Regeringsprogramma Helmut Schmidt aangenomen door SPD-congres in Dortmund President Ciscard d'Estaing: Koninklijk huwelijk in Zweden succes CURACAO ZONDER WATER Politici op Jamaica Hotelprijzen in gearresteerd Spanje verhoogd „Nauwere Brits-Franse A.I contacten wenselijk” 1 oella 0 F STEMMEN VERLIEP ZONDER INCIDENTEN STUKSLAAN TWAALF GULDEN Silvia Sommerlath nu koningin REPRODUCTIE door nico scheepmaker A u ÉL b w ei MAANDAG 2 1 JUNI 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 3 "in 1 n e n ;n Haalbaar 1) 2) Afkeer ut - LONDEN (Reuter). De Franse president, Giscard d’Estaing, heeft gisteren in een televisie-vraagge- sprek gezegd, dat hij zou willen dat de Brits-Franse betrekkingen op hetzelfde niveau zouden komen als die tussen Parijs en Bonn. n, id te •h ?el de in ner >11- De ■ed, ur- ge- er- op be at, jen ens er- ier, ge I (Van onze redacteur in Bonn) DORTMUND Vrijheid, zeker heid en sociale democratie. Deze drie begrippen vormen te zamen het Modell Deutschland, waarmee de Westduitse sociaal-democratische partij SPD de verkiezingen ingaat. Volgens voorzitter Willy Brandt, die zaterdag met een welhaast filo sofische redevoering het tweedaag se verkiezingscongres van zijn par tij afsloot, is alleen een regerings- combinatie van sociaal-democraten en liberalen in staat sociale en gees telijke vrijheid in de Bondsrepu bliek te waarborgen. ROME (UPI, Reuter, DRA, ANP) De Italianen zijn gisteren in groten getale naar de stembus gegaan voor de verkiezing die beschouwd wor den all de grootste bedreiging voor de regerende christen-democraten door de communisten in de na-oorlogse geschiedenis. De mogelijkheid om stem men uit te brengen eindigde vandaag om 13.00 uur en de eerste resultaten zouden rond 17.00 uur bekend zijn. Morgenochtend vroeg zullen de Italia nen weten of de christen-democraten hun reeds 31 jaren durende greep op de macht hebben behouden of dat zij verslagen zijn door de communis ten die gisteren op de kiezers een beroep deden hun besluit te nemen „zonder vrees voer het nieuwe”. Cög, ■w, J Grote opkomst bij spannende verkiezingen in Italië s Terwzjl id ie 1 de van Strenge veiligheidsmaatregelen waren gisteren genomen om een rustige gang naar de stembus te verzekeren. g e e e e k Q lT g n P ts T e n id 4 ift al id :fs .et lie en iet lo. de it- Q Q ij in en. el- ret ■lts eft le ser >e- in- vel :en ae- :en jke o’n ys- 300 ge- im n- en op n- *1- is en de .in de K>r Ier je in (ek rt- >r- 01- og st- ■g- n- «- <ij 'a- dit ad st- Op het congres werd door vrijwel alle sprekers de nadruk gelegd op datgene wat de huidige regeringscoalitie van so cialisten en liberalen sinds 1969 had bereikt. Met daarbij de toevoeging dat „men op de ingeslagen weg moet voort gaan”. De heftigste discussie ontspon MADRID (REUTER). De hotels in Spanje mogen hun prijzen met maxi maal 20 percent verhogen. De minister voor het toerisme, Adolfo Martin Game- ro, die dit bekendmaakte, zei dat de prijsverhoging niet is toegestaan voor reeds geboekte reserveringen. De rege ringsmaatregel, die nog door het parle ment moet worden behandeld, zal vol gens de minister vermoedelijk binnen een maand van kracht worden. In het grootste deel van Italië was het gisteren zonning en heet weer. In de eerste vier uur na het openen van de Niet de christen-democraten met hun leuze „Vrijheid! in plaats van socialisme”, en zeer zeker ook niet de dansers ron dom het gouden communistische kalf, want „hun zgn. socialisme van het DDR- type heeft met vrijheid net zoveel van doen als een os met pianospelen”, aldus Brandt. Als ik voor de keus word gesteld naar een goede film te gaan of naar een veiling, kies ik in negen van de tien gevallen voor een veiling. Het is me dan ook een raadsel dat veilingen niet veel meer bezocht worden door huisvrouwen, gepensioneerden en werklozen, want