Halfslachtige behandeling brief van topambtenaar Misverstand tussen IJ mondgemeenten Na vakantie eerste paal lts-Blinkerd Examens KOELE RESTAURATIEKLUS IN GROTE KERK blij met sportraad viering in Josefkerk Steun voor Lichtboei H Gemeenteraad Muzikale Sf 1 —h 11 OVER VERLENGDE COENTUNNELWEG 700 jaar markt Centrum nog één keer in teken van I I I I oor lil ifffl V R IJ D A G BEVERWIJK-HEFMSKERK 2 5 JUNI 1976 10 Protest Monddood L DM I I M. I I I I I I I I -! I 1 I I I I I I I I I I I Eenzijdig Rijstebrijberg T Door kwestie van dubbelfunkties nu ook al duel in college (Van een onzer verslaggeefstes) (Van een onzer verslaggeefsters) M1- uds WETHOUDER H. ROOZEN J. VERHOEVEN (PVDA) 3rd (Van een onzer verslaggevers) nu (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) blematisch te zijn Neeft J. J. een gesprek te positief worden leze aan aar- nen- sset rips land BEVERWIJK. Het bureau van het Samenwerkingsorgaan voor Bej aarden - werk in de Moenstraat is wegens vakan tie tot 9 augustus gesloten. Vanaf die datum zal de nieuwe projectleider, F. Kroonsberg, aanwezig zijn. Maar burgemeester H. Nielen stond als voorzitter van de raad toch toe, dat de heer P. Verduin (CDA) meldde, dat hij zich niet kon herinneren, dat er ooit eerder een dergelijke brief van een top ambtenaar op tafel is gekomen en als zijn oordeel uitsprak dat de PvdA-frac- tie op een ontoelaatbare wijze solt met de belangen van een ingezetene van de gemeente, misbruik makend van de wet telijke onschendbaarheid van raadsleden. aet: (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Op voorstel van B. en W. heeft de Heemskerkse gemeente raad unaniem adhesie betuigd met de brief die het gemeentebestuur van Be verwijk aan de staatssecretaris van CRM heeft gestuurd en waarin wordt aangedrongen op spoed bij de realisering van het nieuwe gebouwencomplex voor het buurtcentrum „De Dichtboei”. met door Die brief zat nu bij de ingekomen stukken met het ook daarbij nog eens op schrift gestelde voorstel van B. en W. om brief en interpellatie gelijktijdig te behandelen in augustus. De burgemeester heeft zelf namelijk bekend gemaakt, dat de brief die ing. N. P. Steenstra, directeur gemeentewerken, directeur woningbedrijf en directeur grondbedrijf, aan de gemeenteraad heeft gezonden, pas in de raadsvergadering van augustus zou worden behandeld, gelijk met de interpellatie van raadslid J. C. Verhoeven van de PvdA. Via die interpellatie stelt de PvdA-fractie onder meer, dat de scheiding tussen de ambte lijke en de particuliere functies van de heer Steenstra (onder meer voorzitter van de Stichting Eigen Woningbezit) tot stand kan worden gebracht door de PvdA gevraagde voorwaarden bij bemid deling van overdracht van bouwgrond. Personeel van de onder het Regionaal Instituut vallende scholen en medewer kers van het bureau sloten met die bijeenkomst het cursusjaar 1975-1976 af. Op bouwkundig gebied gebeurde er op de scholen van het Instituut erg veel. De LEAO-school is bezig met de bouw van een overblijflokaal; de nieuwbouw van de Plantage-Mavo en diverse kleine voorzieningen zijn gereed gekomen en voor het Berlinghcollege werkte men aan de voorbereiding van de nieuwbouw 2e en 3e fase. Binnenkort valt de goed keuring voor de grondaankoop te ver wachten. Op onderwijskundig gebied meldde voorzitter Van Herpen, de start van de praktijklessen LTS aan de Blin- kerd, die straks 500 leerlingen bezit. Het Berlingh-college telt met ingang van het nieuwe cursusjaar 1250 leerlin gen. de Jac. P. Thijsseschool te Castri- cum 500 en de Plantage-mavo 305 leer lingen. De LEAO-school tenslotte her bergt” 250 leerlingen. Mocht men voor de platen dan zijn deze ook Burgemeester Nielen merkte eerst op, dat de raad daar zelf over zou moeten beslissen, omdat men zich zou kunnen uitspreken over het voorstel van B. en W. om de