f 0 r Salmonella mooie naam HOUTDRAAIEN voor vervelende bacterie BB F fel f GEZINFORMATIE Het individu bezien vanuit de VS b ’Culinaire avonturen' serie wordt nog vaak gemist 21 I r Beschoeiing te* F" kj tips voor iedereen w w V ml FT a I e WAAKZAAMHEID GEBODEN IN VAKANHETIJD Imformatiecentrum woninginrichting Nieuw systeem open haard Goede raad voor fietstochten 9* 73^ (F5*? '1 20 f o z 4 w KW-J c>. ite s s> lr_ door Pieter Taffijn W: Waldorfsalade IB ■l( I ng lie r Vi )AAL W- UsJtM] '/As mi Als de zomer net zo mooi wordt als de eerste dagen van juni staat ons nog veel zon en warmte te wachten. Voor velen een prettig vooruitzicht. Ook voor Salmonel la. Achter deze exotische naam gaat echter helaas geen Spaanse schone verborgen maar een bac terie die ons de zogenaamde zomerdiarree bezorgt. Deze bac terie bereikt ons voornamelijk via varkensvlees en kip. Om hier uit direct de uiterste konsekwen- tie te trekken en die gerechten dan maar van het menu te schrappen in de zomermaanden is een wat al te paniekerige reactie. BW WA- ÈE y J 1 iv wj 't Aj*’ ■c .1 3 <s® ‘V T> ial 'O 552 i GASTON GOURMET x< Wel is extra waakzaamheid geboden. De Salmonella-bacterie is namelijk niet uit te bannen. Hij Komt ons land onder meer binnen via het veevoer uit landen waar hij welig kan tieren. Via het vlees van de varkens die met dit voer groot zijn gewor den komt hij bij de mens binnen. Ook bij de kip kan dit het geval zijn. Nu is het zo dat de Salmonella ons weinig kwaad berokkent als hij in kleine Er zullen met al te veel mensen zijn in de doe-het-zelf-hoek. die regelmatig oeverbeschoeiingen maken, maar we willen toch attenderen op een nieuw systeem dat op dat gebied is ontwik keld door Dupla B.V. (Oosterweg 21, Wie echt van vakantiefietstochten wil genieten, moet daarvoor de nodige voorbereidingen treffen, zeker als het om grote of om dagen of weken duren de tochten gaat. Niet alleen moeten dan kaarten worden gekocht en routes worden uitgezet, ook de fiets zelf vraagt dan de nodige aandacht. Wat voor soort fiets kan het best worden gebruikt, welke bagage neemt men mee en hoe moet deze bagage op de fiets worden verwerkt? Kijkt u de volgende keer maar eens goed uit naar die kleine boekjes vol goede tips die minder dan een gul- aan weerszijden schroten aangebracht, voorzien van een afdekregei. De lamellen hebben een praktisch onbeperkte levensduur. Voor de doe-het-zelver zijn er comple te bouwpakketten. Zo is er nog veel meer. Alle informa tie en veel nuttige en vaak onmisbare tips hierover vindt u in het boekje Goede raad voor fietstochten, dat door overmaking van 4,60 op postgi rorekening nr. 234567 kan worden aan gevraagd bij de stichting: fiets, in Amsterdam (Europaplein 2). ren 621 i. I Een nieuwtje op het gebied van open haarden: er is een systeem ontwikkeld waarbij de zuurstof voor de open haard niet meer aan de kamer wordt onttrokken. De naam: Suylekom Cir cle Systeem, uitgebracht door Trans- Commerce BV (Ring 45, Ouwerkerk Zeeland). Normaal moet men voor het stoken toch altijd wel een raampje openzetten om aanvoer van zuurstof te houden, maar het nieuwe systeem krijgt zijn benodigde zuurstof vanuit de kruipkelder, de ruimte onder de vloer of direkt van buiten. Er ontstaat met deze methode een absolute trek, waardoor een volledige verbranding in de haard wordt gegarandeerd; het wordt niet benauwd in de kamer en tenslotte is er het voordeel dat er geen rook van de haard in de kamer kan komen. Op dit systeem is patent aange vraagd. Er zijn drie types haarden: een fronthaard, een driezijdenhaard en een hoekhaard, rechts of links (60 en 70 cm vuurmondbreedte) Zelf mooie vormen van hout draaien is fascinerend. Maar niet gemakkelijk natuurlijk. Ook hierbij geldt dat er wel enige vaardigheid en oefening voor nodig zijn. Plus goed materiaal uiter aard Wie zich over houtdraaien wil oriënteren en een goede handleiding wil hebben kan zich het boekje „Zelf houtdraaien” van Herman Verheul aanschaffen (uitgeverij Cantecleer, prijs 14.90). Na een inleiding waarin wat over de geschiedenis van het hout- bewerken wordt verteld wel aardig natuurlijk maar niet direct zo ter zake krijg je enig inzicht in de mogelijk- Jammer is dat er bij de AH-filialen soms te weinig aandacht wordt besteed aan de plaats waar zo’n boekje in de bijpassende showdoos behoort te staan. Daardoor ook heb ik er al teveel gemist uit de steeds groeiende reeks. Haren). Het gaat hier om hard-PVC- lamellen. die d.m.v. veer en groef in elkaar worden geschoven, in de bodem worden gedreven. Om voldoen de steun te geven worden aan de bovenzijde van de beschoeiingswand heden van een draaibank, lees je wat