Schön: We kregen genoeg kansen BRONS VOOR ORANJE Opvallend optreden van Peters en Kist Debuut van Arntz geen succes Elfmeterduel ..Flauw van die scheidsrechter” 1 -^5 ■LA ai away |w8i 1 ife SafcJ i" Wh I j sSSs#| SPORT MAANDAG 2 1 JUNI 19 7 6 Bijzondere reden Onverzetteiijk 1 - A*; IbB - A'.: Bh 12 TSJECHEN TRAINDEN OP STRAFSCHOPPEN SPORTEF (Van onze speciale verslaggever) OPSTELLINGEN Höness miste voor de Westduitsers.. L. extra tijd een gele kaart kreeg voorge schoteld (eerder was Dobias ook al op de bon geslingerd), is het vermelden waard. killer, met een beheerste effectvolle hal ve lob. Op Peter Arntz na hebben de nieuwelingen zich goed gemanifesteerd. Vooral Peters en ook Kist (Hij schoot eenmaal tegen de lat na een korte, goede solo. Hij gaf ook de pass waaruit Ruud Geels het beslissende derde doelpunt kon scoren) speelden op internationaal niveau. (Voor een beschouwing van de wedstrijd die Oranje speelde om het brons: zie onze 2e sportpagina). „Ja, ik weet het niet”, zei Peter Arntz na afloop een beetje schuldbewust. „Het lukte niet. Je plaatst een bal zwak, je wordt zenuwachtig, want het is toch je eerste kans voor het Oranjeteam en dan ga je knock-out voor je het weet. Ik vond het te recht dat ik eruit werd gehaald. Volgende keer beter. Ik zal me nu bij AZ’67 beter waar kunnen maken, denk ik Het dramatische duel van zondaga vond verdiende ook een beslissing. Het had zonder meer een anticlimax ge weest, als na die heerlijke 129 minuten voetbal geen winnaar had kunnen wor den aangewezen. werd afgestopt red.) dat hij eigenlijk een strafschop had moeten krijgen”. «t- f De strafschoppen? Ach, wat moet ik daarvan zeggen. We waren enigszins ge handicapt doordat Beckenbauer er geen een kon nemen. Hij was namelijk ge blesseerd geraakt aan zijn schouder. Dat gebeurde op het moment (zeven minuten voor het einde van de normale speeltijd, toen de doorgebroken Westduitse aan voerder buiten de regels om door Dobias ZAGREB. De opvolger van George Knobel zal zonder twijfel in zijn nieuwe Nederlandse selectie een vaste plaats dienen in te ruimen voor Jan Peters van NEC. De kleine middenvelder was in het duel tegen Joegoslavië een van de beste spelers van het veld. Hij vormde met Willy van de Kerkhof en later invaller Kees Kist een ijzersterk duo, dat zowel aanvallend als verdedigend in staat bleek de wel wat apa- tisch spelende maar toch klasserijke Joegoslaven de baas te zijn, zodat (via de stand 32, bereikt in de verlenging) het „brons” in dit E.k.-voetbal werd veroverd. gevulde Rode Ster-stadion. Het werd inderdaad een historische happening, waarin alle ingrediënten die het voetbal tot een immens populaire sport V hebben gemaakt, ruimschoots aanwezig waren. Alleen de ontknoping, na opnieuw7 twee uur voetbal via strafschoppen, was niet volgens de wens gS van de Westduitse aanvoerder. In het shirt van een Duitse tegenstander er werden na afloop traditioneel tricots uitgewisseld als souvenir houdt de Tsjechische speler Jan Pivarnik de op West-Duitsland veroverde voetbalbeker in de lucht. Negen penalty’s waren tenslotte nodig om de Tsjechen hun verdiende loon de titel en de premie van 10.000 mark per speler te laten incasseren. Masny, Bonhof, Nehoda, Flohe, Andrus, Bon- garts en Juremik hadden achtereenvol gens Maier en Viktor kansloos gelaten. Höness, tijdens de wedstrijd al ver onder zijn kunnen acterend, schoot de vierde i&s strafschop van de Duitsers hoog over, iss Panenka moest vervolgens het vonnis vellen. Hij deed dat, als een ijskoude Het beslissende schot van Ruud Geels, dat Nederland de derde plaats opleverde. Uit deze situatie scoorde de Ajacied 3-2. Wim Meutstege kreeg na rust de niet geringe taak Wim Jansen te vervangen. Aan vankelijk ging het wat aarzelend. Hij miste enkele malen, maar later herstelde hij zich en toonde vooral bij kopduels zijn verdedigende taak aan te kunnen. Je zal er maar in moeten om Wim Jansen te vervangen”, zei Meutstege na afloop. „Jonge, wat was ik zenuwachtig, maar gek. na enkele mistrappen ging het beter. Net in die periode dat de Joegoslaven beter gingen spelen kreeg ik mezelf in bedwang. Nou en toen leek het wat mij betreft gebakken”. 