Verkiezingen Malse hap Beverwijkse koeien voor Portugal gaan door Autobotsing op vluchtstrook: twee doden Carter zou nu winnen Den Uyl: Uitspraak V an Agtongewoon’ Guillotine voor gruwelmoord 28 verbannen Hartoperaties in Houston geslaagd Isabel Peron naar eiland a B i i DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN nuUpaaibank Rondvaart Haarlem ij Het woord is aan EERST GESPREK MET FNV Britten onderhandelen AGENDA pagina VANDAAG IN Aantal pagina’s vandaag: Zeer warm 1 jf I» over Hoogovendochter 8 Schietstoel Zeerecht Pas op de bacterieen Liefde voor de bal Gezinformatie - Dodende wespen Identiteitskaart E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container 6 WW 1111 VAN DER VOOREN’S BROOD MAAR DAT IS LEKKER We leven nog Hoe werkt NOS-journaal? Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 Wat dacht u van Spaarbiljetten aan toonder? Ze zijn niet op naam, dus makkelijk overdraagbaar. Keuze uit 2 of 5 jaar vast. Strandverwachting 't. OS Budinger "uwt naderiand TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 KareiJonckheere: p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—),*p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement a bij vooruitbetaling -f 13 •f* Kabinet wacht ,1 (Zie verder pag. 3). g XX (ADVERTENTIES) (Van onze parlementsredactie) (Zie verder pag. 2) is 2 (Waarin opgenomen „Erbij”). tot (ADVERTENTIES) nog even met loonbesluit ZATERDAG 26 JUNI 1976 66e jaargang nummer 198 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Kerkdiensten Radio en televisie Strips Economie Film Sport NEW YORK (Reuter). De demo craat Jimmy Carter zou president Ford of diens republikeinse concurrent Ro nald Reagan inmaken, als de Ameri kaanse presidentsverkiezingen nu wer den gehouden. Dit blijkt uit een opinie peiling, georganiseerd door de „New York Times” en radio- en televisiemaat schappij CBS. Het is de hoogste tijd, dat er iets gebeurt met het zeerecht. Daar is iedereen het wel over eens. Het con flict rond Ijsland is slechts om in stijl te blijven een topje van de ijsberg. De tweehonderdmijlszone is door Usland geclaimed en Frankrijk is niet achtergebleven. De Verenigde Staten willen ook al tot een dergelij ke zone overgaan. Cees de Graaf had een gesprek over het zeerecht met prof. W. Riphagen, de Nederlandse onderhandelaar op dat gebied. Aanhoudend heet. Het heer sende hogedrukgebied blijft sterk en omvangrijk gevuld met warme en tot grote hoogte droge lucht. Hierdoor ook zondag kleine bui enkans. Zwakke oostelijke wind. In de middag 28 tot 30 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzich ten: hittegolf duurt zeker tot en met maandag. Weersverwachting, geldig morgenavond: keuze uit 10 verschillende boottochten. REDERIJ HAARLEM Spaarne t.o. Damstraat. Tel. 023-324629. IJmuider Courant sla doorgedraaid, die van mindere kwaliteit was als gevolg van de droogte. Voor andijvie en spinazie bleek op de veiling ondanks de grote aanvoer maar weinig belangstelling te bestaan. Gisteren niet eens een topdag werden alleen al 3200 kisten met groente uit de handel genomen. De peilingresultaten wijzen uit dat de ex-gouverneur van Georgia, die prak tisch zeker is van de democratische nominatie, twee maal zo veel stemmen zou krijgen dan elk van zijn twee moge lijke republikeinse tegenstanders. LISSABON (AFP, DPA) De Portu gese presidentsverkiezingen gaan morgen gewoon door, ondanks de ziekte van premier admiraal Pinheiro de Azevedo, die kandidaat is. Dit is gisteren definitief vastgesteld door het Portugese hoogge rechtshof dat uitspraak deed over een request tot uitstel, ingediend door minis ter van justitie Pinheiro Farina. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het kabinet heeft gisteren nog geen definitief besluit in de loonkwestie genomen. Getracht zal worden om begin volgende week eerst te proberen de kloof enigszins te overbruggen. Voornamelijk zal daartoe worden gepraat met de Federatie van Nederlandse Vakcen trales, die uiteindelijk het „nee” heeft laten horen op alle voorstellen in de Stichting van de Arbeid. Maandag zuilen de ministers Boersma, Lubbers, Duisenberg en Den Uyl hun conclusies opstellen betreffende de fi nanciële mogelijkheden, zo zei premier Den Uyl gisteravond na het kabinetsbe raad. Als de poging van het kabinet om het afgesprongen loonoverleg nieuw le