HULP NAAR E PORTUGAL Kamer waarschijnlijk akkoord INJECTIE VOOR IEPEN Kennedy L RSV krijgt geen 1 Westerterp: uitstel pijlerdam zou een slecht besluit zijn ■d ..MEN ZAG DE DOOD MET OPEN OGEN DICHTERBIJ KOMEN” InÉffi dit „Informatie over Ruim 20.000 echtscheidingen in 1975 achtergehouden” miljoenenorder van Egypte r4 moord op bduwrriahuh o AR, s 9 z ■Ijl 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 JUNI 2 4 DONDERDAG D01 CIA en FBI beschuldigd: Oorlogsgevaar Brazilië beschuldigd Overleden Autonoom Geen motie Ontploffing Gearresteerd Explosie Conferentie Olievervusling Arrestatie Door Inge Crul Woning met over V kom v kijken naar: 10-16 uur o o o z 1 V n: heid van geer gekc D< zei c infoi heid dat gekc r ext n no w verand w.st nnw ono nno zw w.st. wnw DEN HAAG (ANP) Volgens de voorlopige cijfers van het CBS zijn in het afgelopen jaar in Neder land ruim twintigduizend echtschei dingen uitgesproken. In 1974 waren het er ruim 19.000, in 1973 iets minder dan 18.000 en in 1972 iets minder dan 15.000. In de jaren van 1966 tot 1970 bedroeg het aantal echtscheidingen ongeveer 8.400 per jaar. Volgens een publikatie met uitvoerige gegevens over de echtscheidingsproble- matiek die het C.B.S. heeft samengesteld DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp heeft zich gisteren kracht verzet tegen het voorstel van de VVD om de beslissing de bouw van een doorlaatbare pijlerdam in de Oosterschelde definitief op te schorten. Uitstel zou wel de slechtste beslissing zijn die genomen kan worden, zei hij tot VVD-woordvoerder Koning, volgens wie de Kamer door o.a. gebrek aan informatie van buitenaf nog lang niet aan een beslis sing toe is. AMSTERDAM. Abortus is nog altijd in ons wetboek van strafrecht strafbaar gesteld. Er zijn klinieken, er wordt geaborteerd, er wordt niet vervolgd maar dat is een stuk terughoudendheid van het open baar ministerie. Ook een veranderd rechtsgevoel neemt niet weg dat officier en rechter de wet moeten toepassen. Abortus is verboden en in „niet-normale gevallen”, om de woorden van de Amsterdamse of ficier van justitie mr. L. van den Berge te gebruiken, moet het het openbaar ministerie op kunnen treden. Zo’n „niet-normaal” geval was de dodelijke abortus bij een Belgische vrouw in de Sarphatikli- niek in 1974 in de ogen van mr. Van den Berge. Ingeleverd Rijwielvierdaagse Besparingen Overval - - ■uc sa I (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) Vooruitzichten voor zaterdag. wel de 14 mille buitgemaakt. i k Aanhoudend warm tot zeer warm met kans op een lokale onweersbui. 26 30 19 17 0 0 2 0 0 0 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o alleen versterking van de drempel nodig zal zijn, voor welk karwei de geraamde kosten in het bedrag van f 260 miljoen zijn opgenomen. 9-17 uur Lbew Lbew Lbew. onbew onbew lbew onbew Lbew. h.bew onbew' zw.bew. onbew Lbew onbew onbew onbew Lbew onbew onbew Lbew Lbew onbew onbew Lbew onbew onbew onbew h.bew onbew onbew zw.bew onbew geh.bew Lbew zw.bew onbew geh.bew h.bew h.bew onbew onbew onbew 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.3 0 0 0 0 0 0 0 Fur hebbe lucht Airlir Sec van dat Liban sche naar Het mach Beiro van hoofd nadat ten v. CA De L Egypl dat i weg i reeds tinget te ve mach gen v Sov burg uitbr; het een eens i le Zi dat e duize: den g B ren haa hec in Lor mal ken E noe sch I: mil den voo het L Lah is dat Pril Mai sch doe Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis Vee ram a .22, d tie