Gesprekken van Kissinger en Vorster leveren weinig op Samenwerking Egypte-Syrië STEEDS MEER ETEN IN MOSKOU SCHAARS Berlinguer kreeg grootste aantal voorkeur- stemmen ook criminelen naar Europa „Londen en Parijs moeten „Hoge Commissariaat stuurt economie uit slop halen” „VRUCHTBAAR OVERLEG” AFGESLOTEN Dorstige aarde verscheurd 99 BEBALGRIJK F BEUNHAAS? DRUSTVO Giscard in rede in Londen: BESCHULDIGING VAN ZUID AMERIKAANSE VLUCHTELINGEN: door nico scheepmaker 3 19 7 6 2 5 JUNI BINNEN- EN BUITENLA’ 9 9 Rhodesië Onder druk? od Pan-Arabisch len y.. eid nen iten tate ssen ptie SR jo pels VRIJDAG autoriteiten in Soweto. iod rentie ngen /oor- het n de hter- 1 een issen ians- ook Na afloop van zijn twee dagen duren de ontmoeting met Vorster in het Beier se Woud zei Kissinger dat er „vrucht baar” was gesproken. Hij herhaalde nog eens dat de Verenigde Staten blijven aandringen op politieke rechten voor de De vluchtelingen zeggen van deze be schuldigingen bewijzen te hebben. Zij kennen ook de namen van economische vluchtelingen en criminelen die reeds in Europa en ook in Nederland verblijven. Onder de economische vluchtelingen zijn mensen die Chili hebben verlaten, toen daar de Unidad Popular aan de regering was onder president Allende. De politieke vluchtelingen hebben de namen van de anderen doorgegeven aan miljard pond sterling, zei Giscard: „Ons zakelijke verkeer heeft het karakter van een binnenlandse markt gekregen.” He tcomite zal ook een gemeenschap pelijke strategie uitstippelen voor de „bevrijding van de door Israel bezette gebieden en richtlijnen voor politieke actie in dit verband”. In een afzonderlijk communique de den de vier aan de conferentie van Riad deelnemende landen een beroep op de strijdende partijen in Libanon het vuren te staken en de taak van de Arabische vredesmacht te vergemakkelijken. ig 1 i de ting, i en wor- n de iheid dag raak ■nen het ers- >den i de dige orij- dit tko- n te lij- heid 713- in Stee den leid te Ös n. k- et nten mo- ure- ege- men a en Ook in de ■ren Dit gis- ervt. nen pet rur- mn- ijs- lie tal- l te op egt in Ta- loor nek i. ran ;te- in- La itsse- looy- be- gaf van an te oe in ne n- 1A en •in an ti- 3D li- ze, in >os ?er lat lat lek ?r- »li- En ,fen em iport luid- flink o is EEG Op de drde dag van zijn vijfdaagse bezoek aan Groot-Brittannië had Gi scard een overladen programma af te werken. Behalve zijn rede in de Guild Hall gaf hij een persconferentie, was hij eregast op recepties van de Franse kolo nie in Londen en van diverse Frans- Britse vriendschapsorganisaties, waarna hij des avonds zou fungeren als gastheer voor koningin Elizabeth en prins Philip tijdens een diner in de Franse ambassa de. zwarte meerderheid in Zuid-Afrika en dat alles in het werk moet worden gesteld om de problemen in Zuidelijk Afrika vreedzaam op te lossen. Met ongeduld ve-vaht ik het aanvang van wedstrijden voor welke ik hoopt dat zij echt uitdrukking waarheid van sportief strijden en fair play. Honderd duizend toeschouwers op stadionen van Zagreb en Belgrado, als miljoenen sport - maniaken over de heel Europa en we reld getuigenis zal geworden”. Voorzitters van het comité zullen zijn de wederzijdse ministers van Buiten landse Zaken. Het zal „wegen en midde len bepalen voor uitvoering van de reso luties van de (1974) Arabische topconfe rentie”, die besloot tot een pan-Arabi sche benadering van het conflict met Israel en erkenning van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO als de wetti ge vertegenwoordigster van de Palestij- nen. met betrekking tot de apartheidspolitiek, en de kwestie Rhodesië en Namibië. Vorster wilde wel kwijt