Directeur Van Vlijmen: Herdenkingsexpositie Henri Boot OPLEIDING MUSICI in Venlo’s Museum Van Bommel IS VOORUITGEGAAN Grotere verspreiding van kunst bepleit Beatle-plagiaat blijkt ergerlijk doorzichtig Kelten nemen uitgelaten afscheid n 8'K i Maar Van Lanschot heefteen goede spaar vorm voor u. Ji de Spaarbrief aan Toonder. Ir 6% 6'4% h tl h II A 1 pi Uw geld heeft’t moeilijk. Evan lanschot jit Wl Ri V TER GELEGENHEID VAN HONDERDSTE GE BOORTEDAG I Rotterdam y J-1 I NVJ PLEIT VOOR VERSCHONINGS RECHT JOURNALIST Nederlandse Opera op Italiaans festival IH W H „Ceilidh” tÜ A COMMERCIEEL STUNTJE MISLUKT Bijvoorbeeld: low LWMa’* l| L F 19 7 6 2 4 JUNI 17 (Van onze kunstredactie) in V A A 1 I i s 1 Iw DONDERDAG 16 I; it Zo’n Spaarbrief aan Toonder kunt u kopen in diverse coupures vanaf f 1.000,-.De looptijd is 12,3,4,5 of 6 jaar.Hoe langer de looptijd die u kiest, hoe hoger de rente die u ontvangt. Dat percentage kan oplopen tot 8%. Aan het eind van de looptijd krijgt u de hoofdsom plus de (rente op) rente inééns in handen. De Spaarbrief aan Toonder is maaréén van de vijf tien verschillende, uitgekiende spaarvormen dieVan Lanschot te bieden heeft. Wilt u ze allemaal leren kennen?Vraag dan om de uitvoerige brochure die we voor u klaar hebben liggen. Rente HAARLEM Henri Frédéric Boot zou, als hij nog had geleefd, volgend jaar 8 februari honderd jaar zijn geworden. Hij, die het gezicht van een hele schildersgeneratie in Haarlem heeft bepaald, leeft in veler herinne ring nog altijd voort als een bijna legendarische figuur. Talloze schilders uit Haarlem en omgeving heeft hij met min of meer straffe hand gevormd en velen zijn hem daarvoor nog altijd dankbaar. Veel liefhebbers van beeldende kunst zijn blij dat ze een werk van Boot in huis hebben, eens deels om de kwaliteit, anderdeels als herinnering aan hem en zijn befaam de atelier in het Klein Heiligland. 1 Coupures f 1.000,- f 2.500,- f 5.000,-en f 10.000,- Looptijd 1,2,3,4, 5 of 6 jaar vast. Rente afhankelijk van de gekozen looptijd. Rente op basis van samengestelde interest. M Henri Frédérique Boot, op de foto tachtig jaar oud, werkzaam in zijn atelier. I AMSTERDAM (A.XP. GPD). De cie OVPrnrtmHn Alle viAr stuken f** nnirprinht fiat R«>ntlPK naar Xodor. fpctiiraInro-Qnicafnr llnn het Amsterdamse (ADVERTENTIE) In de hoofdstad is overigens een comi- is Clutha bankiers CEES STRAUS te opgericht dat de Beatles naar Neder land wil halen voor een hernieuwd op treden. Initiatiefnemers zijn Stad Radio Amsterdam, de zakenman Loe Lap en festivalorganisator Ben Essing. De laat ste twee heren treden voorlopig op als bestuursleden van het comité, dat alle Beatlefans oproept tot steun. en gesubsidieerde in- Het bestuur van de NVJ doet dit opnieuw naar aanleiding van de uitspra ken gedaan door de rechter-commissaris mr. E. Schaardenburg-Louwe Kooyman in het voorlopige getuigenverhoor in de zogenaamde KGB-kwestie. Het NVJ-bestuur meent, da't de pers media en tevens de journalist in te samenleving een dusdanig gewichtige functie vervullen, dat het onbelemmerd Munctiioneren daarvan een belang van een hogere orde is, dan het belang dat foor de rechtspleging wordt gediend. Dat is de essentie van het preadvies dat de Werkgroep Artotheken heeft op gesteld voor de afdeling beeldende kun sten en bouwkunst van de Raad voor de Kunst.Het preadvies moet „uitmonden” in een advies bestemd voor de minister van CRM, die erom gevraagd heeft. Met de verzamelnaam „kunstuitleen” doelt de werkgroep op alle instellingen die kunst in leen, huur of huurkoop aan het publiek aanbieden. Naast de arto- theekmethode bestaan verschillende an dere kunstuitleensystemen. Er zijn nog geen definitieve afspraken, maar het is natuurlijk wel te hopen of te verwachten dat de tentoonstelling ook in Haarlem te zien zal zijn door bemid deling van het Frans