Bekendmaking na bijeenkomst Arabische leiders: Moord op Meloy werk van PLO Nieuwe aanslag op Amin gemeld is geweld onvermijdelijk Binnen eenheidsorganisatie oppositie dreigt crisis Twee doden bij neerstorten van straaljager WINST VOOR DENKTASJ „Als Eanes wordt gekozen „Koerden zijn opnieuw in opstand gekomen” I w ONTPLOFFING BIJ OVERLADEN: EEN DODE ■F""" JU TB St France-Soir: DROSTE Portugese kandidaat-president De Carvalho: WEER DODE IN NOORD-IERLAND RODE KRUIS SPAANSE REGIONALE SOCIALISTEN WERPEN PROBLEMEN OP ONVINDBAAR Mgr. Capucci weer in hongerstaking „Regen haait niet alle bedrijven uit droogteproblemen” si door nico scheepmaker pt n *3 DINSDAG 2 2 JUNI 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND te n te Neutraal dt es 99 an ing cht Iers Geratificeerd ling den arabische koning en de leider van PLO, Arafat Konvooi I CAIRO (UPI, Reuter, DPA). De Egyptische generaal Mohammed Hassan Ghomein, voorzitter van de permanente militaire commissie van de Arabische Liga, is gisteren benoemd tot opperbevelhebber van de voor genomen Arabische vredesstrijdmacht in Libanon. Dit is in Riad bekend gemaakt na een bijeenkomst van premier Sadat van Egypte, de Saoedi- de Palestijnse bevrijdingsorganisatie NL -■ Egyptenaar opperbevelhebber van vredesmacht in Libanon IS noemde (Door Kati David) im CARVALHO DENKTASJ LISSABON (UPI). Als zondag ge neraal Antonio Kamalho Eanes tot pre sident van Portugal wordt gekozen, „zal geweld onvermijdelijk zijn omdat hij geen waarborgen heeft gegeven aan de werkende klasse”. Dit heeft majoor Ote- lo Saraiva de Carvalho gisteren op een persconferentie in Lissabon verklaard. lo it Toen men zijn mening vroeg over het feit, dat de communistische pai'tij geen vijandige houding tegenover hem heeft aangenomen, zei de generaal dat dit te verklaren was uit de omstandigheid dat hij veel wist over de communisten. „Als ik in de plaats was van P«to, zou ik op dezelfde manier reageren”, aldus Eanes. Het toestel is langs de weg Balen- Leopoldsburg, ongeveer dertig kilimeter ten zuidwesten van Eindhoven neerge stort. Generaal Eanes verklaarde gisteren, dat het rapport over de linkse staats greep van 25 november gereed is, maar dat het stuk niet voor de verkiezingen zal worden gepubliceerd, omdat dit „een lage stoot zou zijn tegen twee van de kandidaten”. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het toestel vloog bo ven Balen toen het naar beneden dook en uiteenspatte. De piloot heeft zich nog met behulp van zijn schietstoel trachten te redden. heeft in zoverre aan dit verzoek vol daan, dat hij voor woensdag in cairo een bijeenkomst van ambassadeurs van de aangesloten landen heeft bijeengeroe pen. Naar in kringen van de Liga verluidt, verwacht men dat daar niet veel meer zal gebeuren dan dat Riad verslag zal uitbrengen over de vorderingen in de richting van een gezamenlijke Arabische vredesmacht. De Britse ambassade in Beiroet besloot gisteren voor de derde achtereenvolgen de dag het vertrek van een konvooi met Britten en andere buitenlanders uit Li banon naar Syrië „veiligheidsrede nen” uit te stellen. De minister voor het door de Britten bestuurde Noord-Ierland, Merlyn Rees, is gisteren naar Belfast gevlogen om het huidige geweld met zijn veiligheidschefs te bespreken. NAIROOI (AP) Volgens een chris telijk dagblad in de Keniase hoofdstad Nairobi is opnieuw een aanslag gepleegd op het leven van president Idi Amin van Oeganda. die uit ge tater >litie een men he eft idt ie- A ori- het ;lub vol- ®iro de de het