wi Zw; ke k groep zich i die S zwart 30 31 30 34 28 33 26 27 25 33 32 21 26 28 20 27 24 18 17 18 15 17 17 20 16 18 15 15 23 19 15 16 19 13 13 6 14 13 13 16 15 17 15 17 17 12 21 15 15 22 9 16 14 19 18 19 28 28 28 26 29 27 28 27 27 29 23 31 28 25 34 30 29 28 20 28 23 zzo zzo zo zzo zo zzo z zo ozo zzo z n nw w w zo ono w.st. wzw w.st. wzw n zo nw ono w.st nw w.st. nno n w.st. (ADVERTENTIE) en die binnenkort zal verschijnen, is het echtscheidingsniveau in ons land sinds het begin van deze eeuw gestaag toege nomen. Het absolute aantal echtschei dingen steeg van 551 in 1900 tot ruim 20.000 in 1975 en dé frequentie van 7 naar 58 (in 1974) per 10.000 echtparen per jaar. De ontwikkeling verliep niet steeds regelmatig. De meest opvallende verstoring in de stijgende trend vond plaats direct na de Tweede Wereldoor log. De maatschappelijke desintegratie gedurende de oorlogsjaren leidde tot een enorme echtscheidingspiek in 1946. Na 1946 nam de frequentie geleidelijk af en tussen 1955 en 1965 stabiliseerde het niveau zich op ongeveer 22 echtscheidin- VVASHINGTON (Reuter). In Was hington js gisteren het rapport gepubli ceerd dat de inmiddels opgeheven se naatscommissie voor de geheime inlich tingen heeft opgesteld over het officiële onderzoek naar de moordaanslag op pre sident John F. Kennedy. Berge dat er geen politiek in de zaak, wordt gemengd is onjuist. Integendeel. Hij werkt er zelf aan mee. Zegt hij immers zelf niet dat hij het betreurt dat de overheid zich de teugels uit handen heeft laten nemen en heeft toegelaten dat abortusklinieken als casino’s konden gaan werken? En dat de commercie zich meester heeft gemaakt van de abortus praktijken, met alle gevaren van minder bekwame artsen. Brazilië heeft volgens het Venezolaan se parlementslid Amesty een troepen macht van 160.000 man samengetrokken bij de zuidgrens van Venezuela en Guy ana. Zoals bekend bestaat er over dit gebied een geschil tussen beide landen. Venezuela eist alle land ten westen van de rivier de Esequibo op, terwijl de rivier dwars door Guyana loopt. Aantal uren zon: 7 tot 16. Min. temp, omstreeks 17 graden. Max. temp.: omstreeks 28 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Weer in binnen- en buitenland Afspraken ten aanzien van bloedgroep en bloeddruk worden niet nagekomen, evenmin als die over de grens van 12 weken. Ondanks twijfel begint men de behandeling, rekent niet met complica ties. De officier: „De ernst werd niet onderkend”. Het verdere verloop is be kend: de perforatie, het bloedverlies, het uur dat de vrouw in de rustkamer ligt, wat door alle getuige-deskundigen wordt gelaakt. Tenslotte de opname, de vertra gingen daarbij, en het verzuim de gy naecologe van het ziekenhuis goed in te lichten. Zij is het die zegt dat een opname een uur, drie kwartier eerder wellicht de voor zijn men. bestaat nagenoeg geen vooruitzicht bin nen anderhalf jaar daar een woning te krijgen. Hij zal in zijn requisitoir op de tweede zittingsdag van het strafproces tegen de beide betrokken artsen dat „niet-nor- maal” nog door heel wat krassere woor den toelichten. Stelt op een gegeven moment zelfs dat in het meest vergaan de wetsontwerp over abortus deze twee artsen nog onbevoegd moeten zijn van wege hun onbekwaamheid. Attesten die een van hen heeft om zijn bekwaamheid te onderschrijven, verklaringen uit de Oosterparkkliniek en Bloemenhove in Heemstede, schuift hij opzij: „waarde loos". Niemand zal voor de volle honderd percent enthousiast zijn over