Wereldtijd John Naber op rugslag Slechts enkele lichtpunten bij ploegen in Wenen 11 Filbert Bayi loopt óók de 5 km WILLIAMS NIET NAAR MONTREAL Olga Commandeur ten val bij jeugdkampioenschap atletiek Oenji KOMT! I i n I I I F 19 7 6 MAANDAG 2 1 JUNI SPORT Ged. Oude Gracht 34 HAARLEM The Coach House inn Afgang BAR BODEGA Ria Ahlers K Tancic wellicht vervanger van Westphal (Van onze sportredactie) ATLETIEK STELT NOG WEINIG VOOR (Van onze speciale verslaggever) 2. (ADVERTENTIE) no. 25 Duitse (ADVERTENTIE) tio. 25 zorg- enbe- i Ruud Wielart stelde in Wenen teleur met zijn hoogtesprong van 2.10 meter. Rond zijn coach Tancic speelden zich in de Oos tenrijkse hoofdstad heel wat rumoer af. je echter Montreal nuchter. Daarbij mes. Bij de heren werd het een complete afgang. Twee jaar geleden, bij dezelfde West Atletics, werden er nog zeven tri- In Wenen werd het afgelopen weekeinde duidelijk hoe groot de tegenstellingen zijn tussen de KNAU en Dragan Tancic, de trainer van Wielart en Mieke van Doorn. Anderhalve week geleden kondigde Tancic op Papendal al aan dat hij zou moeten afzien van de begeleiding van het Nederlandse hoogspringduo. Dit omdat de West- duitser het duo of de enkeling (Wielart) niet in Montreal mag begeleiden, en hij nauwelijks of geen steun van de KNAU krijgt. De KNAU weigerde namelijk zijn medewerking op financieel terrein (reis en ver blijf Montreal) en op maatschappelijk terrein (het vrijkrijgen van Tancic van zijn dagtaak als docent in West-Duitsland). En dan die bespreking van vrijdagavond hier in Wenen, waar alleen maar beves tigd werd wat er al op Papendal was besproken. Een bespreking waar ook weer eens bleek dat binnen de KNAU de sportlieden er voor de bestuursleden zijn en helaas niet andersom. We hebben nu nog vijf weken voordat in Montreal het hoogspringen begint. Ik ga met Mieke en Ruud door tot aan de spelen”, aldus Tancic. Olga Commandeur zag haar 400 meter- race mislukken. ;bben i het >eker. Atle- ïerste (1-2). Bij ,’oor- van ist de Half zeker Fog- ;erste clubs Como 2. Wilma Hitten Keuken open tot 2 u. 's nachts. Zon dags open vanaf 15 uur. telefoon 312760 jack- 3e 5e il- rië 11- de Ti en >r- ■ge en ies en de ste le ng et- ijk »r- I m- ees itig tde en. het er- :ele en. ;io- eer jen Een persconferentie waar Tancic onder meer zei: „Van KNAU-zijde heb ik geen enkele medewerking gehad. Van samenwerking was, behalve met Noordenbos en Westphal, geen enkele sprake. Zo heb ik zeven trainingsplannen van Mieke en Ruud opgestuurd. Een antwoord kreeg ik niet. Zelf heb ik de wedstrijden voor beidèn moe ten regelen. Ook financieel is er van alles mis. Over twee jaar worden de West Atlethics in Nederland gehouden. Voor het eerst zullen Oostenrijk, Zwitserland, Spanje, Denemarken, België en Nederland in het kader van deze landenwedstrijd ook met een damesploeg aan treden. Deze primeur lijkt voorbehouden aan Slttard of Papendal. Dit terwijl mij op 1 oktober ’75 door Hes Grewer (voorzitter Nationaal Technische Commissie-senioren red.) beloofd is dat ik Ruud en Mieke in Montreal zou mogen begeleiden, aldus Tancic, die bijgevallen wordt door een tweede verrassende ont wikkeling Jaap Noordenbos, die vorig jaar bij dat gesprek aanwezig was. „Grewer heeft dat toen