Gasinstituut bezorgd over gas-ongevallen INITIATIEFVOORSTEL: HAPPIGE KAMERLEDEN PvdA: Kamerleden moeten alle andere Grote steden functies openbaren I VERDEDIGERS ARTSEN ABORTUSPROCES: Voorlonig geen onderzoek naar aankoopbeleid van Defensie Enta dit» NAAR POLITIESTAAT” w I „DUITSLAND OP WEG f I vragen om meer oolitie Hf I JE inderdaad prima stofzuigers gj inderdaad prima stofzuigers ift zi Gi Ma >7^ VR 2 BINNEN- EK BUS ONLAND 1976 V R IJ D A G 25 JUNI Commando’s gedood J! Waternood Rumoer Katten/hondsdolheid Pensioenen f 9' Door Inge Crul Raad van State Janssen Receptie Voedselprijzen Polen Experimenten 1 Weigeren Appels L*1 t '5 'Ik. (ADVERTENTIE) Fouten bij abortus horen F niet bij de strafrechter Vooruitzichten voor zondag. weinig verandering vi gf (ADVERTENTIE) 19 sp ze 1971. Het aantal mensen, dat bij de ze ongevallen omkwam, is echter niet gedaald. ka afi ho re* 22 18 Slechts zelden ontstaan de ongevallen door brand of explosie. BEMELEN (ANP) Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft grote verdiensten voor het democratisch Griekenland gehad, maar merkwaardigerwijs onderschat hij de gevaren die momenteel de democratie in West-Duitsland bedreigen. Dit zei gisteren het Eerste-Kamerlid van de Partij van de Arbeid, de heer W. Kwek- silber, tijdens een cursus voor Nederlandse en Duitse studenten en leraren in het Europahuis in Bemelen. Vier mannen en een vrouw, leden van een extremistisch commando zijn giste ren gedood bij een poging een- zendin- stallatie in de Argentijnse plaats La Plata in de lucht te laten vliegen. Minister De Gaay Fortman van Antil liaanse Zaken dient de helpende hand te bieden bij de oplossing van de thans op Curacao bestaande waternood. Dit zegt het Tweede-Kamerlid Van Zeil (KVP) in schriftelijk aan de minister gestelde vra gen. De waterschaairste - ontstaan door een defect aan de wa terdis till eerfab riek - dreigt kritieke vormen aan te nemn. Minister Van der Stoel en de staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken Kooy- hebben gisteren de receptie be- zij la: be de ve na df ve onbew onbew onbew onbew onbew l.bew l.bew onbew onbew onbew zw.bew onbew onbew zw.bew onbew onbew onbew onbew l.bew l.bew l.bew zw.bew onbew onbew zw.bew zw.bew onbew onbew l.bew geh.bew onbew onbew onbew onbew onbew onbew h.bew l.bew zw.bew regenb mist onbew Nie lijdt En 0 0 0 0 o o o o o t) 0.6 0 0.4 0 0 o o o o o o de se L< sa g€ tii V€ ee dd ui de 27 19 ee en Hi H< ce ho o o o os o o o o o o o o o o o o hc »Z af he k5 in be so w< H; er ni Bi hi vc ti; de 30 31 32 34 30 33 26 28 27 35 31 29 26 25 28 22 17 15 19 16 17 17 15 15 17 17 14 23 18 17 18 16 14 13 14 16 20 16 19 17 22 18 12 21 15 16 17 19 15 15 13 17 31 32 31 30 32 30 30 29 28 32 20 31 32 27 35 33 31 32 29 24 no o n ozo w.st ono ozo zzo nnw nno zzo n wnw zzo ono wzw no w.st verand nnw w.st nw no w.st nnw w.st zzo n zw nno no z w verand nnw wzw o nno zw nnw w Het totaal aantal vergiftigingsgevallen schommelt rond de 60 per jaar. In 1975 overleden 11 mensen als gevolg van gasvergiftiging; tien jaar geleden waren De progresSieven gingen hier niet mee akkoord omdat dat weer verder uitstel zou betekenen. Zij stemden dan ook tegen het voorstel waardoor de stem men binnen de commissie staakten. W >4 ROTTERDAM (ANP) Het VEG-Gasinstituut en de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) zijn bezorgd over de ongevallen met aardgas. Deze zijn in toenemende mate te wijten aan een onvoldoende onder houd van gasapparaten, met name in keuken- en badgeisers. De instel lingen constateren, dat na een plot selinge stijging van het aantal on gevallen met aardgas in 1972 en 1973 dit weer