dit be sluit, maar het plan heeft toch kennelijk zo veel kwaliteit de minister waagde het in dit verband van het project van de eeuw te spreken dat het voor niemand in de Kamer onaanvaardbaar is. Bij -zo veel onrust en tegenstellingen in ons volk een goede zaak, vond hij. De Westduitse vertegenwoordiger van Philips in Oeganda, D. Weitz, is om niet bekende redenen door de autoriteiten in de stad Kampala gearresteerd. Dit is gisteren uit diplomatieke bron in de Oegandese hoofdstad vernomen. Eerder zouden de Duitse zakenlieden Harloch en Meyer zijn gearresteerd. Ook hier is het waarom niet duidelijk. Een ontploffing in de machinekamer van een Russisch schip dat zich voor de kust van Kenia bevond, heeft het leven gekost aan twee Russische matrozen. Een derde zou zwaar gewond zijn ge raakt. Dit is gisteren vanuit Mombasa vernomen. De voorzitter van het Amerikaanse Joodse Nationale Fonds, Maurice Sage,, is dinsdagavond toen hij mevrouw Bet ty Ford een bijbel overhandigde in elkaar gezakt en aan een hartaanval overleden. Dit gebeurde tijdens een ban ket in New York t.g.v. het 200-jarig bestaan van de VS. ROTTERDAM Opnieuw heeft Rijn- Schelde-Verolme een zware tegenslag moeten incasseren. Een Egyptische order voor de bouw van vier vrachtschepen, waarmee een bedrag van ongeveer 200 miljoen gulden was gemoeid, ging aan de neus van het Nederlandse bedrijf voorbij. gen per 10.000 echtparen per jaar. Vanaf 1965 trad opnieuw een stijging in en wel zodanig, dat al in 1973 het hoge peil van 1946 werd overtroffen. Op 1 oktober 1971 trad de Wet Herzie ning Echtscheidingsrecht in werking, waardoor de mogelijkheden om tot echt scheiding te komen werden verruimd. Dit leidde tot een duidelijke versterking van de reeds eerder ingezette toeneming van de echtscheidingsfréquentie, onder meer door het zogenaamde inhaaleffect. In de periode 1946 tot 1974 was onge veer 80 percent van de mannen en 84 percent van de vrouwen bij hun schei ding jonger dan 50 jaar. De gemiddelde leeftijd bij scheiding bedroeg voor man- Is er enig niveauverschil met- toen? vraagt hij zich af. Als je abortus toelaat met restricties dan mag je toch van twee artsen meer zorg verwachten. Ge neeskunde. zo zegt hij tenslotte, werkt op de rand van leven en dood. De arts kan zich ook vergissen. Maar hier is een reeks fouten gemaakt, men zag als het ware de dood met open ogen dichterbij komen. „Het was spelen met het leven van de vrouw op een van de grofst mogelijke manieren”. Morgen worden de pleidooien gehouden. Hij somt de serie fouten op die beide artsen gemaakt hebben. In iedere fase kunnen aanmerkingen gemaakt worden. Bij de intake (de „ontvangst”) zijn er te summiere gegevens van de vrouw geno teerd. Er is geen onderzoek naar de medische voorgeschiedenis, en men kent de hele vrouw verder niet (ook al zeg gen de getuige-deskundigen unaniem op dit punt dat je de serieuze cliënten onmiddellijk herkent). Een onbekende man heeft gisternacht twaalf geweren met munitie ingeleverd bij de Haagse politie in het kader van de inleveractie van het ministerie van Justitie. Tijdens die actie die tot za terdag duurt kan men vuurwapens inleveren zonder straf op te lopen. Voor de Drentse Rijwielvierdaagse, die van 6 tot en met 9 juli egreden zal worden is thans een totale deelnemers- stop ingevoerd voor de start- en finish- plaats Assen. In Hoogeveen is nog wel ruimte. Er wordt naar gestreefd het konink lijk besluit van 10 april 1939, waarbij oorlogsgevaar officieel