Tweespalt bij oppositie in kwestie van dubbelfuncties Nieuwspeelgoed jeugd voor ■11 r F SF™ Mr. FRANS ROHLING LEIDDE ONDERZOEK Wijnen Hek Muziekonderwijs Honing NIEUW HOOFDSTUK IN POLITIEKE FEUILLETON v I Mli 19 7 6 9 V R IJ D A G 25 JUNI IJMOND Veiligheid door Ton Kors Cntact r? Interviews de Tips BLOUSES 10 7.50 T-SHIRTS ROKKEN 49. JAPONNEN Haarlem DIT ZIJN MAAR ENKELE VOORBEELDEN. ZOMERSE PRIJZEN IN AL ONZE AFDELINGEN Appeltant l n? Schöngarth kwam bij Menten in Aerdenhout logeren L. J. Zwarter. Heemstede. MR. FRANS ROHLING te zwaar (Van een onzer verslaggeefsters) E. P. de la Parra, Bloemendaal. (ADVERTENTIES) Rohling is dit orde gekomen. van de Schöngarth Menten zonder aarzeling herkend. mede in verband met opleg etc., hiervan gaarne akte. Rohling voerde als raadsheer-commissa- ris het onderzoek naar het gedrag van Menten tijdens de oorlog in Polen, waarbij de vraag centraal stond of Menten lid was geweest van de Duitse SS. Daarbij kwam de vraag of hij betrokken was geweest bij de liquida tie van Poolse joden niet ter sprake. Wel de beschuldiging dat hij kunst werken in Polen had ontvreemd. Het interview met de heer De Groot werd opgenomen via een cassetterecor der. De heer De Groot weigerde daarna zijn fiat te geven voor de publikaitie van de op schrift gestelde tekst van het interview. Hij had geen bezwaar tegen de feitelijke inhoud daarvan, maar wilde met zijn ontboezemingen de fraktie van de PvdA niet in de wielen rijden. Na de processen die tegen Menten wer den gevoerd, werd hij zelf beschuldigd van valsheid in geschrifte en meineed door de advocaten van de Blaricumse rentenier en kunstverzamelaar. Roh ling werd eerst door een onderzoek en later door het Gerechtshof in, Amster dam vrijgesproken en van alle blaam gezuiverd. Rohling heeft Schöngarth bevestigd dat hij in Aerdenhout contact had met Menten. Hij heeft er zelfs ver schillende keren gelogeerd. Daarmee komt de opmerking van Menten zelf, dat hij zich in Aerdenhout koest heeft gehouden en geen contact met de bezetters had, in een uiterst twijfel achtig daglicht. ren, voor iedereen duidelijk zichtbaar en hoorbaar. De beschuldiging van Menten dat hij de hand zou hebben in vervalste docu menten die, met het opnieuw oprake len van de zaak-Menten, in de duinen van Bloemendaal zijn opgegraven, wijst Rohling rustig van de hand. Uit deze manier van neerschrijven mag de lezer terecht constateren, dat ik geen bewonderaar ben van de wijze waarop onze socialistische coalitiegeno ten tegen de cumulatie van funkties ten strijde trekken. Ik heb grote bezwaren tegen de sfeer van onverdraagzaamheid waarin de discussies worden gevoerd. Men tracht aan te tonen dat de Stich ting Eigen Woningbezit fout geweest is, om daarmee te bewijzen dat de cumula tie van funkties ontoelaatbaar is, om als vervolg daarop weer te zeggen dat de aanval niet persoonlijk gericht was. Als dan door Martin de Groot en later door Jan Verhoeven voorbeelden worden ge noemd die foutief handelen van de stichting moeten aantonen, dan bewijzen die voorbeelden alleen maar de onkunde en argeloosheid van degenen die deze op tafel leggen. Mijn liefste wens is, dat wij de hele discussie eens een heel jaar kunnen vergeten. Dat als iedereen zijn emotionele driften is kwijtgeraakt, we kunnen onderzoeken welke funkties on verenigbaar zijn. Ik ben bereid dan met de discussie mee te doen, wanneer de integriteit van de betrokken mensen en de waardering voor hun werk de basis vormt voor de discussie. Dan moet de discussie gevoerd worden met het colle ge van b. en w. en niet met de stichting. Tot slot wil ik wel stellen, dat ik de onverenigbaarheid van een aantal funk ties duidelijk zie. Een onverenigbaarheid, die ik in de