Halsmuseum. Het zou een culturele belevenis kunnen wor den, gezien de plaats die Boot in onze gemeenschap heeft ingenomen. ROTTERDAM. De Kelten hebben gisteravond afscheid genomen in de klei ne zaal van De Doelen met een ceilidh, een slotfeest waarop elke deelnemer nog eens in kort bestek mocht laten horen wat hij de voorafgaande dagen ten ge hore had gebracht. Het werd een wat rommelig afscheid, wel opnieuw geken merkt door enthousiasme en inzet, maar het miste toch de intensiteit van de afgelopen dagen. Omdat iedereen uitge laten leek en de spanning voor het eerste optreden achter de rug was, had deze avond in muzikaal opzich het minst om het lijf. komen. Suikers leggen zich tegenwoor dig niet meer zo gemakkelijk vast, heb- wej eens voorkeur voor kleinere ensembles, voor specialisatie op bepaalde instrumenten en voor lesgeven. Hij zette ook een vraagteken bij het instituut „proefspel”. Vanuit de orkesten wordt nooit bij het conservatorium ge vraagd hoe de student-aankomend musi cus heeft gefunctioneerd. Het Koninklijk Conservatorium heeft thans contact met het Residentie-Orkest over een regeling van stage-periodes. De student kan dan de orkestsituatie verkennen en het or kest kan zich beter op de hoogte stellen van de capacieien van de jonge musi cus. De conservatoriumdirecteur ging ook in op de kritiek, dat de afgestudeerden te weinig in de eigentijdse muziek zou den zijn opgeleid. Hij stelde er tegeno ver, dat juist de laatste tien jaar erg veel aan die uitvoeringspraktijk is en wordt gedaan. Hij wees daarbij op pro jecten, waarmee stukken werden uitge voerd die de orkesten niet kunnen uit voeren. Hij geloofde dat het tijd is, dat de orkesten wat dit betreft de hand in eigen boezem steken. de Beatles overnamen. Alle vier staken vage redevoeringen af, waarin veelvuldig het woord Beatles viel. Boven de tafel waaraan zij gezeten waren, hing een groot bord „meet the Beatles”. Op vragen van kwaad geworden jour nalisten, dlie informeerden of het hier geen commerciële stunt betrof, ant woordden de groepsleden met redevoe ringen over liefde, die iedere wereldbe woner in zijn hart behoort te dragen. Het nieuwe album, waar het allemaal om draaide, ziet er bedriegenjk uit. Met grote letters vermeldt een etiket op de hoes „The Beatles”, met daarboven ech ter in piepkleine lettertjes de vermelding „Everyone says they sound like”. Daar onder staat de naam van de groep en van de plaat: „Loving Awareness”. De aanwezigen, die wat nummers van de plaat tijdens de persconferentie hoorden, waren echter unaniem van mening, dat de muziek in niets op de muziek van de Beatles lijkt. AMSTERDAM (ANP). De Neder landse operastichting zal op 26, 27, 28 en 29 juni voorstellingen geven in Spoleto in Italië ter gelegenheid van het festival aldaar. Opgevoerd wordt de korte opera „Der Kaiser von Atlantis” van de Tsje chische componist Viktor Ullmann, waarvan de wereldpremière in decem ber 1975 in Amsterdam werd gegeven. Solisten zijn Meinard Kraak, Tom Hae- nen, Lodewijk Meeuwsen, Rudolf Rui venkamp, Inge Frölich, Roberta Alexan der en Adriaan van Limpt. Dirigent is Kerry Woodward. De regie heeft Rhoda Levine. De vier leden van Loving Awareness tijdens de persconferentie bijeen: van links naar rechts John Turnbull, Mick Gallagher, Norman Watt-Roy en Charlie Charles. De heer Van Vlijmen wilde dit woens dag wel kwijt bij de presentatie van het gedenkboek bij 150 jaar Koninklijk Con servatorium, dat criticus John Kasander samenstelde en de titel „Grepen uit de geschiedenis” meegaf. Het jubileum wordt ook gevierd met een langspeel plaat van het Schönberg-Ensemble, dat onder leiding van Reinbert de Leeuw de Serenade opus 24 en de Suite opus 29 uitvoerde. De plaat werd eveneens ten doop gehouden. De heer Van Vlijmen wees op de kwaliteit van met name de jongste ge neraties blazers en