Sociale conferentie EEG wil snel herstel werkgelegenheid Hoe fe Itefi «mro Bank verhoogt de rente op spaarvormen met een vaste looptijd M.i.v. 1 juli 1976 wordt de rente op een aantal spaarvormen verhoogd nederland O rbonsfeer beVGfWljk --- EUROPA Advies Ziekenfondsraad: politiek moet J V I „Apartheids- 500Öm2 meubelen, keukens en vloerbedekking Rechtstreekse verkoop aan partikulieren. Bijna^^s uit voorraad leverbaar. Gróte parkeerruimte. snel veranderen” Ij Van der Stoel: meubel drive-in 19 7 6 V R IJ D A G 25 JUNI VARIA 13 beverwijk 5000 m2 woonsfeer N F Dit woord: Dit woord: DIPLOMAAT WAGENWIJD Dit woord: WAANZIN Dit woord: VERSCHIETEN I De rente op de overige spaarvormen blijft ongewijzigd. Amro Eigen Huis Spaarplan I v.m. verhoging van de hypotheek rente wordt de rente op het Amro Eigen Huis Spaarplan 7%% amro bank Spaarbiljetten met een vaste looptijd van 2 jaar (was 6 96) 672% van 5 jaar (was 7796) 8 'si Spaarrekeningen met een vaste looptijd van 2 jaar (was 6 96) 6/2% van 3 jaar (was 7 96) 7%% van 4 jaar (was 71/?96) 8 van 5 jaar (was 7%96) 8%% van 7 jaar (was 8%96) 8%% De renteverhoging op deze rekeningen geldt alleen voor stortingen vanaf 1 juli 1976 Kihdërkresj. Ma. t/m za. geopend van 9.00 t/m 18.00 uur. Weg Velsertunnel - Zaandam Parallelweg 43. 02510-29018 MEUBEL: ROSE i (ADVERTENTIE) Verlaging van ziekenfondspremie kan worden voortgezet in 1977 Puzzel w rête w» 7 5 6 2 3 1 9 8 10 hï 15 13 ïië Ii9 |17 16 ë3 20 21 25 24 27' 26 Puzzel nummer 25 Oplossing puzzel nummer 24 V een (ADVERTENTIE) IJmuider- 15.00: Th. ril L26 dat ^nVFRTF.NTIK' van <'2 I goed voor- Staatssecretaris Hendriks had de Zie kenfondsraad advies gevraagd in ver band met de voorstellen die de regering in het centraal overleg met werkgevers Verschieten is natuurlijk: al schie tende opmaken. Men zegt: hij heeft al zijn kruit verschoten. Ook is ver schieten: snel van plaats veranderen: Staatssecretaris Brinkhorst (Buitenlandse Zaken) was tevredenen. Hij zei te con cluderen dat het met de sociaal-econo- mische democratie in Europa duidelijk beter gaat dan met de politieke. 10.00: T. Kramer-Pronk, Oosterduin- plein 3, IJmuiden. msen mo- rk te Hij hoopte dat de omwenteling langs vreedzame weg zou gaan. Daarom wilde hij niet invaan op het voorstel van het Kamerlid Coppes (PPR) om de bevrij dingsbeweging ANC financieel te steu nen. Nederland beperkt zich tot humani taire steun. Van der Stoel deelde aan de Kamer mee, dat deze steun van 170.000 gulden in 1973 tot 440.000 gulden in 1976 is uitgegroeid. Hij zag geen mogelijkhe den voor Nederland om te bemiddelen in ZuidAfrika. „Een bemiddelaar moet onpartijdig zijn en wij zijn dat niet”, aldus Van der Stoel. daar verschiet een ster. Vervolgens wordt verschieten gebruikt voor: ver bleken, verflauwen van kleur, oor spronkelijk een schildersterm die be tekende dat de dingen die op de achtergrond geschilderd worden door de kleur de indruk geven zich van de toeschouwer verwijderd te hebben. Een soortgelijke berekening, uitgaande van een premie van 9percent in 1976 en 1977 (dus een verlaging met 0,6 percent) leidt aan et eind van die jaren tot reserves van 932 miljoen (13,4 percent), respectievelijk 535.4 miljoen (7 per cent). De Ziekenfondsraad heeft ook nov uitgedokterd, dat een verhoging van de premie tot 10 percent in 1978 voldoende zal zijn om de reserve op peil te houden, wanneer de premie nu op 9,1 percent In de conclusies van de conferentie wordt gezegd dat het noodzakelijk is dat volledige werkgelegenheid plus stabiliteit in de Gemeenschap snel en gelijktijdig worden hersteld. De economische poli tiek van de EEG moet erop gericht zijn om de komende jaren voorwaarden te scheppen om het verdwijnen van de werkloosheid en de terugkeer naar een situatie van volledige werkgelegenheid te bespoedigen. De Europese Commissie had het in haar voorstellen straffer geformuleerd. Zij had gewenst dat verklaard was dat uiterlijk in 1980 de volledige werkgele genheid moest zijn