Beschuldigingen in commissie van Verenigde Naties: Amerikaans veto treft Angola’s Luchthaven Beiroet weer in gebruik Giscard en Callaghan eens per jaar bijeen Ook België verdeeld over aanpak abortusvraagstuk Herrie om koninklijk Fanfani wil coalitie met socialisten geschenk Meijer wil verdrag voor Waddenzee R V VN-lidmaatschap 1 donderdag DAPCEVIC ARABISCHE VREDESTROEPEN ONDERWEG Besluit tijdens bespreking in Londen: Geen eensluidend advies van commissie CONFRONTATIE HERVERKIEZING VERTRAAGT ZAAK TEGEN SACCUCC1 door mco scheepmaker 1976 2 4 JUNI BINNEN- EN BUITENLAND 3 EEG J iar Verwoest igd den fing eerd losie entie liling statie leverd 'z' 1 - verval 1 oning laagse NEW YORK-JOHANNESBURG (Reuter, UPI, AFP) De anti-apart- heidscommissie van de Verenigde Naties heeft gisteren kennis genomen van de beschuldiging dat bij de recente rassenonlusten in Zuid-Afrika geen 140 „maar duizend of meer” zwarte Afrikanen om het leven zijn gekomen. De rapporteur van de commissie, Nicasio Valderrama van de Filippijnen, zei op een bijeenkomst van het achttien leden tellende orgaan, dat volgens informatie die uit Zuid-Afrika is ontvangen door het centrum tegen apart heid, van de Verenigde Naties, „leiders van de zwarte bevolking schatten dat ongeveer 1.000 Afrikanen in het recente bloedbad om het leven zijn gekomen”. 'W, 'ff» J ge In Zuid-Afrika zouden veel meer doden gevallen zijn bij onlusten en van de een keer per jaar Het landgoed Gatcombe Park. 'o auto- J- ENRICO BERLINGUER Zij delen echter de mening bondskanselier, ne is 'achte inisti- gende wor- s van rnstig onnen mden varen mten- ramp ie Ne- Team- in de at hij igrijke >or de James ïrnacht ïleverd er van ie van tot za- vapens iskerde overval erwou- Een ander meningsverschil: dertien le den van de staatscommissie menen dat de vrouw uiteindelijk zelf de beslissing over abortus dient te nemen. De minder- James Callaghan en Ciscard d’Estaing poseren voor de fotografen in de ambtswoning van de Britse premier. LONDEN (DPA). De Franse presi dent en de Britse premier zullen voor taan regelmatig eens per jaar bijeenko- Volgens staatssecretaris Meijer waren de Denen erg ingenomen met de Neder landse plannen om de Waddenzee als natuurmonument te behouden. Zoals be kend is het ministerie van CRM in mei met de procedure gestart die ertoe moet leiden dat de Dollard wordt aangewezen als natuurmonument. Daarnaast is er de regeringsnota over de Waddenzee. amer >r de .even ozen. ge- ibasa anse ;e,. is Bét- in inval ban jarig nk- rbij sta ren. Uyl het Uit het ntal vor- lan- >en- :ken ïuy- dit den. van de iet on u- an it- en ise t. dp m, en ng en >or nd iet te ip, ire ni po de w- jerpol- lenden zen in pgeno- 10.000 it bin- ling te ’se, die en zal lemers- finish- og wel van i niet en in tit is i de erder irloch ier is Opmerkelijk verschil met de Neder landse wetsontwerpren inzake abortus is, dat de Belgische staatscommissie geen termijn noemt waarbinnen abortus le gaal mogelijk moet zijn. Als men een termijn stelt, komen er toch weer illega le zwangerschapsonderbrekingen, aldus een commissielid in een toelichting. Sterker nog, op de dag dat het proces begon sprak ik een journalist in Belgra do die het onwaarschijnlijk achtte dat er überhaupt een proces tegen Dapcevic zou worden gevoerd. Hij zei dat het hem niet zou verbazen als Dapcevic inmiddels geruisloos was afgevoerd naar de Sov jet-Unie, waar hij enkele jaren gewoond heeft na zijn ontsnapping in 1956 uit Joegoslavische gevangenschap, en waar hij (naar mag worden aangenomen) zijn politieke basis heeft. Er waren de laatste tijd, aldus die journalist, nogal wat on duidelijke Joegoslavisch-Russische be sprekingen geweest en omdat een proces tegen Dapcevic onvermijdelijk tegelijk een proces tegen de USSR zou worden en geen van beide partijen daar momen teel baat bij had, leek het hem heel waarschijnlijk dat Dapcevic als steen des aanstoots naar Rusland was getrans porteerd, in ruil voor wat beloften van beterschap van de kant van de Russen. De linkse Labourleden eisten een extra belasting voor de welgestelden. Buckingham Palace maakte giste ren bekend dat de koningin voor haar dochter en