Wat gebeurt er? 1 Redding' met de schietstoel MM fffl 1 ■1 t door Hans Rombouts 1 Foto’s Poppe de Boers J e n te pt Lnt. van Broekhoven in 'n schietstoel Terug op het marineschip >of onder leiding van kapitein Van Noort, moet allerlei oefeningen doen, zowel op land als op zee en wordt mentaal en fysiek behoorlijk aan de tand gevoeld. De vliegers ondergaan deze zware cursus uiteindelijk met enthousiasme, omdat ze weten, dat het hun kans op het overleven van een crash in vredes- en oorlogstijd aanzienlijk vergroot. Dank zij ook de vliegveiligheidsopleiding kunnen met een schietstoel „gesprongen” jet- vliegers hun avontuur navertellen (zoals elders op deze pagina te lezen valt). In Soesterberg worden regelmatig luchtmachtofficieren praktisch zon der eten en zonder een fatsoenlijke tent (wel met een stuk parachute) het bos ingestuurd. Het liefst gebeurt dat dan nog in de winter, het vroege koude voorjaar of het natte najaar. Strafexpedities? Integendeel. Het vormt een onderdeel van de cursus van het VOTC, het Vliegveiligheids-, Oefen- en Test Centrum van de Koninklijke Luchtmacht. Elke jetvlieger moet die cursus volgen. Hij wordt twee weken theoretisch en practisch onder handen genomen door een gespecialiseerd team „woudlopers” collega aan de chute Het vliegtuig tuimelde als een blad omlaag en sloeg te pletter in een weiland. Gelukkig niet op een huis. Even later kwam ik op de grond terecht, niet hard. De parachute zakte als een pudding in elkaar. Ik deed mijn helm en mijn zwemvest af. Mijn maat bleef liggen. Ik hielp hem uit zijn parachuteharnas. Hij mankeer de gelukkig ook niets. Een uur later waren we in de ziekenboeg Luitenant Ron van Broekhoven was 19 augustus 1974 met een star- fighter bezig aan een laagvlucht, toen er iets mis ging. Hij schakelde de schietstoel in op een hoogte van 125 meter. Alles ging goed. Alleen zo bleek later bleef zijn rech terhand ergens even achter haken. Die raakte geblesseerd. Van Broek hoven: „Die hand hing er voor joker bij. Ik was natuurlijk snel op de grond, dat wil zeggen: ik belandde met mijn achterwerk op een hek. Alles was oke. Ik wilde opstaan, maar dat lukte niet. Daar maakte ik .1 >d ht n. n. id lij n k- id zij de id n- id ?n 11- in er de ijs n. te ie »n m ze In in )e jd n. in 1 s is Ve in- iet n ie ij n Ik eb en te □n iet iet an an en >or de Ik er- jn. va na )U- ra- er an ?ns len lat- de ge- me verschrikkelijk kwaad over. Dat vond ik te gek om los te lopen. Maar er was kennelijk een spier gefor ceerd. Mensen, die kwamen aanlo pen, moesten me omhoog helpen. Toen ik eenmaal stond ging het snel over en liep ik weer normaal. Ik had alleen pech met die hand”. Luitenant Rein Dragt had weer een heel andere ervaring. Hij moest springen tijdens een nachtvlucht. Hij zelf kwam in het Friese Midden- scha terecht, zijn toestel in Berli- cum. Dragt: „Ik zat aardig hoog: 18.000 voet, zo’n 5J4km, in ijle lucht Het duurde dus wel even voordat ik beneden was. Vijftien minuten ongeveer. In het begin ben je erg druk bezig met van alles, met je overlevingsformule, de Skol. Je controleert of alles volgens het boekje werkt. Er is natuurlijk altijd wel wat. Ik moest steeds aan mijn linkerparachutelijnen trekken om goed te blijven hangen. Bovendien wilde mijn kid niet los. Ik trapte wel, maar het ding bleef vastzitten brandnetels en koken daar soep van. Prima overigens. Maar ik maak het toch mee, dat ze dat doen langs de rand van het bos, waar een aardappelveld is. Ze weten niet eens hoe een aardappelplant eruit ziet. Dan hebben we het maar niet over het vangen van wild. Dat konijn en die kip worden aan een groep van een man of tien gegeven. Er zijn er altijd wel een paar bij, die wel durven slachten. Ze krijgen te horen hoe dat moet. Kijk, als ze maar goed honger krijgen dan eten ze alles