Eerste moderne dansgroep op uitzonderlijk peil gebleven Webster Lewis was verrassing op lauw Rotterdam Jazz 1976 Composities van Steve Reiche bleken groeiende belangstelling yvaard HOttaw’FWAL Onduidelijke visie miste representativiteit DICHTERS VRAGEN VRIJLATING VAN VAKBONDSLEIDERS „TRANCE MUSIC” MET EEN FILOSOFIE OP DE ACHTERGROND MAANDAG 2 1 19 7 6 JUNI 11 KUNST Symboliek en abstractie J Tl NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST 1 Tweede voorstelling ROTTERDAM Laren is dood, leve Rotterdam. Het NOS-jazzfesti val in het chique Gooie dorp had ai na enkele jaren geen kans meer op overleving en de Maasstad, die im mer zijn belangrijkste jazzfestivals van vreemde bodem moet laten komen, was natuurlijk de meest voor de hand liggende vervanging. Qua accommodatie en potentieel publiek is het dat inderdaad, maar toch gaat een vergelijking mank omdat de NOS het festijn dit jaar een geheel andere opzet heeft ge geven dan in vorige jaren, Loos- drecht inbegrepen, het geval is ge weest. - r m (ADVERTENTIE) Martha Graham Dance Company oogst terecht bewondering „S-eraphic Dialogue”, het bullet van Martha Graham dat aan Jeanne d’Arc is gewijd. CONRAD V-'-N DE ,”D3' Maandag 21 juni. 20.15 uur. Dinsdag 22 juni. (Van onze kunstredactie) Opera. Scheveningen. Circusthea ter. 19 uur: Der Rosenkavalier. Tonel Amsterdam. Brakke Grond 20.30 uur: Eeen grappige oude man. de een betrof de mate van improvisatie in het geheel van zijn muziek. Het antwoord („Alleen het aantal herhalingen is vrij, de noten zijn volledig uitgeschreven”) confronteert je met een volgend pro bleem. Aangezien het Ensemble werkt zonder dirigent, wie bepaalt dan het einde van een muziekstuk? Reich: „Al leen veel repeteren garandeert een goede opvoering”. Eenmaal met een concert van „Steve Reich and musicians” geconfronteerd, zijn er heel verschillende reacties moge lijk. De minimale veranderingen in de AMSTERDAM. De voorstelling van de Martha Graham Dance Company op zondagavond in de Stadsschouwburg overtrof nog de indruk van zaterdag in Scheveningen. Het eerste ballet was deze keer „Diversion of Angels” maar dan gedanst in een andere bezetting. Meende ik me de eerste dag te herinneren, dat SCHEVENINGEN. In het bijzijn van koningin Juliana vertoonde Martha. Graham zaterdagavond met haar groep vier van haar balletten. Het oudste is de solo „Lamentation” uit 1930, „Night Journey”, over Oedipus en zijn moeder is uit 1947, „Diversion of Angels” (Ont spanning voor engelen) stamt uit 1948 en het jongste werk op het programma was „Seraphic Dialogue", gesprek van Jeanne d’Arc met de engel Michael. Dit werd gemaakt in 1955. Steve Reich (geheel links) en zijn ensemble in „Music for mallet instruments, voices and organ”. (foto: Bob van Dantzig). Ook uit andere feiten blijkt de toege nomen belangstelling. Afgelopen donder dagmiddag gaf Reich een drukbezochte persconferentie (’’Mijn eerste.Tij dens deze bijeenkomst zette hij nog eens duidelijk de filosofie uiteen, die de ach tergrond vormt voor zijn „minimal mu sic”. Tegenover de meeste Westerse mu ziek plaatst hij een muziek, waarbij het motief veranderingsprocessen ondergaat die waarneembaar worden gemaakt voor de toehoorder. Reich’ composities ken merken zich dientengevolge door herha ling en nog eens herhaling, want slechts een geleidelijk proces maakt een toe hoorder iets duidelijk. De technieken die hij in zijn werk toepast, zijn gedeeltelijk ontwikkeld uit eerder opgedane ervaringen met elektro nische muziek, maar ook voortgevloeid uit zijn contacten met Balinese en Afri kaanse muziek. De meest voorkomende technieken zijn: vergroting (korte noot wordt langer gemaakt), een bepaald rit misch motief wordt zo uitgebreid; en de „change of