BLAMAGE VOOR HET HOLLAND FESTIVAL La Salle-vioolkwartet bevestigde zijn faam Gemoedelijkheid en ongekende sfeer op Keltisch volksfeest Jazzfestival Steve Reich ook in „Drumming in Castricum weer oorspronkelijk componist Dichter Ouwens onderscheiden daar blijft n mens gezond bij! Oenji KOMT! 'PTCENI kuipers lljj IW w/’L f f'W r f *Jrt; /paarbank re I ft 1 1' en tïML -:-j j HOLW^TIVAL 76 f In Haagse Diligentia I IERSE MELODIEëN HERLEVEN IN ROTTERDAMSE DOELEN In Rotterdamse Doelen ’IJ Cabanis wint prijs Academie Francaise UMUIDEN ll I 3 DINSDAG 2 2 JUNI 19 7 6 15 KUNST 14 e. I en aag. ide 4 «K iten an de ten or Service-in-reiszaken: buitenlands geld, reischeques. reisverzekeringen en een kluisloket voor uw kostbaarheden. :G Voor prijsbewuste kopers en dat zijn ai onze klanten 15 tot 50% kontantkorting. iwt nedcriand spaarspecialisten sinds 1817 976 muitten - Tel.02550 -11428 korting ZIJLSTRAAT 971 TEL 31 01 81 HAARLEM I j >159 165 - IJ WWW (ADVERTENTIE) Opreis? sof VEG :5 i In „Meeting Mr. Ives”, passeren demonstratie X. JOHAN VAN KEMPEN P. ZWAANSWIJK (ADVERTENTIE) Dinsdag 22 juni. CEES STRAUS Amsterdam, Woensdag 23 juni Amsterdam. 1 DEXTER GORDON (Van een onzer verslaggevers) STEVE REICH (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) •r’l LJ 1W stelt. t DEN HAAG (ANP). De jaarverga dering van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde heeft de dertigjarige dichter Kees Ouwens uit Amsterdam de Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs toegekend. De prijs, bestaande uit een penning en een geldbedrag worden de laureaat het komende najaar uitgereikt. enscenering die reclame-spot midden i High beneden peil. Een deprimerende Holland Festival-flop, het aankijken niet waard. Vanavond aandacht voor Bretagne en Wales. bol van. Dit najaar zullen we Reich niet in Nederland kunnen zien werken tij- deens zijn zevende Europese toemee. JOHN OOMKES i: 3 van per jr. Als levensschets, wat je ook denkt van de kwaliteit van Ives muziek, haring ROTTERDAM. Na de poëzie en de jazz thans de volksmuziek; de Maasstad kan geen gebrek aan verscheidenheid worden verweten waar het haar eigen aanbod in het kader van het Holland Festival betreft. Sinds gisteren treden ze in Rotterdam op, de folkmusici uit Ier land, Schotland, Bretagne en Wales. Barden, harpisten, fluitisten, doedelzak- bespelers en fiddlers; overdag in zieken huizen, op pleinen en straten en .in de haven, ’s avonds in de bij voorbaat al uitverkochte kleine zaal van de Doelen. Met Keltische klanken, de meest oor spronkelijke volksmuziek in West-Euro- pa, perfect uitgevoerd en met een sfeer In „Meeting Mr. Ives passeren ver schillende van Ives’ composities en frag menten daarvan de revue, gespeeld dus door het Radio Kamer Orkest en enkele solisten. Die muziekmakerij dient dan ter illustratie van teksten, die in elkaar gesleuteld zijn op een manier zoals ook bij sommige composities van Ives zelf het geval is. Alles samengevat in een Toneel. Amsterdam, Stads schouwburg 20.15 uur: Henry V (ook op donderdag 24 juni). Amsterdam. De Brakke Grond: 20.30 uur: Een grappige oude man (tot en met zaterdag). CASTRICUM. Dexter Gordon, Son ny Stitt en Philly Joe Jones zijn de grote publiektrekkers op het jaarlijkse festivai van de Jazz Club Castricum, dat zich deze week in de zalen van Club 538 aan de Dorpsstraat afspeelt. Reich, die je zijn veertig jaar amper aanziet, kondigt in krom Nederlands aan dat in tegenstellig tot wat in het pro gramma vermeld staat„Drumming” niet zal worden onderbroken. Applaus. Te recht. want het had de wenkbrauwen al doen fronsen. De compositie dient inte-/ graal te worden uitgevoerd. Vervolgend sjouwt hij weer rond ook in hemds mouwen op het laatste moment bongo’s bij stemmend, waarbij David van Tieghem behulpzaam is. Twee-, driehon derd aanwezigen zijn getuige van een onverwacht, plots begin. „Drumming’ ’start met twee bongoïs- ten die een ritmisch basispartroon op bouwen vanuit een enkele slag in, zoals meer bij Reich voorkomt, een cyclus van twaalf tellen. Het idee doet denken aan een ervaring die je opdoet bij een onverwachte regenbui. Je gaat schuilen onder een afdakje en het valt je op hoe de daarva afdruipende druppels als het ware een steeds ingewikkelder ritmepa- troon vormen, dat bij het afnemen van de neerslag en het uiteindelijk ophouden José Cabanis is al eerder onderschei den. In 1961 kreeg hij voor zijn boek „Bonheur du Jour” de prijs van de Franse letterkundige critici en vijf jaar later voor zijn „Bataille de Toulouse” de Prix-Renaudot, die als de op een na belangrijkste literaire prijs van Frank rijk geldt, na de Prix-Goncourt. Het Holland Festival wordt deze avond met tal van manifestaties, waaraan onder meer het Residentie Orkest en folkmusici meewerken, of ficieel gesloten in alle zalen van De Doelen in Rotterdam (20.15 uur). AMSTERDAM. Zaterdagavond komt het allemaal ook nog op de televi sie; de gisteravond in Carre opgevoerde Holland Festivalbewerking van „Meeting Mr. Ives”, waarvan de hoofdrol geschre ven en gespeeld wordt door John Bird. Deze theaterproduktie van een oorspron kelijk idee van Brendan Gill en Richard Dufallo - welke Amerikaanse dirigent ook het bij deze manifestatie betrokken Radio Kamer Orkest leidt - suggereert een teruvblik vanuit het hiernamaals op het leven van de door de publiciteit wat opgeschroefde en in dit festival veel gespeelde componist Charles Ives. Hield dit drietal hun programma ge heel instrumentaal, hun voorgangers de ze avond boden ook vocale afwisseling. Daar was allereerst Seamus Ennis met een nogal nasaal klinkende bagpipe waarbij eveneens onder de rechterarm gepompt wordt. Ennis is zo’n beetje het prototype van de oudere folkmusicus uit de Angelsaksische gebieden: onverstaan baar maar vol met grappen die door de vele Ierse en Engelse aanwezigen overi gens goed begrepen werden (veel toespe lingen op de Engelse „bezetters” die nog steeds gehaat zijn in Eire), keurig gesto ken in een blauw-grijs kostuum met wijnrode das. Hij opent de avond met The wounded Huzar, een weemoedige melodie geboren aan de verre oevers van de Donau en uiteraard heel wat treuriger dan wat volgt namelijk een lied over de vrolijke jongens van de Blauwe Bergen, die zoveel aanleiding hebben gegeven voor mystieke verhalen. Dan krijgt Ennis assistentie van de zan ger Sean Ac Donna bij wie zich even later de violiste Derville Staunton voegt. Ze opent een song over The dark wo man of the glenn waarna Ac Donna in het Keltisch invalt en Ennis tot slot het lied in „het door ons zo verfoeide En gels” al zingend vertaalt. Sommige liederen moeten van vader op zoon zijn voortgebracht, zoals een „landelijke en politieke” song waarin verhaald wordt over een veldslag in 1798 toen de Ieren grote verliezen leden. Ennis wisselt de minder goede tijden af Brown wel zijn ontstaan intellectualistisch procédé, hart wend uitgeschakeld. De uitvoering werd een van de vele kunstgrepen om alle soorten van geluiden, jankend, sissend en prikke lend aan de prachtige strijkinstrumen ten, (mind you, alle van de befaamde bouwer Amati) te ontlokken. Voorge schreven krachting van onze tijd. Voor die onthulling mag men het La Salle-kwartet nochtans bijzonder dank baar zijn, maar dankbaarder