behandeling van de brief uit te stellen «tot de augustusvergadering. De PvdA-fractie had duidelijk niet veel zin in een stemming over dat voorstel, want de uitslag stond dan natuurlijk bij voor baat al vast: VVD en CDA zouden voor uitstel stemmen. De voorzitter hield niet consequent vast aan zijn aanvankelijke mening dat HEEMSKERK De cumulatie van functies van topambtenaren, die sinds de vorige gemeenteraadsverkiezingen al zo veel politiek stof heeft doen opwaaien, heeft er donderdagavond tijdens de openbare vergadering van de raad toe geleid, dat er nu ook een ernstig me ningsverschil tussen leden van het colle ge van B. en W. aan het licht trad, maar de manier waarop dat gebeurde was nogal verwarrend. BEVERWIJK. Vrijdagavond sluit de koopavond de festiviteiten rond de viering van 706 jaar marktrechten af. De sfeer in het centrum van de stad kan die avond gezellig worden, want het Comité 700 jaar marktrechten heeft er voor gezorgd, dat er verscheidene activi teiten zijn. Om half acht gaat op het Meerplein het boogschieten van start. Dertig leden van de Kennemer Invaliden Sportvereniging zullen in ploegen van vijf man de strijd met elkaar aanbinden. HEEMSKERK Met het voorstel tot instelling van een sportraad had de ge meenteraad donderdagavond helemaal geen moeite. Algemeen werd een ge meenschappelijke verantwoordelijkheid van overheid en verenigingen voor de sportbelangen wenselijk geacht. Het heeft alleen veel tijd en overleg gekost om daarvoor een juiste vorm te vinden. AMSTERDAM. Hogere Economi sche School: geslaagd voor het eindexa men bedrijfsadmimstratieve afdeling: W. Oosterbaan (VelseniNoord)P. C. Bou desteijn (Beverwijk); H. A. Duinker (IJ muiden;) J. Krödier (Beverwijk); W. C. Zwanenburg (Santpoort). Commerciële afdeling: De wijze waarop in de raad over cumulatie van functies wordt gesproken heeft de heer Steenstra als beledigend ervaren en dat heeft hij in een brief aan de raad, die wij recentelijk letterlijk publiceerden, laten weten. >aan :ieel t de t de Op de Breestraat treden de Bever- wijkse Volksdansgroep De Schans en de Schager Dansgroep op. Om 10 uur begint op de Breestraat een openluchtfilmvoor stelling met „Een stukje Noord-Holland” van Kees Brusse. Ook de heer Van der Linden uit Wijk aan Zee is aanwezig om dia’s van oud-Beverwijk te laten zien. De werkers van de fvrma Woudenberg, die in de Grote Kerk aan de restauratie van de zuiderbeuk werken, hebben geen hinder van tropische temperaturen. In de kerk is het heerlijk koel. Zo koel zelfs, dat de heren timmerlieden hun bovenkleren aan houden om de kilte wat te verdrijven. Er wordt daar in en rond de Grote Kerk snel en vakkundig gewerkt. Vrijdagmiddag j.l. plaatste de voorzitter van het Comité 700 jaar marktrechten, de heer J. Kloes, op de steigers bij de zuiderbeuk de sluitsteen op de gereedgekomen achtergevel. In april j.l. was de sluitsteen van dje voorgevel van de zuiderbeuk geplaatst. Het herstel van de beuk kost het lieve sommetje van f 600.000, dat moet worden uitgegeven om het metselwerk in de gevel te vernieuwen, hier en daar een deel van de muur compleet te restaureren, twee steunberen te metselen en o.a. een nieuw gewelf aan te brengen. Timmerlieden zagen, hakken en schaven in de geweldige eiken delen, die ter plekke op maat worden gemaakt en in elkaar gepast. Wie in de Grote Kerk een kijkje wil nemen is overigens van harte welkom. Als men de heren timmerlieden en metselaars maar niet in de weg loopt. BEVERWIJK. Chr. LEAO-school, 4- jarige opleiding. Geslaagd (uitgebreid programma): Gerhard Daalhuizen. Lenie Joosten. Fred Mosk, Gebina Twickler, Jan van Buggenum. Maribel Hernandez Lopez, Ciska Kesseling, Suze Makkink, Rina Pirovano, Yvonne Zuydam, Judy de Crooy, Rob Stms, Ina Adema, Peter Peperkamp. Tineke Reymerink, Ingrid v.d. Veer, Anneke Verhaal en Sylvia van