gemeenteraad niet als eerste naar voren heb gebracht, maar waarbij ik wel de eerste ben geweest, die de onverenigbaarheid heb beargumenteerd. We moeten naar mijn mening dan ook zoeken naar een oplossing voor die on verenigbaarheid, maar die oplossing moet wel getuigen van waardering voor van de Franse klasse zullen veer' op en neer veren. Het zal van de kwaliteit veren afhangen hoe het op en neer wippen kan worden volgehouden, maar in elk geval is het een leuk initiatief dit nieuwe speelgoed in deze frisse kleuren hier te plaatsen. Tijdens de discussie in de Gemeente raad van Haarlem over het Muziekcen trum Kennemerland zou het raadslid Schellekens volgens uw verslaggeef ster gesteld hebben dat de ouders meenden dat het sporadisch voorkomt dat Bloemendalers minder verdienen dan 67.000. Deze mening hebben de ouders in werkelijkheid nimmer gepo neerd, zij weten wel beter. Wij menen dit misverstand recht te moeten zetten. Ons standpunt vindt men hierboven uit eengezet. HEEMSKERK. De plaatselijke po litieke strijd van de PvdA tegen de cumulatie van funkties van topambtena ren krijgt het karakter van een feuille ton waaraan steeds een hoofdstuk wordt toegevoegd. Al die hoofdstukken zullen ter sprake komen in de openbare raads vergadering van augustus maar nu al is gebleken, dat de PvdA-fraktie alleen Naschrift redactie: Juist omdat het voor een redactie vaak moeilijk ja zelfs onmogelijk is om alle bewerin gen van geïnterviewde personen op hun juistheid te toetsen, laat de redactie opmerkingen als nu bijvoorbeeld door de heer Bakker gemaakt voor rekening van de spreker. Er staat dan ook in het artikel „de heer Bakker vertelt”. Ter informatie van onze lezers is de moge lijkheid geschapen voor mensen, die het met uitspraken van geïnterviewden niet eens zijn te reageren in deze rubriek. Vandaar, dat wij de brief van de heer De Meza bijgaand integraal afdrukken. Op de vraag of Menten in SS-dienst was, heeft Schöngarth bij dat onder zoek ontkennend geantwoord. „Ik heb het idee dat Schöngarth, die goed bevriend was met Menten, hem de hand boven het hoofd heeft gehouden. Hij heeft me gezegd dat hij Menten alleen maar een uniform heeft aange trokken voor diens eigen veiligheid. Maar ja, wat je als Befehlshaber met een kunstexpert in uniform moet, dat vind ik wel heel merkwaardig. Maar in ieder geval heeft Schöngarth ont kend dat Menten in vreemde krijgs dienst was, en dat wilden we onder zoeken”, aldus Rohling. Volgens hem is in de bespreking met Schöngarth niet ter sprake gekomen of Menten voor de Sicherheitsdienst in Nederland werkte. In het gerechtelijk vooronderzoek is ook een zekere mevrouw Ostrowski ver hoord, echtgenote van een Poolse chi rurg uit Lemberg. Zij vertelde dat, toen de Ostrowski’s door de Duitsers uit hun huizen werden gezet, Menten daar was ingetrokken. „Zij had zelf later het bordje Menten op de deur gezien”, aldus Rohling. Volgens deze vrouw Ostrowski heeft Menten de ge hele inboedel van het huis, waaronder verschillende schilderijen, gestolen. Het'was niet mogelijk dat te controle ren in het Aerdenhoutse huis van Menten. Daar was de inventaris op enkele kleinere stukken na verdwe nen. Volgens Menten gestolen door de oud-illegaliteit en het Bloemendaalse politiekorps. Lange fel gekleurde staven in rood, blauw en geel geschilderd met daar bovenop een dierenfiguur, een ster, een maa.n of een vlag met aan de onderzijde een ring eraan bevestigd en iets hoger wat handgrepen sieren het schoolplein van de nieuwe Engelmundusschool aan Een publicatie in uw blad betreffende een honing- en bijènmarkt te Haarlem geeft ons aanleiding het volgende op te merken. Met alle respect voor de kennis over bijen en bijenteelt van de heer Bakker, als