am- irm- tij- rven Su- nde- ïven to- ve- be- rijf be de ay- 'aat i te ïrn in ran ran 28 »nt- uit- de pen 'lie- om van zou Een acht het tste ïda, de ‘ch- rer- ten, ieg- ?n. us- de in sen. og- de B* 1- 10 at er ie, jn T3 n- 's- ij- er en e- en ij- ic- en Volgens waarnemers slaat dit duide lijk op majoor De Carvalho, die al in verband met de gebeurtenissen van eind november gevangen heeft gezeten, en op de communist Octavio Rato. In het voorlopige rapport, dat in het begin' van dit jaar werd gepubliceerd, stond dat de communistische partij bij de mislukte coup betrokken was. Voor de stemming nam de senaat een amendement van de democraten Eagle- ton en Clark aan, waarin de hoop wordt uitgesproken dat de democratie in Span je bevorderd zal worden en waarin jaar lijkse machtiging voor de toewijzingen wordt vereist. De betreffende motie werd aangenomen met 91 tegen A stem men. BELFAST (Reuter). In een voor stad van Belfast, Dunmurry, is gisteren een w’inkelier doodgeschoten, de vierde door gewapende mannen doodgeschoten Noordier in twee dagen. Deze maand zijn in Noord-Ierland al 25 mensen ge dood, het dodencijfer over dit jaar be draagt 166. NICOSIA (Reuter). De Turkscypri- sche leider Rauf Denktasj heeft bij zondag in de „Turks federale staat Cy prus” gehouden verkiezingen voor een president en een parlement een overwel digende winst geboekt op zijn enige serieuze tegenstander Midhat Berberog- lu, leider van de Republikeinse Turkse partij. Mocht u nu tot die kleine groep van thee- en koffiedrinkers behoren die een afschuw hebben van chocolademelk en daarom nog nooit een Drostecacaobus in huis hebben gehad (zelfs niet die moder ne „remakes”, die op het ogenblik weer zijn uitgebracht), dan wil ik u wel even uitleggen wat er op die cacaobus van Droste te zien is dat op cacaobussen van Van Houten jammerlijk ontbreekt (e- venals trouwens op die van Rowntree). Er staat een verpleegster op, met een merkwaardige vijfhoekige witte kap, die je niet vaak meer ziet in de ziekenhui zen. Ze heeft een lang zwart-wit gewaad aan met een witte band om haar linke rarm (daarover straks), en in haar han den draagt ze een dienblad waarop een grote witte kop op schotel staat met daarop in duidelijk leesbare letters Droste, en naast die kop staat op het blad zo’n zelfde Droste’s Cacaobus, met daarop die verpleegster afgebeeld, die een dienblad draagt waarop een cacao- bus staat waarop weer die verpleegster staat afgebeeld, enzovoort, tot in het onzichtbare toe. DEN HAAG (ANP). Gistermiddag is een NF-5 B-straaljager van de Neder landse luchtmacht met twee vliegers aan boord in België verongelukt. De inzitten den zijn omgekomen. Jalloed diie zich in Damascus bevond, kondigde voorts een nieuw bestand in Libanon aan. Het uit zeven punten be-, staande akkoord voorziet behalve in een onmiddellijk staken van het vuren ook in de terugtrekking van de Syrische troepen uit de omgeving van Beiroet, Sidon en Sof hr. het Franse voorstel voor een ronde tafelconferentie in Parijs over Libanon „belachelijk”. Volgens hem zou een der gelijke bijeenkomst in Libanon moeten worden gehouden, onder voorzitterschap van president Sarkis. In Arabische kringen in Cairo verluid de gisteren dat Algerije de Arabische Liga heeft laten weten, dat het niet van plan is troepen te sturen voor de vredes macht. Nu zou je denken dat deze veelge bruikte term inmiddels in de woorden boeken van Van Dale of Koenen zal zijn opgenomen, maar nee hoer. Onvindbaar. Noch bij Droste, noch bij cacao, noch bij bus, noch bij