schoonzoon het 295 hectare grote buiten Gatcombe Park in Gloucestershire ten westen van Londen koopt van lord Butler, voor malig minister van binnenlandse za ken. Deze was opgeheven door het oude parlement om zijn berechting mogelijk te maken. De Italiaanse justitie heeft SCHIPHOL (ANP). Staatssecretaris Meijer van CRM wil zien te komen tot een verdrag tussen Nederland, Denemar ken en Duitsland waarin deze drie lan den gezamenlijk de verantwoordelijk heid dragen voor het behoud van de Waddenzee als natuurmonument. De Ne derlandse staatssecretaris heeft dit gis termiddag op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit de Deense hoofdstad Ko penhagen. Hij heeft daar tegenover de Deense autoriteiten de Nederlandse plannen ten aanzien van het Nederland se deel van de Waddenzee uiteengezet. De Russen zaten niet om een proces- Dapcevic verlegen omdat ze toch al met groot wantrouwen de hartelijke betrek kingen tussen Tito en de communisti sche partijen van Frankrijk en Italië gadeslaan, volgens het motto: „Al te onafhankelijk is buurmans gek”. En Joego-Slavië had geen behoefte aan een confrontatie met de Sovjet-Unie omdat Tito (die blijkens de journaalbeelden flink is afgeslankt en zo te zien nog jaren mee kan) toch eens moet sterven. Ik sprak in Zagreb weliswaar een schrijver die op de gebruikelijke vraag wat er zou gebeuren als Tito kwam te overlijden antwoordde: „De Kroaten hebben zich drieduizend jaar zonder Tito kunnen behelpen, dus ik zou niet weten waarom dat in de toekomst ook niet zou kunnen” (Tito is van oorsprong een Kroaat), maar niemand sluit de moge lijkheid uit dat na Tito’s dood Joego slavië van de ene op de andere dag in een nieuw Ulster of Libanon verandert. En wie grijpt dan in, opa de gemoederen te sussen? Vadertje Rusland. k in acht toen nuren iordat Engeland om zijn uitlevering verzocht. De herverkiezing van Saccucci bete kent dat het nieuwe parlement de hele procedure van het opheffen van de par lementaire immuniteit van voren af aan moet beginnen. Andere zaken die door de verkiezingen zijn vertraagd betreffen oud-premier Mariano Rumor en de oud-ministers van defensie Luigi Gui en Mario Tanassi, die onder verdenking staan smeergelden van de Amerikaanse Lockheedfabriek te hebben aangenomen. Zij zijn alle drie in het parlement herkozen. Niet herkozen is echter Giuseppe Co- dacci Pisanelli, lid van de parlementaire commissie die de Lockheed-affaire on derzoekt. Hij verklaarde zich nu niet meer gerechtigd te achten verslag uit te brengen aan de commissie over het be zoek dat drie leden van de commissie onlangs aan de Verenigde Staten hebben gebracht, om daar bewijsmateriaal te verzamelen. Volgens politici kan dit tot gevolg hebben dat de commissie het verhoor Van Rumor, Tanassi en Gui, dat vandaag zou beginnen, moet uitstellen tot het nieuwe parlement een nieuwe commissie heeft beoemd en dat kan wel eind juli worden. De bij de rassenonlusten veroorzaakte materiële schade door brandstichtingen en plunderingen bedragen volgens voor zichtige schattingen ongeveer 30 miljoen rand (ongeveer 130 miljoen gulden)’ In Soweto en andere zwarte woonge bieden zijn bij de brandstichtingen alle Dertien leden van de Veiligheidsraad, waaronder Engeland, Frankrijk, Italië en Japan, stemden voor de aanbeveling, China nam niet aan het debat deel. Diplomatieke kringen bij de Verenigde Naties menen dat de ware reden voor het Amerikaanse veto ligt in de binnen landse politiek van de Verenigde Staten. President Ford zou vrezen dat Ameri kaanse steun aan toelating van Angola, hem zou schaden in de strijd tegen zijn republikeinse mededinger Ronald Rea gan. De Verenigde Staten hadden aange drongen op uitstel van de stemming, maar Angola had gevraagd zijn aanvra ge nu te behandelen. Veel slachtoffers zijn volgens Valder- rama gedood door kogels van het kaliber .22, die niet door de Zuidafrikaanse poli tie worden gebruikt. Zwarte leiders hebben gezegd dat zul ke kogels worden gebruikt door een groep „waakzame blanke burgers” die zich de „burgerreservisten” noemen, „en die Soweto mochten binnengaan om de zwarten te vermoorden”. CAIRO, BEIROET (UPI, Reuter). De