dat hij blij was over het gesprek met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dat in een „bijzonder openhartige sfeer” was verlopen. Vandaag spreekt Vorster met Bonds kanselier Schmidt en een aantal minis ters. Schmidt heeft al verklaard Vorster te zullen wijzen op de afwijzende hou ding die de Bondsrepubliek ten aanzien van de apartheidspolitiek van Zuid-Afri ka inneemt. Kissinger benadrukte later tijdens een persconferentie, dat elke oplossing voor de problemen in Zuidelijk Afrika garan ties moet bieden aan zowel de zwarte meerderheid als de blanke minderheid van de bevolking. Garanties voor de laatste groep noemde hij zelfs „van es- LONDEN (UPI, AFP) President Valéry Giscard d’Estaing van Frankrijk vindt dat Londen en Parijs samen een richtingsbepalende rol moeten spelen bij de pogingen de Westerse economie uit het slop te helpen. Een zelfde voorhoede-functie ziet hij voor Frankrijk en Groot-Brittannië weg gelegd bij het helpen van de ontwikkelingslanden. MOSKOU (AFP) In Moskou zijn steeds meer artikelen, voor namelijk levensmiddelen, moeilijk te verkrijgen en de situatie was voor het partijdagblad „Pravda” erg genoeg om het falende distri- butie-apparaat over de hekel te halen. UTRECHT. (ANP) Het Hoge Commissariaat van de VN voor Vluch telingen in Buenos Aires (Argentinië) zou niet alleen politieke vluchte lingen uit het Latijns-Amerika naar Europa sturen, maar ook en op zettelijk economische vluchtelingen en zelfs criminelen. Om hoeveel personen het precies gaat is nog niet bekend. Deze beschuldigingen heb ben woordvoerders geuit van een zojuist uit Buenos Aires aangekomen groep van totaal 55 vluchtelingen. De groep is in drie delen in Neder land aangekomen. Gisteren kwamen de laatste zeventien op Schiphol aan. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Het enige resultaat van de gesprekken tussen de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger en de Zuid- afrikaanse premier Vorster is, dat „men ook in de toekomst contact zal houden”. Vorster preciseerde niet wat de aard van die contacten zal zijn: rechtstreekse ontmoetingen of via diplomatieke kanalen. Niet alleen ons land, zucht onder droogte ook andere Europese landen hebben te lijden van de tropische weersomstandigheden. Hier een beeld uit het Franse Seumur En Vallon: koeien passeren een drenkplaats die volkomen drooggelegd is. De bodem is totaal verscheurd. Het komt daardoor, zegt de Mos- kouse huisvrouw, dat aardappelen en groente ook al nauwelijks te krijgen zijn. De toestand werd in de Pravda met een soort „fabel” op de korrel geno men. Dat gaat zo: twee meisjes vragen hun grootmoeder een „Russisch slaat je” klaar te maken. „Nee kinderen, legt „baboesjka” uit, „dat zal niet gaan want voor zo’n slaatje heb ik WELKOM IN BELGRADO OM AAN- VAN Zo een Een handig werkje dus met hoofd stukjes als „Bebalgrijk telefoonen en adressen” en „Rijden regime”, immers „in dags van opening halffinale en finale een man moet voor volgende verander ingen weten”, zoals, „aanplaken prijs voor autobussen 200 din. en voor wagens 150 din. zijn”. Vertalingen zijn op hun best met de verkeerde kant van gobelins te vergelij ken, is een uitspraak die zowel aan Dante als aan Cervantes wordt toege schreven. Een Dolf Verspoor heeft eens gezegd: „De vertaler is iemand die bij een keus van vijf equivalenten ar het zesde kiest”. In het bovenstaande geval lijkt de' vertaler pas voor de negende oplossing te hebben gekozen, en in ieder geval heeft hij niet naar punt 2 van de Erecode van het Nederlands Genoot schap van Vertalers gehandeld, dat als volg luidt: „Zij nemen slechts opdrach ten aan waartoe