Wijngaarden te Beverwijk; Carina Beentjes, Piert Beentjes, Rosi Begines Bernal, Frances Kleünann, Ria Beentjes, Thea Bleyendaal, Marjan Geutskens, Pe tra de Gilder, Ronald Makkinje, Maria Nacher, Astrid Smit, Joke Welboren, In eke Limmen, Maria Pardo Rodriquez, - Sonja Vendel, Jose Voorting, Lia Welp, Jos Knaap, Frank van Schie, Joke Breed, Carla de Groot, Lianne Meijer, te Heemskerk; Jolanda Dekker, Ellen Hol lenberg, Jacqueline Lute. Ron Lute, An- net Schram, Marcel Kuys, Jos Inden te Castricum; Els Donker. Yolanda Mui, Ineke Schoort, Rene Toopen, Paul Koot- er, Annemieke Jong, Karin Niessink al ien te Velsen-IJmuiden; Truus Bongers en Annita Hoogeveen te Assendelft; Ton Duin, te Wijk aan Zee; Ineke Wisse, Jos Brandjes, Karina Meijer te Uitgeest; Di- E ana Hofman, Grace Kneefel. Bert de Vries en Joke Hutter te Beverwijk. Normaal programma; Rita Bongers, José Harte, Tom Konings, Peter Konings. Jo- sé Kloosterman, Karin Prigge, Yolanda Vlaarkamp, Joke Fatels, Claudia de Kroon te Heemskerk; Yvonne v.d. Bom, Nell Mertz, Sylvia Oud, Marjo Ruyg- voom, Thea v.d. Heijden, Ab Metselaar, Henk Mulder, Simon Gelderman te Be verwijk; Ingrid Lief ting te Castricum; Ger Duykersloot, Ronald Webbe te Vel- sen-IJmuiden; Lydian Wijte Ineke de Jong te HeemSkerk. Herexamen: 8; afgewezen: 7. BEVERWIJK. Na de zomervakan tie op maandag 30 augustus wordt aan de Van Riemsdijklaan de eerste paal geslagen van de LTS van de scholenge meenschap De Blinkerd. Dit vertelde wethouder A. van Herpen voorzitter van het Regionaal Instituut Openbaar Voortgezet Onderwijs Midden-Kenne- merland tjjdens een informele bijeen komst in het Stadskantoor. Raadslid Th. W.R. van der Heide (CDA) bracht de Velsense en Beverwijk- se kritiek ter sprake. Hij memoreerde, dat de gemeenteraad zich helemaal niet tegen de aanleg van de verlengde Coen- tunnelweg heeft uitgesproken en zei dus ook niets te begrijpen van de verbolgen heid in de andere gemeenten. Wethouder H.J.M.Roozen bleek al even verbaasd te zijn over de reacties in de bu.urgemeenten. Hij legde nog eens uit: „Destijds was er sprake van drie oost-westverbindingen. In de nota van uitgangspunten voor het Noordzeeka- naalgebied is er slechts sprake van twee oost-westverbindingen. De zogenoemde BEVERWIJK. Ter afsluiting van het seizoen wordt zaterdagavond in de St. Jozefkerk aan de Laan der Nederlan den een kerkdienst gehouden die in het teken zal staan van muziek en zang. Medewerking verlenen het gemengd koor en het jeugdkoor van de parochie alsmede een orkest van jonge musici en de organist van de St. Bavo-kathedraal Bernard Bartelink. Uitgevoerd wordt het preludium in Es van J. S. Bach Nasard van Jean Langlais Pastorale van Ceésar Franck en Dieu Parmi Nous van Olivier Messiaen. Bij de uitgang van de kerk zijn na afloop twee grammofoonplaten te ver krijgen. Op de eerste plaat die 22 mei j 1. is opgenomen staan onder meer de Spatzenmesse van Mozart het preludium van Bach en de pastorale van Cesar Franck. Deze plaat kost 5. Op de tweede plaat staat een groot aantal Franse orgelwerken eveneens gespeeld door Bernard Bartelink en opgenomen in de St. Bavo met het 64 registers tellende Adema-orgel. Deze plaat kost f 1850. Beide platen zijn niet in de 18,50. Beide platen zijn niet in de alleen interesse hebben ver krijgbaar bij P. Groot Beneluxlaan 65, tel. 38853, Beverwijk. Toen de heer Verhoeven van de PvdA-fractie drie gestencilde vellen tekst begon voor te lezen waarin hij in wilde gaan op de brief van de heer Steenstra kwamen er evenwel van alle kanten interrupties en protesten en kwam de vraag aan de orde of die brief nu wel of niet zou worden behandeld. Betoog en conclusies worden gevoegd bij de berg materiaal over de cumulatie van functies en aanverwante zaken die in de augustusvergadering stellig inzet zal zijn voor een politieke