amateur bijenhouder, moe ten wij helaais constateren dat de heer Bakker van de honinghandel als zodanig bijzonder slecht op de hoogte ig. De uitdrukking onder het hoofd „verhitten”: „Niet de honing die in de winkel wordt verkocht, de heer Bakker vertelt dat daarmee vaak geknoeid is”, is een insi nuatie dat de honing in de winkel geen goede honing zou zijn. Dit is niet alleen een verdachtma king aan iedere bonafide honinghande- laar maar tevens een bewijs dat de heer Bakker op dit gebied geen kennis van zaken heeft. Er bestaat namelijk sinds 1925 een Honingbesluit in de Nederland se Warenwet dat zeer strenge eisen stelt aan het artikel bijenhoning. Dit besluit is in de loop der jaren een aantal keren gewijzigd, waarbij de eisen waar de honing aan moet voidpen, steeds stren ger geworden zijn. De honing die via de winkels wordt verkocht staat juist onder permanente controle van de keurings diensten van waren, zodat hier niet mee „geknoeid” kan worden. „Verhitte ho- WASSENAAR. - „Een nieuw on derzoek in de zaak-Menten lijkt mij van groot belang, ja. Al die getui genissen uit Israël komen heel be trouwbaar over. Ik geloof niet dat de Justitie daar omheen kan. Voor mezelf weet ik nog niet of dat een strafrechtelijk onderzoek moet zijn of een onderzoek zoals het Rijks- instituut voor Oorlogsdocumentatie heeft uitgevoerd in de zaak-Wein- reb”. Dat zegt mr. Frans Rohling, die verschillende jaren na de oorlog heeft deelgenomen aan de Bijzon dere Rechtspleging in ons land. Hij was zogenoemd rechtsgeleerd- raadsheer van het Bijzonder Ge rechtshof in Amsterdam en heeft in opdracht van de procureur-fiscaal een onderzoek naar de zaak-Menten ingesteld. Rohling was een van de rechters die oud-minister-president De Geer in het beklaagdenbankje zag verschijnen. komt te staan. In het partijorgaan van de PPR heeft fraktievoorzitter Johan Kroon namelijk onomwonden laten we ten. dat hij het niet eens is met de wijze waarop deze politieke strijd door de PvdA wordt gevoerd. te De Gemeente Bloemendaal is gekomen met draconische tariefsverhogingen voor .het muziekonderwijs. Deze komen er in feite op neer dat het, voor inwoners van Bloemendaal waarvan het inkomen een bepaald be drag te boven gaat, aantrekkelijker wordt hun kinderen privélessen te laten volgen. Deze ongesubsidiëerde pri vélessen zijn namelijk goedkoper dan de voorgestelde tarieven van Bloemendaal. Zo wordt het voor Bloemendalers met een hoger inkomen dan respectievelijk 17.000 en 27.000 financieel voordeli ger hun kinderen geen muzikaal groeps- en individueel onderwijs te laten volgen bij de Haarlemse Muziekschool, maar naar een privé docent te gaan. Aange zien het in Bloemendaal slechts zeer sporadisch voorkomt dat inwoners met schoolgaande kinderen, een lager jaarin komen hebben dan 17.000 en 27.000, zal dit tarievenbeleid in feite betekenen dat Bloemendaal vrijwel niet meewerkt aan de Haarlemse Muziekschool en nau welijks subsidie behoeft uit te trekken voor muziekonderwijs. Uiteraard zijn er in Bloemendaal wel mensen met een laag inkomen, maar dan betreft het of jongeren of ouderen met een weggeïn- fleerd pensioen. niing” mag dan ook niet eens als honing in de handel worden gebracht. Zoals het door de heer Bakker wordt voorgesteld zou het zó zijn dat alleen de roomboter van de boer (producent) de echte roomboter is en dat met de room boter die in de winkel wordt verkocht „geknoeid” zou zijn. Dit is evenzeer on zin als de opmerking aangaande de ho ning. Wij kunnen ons voorstellen dat het voor uw redactie uitermate moeilijk is ieder bericht op juistheid te onderzoe ken. Maar in dit geval had U zich met bijvoorbeeld de Keuringsdienst van Wa ren in verbinding kunnen stellen, om een