phase”, een geleidelijke ver schuiving tussen twee steeds herhaalde, identieke motieven. Een van de vragen - G.. Over de gedanste balletten moet ik nu kort zijn. Het openingswerk over Jeanne d’Arc had een schitterend decor van Isamu Noguchi, -bestaand uit glanzend gouden biezen in - driehoeken en cirkels, dit ballet vroeger eerder extatischwas die het geheel aan oude kerkramen dëhd dan sportief (Zoals zaterdag), dan kwam ik nu toch volledig aan mijn trekken want Takako Asakawa danste nu ee.i van de hoofdrollen zo sprankelend, ik zou haast zeggen „juichend”, dat ze daarmee het hele werk ver boven de vorige uitvoering uittilde. Wat een fan tasie en edele engelenjool. En dat alle maal op muziek van Norman Cello Jc'.o (op de band). denken. Takako Asakawa was prachtig als een bijna abstracte heilige, terwijl van de drie danseressen die episodes uit haar leven als dorpsmeisje, als strijdster en als beklaagde uitdrukten, vooral Lu cinda Mitchell genoemd moet worden door haar grote dramatische uitdruk kingskracht. Dit ballet zit vol symboli sche bewegingen als het wapperen met handen en het manipuleren met zwaar den die ook kruisen zijn enzovoorts, Veel meer dan met Laren, dat nu maar vlug vergeten moet worden, dringt zich een vergelijk op met .de Groningse marathon van enkele weken geleden, die niet in de programmering maar wel in opzet een min of meer zelfde karakter droeg. Wat de programmering betrof, Rotter dam Jazz 1976 bood een veelheid aan stijlen zonder nochtans aan een veelheid van representatieve voorbeelden te kun nen komen. Vergeleken met Groningen, dat door zijn beperkingen met betrek king tot de avantarde een veel con sistentere keus liet zien, bood Rotterdam De dichters hebben in de afgelopen week in De Doelen deelgenomen aan Poetry International, de dichtersmani- festatie in het kader van het Holland Festival waarin al eerder aandacht werd gevraagd voor de schrijver Breyten Breytenbach die in Zui-Afrika wordt vastgehouden. DEN HAAG. In de popsector mag Amerika dan met alleen Leonard Cohen zwak vertegenwoordigd zijn geweest, dit aan de viering van het tweehonderdjarig bestaan van de Verenigde Staten opge dragen Holland Festival maakt met hei afficheren van componist-musicus Steve Reich veel goed. Voor zijn avant-garde- muziek bestaat nu gelukkig een veel grotere interesse dan in 1972, toen zijn ensemble alleen concerteerde in Eindho ven bij gebrek aan belangstelling in de Randstad. Zaterdagavond was de Luther se Kerk in Den Haag een fraai monumentaal decor voor een concert, dat gisteren herhaald werd in Carre en waarvan een groot gedeelte rechtstreeks door de NOS-tv werd uitgezonden. gebeurt, zoals ik ook verlang dat Mozart in stijl gespoeld wordt, en niet gemengd met nieuwere technieken”. „Wij allemaal, dansers zowel als niet- dansers, hebben maar een ding, dat mooie gewaad dat wij dragen vanaf het moment dat we geboren worden tot het ogenblik van onze dood. Dat is onze huid, ons lichaam. De zorg van een danser is dat gewaad zoveel mogelijk eer te geven en te trainen tot het stralend wordt en alles kan uitdrukken wat het wil, want dansen is een taal, een dialoog tussen danser en publiek”. „Ik kies de uitvoerenden in mijn groep niet op ras, nationaliteit of kleur, ik kies ze op talent, dat wil zeggen hun kracht om beeldend te scheppen en dingen duidelijk te maken aan anderen”. In de groep zitten dan ook vier Japan ners, waaronder de ster Takako Asaka wa, een ranke ballerina, met de precisie van een diamant en de spanning van een vioolsnaar, de Canadees David Hatch Walker en sinds een paar weken terdam. De groep telt 2T dansers. Martha Graham maakt© in 50 jaar niet minder dan 150 choreografieën. Daar het terugzien van deze werken erg