wel. Dan zien de heren er uit als vuile vis. Je moet ze eens zien, als ze een escape-oefening in Duits land hebben gehad. Als ze ruim twaalf uur achter elkaar in het veld zijn geweest: zich overdag schuil houdend en ’s nachts lopend, zon der eten’. Het VOTC wijdt natuurlijk alle aandacht aan het fenomeen van de schietstoel de procedures worden er ingestampt bij de piloten, zodat ze die kunnen dromen en, zo wijst de praktijk uit, ook in paniektoe stand nog uitvoeren. Maar meer nog wordt de vliegers voorgehou den, hoe ze met het reddingsmateri- aal, dat ze bij zich hebben, in leven kunnen blijven als ze eenmaal veilig op de grond zijn gearriveerd. En wat ze op die grond moeten doen of laten. In de eerste week wordt ’t accent gelegd op de vliegveiligheids- aspecten. In de tweede week van de cursus wordt alle luxe terzijde geschoven in de barakken en het oefenterrein van het VOTC op de vliegbasis Soesterberg. Dan staat het woord „survival”, overleving, op de eerste plaats. Het blijkt dat de luxe van de huidige maatschappij moeilijk opzij geschoven kan wor den. Sergeant-majoor Westbroek: „De kerels kunnen tegenwoordig geen beest meer slachten. Als ze 'S zoals tijdens de oefening gebruike lijk is een konijn of een kip moeten slachten en schoonmaken lopen ze vol afgrijzen weg. Af en toe valt er soms zelfs een flauw. En toch moeten ze dat soort dingen leren. Ze moeten in tijd van nood van louter natuurprodukten leren leven. Ze moeten een vuurtje kunnen maken met bij wijze van spreken één luci fer. Ze moeten een schuilplaats kunnen maken zonder dat ze gezien worden”. VOTC-commandant Evert van Noort (zelf een echt natuurmens, die de kneepjes van het vak in zijn jeugd leerde van een ouwe stroper) verbaast zich nogal eens: „Ze moe ten in een stuk bos kunnen leven. Ze krijgen een minimum aan voedsel. De rest moeten ze zoeken. In wan hoop grijpen ze dan maar naar Bij zo'n ontsnappingsoefening worden ze prompt altijd gevangen genomen, hoe goed ze het ook doen. Ze worden fors ondervraagd („daar moet je natuurlijk wel mee oppas sen. Je mag niet tot het breekpunt gaan. Je moet aan hun ego denken”). Die moest ik dus steeds wegdu wen. Tussen de bedrijven door dacht ik natuurlijk wel: waar kom je terecht. Het was donker en ik zag niets. Ik was bang voor hoogspan ningskabels. Ik kwam tenslotte vei lig en wel vlak bij het water neer. Ik had de mazzel, dat ik geen been brak door die ijzeren kist. Ik landde er boven op. Ik ging naar een nabijgelegen boerderij, maar de boer stuurde me weg. Hij had een hekel aan straaljagers. Ik kon er niet bellen naar de vliegbasis Leeu warden. Ik pakte mijn chute in en belandde bij mensen, die me wel wilden helpen. Toen ik in Leeuwar den arriveerde miste ik ineens mijn helm. Ik had pijn in mijn nek. De helm was over mijn hoofd gescho ten. Hij werd teruggevonden met de riem nog vast ik had ’m dus wel goed aangegespt” Na zo’n „bail out” komt het red- dingsapparaat razendsnel in wer king. Het vliegtuig is op het radar scherm gevolgd. Een helikopter van de SAR-reddingsdienst staat klaar. De vlieger wordt opgehaald en onmiddellijk onderzocht. De fami lie thuis wordt persoonlijk door de squadroncommandant op de hoog te gebracht van de redding. Er wordt een onderzoek naar de oor zaak van het defect aan het vlieg tuig ingesteld. De vlieger moet zijn ervaringen meedelen aan een offi cier van de VOTC, de opleiding vliegveiligheid. Want er wordt altijd nog gedokterd aan de reddingspro cedure en de veiligheidsinstrumen- ten. Zo zijn de parachutes verbe terd en is er een andere snelsluiter aangebracht. Majoor van Leeuwen: „Geen enkel noodsysteem is vol maakt. Je blijft altijd met een com promis zitten. Maar er wordt steeds naar het beste gestreefd. En we kunnen vertrouwen in ons systeem hebben. Dat kunnen wij met