verpleegster is er een spoor van te vinden. En ik neem aan dat andere talen het Drosteverpleegstersef- fect evenmin erkennen, en er zelfs geen soortgelijke vergelijking voor hebben, via hun eigen koektrommel» of theebus- jes. Maar mocht ik dat mis hebben, dan word ik graag op mijn vingers getikt. De stemmenverhouding was 84 voor, 11 tegen. Het betekende 31 stemmen meer dan de tweederde meerderheid die door de grondwet wordt vereist. Het voormalige hoofd van de militaire geheime dienst zei dat Portugal op het ogenblik een grote klassenstrijd door maakt. Hij sprak zijn vertrouwen uit in basisorganisaties, zoals arbieders- en buurtcomite’s, die naast de parlementai re democratie zouden moeten bestaan, totdat de arbeiders aan de macht zijn gekomen. „Dan zal de democratie, zoals wij die in West-Europa kennen, ophou den te bestaan”, aldus majoor De Car valho. De slachtoffers zijn de 24-jarige eerste luitenant H. W. M. Peeters uit Utrecht en de 26-jarige tweede luitenant N. IJ. Theunissen uit Apeldoorn. Denktasj kreeg 40.700 stemmen tegen Berberoglu 11.774. Toen de uitslagen van op een na alle stembureaus binnen wa ren, bleek dat ook de nationale eenheid spartij van Denktasj een comfortabele voorsprong op de andere partijen had. die in Irak tegen het fascistische regime zijn, de Baath-partij die nu aan de macht is .omverwerpen. De KDP wil bereiken dat de 300.000 Koerden die naar de barre steppenvel den in het zuiden van Irak zijn gedepor teerd, naar hun eigen land kunnen te rugkeren. De reorganisatie van de partij is nog niet geheel voltooid en het is nog niet definitief of de KDP naar een autonomie in Irak of een federalisatie van het land streeft. Er leven momen teel bijna drie miljoen Koerden in Irak. PARIJS (UPI). Volgens de Franse krant France Soir van gisteren zijn de Amerikaanse ambassadeur in Libanon en zijn economische adviseur in op dracht van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO vermoord, „om de Vere nigde Staten te straffen voor hun steun aan de Syrische interventie in Libanon”. Het avondblad noemde als bron voor zijn bericht„bepaalde berichten die in Parijs zijn ontvangen”. Met de organisatie van de moord werd volgens France Soir belast de tweede man in de PLO na Jasser Arafat, Aboe- jad. De krant schreef dat Arafat onlangs een „geheime overeenkomst” met Ara bieren was aangegaan als een aanvulling op de zogeheten afwijzingspolitiek die elke, politieke oplossing van het Arabi- sch-Israelische conflict van de hand wijst. Wat die witte band om de arm be treft: vroeger, heel vroeger stond daar een rood kruis op ten teken van het feit dat we met een Rode-Kruisverpleegster te maken hadden, maar het Rode Kruis laat zich niet lenen voor commerciële doeleinden en dat rode kruis moest er daarom af. Maar dat is eerl detail. Waar het om gaat is, dat dit zichzelf respecte rende effect zo fraai op die Drostecacao bus staat uitgebeeld, en vandaar dat men nu al tientallen jaren in zo’n geval van het Drostecacaobuseffect spreekt, vooral de laatste tijd, nu dit effect veelvuldig in de kunst wordt toegepast: Rene Magritte mag in dit verband met ere genoemd worden. Uit Washington meldt het persbureau UPI dat de Amerikaanse senaat gisteren het verdrag van vijf jaar met Spanje heeft geratificeerd, krachtens hetwelk dit land voor 1,2 miljard dollar hulp en kredieten krijgt. De Verenigde Staten mogen in ruil hiervoor drie luehtmacht- bases en de onderzeebootbasis Rota blij ven gebruiken. Het toestel, afkomstig van de vliegba sis Eindhoven, was