interessant was en ook zeker de interpretatie door jongere dansers enige vragen opwerpt (vroeger danste Martha Graham altijd zelf alle hoofdrollen) zal ik daar straks nog op ingaan, maar nu eerst iets over het stuk waarin de 83- jarige Martha Graham nog wel hoofdrol voor haar rekening nam, persontmoeting na de voorstelling. Martha Graham sprak er haar voldoe ning over uit dat het niveau van de danskunst de laatste jaren zo sterk ge stegen is. Niet alleen wat de dansers betreft, maar ook wat de kennis bij het publiek aangaat. „Ze herkennen alles, eisen niveau, weten het als je een fout maakt, zorgeloos handelt, of je wat min der inzet toont dan zou moeten, en ze behandelen je navenant, want het pu bliek is als een dier dat bloed ruikt, het bespringt je als je zwak bent”. Vijftig jaar geleden wilde de danseres Martha Graham zich niet onderwerpen aan bestaande formules en versleten be- wegingscliches, ze had de moed zichzelf, haar eigen lichaam met al zijn moge lijkheden, te gaan onderzoeken om uit te vinden hoe je daarmee grote menselijke gevoelens kunt uitdrukken. In de loop van de jaren nam ze als onderwerpen onder andere de gevoelens van histori sche figuren, Clytemnestra, Jocaste, Je anne d’Arc en Maria Stuart, en aan de hand van haar ervaringen daarmee ont wierp ze een logisch bewegingspatroon dat een groot aantal mogelijkheden bood die het klassieke ballet niet kende. Met dit systeem heeft ze een enorme invloed gehad op iedereen die zich tot nu toe bezighoudt met moderne dans. Toch zegt Martha Graham: „Je moet klassiek ballet ook in ere houd en, je mag niet 300 jaar van vakmanschap, van opoffering aan tijd en energie weggooi en”. „Maar als je die historische werken als Giselle of het Zwanenmeer danst, dan houd ik ervan dat dat in Stijl Om recht te doen aan de Nederlandse deelname (die mede met het uitgebreide Theo Loevendie Consort, het trio van Jasper van ’t Hof en Keyboard Circle met Robbie Franken niet onredelijk ver tegenwoordigd was) luisterde ik vervol gens naar Frans Eisen die eerst met een workshop aan de gang was en vervol gens met zijn septet optrad. Helemaal gelukkig verliep het laatste optreden helaas niet, vooral door de slechte af stemming van de apparatuur met Ferdi nand Povel als voornaamste slachtoffer. Eisen speelt een soort gematigd moderne jazz, waarmee je alle kanten op kunt. Hij moet het van de inzet van zijn blazers hebben, die onder de omstandig heden van gisteren uiterst kwetsbaar blijken te zijn. De verrassing van gisteren was het Webster Lewis Quintet dat het Rotter damse festival opfleurde met smakelijke jazzrock. Lewis heeft zijn groep (Stanley Strickend, tenorsax en fluit; Tim Inglis, basgitaar; Alyrio Lima, percussie en Victor Lewis, slagwerk) nog maar kort bij elkaar, maar Wat in de grote zaal van De Doelen klonk was al zo aanste kelijk dat voor de nabije toekomst al leen het beste mag worden verwacht. Een spannend uitgevoerd thema, stu wend door Webster Lewis achter de vleugel en de Fender begeleid en met intrigerende soli van Strickend. Lima, die enkele jaren geleden met Joe Zawi- nuls Weather Report in ons land optrad, had nu opnieuw zijn percussiekraampje uitgestald en ging weer zeer expressief tekeer. Een tweede Han Bennink, maar meer op ritme ingesteld. Het kwintet kreeg geheel terecht warme bijval, het grootste applaus dat op de verder lauw verlopen dag was te noteren. CEES STRAUS xaxaxaxaXv^xÏa^^ motieven vragen namelijk je zeer inten se aandacht. Bén je niet bereid die te geven dan vlieg je tegen de muren op, want je registreert niets anders dan nonotone, ritmische herhalingen. Je wordt je de toegepaste technieken pas bewust als je aandachtig luistert. Zater dagavond werd het concert geopend met „Clapping