slagwerkers, en naar de ensembles die uit de orkesten voort- (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Beeldende kunst die met gemeenschapsgelden is gekocht, moet ter beschikking komen van die gemeenschap. Daarom moet kunst die via de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) - de vroegere „contra-prestatiere- geling” - in het bezit van de overheid komt, door zgn. kunstuitleeninstellingen verspreid worden onder de gehele bevol king, vooral onder de kansarmen, die nog nauwelijks in aaraking met beel dende kunst zijn gekomen. AMSTERDAM (ANP) Het bestuur ■van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) bepleit in een ver- klaring die onder meer is bestemd voor te minister van Justitie. Van Agt, de toekenning van het verschoningsrecht aan journalisten. -11 Amsterdam, Herengracht 199-201, tel.(020)64477, Paulus Potterstraat 30a, tel. (020) 762801. ’s-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Hilversum, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam, Tilburg, Vught. Er is nog nimmer een werkelijk om vangrijke herdenkingsexpositie met een overzicht van de werken van Boot ge houden. Daar komt nu verandering in. Van 15 januari-27 januari 1977 zal zo’n expositie worden ingericht in het Mu seum Van Bommel-Van Dam in Venlo. Dit museum beschikt namelijk over een vrij groot aantal werken, waaronder het bekende „De inschrijving”, het inschrij ven van een steuntrekker tijdens de crisisjaren tot onderwerp hebbende. In bet algeeen zijn het late werken, die door de heer M. F. van Bommel van Boot zijn verzameld en nu aanwezig in het door hem met de steun van de gemeente Venlo gestichte museum. Daarin is de helft van zijn zeer omvang rijke collectie nu als publiek bezit on dergebracht. De heer L. Alberigs, directeur van genoemd museum en van het Cultureel Centrum in Venlo die ook de stimu lator was van de serie tentoonstellingen van Kees Verwey is thans bezig met het inventariseren van werken van Boot die eventueel in aanmerking komen voor de herdenkings-expositie. Behalve de werken in zijn museum heeft hij na tuurlijk nog veel meer nodig en boven dien een inzicht in wat er eventueel beschikbaar zou kunnen komen. De heer D. Couvee, directeur van het Frans Halsmuseum heeft zijn medewerking toegezegd, omdat hij natuurlijk ook over een aantal werken in zijn collectie kan beschikken. Bovendien is er reeds de medewerking van enige anderen die werk van Boot hebben, waaronder Kees Er zijn volgens de werkgroep geen argumenten tegen het opnemen van BKR-werk in de kunstuitleen: de bevol king heeft er, zoals gezegd, recht op te beschikken over beeldende kunst die met gemeenschapsgeld is gekocht, maar bovendien wordt reeds een deel van het BKR-werk onder de aandacht van grote groepen van de bevolking gebracht door kunstwerken in openbare gebouwen in door de overheid stellingen. DEN HAAG (ANP). Directeur Jan van Vlijmen van het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag deelt niet de opvatting, dat het met de opleidingssitu atie voor musici in ons land ’sc-.t gesteld zou z'ja. Hij meende dat de kwaliteit van de spelt, s sterk vooruit is gegaan sinds twintig jaar. Als er een probleem zit, dan bij de strijkers, maar ons land heeft wel erg veel symfonie orkesten en leeft daarmee ook een beet je boven zijn stand. twee Engelsen, een en iemand uit India, AMSTERDAM (ANP, GPD). De Beatles zijn opgestaan. Althans dat was de teneur van een persconferentie, die woensdagmiddag in Hiltonhotel werd gehouden. Daar pre senteerden zich Zuid-Amerikaan die samen de popgroep Loving Aware- sess vormen. hoger het beter. Muzikaal goede groep die internationaal best mag doorbreken, maar zoals dat bijna steeds met traditionele folkmuziek gaat, zal dat waarschijnlijk wel lang op zich laten wachten. Na afloop kwamen de meeste deelne mers nog bijeen