op weg naar de basis na een oefenvlucht te hebben gemaakt met een ander toestel van hetzelfde type. Trouwens, Coordinacion had evenmin onderlinge overeenkomst bereikt over het toetreden van de FPS tot deze organisatie. Vooral de grote socialistische partij PSOE weas hier de dwarsligger. Het probleem betreft de oplossing voor de autonomie-eisen van streken zoals Catalonië, het Baskenland, Galicië en, in mindere mate, ook andere regionen van Spanje. De grote socialistische partij meent dat de groeperingen van de FPS eigenlijk als socialisten in de organisatie van de PSOE zouden moeten opgaan. De FPS-partijen vinden hun regionale eisen minstens even belangrijk als hun socialist-zijn, en op dat eerste punt ach ten zij de houding van de PSOE niet duidelijk genoeg. Hoewel de PSOE een federale staat nastreeft, biedt zij de regionen (en de socialistische partijen in De regering in Bagdad heeft de stre ken waar de rebellen zich bevinden vanuit de lucht doen bombarderen. Rus sische waarnemers hebben bevestigd dat er in het noorden van het land wordt gevochten. De verze sbeweslng van de Koerdische rebellen, de KDP, heeft zich gereorganiseerd en geheroriënteerd. Na het volldige echec van hun leider, gene raal Barzani, voelden de Koerden zich meer dan ooit verraden door de Vere nigde Staten en besloten een nieuwe richting te gaan. De KDP. eerst socialistisch georiën teerd. beroept zich nu op het marxisme. De KDP wil samen met de Covm’misC- sche Partij en alle progressieve gveepe’’. Iemand heeft laatst eens uitgedokterd dat het Hongaars de rijkste taal ter wereld is wat de woordenrijkdom be treft, en ik herinner me van jaren geleden een rapport van een taalgeleerde die had uitgezocht dat het Russisch van alle talen op de eerste plaats en het Italiaans op de tweede plaats kwam wat klankrijkdom betreft. Toch is er bij mijn beste weten niet een taal in de wereld die met onze Drosteverpleegster- cacaobus kan wedijveren. die streken) niet het „ze!fbc='em'^'ngs- recht” dat de FPS opeist. In de meeste delen van Spanje zijn de FPS-groeperingen erg klein en zullen zich uiteindelijk wel gedwongen zien in de PSOE op te gaan. Maar bijvoorbeeld in Catalonië en Galicië telt de PSOE weinig aanhangers en zijn de autonome socialisten grote kanshebbers in toekom stige verkiezingen. De oprichting van de FPS versterkt hun positie in de noodza kelijke onderhandelingen met de PSOE. En hoewel het op lange termijn uiterst belangrijk voor Spanje is een duurzame oplossing voor het autonomiestreven te vinden, komt deze extra onenigheid de Spaanse oppositie nu slecht uit. (AFP) Mgr. Hilarion Capucci, de Melkitische aartsbisschop van Jeruzalem die een gevangenisstraf van 12 jaar in Israel uitzit wegens steun aan het Pales tijnse verzet, is zaterdag opnieuw in hongerstaking gegaan uit protest tegen de „Syrische militaire irival in Libanon”. Het Palestijnse persbureau Wafa dat dit meldt, zegt dat Mgr. Capucci de Melkitische patriarch Maximos de vijfde Hakim een brief heeft gestuurd waarin hij protest aantekent tegen de inval van de Syriërs. De patriarch heeft de brief laten zien aan president Assad van Sy rië. De nieuwe socialistische federatie, FPS, wijst dit af, zowel omdat zij de legalisering van de communisten eist, als vanwege haar sterk regionale karakter, wat in de ogen van de regering prak tisch gelijk staat met „separatisme”. Be- langrijker was echter dat tijdens de slotredes van de bijeenkomst een kop stuk van Coordinacion, de advocaat Gar cia Trevijano (die al enkele jaren