werd geconsta teerd, zo spoedig mogelijk in te trekken. Dit h eeft minister-president Den Uyl gisteren geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Franssen (PvdA). Uit het antwoord blijkt overigens dat het nog wel even kan duren; een aantal wettelijke voorzieningen moet nog wor den getroffen. overlevingskansen van de vrouw ver groot hadden. De officier vindt het niet reëel van verdachten de schuld nu naar het ziekenhuis te verschuiven. Hij verge lijkt de situatie met een weddenschap tussen twee mannenze duwen een vrouw in het water waarvan ze weten dat ze niet kan zwemmen. Het gaat erop of ze zich misschien nog ergens kan vastgeij pen. Ze verdrinkt. De man nen schuiven de schuld van zich af: er stonden toch genoeg mensen te kijken, die hadden kunnen redden, er had op tijd een ambulance moeten zijn. Nee, verdachten hadden hemel en aar de moeten bewegen voor een sneller transport, zegt de officier. Als het maar een taxi voor hen zelf was geweest, dan had je eens moeten zien, valt hij uit. Zé hebben door „verregaande verslonzing van de behandeling” de vrouw in een situatie gebracht waarin ze praktisch niet meer te redden was. De Haren rijzen hem te berge als hij hoort dat ze zich bekwaam achtten de situatie het hoofd te kunnen bieden. Verhalen van vroeger, breinaalden en zeepsop, daar denkt hij aan. Anthony Provenzano, een van de Ne- wyorkse leiders van de vakbond Team sters van vrachtwagenchauffeurs in de VS. is gisteren gearresteerd omdat hij ervan wordt verdacht in belangrijke mate verantwoordelijk te zijn voor de verdwijning van vakbondsleider James Hoffa in juli van het vorig jaar. MS a 2* De Egyptische onderhandelingsdelega- tie heeft gisteren laten weten, dat de order aan een ander bedrijf zou worden gegund. Om welke redenen Nederland werd gepasseerd, is nog niet duidelijk. In welingelichte kringen in Rome is gisteren vernomeh dat de langverwachte conferentie van Europese communisti sche partijen vrijwel zeker volgende week in Oost-Berlijn gehouden zal wor den. De nu aan Portugal toegezegde hulp valt in drie elementen onder te verdelen, zo heeft het ministerie meegedeeld. Een schenking van 1 miljoen, een lening van 9 miljoen op zachte voorwaarden en een schenking van 5 miljoen voor de bevordering van de werkgelegenheid in sterk achtergebleven gebieden in het land. Dé schenking van 1 miljoen ge schiedt in de vorm van technische hulp, beschikbaarstelling van onder andere Nederlandse deskundigheid aan twee on derwijsinstituten en twee landbouwpro jecten. In de onderwijsprojecten zal de nadruk worden gelegd op landbouw voorlichting. Ten aanzien van het kostenaspect gaf Westerterp de Kamer toe dat het plan niet geheel binnen de financiële voir- waarden is gebleven. Er is een over schrijding van 23 miljoen, nog los van vijf percent extra onvoorziene uitgaven. Bjj de opstelling van de begrotingen en de kostenramingen zijn vanaf het begin de aannemers betrokken geweest, die staan volledig achter de uitvoeringssche- ma’s. Zij menen zelfs dat belangrijke besparingen kunnen worden bereikt, zo hebben zij laten weten. Een met een plastic zak gemaskerde man heeft gistermiddag bij een overval op een postagentschap in Rijnsaterwou- In de christendemocratische fracties bleek een aantal leden door het betoog van de minister niet gerustgesteld over de in hun ogen aanzienlijke kostenover- schrijding. Desondanks besloot men het de bewindsman niet al te moeilijk te maken en geen motie in te dienen waar in de