hersteld, terwijl mid den 1978 minstens de conjuncturele kern van de werkloosheid diende te zijn weg gewerkt. Over de erkenning van Transkei zei de minister nog, dat in de Nederlandse beslissing de opvatting van de Afrikaan se landen zwaar zou meetellen. Deze opvatting is zeer kritisch, deelde de mi nister de Kamer mee. „Ik heb geen reden om aan te nemen, dat dit stand punt in EEG-verband een individueel Nederlands standpunt is”, aldus Van der Stoel. AMSTELVEEN (ANP) De premie voor de verplichte ziekenfonds verzekering, nu 9,6 percent, kan tot en met 1977 zowel met 0,5 als met 0,6 percent worden verlaagd, zonder dat de reserves in gevaar komen. Dit blijkt uit een advies dat de Ziekenfondsraad in Amstelveen heeft opgesteld voor staatssecretaris Hendriks. De Ziekenfondsraad vraagt de staats secretaris deze opmerking te verduidelij ken. „Hoeveél en wanneer”, om met voorzitter mr. W. de Kort te spreken. Voorts wil de raad ook graag een „rijks- garantie” voor de AWBZ. Hij zegt ook, dat schoksgewijze veranderingen in de premie zouden kunnen worden voorko men. als de premie geleidelijk werd aangepast aan eventuele meevallers. De omvang van de economische groei vereist een krachtige verhoging van de investeringen, aldus heit slotdocument. Met name gaat het om investeringen waarmee nieuwe werkgelegenheid wordt geschapen. Horizontaal: 1 breek het werk niet als i ruitin het klein: 8 Een held op stokken, zo verwisselt; 4 Zo ziet u Mina door de ken niet, als je hem ziet; 9 Zoek je ’t wrak voor dat geld? Dat brengt ook niet veel op; 10 Ik heb ’n jaar lang niets anders gerdronken; 12 Rex meet het tot de uiterste grens gaand; 13 Eergierig als hij was liet hij de roofvogel schieten, maar behield toch de leiding bij het spel; 14 Op de Oder, o, Bart, vind je hem al lang niet meer; 16 Toen de kolos het kamp binnentrad, waande hij zich in tropische oorden; 17 Kijk eens door ’t raam, wordt het al lente?; 20 Nel meet alles af naar een van de vier hoofdstof fen, dan is zij in haar sas; 23 Op een kleinigheid na is de ark al af; 24 ’n dans in duplo en goed geschikt is van voor naar achter en andersom dezelfde jon gen; 25 Het ziet er wel erg boers uit bij hem. Hij verdient zeker niet veel?; 26 Moet je dat deel van het wapen in de put persen?; 27 Om dat land te vinden moet je wel kunnen lopen. Vertikaal: 1 Deze leiding is de rust beu; 2 Koi’ trok ontstemd aan de ring; 3 Met een omgekeerde kar het water op; 4 Geeft ma de kok ook iets te drinken?; 5 ’t paar gaat niet langer samen; 6 Als u Jet één ingeeft kan zij er plezier door hebben of het in de sla gebruiken; 7 Doet Marie mee aan de TT achter deze bescherming?9 De maker houdt zelf het water tegen; 11 Het is net of alles weg is; 14 Heeft de kater ambtshalve in het kort iets met atomen te maken?; 15 Heeft Bram u gevraagd voor deze dans?; 16 Ares neemt de gok om in Noord- Holland terecht te komen; 18 Vang de bal Dora op deze planeet; 19 De geit valt in de Rijn en komt er totaal ande uit tevoorschijn; 21 De Let eet een ei, dat is verplicht bij deze keurbende; 22 De miereneter levert geen rente meer op. Verban hem maar naai' Arabië; 23 ’t rook naar bit in die warboel; 25 Het vocht kwam pas na een omwenteling. voorvoegsel wan- en waan. De economische groei zou in de perio de van 1976 tot 1980 gemiddeld vijf percent per jaar moeten bedragen. Het inflatiepercentage in de EEG-lidstaten zou geleidelijk moeten worden terugge bracht tot een cijfer dat verenigbaar is met een aanhoudende stabiliteit. Dit cij fer zou uiterlijk tegen 1980 ongeveer vier a vijf percent moeten bedragen. De dialoog die op deze conferentie is begonnen wordt voorgtezet. Op het ge schikte moment (dat kan binnen jaar zijn) zal een nieuwe conferentie bijeengeroepen worden. Elk van de bij de conferentie betrokken partijen heeft voorts het recht gekegen een informele bijeenkomst te vragen als dat nodig geacht wordt. Ook een verlaging van de AVVBZ- premie per 1 juli met 0,6 percent (op jaarbasis met 0,3 tot ruim 2,6 percent) is mogelijk, maar dan is in 1977 een pre mie van bijna 3,2 percent nodig voor een sluitende financiering. Men bezigt nog de zegswijze van kleur verschieten voor: verbleken, hevig schrikken. In bepaalde kringen laat men de toevoeging van kleur weg en zegt: hij verschoot voor: hij schrok. Mooi Nederlands is dit even min als het gebruik van verschieten in de betekenis: voorschieten. In ’t verschiet wil zeggen: in de toekomst. De „meevallers” (ten opzichte van eer dere ramingen) van nu zijn voor een belangrijk deel te danken aan het onder de raming blijven van het aantal zi?