zijn drieen uiteraard bevestigen, zoals we hier zitten”. Hoe zijn de ervaringen nu met het springen. Is er de neiging om er sneller dan nodig uit te springen? Van Leeuwen: „Het is eerder omge keerd. Zolang je de zaak nog onder controle hebt, blijf je in de kist om zo nodig obstakels te ontwijken of te vermijden. Pas als het duidelijk is dat het toestel niet meer in de hand te houden is, beslis je om er uit te gaan. Dat doe je niet voor je lol natuurlijk. Het is geen langzaam rijdende auto, waar je uitstapt”. Hoe reageerden de echtgenoten thuis op het bericht? „Ze weten natuurlijk, dat je als vlieger altijd een bepaald risico loopt. Ze zijn re- eel, maar toch is er ook al ben je veilig op de grond terecht gekomen een moment van opperste paniek. Dat merk je praktisch altijd Het is een normale reactie. Als ze een officier ziet, kan het zijn dat je vrouw denkt: daar heb je het, de dominee. Er wordt na een crash altijd wel in de gaten gehouden hoe de reacties bij de betrokkenen zijn en eventueel blijven. Het zou kun nen zijn, dat iemand een shock heeft opgelopen. En wat ons zelf betreft: je kunt er tenslotte iets van overgehouden hebben, waar je geen erg in hebt. Vandaar dat er bijv, ook altijd röntgenfoto’s worden gemaakt. Maar je gaat toch weer zo snel mogelijk de lucht in. Niet geforceerd snel. Gewoon, de nor male dienst. En we vliegen nog graag. Angst hebben we er niet van overgehouden”. Een onderdeel van de veiligheids- en overlevingsoefening voor mili taire vliegers vormt de redding op zee. De piloten krijgen eerst theore tische instructie, dan gaan ze trai nen in een zwembad (in Amers foort), krijgen een para-sailing- oefening (achter een boot) op het Ijsselmeer en worden tenslotte in de Noordzee gedropt. Die dropping is bepaald geen vakantietrip. Met een marineboot gaat men vanuit IJmuiden een flink eind de Noord zee op. Dan neemt men de „schietstoel-procedure” door en springt van het schip via een Herin zee. Het zwemvest wordt automa tisch opgeblazen, en in zee beland moet de luchtmachtman (en mari- nevlieger) zorgen zo snel mogelijk in zijn inmiddels ook opgeblazen rubberboot te kruipen. Hij moet een aantal voorgeschreven handelin gen verrichten en zich klaarmaken voor een lang verblijf op het water. Als dat woelig is en bij de oefe ning. die wij meemaakten stond er zo’n deinig, dat ettelijke vliegen zeeziek werden is dat geen grap. Na een aantal uren komt er een marine-Neptune, markeert met rookpotten de plaats waar de vlie ger zich bevindt en roept helikop- terhulp in. Via de helikopter belandt de verkleumde vlieger dan weer op het marineschip. Vliegers leren overleven Majoor Van Leeuwen (links) en de luitenants Van Broekhoven (midden) en Dragt Op die ondervragingen en op een eventuele krijgsgevangenschap worden ze mentaal ook en niet zo zachtzinnig voorbereid. Ze krij gen tijdens de cursus alles te horen over de conventie van Geneve. Hoe ze misbruikt kunnen worden voor propagandadoeleinden. Hoe ze ver horen zo veel mogelijk kunnen weerstaan. Hoe ze kunnen simule ren. ’t Team van Van Noort-Im- mens-Westbroek-Van ’t Hof heeft tijdens de cursus niet altijd ieders sympathie. Na de cursus wel. Er blijft trouwens altijd een dokter in de buurt. Die kan altijd als een soort scheidsrechter optreden. Bovendien is er psychische begelei ding. Wordt dat allemaal geaccep teerd? Van Noort: „We willen natuurlijk allemaal geen oorlog. Dat is duidelijk. Maar deze cursus is een uiterste consequentie van mili tair zijn, beroepsmilitair. Je moet je op alles voorbereiden. Natuurlijk gebeurt het wel eens dat iemand zegt: ik voel er niets meer voor, als hij na zijn vliegersopeliding ziet dat er wapens onder zijn vliegtuig wor den aangebracht. Ik heb daar begrip voor, maar ik vind wel, dat hij dan wat laat tot dat inzicht is