voor de fraaie, puur-muzikale vertolking van Purcells schone Fantasieën, Schuberts lyrische, maar toch ook fel-dramatisch bewogen „Quartett-satz” en vooral voor de magistrale uitvoering van Beethovens prachtige strijkkwartet, welk werk klonk als een verheugend getuigenis van een rotsvast geloof in de onvergankelij ke waande van waarachtige muziek. instrumentenkwaliteits-ver- als onthullend verschijnsel en gemoedelijkheid waar de weinig spontane bezoekers bevreemd naar kij ken. daarvan omgekeerd steeds minder com plex wordt totdat een enkele drup over blijft. In het midden staat een rij van vier paar bongo’s opgesteld, links daarvan drie marimba’s en rechts drie Glocken- spiele. Deze podiumindeling verduidelijkt de volgorde van de verschillende secties van „Drumming”. Aan het eind van het eerste gedeelte, waarin een mannenstem nu en dan het geluid van de bongo’s imiteert, nemen de marimba’s geleidelijk het ritme dat de drummers aanhouden over en bouwen in het tweede gedeelte van Drumming net zo’n ritmisch basis patroon op als de bongo’s tijdens het eerste deel. Ook nu wordt de menselijke stem geïntegreerd, maar het veranderde timbre maakt het noodzakelijk dat nu twee vrouwenstemmen worden gebruikt. Het derde gedeelte "na een identieke gelijkmatige overgang is geschreven voor de Glockenspiele, waarvan het ge luid nagebootst wordt door gefluit en in het hoogste register door een piccolo. In ■de finale worden tenslotte alle instru menten en vocale mogelijkheden gecpm- bineerd toegepast. Drumming in Reich’s laatste composi tie waarin de techniek van de „change of phase” (fasenmuziek) centraal staat. In zijn latere werken past hij meer melodische technieken toe, zoals bijvoor beeld de verlenging van de noten in „Music for mallet instruments, voices and organ”. Feit is dat Reich weinig stukken heeft geschreven waarbinnen het beperkte concept zo’n rijkheid aan klanken wordt gepaard aan een haast swingende dynamiek en zo’n doorzichtig heid samengaat met een meesleurend karakter. Vanavond nog staat Carre er ROTTERDAM. Vanavond concer teert het Steve Reich Ensemble onge twijfeld in een sfeervoller enscenering dan gisteravond in de wat al te cleane ontvangsthal van cultuurtempel De Doelen. In tegenstelling tot het eerste concert stond nu slechts een enkel werk, „Drumming”, op het programma. Deze anderhalf uur durende compositie bleek door de grote mate van toegankelijkheid ervan genoeg compensatie te bieden voor de beklemming die van de ruime hal uitging. Bij tijden was er door de grote mate van betrokkenheid zelfs sprake van intimiteit. tin en iel gebrachte melodie die door Ac Don- ongewone frasering wordt duidelijk zal zijn. De argeloze belang stellende muziekvriend zal er wel wat moeite mee hebben, want hij moet pro beren te ontdekken wat Browns bedoel de, toen hij schreef „Het strijkkwartet ■uit 1965 is een van verscheidene werken, waarin ik heb gepoogd de „grafische” en „mobiele” improviserende eigenschappen van de composities van 1952 te combine ren met de eigenschappen van het „Co- mosed material „open-form” van „Twen ty five Pages” (1953) en de „Available Forms-werken uit 1961-1962”. Dat Brown aan zo iets is kunnen gaan beginnen, kan mogelijk verklaard wor den uit zijn studievakken: machinebouw, wiskunde, polyfonie, contrapunt, compo sitie en Schillinger-techniek. Deze laat ste „techniek” heeft te maken met de „beginselen van automatische compositie toegepast op klank, licht en handeling, die gebaseerd zijn op de wiskunde”, aldus de toelichting in het programma boekje. Zo zal ook het kwartet van volgens een waarbij het Een scène uit „Meeting Mr. Ives” (Foto Bob Dantzig) Muziek. Amsterdam, Concertge bouw 20.15 uur. Gaudeamus Prijswin- naarsconcert. Amsterdam, Carre 20.15 uur: Steve Reich. Den Haag, Congres gebouw 20.30 uur: Residentie Orkest. Den Haag, Theater aan de haven 20.30 uur. Meeting Mr. Ives. met veel vrolijkheid als hij een whistle gebruikt in een opgewekt sm na in een begeleid. Het laatste lied laat veel van de Ierse humor zien: The lament of the books, geschreven door een schoolmees ter uit Kerry die met zijn school van de ene kant van de oever naar de andere kant moet verhuizen en zijn boeken over het water transporteert waarbij het bootje tot zinken komt. Het festival (23, 24 en 25 juni) begint woensdagavond met de vertoning van de. film The Louis Amstrong Story. Een bijna anderhalf uur durende rolprent over het leven en muzikale verleden van Satchmo. Donderdagavond 24 juni speelt Piet Noordijk met zijn kwartet in de bene denzaal. Boven treedt the Freetime Old Dixi Jazz Band op, terwijl de liefhebber van Boogie Woogie muziek bij Ander Valkering in de voorzaal aan zijn trek ken kan komen. Het optreden van Dexter Gordon, Sonny Stitt en Philly Joe Jones op een podium is een voor Nederland unieke gebeurtenis. Het drietal zal muzikaal worden bijgestaan door twee vaderland se topsolisten: Rein de Graaf en Henk Haverhoek. Dezelfde vrijdagavond spelen the Diksie Mesjien uit Breda en de bluespianist Henk Pepping. De toegangsprijs voor het hele festival bedraagt 15 gulden. De minimumprijs voor het bezoeken van een of twee avonden bedraagt een tientje. Voor in formatie: 02518-50606. „Meeting Mr. Ives” is reeds bij de eerste voorstelling gevallen. Je vraagt je ook af hoe een zinnig iemand het in zijn hoofd haalt om op zo’n goedkope, musi- cal-achtige wijze een beeld te willen geven van een componistenbestaan. Het geheel was in elk geval zo maf, dat er na afloop slechts een paar mensen van degenen die het spektakel hadden uitge zeten, de moeite namen om boe te roepen, terwijl een handvol anderen voor een lauw applausje zorgde. De rest was zo’n beetje ingedommeld. De ledenvergadering van de maat schappij der Nederlandse Letterkunde benoemde de dichter Maurice Gilliams uit Antwerpen tot ere-lid, een bijzonde re onderscheiding die eerder werd toege kend aan Adriaan Roland Holst en An nie Salomons. De jury voor de aanmoedigingsprijs zegt over Kees Ouwens, dat deze zich in zijn drie tot nu toe verschenen poëzie bundels en 4n zijn roman heeft doen kennen als een zeer persoonlijk, authen tiek dichter, wiens werk een uniek ka rakter- heeft, zowel door de werkelijk heid die erin wordt opgeroepen als door de middelen waarvan de dichter zich bedient. Zijn poëzie getuigt, volgens de jury, van een belangrijk en moedig dichterschap. „Belangrijk, omdat Ou wens in de vermenging van het abstrac te en het concrete tot hoog te waarderen resultaten komt als geen ander heden daags Nederlands dichter. Moedig, omdat de auteur bij zijn streven er blijk van geeft niet stil te blijven staan bij het eventuele succes van zijn werk, maar telkens doorwerkt naar een vernieuwing waartegen verzet van buitenaf denkbaar is, doch die hem zelf noodzakelijk voor komt”, aldus het juryrapport. Toneel. Amsterdam, Stads schouwburg 20.15 uur. Henry V. Am sterdam, De Brakke Grond 20.30 uur: Een grappige oude man. Ik luisterde gisteravond naar de Ieren, wier doedelzak lang niet het grote for maat van de Schotse bagpipe heeft. De Ierse melodieën zijn ook weemoediger en melancholieker; al kunnen de Ieren best eens vrolijk uitvallen, bescheiden heid en een ingetogen spel kenmerkt hun optreden. Vaak is het