confrontatie. Helaas is de zaak zo ingewikkeld geworden en wordt deze zo op de spits gedreven, dat het voor de doorsnee bur ger wel duidelijk zal zijn, dat hier politieke belangen worden behartigd, maar dat het voor die burger minder overzichtelijk is wat men daar nu in zijn belang mee wil bereiken. HEEMSKERK Uitlatingen van offi ciële zijde in Velsen en Beverwijk, dat de gemeente Heemskerk tegen de aanleg van de verlengde Coentunnelweg zou zijn hebben in deze gemeente tot wrevel geleid. Dat bleek donderdagavond bij de vasttstelling van het bestemmingsplan „Heemskerk-Westertuinen”, waarbij de wegenstructuur in de noordelijke IJ- mcnd en de onduidelijheden die daar omtrent nog bestaan, opnieuw ter sprake kwamen. weg om de noord wordt niet meer genoemd. Als men tot de conclusie komt, dat er maar twee verbindingen nodig zijn, dan vragen wij alleen maar naar een nieuw onderzoek dat een ant woord moet geven op de vraag welke verbindingen dat dan van de oorspron kelijke drie moeten zijn. Natuurlijk zou den wij voorkeur hebben voor het laten vervallen van de verlengde Coentunnel- weg door een door ons gepland woonge bied, maar als uit het onderzoek waar om wij vragen duidelijk blijkt dat die verlengde Coentunnelweg voorkeur ver dient boven de zogenoemde weg om de noord ,dan zullen wij die weg moeten accepteren. Wij zeggen dus niet neen tegen die weg. We vragen alleen om een spoedonderzoek. Van belang vond de heer Roozen ook, dat er op redelijk korte termijn beslis singen worden genomen over de wegen- traces, omdat de onzekerheid die daar nu over bestaat belemmerend werkt op de uitwerking van allerlei plannen. De gemeenteraad ging verder accoord met de vaststelling van het globale be stemmingsplan „Heemskerk-Westerdui- nen”, dat nog nader moet worden gede tailleerd. Het betreft het gebied tussen het trace van de westelijke Randweg, de Rijksstraatweg en de gemeentegrens tus sen Beverwijk en Heemskerk, dat nu bestemd is voor woondoeleinden en ver- keersdoeleinden. In dit gebied zijn de woningen gepland die zouden dienen ter vervanging van de huizen aan de Wenc- kebachstraat in Velsen-Noord. Inmiddels is wat onduidelijkheid ontstaan over de vervanging van die woningen. De pro vincie onderhandelt daarover niet meer met de gemeente Heemskerk, maar rechtstreeks met PEN en Hoogovens. De burgemeester kapte hierna elke discussie af met een verwijzing naar de augustusvergadering en een morrende raad ging over tot de behandeling van het volgende agendapunt. Intussen had de heer Verhoeven dan toch zijn betoog kunnen houden. Daarin kwam hij tot de volgende conclusies: „De brief Van de directeur van ge meentewerken enzovoort vinden wij on terecht en derhalve irrelevant. Iedereen die een belangrijke functie vervult, het zij particulier of openbaar, stelt zich bloot aan kritiek. In dit geval politieke kritiek omdat er zulke belangrijke ge meentelijke, dus bestuurlijke belangen in het geding zijn. Onze kritiek is niet gericht geweest op de directeurschappen van de heer Steenstra, maar op de handelwijze van de Stichting Eigen Wo ningbezit. Wij hebben als raad echter Het resultaat was dat de heer Verhoe ven toch de gelegenheid kreeg zijn voor af op papier gezet betoog t e houden waarbij hij uiteraard moeilijk rekening kon houden met de door de burgemees ter voorgestelde scheiding, die dus een wassen neus bleek. De andere partijen kregen evenwel geen gelegenheid om op het betoog van de heer Verhoeven in te gaan, want die discussie verwees de burgemeester naar de augustusvergade ring. Voor de andere partijen kwam het dus neer op aanhoren wat de heer Verhoeven over de brief van de heer Steenstra te zeggen had en verder mond houden tot augustus. Toen burgemeester Nielen na het be toog van de heer Verhoeven ook nog opmerkte, dat „dit bijzonder waardevol was voor een verdere overweging”, barstte w ethouder H. J. M. Roozen (CDA), die toch al op z’n stoel had zitten draaien los met: „Helemaal niet waarde vol”. Het betoog zou alleen maar getui gen van een volslagen en hardnekkig wanbegrip bij de PvdA. Wethouder Roozen maakte ook ernstig bezwaar te gen het feit dat er nu toch over de brief was gesproken. „Als de voorzitter zegt dat die brief wel behandeld kan worden, dan had hij dat eerst aan de orde moeten stellen binnen het college van B. en W.”