- kenhuisverpleegdagen en de kosten per verpdeegdag. Bovendien is de post speci alistische hulp vorig jaar 45 miljoen „goedkoper” uitgevallen dan was voor zien. Voor deze meevaller heeft de raad tot dusver nog geen verklaring kunnen vinden. Afwijkingen van prognoses zullen in de toekomst trouwens minder het karakter van een donderslag bij heldere hemel hebben dan deze keer. Het secretariaat van de Ziekenfondsraad heeft namelijk beloofd, dat het in de toekomst elk kwartaal zoveel mogelijk informatie zal verstrekken over de ontwikkeling van inkomsten en 'Uitgaven. Uiteindelijk werd besloten, de staats secretaris ‘duidelijkheid over een eventu ele rijksbijdrage te vragen „mede met het oog op de positie van de bejaarde en vrijwillig verzekerden”. De Ziekenfonds raad zelf zal de situatie van deze groe pen verzekerden dit najaar opnieuw be kijken als hij zijn premie-adviezen voor 1977 opstelt. DEN HAAG (ANP). Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika snel om moet. Hij zei, dat de explosieve situatie van de laatste tijd in Zuid- Afrika de sombere gevoelens van de regering over de apartheidspolitiek be vestigt. wordt gebracht. Maar bij een premie van 9 percent nu zal dat niet lukken. Een diplomaat is een staatsman, iemand die als beroep politiek be drijft. Vandaar dat het woord ook gebruikt wordt voor iemand die han dig, voorzichtig en sluw optreed! bezit te zjn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V.”, POSTBUS 18. IJMUI DEN. LUXEMBURG (ANP). Werkgele genheid, economische groei en inflatie- bestrijding waren gisteren in Luxemburg de kernpunten die behandeld zijn tijdens de tweede sociale „tripartite”-conferentie (werkgevers, werknemers en regeringen van de Negen) van de EEG. Laat in de avond werd de conferentie besloten met het accepteren van conclusies, die min der sterk waren dan de Europese Com missie had voorgesteld Maar eigenlijk betekent diplomaat wonderlijk genoeg: iemand die in tweeën gevouwen is. Want diplomaat is afgeleid van diploma, een woord dat wij kennen in de betekenis: ge tuigschrift, zwemdiploma bijvoor beeld, maar dat eigenlijk betekent: toegevouwen, dubbelgevouwen oor konde. Het woord is afgeleid van het Griekse werkwoord diploun: dubbel vouwen. Een diplomaat is nu: de door een diploma, oorkonde, geloofs brief bekrachtigde staatsman. Een di plomatische uitgave van een hand schrift is een op een oorkonde berus tende uitgave, dus- een uitgave die volkomen gelijk is aan het oorspron kelijke stuk Vertegenwoordigers van werkgevers en ziekenfondsen vroegen tijdens de dis cussie ook aandacht voor de positie van de bejaarden en de vrijwillig verzeker den. Zij meenden, dat deze verzekerden met hun relatief lage inkomens een lastenverlaging nog veel meer nodig hebben dan de (verplicht verzekerde) werknemer en dat ze daarom ook aan spraak moeten kunnen maken op extra bijdragen uit ’s rijks kas. De vertegen woordigers van de vakbeweging stelden daar tegenover, dat het hier om een sociaal-politiek probleem gaat en dat de staatssecretaris zijn adviesaanvraag heeft beperkt tot de premie voor de verplichte verzekering. Het Nederlandse lid van het federatie bestuur van het FNV, Van Grunsven, gaf dan ook als commentaar dat de vakbeweging duidelijk niet voldaan is over het stuk met doelstellingen dat de conferentie accepteerde. Maar hij noem de de conferentie toch „een stap voor waarts” vergeleken met de eerste, die van november vorig jaar. Er is een stap gezet naar een oplossing van de problemen op Europees vlak, en dat is gunstig want iedereen weet dat de problemen op nationaal vlak niet meer opgelost kunnen worden, zo zei hij. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons De betekenis ervan is: ontbrekend, missend en het geeft aan het woord waarvan het deel uitmaakt een on gunstige zin. Zo is wantrouwen: ge brek aan vertrouwen, wanstaltig: een mismaakte gedaante hebbend en wanhoop: zonder hoop. De gerekte vorm vindit men bijvoorbeeld in waanwijs: denkend dat men wijs is en in waanvoorstelling: voorstelling die niet op werkelijkheid berust. Het werkwoord luidt: wanen in de bete kenis: ten onrechte menen of ver wachten. Het zelfstandige naamwoord waanzin: krankzinnigheid en ook: grote onzin is in de laatste eeuw aan het Duits ontleend. Veel ouder zijn wansin en wansede: slecht gedrag. In scheepstaal komt wan nog zelfstandig voor. Als zelfstandig naamwoord be tekent het: lekkage, als bijvoeglijk naamwoord: ondeugdelijk, verkeerd. Prijswinnaars puzzel nummer 24. f 25.00. J. Tervoort, Joan Mauritsplein 25. O verveen; 25.00: R. van den Berg, Paasdal 31, Wijk aan Zee; ƒ15.00: mevr. A. Vlug, Vergierdeweg 198, Haarlem; H. C. G. Hensen, straatweg 10 D, IJmuiden; Bruins, Duinlaan 23, In zijn adviesaanvrage over de verla ging van de ziekenfondspremie ad staatssecretaris Hendriks gezegd, dat de regering als de verlaging ook in 1977 wordt gehandaafd bereid is om zo nodig „een deel van de daaruit voort vloeiende vermindering van de premie ontvangsten via een overheidsbijdrage op te vangen”. Er bestaat een twee vormen kent: f 10.00: J. Bennebroek; n en werknemers heeft gedaan over de verlaging van enkele sociule premies. Een ziekenfondspremie van 9,1 per cent (op jaarbasis) leidt volgens de prog noses van de Ziekenfondsraad dit jaar toch nog tot een voordelig saldo van 31 miljoen, waardoor de reserve eind van dit jaar bijna 1 miljard zal bedragen, ofwel 14,4 percent van de voor 1977 verwachte uitgaven. Dit terwijl dc norm voor die reserve 6 percent is. Bij een premie van 9,1 percent wordt voor 1977 een nadelig saldo voorzien van 318 miljoen, maar ook dan blijft de reserve (ruim 681 miljoen) met 8,5 pet nog boven de norm. Hij zette zijn mond of het raam wagenwijd open betekent eigenlijk zo wijd open dat een wagen er door heen kan rijden. Nu verstaan wij er onder: zo wijd mogelijk. Een verge lijkbare uitdrukking is: een mond als een hooischuur. De hooischuur im- mers heeft extra-hoge deuren, zodat een volgeladen hooiwagen er kan binnenrijden. Het zelfstandige naam woord wagen voor voertuig hangt samen met het werkwoord bewegen en is dus eigenlijk: het zich voortbe wegende. Daar horen allerlei woorden bij zoals: weg (het pad waarlangs men zich voortbeweegt), het werk woord wegen, waag (gebouw waarin gewogen wordt), gewicht (weegmid- del, zwaarte) en andere. Dat men een bepaalde soort spin met een heel klein lijf en lange poten een hooiwa gen noemt, komt omdat het lijf tus sen de poten schommelt als een hooi wagen. Vertikaal. 1 zuster; 2inept; 3 Noë; 4 automaat; 5 trema; 6 Mina; 8 aar; 9 kg; 10 kaas; 11 Eva; 12 reis; 15 eg; 18 fa; 20 ei; 24 r.o.; 25 motto; 27 Selene; 29 Seoel; 30 Oss; 31 osgel; 33 V.S.; 34 aardig; 35 del; 36 genot; 38 satan; 40 laf; 41 Midas; 44 muldier; 47 erg; 49 al; 53 strand; 55 boete; 56 ze; 58 angel; 59 helm; 60 spin; 61 w.a.; 62 zwei; 63 n.t.; 66 rue; 67 K.R.O.; 68 R.K.; 70 ode; 72 et. Horizontaal: 1 zink; 4 atm.; 7 wakker; 13 U.N.O.; 14 Furie; 16 agave; 17 seef; 19 tenger; 21 aai; 22 t.p.; 23 aroma; 25 ms.; 26 ets; 28 oma; 30 o.o.; 32 es; 33 verstand; 36 g.l.; 37 lasso; 39 stage; 40 leem; 42 t.a.; 43 em.; 45 Orel; 46 Annie: 48 talud; 50 dl.; 51 foedraal; 52 pi; 54 A.G.; 55 blz.; 57 gat; 60 s.s.; 62 zoden; 64 nr.; 65 Erp; 67 karwei; 69 toga; 71 luier; 73 ketel; 74 den; 75 mentor; 76 Ier; 77 geld.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13