Arabische Liga heeft gisteren in de Egyptische hoofdstad bekendgemaakt, dat meer Arabische vredestroepen op weg zijn naar Libanon om het zich daar reeds bevindende Syrisch-Libische con tingent van naar schatting duizend man te versterken. De internationale vredes macht zou uiteindelijk een sterkte krij gen van ongeveer 6000 man. Soweto is de negerstad bij Johannes burg waar de onlusten vorige week uitbraken. George Houser, directeur van het „American Committee on Africa”, een anti-apartheidsbeweging, zei even eens op de vergadering dat uit onofficië le Zuidafrikaanse bron was vernomen dat er geen 140, „maar waarschijnlijk duizend of meer doden” en „vele duizen den gewonden” waren. Terwijl gisteren de eerste Boeing de „Middle East Airlines” op de luchtha ven van Beiroet landde vanuit Athene, woedde de strijd in andere delen van de Libanese hoofdstad rondom linkse encla ves in rechtse christelijke wijken. Linksen en Palestijnen verklaarden gisteren, dat rechtse aanvallen op het Palestijnse Vluchtelingenkamp Tel Al- Zaatar dinsdag drie keer waren afgesla gen en dat de beschieting van het kamp voortduurde. Geschoten werd gisteren eveneens tussen linkse en rechtse dis tricten in andere delen van Beiroet. Naar schatting zijn de afgelopen 24 uur in Beiroet meer dan 100 mensen om het leven gekomen en 225 gewond. Een Palestijnse functionaris heeft gis teren in Cairo gezegd, dat Syrische auto riteiten een Saoediarabische legergroep, die in de Syrische hoofdstad is, verhin dert naar Libanon te gaan om zich te voegen bij troepen van de Arabische vredesmacht. Het belangrijkste geschilpunt tussen de meerderheid van dertien leden (waar onder twee katholieken) en de minder heid van twaalf leden van de commissie betreft de redenen waarom abortus zou moet worden toegestaan. De meerder heid meent dat er naast fysieke en psychologische redenen, die de vrouw in kwestie zelf betreffen, ook sociaal-eco- nomisdhe factoren kunnen zijn die abor tus wenselijk, en dus legaal, moeten maken. De minderheid wil hiervan niets weten. In een vraaggesprek met twee ver slaggevers van het persbureau UPI gaf Fanfani echter te kennen dat de DC hoopt de socialisten (PSI) te kunnen overreden terug te komen van hun wei gering zitting te nemen in een kabinet als daarin geen communisten zouden worden opgenomen. Een coalitie van DC en PSI zou geen voldoende meerderheid in het parlement hebben. Men speculeert echter dat wel licht andere partijen de basis van het kabinet zouden kunnen verbreden of dat de communisten een dergelijke regering zouden „gedogen”. Enrico Berlinguer, de leider van de communistische partij, zei in een giste ren gepubliceerd interview dat de PCI personenregisters verwoest. Hierdoor is het voor de autoriteiten niet meer moge lijk controle op het gaan en staan van de zwarten in deze gebieden uit te oefenen. De politie van Witbank in Oost-Trans- vaal heeft gisteren bekendgemaakt dat ze beslag heeft gelegd op een groot aantal in Bantoe opgestelde vlugschrif ten, waarin de bijna 40.000 arbeiders van die stad, van wie ruim 4.000 zwarten, worden opgeroepen tot een staking uit solidariteit met de slachtoffers van de incidenten in Soweto. De staking zou vandaag gehouden moeten worden. LONDEN (Reuter). In linkse Labourkringen in het Britse lagerhuis is deining ontstaan over het bericht, dat koningin Elizabeth haar dochter Prinses Anne en haar schoonzoon Mark Phillips, een landgoed van naar schatting 750.000 pond sterling cadeau doet. In de centra van de rassenonlusten, bij Johannesburg en Pretoria, was de rust gisteren nagenoeg teruggekeerd. Al leen in een zwart woongebied bij Klerksdorp vuurde de politie waarschu wingsschoten af bij een betoging van werd een aantal gebouwen in brand gestoken. Er waren gisteren echter geen meldingen van nieuwe dodelijke slacht offers. De huidige Belgische abortuswetgeving verschilt in principe niet veel van de bestaande Nederlandse wet inzake abor tus. Net als in Nederland worden onder brekingen van zwangerschappen tot drie maanden in België oogluikend toege staan. heid wil dat de arts die de vrouw heeft onderzocht, mee beslist. De gehele commissie is van oordeel