR) en Van Mierlo (D’66) zullen voor lopig niet meer aandringen op het hou den van een partlementaire enquête naar het aankoopbeleid met betrekking tot defensiematerieel. Zij hebben beslo ten de defensiecommissie uit de Tweede Kamer voor te stellen, een subcommissie ’an deze commissie een vooronderzoek te laten verrichten. In Soweto, waar de moeilijkheden woensdag begonnen na protesten van neger- en kleurlingenstudenten tege de verplichte lessen in het Afrikaans, vol gens hen de taal van de blanken, brok ken gisteren nog steeds groepen opstan dige jongeren door de straten. Uit de uitgebrande overheidsgebouwen kwamen dikke rookwolken. Jonge negers vroegen automobilisten om bezine voor meer brandstichtingen. De premier achtte geen reden tot paniek aanwezig. Hij zei dat er valse geruchten worden verspreid om paniek te verwekken. Vorster waarschuwde de opstandige negers hun acties onmiddel lijk te staken. „Wij zullen ons niet laten intimideren en de orde zal tot elke prijs worden gehandhaafd”, zei hij. Volgens duizenden negers opdrongen naar de luxueuze winkelstraten en brede boule vards in Bramley Gardens en Kew. 1. Het abortusvraagstuk. Een referendum hierover is al goedgekeurd maar moet wachten omdat verkiezingen en refe rendum volgens de Italiaanse grond wet nooit in een jaar samen gehouden mogen worden. 2. Lanbouw, visserij en de laatste jaren ook het toerisme zijn de grote bron nen van inkomsten geweest van het grote gebied Zuid-Italië. De emigratie vandaaruit is, na twintig a dertig jaar wanbeheer van het zuiden voor de christen-democraten, een onstuitbaar probleem geworden, en visserij landbouw liggen er miserabel bij. 3. De revaluatie van de lire, zelfs alleen het stopzetten van een verder devalu eren is niet alleen een zaak van lief zijn voor Amerika. Amerika kan er nog zoveel dollars ingooien en de EEG kan daar nog wat bij doen aan mar ken, guldens en franken; de munt wordt vooralsnog niet gered en de verspilzucht van de overheid kent geen grenzen. 4. De criminaliteit neemt nog steeds zeer sterk toe, en wordt slecht bestreden met klassejustitie. Het zal menigeen benieuwen hoelang Sandro Saccucci, de neofascist, nodig zal hebben om uit een Romeinse gevangenis te „ontsnap pen” voor een lief sommetje aan zijn bewakers. Ook de „kleine” criminali teit, roof en diefstal, helpt niet mee het land populair te maken bij die ander geldschieters: de toeristen. 5. De werkloosheid van de beroepsbevol king draait ergens om de 8 percent. Alleen met relaties krijgt men een baan. Dat systeem moet veranderen. Nu stemt de jeugd tussen 18 en 25 in meerderheid communistisch, daarover zijn alle peilingen het eens. Dat geeft in ieder geval een andere politieke verhou ding te zien in de Tweede Kamer dan in de senaat. Ruwweg gesteld: de Tweede Kamer wordt links, de senaat centraal- links tot centrum. Op z ich nog niet zo’n ramp, maar in het Italiaanse parlement wordt nu eenmaal het principe van eeuwig doorpraten gehulöigd. Een wets ontwerp kaatst in Italië als een tennis bal heen en weer tussen Tweede Kamer en Senaat: De Tweede Kamer neemt een wetsontwerp van de vergadering over, stuurt het geamendeerd aan de Eerste Kamer, krijgt het wederom geamen deerd terug, mag er zelf weer wat aan veranderen, en geeft het dan weer aan de senaat. Die praat er weer over en stuurt de laatste versie weer na de Tweede Kamer, enzovoort. Dit proces kan onbeperkt doorgaan, en ten aanzien van veel wetsontwerpen zal dat in de toekomst ook gebeuren. BRUSSEL (ANP). De kranten e» weekbladen van de Belgische, financieel ten onder gegane. Standaardgroep zullen vermoedelijk behouden blijven. Het per soneel van de groep is akkoord gegaan met de voorwaarden die andere, groepen gesteld hebben voor de overname van de bedrijven. De Standaard-kranten (onder welke de belangrijkste Vlaamse krant „De Standaard”) zullen worden overge nomen door de zogeheten groep-Leysen (Ibel-Investco-Gevaert) en de weekbla den zullen in handen komen an de groep-Maertens-Van Thillo (Rijk der Vrouw). Enkele weken geleden deden de drie Kamerleden hun voorstel inzake de par lementaire enquete. De defensiecommis sie sprak tot tweemaal toe over dat voorstel. Uit die besprekingen conclu deerden de voorstellers, dat hun initia tief niet door een meerderheid in de commissie zou worden gesteund, aldus is meegedeeld in een gistermiddag uitgege ven communiqué. Anderzijds leiden de Kamerleden De Vries, Waltmans en Van Mierlo uit de reacties van de commissieleden af, dat de wenselijkheid van een onderzoek, niet in enquêtevorm, wel steun kreeg van een meerderheid. De parlementariërs wilden weten of voor de transactie wel overleg gevoerd was met Rijn-Schelde-Verolme en deze transactie niet strijdig is met de belangen van RSV, zoals vereist krachtens de met Cornells Verolme ge sloten overeenkomst van vorig jaar. Vol gens de minister Lubbers heeft er geen overleg over deze transactie plaatsge vonden en was dit oók niet vereist omdat de heer Verolme de transactie zelf heeft afgesloten. Dit alles gaat door als de Brusselse handelsrechtbank. die op 22 juni de kwestie van de Standaard-groep op nieuw beziet, met de regelingen akkoord gaat. Die rechtbank kon zich er eerder mee verenigen dati de NV Periodica,'de drukkerij van de Standaard-groep die al officieel failliet verklaard is, haar activi teiten bleef voortzetten tot 22 juni. In Brussel is de indruk dat de kranten voorlopig wel behouden zullen blijven, maar dat de ongeveer 120 man sterke redactie er toch niet geheel zonder kleerscheuren zal afkomen. De groep- Leysen bood gistren nog overname aan onder voorwaarden die toen nog veront waardigd door de redacteuren van de hand gewezen werden. Het aanbod luid de dat eerst alle 1800 personeelsleden van de groep, onder wie de journalisten, ontslagen zou worden, om dan opnieuw in dienst genomen te worden door de nieuwe beheerders, echter op een prof- t.'jd, met verlies van alle ancienniteits- rechten en met een opzegtermijn van zeven dagen. Tijdens nieuwe besprekingen, in de afgelopen nacht en vrijdag, zijn die voorwaarden wat gewijzigd. Gebleven is dat eerst alle 1800 man ontslag zullen krijgen. Dat wil zeggen dat de nieuwe eigenaars niet wensen op te draaien voor de uitkeringen die bij een plotseling ontslag gedaan moeten worden. Gewij zigd is echter dat het personeel dan opnieuw aangenomen zal worden ën wel vooi' onbepaalde tijd. De opzegtermijn is bepaald op drie tot zes maanden. De redacteuren verliezen hun ancienniteits- rechten voor wat betreft de opzeg, maar

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3