1-0: Masny; 1-1: Bonhof; 2-1: Ne hoda; 2-2: Flohe; 3-2: Ondrus: 3-3: Bongartz; 4-3: Jurkemik; 5-3: Panen ka. De vrijwel zeker geachte titelprolon- gatie ging voor Beckenbauer en de zij nen niet door. De outsider van de EK- eindronden, Tsjechoslowakije, bleek nadat die woensdag al de nummer twee van de wereld, Nederland, had afge troefd ook voor de wereldkampioen te sterk. Tsjechoslowakije heeft de afgelopen week de voetbalwereld zonder meer op z’n kop gezet. In twee jaar tijd is de oud-coach van FC Den Haag, Vaclav Jezek. erin geslaagd de nationale Tsje chische ploeg naar het voorbeeld van het Nederlandse voetbal naar de top te loodsen. Vreemd genoeg werden de Tsje chen. ondanks het feit dat zij in de kwartfinales de Russen op een zijspoor hadden gezet, door alle andere deelne mers in Joegoslavië onderschat. Dat was eigenlijk de eerste winst voor Jezeks keurkorps, dat daarvan dankbaar en kundig heeft geprofiteerd. Doorslaggevend in de finale was ech ter het zelfvertrouwen van de Tsjechen, die zelfs de enorme dreun in de laatste minuut van de normale speeltijd door de Duitsers toegediend uit een hoekschop van Bonhof kopte Hölzenbein de niet meer verwachte gelijkmaker in wis ten te verwerken. „Na de zege op Ne derland barstten mijn spelers inderdaad van zelfvertrouwen”, jubelde de beschei den Jezek. „Daarom ook hebben we de laatste dagen speciaal op strafschoppen geoefend”. Aanvankelijk w as het de bedoeling dat de eindstrijd, als de stand ook na verlenging nog gelijk zou zijn, dinsdaga vond zou worden overgespeeld. De Duit sers hadden echter verzocht er in ieder geval zondag al een einde aan te maken. Coach Helmut Schön derhalve: „Het is het eind van een zwaar seizoen. We hadden er geen trek meer in om dinsdag een tweede finale te moeten spelen. Vandaar ons verzoek om nu al. zonodig via strafschoppen, aan een beslissing te komen”. Kees Kist werd ongeveer twintig minuten voor het einde ingezet voor zijn aan staande clubgenoot Peter Arntz. Hij voetbalde een uur mee en toonde evenals Jan Peters veel werklust en slagvaardigheid op het middenveld. Hij durfde te soleren, was daarbij zeer snel in de acties, en was zonder meer een versterking voor het team. Daarmee is feitelijk het zwakke spel van Peter Arntz veroordeeld. De debutant in het Oranjeteam kon zijn draai niet vinden. Hij was besluiteloos en kon slechts zelden op de juiste wijze deelnemen aan de combinaties. O West-Duitsland: Maier; Vogts, Schwarzen- beck, Beckenbauer, Dietz; Wimmer (Flohe); Höness, Bonhof; Beer (Bongartz), D. Müller, Hölzenbein. Tsjecho Slowakije: Viktor; Pivarnik, Capko- vic, Ondrus, Gögh; Panenka, Dobias (Vesely), Moder; Masny, Svehlik (Jurkemik), Nehoda. Ook voor AZ'67’er Kees Kist ging het gordijn naar het Oranjeteam wagenwijd open. Enkele malen was hij reeds voor een eerste extynen gezakt. Maar zaterdag avond op zijn geliefde plaats achter de aanvalsspitsen, kon hij zich eindelijk uit leven. „Ik werd”, zei hij na afloop glunderend, „ingezet met de opdracht nummer 15 (Vladic) uit te schakelen. Als het kon, mocht ik zelf gaan. Nou, ik merkte al spoedig dat die Vladic niet zoveel meer kon, dus ging ik zelf. En dat is wonderwel gelukt, dacht ik. Flauw van die scheidsrechter dat hij mij dat vierde doelpunt niet liet maken. Hij floot af toen ik op het punt stond te scoren Het Westduitse initiatief werd van harte door de Tsjechen ondersteund. „Wij hadden daar nog een bijzondere reden voor”, aldus Jezek. „Donderdag wordt bij ons namelijk de bekerfinale gespeeld tussen Spartak Praag en Sto- wan Bratislava. En van Slowan zitten liefst zeven spelers in mijn selectie”. De strafschoppen, die Tsjecho-Slo- wakijke de Europese voetbaltitel brachten, hadden het volgende ver loop: Het gebrek aan geluk, waarover Schön klaagde, werd gevormd door de Tsjechi sche goalie Viktor, die de ene na de andere fabelachtige redding verrichtte. Het aantal keren, dat hij een zeker schijnende