zij de vereiste kennis bezitten”. Moeten we dan aannemen dat het nobele werk in dit geval door een beun haas is gedaan, door een gastarbeider die twee jaar in ons land heeft gewerkt en zich erop beroemd heeft dat iedereen in Rotterdam hem uitstekend kon ver staan? ROME (AFP). Enrico Berlinguer, de communistische partijleider, blijkt bij de Italiaanse verkiezingen de meeste voorkeurstemmen, 274.719 stuks, op zijn naam te hebben verengigd. Giscard zei dit gisteren in zijn rede tot een gehoor van hoofdzakelijk bankiers en topfiguren uit het Britse zakenleven. Hij speechte in de Londense „Guild Hall” als gast van de Lord Mayor, de ceremoniële burgervader van de Britse hoofdstad. En dag eerder tekenden Ciscard en zijn Britse gastheer, Premier James Cal laghan, een plechtige verklaring waarin beide landen beloven hun uit het verle den stammende gevoelens van rivaliteit verder te vergeten en te komen tot een nauwere samenwerking. Nadat de Moskouse restaurants al een vleesloze dag hadden moeten in voeren waarop overigens wel vis te krijgen is bestaat er sinds enke le dagen een tekort aan boter, worst, suiker en kip. Veel winkels in de hoofdstad zijn daarom genoodzaakt de Moskoviet een rantsoen op te leggen, waarbij per klant slechts een pond boter, drie tot vijf ons worst, maximaal een kilo suiker en een kip wordt verkocht, De Moskouse huisvrouw klaagt steen en been omdat inwoners van dorpen rond de stad, waar de situatie nog veel nijpender is, en masse naar de stad komen om zich daar te be voorraden. Ook is besloten dat Syrië en Egypte hun ambassades in de wederzijdse hoofdsteden zullen heropenen. De am bassades waren eerder deze maand ge- organisaties in Nederland, die zich met de opvang en begeleiding van vluchte lingen bezighouden. Ook het hoofdkwar tier van het Hoge Commissariaat in Geneve (Zwitserland) is van deze be schuldigingen op de hoogte gesteld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken, het verantwoordelijke ministerie inzake het toelatingsbeleid, is in de persoon van Theo van Boven in kennis gesteld. Van Boven is lid van de commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Concreet punt in Giscards en Callag hans verklaring - in London al het „zand erover”-document gedoopt - is de afspraak elk jaar op gezette tijden, voor het eerst dit najaar, te vergaderen over kwesties van gemeen belang, met name in EG-verband. In de Guild Hall zei Giscard dat Londen en Parijs hun nieuwgevonden samenwerking allereerst op economisch gebied moeten gaan ontplooien. „Essen tiële voorwaarde voor succes daarbij”, vervolgde Giscard, „is het bestaan van een „entente” (hartelijke vestandhou- ding) tussen Frankrijk en Groot-Britta- nië. Onze regeringen werken naar een dergelijke relatie toe.” Memorerend dat de Brits-Franse han del de afgelopen vijf jaar vrijwel is verdriedubbeld tot een bedrag van 3 sentieel belang”. Kissinger moemde als doel van zijn gesprekken met Vorster „sen dreigend conflict in Afrika te voor komen”. Hij zou daarbij duidelijk heb ben gemaakt dat de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika kan leiden tot een bloedbad. CAIRO (UPI) Egypte en Syrië gaan een gemeenschappelijk politiekmilitair comité vormen dat tot taak krijgt een gezamenlijke strategie voor hun conflict met Is rael op te stellen. Vorster wilde in elk geval niet ingaan op de vraag, of zijn regering door de Verenigde Staten onder druk is gezet Zowel Vorster als Kissinger weigerden in te gaan op vragen over de inhoud van hun gesprekken. Waarnemers menen dat Rhodesië en Namibië als hoofdpunten op de agenda stonden. Kissinger zou Vor ster ervan willen overtuigen