music”. De handen zijn het enige instrument. Glen Velcz herhaalt hét ritmische basispatroon, terwijl Reich hetzelfde patroon klapt met verschui ving van telkens een tel. Even adembe nemend fenomenaal is „Music for pieces of wood” na de pauze. Vijf percussionis- -h Ook het tweede werk, „Lamenth 'c bewegingen die door hun innerlijke la- een. solo uit 1930, kwam nu in dc ding toch nergens belachelijk werden. uitvoering van Janet Eilber s.er Muziek. Amsterdam, Concertge bouw 20.15 uur. Gaudeamus Prijs- winnaarsconcert. Amsterdam, Carre 20.15 uur: Steve Reich. Den Haag, Congresgebouw 20.30 uur: Residentie Orkest. Den Haag, Theater aan die haven 20.30 uur: Meeting Mr. Ives. Toneel. Amsterdam, Stadsschouw burg 20.15 uur: Henry V. Amsterdam, Mickery 20.30 uur: Woyzeck. Amster dam, De Brakke Grond 20.30 uur: Een grappige oude man. „Diversion of angels” is het meest abstracte van de vertoonde werken, maar de zich amuserende engelen waren in m’n herinnering (12 jaar geleden) veel extatischer dan nu. Hun extase was in Scheveningen nog slechts sportiviteit. In „Night Journey” viel vooral David Hatch Walker op als een sterke Oedipus, die zijn moeder en echtgenote letterlijk be springt, grijpt, in bezit neemt (hij gaat op haar schouders zitten) en aan zich bindt (met een lang touw, waarmee Jocaste zich later ook ophangt). De vroegere Jocaste, Martha Graham zelf, genoot in mijn herinnering geil van alles wat er gebeurde. De Jocaste van nu, Takako Asakawa, vertelde in schitterend uitgevoerde bewegingen een symbolisch verhaal en maakte zelfs daarmee het bezoek van de Graham Company tot een belevenis. Een belevenis die eindigde in ovaties, die vooral oplaaiden toen Mar tha Graham in een prachtig gewaad zelf kwam delen in het applaus en daar zichtbaar van genoot. ook de Hollander Bert Terborg uit Rot- Muziek. Amsterdam. Carre Meeting Mr. Ives. Den Haag, Diligentia 20.15 uur: La Salie strijk kwartet. ROTTERDAM. Een groot aantal dichters die de afgelopen week in Rot terdam bijeen waren, heeft in het week einde een verzoek aan de regering van Bolivia gericht om de vakbondsleiders van de Boliviaanse mijnwerkers vrij te laten en de militaire bezetting van de mijnen Catavi Siglo 20 op te heffen. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein 32, Haarlem dinsdag 22 juni en woensdag 23 juni 20.15 uur ZOMERCONCERT dirigent; PETER SERPENTI m.m.v. NEDERLANDS KAMERKOOR solisten; Adinda de Nljs sopraan Sibylle Raaphorst elt Mlchiel ten Houte de Lange tenor Harry van der Kamp bas MOZART programma: Eine kleine Nachtmusik Litanlae Lauretanae in D dur Sancta Marta j Ave Verum Internatos mulierum in G dur, offertorium KV 72 I Symfonie no 36 in C dur (Linzer Symfonie) entrée f 6,(a.i.) cjp geldig. voorverkoop aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 vanaf 15 juni van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12- 15 uur. Kaartverkoop op de avond van het concert In de Nieuwe Kerk vanaf 19.30 uur. Kassa Concertgebouw zaterdag en zondag gesloten. Amsterdam, Spiegeltent Museum plein vanaf 17 uur: Midzomernachts feest. een onduidelijke visie op wat heden ten dage hier en daar wordt gedaan op het gebied van de mainstream, de pianistiek, de modernere en geïmproviseerde jazz en de jazzrock. Wanneer nog een vergelijk met Gro ningen gemaakt mag wonden, dan ont brak in Rotterdam vooral het enthousi asme, waarmee bij musici en publiek het een en ander tot stand kwam. Hier, in De Doelen, die qua architectuur meer aan een kil aquarium dan aan een feestelijke uitgaansgelegenheid doet den ken, was eerder een nuchterheid merk baar die in verte nog niet deed denken aan de werkelijke festivalsfeer zoals die in Groningen constant was te beleven. Eerder was er in