inderdaad beloofd, maar helaas is er niets schriftelijk vast gelegd”, aldus Noordenbos. Hes Grewer is vorig jaar duidelijk buiten zijn boekje Vrijdagnacht was daar al een gesprek tussen Tancic, het KNAU-bestuur en de beide olympische trainers aan voorafgegaan, op zaterdagmorgen gevolgd door een persconferentie van het KNAU-bestuur, waarvoor Tancic niet uitgenodigd was. Reden voor de daardoor in woede ontstoken Tancic om zelf de pers dan maar eens bijeen te roepen. EUGENE (ANP-REUTER-SID). Steve Williams, de Amerikaan die al vijf keer de 100 meter in de werel drecordtijd van 9,9 seconden heeft gelopen, zal bij de Olympische Spelen in Montreal niet op de kortste sprin tafstand uitkomen. Op de eerste van de negen dagen vergende selectiewed strijden in Eugene werd de New- Yorker in de kwartfinales uitgeseha- keld door een blessure aan de rech terdij. bleef het eigenlijk bij de da al vochten Trudy Wunderink en Joke van Gerven zich nog naar tweede plaatsen en sprong Rola Koekoek heel verdienstelijk 6.22 meter ver. Ria Ahlers bevestigde bij het hoogsprin gen uitzending naar Montreal waard te zijn. WENEN. „Als er van de heren alleen maar Ruud Wielart en Jos Hermens naar Montreal gaan, dan sta ik graag mjjn plaats af aan Tancic. Hermens is een atleet die zelfstandig kan werken, en Wielart heeft dan zjjn eigen trainer, in wie hij alle vertrouwen heeft, bij de hand. Ik heb er dan toch niets te zoeken”. Dit vertelde Wil Westphal de olympische bondstrainer voor de heren het afgelopen weekeinde in Wenen, waar de „affaire-Tancic” by na evenveel tijd in be slag nam als de beide interlands. Een verrassende ontwikkeling, die ook de instem ming heeft van de tweede olympische dames-bondstrainer, Jaap Noordenbos, die ook best een stapje terug wil doen als de samenstelling van het Montreal-groepje daartoe aanleiding geeft. Zij wilde bewijzen er wel degelijk bij te horen en de eerste meters van de door blessures geplaagde 17-jarige Suo- mi-atlete waren veelbelovend. Maar in de bocht zakte het tempo en halverwege de race lag Olga in derde positie. Op het laatste rechte eind vocht zij nog terug, maar toen zij enkele meters voor de finish wilde aanzetten voor een laatste krachtsexplosie, kwam zij uitgeput ten ten blijven, maar daarmee is de afstand van ongeveer 40 punten op de Zwitsers en Belgen niet verklaard. De Bals.) zorgen met Brijdenbach, Van Damme en Puttemans voor het meeste spektakel. Vooral Puttemans was tevreden na zijn solo over de 5 km., die al na 1- (eerste kilometer in 2.34.0) eindigde. Tc - wijl Jos Hermens nog steeds ki c.i.. heid verkeert omtrent zijn vorm, geconcludeerd worden dat dc Bils cc op de goede weg is. Eén bemoedigende kant is er echter in deze Tancic-affaire. De technische mensen zelf, Westphal, Noordenbos en Tancic, bevinden zich allemaal op één lijn wanneer het gaat om het streven naar een zo optimaal mogelijk begeleiden van de atleet. Binnen de bestuurskamers wordt daaraan maar al te makkelijk voorbijgegaan. AMSTERDAM (ANP). Olga Com mandeur had het zich heel anders voor gesteld. De Europese jeugdkampioene op de 800 meter verscheen op een van de laatste nummers op de eerste dag van de Nederlandse atletiekkampioenschap- pen voor de jeugd, die zaterdag en zondag