nauw met de communisten samenwerkt) ver klaarde dat partijen die het spel van de Regering meespelen en zich legaliseren, Coordinacion moesten verlaten. Dit vertolkte duidelijk de mening van de uiterst linkse vleugel van die een heidsorganisatie. Een voorstel om de re- geringsplannen bij voorbaat reeds te verwerpen, was dit weekeinde door de christen-democraten en sociaal-democra ten in Coordinacion „voorbarig” ge noemd en niet aanvaard. De Libische premier zei dat de militai ren uit zijn land neutraal zullen blijven en de christelijke gemeenschappen zul len verdedigen. De Lbische troepen zou den zich wel verzetten tegen elke drei ging tegen de Palestijnse verzetsbewe ging of de eenheid van Libanon. Na zondag met de Syrische president Assad te hebben gesproken, zei hij ervan over tuigd te zijn dat Syrië het overleg met de Palestijnen wil hervatten. De Libische regeringsleider de ?ze lik ise net ies >P- >11- (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) Madrid. Er dreigt een ernstige cri sis binnen de nog geen drie maanden oude eenheidsorganisatie van de Spaanse oppositie, Coordinacion Damocratica. De uiteenlopende standpunten tegenover het regeringsplan om politieke partijen met bepaalde uitzonderingen te legaliseren, en de standpunten tegenover de autono mie-eisen van verschillende Spaanse streken, stellen Coordinacion zwaar op de proef. Dit bleek tijdens de bijeenkomst van socialistische partijen in Spanje, gedu rende het weekeinde in Madrid. Een aantal regionale partijen (getallen wer den gegeven variërend van 18 tot 14, omdat sommige partijen aan een sa mensmelting werken) richtte daar een federatie van socialistische partijen op, de FPS, die direct al de regeringsplan- nen ten aanzien van politieke partijen afwijst. Gisteren begon overigens in de Cortes, het Franco-„parlement”, de behandeling van het regeringsvoorstel over de herzie ning van de strafwet, die het optreden van politieke partijen mogelijk moet maken. Deze herziening was twee weken geleden door de rechtse extremisten in de Cortes getorpedeerd, nadat een wet op de vorming van partijen reeds was aanvaard. Die wet is intussen in het staatsblad verschenen en wordt volgende week van kracht, wanneer (naar bereke ning van de regering) ook de herziening van de strafwet achter de rug zal zijn. Daarmee zullen de nu eigenlijk nog verboden oppositiepartijen zich kunnen legaliseren, met uitzondering van „com munisten, separatisten en terroristen”. Kort voordat de drie leiders elkaar in de Saoediarabische hoofdstad troffen, waren uit Beiroet bericten ontvangen over de aankomst van twee bataljons, bestaande uit militairen van Libië en Syrië, die de voorhoede vormen van de pan-Arabische vredesmacht, waarover de Arabische ministers van buitenlandse zaken het twee weken geleden op een spoedbij een komst in Cairo eens waren geworden. Twee met dieselolie geladen tankwagens gaan hier in een wolk van vuur en zwarte rook op. De brandbare inhoud van de tanks ontplofte tijdens het over laden van opslagtanks in de wagens in de haven van Barcelona. Bij het ongeval kwam een persoon om het leven. Bij het Landbouwschap ging men er van uit dat in het algemeen de grootste problemen wel opgelost zouden zijn wanneer het een paar dagen achter elkaar zou regenen. Voor enkele gebie den met „overvloedige” regenval is dat ook uitgekomen. De regen is echter in zeer wisselende hoeveelheden gevallen. DEN HAAG (ANP). De regenval van het afgelopen weekeinde is door de dorstende landbouw- en veehouderijbe