Rotterdam sprake van een jazzmarkt met een rommelige sfeer, waar je voor een koopje terecht kon. Ik wil me beperken tot de zondagmid dag en -avond, omdat op de voorafgaan de dagen voornamelijk groepen aantra den, die dit jaar al eerder op verschil lende podia in ons land te beluisteren rufi viwic-vuis «u. m»» aw .zijn geweest, zoals Archie Shepp, Thad tot ongenoegen gafis definitief yerdwe- Jones en Mèl Lewis en Lee Konïfz. Cecil Taylor, die ik in Groningen overmand door slaap, na 13 uur intensief jazzge- weld had laten schieten, trad in Rotter dam met zijn kwintet op, waarin onder meer trompettist Raphe S. Malik en tenorist David S. Ware spelen. Taylors groep, die hij Five CT genoemd wil zien, wordt in haar klankkleur sterk bepaald door de drie blazers. Een bassist ont breekt, hetgeen de taak voor de drum mer er niet gemakkelijker op maakt. De pianist voerde muziek uit die voor een toneelstuk was geschreven, in drie de -len: Be red, Isle en Runner. De delen gaan, na een collectieve inleiding waarin het thema wordt uitgezet, zonder onder breking in elkaar over. De blazers ne men e Ik e en deel voor hun r ekening, terwijl Taylor m et een powerachtige inzet voor de versieringen zorgt. Verge lijken in technische zin met de groepen van Shepp en Frank Wright liggen hier voor de hand. Taylors muziek is overi gens even loodzwaar en totaal niet rela tiverend om lang te kunnen boeien. Er wordt een weinig doorzichtige muur van volume opgetrokken die constant op het zelfde niveau blijft en alleen in de verbindende gedeelten even met wat ro mantische pianistiek wordt afgewisseld. Ook een romantisch pianist, maar lief hebber van een bijna niet hoorbaar geluidsniveau is Walter Norris die klas sieke thema’s afwisselt met swingende gedeelten. Zeer smaakvol, en vaak be scheiden en subtiel-introvert uitgevoerd. Geen technische virtuositeit bij Norris, maar binnen haar beperkte vorm die de combinatie van klassiek en jazz met zich meebrengt, toch zeer de moeite waard voor de inventieve oplossingen waarmee de samenvoegingen tot stand komen. In Red Mitchell op bas (en incidenteel zang) had Norris een uitstekend en volg zaam begeleider. het voetlicht dan zaterdag. Op zichzelf 'is het een boeiend experiment van een dame, die gehuld in een lila kokervan tricotstof, aan deze koker een interes sante, steeds wisselende vorm geeft door hem met ellebogen, knieën, voeten, ar- dans, op pianomuziek van Zoltan Koda- ly, wordt zittend op een bankje uitge voerd en geeft behalve een fraaie bewe- gingssculptuur, ook een sterke indruk van verdriet zonder een beroep te doen op medelijden. „Errand into the Maze” (boodschap in een doolhof) leverde een verrassing op van een bijzonder ingetogen Juriko Ki mura, die na het overwinnen van een duistere figuur met een stok (u mag er van denken wat u wilt) tot een, met haar hele lichaam uitgevoerde, stralende glimlach komt. Ook hier bleek weer, dat zelfs deze schat aan expressieve bewe- gingsvondsten pas betekenis kan krijgen door een zeer persoonlijke beleving van een danseres. Ook in het volgende werk, „Cave of the Heart” dat gaat over de verschrikke lijke vernietigingskracht van de jaloezie kwam de hierboven genoemde ervaring dubbel tot uitdrukking. In het ene geval door het totale gebrek aan inleving van een danseres die daardoor het geheel ondanks fraaie bewegingsstructuren, tot een saaie bedoening maakte, aan de andere kant door Takako Asakawa. Zij bracht met haar lange solo als Medea na de moord op haar rivale, al haar gevoe lens vol sidderingen van emotie, vol kleine driftige pasjes en dan weer glu rende blikken, in haarspelmet de rode draad uit haar hart, de draad van de jaloezie, in haar extase van genot, ver mengd met afschuw van