dat een vrouw die abortus wenst, een verzoek daartoe moet indienen bij een team van deskundigen, bestaande uit een arts, een psycholoog en een sociaal des kundige. Dit team moet binnen acht dagen rapport uitbrengen, en dit rapport dient ook aan de vrouw zelf ter beschik king te worden gesteld, aldus de com missie. Die desertie bestond hierin (ik herhaal het nog maar even), dat hij de opdracht om de anti-Titoïstische, pro-Russische kolonel Vlado Dapcevic te doden niet opvolgde, maar integendeel Dapcevic op de hoogte bracht van zijn opdracht. Dapcevic werd ruim anderhalf jaar daarna door de Joegoslavische geheime dienst uit Boekarest ontvoerd en naar Belgrado gebracht. Afgelopen maandag 21 juni is in Belgrado het proces tegen Dapcivic begonnen, zonder dat de Joego slavische kranten daar (althans tot en met dinsdag 22 juni) melding van heb ben gemaakt. Met een vertraging van vier dagen meldden de Joegoslavische kranten van 19 juni op gezag van het Joegoslavische agentschap Tanjug dat de Joegoslaaf Slobodan Mitric „eergisteren” tot acht tien jaar was veroordeeld wegens het doden van drie Joegoslaven in Amster dam. „Hoewel er naar ieders overtuiging sprake was van een afrekening in de onderwereld, heeft Slobodan Mitric het trachten voor te stellen alsof er van een politieke strijd sprake was geweest”. Alle kranten beperkten zich tot het zelfde bericht van Tanjug, dat blijkbaar eerst door een zeef van hogerhand had moeten gaan voordat het met zoveel vertraging en een leugentje om bestwil („Amsterdam, 19 juni, eergisteren”) in deze vage bewoordingen mocht worden gepubliieerd. Zoals u zich herinnert heeft de rechter bij de aanvang van het tweede proces tegen Karate Bób gezegd, dat de rechtbank er, in tegenstelling tot bij het eerste proces, nu van overtuigd was dat er inderdaad sprake was van een politieke affaire, en ook dat Bob Mitric reden had bevreesd te zijn voor represailles van de zijde van de Joegos lavische geheime dienst, nadat hij uit deze dienst gedeserteerd was door enkele opdrachten niet uit te voeren. parlementaire onschendbaarheid matisch is hersteld. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Het abortusvraagstuk houdt niet alleen de Nederlanders, maar ook de Belgen verdeeld. De „staatscom missie voor ethische zaken” kon niet tot een eensluidend advies aan de Belgische regering komen over herziening van de abortuswetgeving in België, zo bleek gis teren. Het feit dat Tito, via het proces- Dapcevic, blijkbaar toch de confrontatie met de USSR aandurft, wijst of op blufpoker, of op innerlijke kracht, en doet in ieder geval denken aan 1948 toen hij de breuk met de Sovjet-Unie for ceerde. Alles is natuurlijk beter dan een gerussificeerd Joego-Slavië. In het film journaal dat deze week in de Joegoslavi sche bioscopen draaide, zag je een uit voerige reportage over de militaire grensbewaking, met patrouillerende sol daten met verrekijkers waarmee zij aandachtig in de verte tuurden. Waar heen zij keken was niet te zien, maar de boodschap was duidelijk: wij willen geen Russen over de vloer. Secretaris-generaal Machmoed Riad van de Arabische Liga heeft verklaard, dat Soedanese troepen via Syrië naar Libanon worden gevlogen. Een Somali sche groep von honderd man wordt ook naar Libanon gezonden. Het eerste contingent van de vredes macht bereikte enkele dagen geleden Beiroet en is gelegerd in de nabijheid van de luchthaven van de Libanese hoofdstad, die gisteren werd heropend nadat zij zestien dagen lang was geslo ten wegens de burgeroorlog. „geen haast” heeft om in de regering te g komen. Als de christen-democraten een kabinet willen vormen met externe communistische steun en bereid zijn de ii communisten te raadplegen in politieke kwesties, zou zijn partij een dergelijk voorstel met „de nodige aandacht” be- studeren. In het eerder genoemde interview zei Berlinguer: „Velen legden onze voorstel- len tijdens de verkiezingscampagne uit als een sterk verlangen aan de regering deel te nemen. Maar we verlangen niet en we hebben geen haast”. Volgens Berlinguer heeft het land een regering nodig die „zaken zal verande- ren, die een begin zal maken met