Schoolsportdagen van start Gouden eremedaille O.N voor scheidende catecheet Laansma Genoeg water Anoniem ondanks droogte wapens inleveren Strandbewoners willen telefooncel ELS K (ENNEME Reclassering verliest krachten een deskundig drukwerk- advies? 1 n Kom ook de kunstmarkt Velsen ff muziekmaken AFSCHEID NA 1272 JAAR BIJBELONDERRICHT Waarderin Met het Wopsie PRATEN OVER ZEEBAD Topsiekamp mee I DINSDAG 2 2 19 7 6 JUNI IJMOND ’9 en en. Tel. 02550-15389 I F boekdruk foliedruk offset klein-offset drukkerij schmitz bv Tips redactie: Ko van Leeuwen (ADVERTENTIE) de '••"‘W-W’ daar „er blijft 104 IJMOND De heer D. Laansma, cathecheet van IKOS is tijdens zijn afscheid in gebouw Berea te Sant poort onderscheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Het was loco- burgemeester C. Ockeloen, die de heer Laansma de versierselen in naam van Hare Majesteit opspeldde. Loco-burgemeester C. Ockeloen speldt de gouden eremedaille in de orde van Oran je Nassau op bij de scheidende catecheet D. Laansma tijdens de afscheidsbijeen komst. Laten ding van Het winkelstraatje aan het strand van IJmuiden, waar de strandhuisjesbewo- ners zo graag een openbare telefoon cel willen hebben. telefoón 02510 - 2 32 07 wijkerstraatweg 160 velsen-noord Op het sportpark Zeewijk in umuiaen zijn maandag de schoolsportdagen voor alle basisscholen van de gemeente Vel sen van start gedaan. Het weer was goed en in een vlot tempo werden de ver schillende wedstrijden afgewerkt. Maan dag en dinsdag bestond de hoofdschotel uit een „vijfkamp", waarvan de resulta- Daarentegen heeft het bedrijf, beheer der van het Noordhollandse duinreser vaat, dat zich uitstrekt van Bergen tot Wijk aan Zee, problemen op het gebied van de vegetatie. De zuidelijke duinhel lingen zijn verdroogd en na een hevige regenbui is op veel plaatsen aan de ondergrond schade aangericht. Branden van betekenis hebben zich ook voorge daan. en een bracht". De grootste wens van de strandbe woners is wel een openbare telefoon cel. Er heeft er een gestaan op de parkeerplaats aan de Westlandstraat, vlakbij het pad dat naar het strand voert en waarlangs ook de camping ..Duindoorn” te bereikenis. Die cel is nu verdwenen en er kwam niets voor in de plaats. IN HET VERLEDEN gaf ook de medische verzonging ten behoeve van de strandbewoners wel eens reden tot kritiek. „Dat is nu prima geregeld via het Zeeweg Ziekenhuis”, vertelt Bep Ros, „De Reddingsbrigade rijdt de huisarts in spoedgevallen van huis DE KUNSTMARKT wordt na het suc ces van vorig jaar ook dit jaar weer georganiseerd rond de oude Engehnun- duskerk in het oude dorp Velsen. Het ziet er dus naar uit dat IJmuiden zelf dit evenement, dat voorheen jaarlijks op het Marktplein was gesitueerd, voortaan moet ontberen. Aan een kant is dat jammer, aan de andere kant, de kunst markt schijnt in Oud-Velsen een grotere trekpleister te zijn, ook voor mensen buiten de gemeente. Dit jaar wordt de markt op zaterdag 28 augustus gehouden en de tijd dat de kunstenaars er hun werken te koop aanbieden ligt tussen 14.00 en 22.00 uur. HAARLEM. De directie van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf heeft in een vergadering van de raad van toe zicht op Provinciale bedrijven meege deeld, dat de recente droogte de water voorziening in Noord-Hoilland niet in gevaar heeft gebracht. Dat is ook nu nog niet het geval. Namens de landelijke vereniging van hulpverleners sprak de heer A. Spaarga ren woorden van waardering, evenals de heer De Roos, conservator van het Bij- belmuseum te Amsterdam, waaraan een bezoek een vast programma-onderdeed van de heer Laansma was voor het bijbelonderricht. Secretaris Lyklema van IKOS bood tot slot ook zijn felicitaties aan en overhandigde