op de sintelbaan an het Olym- piaplein in Amsterdam werden gehou den. aan de start voor de derde serie van de 100 meter. een verdienstelijke 1.50,1 maakte, haalde hier met zijn derde plaats via 1.48,22 bijna twee volle seconden af. Hoving, die dit seizoen pas zijn tweede 800 meter liep en vorig jaar al 1.47,2 scoorde: „Het komende weekeinde loop ik nog in Brussel, maar ik heb wel de indruk dat Ik daar onder de 1.47,0 zal moeten lopen om Montreal nog te halen”. Hoewel enkele Nederlanders hun per soonlijke prestaties benaderden, bleven ze ver verwijderd van het erepodium. Uiteraard speelde ook het feit mee dat tal van atleten geblesseerd thuis moes- 3 gegaan, want de KNAU-bestuurders hadden in overleg met het NOC gekozen voor Westphal en Noordenbos. „Wanneer een derde daar bij zou komen, dan klopt onge twijfeld ook de trainer van Ria Ahlers aan. We kunnen het niet verkopen aan de clubtrainers”, is het standpunt van het KNAU-bestuur. „Mij is het echter beloofd en die clubtrainers niet”, reageerde Tancic, die tijdens de stormachtig verlopen zaterdag in Wenen zelf maar een persconferentie gaf, waarbij ook Noordenbos en Westphal aanwezig waren. val en staakte gedesillusioneerd de strijd. Rona Keller (Parthenon) won de serie en liep een dag later in de finale ook de beste tijd (57,4). De door de jubilerende vereniging Sa gitta georganiseerde titelstrijd werd twee dagen lang geteisterd door regen. Daar door waren records uitgesloten, al was de inzet en de wil bij alle meisjes en jongens (a en b) zeker aanwezig. Bij de B-junioren was Jeroen van der Meer (PSV> de grote tnan. Hij behaalde drie titels, waarvan die bij het kogelsto ten (17,05 meter), dertien centimeter bo ven zijn persoonlijk record, het meest imponeerde. De P.S.V.-atleet toonde zich verder het sterkste bij het discuswerpen en het kogelslingeren. Hugo Pont (SISU) overtuigde op de 200 en 400 meter voor iongens-B (22,6 en 50,1 sec). Koen Gijsbers (De Bataven)" won de 400 en 800 meter bij de wat oudere jeugd in 49.8 sec. en 1.54,1. Wibo Lelie veld eveneens van De Bataven was beide dagen een klasse apart op de langere loopnummers. Zaterdag won hij de 2000 meter steeple chase in 6.07,0 zondag veroverde hij de titel op de 15Ó0 meter: 4.00,2. Op de 3000 meter, waarvoor Le lieveld zich had teruggetrokken, zege vierde de AAC-er Hans Koelema na een prachtige solo. Datzelfde presteerde Mo nique Jansen (Olympia 48) op de 800 meter meisjes-B. Astrid Uffel’e (Zaan land) won het hoogspringen (A-meisjes) met 1 m. 70. Hanneke Glas van de Spartaan eindigde als tweede met de zelfde hoogte. Beverwijker Hans van de Pal veroverde het polsstokhoogspringen met vier meter precies. R omfen geboekt, nu finishte er geen en kele landgenoot winnend. Er waren bo vendien slechts twee tweede plaatsen (Schutter en de viermaal 400 m.-ploeg) en nog drie derde plaatsen. In die laatste categorie moeten we de enige prestatie zoeken die internationaal aanspreekt. Dit ook al omdat hoogsprin ger Ruud Wielart, geplaagd door een kaakontsteking, bij het hoogspringen niet verder kwam dan 2.10 meter. Noorderling Evert Hoving, die na een lange blessureperiode anderhalve week geleden op de 800 m. zijn rentree met LONG BEACH. Bij de Ameri kaanse selectiewedstrijden in Long Beach zijn twee wereldrecords ge sneuveld. John Naber vijzelde het zwemprestige van de Verenigde Sta ten weer wat op door een fantasti sche tijd op de 200 meter rugslag, waarmee hij het drie jaar oude record van de Oostduitser Roland Matthes met 1.23 seconden verbe terde. 