gedaald is tot het peil van het in verhouding gunstige jaar dat er 12. De meeste slachtoffers vallen in ruimten met een keukengeiser zonder afvoer. Een goede afvoer is nodig om verbrandingsgassen kwijt te raken. In een goed geventileerdfe keuken is dat nauwelijks of geen probleem. Af voer problemen kunnen volgens het gasinsiti- tuut ook ontstaan bij gebruik van een afzuigkap. Deze geeft een sterke lucht stroom in een ventilatiekanaal. Als op datzelfde kanaal de ventilatie of afvoer van de badgeiser in de badkamer is aangesloten kan de ventilatie hier onvol doende worden als de afzuigkap in ge bruik is. De voedselprijzen in Polen, dia de afgelopen vijfeneenhalf jaar bevroren zijn geweest, gaan sterk omhoog. Dit heeft de Poolse premier Jaroscewiicz gis teren bekendgemaakt in het parlement. De op een na sterkste stijging vertonen de vleesprijzen, die met ongeveer 70 pet omhoog gaat. Boter wordt 50 pet duur der en suiker 100 pet. De Poolse loon trekkers krijgen een gedeeltelijke prijs compensatie. De notulist bij de raadsvergaderingen in de Limburgse plaats Heel moet voor taan goed op zijn tellen passen bij het maken van aantekeningen. Drie van de dertien raadsleden dragen de achter naam Janssen. Door het vertrek van een raadslid is namelijk de heer H.Janssen in de raad gekomen, die al twee Jans sens telde. Een van die twee heeft ook al de voorletter H. Weer in binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam fwente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis ZATERDAG 26 JVNI Zon- en maanstanden Zon op 4.21 uur onder 21.04 uur Maan op 3.38 uur onder 19.49 uur De overheid kan echter in voorkomen de gevallen zoals nu optreden, gelegiti meerd door het wetsartikel. De officier voert dan hier als redenen tot vervolgen aan dat er toezeggingen overtreden zijn en de wijze waarop is geaborteerd. Het bestaan van dergelijke toezeggingen be twist de verdediging. De wijze van in grijpen. een medische kwestie mag naar haar oordeel niet opeens relevant zijn voor de toepassing van het wetsartikel. Mr. Verhagen tenslotte: „Als de recht bank zou oordelen dat overtreding van art. 251 (hoewel de indicatie voldoende was) een strafbaar feit oplevert dan zou daardoor abortus terug worden gedreven in de sfeer van de illegaliteit”. Eigenaren’ van katten dient gewezen te worden op de mogelijkheid dat zij vrij willig hun. huisdieren tegen hondsdolheid kunnen laten inenten. Aldus de WD- Kamerleden Tuijnman en Waalkens in sethrif telijk aan minister Van der Stee gestelde vragen. In Frankrijk zouden steeds meer katten aan hondsdolheid lijden. In het najaar zullen experimenten met de broodbezorging worden onderno men. zo heeft de Stichting Herstructaire- ring Broodbezorging gisteren meege deeld. Men wil nieuwe klanten winnen door het opzetten van nieuwe wijken en gebruik van rijdende broodwinkels. Ook wiil men een bezorgingsloze zatendag in stellen. aanzien van de indicatie. Abortussen worden getolereerd en niet vervolgd en in ’75 heeft de Hoge Raad zelf van een belangenafweging gesproken. Getuige- deskundigen hebben ook tijdens dit pro ces verklaard dat de wil, de serieuze wens van de vrouw de belangrijkste indicatie is, mits er geen medische be zwaren zijn. Ondertussen dreigt echter steeds een vervolging op grond van een blijvende, bestaande strafrechtelijke norm. De Ho ge Raad zei in 1971 dat je de wet niet louter op grond van gewijzigde normop- vattingen aan de kant moet zetten. Maar, aldus mr. Verhagen, hier gebeurt veel meer dan het woord „louter” in houdt, de hele maatschappelijke ontwik keling is veranderd. I Veruit het grootste aantal ongevallen betreft vergiftigingen. Dit komt niet doordat aardgas zelf giftig is. maar als Het comité Verhoging Pensioenen Oud-Mijnwerkers heeft gisteren aan het bestuur van het Algemeen Mijnwerkers- fonds in Heerlen een petitie aangeboden met het dringende verzoek om aan de oud-mijnwerkers in 1976 een volledige compensatie voor de sterk gestegen prij zen toe te kennen. Het bestuur zal dit verzoek op de agenda van de eerstko mende vergadering plaatsen. WEERRAPPORTEN tJÜ c a I .