vertrek van een landge noot naar het verre Amerika de aanlei ding voor een lied of een instrumentaal werkje. Zoals in het geval van Michael Corman, zelf een befaamd violist die de Ierse volksmuziek een behoorlijk verlies toebracht door in het voetspoor van zovelen te treden die een beter heil in het Nieuwe Land zochten. Naar Corman zijn een aantal jigs genoemd die gisteravond werdén uitge voerd door een drietal specialisten op dit gebied: Liam O’Flynn (bags), Jo Ryan (fiddle) en Matt Molloy (fluit). Eerstge noemde zal de in de volksmuziek geïnte resseerde nog wel kennen van de inmid dels ontbonden groep Planxty, Molloy speelt in de Bothy Band, een jonger maar daarom niet minder goed gezel schap. Het betreft hier geen georganiseerd ensemble, nadrukkelijk wijst men op het feit intieme vrienden te zijn die slechts voor het plezier samenspelen. Ze deden dat uitstekend in een programma waar ook nog reels, double jigs, sad dances en hornpipes aan te pas kwamen. Veel melodieën getuigen nog altijd van Ara bische stijlmotieven die de Kelten ooit in hun cultuur moeten hebben opgeno men toen zij via volksverhuizingen van uit Centraal-Azië en het nabije Oosten uiteindelijk in West-Europa en als verst verwijderde streek tenslotte in Ierland aankwamen. PARIJS (DPA). De Academie Francaise heeft donderdag haar grote romanprijs verleend aan de 54-jarige essayist en romancier José Cabanis. Deze ontvangt de onderscheiding voor zijn gehele werk. Vorig jaar werd de roman prijs niet toegekend, omdat de Academie Francaise naar haar zeggen geen kandi daat kon vinden die de onderscheiding waardig was. „Meeting Mr. Ives” DEN HAAG. In het gebouw Dili gentia in Den Haag heeft het „La Salie String-Quartet” uit de Amerikaanse stad Cincinnati, in de staat Ohio gelegen, maandagavond een concert gegeven met een programma, waarin een werk uit de Nieuwe Wereld was opgenomen, name lijk een in 1965 voltooid „Strijkkwartet” van de in 1926 in Lunenburg, Massa- chussetts, geboren Earle Brown. De Eu ropese toonkunst was in dit programma vertegenwoordigd met drie vierstemmige Fantasieën van Henry Purcell, de nage- late „Quartett-satz” in c kleine terts van Franz Schubert en voor na de pauze het Kwartet in Es grote terts, opus 127 van Ludwig van Beethoven. Het La Salie kwartet stamt uit de befaamde Juilliard School of Music. Daarna kreeg het ensemble eerst zijn domicilie in Colorado en vanaf 1953 vond het zijn tehuis bij de conservatori- um-afdeling van de Universiteit van Cuicinnati. Het karakter van het Hol land Festival van dit jaar gaf voldoende motieven om het internationaal beroem de kwartet in ons land te doen opbreden ook met een hedendaags Amerikaans stuk. Met het uitvoeren van muziek uit onze tijd heeft het ensemble, gevormd door de violisten Henry Meijer en Wal ther Levin, de alt-violist Peter Kamitzer en de violoncellist Lee Fiser, reeds zijn sporen^ verdiend, hetgeen in 1971 werd bevestigd met de toekenning van de „Grand prix du disque” voor de gram- mofoonplaatopnamen van' de vertolkin gen van het complete strijkkwartetwerk van Schonberg, Berg en Webern. Nu brachten de vier kunstenaars met Browns kwartet een nieuw werk, dat volgens andere principes werd vervaar digd dan door de drie genoemde avant- garde pioniers aangehouden. Browns uitgangspunten moet men trachten vast te stellen met de informa tie die hij in het programmaboekje ver strekt in een taal, die voor hem zelf wel spel en enscenering die het i houdt tussen reclame-spot en School-show. De podiumsituaties varië ren dan van akelig banaal tot vervelend.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15