9 De Tanzaniaanse wereldrecord houder op de 1500 meter, Filbert Bayi, zal in Montreal niet alleen op zijn favoriete afstand, maar ook op de 5000 meter starten. Tijdens wed- Ook de 17-jarige scholier Brian Goodell, die vorig jaar door een tweede plaats op de 1500 meter bij Ria Stalman schoot in Wenen duidelijk tekort waar het haar kansen op de Olym pische Spelen betreft. Zelfs de niet zo scherpe limiet van internationale atletiek- federatie (56 meter) haalde zij op geen stukken na. Uitslagen vanuit Wenen. Dames: 100 meter: 1. Gabi Hareter (Oos) 12.16, 5. Wilma van Gooi 12.38, 8 Sylvia van Don gen 12.77. 400 meter: 1. Eva Stafkova (Tsj) 54.32, Trudy Wunderink 54.65, 4. Wilma Hill 55.35. 1560 meter: 1. Cornelia Buerki (Zwi) 4.16.11, 2. Joke van Gerwen 4.18.71, 4. Annie van Stiphout 4.24.41. 4 x 100 meter: 1. Zwitserland 45.24, 4. Nederland (Wunderink. an Dongen, Lem mers en Van Gooi) 45.65. Hoogspringen: 1. R’a Ahlers 1.87. 2. S - sann Erb (Zwi) 1.84, 3. Ilona .Gusenbauer (Oos) 1.81, 7. Mieke van Doorn 1.73. Discuswerpen: 1. Jitka Prouzova (Tsj) 57.46, 3. Ria Stalman (Ned.) 53.53, 6. Betty Bogers 46.74. 200 meter: 1. Sylvia Schinzel (Oos) 24.03 sec., 6. Mieke Sterk 7. Margot temmers. 800 meter: 1. Elena Neroudova (Tsj) 2.04.92 min., 2. Ina Blauw 2.05.08. Riet Kruiswijk 2,07.21. 100 meter horden: 1. Mieke Sterk (Ned.) 13.93 sec., 7. Sylvia Barlag 14.94. 4 x 400 meter: 1. Oostenrijk 3.34.32 min., 2. Tsjechoslowakije 3.38.25, 3. Nederland (Wunderink, Kruiswijk, Van Amstel, Kil len) 3.40.30. Verspringen: 1. Isabella Lusti (Zwi) 6.38 meter, 2. Ciska Janssen 6.36, 3. Mésta Antenen (Zwi) 6.24, 4. Rola Koekoek 6.22. Speerwerpen: 1. Eva Janko (Oos) 53.33 meter, 3. Lida Berkhout 51.12, 5 Elly van Beuzekom 50.24. Heren (West-Athletic): 200 meter: 1. Alfons Brijdenbach (Bel) 21.17 sec 4. Raumond Heerenveen 21.85. 1500 meter: 1. Herman Mlgnon (Bel) 3.47.53, 4. Klaas Lok 3.50.38. 10.000 meter: 1. Kurt H.uerst (Zwi) 28.32.05. 4. Piet Waaning 30.36.68. 110 meter horden: 1. Roverto Schneider (Zwi) 14.07, 4 Jan-Willem Boogman 15.21 3W00 meter steeple chase: 1. Antonio Campos (Spa) 8.37.41, 5. Pieter Vos 9.14.85. Hoogspringen: 1. Guv Moreau (Bel) 2?' meter, 2. Jesper Toerring (Den) 2.13. 5. Ruud Wielart 2.10. Hinkstapspringen1 ramon Cid (Spa) 15.95 meter, 3. Roy Sedoc 15.06. Discuswerpen: 1. Georges Schroeder (Bel) 56.24 meter, 4. Harry Zitzen 5’. 38. Kogelslingeren: 1. Peter Sternad (Oos) 70.90 meter, 4. Karel Ter Horst 54.44. 4 x 400 meter: 1. België 3.07.69, Nederland 3.09.27. Eindstand: 1. Zwitserland 99 punten, 2. België 85, 3. Spanje 84, 4. Nederland 58, 5. Oostenrijk 53, 6. Denemarken 48. strijden in Mombasa liep hij een tijd van 13.37,9, ruim twee seconden on der de gestelde limiet. Tijdens die race voldeed ook zijn landgenoot Ibrahim Juma aan de eis. Hij liep 13.40,03. Op de 3000 meter steeple chase zal Kenia worden vertegen woordigd door Henry Rono. Hij liet de klok stoppen op 8.29,0, drie secon