waar kan je de dag prettiger stukslaan dan daar? Je zit droog in een beschaafde omgeving, je ziet heel wat voorwerpen aan je voorbijtrekken (meer dan de lopende band van Mies kan bevatten), soms is er sprake van een zekere span ning als twee mensen tot het uiterste doorbieden, en je kan ook nog wel eens lachen of grinniken. En dan zwijg ik nog maar over de mate waarin je je op veilingen kan verbazen, bijvoorbeeld over de hoge prijzen, of over de lage prijzen. wonen, om hun De toepsraak van de vroegere bonds kanselier was nauwelijks sterk gericht op de oplossing van concrete problemen als bijvoorbeeld de werkloosheid. Na tuurlijk, werkloosheid mag in de woor den van Brandt geen noodlot zijn en daarom is volledige werkgelegenheid veruit het belangrijkste doel van de economische politiek van de SPD. Maai de voorzitter gaf behalve algemene be schouwingen geen specifieke ideeën over hoe dat dan moet worden bereikt. regering de laatste achttien maanden niets anders had gedaan dan de over heidsuitgaven te verhogen en dat daar door de recessie toch was overwonnen. Het voorstel werd met grote meerder heid afgewezen. Hier en daar viel tijdens en na het congres te beluisteren dat de sociaal democraten eigenlijk geen echt eigen verkiezingsprogramma hadden opgesteld, maar al bij voorbaat allerlei concessies aan de liberale FDP hadden gedaan. Alleen kan de SPD immers niet de meerderheid halen en daarom moeten de socialisten de huidigle coalitie met de liberalen handhaven, willen ze ook na 3 oktober weer regeren. Als ik overigens de gave had om schilderijen te vervalsen, zou ik geloof ik eerder gokken op namaak-W. H. P. J. de Zwarts (die momenteel goede prijzen maken, al schieten ze niet de sterren uit de hemel) dan op Vermeers op Breit ners. Toen ik een tijdje geleden rond keek in een van die antiekpakhuizen in Londen en mijn blik getroffen werd door een wel aardig koetje-in-weiland- schilderij met Hollandse inslag, besefte ik opeens hoe groot de verleiding zou zijn geweest het voor 70 pond te kopen als ik er de signatuur van J. J. van de Sande Bakhuyzen onder had gezien. „Deze uitstekende middenmoter kennen ze hier natuurlijk niet, de sufferds”, zou ik gedacht hebben, en ik zou meteen mijn slag hebben geslagen, om pas thuis tot de ontdekking te komen dat het een handige vervalsing was. Op genoemde veiling van Mak van Waay nam veiling meester Glerum alsnog een Hobbe Smith en een Toorop terug, omdat de originali teit hem ondanks de handtekeningen hoogst twijfelachtig leek. In die klasse glipt er nog wel eens iets tussendoor, want ook veilingmeesters zijn niet on feilbaar. Zoals wel bleek toen Glerum een aquarel an 54,5 bij 39 cm, getiteld „Koeien aan een rivier” (vanwege zijn kwaliteit in de catalogus afgebeeld) van J. M. Vrolijk uit de vaart nam. Twee andere aquarellen van dezelfde Vrolijk brachten 850 en 800 gulden op, maar de mooiste, afgebeelde was (zoals Glerum onder grote hilariteit mededeelde), „een reproduktie en werd abusievelijk in de catalogus afgebeeld door onze experts”. in Rome op Zonder veel wijzigingen is het door bondskanselier Helmut Schmidt ontwor pen regeringsprogramma 1976-1980 door het verkiezingscongres overgenomen. Enkele punten, zoals de medezeggen schap (de SPD streeft naar een vorm die werkgevers en werknemers evenveel te zeggen geeft) en het aanmelden van investeringen zijn wat aangescherpt. De geest van het programma is er niettemin overwegend een van gematigdheid. Daar staan dan weer uitschieters naar boven tegenover. Wel eens van M. Sijs gehoord? Toch brachten zijn drie aqua rellen van zeilende botters op de Zuider zee respectievelijk 2900 gulden, 4600 gul den en 3400 gulden op. Jan Sierhuis, die het risico had genomen zelf aanwezig te zijn, kwam ook nog niet zo gek weg met 500 gulden voor een fabrieksgebouw (zwart en