«H -f L* TJ-*-* P«(ü r* Sm Koningin Juliana zal op donderdag 1 juli een buitengewone zitting van de Raad van State voorzitten. De zitting, die ook door de prinsen Bernhard en Claus en door prinses Beatrix zal wor den bijgewoond (zij hebben zitting in de Raad) wordt gehouden ter gelegenheid van de inwerkingtreding op deze dag van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB). Een Kamerlid dat weigert om aan het verzoek tot openbaarmaking van zijn functies te voldoen, wordlt volgens het PvdA-voorstel „gestraft” met openbaar making van zijn weigering. In het open bare register wondt deze weigering even eens opgenomen. Met het andere artikel willen de in dieners van het voorstel bereiken dat Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.49 uur en 15.14 uur Laagwater 10.44 uur en 23.12 uur Het totale aantal bij het Gasinstituut gemelde ongevallen met aardgas varieert sinds 1967 tussen de 75 en 95 per jaar op een totaal van meer dan 4 miljoen aansluitingen en ruim 10 miljoen gas toestellen. Dat komt er op neer dat er per jaar met ongeveer een op de hon derdduizend gastoestellen een ongeluk gebeurt. de ambulancedienst wenste geen inlich tingen hierover te vérstrekken. In het ziekenhuis was geen bloed van de be wuste bloedgroep (die binnen 2 minuten kan worden vastgesteld), noch werd een universele donor gebruikt. De operatie kamer moest nog klaar worden gemaakt. Het aandeel van iedere verdachte wordt daarna belicht waarbij mr. Man schot in een juridisch betoog opmerkt dat er geen sprake is van een gezamen lijk verrichte abortus. Ieder had zijn eigen patiënten. Zijn cliënt was toevallig getuige van de complicaties bij de Belgi sche en sprong te hulp. Hij moet volgens zijn raadsman dan ook vrijgesproken worden van het plegen van de abortus. Bij de „dood door schuld” neemt hij de verantwoordelijkheid op zich voor de door hem verrichte handelingen. Die zijn door getuigen-deskundigen niet onver antwoord genoemd. Alleen het moment waarop hij de perforatie verkeerd loka liseerde betreurt hij, had hij dit juister beoordeeld dan had hij onmiddellijk tot spoedopname besloten. Maar dat is geen reden hem onbekwaam te noemen, aldus de raadsman. Deze meent dat onvol doende vaststaat dat de ziektetoestand van de vrouw op het moment van het verlaten van de kliniek al de dood ten gevolge had kunnen hebben. De andere arts zou daadwerkelijk de perforatie veroorzaakt moeten hebben maar dat is volgens getuigen-deskundi gen geen abnormale verwonding. Ook zijn verder mediisch handelen was juist, aldus de raadsman, mr. Samkalden. Zijn cliënt verzuimde de gynaecologe van het ziekenhuis over de perforatie te infor meren, maar dat kwam door zijn zenu wen volgens de advocaat. Bovendien had de gynaecologe kunnen vermoeden was er aan de hand was. Ook hij komt tot vrijspraak. In hun laatste woord zeggen de artsen de dodelijke afloop te betreuren en be tuigen hun medeleven met het Belgische gezin. Eén van hen: „de basis voor mijn handelen was mijn medisch oordeel. Zo ik al fouten in mijn beoordeling heb gemaakt betreur ik dat. Dat ik de kli niek in november weer opende was niet als een soort uitdaging. Ik deed het op basis van mijn vertrouwen in mijn me