den onder de limiet. De Nieuwzeelander Rod Dixon, een van de favoriten voor de 1500 meter in Montreal, heeft in Londen een wedstrijd gewonne over een mijl. Hij legde de aftsand af in 3.56.44. Tweede werd de Noord-Ier Lowther (3.58.49) en derde de Ier Kiernan. WENEN. De Nederlandse atletiek- formaties weten nu exact waar ze staan. Allang was bekend dat ze zich niet meer in de schaduw van de Europese A-naties konden bewegen, maar nog altijd was er de hoop dat er bij de B-naties nog wel wat succes geboekt zou kunnen worden. In Wenen werd echter duidelijk dat ook België, Zwitserland, Spanje, Tsjechoslo wakije zeker bij de heren onbe reikbaar zijn geworden. Alleen Oosten rijk en Denemarken zijn door de heren nog te verslaan, maar die landen bewe gen zich dan ook op het C-niveau. In feite waren de interlands tegen de Belgen, Zwitsers, Spanjaarden, Oosten rijkers en Denen (voor de heren) en tegen de Tsjechen, Oostenrijkers en Zwitsers (dames) alleen maar van be lang in het kader van de moeizame strijd om de Montreal-tickets. De (res pectievelijk) vierde en derde plaats moe ten maar zo gauw mogelijk vergeten worden. Alleen zal er wel een les uit getrokken moeten worden: de les die leert dat de Nederlandse atletiek in de breedte nauwelijks nog maar iets voor stelt Bij de dames ging het nog. Daar waren tenminste nog twee overwinnin gen te noteren, en was zelfs nog een hogere klassering mogelijk geweest als Mieke Sterk niet binnen 20 minuten de 100 m-horden en de 200 m. had moeten lopen en de estafetteploegen wat zorg vuldiger waren samengesteld. De enige pure winst die de KNAU dan ook uit deze beide interlands mag put ten, was het optreden van Ria Ahlers. Het rumoer rond Tancic naast zich neerleggend, sprong ze in een poging achtereenvolgens over de 1.70, 1.75, 1.78, 1.81, 1.84 en 1.87 meter, waarmee ze haar persoonlijke record van Dresden even aarde. De Drentse toonde daarna op 1.89 meter aan zeker de 1.90 meter binnen haar bereik te hebben. Vooral haar tweede en derde poging waren veelbelo vend. „Daarom geloof ik het nu wel wat het wedstrijdspringen betreft. Ik ga me nu in alle rust op Montreal voorberei den, als ze mij tenminste aanwijzen”, aldus Ria Ahlers, tegen wie het NOC nauwelijks nog nee kan zeggen. Dit seizoen was het al haar tweede zege tijdens een internationale wedstrijd, en bovendien moest in Dresden de Oost- duitse Rita Kirst de Nederlandse naast zich dulden. Dat Ciska Janssen Ria zal vergezellen naar Montreal, lijkt wel zeker. Ze werd in Wenen met 6.36 m. tweede, slechts 2 cm achter de Zwitserse Lueske. „Het was hier echter een rot bak en een ongelukkige aanloop”, vond de Amster damse nationale recordhoudster an derhalve week geileden sprong ze op Papendal 6.53 meter terecht. Hoewel de wind geen goede tijd mo gelijk maakte, won Mieke Sterk de 100 m-horden in 13.93 sec. De Atmodes- atlete krijgt het komende weekeihde in Zwitserland de kans haar Montreal-illu- sies op de vijfkamp echt waar te maken. Wat betreft de overige Montreal-kan- didaten alleen maar tegenvallers. De te gespannen werpende discuswerpster Ria Stalman kwam niet verder dan 53.56 meter, terwijl hoogspringster Mieke van Doorn bij 1.78 meter al moest afhaken. Trainer Tancic hoopt Mieke nog tijdens