gekomen. Het komt trouwens maar zelden voor, zoiets”. Wat gebeurt er precies als een vlieger zich met zijn schietstoel moet redden? Als het zo ver is trekt hij aan een handel, die tussen zijn benen aan de stoel zit. Daardoor vliegt het cockpit- dak eraf en start de raketmotor, die in de rug van de stoel zit ingebouwd. Schietstoel plus vlieger schieten uit het toestel, omhoog, opzij of omlaag al naargelang de stand van het vliegtuig op het moment van het verlaten. Als de piloot los is van zijn machine wordt hij met al zijn hebben en houden uit de stoel „gewipt”. De zware ijzeren stoel valt naar beneden. De vlie ger ook, ifaaar bij hem gaat de parachute open op een bepaalde afstand van de aarde. Aan de parachute is daarvoor een baro- graaf aangebracht. De vlieger, die een noodzuurstofsysteem bij zich heeft, maakt een vrije val, totdat hij terecht is gekomen in een laag, waar hij gewoon kan ademen zonder hulpmiddelen. Hij opent de zg. kid, een ijzeren kist, waar o.a. een rubberboot inzit, die zich automatisch opbiaast (de vlieger heeft inmiddels ook door een hand greep zijn reddingsvest gevuld). Als alles goed verloopt komt de piloot dus rustig aan de para chute naar beneden met aan zich verbonden een rubberboot en bij zich diverse hulpmidde len en gereedschap om te overle ven (dit laatste in oorlogssitua ties). Ook bij een crash op lage hoogte is de schietstoel bruik baar. mits de stand van het toe- sten natuurlijk gunstig is. Zelfs kan de schietstoel gebruikt wor den vanaf stilstand op de grond (bijv, bij brand). Geen enkele redding met een schietstoel is hetzelfde. De drie luchtmachtofficieren op de vliegba sis Völkel, die bij ons zitten, majoor Willem van Leeuwen, en de eerste- luitenants Reint Dragt en Ron van Broekhoven, kunnen er over mee praten. Zij maakten ieder een sprong mee: Van Leeuwen, nu squadroncommandant van 312, tien jaar geleden bij helder weer op 5000 meter hoogte. Reint Dragt in 1974 in het volslagen donker. Ron van Broekhoven in 1972 op slechts 125 meter hoogte (hij voerde een laag vlucht uit); dat was in West- Duitsland. Majoor van Leeuwen: „Het was een rustige mooie winterdag. Ik maakte een controlevlucht met een T-bird, een twee persoonstrainings- toestel. Ik had een collega achter me zitten. Ineens ging er iets mis met de machine. Er klonk een gedempte explosie; de stuurknup- pel werd uit mijn hand geslagen. Ik probeerde het toestel weer onder controle te krijgen. Ik dacht aan een noodlanding. Ik wilde dus blijven zitten. Er klonk een tweede ontplof fing. Het vliegtuig tuimelde en begon weer te tollen. Ik moest mijn beslissing herzien. Ik riep naar mijn collega: „bail out”: springen. Dat gaat allemaal in fracties van secon den. Het beroerdste vond ik, dat ik zo snel op een beslissing moest terugkomen. Dat was een precaire zaak. Het werd allemaal ineens anders. De grijze hersenmachine werkt dan razendsnel. Dan onder vind je de rust en de zekerheid van de vliegveiligheidstraining. Je bent natuurlijk wel even in paniek. Je krijgt een moment een black out. Maar dan komt de drill naar boven: de erin gehamerde procedure: de formule Skol (heeft niets te maken met het biermerk) wordt nagetrok ken. een reeks handelingen, die er voor zorgen, dat je veilig op de grond of op het water terecht komt. Ik had zelf trouwens wel even moei te om er uit te komen, omdat ik niet direct bij de trekker van mijn arm leuning kon komen. Toen ik los kwam schoot ik met mijn hoofd omlaag naar beneden. Ik smeet de schietstoel van me af en greep naar de parachute-ring. Terwijl ik er naar zocht zag ik tussen mijn benen door de parachute open gaan. Even later hing ik goed en zakte ik een wolk in Geen noodzuurstof nodig Dertig meter naast me zag ik mijn ^^^zz |||y

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17