drijven ervaren als „heel gunstig” tot „een druppel op een gloeiende plaat”. De regenval, hier en daar.overvloedig, heeft de problemen van veel bedrijven welis waar verlicht, maar zeker nog niet op gelost. Premier Jalloed van Libië oefende gis teren kritiek op de andere Arabische landen, omdat zij niiet hebben gerea geerd op de resoluties van de Arabische Liga voor de vorming van de vredes macht. olgens secretaris-generaal Riad zullen binnenkort troepen uit Saoedi- Arabië en Soedan zich bij de Libiërs en Syriërs voegen. Ook Algerije en de PLO zijn uitgenodigd militairen beschikbaar te stellen. Mocht u tot die kleine groep taalge leerden behoren die deze sprong van de taal naar een cacaobus niet kan maken, dan wil ik het graag even verduidelij ken. In The Sunday Times van 6 juni 1976 stond een artikel over Monty Py thon’s Flying Circus. Daarin wordt een scène in een van de tv-afleveringen van Monty Python beschreven: „Op een ge geven ogenblik zien we de dames naar zichzelf kijken op de televisie terwijl zij naar een tv-toestel kijken waarop het begin van de film te zien is”.. Dit effect vatten wij simpelweg samen als „het Drostecacaobuseffect”, of „het Droste- verpleegsterseffect”, een term die onge twijfeld aan bovenstaande omschrijving van die tv-scène zou zijn toegevoegdl als ze door een Nederlander in het Neder lands was geschreven, en niet door een Engelsman in het Engels. Maar blijkbaar heeft men in de Engelse taal geen bruikbaar equivalent voor onze Droste cacaobus. Het blad berichtte dat de laatste aan slag plaats heeft gevonden op 14 juni, vier dagen nadat Amin in zijn hoofdstad Kampala een aanslag op zijn leven met handgranaten had overleefd. „Betrouwbare zegslieden” in Tanzania hebben volgens het blad verklaard dat gewapende mannen het vuur hebben geopend op een presidentieel konvooi Een van de voertuigen in het konvooi zou zijn getroffen Enkele minuten later zou de wagen waarin Amin zat, ongedeerd de plaats van de aanslag zijn gepasseerd. Het Libisch-Syrische contingent nam de luehthaven aan de zuidkant van de hoofldsted over en begon stellingen in te nemen tussen de Palestijnse en de Syri sche eenheden aan weerskanten van de weg naar het vliegveld. Het contingent opereert onder de vlag van de Arabische Liga. Dit betekent dat deze Syrische militai re een andere status hebben dan de naar schattihg 15.000 Syrische militairen, die de afgelopen drie weken naar Liba non zijn getrokken om de strijd aan te binden tegen de PLO en haar linkse Libanese medestanders. De PLO, die Syrië verwijt dat het onvoldoende meewerkt aan de uitvoe ring van het Arabische vredesplan voor Libanon, heeft om een nieuwe bijeen komst van ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga gevraagd. Secretaris-generaal Machmoed Riad De verdeling voor het 40 zetels tellen de parlement zou later bekend worden gemaakt. Na de Turkse inval op Cyprus riep Denktasj in februari de Turkse federale staat Cyprus uit. GENEVE. Volgens een vertegen woordiger van de Koerdische Democrati sche Partij (KDP) in Genève zijn de Koerden hun zesde oorlog, sinds 1961, tegen Irak begonnen. Vanaf begin mei hebben guerrillastrijders in de bergen, bij de grens tussen Irak en Iran en Irak en Turkije, gevechten geleverd waarbij ongeveer 40 Iraakse soldaten om het leven kwamen. Aan de kant van de Koerden werd de bataljonscommandant Abdulla Ncbi gedood. In de buurt van Ranya werd dagenlang gevochten en sneuvelden 50 Iraakse soldaten. 4 4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3