in de foyer om in een gezellig treffen met het publiek opnieuw fiddle en doedelzak ter hand te nemen. Het Keltische slotfeest en een elders in De Doelen gehouden herhaling van „A- merican Salute”, uitgevoerd door het Residentie Orkest, vormden tevens het einde van het Holland Festival. Dat drie weken geleden zeer Amerikaans in Den Haag werd ingezet en met dit gebeuren in Rotterdam nu eens niet een geheel Amsterdamse aangelegenheid is gewor den. Seamus Ennis, de Ierse Zanger en doedelzakbespeler, die maandagavond zo’n fantastisch spel had laten horen, kwam nu beschonken op het toneel. Zang en spel waren dientengevolge on zuiver en soms zelf irritant vals. Waar schijnlijk waren de meeste bezoekers ’s mans kennelijke staat niet gewaar, want hij kreeg voor de meest eenvoudige akkoordjes bijvoorbaat een donderend applaus. Duidelijk serieuzer waren de Schotten, zoals de trotse bagpiper met zijn impo sante instrument dat hij in vlotte para depas meedroeg. En natuurlijk Clutha, een groep van twee fiddlers, bagpiper, gitarist en twee vocalisten met een dan seres. Zij boden het meest spectaculaire gedeelte van deze avond: een sabeldans waarbij sabel en schede (hier hoorden eigenlijk twee sabels te zijn) in een kruis op de grond worden gelegd. Tij dens het dansen in het kruis behoort het sabel niet te worden aangeraakt. Hoe tempo en de sprongen, hoe v- b Verwey, die ook daadwerkelijk meedoet aan de organisatie van de expositie. Hij kent veel werk van Boot en zal mede de uiteindelijke keuze bepalen. Anderzijds moet er van Boot nog veel werk zijn bij momenteel onbekende ei genaars. In sommige gevallen is bekend dat vrienden van Boot werk van hem hadden, maar ze zijn reeds overleden. Het werk zou dan nog in het bezit van de families kunnen zijn. Wie zijn die families en waar wonen ze? De heer Alberigs zou dat heel graag te weten willen komen, zowel met het oog op de expositie als op de uit te geven catalo gus.. Die zal een biografie over Boot bevatten, zoveel mogelijk gegevens over zijn werk en bovendien een inleiding van Kees Verwey. Bij deze dus een oproep aan iedereen in Haarlem en wijde omgeving die werk van Boot bezit, zich te melden bij Museum Van Bommel-Van Dam, Deken van Oppensingel 8 in Venlo, hetzij schriftelijk (liefst opgave van onder werp, jaartal en maten binnen de lijst) of telefonisch, nr. 077-13457. Er is wel haast bij, want het samenstellen van een catalogus is een werk dat maanden vergt. Beeldende kunst, zo vindt de werk groep, moet in het dagelijks woon- en leefmilieu worden geïntegreerd. De kunst uitleen kan als belangrijk beleidsin strument worden gebruikt om eigentijd se kunst werkelijk bij de mensen te brengen. De organisatie van de kunstuit leen moet zodanig zijn, dat er zoveel mogelijk mensen worden bereikt, het aanbod zo breed mogelijk is en er geen financiële beletsels meer mogen zijn om aan de kunstuitleen deel te nemen. Om ook de besteding van de algemene mid delen zo efficiënt mogelijk te doen ge schieden, beveelt de werkgroep met klem samenwerking met provinciale en plaatselijke bibliotheken aan. Persmensen en discjockeys waren naar de persconferentie toegestroomd. I nieuwsgierig gemaakt door de aankondi- I ging van een platenmaatschappij dat de I nieuwe groep via de televisie transatlan- I tisch simultaan zou worden gepresen- I teerd. Er zou een directe televisieverbin- I ding zijn met Los Angeles en New York, I waar de pers aldaar vragen kon stellen I aan de leden van de nieuwe groep. De I transatlantische simultaan-persconferen- I tie bleek echter niet meer dan een I krakerige telefoonverbinding met New I York en een gesloten kleurentelevisde- I circuit in het Hiltonhotel zelf. i De vier leden van Loving Awareness I kondigden aan. dat zij de „toorts” van een verrassend

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17