gekleurd krijt) itl 954, en 260 gulden voor een gouache uit 1969, al zal geen galerie genegen zijn zijnwerkvoor die prijzen te verkopen. Ik had in een klap rijk kunnen zijn als ik bijtijds toegeslagen had bij een potloodtekening van Antonio Segui van 1970, die voor 170 gulden werd afgehamerd. Even later kwam de heer Funke van Galerie T. binnen, die Segui (momenteel een van de hoogst aangeslagen hedendaagse kun stenaars) in Nederland geïntroduceerd heeft. Hij bleek niet geweten te hebben dat er iets van Segui geveild werd. „Had ik hem voor die prijs moeten kopen?”, vroeg ik, het antwoord al wetend. „Na tuurlijk”, zei hij, „dan had je hem meteen met winst aan me kunnen door verkopen”. Maar ja, ik ben geen kuns thandelaar, en dan is het geloof ik een gezond principe dat je iets niet voor 170 gulden op de veiling koopt, als je er in de galerie ook niet 170 voor over gehad zou hebben. ,Gevraagd of de tijd aanbreekt dat de Europeanen een vorm van Europese de fensie binnen het Atlantische bondge nootschap moeten overwegen, zei Gi scard: „Nee, dat geloof ik niet. Ik geloof dat er daarvoor een natuurlijk tijdsche ma bestaat en dat de eerste kwestie is politieke eenheid te hebben of eenheid onder elkaar alvorens dergelijke grote zaken als defensie te bespreken”. zich over een voorstel van de kieskring Hessen-Zuid om de openbare uitgaven de komende jaren op te voeren. Dit om via arbeidsintensieve overheidsdiensten meer mensen aan het werk te krijgen. WILLEMSTAD (ANP). Venezue la en Aruba zijn het eiland Curacao te hulp gekomen nu sinds donderdag de waterfabriek in Willemstad on bruikbaar geworden is als gevolg van een montagefout. Venezuela heeft Curacao tienduizend liter water per dag toegezegd en brengt tankschepen in gereedheid. De eerste werd van daag in Willemstad verwacht. Ook Aruba heeft tienduizend liter ter be schikking gesteld. Minister van Financiën Hans Apel raadde het voorstel af. Hij meende dat het er in een regeringsprogramma om gaat duidelijk te maken wat haalbaar is en wat niet. „We moeten de burgers de waarheid vertellen en die waarheid is dat er nog een aantal jaren van grote financiële zorgen voor ons ligt.” Bondskanselier Schmidt zei dat zijn zingen stemden voor het huis van afge vaardigden ook 18- tot 21-jarigen, die tijdens de regionale verkiezingen van een jaar geleden in overweldigende mate de communisten en andere linkse partij en steunden. Daardoor bleef de commu nistische partij slechts twee percent ach ter op de christen-democraten die toen 35,4 percent van de stemmen behaalden, een verlies van 3,2 percent van de stem men behaalden, een verlies van 3,2 per cent vergeleken met de parlementsver kiezingen van 1970. Behalve de verkiezingen in 8.071 ge meenten voor de 630 zetels in het huis van afgevaardigden en de 315 zetels in de senaat (voor de senaat is de kiesge rechtigde leeftijd 25 jaar) beslissen rond acht miljoen Sicilianen over de samen stelling van hun nieuwe regionale parle ment. In enkele grote steden, waaronder Rome, Genua en Bari, worden ook nieu we gemeenteraden gekozen. In Rome en Foiggia moeten de kiezers wegens de gelijktijdige provinciale verkiezingen vier verschillende stembiljetten invullen. De verkiezingsstrijd is ongewoon hard verlopen. Zes mensen kwamen om het leven. Brandt sprak verder tussen zeer veel regels door zijn af keer uit over het „radicalendecreet”. Dit zeer omstreden besluit van begin 1972, waarmee in de Duitse deelstaten vooral linkse radicalen uit de overheidsdienst worden geweerd, wordt de SPD door haar socialistische zusterpartijen in Europa kwalijk geno men. Tientallen verslaggevers en fotografen omringden de communistische partijlei der, Enrico Berlinguer, toen deze naar het stemlokaal ging. Veel minder be langstelling was er voor de voorzitter van de christendemocratische