disch kunnen”. De uitspraak is donderdag 8 juli om half tien. een totaal van drie miljoen mensen die in problemen raken door de „Berufsver bote”. Kweksilber zei in 1933 op grond van soortgelijke wetten naar Nederland te zijn uitgeweken en voegde er aan toe dat hij in zijn strijd tegen de gevaren in Duitsland tot voor kort een vrij eenzame positie in Nederland innam. „Maar in middels heeft de partijraad van de PvdA met 101 van de 105 afgevaardigden een scherpe resolutie aangenomen waarin ook de Duitse zusterpartij, de SPD, van medeplichtigheid aan de anti-democrati- sche wetten wordt beschuldigd. De SPD is medeverantwoordelijk voor het kli maat van geestelijke terreur, hetze, chantage, intimidatie en broodroof in West-Duitsland. Brandt schijnt erg boos te zijn over onze resolutie”. Kweksilber zei nog niet zo ver te willen gaan dat hij Duitsland een fascistische staat noemt, maar wel dat de Bondsrepubliek duidelijk fascistoïde trekken heeft ver toond. „De vrees dat Duitsland een poli tiestaat wordt is meer dan gegrond. En als Strauss het helemaal voor het zeggen krijgt, dan is het totalitaire systeem opnieuw een feit”. AMSTERDAM. Als er bij de uit voering van een abortus in medische zin gefaald is dan moet daartegen langs de daartoe aangewezen weg worden opge- treden: de medische tuchtraad. Zolang er ten aanzien van abortus andere nor men worden gehanteerd dan bij ander medisch optreden wordt de ingreep ge discrimineerd en heerst er willekeur. Deze mening ventileerde de drie man sterke verdediging gisteren op de derde dag van het Amsterdamse „abortuspro ces”. Daags daarvoor had de officier van justitie gezegd dat als de medische ethiek beslissend zou z(jn voor de rechtsvraag er inderdaad nauwelijks een abortusprobleem zou zijn, omdat die ethiek dan uitkomst zou kunnen bieden. Hij verwierp dit echter, vond het onaan vaardbaar dat artsen als het ware auto noom de wettelijke geoorloofdheid van hun eigen handelen zouden mogen bepa len. De wetgever beslist over de rechts vraag, zo zei hij. En de verdediging: de wetgever verwijst juist naar de medi sche ethiek. O mans hebben gisteren de receptie Ge zocht die de Spaanse ambassadeur gaf ter gelegenheid van de naamdag van koning Juan Carlos Na de moeilijkheden met de import van appelen uit Chili, blijkt nu Zuid- Afrika de appelmarkt in de EEG flink te verstoren. Zuid-Afrika heeft, zo is gebleken, meer appels naar de EEG uitgevoerd dan was afgesproken. De drie Kamerleden hadden eerder al pen voorstel om tot een parlementaire enquête te komen teruggetrokken nadat hun was gebleken dat dit voorstel geen meerderheid in de commissie zou krij gen. In de vergadering van de vaste com missie van gistermiddag bleek dat de christen-democratische partijden (KVP ARP CHU) nog niet direct tot instelling van een onderzoekscommissie wilden overgaan. Van de kant van deze partijén stelde men voor eerst een commissie van drie personen te vormen die eèn in structie voor de onderzoekscommissie moeten opstellen. Aantal uren zon: 7 tot 16. Minimum tempera turen: omstreeks 18 graden. Maximum tempera turen: omstreeks 29 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. „Minister Van der Stoel tracht de gevaarlijke situatie in West-Duitsland te bagatelliseren omdat hij de werkelijk heid niet ziet of kan zien. Hoge ambte naren op zijn ministerie, doorgaans zeer conservatief, verhinderen dit. Zij hebben de minister ingekapseld”. Ook Willy Brandt, voorzitter van de Westduitse So cialistische Partij (SPD) heeft hieraan meegewerkt. Bij een recent onderzoek aan de top van de Partij van de Arbeid heeft hij over het aantal slachtoffers van de beruchte „Berufsverbote” (het zogenaamde radicalenbesluit) onjuiste cijfers verstrekt, aldus Kweksilber. De PvdA voelde zich belogen en is er ach ter gekomen dat minstens 500.000 West- duitsers direct möeilijkheden ondervin den van de Berufsverbote. Met familie leden en kennissen van verdachten die ook worden lastig gevallen komt men op de apparaten vervuild zijn verbranden zij het gas niet volledig en ontstaat het giftige koolmonoxyde. Vergiftigingen kunnen ook voorkomen door een lang durig gebruik van een toestel in een slecht geventileerde ruimte. Voor het verbranden van het gas is zuurstof no dig. Als er te weinig aanvoer van frisse lucht is daalt het zuurstofgehalte in de lucht. De mensen in deze ruimte krijgen daardoor onvoldoende zuurstof ter be schikking. Bovendien wordt ook hierbij het gas niet volledig verbrand. De drie raadslieden hebben op deze derde zittingsdag de taak het door de officier geschetste feitelijke beeld van deze abortus aan te vechten. Door te trachten eerherstel te vinden voor hun cliënten, wier reputatie door de officier volgens één hunner „door de modder is gehaald”, maar vooral door de stelling- name te ondermijnen dat zij een onge oorloofde abortus pleegden en grove schuld hebben aan de dood van de Belgische. De taken zijn verdeeld. Mr. R. Sam kalden treedt op voor de arts die nu weer huisarts is. Mr. H. B. A. Verhagen behandelt de kwestie dat voor beide verdachten naast de „dood door schuld” ook de abortus als zodanig ten laste is gelegd. Ook belicht hij de persoon van de arts die in november ’74 de kliniek even heropende en later in Bloemenhove werkte (niets dan gunstige berichten). Diens aandeel komt verder aan bod bij mr. R. J. Manschot. Mr. Verhagen beklemtoont dat we in het abortusconflict zijn gegroeid van een „nee..tenzij” naar een „ja..tenzij” ten men bij een debat weet of en hoe de betrokken spreker bij het behandelde betrokken is. Elk Kamerlid moet alvo rens het woord te voeren aangeven waar zijn belangen liggen. Het wordt bij twij felgevallen aan de voorzitter van de Kamer overgelaten te bepalen of een Kamerlid deze feiten alvorens het woord te voeren moet meedelen. AMSTERDAM (ANP). De burge meesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben een drin gend beroep op minister De Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken gedaan om de politiekorpsen in hun gemeenten te versterken. In een gezamenlijk bij de minister ingediende nota geven de burgemeesters uitdrukking aan hun bezorgdheid over het langdurige en toenemende personeels tekort. De korpsen zijn daardoor onvol doende uitgerust om de toenemende cri minaliteit en terreur te bestrijden. Geconstateerd wordt, dat in de vier grote steden een uitbreiding van de poli tie met in totaal 3193 man noodzakelijk is. Op het ogenblik hebben de korpsen een gezamenlijke sterkte van ruim 7800 man. Amsterdam heeft een versterking met 905 man nodig, Rotterdam met 916 man, De nHaag met 1099 man en Utrecht met 273 man. M3 CB TJ •«-» (U U. 1 •s® c® Het parlementaire jaar zit er weer op. Ter feestelijke afsluiting hiervan werd gis termiddag op het Binnenhof een barbecuefeest gehouden voor Kamerleden, parle mentaire pers en het personeel van de Kamer. Op de foto boven: ARP-fractieleider Aantjes eet uit handen van een schone dame, onder royale goedkeuring van VVD- fractieleider Wiegel (midden). Wiegel blijft lachen, ondanks het feit dat Aantjes zijn liberale bezuinigingsplannen nog onlangs „schaamteloos” noemde. Rechts VVD- Kamerlid en vice-voorzitter van het Europese parlement, „Europa-kampioen” Berk- houwer. Foto onder: Het KVP-Kamerlid Van Eisen krijgt een lekker hapje toegestopt door