dat deze zijn politieke en economische invloed op het minderheidsregime van Ian Smith moet gebruiken om de ontwikkeling naar een zwarte meerderheidsregering in Rhodesië te versnellen. Vorster wilde niet zeggen of zijn officiële Rhodesië- politiek van niet-inmenging na het ge sprek met Kissinger zal worden veran derd. Kissinger, gisteren zijn besprekingen met de Zuidafrikaanse premier Vorster afsloot. De betogers protesteerden tegen het optreden vyn de Zuidafrikaanse politie en Met zwarte gezichten staat een groep linkse demonstranten in het Westduitse Gra fenau buiten het hotel waar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Guilio Andreotti, minister van begro tingszaken, was met 182.305 voorkeur stemmen bij de Christen-Democraten „primus inter pares”. Voor Andreotti betekende dat een grote teruggang van zijn persoonlijke populariteit want in 1972 werd zijn hokje nog door 367.000 kiezers aangekruist. sloten als gevolg van de verslechterde betrekkingen. In het communique over Libanon merken de vier landen, Egypte, Syrië, Sadedi-Arabië en Koeweit, op dat zij zich volledig zullen inzetten om een oplossing te verwezenlijken die een ein de maakt aan het bloedvergieten in Libanon. Deze oplossing dient tevens „het Palestijnse volk in Libanon in staat te stellen zijn heilige plicht (tegen Is rael )te vervullen in het kader van de akkoorden tussen de Libanese regering en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO)”, zo wordt in de verklaring ge zegd. Naties. Hij zal via deze commissie trach ten uit te zoeken of de door de vluchte lingen geuite beschuldigingen juist zijn. De heer S. de Jonge van de commissie voor opvang en begeleiding van Chile- nen in Nederland, zegt over deze kwes tie, dat het nog niet zeker is dat het Hoge commissariaat in Buenos Aires on der leiding van de Zwitser Robert Mul ler opzettelijk economische vluchtelin gen en criminelen naar Europa stuurt. Volgens de vluchtelingen gebeurt dit echter wel om de linkse beweging in Europa op die manier in een kwaad daglicht te stellen. Met name zou Oost- Europa de zwaarste criminelen in de maag gesplitst krijgen. Vier organisaties in Argentinië verzor gen voor het Hoge Commissariaat de vluchtelingen. Wie van de vluchtelingen uiteindelijk naar Europa gaan beslist het Hoge Commissariaat, aan de hand van lijsten die deze vier organisaties samen informatie bij de heer Roeffen van de Nederlandse ambassade in Belgrado leerde me, dat er van beunhazerij geen sprake was (helaas). Hij had ook al geïnformeerd waarom de „Toeristische Maatschappij van Belgrado” niet even bij de ambassade was langsgekomen, dan had men daar gratis en voor niks voor een deugdelijke vertaling gezorgd, maar het verbaasde antwoord was, dat de vertaling door het officiële Genoot schap (Drustvo) van Vertalers in Belgra do was vervaardigd. Niet alleen ge noemd drukwerkje overigens, maar ook het officiële programma verraadt dezelf de vaste hand van vertalen. Dr. Artemio Franchi, president van de UEFA, schrijft hierin het volgende: „Europees Kampioenschap is een per sonificatie van voetbal in het Oud Vas teland geworden. Toeschouvers geven groot aandacht en vertrouwen aan. en press, radio en televisie vergroten belang en steeds meer verbreden het omvang van dit wedijveren. In een woord, voet bal geeft een nieuwe stimulans gekrij- gen, en wij ook samen met hem. Na Wereld Kampioenschap, Europees Kam pioenschap is een groot voetbal gebeur tenis geworden, bij belang tweede in het wereld eerst in Europa. Als de president van UEFA, ik wens tegroeten en teuitspreken welkom aan het vertoogen van West-Duitsland, Ne