enkele wedstrijden in te zetten, maar de tijd gaat nu wel erg dringen. De tijd die voor de Groningse 800 m-loopster Ina Blauw ook allang met blessures sukkelend al te kort is geworden. „Het is dat mijn man naar de KNAU heeft gebeld, anders was ik hele maal niet opgestéld. Ik wilde ze hier nu laten zien dat ze me ten onrechte had den afgeschreven”. De Groningse deed dat bekwaam met een tweede plaats en een knappe 2.05,08. „Tegenwoordig moet 2 minuten-rond lopen om in mee te kunnen”, klonk het de wereldkampioenschappen in Cali al indruk maakte, verbeterde de wereldtijd op de 400 meter vrije slag. Hij kwam uit op 3.35.08 en bleef daarmee 0.23 seconden onder het van vorig jaar daterende record van Tim Shaw. Het was opmerkelijk dat rugslag- specialist John Naber ook in deze race een belangrijke rol vervulde. De 20-jarige, bijna twee meter lan ge student van de univeirsiteit van Californië had na tussentijden van 55.59, 1.54.88 en 2.54.59 gedurende 350 meter de leiding. Goodell lag aanvankelijk zesde, lag na 300 me ter derde en ging op de laatste baan langs Naber. Op zijn beurt werd hij fel belaagd door Tim Shaw, die op de 200 meter uit de Olympische selectie was gezwommen maar nu sterk terugkwam. De fenomenale prestatie van John Naber op de 200 meter rugslag kwam als een verrassing. Na tus sentijden van 28.30, 58.16 en 1.29.00 kwam hij op 2.00.64. Sneller dan Roland Matthes die met twee korte onderbrekingen gedurende tien jaar op deze afstand heeft geregeerd. De als tweede aankomende Peter Rocca bleef slechts eentiende seconde van het oude record van de Oostduitser af. Matthes moest zijn hegemonie vorig jaar al op de 200 meter opge ven en hij wordt na een recente blindedarmoperatie nauwelijks meer in staat geacht de successenreeks van Mijnchen en Mexico voort te zetten Het scheelde een haar of Oost- Duitsland was bij de heren nog een wereldrecord kwijtgeraakt. Bill Fo rester en Mike Bruner joegen el kaar zo op in de series van de 200 meter vlinderslag dat een tijd van 1.59.70 op de klokken kwam. Dat was slechts zevenhonderdste secon de boven het record van Roger Pytell. 9 Shirley Babashoff pakte de 400 meter-titel bij de dames in de nieu we Amerikaanse recordtijd van 4.12.85,. waarmee ze nu pal achter Barbara Krause (wereldrecord 4.11.69) en Petra Thümer (4.12.71) de derde plaats op de seizoenrang- lijst inneemt. Het was de derde overwinning voor de 1.77 meter lan ge en 68 kilo zware Babashoff, die vier jaar geleden bij de spelen van München vierde werd op deze af stand. Zij won eerder de 200 meter vrije slag in 2.00.69 en de 400 meter wisselslag in 4.57.11. 9 Karen Moe, de Olympische kampioene op de 200-rrréter vlinder slag en inmiddels getrouwd en uit komend onder d e naam Thornton maakte een geslaagde comeback en kwalificeerde zich met een tijd van 2.15.45. De huidige kampioene Vale rie Lee, die drie weken training miste omdat ze voor een operatie opgenomen werd in het ziekenhuis, bereikte de finale niet. Melissa Belote, de Olympische kampioene van de 200 meter rugs lag, het snelst in de series, werd in de finale geklopt door Maryanne Graham, die met 2.17 39 het Ameri kaanse record van Belote overnam. nam. I S

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15