zijn fractievoorzitter Andriessen. Al wil dit in het parlement niet altijd zeggen: wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Mr. Samkalden en mr. Manschot laten alle handelingen die gemaakt zijn weer de' revue passeren. In de fase vóór de behandeling, bij de „intake” (ontvangst), verwijt de officier de artsen in strijd met de (ontkende) afspraken bloedgroep en bloeddruk niet te hebben bepaald, de termijn van 12 weken te hebben over schreden, en onvoldoende geïnformeerd te hebben naar de medische voorgeschie denis. De raadslieden betwisten mede aan de hand van de verklaringen van getuigen-deskundigen dat er hier enige nalatigheid was. Beide verdedigers leggen een sterk accent op de omstandigheden waaronder de vrouw tenslotte werd vervoerd naar het Weesperpleinziekenhuis. De ambu lance deed zeer lang over het vervoer, onderweg werd anderhalve liter bloed verloren, het infuus werd lager gezet en De PvdA’ers zijn met hun voorstel gekomen naar aanleiding van de discus sies van een half jaar geleden over de adviseurschappen van enkele (oud-)Ka- merleden bij het bedrijfsleven. Zoals bekend ontstond nogal wat rumoer om de adviseurschappen van het AR-Kamer- lid Roolvink en de voormalige KVP minister Schmelzer bij de oliemaatschap pij Gulf. Franssen, Stoffelen en Veilenga zien hun voorstel overigens als een over gangsmaatregel. Zij pleiten namelijk voor’ een webtelijke regeling voor de openbaarmaking van functies. De drie PvdA-Kamerleden willen het hebben van nevenfuncties niet verbieden maar zij laten duidelijk blijken er geen voorstander van te zijn. Stoffelen: „We gaan ervan uit dat het Kamerlidmaat schap een full-timefunctie is, waarvoor een volledige inzet nodig is. Dat laat geen nevenfuncties toe”. DEN HAAG (ANP). Er komt voor lopig geen onderzoek naar het beleid voor de aankoop van het defensiemate rieel. In de vaste TweedeKamercom missie voor Defensiezaken is gistermid dag met acht tegen zeven stemmen een voorstel verworpen van de leden De Vries (PvdA) Van Mierlo (D’66) en Waltmans (PPR) om een commissie in te stellen die het aankoopbeleid van de laatste jaren zou moeten gaan onderzoe ken. Het voorstel, van de socialisten Frans-, sen, Veilenga en Stoffelen, valt in twee delen uiteen. In de eerste plaats moeten Kamerleden hun nevenfuncties bekend maken, welke gegevens in een openbaar register worden genoteerd. In de tweede plaats moeten zij bij een Kamerdebat over een bepaald onderwerp aangeven in hoeverre zij bij de uitkomst van dat debat enig persoonlijk zakelijk of ander belang hebben. Het instellen van een register moet ertoe leiden dait een ieder kan weten welk® functies een volksvertegenwoordi ger heeft. Op verzoek van de voorzitter van de Tweede Kamer, die dat bijvoor beeld kan doen bij de beëdiging van een Kamerlid en voorts elk jaar (bijvoor beeld aan het begin van het parlementai re jaar), moet elk Kamerlid zijn neven functies opgeven. Het gaat daarbij in het PvdAvoorstel om het zelfstandig of on zelfstandig bedrijf of beroep, de naam van de werkgever, de functie, de namen van instellingen op ondernemingen waarvan men betaald bestuurder, advi seur of toezichthouder is, alle overige maatschappelijke functies en alle onder nemingen waarvan het Kamerlid aan deelhouder is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid wil dat alle Kamerleden hun nevenfuncties openbaar maken. Op de dag dat het parlement met vakantie ging, zijn de socialisten gekomen met een initiatiefvoorstel dat die openbaarmaking regelt. Daarvoor is een wijzi ging van het Reglement van Orde van de Kamer nodig. £-2 era ara»

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2