kostenoverschrijding werd veroor deeld'. Wel kwam uit het christendemo cratische kamp een motie-Schakel waar in als oordeel Werd uitgesproken dat verdere verhoging van de kosten van de primaire dam met rond f 260 miljoen zou leiden tot het in werking treden van de ontbindende financiële voorwaarde. Men wilde dus niet verder gaan dan de aanleg van de dam met het kleine doorstroomprofiel van 11.500 m2. Minister Westerterp concludeerde hieruit dat de Kamer in elk geval in stemt met de bouw van de dam zoals door de regering is voorgesteld en dat uiterlijk volgend voorjaar dë beslissing zal vallen over de vraag, of een groter profiel gewenst is. De motie-Schakel werd aangenomen met 71 tegen 58 stemmen. Voor de motie stemden de fracties van KVP, ARP, CHU, VVD. DS’70, SGP en GPV. dergaan, omdat ze zijn aangetast door een soort luis, die de poriën doet dichts libben. In totaal zullen zo’n duizend bomen worden behandeld. Het karwei, dat door tien man wordt uitgevoerd, moet in een paar dagen geklaard zijn. Westerterp meent dat nu een afgerond voorstel op tafel ligt voor de bouw van een pijlerdam met een doorstroomprofiel van 11.509 m2, dat zestig percent van het getij in de Oosterschelde in stand laat. Vergroting van de doorstroomope- ning tot 20.000 m2 zal een autonome beslissing vergen. De hiervoor benodigde 260 miljoen vallen buiten de ontbinden de voorwaarden die de Tweede Kamer in 1974 accepteerde. Vanuit Zeeland ?ls nadrukkelijk ge vraagd de mogelijkheid van het 20.000 m2-pröfiel te onderzoeken. Afweging van veiligheids- en milieu-aspecten te gen het kostenaspect zal noodzakelijk zijn. Voor bepaalde milieubelangen zou een kleine doorstroomopening beter zijn. Dat VVD-Kamerlidl Koning bij ver- griting van de doorlaat automatisch uit gaat van de noodzaak van een tweede stormvloedkering noemde de minister onjuist. Het laat zich aanzien dat dan Officier eist gevangenisstraf tegen artsen abortuskliniek VRIJDAG 25 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 4.21 uur onder 21.05 uur Maan op 2.53 uur onder 18.57 uur In het rapport van 106 bladzijden wordt kritiek geoefend op de CIA en de FBI, omdat zij informatie van vitaal belang aan de commissie-Warren, die met het officiële onderzoek werd belast, heeft onthouden. De commissie zou heel anders te werk hebben kunnen gaan, aldus het rapport, als zij in november 1963 had geweten dat er Amerikaanse samenzweringen be stonden tegen het leven van premier Castro van Cuba en er Cubaanse con necties waren met de moordenaar van de president. Lee Harvey Oswald. In het senaatsrapport staat dat geen bewijs is gevonden voor het bestaan van een moordkomplot, maar wel voor het gedeeltelijk falen van het onderzoek. „De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht dat hoge functionarissen van beide diensten bewust besloten niet alle mogelijk belangrijke informatie t e verstrekken”, aldus het rapport. WEERRAPPORTEN uo ,.g -- o Op de Willemsparkweg in Amsterdam is men begonnen iepen te injecteren met de speciale vloeistof Ferrum 10”. Deze stof zorgt ervoor dat de poriën van de bomen zich verwijden. Alle iepen in de hoofdstad zullen deze behandeling on- nen en vrouwen respectievelijk ongeveer 39 en 36 jaar. Wordt gekeken naar de leeftijd bij huwelijkssluiting van de ge scheiden personen, dan blijken de echt- scheidingskansen het grootst voor diege nen, die bij hun huwelijk jonger dan twintig jaar waren. Het meest stabiel zijn de huwelijken, waarvan de partners