zichzelf, de zaal tot stormen van applaus. Aan het slot van deze, voor een enke le choreograaf bijzonder veelzijdige maar ook wel erg lange avond, kregen we nog „Appalachian Spring”, waarin twee jonge minnaars, een pioniersvrouw en een priester met als volgelingen vier jonge meisjes, ieder op hun eigen manier klaar komen met de in hunbinnenste opborrelende lentegevoelens. Het resul taat was wel wat lang, maar vaak ook bijzonder humoristisch, ik denk bijvoor beeld aan de priester die de blikken van zijn volgelingen bindt door ze vragen zijn hoed te bewaken, waarna hij zich blootshoofds aan zijn lentekrampen overgeeft. Maar ook hier .weer,was..hpt, het dartelende jonge minnares je. dat in dé-persoon van Yuriko-Kimiira.1 volledig de show stal, waarbij ik me alleen maar verbaasd afvraag waarom deze danseres die deze avond twee keer zo hartvero- verend naar voren kwam, me de eerst avond nauwelijks is opgevallen, terwijl ze toen zeker ook gedanst heeft. Een stampvolle Stadsschouwburg waarin vrijwel de hele Amsterdams? balletwereld bijeengekomen was, zorgde voor een volledig overtuigende oratie die tot aanzwellende stormgolven van applaus overging 'ïa-t’-? GreAam (83 jaar) ditkeer - "rr wu ~ood ge waad gebuid, op ■e”C?>-'?n om temidden van haar dansers, die, diep voor haar bogen, r c’~ publié’te hulde te delen. Maandagavond gaat de groep nog naar Rotterdam, dan naar België en daarna naar Londen waar de Martha Graham Dance Company als eerste mo derne dansgroep in de geschiedenis, zai optreden in het eerbied .-aardige Covent Garden. ten gebruiken nu enkel eenvoudige ron de stukken hout, die hetzelfde patroon volgen in de drie secties van het stuk zij het dat de maat telkens verandert. Een andere techniek \.-;>’.-dt toegepast in „Six Pianos”. De zes kleine vleugels worden daarb j m-?t een ye~e-trsieachtige techniebespeeld, slechts af en toe doorviochten met ee i kleme e.-le melo dische patronen. „Music for mallet in struments, voices and organ”, is het afsluitende werk van dit concert. Een aantal technieken valt gelijktijdig waar te nemen: behalve de change of phase 8 die plaatsvindt in het samenspel tus sen de marimba’s en de Glockenspiele 8 valt de techniek van de vergroting op bij de tonen van de vrouwenstemmen en het orgel. Tijdens elke climax luiden enkele snelle zestienden van de vibra foon het omgekeerde proces in. Dit alles gebeurt met zo’n ogenschijnlijk gemak en met name de stemmen zijn zo zuiver, dat een ovationeel applaus Reich en de zijnen dwingt tot herhaling van de laat ste sectie. Afgezien dat ik voor mijzelf geen emotie in de muziek heb kunnen ont dekken dan een bereidheid om de toe hoorder mee te laten denken, verdient een derde reactie nog vermelding. Don derdagmiddag werd aansluitend aan de persconferentie in een verduisterde zaal een band afgedraaid met Reich’ recent ste compositie, „Music for 18 musicians”. Pas toen werd me duidelijk waarom zijn muziek ook wel „trance music” wordt genoemd. Het telkens herhaalde motief kan hetzelfde effect sorteren als een mantra tijdens het mediteren: zelfbe- schouwend, rustgevend en beeldend. Dit aspect zou Steve Reich wel eens een heel aparte afzetmarkt kunnen ople veren; zeker als je bedenkt dat er spra ke van is dat zijn albums wellicht op een poplabel worden uitgebracht. JOHN OOMKES - "l:51--- ~T '-AAI...; Het concours dat in Laren veel redes nen. De concerten, voor het grootste deel in De Doelen en enkele in de ongezellige Lantaren, hadden plaats verspreid over de drie dagen in het weekeinde. Inclu sief nachtconcerten en een uitgebreid programma waaronder filmvertonin gen dat gistermiddag rond drieën be gon en negen uur later pas besloten werd.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11