ven in te blazen mislukt, dan zal de regering nog volgende week met een loonbesluit komen. Blijkt de FNV bereid tot verder overleg, dan wil het kabinet BUENOS AIRES. (AP)— De voorma lige Argentijnse president Isabel Peron, die in haar luxueuze buitenverblijf in huisarrest zit, zal naar een eiland ge stuurd worden waar ook haar overleden echtgenoot Juan Peron ooit is opgeslo ten, aldus een bekendmaking van het officiële persbureau Telam. De Beverwijkse veiling heeft de afgelopen week 19.600 kisten met verse zomergróenten doorgedraaid. Tot eind mei dus in de eerste vijf maanden van dit jaar draaide de veiling 70.000 kisten door. De groente, is opgevoerd aan koeien, die nu geen grasspriet meer aankijken na van de malse lekkernij te hebben gesmikkeld. Deze week is vooral WOERDEN (ANP). Op de rijksweg Utrecht-Den Haag zijn twee mannen om het leven gekomen toen gisteravond laat een vrachtauto op ze inreed. De slacht offers stonden met twee auto’s op de vluchtstrook langs de rijbaan. Eén van de stilstaande auto’s raakte door de botsing in brand. Een vrouw die in die auto zat liep lichte brandwonden op. TOULOUSE. (AFP/UPI)— De recht bank in Toulouse heeft vrijdag de 24- jarige Joseph Keller en de 28-jarige Marcelin Horneich tot de guillotine ver oordeeld wegens moord op twee Britse toeristen in 1972. Keiler en Horneich vermoordden de 23-jarige Robert Latter en zijn 21-jarige verloofde Joyce Jaffe op de late avond van de 29ste augustus van genoemd jaar met een krom oogstmes. De verloofde werd eerst nog verkracht. Sportredacteur Bert Bree voord bereidt zich voor op de verslagge ving van de Olympische Spelen in Montreal. In die voorbereiding paste een interview met de Duitse hockey coach Budinger. Het blijkt dat de Duitse hockeyers (ook) niet meer voor het vaderland, maar voor de eigen eer in het nationale shirt Specialisten sinds 1817. DEN HAAG. „Ongewoon en onlo gisch”. Zo noemde minister-president Den Uyl gisteren na het wekelijkse kabinets beraad de mededelingen van minster Van Agt van Justitie in zijn brief over de Bloemenhove-affaire. In die brief stelde Van Agt ondanks al zijn bezwa ren tegen Bloemenhove het er nog steeds niet met zichzelf over eens te zijn of hjj nu wel als minister moet aan- bljjve. HOUSTON (ANP). Om v(jf uur gistermiddag in Houston (Texas) kon hartchirurg Denton Cooley meedelen dat de operaties op alle zeven Neder landse hartpatiënten waren geslaagd en dat z(j de ingreep uitstekend hadden doorstaan. Tot morgenavond blijft hun situatie overigens kritiek. De mogelijk heid van complicaties is in die periode nimmer uitgesloten. Zij bevonden zich direct na de operatie in stabiele conditie op de intensive-care-afdeling. De mededeling bracht een zucht van verlichting bij de echtgenotes van de patiënten, vooral omdat het met de laatste Nederlandse patiënt veel langer had geduurd dan oorspronkelijk was verwacht. Hij werd later geopereerd omdat er een spoedgeval tussendoor was gekomen. Gisteren hadden dr. Cooley en zijn staf 29 hartoperaties verricht, waarvan bijna de helft op buitenlandse patiënten. Deze had aangevoerd dat uitstel nood zakelijk zou zijn omdat de premier, die woensdag een zware hartaanval kreeg, niet in staat is te laten weten of hij zijn kandidatuur om die reden handhaaft dan wel intrekt. Aangezien de grondwet over het door Farina aangevoerde argu ment niets zegt, achtte het hooggerechts hof diens request niet ontvankelijk. Het opperbevel van de Portugese strijdkrachten heeft het leger voor de presidentsverkiezingen van morgen in opperste staat van paraatheid gebracht om ongeregeldheden in de kiem te smo ren. De oorzaak van het ongeluk is de politie niet duidelijk geworden. De chauffeur van de vrachtauto heeft ver teld dat hij „alleen een klap heeft ge hoord”. Door de botsing is het verkeer lange tijd gestagneerd geweest. Overwegend droog en zeer warm weer met hier en daar een kans op een lokale onweersbui. Zwakke wind uit oostelijke rich tingen. Temperatuur rond 30 graden. Elke vergissing maakt deel uit van de waarheid. Een zwerm wespen heeft gis teren een 61-jarige man uit Or lando in de Amerikaanse staat Florida doodgestoken. Volgens zijn buren ging de man elke wesp die hij ontdekte te lijf met een gifspuit. Toen hij de spuit op een nest richtte vielen de wespen hem aan. 2 3 7 6 9 9 10 11 12, 13 