de scheidende jubi laris een enveloppe met inhoud, waarna veel vrienden, bekenden en mensen uit het onderwijs de heer Laansma persoon lijk de hand kwamen drukken. „MAAR”, vervolgt zij, altijd wel iets te wensen over. Die telefooncel dat zien we echt wel als een urgente zaak. Maar ik weet ook niet of het voor de PTT financieel een haalbare kaart is”. De PTT zelf schijnt da>t wat zorge lijk in te zien. Op de afdeling die zich met dengelijke aansluitingen be zig houdt zegt men: „Er is een tijdje geleden een aanvraag geweest voor een cel bij het strand. Die kwam van de gemeente eisen. De PTT heeft er in principe geen bezwaar gegen; het wachten is all'een op de aanleg van leidingen en dat moet de gemeente doen. In elk geval moet zo’n cel voor ons wel rendabel zijn, dus we zijn wel een beetje voorzichtig”. Een telefoontje met de gemeente Velsen leert dat die ranvraag inder daad is ingediend. „Maar”, zo deelt ROND DEZE KUNSTMARKT zullen ook weer andere activiteiten te beleven zijn. Amateurmusici worden bijvoor beeld in de gelegenheid gesteld op vrij willige basis mee te doen aan een muzi kaal gebeuren op de markt, tussen half vier en half zes in de namiddag. Ieder een die iets afweet van notenlezen en er plezier in heeft mee te doen kan deelne men aan een samenspelgroep onder lei ding van Piet Troost, leraar aan de Muziekschool Velsen. ten oepatena zijn voor net vaaraigneias- diploma, dat de leerlingen na afloop ontvangen. De vijfkamp bestond uit een hardloopwedstrijd over 60 m. hoogsprin gen, balwerpen en een behendigheidsoe fening. De rest van de week zal besteed worden aan de onderlinge slagbalwed- strijden tussen de scholen. De meeste strandbewoners hebben elkaar het afgelopen jaar gevonden in een speciaal opgerichte vereniging, waardoor zij de voor hun specifieke facaliteiten konden bereiken. De strandvereniging heeft ook een eigen onderkomen, oorzitter Dep Ros ver telt dat men aan het strand erg gelukkig is met wat er de afgelopen jaren voor de huisjesbewoners bereikt werd, maar in het gesprek komen toch ook nog wensen naar voren. Er is bijvoorbeeld sprake van toenemen de ergernis over het illegale brom- fietsverkeer in het winkelstraatje. Bep Ros: „Het is daar verboden voor bromfietsen, maar de jeugd trekt zich daar weinig van aan en bromt daar vaak met flinke snelheid rond. Dat levert gevaar op voor de volwasse nen, maar vooral voor de kinderen”. In zijn speech tot de heer Laansma, die zijn pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt zei de heer Ockeloen niet te weten of hij nu moest feliciteren of niet. „U bent nu 65 en treedt in een WIE BELANGSTELLING heeft kan daarvoor ook de twee repetitie-avonden volgen in de Muziekschool. Deze worden georganiseerd op vrijdag 25 juni en vrij dag 27 augustus. Het adres is Troelstra- weg 28 in IJmuiden. De te spelen mu ziek is gratis verkrikgbaar bij het V.V.V.-kantoor op het Marktplein in IJ muiden, aan de Muziekschool Velsen en bij de Velser Gemeenschap, Gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 in IJmuiden. Iedere muziek-amateur is welkom HAARLEM. Met ingang van 1 juli verliest de algemene Reclasserings Vere niging regio Haarlem twee bekwame medewerkers die elders zullen gaan werken. Dat zijn de heren J. van Nooi- jen Kooij en J. Vlottes. Vrijdagmiddag om vier uur kan men in het regionaal centrum aan de Kleverparkweg 49 af scheid van beiden nemen. De heer Vlottes is 38 jaar en is in augustus ’69 in Alkmaar gaan werken als bureauleider van het kantoor Alk- maar-Haarlem van het Nederlands Ge nootschap van Reclassering. Hij is de re- classeringsfusie ingegaan als maatschap- pelijk-werkcoördinator bij het regio naal centrum van de ARV. Hij aan vaardt een dergelijke