dergelijke onjuiste voorlichting te voorkomen. Het is jammer dat door een tendentieuze voorlichting het voortreffe lijke natuurproduct honing in een on juist daglicht wordt gesteld. J. de Meza, B.V. Bijenstand MoTona Santpoort. de betrokken funktionarissen”, aldus PPR-fraktievoorzitter Johan Kroon. Menten zelf heeft in het verhoor door Rohling ontkend dat hij in Duitse krijgsdienst was. „Volgens zijn zeggen was hij gedwongen in een Duits uni form rond te lopen”, aldus Rohling. Ook ontkende hij dat hij schilderijen had gestolen in Polen. Zoals gezegd was er volgens Rohling toen geen sprake van een onderzoek of Menten Poolse joden had geliquideerd. Menten heeft ook tegenover Rohling ten stel ligste ontkend dat de getoonde foto’s echt waren. Rohling heeft zijn bevindingen vastge legd in een aantal processen-verbaal dat bij het dossier-Menten is gevoegd. Daarmee was zijn taak afgelopen. Tij dens het eerste proces-Menten heeft hij een korte getuigeverklaring afge legd, met name over de uitlatingen van Schöngarth. Daarna werd hij door Mentens advocaten beschuldigd van meineed en valsheid in geschrifte. La ter is Rohling hiervan vrijgesproken. ..Menten liet zijn advocaten tijdens de processen zeggen dat alle getuigenis sen vals waren, en kwam zelf met beschuldigingen. Wij hebben daarna de meest waanzinnige verhalen ge- hoord”.Het lijkt er volgens Rohling op dat Menten de aandacht van zijn zaak probeerde af te leiden door zelf aller lei beschuldigingen, ook tegen ver schillende autoriteiten, te uiten. Al die zaken hebben zich buiten de ge zichtskring van Rohling afgespeeld, die ook nooit opdracht heeft gekregen een onderzoek naar deze beschuldigin gen in te stellen. Wel vindt hij het opmerkelijk dat, volgens zijn herinne ring, nooit rechercheurs naar Polen zijn gestuurd om daar een onderzoek in te stellen. Uit het partijblad blijkt dat de redak- tie ervan zich veel moeite heeft gegeven om de zaak ten opzichte van de leden te verduidelijken door middel van vier in terviews. namelijk met de heer De Groot, de appellant uit Zuidbroek (op grond van wiens beweringen de actie van de PvdA tegen de handelwijze van de Stichting Eigen Woningbezit groten deels blijkt te stoelen. Red.B.C.), het stichtingsbestuur en de PPR-fraktie- voorzitter. In het PPR-partijblad doet de redactie uit de doeken waarom de plan nen voor dit vierluik-interview zijn vastgelopen. Dat is ook al duidelijk geworden door het verhaal van de Bloemendaler Rolf Voorhoeve, die in de oorlog plaatselijk sabotagecommandant was. Hij zegt dat hij in de laatste maanden van de oorlog van de districtscommandant mr. Sikkel (inmiddels overleden) op dracht kreeg Menten te liquideren. Hoewel hij deze opdracht twijfelach tig vond, ging Voorhoeve op verken ning en fietste naar het Aerdenhoutse huis van Menten. Daar zag hij tot zijn grote verbazing hoe twee mannen met een pistool aan het schijfschieten wa- De 76-jarige Rohling zegt zich nog heel goed te herrinneren dat hij in het kader van het onderzoek dr. Schöngarth heeft verhoord. Deze was aan hetr eind van de oorlog opvolger van de neergeschoten Hans Rauter. Schöngarth kende Menten vanuit Po len, naar Menten zegt via de Poolse econoom prof. dr. Mlijnowski. Volgens Bij zijn verdere naspeuringen hoorde hij van een Bloemendaalse agent dat de Duitsers de politie opdracht hadden gegeven twee pistolen beschikbaar te stellen voor de persoonlijke lijfwacht van Menten. „We hebben verder van die opdracht afgezien”, aldus Voorhoe ve, „allereerst omdat Menten niet in de weg liep, hij leek ons niet gevaar lijk, en verder omdat hij bewaakt werd”. de Driehuizerkerkweg in Driehuis. Een bont en fris geheel, maar dat niet alleen, het zijn tevens speelwerktuigen