partij, Amintore Fanfani, die geen verklaring wilde afleggen. Silvia Sommerlath werpt een blik naar haar ouders tijdens de huwelijksplechtigheid. binnenlandse veiligheidsdienst de meeste zorgen, toen hij plotseling naar het vliegveld geëscorteerd wilde worden.Di- rect nadat het huwelijk in de Storkyr- kan de domkerk naast het koninklijk paleis, voorbij was, vertrok hij met zijn privetoestel naar Helsinki. De bedoeling was dat hij gisteren naar Möskou zou vliegen voor overleg met de Russische regeringsleiders, maar in Helsinki ver klaarde men gisteravond dat president Kekkonen ernstig ziek was geworden. Verdere verklaringen werden in Helsinki noch in Stockholm verstrekt. Vogens de laatste opiniepeilingen is 66 percent van de Zweden voorstander van de monarchie, terwijl dc sociaal-demo cratische regering onder Olof Palme al sinds jaar en dag probeert deze af te schaffen. Grondwettelijk hebben koning noch koningin enige staatsrechtelijke mogelijkheid om invloed uit te oefenen op die regering, hetgeen van oppositione le zijde wordt betreurd.In hoeverre dit huwelijk invloed zal hebben op de ko mende verkiezingen in Zweden, op 19 september, is niet te voorspellen,maar de sociaal-democratische regering maakt er in ieder geval een verkiezingsvraagstuk van of Zweden al of niet een republiek moet worden, zoals het programma van de partij voorschrijft. stemlokalen brachten acht van de bijna 40,5 miljoen kiesgerechtigden hun stem uit. Voor het eerst in nationale verkie- De eerste dag van de verkiezingen verliep zonder incidenten. Ruim drie kwart van de kiesgerechtigden hadden hun stem uitgebracht toen de stembu reaus voor de nacht gesloten werden. Verwacht werd dat bij de definitieve sluiting vanmiddag om 13.00 uur meer dan 90 percent aan de verkiezingen zou hebben deelgenomen. Regeringsfunctio narissen zeiden dat bij de sluiting van de stembureaus gisteravond 76,3 percent gestemd had. Met het bekende gebalde-vuist-gebaar geeft deze oude man. uiting aan zijn commu nistische sympathieën bij een van de laatste verkiezingsbijeenkomsten zaterdag. haar ouder voor nieuw Italiaans parlement stemmen, wacht dit kleine meisjes geduldig voor het stemlo kaal. Het staatshoofd, dat morgen een staatsbezoek van vier dagen aan Groot- Brittannië begint, pleitte voor regelmati ge Brits-Franse contacten op elk niveau. Hij zei dat het vermoedelijk niet nood zakelijk was zo’n formele organisatie als het vriendschapsverdrag van 1963 tussen Frankrijk en West-Duitsland er op na te houden. Maar he<t aantal en de inhoud van de Brits-Franse ontmoetingen zou den daarmee te vergelijken moeten zijn. Frankrijk en West-Duitsland komen twee keer per jaar op topniveau bijeen. In heit zaterdag in het Elysee-paleis opgenomen en vandaag door de Britse televisie uitgezonden vraaggesprek vroeg de interviewer, Michael Charlton, of de president de communisten een aanvaard bare partner in de regering vond voor Westeuropese samenlevingen. Hij ant woordde: „Nee, ik spreek voor Frank rijk. Menselijk horen zij natuurlijk tot onze maatschappij en hebben zij de volledige politieke rechten en alle deel neming in de maatschappij maar ik geloof niet dat zij kunnen bijdragen tot de vooruitgang van de maatschappij zo als wij deze proberen te leiden”. In antwoord op een andere vraag zei de president dat het de vraag was te weten of de communistische partijen in West-Europa zouden steunen „wat wij trachten te doen het opbouwen van een verenigd Europa en het organiseren van onze maatschappij”. KINGSTON (REUTER). Drie leden van de Jamaicaanse oppositionele ar beidsparty (JLP) en een lid van de regerende nationale volkspartij (PNP) zijn in hechtenis genomen door de vei ligheidstroepen op grond van de zater dag uitgeroepen noodtoestand. Premier Michael Manley had de noodtoestand uitgeroepen om het geweld, dat dit jaar op Jamaica meer dan 70 levens heeft gekost, te beteugelen. De drie JLP-leden, onder wie een kandidaat voor het parle ment bij de komende algemene verkie zingen, werden gearresteerd tijdens een partijbijeenkomst. Ook de gearresteerde PNP-politicus staat kandidaat bij die verkiezingen. (Van onze redacteur in Stockholm. Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM Vijfhonderdmiljoen tv-kijkers en bijna 200.000 toeschouwers in de Zweedse hoofdstad Stockholm za gen zaterdag hoe Zweden om precies 18 minuten over twaalf een koningin, Silvia Sommerlath, kreeg en de Zweedse ko ning Karl Gustaf een echtgenote. In hoeverre het voortbestaan Zweedse monarchie h iermee verzekerd wordt, valt nog te bezien, weergoden waren het paar in ieder ge val gunstig gestemd. Curacao zit goeddeels zonder water omdat door een foute manoeuvre van een aannemer die een nieuwe ver damper aan het installeren was, de zoetwaterreservoirs vol met zout water zitten. Het eiland verkrijgt drinkwater door zout zeewater in grote ketels te verdampen. Verwacht wordt dat he<t schoonmaken van de ketels en het herstellen van de foute montage een a anderhalve week in beslag zullen nemen. Shell Curacao die een eigen water fabriek om haar raffinaderij heeft staan, is de zieken- en bejaardente huizen te hulp geschoten. Ook de brandweer van het eiland kan bij onverhoopte calamiteiten bij Shell te recht. De bevolking tracht zich voorlopig te redden door met emmers en teilen water te tappen bij de diverse water putten. De eilandsregering heeft pom pen naar bronnen en wellen gebracht zodat ieder daar het allernoodzake lijkste water kan ophalen. Omdat er geen druk op de waterleiding staat, zijn toiletten, douches en baden on bruikbaar. De meeste scholen zouden vandaag gesloten blijven ook al om dat de aan de waterfabriek gekoppel de elektriciteitscentrale op gezette tij den uitgeschakeld moet worden. De stoom onder lage druk, nodig voor het verdampen van het zeewater be trekt de waterfabriek van de elektri citeitscentrale die lage-druk-stoom overnoudt als stoom onder hoge druk de turbines heeft aangedreven. maar de Ik word altijd het meest gefascineerd door de lage prijzen die bekende, in handboeken en musea figurerende na men dikwijls opbrengen. Laatst bij Mak van Waay, een gouache van Charles Roelofsz voor 35 gulden, een portret van een meisje aan een tafel van W. J. Rozendaal (potlood en aquarel) voor 30 gulden, een potloodtekening van een lig gende koe van P. Stortenbeker voor 45 gulden, een portret van professor Schroers, getekend en met opdracht van Jan Toorop voor 70 gulden, een portret van een meisje in zwart krijt van Nico- laas van der Waay (33 jaar hoogleraar aan de Rijksacademie van Amsterdam, hij staat echt in alle encyclopedieën) voor 12 gulden, en van Kees Verwey, niet alleen beroemd als Haarlems schil der, maar ook als televisiepersoonlijk heid, kon je voor 200 gulden al een portret van een man met een bolhoed kopen (potlood), en voor 150 gulden een man en vrouw aan een tafel (O.I.-inkt, getekend in 1934). Geschat werd dat 400.000 Italianen die in het buitenland werken of naar hun land terugkeerden stem uit te brengen. Een half uur na het beëindigen van de ceremonie, die in volle pracht en praal naar een tiental landen (waaronder ook Brazilië) direct werd uitgezonden, vielen pas die eerste regendruppels. Incidenten deden zich vrijwel niet voor. Slechts een paar kleine stinkbom men van anti-royalisten verstoorden het feest. Enkele mensen vielen flauw, na urenlang gewacht te hebben op de komst van het koninklijk paar. Prinses Beatrix en prins Claus, die zich onder de koninklijke gasten bevon den, verlieten Stockholm vrijwel direct na de plechtigheid. De Finse president Urho Kekkcnen bezorgde de Zweedse V. •X i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3