functie per 1 au gustus in de regio Den Bosch waar hij destijds als maatschappelijk werker be gonnen is. De heer Van Nooijen Kooij kwam in ’62 naar Haarlem, na een korte inloop- tijd in Arnhem. Hij is !44 jaar en voor de fusie was hij werkbegeleider van de Katholieke Reclasseringsvereniging. Se dert de fusie is hij teamcoördinator in de werkeenheid Haarlem in de Sant- poorterstraat. Hij wordt maatschappe- lijk-werkcoördinator in Arnhem per 1 augustus. Maandag is volgens de officiële ka lender de zomer weer begonnen en dat betekent onder meer verhoogde recreatieactiviteit aan het strand van IJmuiden. De strandhuisjes zijn weer volop bewoond. Er staan er bij elkaar meer dan negenonderd en dat oudt een permanente groep zonaanbidders van ruim vierduizend mensen in. Daarbij horen veel vaste bewoners van het strand die daar elk jaar weer of geen weer de vrijheid aan de zeezoom opzoeken Dat wordt door de paviljoenhou- ders bevestigd. Het verst gelegen pa viljoen is„Zeebad”. Daar wordt veel gebruik gemaakt van de telefoon. Ook van de toiletten, want op dit deel van het strand zijn geen openba re toiletten aanwezig. „Maar, zo zegt de paviljoenhouder van „Zeebad”, daar ben ik nu al een paar jaar aan gewend. Ik sta hier graag, maar het is wel eens vervelend dat er verder geen sanitaire voorzieningen zijn”. VW-directeur A. Toornen over de strandproblemen„We zijn al een hele tijd bezig over die strandproble men. Die cel, dat ligt moeilijk bij de PTT, en jvat die toiletten betreft bij de afgang Heerenduiinen, het lijkt mij dat het niet zo moeilijk is daar openbare toiletten neer te zetten. Pa viljoen „Zeebad” is wat meer naar het noorden verplaatst en de oude beerput ligt nog op de plaats waar het paviljoen voorheen stond”. Paviljoenhouder Verswijveren van „De Zuidpier” over de gewenste tele fooncel: Natuurlijk staan wij altijd klaar. In noodgevallen ook ’s nachts. We slapen bij het paviljoen en het komt ook dikwijls voor dat je uit bed gebeld wordt. Kijk, verder is het natuurlijk zo dat alle communicatie vanaf het strand onmogelijk is zodra de paviljoens sluiten. Daarom vind ik het plaatsen van een cel wel op zijn plaats. Dat zie ik toch echt wel als een urgente zaak en zeker niet als een loze kreet. Zo’n cel zou inderdaad bij het winkelstraatje moeten ko men”. nieuwe levensfase, maar iedere fase heeft zijn eigen charmes, dus is wellicht toch een felicitatie op zijn plaats”. De locoburgemeester memoreerde, dat de scheidende cathecheet gedurende 40 jaar verschillende functies op godsdienstig terrein heeft vervuld, waarvan de laat ste 12’/s jaar als de man, die bijbelon derricht gaf aan de openbare scholen in de IJmond. „Voor uw werk heeft bijzon der veel waardering bestaan en daarom heeft het hare majesteit de Koningin behaagd u een onderscheiding toe te kennen wegens uw grote verdiensten aan de gemeenschap. onze zegsman mee, daar is bij de PTT afwijzend over beschikt. Nog erger zelfs, de bestaande cel bij de Westlandstraat is weggehaald. En dichterbij het strand, bij de politie post of in het straatje wil de PTT geen cel in verband met het vele stuifzand. De gemeente wil meewer ken maar de PTT wil niet. Een telefoonkabel ligt er al, want de poli tiepost, heeft ook telefoon. Nu is het zo dat de strandbewoners altijd te recht kunnen, bij de paviljoenhouders, voor noodgevallen ook ’s nachts. De praktijk wijst uit dat men daar graag mee werkt”. Aanstaande woensdag houdt we thouder C. Ockeloen een lezing over het plan Zeebad in IJmuiden. De wethouder doet dat ’s avonds om 21.00 in Hotel Royal. Vooraf is daar de jaarvergadering van de VVV, die om half acht al begint. Leden van de VVV Velsen-Zuid zijn welkom. De heer Laansma, die voorbestemd was om agrariër te worden, heeft zich in zijn toen nog jonge leven door het volgen van cursussen bekwaamd voor de functie van godsdienstonderwijzer. Op 26 mei 1936 trad hij voor het eerst op als evangelist in Franeker en een jaar later werd hij benoemd bij de Nederlands ,Het wondt weer een toffe week”, staat op het stencil dat ons aankon- digt dat de sportbond IJmuiden weer start met het „Wopsie Topsie Zomer kamp,,. „Prima kampie” zegt zijn col lega Loes, die zelf eens leidster was. „Daar moet je aandacht aan beste den.”