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, nakantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. straaljager gW Knninklii. Luchtmacht De De Argentijnse militaire regering heeft bepaald dat iedereen die schuldig wordt bevonden aan moord op een rege ringsambtenaar of een lid van de veilig heidstroepen voor een vuurpeloton zal worden gebracht, of levenslange gevan genisstraf krijgt. Ook voor Nederland zal een officiële identiteitskaart worden ingevoerd, bij wijze van proef vooral in Brabant, Zeeland en Limburg. De kaart wordt niet verplicht, zoals in tal van andere Europese landen. Hij kost 2,50 en is op het gemeentehuis ver krijgbaar. De kaart is ingesteld op verzoek van België en Luxemburg. Overigens is een paspoort natuurlijk even goed geldig, zo zei premier Den Uyl gisteravond. NIJMEGEN (ANP). Estel NV (Hoogovens-Hoesch) en de Britse Square Grip voeren onderhandelingen over de overdracht van Staalmat BV in Utrecht, een volledige dochter van Hoogovens, aan de Britse onderneming, zo heeft Estel bekendgemaakt. Bij Staalmat werken ca. 120 mensen. Het bedrijf maakt vooral stalen matten voor de bouw. Sparenen dinsdag als allerlaatste dag voor een afrondend gesprek gebruiken. Veel verder kan het kabinet niet gaan, omdat het thans geldende loonbesluit volgende week donderdag 1 juli afloopt. Het kabinet heeft nog wel de mogelijkheid dit loonbesluit te verlengen tot 1 augustus, doch dat zou betekenen dat de werknemers per 1 juli geen verhoging uitbetaald krijgen. Dit kan alleen de verhouding tussen kabinet en vakbeweging maar verscherpen. Of het moet voor donderdag nog tot een ak koord komen, of het kabinet moet voor donderdag een nieuw loonbesluit inhou delijk afkondigen. Inmiddels heeft de FNV veel kritiek te verduren over de ingenomen houding. Alle bij het overleg betrokken partners zijn van mening dat met name FNV- voorzitter Wim Kok wel bereid bleek om tot een akkoord te komen, „maar zich door de houding van zijn achterban in allerlei bochten moest wringen om iets te verkondigen waar hij zelf niet achter bleek te staan”, zo werd ons gezegd. Het plan van de FNV om nu al voorbereidingen te treffen voor het voe ren van onderhandelingen in bedrijfs takken en bedrijven nu het overleg tot niets heeft geleid, werd ons door het ministerie van Sociale Zaken bestempeld als handelingen tegen beter weten in. „Als het niet tot een akkoord komt, dan kondigt het kabinet toch een loonbesluit af. Dat loonbesluit verhindert het onder handelen per bedrijfstak.” Enkele dagen geleden stortte er een s van de Koninklij ke neer. De twee inzittenden kwa men om het leven. Wat wordt er bij de luchtmacht aan de veiligheid gedaan? Hans Rombouts sprak met vliegers, die °P de Noordzee en zich met de schiet- bezocht het vlieg- stoel hebben veiligheidscen- gered, maakte een trum in Soester- reddingsactie mee berg. Den Uyl zei dat het beter was geweest als minister Van Agt vooraf overleg met zijn collega’s had gepleegd, alvorens de brief te schrijven. „De brief had een zodanig karakter dat zij een vooroverleg had verdiend”, aldus Den Uyl, „en mi nister Van Agt erkent dit ook. Ik be treur het dat dit niet is gebeurd.” Het kabinet heeft gisteren enige tijd over deze opmerkelijke uitlatingen van de minister gesproken. „De mededeling aan het slot van de brief is een ongewo- I ne. Zij is verklaarbaar uit de bijzondere aard van het onderwerp, waarin morele i en gewetensoverwegingen een rol spe len.” Volgens Den Uyl zal deze zaak tot dat „zeer uitzonderlijke” beperkt blijven. Volgens de premier heeft ook minister Van Agt dat bijzondere en ongewone van zijn uitlatingen erkend. „En daar mag u uit afleiden dat de minister op een geschikte tijd zijn gedachten zal meedelen.” De opmerkingen van Van Agt in de brief laten diens verantwoor delijkheid als minister onverlet, zo zei Den Uyl. „Geen enkele minister kan zeggen dat hij maar half verantwoorde lijk is”. Den Uyl weigerde verder in te gaan op de consequenties van de opmerkingen van Van Agt; consequenties die voort vloeien uit het feit dat Van Agt in feite blijft zitten terwijl er een zaak speelt onder zijn verantwoording, waar hij ten sterkste tegen is. Op suggestieve vragen over een eventueel verdwijnen van de vice-premier wilde Den Uyl niet ant woorden. 48

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1