bij huwelijkssluiting beiden tussen 25 en 29 jaar oud zijn. Naarmate de leeftijd bij huwelijk stijgt, neemt zowel voor mannen als voor vrouwen ook de kans op echtscheiding toe. Het leeftijdsver schil van de partners speelt eveneens een rol. De echtscheidingsfrequentie is groter naarmate de leeftijd van de, echt genoten meer uiteen loopt. DEN HAAG (ANP). Tijdens het overleg dat deze maand in Lissabon plaatsvond, heeft Nederland aan Portu gal hulp toegezegd voor een totaal van f 15 miljoen. Deze hulp wordt uit ont wikkelingsgelden betaald en valt buiten de steun die Nederland via de Europese Investeringsbank aan Portugal verleent. De serie gemaakte fouten, waarover straks meer, het onvermogen in een precaire situatie juist te handelen, en dan nog de „brutaliteit” om te zeggen dat er geen fouten zijn gemaakt en men wel kundig is, brengen hem tot de eis van onvoorwaardelijke gevangenisstraf fen. Drie maanden tegen de een, twee weken meer tegen de ander Waarom? .Ómdat deze de Sarphatikliniek in no vember ’74 weer korte tijd heropende, omdat hij ook volgens hem de meeste beslissingen nam in de dodelijke abor tuszaak. Hij wil geen ontzeggingen uit het medische ambt vragen, dat kan de tuchtraad beter beoordelen. Zoals be kend schertste deze de artsen een half jaar, een uitspraak waartegen beroep is aangetekend. Wel vraagt hij daartoe gewettigd door de Hoge Raad inbe slagname van de apparatuur van de sinds ’74 gesloten kliniek. De officier van justitie zegt in zijn requisitoir heel duidelijk dat het niet om zijn persoonlijke mening over abortus gaat. Toch kan hij het niet vermijden, de grens van 12 weken is niet als politieke, maar als feitelijke constatering in de dagvaarding opgenomen, „hoewel ik dat arbitral’ vind, je aborteert of je aborteert niet”. En, in reactie op dr. Wongs (directeur Oosterparkkliniek) po- sitieve uitlatingen over abortus: „een heilloze weg”. Hij haalt een artikel aan met parallellen naar de oorlogstijd. Dr. Wong reageert koeltjes, onderscheidt do den uit straf of dn oorlog van doden uit mededogen, zoals bij euthanasie of abor tus. Zegt dat het laatste meer door humanisten dan fascisten wordt gedaan. Ook de opvatting van mr. Van den De Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders heeft ruim 10.000 belangstellenden een woning in Almere-Haven in huisvestingsadministratie opgeno- Voor de meesten van die 10.000 De St. Laurensrivier, op de grens van de VS en Canada, is gisteren ernstig vervuild door enkele duizenden tonnen ruwe olie die uit een tanker stroomden De tanker was op een zandbank gevaren en lek geraakt. Voor dieren- en planten leven zullen de gevolgen van deze ramp heel ernstig zijn, zo vreest men. In een vlasverwerkende fabriek in Zmigrod in Polen zijn dinsdag acht werknemers gedood en 17 gewond toen bij een explosie het dak en twee muren instortten. Het ongeluk gebeurde doordat de air conditioning ontplofte. Voorstanders van een open Ooster schelde leden van PvdA, PPR en D'66 wees hij op het ernstige tijdver lies dat dijkverhogingen met zich mee brengen. Het werk zou negen jaar later voltooid zijn, een veel grotere ingreep in het landschap teweegbrengen en boven dien geen volwaardig veiligheidsalterna- tief vormen. Nijverheidsweg 27 Haarlem 023-319120 (8 lijnen) Volg ANWB-borden Waarderpolder en Bouwmatron wegwijsborden 5 min. van afslag Haarlem autobaan Alkmaar/Schiphol Openingstijden: alle werkdagen zaterdag

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2