. Het belooft een gezellige boel te worden. Dit jaar gaat het Wopsie Topsiekamp naar Heezerbosch bij Heeze, vlakbij Eindhoven. Van 3 tot en met 10 juli wordt daar gekam peerd in vier- en zespersoons tenten en in die week zullen weer allehande vrolijke spelletjes worden gedaan. Sport en spel, luidt het devies en op het programma staat onder meer: levend ganzebord, dierengeluidenspel bij avond, dropping, speurtochten. Het is weer teveel om op te noemen. Bij mooi weer en waarom zou het dat niet zijn is het heerlijk zwem men in het natuurbad bij de cam ping. Maar, er is ook rekening gehouden met regenweer, want er gaat een echte circustent mee als alternatief. Daarin kunnen dan toch de verschil lende spelen doorgaan. Voor het Wopsie Topsiekamp zijn nog wat plaatsen vrij. Wie mee wil moet zich zo spoedig mogelijk opge ven bij onderstaande telefoonnum mers: Zeewijk: (02550) 12724, Duin- Christelijke Gemeenschapsbond, waar hij aanvankelijk werkzaam was in de drie noordelijke provincies, daarna in Driebergen en tot de mobilisatie in Hen gelo. Na een kort krijgsgevangenschap aan het begin van de oorlog werd de heer Laansma in Doorn benoemd. In maart 1943 veranderde hij van functie en werd hij voorganger bij de Hervorm de Gemeente te Annen. Na twee jaar verwisselde hij Annen voor Zuidlaren, waar hij ook betrokken werd bij de geestelijke verzorging aan de psychiatri sche inrichting. Van 1947 tot 1955 was de heer Laansma in Oosterwolde werk zaam als leider van de evangelisatie en van 1955 tot 1964 in Ter Apei. In die periode was, hij tevens voorzitter van de vereniging van evangelisten in de Ned. Herv. Kerk en hoofdbestuurslid van de Federatie van Hulppredikers. Op 1 janu ari 1964 begon de heer Laansma zijn werkzaamheden als catecheet in de ge meente Velsen. DE MENSEN van de strandvereni- ging zeggen nu: „Waarom voor bijna vijfduizend mensen geen telefooncel aan het strand. In geval van nood kunnen we ’s nachts niet bellen, of we moeten aankloppen bij de strand paviljoens. Een mooie plaats voor zo’n cel is bijvoorbeeld Vlak bij de politiepost, of beneden in het winkel straatje. Daar staat hij dan ook cen traal voor iedereen. Laten ze de strandbewoners zo’n ding cadeau doen in het kader van 100 jaar Noordzeekanaal. naar het strand en weer terug. Na tuurlijk niet voor een simpel griepje, maar dat hoeft ook niet. Trouwens van de gemeente Velsen hebben we ook alle medewerking. Laatst belden we op over tegels voor het clubhuis uur later werden ze al ge in het kader van een landelijke actie wordt aan alle bezitters van verboden wapens tot drie juli de gelegenheid geboden hun wapens in te leveren zonder dat de bezitters naam of andere gegevens aan politie bekend hoeft te maken. Men kan hiervoor dag en nacht terecht op het plaatselijk hoofdbu reau van politie. In Velsen is dat aan de Briniostraat en het Beverwijkse hoofdbureau van politie staat aan de Breestraat. wijk: (02550) 18691, IJmuiden: (02550) 22343, Velsen-Zuid: (02250) 22036 en in Qijk aan Zee: (02517) 293. Het kamp geldt voor kinderen van 9 t.m. 15 jaar en de kosten voor die prach tige week bedragen zeventig gulden. ■W:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7