welke men in de gehele gemeente nergens nog tegenkomt. De kinderen kunnen name lijk op de ring gaan staan, de handvaten beetpakken en dankzij de ingebouwde c~ De heer Kroon schrijft letterlijk in het PPR-partijblad: „Dat deze zaak in alle hevigheid weer aan de orde is komt door de interpellatie die PvdA-gemeen- teraadslid Jan Verhoeven heeft gehou den. Een interpellatie die kennelijk be doeld is om het gezicht van Martin de Groot (oud-fractievoorzitter van de PvdA. Red. B.C.) te redden, na het interview in „Rood Heemskerk”, gevolgd door een aangespannen kort geding en de daar weer op volgende schielijke rectificatie. In het onderzoek aspect niet aan Rohling zegt dit. niet geweten te heb ben. Wel heeft hij de Duitser Schöngarth de Menten-foto’s laten zien, die met tientallen onmiddellijk na de bevrijding in omloop waren. Menten staat op deze foto’s in SS- uniform. Volgens Rohling heeft Het bestuur van de Stichting Eigen Woningbezit bleek wel bereid een onder houd te hebben met de PPR-fraktie, zoals ook met andere raadsleden, maar had er geen behoefte aan - en we nemen nu de letterlijke tekst van het PPR-blad over - „binnen Welk partij orgaan ook in discussie te gaan met de bewuste bewoner van een patiobungalow in Zuidbroek; een bewoner, die als enige daar niet bereid is een vordering van enige duizenden guldens te betalen. Hiermee verviel het idee van het vier luik-interview, aldus de redaktie van het PPR-blad, die verder meldt, dat er door de stichting een kort geding is aange spannen tegen de betreffende bewoner uit Zuidbroek. Volgens de PPR-redaktei heeft de heer De Groot in het niet gepubliceerde interview de naam ge noemd van die bewoner, „wiens affaire met de stichting hem op het omstreden woord „stinkput” had gebracht”. Niet onthuld wordt in het PPR-blad wat er op het bandje staat dat tijdens het interview met de bewoner van Zuid broek op donderdag 3 juni werd opgeno men. Dat zou ook best aardig materiaal kunnen zijn voor de raadsvergadering in augustus. Onlangs meldde een van uw verslag gevers de uitlating van stadsarchitect Röling, bij een zitting van de schoon heidscommissie, over „het hek van de burgemeester”: „wat je niet ziet kan niet lelijk zijn”. Röling mist daarbij tenminste twee punten: het ingangshek zal nooit be groeid raken en blijft dus een vlek in dit landschap: en de begroeiing, die het hek onzichtbaar zal maken, zal het stijl volle pand eveneens ten dele aan het oog onttrekken. De conclusie kan niet anders zijn dan dat het hek onaanvaardbaar is, geplaatst buiten de normale procedures om en derhalve moet worden verwijderd. H. A. Berkhout, Haarlem. Namens het Comité Muziekonderwijs Bloemendaal Gaarne complimenteren wij u met het uitstekende artikel over de Franse wij nen van 1975 verschenen in uw editie van 14 juni j.l. Wij menen er goed aan te doen aan de geïnteresseerde lezers van uw cou rant duidelijk te maken dat uw verslag gever vermoedelijk onder de indruk van de inderdaad bijzonder grote 75-ers Bor deaux zowel in kopregel als in de rest van zijn artikel de indruk komt verste vigen dat alle 75-ers wijnen van deze grote worden. Daarom valt ons steeds op dat in de publiciteit over de Franse wijnen deze veelal in zijn geheel worden beoordeeld. In een groot land als Frankrijk zijn de klimatologische verschillen per streek veelal zeer groot. Zo zijn onder invloed van een afwijkend ‘patroon van zon, warmte en vochtigheid de gewassen van 1975 in o.a. Beaujolais, Macconnais en Bourgogne beslist van middelmatige kwaliteit. Dit in tegenstelling tot de Bordeaux 1975 wijnen die inderdaad zeer bijzonder beloven te worden. In het belang van wijnliefhebbers O

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9