„ aldus de heer Roozen. Voorlopig wordt de sportraad in hoofdzaak een adviserend, orgaan, maar het ligt in die bedoeling de Sportraad meer beleidsbevoegdheden te geven naarmate deze raad zich ontplooit. De heer J. Dijkstra verklaarde dat de CDA- fractie. helemaal content is met de in stelling van een Sportraad, zoals deze nu door B. en W. is voorgesteld. De heer F. Perquin van de Partij van de Arbeid memoreerde, dat het college aanvankelijk weinig animo toonde voor de instelling van zo’n raad en gaf als zijn mening, dat de betreffende verorde ning nu het karakter heeft van een luchtballon die nog alle kanten op kan varen. Voor de PvdA-fractie bleek het pro blematisch te zijn of men nu ook me teen de commissie voor advies en bij stand in sportzaken uit de raad zou moeten opheffen, want deze commissie zou nog goede diensten kunnen bewijzen bij de verdere opzet van de Sportraad. Daarbij werd betoogd, dat de Sportraad alleen de sportbelangen behartigt en dat dit de raadsleden in deze Sportraad wel eens in een moeilijke, tweeslachtige po sitie zou kunnen brengen. Waardering had de PvdA-fractie voor het feit, dat er hard gewerkt is aan de opzet van zo’n Sportraad en dat er daarbij alle gelegen heid is geboden voor een goed overleg, dat uiteindelijk alle meningsverschillen kon overbruggen. Voor de wethouder voor sportzaken, mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaar, stond het vast, dat de commissie uit de raad in elk geval zou moeten blijven voortbestaan tot de Sportraad is geïn stalleerd, maar daarna zou men de sportzaken ook moeten durven toever trouwen aan de Sportraad, waarin een aantal gemeenteraadsleden zitting heb ben. De burgemeester onderstreepte, dat men nu niet meer de mogelijkheid moet creëren, dat commissie en Sportraad el kaar in de wielen gaan rijden. er over al of niet uitstel zou moeten worden gestemd. Het feit lag ook al op tafel, dat de heer Verduin wél al in de gelegenheid was gesteld om iets over die brief te zeggen. Maar daar werd op gevonden, dat de heer Verduin niet op de inhoud van de brief zou zijn inge gaan. Met een wat verwarrende redenering betoogde de burgemeester, dftt men een scheiding zou moeten maken tussen het feit, dat er een brief is binnen gekomen van een topambtenaar die de raad maant tot een soort eerherstel en de eigenlijke inhoud van de brief met be trekking tot de cumulatie van functies. geen ingekomen stuk ontvangen van de ze stichting. Dit aspect kunnen wij hier dus niet afhandelen. Het zou eventueel een zaak kunnen worden tussen de stichting en de PvdA-fractie, die buiten de raad om aan de orde kan worden gesteld. Een eventueel verzoek van de stichting om met ons hebben zal door ons benaderd. Uit het feit dat deze brief geschreven is onder de titels van de ambtelijke functies van de heer Steenstra blijkt nogmaals dat het voor de betrokkene zelf al, laat staan voor het college van B. en W„ bijzonder moeilijk geworden' is om zijn ambtelijke functies nog eniger mate van zijn particuliere functies te onderscheiden. Als directeur gemeente werken enzovoort wijst hij bij voorbeeld op de verantwoordelijkheid van de raad voor de werknemers van de Stichting Centraal Eigendomsbeheer, waarvan hij zelf voorzitter is. In feite zijn het dus zijn werknemers”, aldus de heer Verhoe ven.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11