treffer voorkwam, is nauwe lijks op de vingers van twee handen te tellen. Niet voor niets werd hij met coach Jezek na afloop door de spelers gejonast. Toch heeft het er even naar uitgezien dat Viktor de meest ongelukki ge man van het toernooi zou worden. Hij was namelijk de hoofdschuldige aan het doelpunt van Hölzenbein, dat de Duitsers op 2-2 bracht. Op dat moment scheen zijn ploeg ook rijp voor de knoc- k-out-stoot, die achteraf ongetwijfeld op de rekening van Viktor zou worden genoteerd. Op zichzelf was het trouwens knap dat de Duitsers voor de tweede achte reenvolgende keer na een 2-0 achter stand wisten terug te komen. Door tref fers van Svehlik (in de 8ste minuut) en Dobias (in de 25ste minuut) leken zij al snel in kansloze positie gemanoeuvreerd. De Tsjechen hadden namelijk niet, zoals donderdag de Joegoslaven hadden ge daan, in de beginfase verkwistend met hun krachten omgesprongen. Integen- Van onze speciale verslaggever) BELGRADO. Volgens het draaiboek moest de jubileumwedstrijd van Franz Beckenbauer een onvergetelijk voetbalfeest worden. Het decor voor het honderdste duel van de Westduitse „keizer” werd gevormd door de finale van het Europese titeltoernooi in het redelijk met toeschouwers Trouwens, de serie strafschoppen vormde nu een passende apotheose, die tenslotte ook gerechtigheid bracht. Tsje choslowakije mocht namelijk de meeste aanspraken op de titel doen gelden. De mannen van Jezek toonden zich met doelman Ivo Viktor aan het hoofd hij werd door een internationale persjury terecht uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi meer dan gelij kwaardig aan de favoriete Duitsers. „Voetbal-technisch gezien was het niet altijd even goed. Je kon merken dat het de tweede zware wedstrijd voor beide ploegen was in korte tijd. Maar een spectaculairdere wedstrijd dan vandaag kan men zich toch nauwelijks wensen en voorstellen”, meende de Tsjechische bondscoach. Zijn verliezende collega Schön sloot zich daar zonder meer bij aan. „Deze finale zal men niet snel vergeten. Het was trouwens een veel beter toernooi dan in 1972. Alle ploegen waren goed tegen elkaar opgewassen. Het feit dat elke wedstrijd moest wor den verlengd, bewijst dat ook”. Schön maakte zich na afloop nog steeds kwaad over de misplaatste hau taine houding van zijn spelers in de beginfase van het duel. „We hadden ons nog zo voorgenomen niet opnieuw met 2-0 acher te komen. Daarom heb ik me ook zo zitten ergeren aan het eerste doelpunt van de Tsjechen. Dat was na melijk totaal onnodig. We hebben overi gens voldoende kansen gehad om deze wedstrijd in ons voordeel te beslissen. Vooral Beer, maar we hadden vandaag gewoon weinig geluk”. Jan Peters zag het zelf ook zitten, getuige zijn woorden na afloop. „Ik vecht al geruime tijd voor een vasteplaats in het Nederlands elftal. Dit is bij tussenpozen nu al mijn tiende»interland, maar nog nimmer ben ik feitelijk direct gekozen. Steeds kwam ik erbij als een soort tweede keus. Ook nu was ik naar Joegoslavië meege reisd met de idee er weer niet in actie te komen. Daarom vond ik dit meegenomen en ik heb mijn uiterste best gedaan me in de kijker te spelen”. deel, er was' met een behoudend concept van start gegaan. Vooral op kankter de equipe van Schön is technisch toch minder dan twee jaar geleden kwa men Beckenbauer c.s. terug. Al in de 28ste minuut toonden zij middels een doelpunt van Müller aan dat zij 'zich niet gewonnen wensten te geven. En zelfs toen het langdurige offensief na het tweede beginsignaal van de rustig en goed leidende Italiaanse scheidsrech ter Sergio Gonella (vooral de voordeel- regel paste hij uitstekend toe) niet het beoogde resultaat opleverde, bleef men onverzetteiijk voor de gelijkmaker knokken. En ook in dit geval werd het doorzettingsvermogen gehonoreerd. De verlenging vormde min of meer de stilte voor de storm van de strafschop pen. Alleen het feit dat Moder in die s. extra tijd een gele kaart kreeg voorge- X„ 1 i'A‘ .fet. Ak‘’4 'x'Axh-' 'i ■T, - illib

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13