derland, Tsjecho-Slowakije en Joego slavië, welke zijn in het eind gedeelt van Kampioenschap van Europa 1976. Ik wet dat zijn weg tot succes niet gemak kelijk omdat het voetbal krachten in Europa zijn meer ekvivalent. Gefeliciteerd ik de FSJ (Voetbal Bond van Joego-Slavië) niet allein om de succes van zijn vertoog, maar ook uit- sprekt bedankt aan verantwoordelijke leiding, bijzonder aan general secretaris Vasa Stokovic en zijn medewerkers, op het grote moeite izgezet in het organisa tie van het finale. De aandacht wordt onder meer geves tigd op het uitgaanscentrum Skadarlije: „In avond tijd „Skadarlije” een oude boemen deel van de stad, in deze dags bijzonder interessant wil een rijke programa en grote keuze van huiselijk voedsel specialiteiten uitstrekken”. Y aardappelen, peen, komkommer, kool Sn uien nodig”. Hierop neemt de Pravda het woord van haar over en legt uit dat er geen piepers zijn omdat ze al veertien dagen in een niet geloste goederen trein liggen te rotten. Peen is er ook niet, want de 40 ton die werd aangevoerd was ongeschikt voor menselijke consumptie en moest aan de varkens worden gevoerd. De uit Odessa afkomstige komkommers waren niet te eten omdat iemand daar zo gochem was ze in vuile pekelvaten te verpakken en de kool moest worden weggegooid omdat men bij de spoorwegen dacht dat groente „ook wel” in voor kunstmest bestem de wagons konden worden vervoerd. En wat de uien betreft, legt de Prav da uit, is het helemaal huilen want die zijn alleen op de zwarte markt te koop. Terwijl de Russische burgers zich beklagen, aldus de Pravda, durft nie mand de verantwoordelijkheid voor deze treurige stand van zaken op zich te nemen. Het partijblad sommeert het verantwoordelijke ministerie de schuldigen te vinden en de misstand te verhelpen. Dit is een van de besluiten die zijn genomen tijdens een tweedaagse confe- tussen de Egyptische premier Mamdoe Salem en zijn Syrische ambtge noot Mahmoed Ajoebi, in aanwezigheid van kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië en de minister van Buitenlandse Zaken van Koeweit, Sabah El Achmed. De laatste twee traden als bemiddelaar op. Het overleg, dat in Riad plaatsvond, is gisteren afgesloten. stellen. Deze organisaties zijn de CAREF (het comité voor hulp aan vluchtelingen - een organisatie van de Verenigde Na ties en verantwoordelijk voor de huis vesting en voedsel van de vluchtelingen), de CC AI (de katholieke Argentijnse commissie voor emigratie en verant woordelijk voor financiële, medische en juridische hulp), de CIME (het comité voor emigratie naar Europa) en de APR (de associatie van hulpverleningsorgani saties aan vluchtelingen). Met name de CCAI zou een zeer dubieuze rol spelen. S. de Jonge: „De Chilenen zeggen dat dit comité is opge zet door de Argentijnse geheime dienst om op zo een „nette” wijze alle gegevens over de vluchtelingen in handen te krij gen”. Jorge Meza, een van de vluchtelin gen, bevestigt dit en zegt: „De Argen tijnse geheime dienst haalde mensen van onze groep uit hotels aan de hand van CCAI-lijsten. LEIDING VAN EUROPEES CUP IN VOETBAL. Zo luidde de charmante aanhef van een klein drukwerkje dat ten behoeve van de Nederlandse gasten bij het Europees voetbalkampioenschap was vervaardigd, en wel door de Toeris- tishe Maatschappij van Belgrado. „Wel- geerd onze gasten. Onze wens is dat uw verblijft in Belgrado prettig zijn en beter kennis maken met onze stad. Daarom wij habben deze informaties voor uw voorbereiden met adresen van information centrum, maatschappijen en instelingen, waar kunnen uw alle infor maties krijgen”. f6 "Hr-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3