ver- nieuwing en dat kan niet worden ver- richt zonder een positieve relatie met de communistische partij”. Door de uitkomst van de Italiaanse i verkiezingen zijn zaken tegen enkele leden van het parlement vertraagd. Een hertelling van de stemmen wees gisteren uit dat Sandro Saccucci, de in Londen gearresteerde neo-fascist die ervan wordt beschuldigd betrokken te zijn bij de moord op een jonge Italiaanse com munist, is herkozen voor de kamer van afgevaardigden. Dit betekent dat zijn ROME (Reuter, UPI). De leider van de Italiaanse christen-democratische partij (DC), Amintore Fanfani, heeft verklaard dat zijn partij wel een coalitie wil met de socialisten, maar dat deelne ming van de communisten aan een DC- regering uitgesloten is. Hij zei dat de christendemocraten openstaan voor een „dialoog” met de communisten, maar dat er geen „rolverwarring” moet zijn tussen de regeringspartij en de communistische oppositie. De socialistische parlementsleden noemden de mededeling „bijna schaamteloos vertoon van rijkdom”. Indertijd heeft de koninklijke fa milie meer geld gekregen, verklaar den ze, omdat men het had doen voorkomen alsof zij „op de rand van het bankroet zweefde”. geregelde vluchten op Europa, het ge bied van de Perzische Golf, Amman Cairo. van de Westduitse bondskanselier, Helmut Schmidt en diens minister van buiten landse zaken, Hans-Dietrich Genscher zoals door hen is kenbaar gemaakt aan de Zuidafrikaanse premier Vorster en zijn minister van buitenlandse zaken Muller bij hun bezoek aan Bonn, zo is gisteren in EEG-kringen in Brussel verklaard. De Westduitse regering heeft de Zuid afrikaanse apartheidspolitiek veroordeeld en haar gasten uit Pretoria verzocht deze te beëindigen. De negen lidstaten van de EEG heb ben geen enkel besluit genomen over - - een gezamenlijke stap bij de regering scholieren en in enkele andere plaatsen Van Zuid-Afrika naar aanleiding van de -1 een aantal gebouwen in brand recente bloedige onlusten in dat land. NEW YORK (Reuter, AFP). De Verenigde Staten hebben gisteravond hun veto uitgesproken over toelating van Angola tot de Verenigde Naties. Washington maakte bezwaar tegen de „voortdurende aanwezigheid en de in vloed van Cubaanse troepen” in Angola. Zonder een aanbeveling van de Veilig heidsraad waarin de VS gebruik maakten van hun vetorecht kan de algemene vergadering van de Verenigde Naties geen nieuwe leden toelaten. Functionarissen van de luchthaven hebben meegedeeld, dat de Libanese luchtvaartmaatschappij „Middle East Airlines” vandaag hoopt te beginnen met men voor gemeenschappelijk overleg. Dit zijn Valery Giscard d’Estaing en James Callaghan gisteren tijdens hun besprekingen in Londen overeengeko men. Ook de ministers van buitenlandse zaken van de twee landen zouden min stens een keer per jaar voor aparte gesprekken bijeen moeten komen. De andere ministers van de beide landen, in het bijzonder de ministers van binnenlandse en economische zaken en die van financiën, energie, industrie, defensie en handel komen „periodiek” bijeen teneinde het beleid der twee re geringen beter op elkaar af te stemmen. In een gemeenschappelijke Frans- Britse verklaring heet het, dat Giscard en Callaghan zich ervan bewust zijn, „dat het lidmaatschap der beide landen van dezelfde Europese gemeenschap nieuwe banden tussen hen schept”. Zij zijn vastbesloten, door overleg de sa menwerking van de beide regeringen te versterken. Een van de voornaamste onderwerpen bij de gesprekken tussen Giscard en Callaghan was de toekomst van Europa en in het bijzonder het rapport van de Belgische premier Tindemans. Naar verluidt heeft Callaghan met zijn Franse gast onder andere gesproken over de vraagstukken, die de Britse regering heeft op te lossen met betrek king tot rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement en ook over de aanspraak van vertegenwoordigers van Schotland en Wales op een passende vertegenwoordiging. Callaghan sprak verder over de nieu we Britse eisen aangaande een eigen exclusieve visserijzone van 50 mijl ron dom de Britse kusten. Deze vereisen nieuwe onderhandelingen binnen de EEG.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3