je minimaal aan gereedschap nodig hebt en hoe je dat gereedschap grijpklaar kan houden (het slijpen van beitels). En dan word je geacht zelf aan de slag te gaan aan de hand van voorbeelden, die uitvoerig worden toegelicht en die je ook visueel voorgeschoteld krijgt. Het boekje eindigt met een complete beschrijving en „betekening” van het maken van een spinnewiel. Maar dat is iets van latere datum. Je begint met Verheul aan het vervaardigen van een beitelhecht (handvat dus), die je weer gebruiken kunt bij het werk Een groot aantal organisaties, die werkzaam zijn in de woning- inrichtingsbranche, hebben een informatiecentrum in het leven geroepen. Men heeft begrepen, dat de consument wel een behoor lijke interesse heeft voor alles wat met de woninginrichting te maken heeft (meubilering, stoffering, vloerbedekking), maar dat hij moeilijk een totaalbeeld van de branche kan krijgen. Ener zijds omdat er zo’n gevarieerd artikelenaanbod is, anderzijds omdat de informatie over woninginrichting hem versnipperd bereikt. Om die voorlichting te kanaliseren en te verbeteren is het zg. Perscentrum Woninginrich ting (Parklaan 9. Den Haag) opgericht. Al kokend en kopend kom je door de jaren heen vaak nieuwe dingen tegen. Andere zie je in de haast vaak „gewoon over het hoofd” Zo ook de serie „50 culinaire avonturen met...” Het is een uitgave van Albert Heyn, vervaardigd door Meijer Pers B.V. te Amsterdam. die voor dezelfde opdrachtgever de veel duurdere „Vol komen Boeken” op de markt brengt. De kleine „culinaire avonturense- rie”, bestaat uit boekjes van een nu eens werkelijk handzaam formaat. Elk geeft informatie en recepten over een bepaald onderdeel van de kook kunst. Ik heb er nu vier voor mij liggen uit die „50 culinaire avonturen met...” serie. Daarbij zijn „gehakt”, „de grill”, „bijzondere groenten” en „de frituurpan”. i X h De avonturen met de bijzondere groenten, zoals: broccoli, asperges, bleekselderij, meiraapjes, venkel, artisjokken, aubergines, avocado en courgettes hebben mij veel genoegen verschaft. Er valt veel meer te genie ten dan „rooie bietjes”, andijvie, spi nazie en bloemkool, denk ik dan maar. ‘-r> Vit Hoe groot is de invloed van het milieu op de ontwikkeling van het individu? Hier een eskimo, die ter bescherming van de oogbal tegen de kou een vetlaagie onder het bovenste ooglid heeft. Zowel psychisch als fysiek is beïnvloeding van het milieu aantoonbaar hoeft men zich niet gelaten over te geven aan infectie door deze bacteriën. Zij is namelijk niet onaantastbaar en u kunt haar op eenvoudige wijze te lijf gaan. Als het vlees koel wordt bewaard wordt het haar onmogelijk gemaakt de aanvalsstra- tegie middels vermenigvuldiging te vol gen. Dat betekent dus niet eerst naar de slager gaan, het pakje vlees in een broeie rige auto leggen en dan overige bood schappen gaan doen. En ook niet na thuis komst het vlees een poosje op de aanrecht leggen. Nee, direct in de koelkast er mee. En het liefst geen rauw vlees eten. Een broodje tartaar is heerlijk, maar de rauwe tartaar kan natuurlijk een bron van genoegen vormen voor de Salmonella- bacterien. Wat helemaal niet hoeft te bete ken dat u onmiddellijk bij elk broodje uit een snackbar ingewandstoomissen oploopt. Maar de kans is er wel. Voorts kunt u de Salmonella, die toch in kleine hoeveelheden uw keuken is binnen gedrongen, op een effectieve manier uit schakelen. Een temperatuur van 80 gra den overleeft hij namelijk niet. Dus alle vlees dat u gaat eten moet eerst door en door verhit zijn. Vooral gehakt moet goed worden doorgebraden, dat is een zeer bekende broedplaats voor de Salmonella- bacteriën. Ook niet van rauw vlees proe ven en het liefst geen restanten bewaren. Wilt u toch vlees voor de volgende dag bewaren dan zal het snel moeten worden afgekoeld. Ook vleesplanken kunnen gevaar ople veren. De vleesresten die in de houtnerven achterblijven zijn broedplaatsen voor bacteriën. Het is noodzakelijk de vlees plank steeds met heet water goed te reini gen. Even afvegen met een doekje helpt niets, hoogstens besmet u het doekje ook nog. Uit de praktijk valt te horen, dat dergelijke planken ook voor het snijden van kip worden gebruikt. Voordat dit pluimvee in de braadpan terecht komt wordt het dan eerst gehalveerd of gevie rendeeld op een plank. Het braadproces zal de Salmonella de das om doen. Maar als de kip dan een verdere snij behande ling krijgt op dezelfde plank voordat deze is afgewassen kan besmetting weer zeer goed mogelijk zijn. De Salmonella komt via de mond het lichaam binnen en verlaat dit, nadat hij zijn aantal aanzienlijk heeft verveelvou digd, langs de natuurlijke weg. De uit werpselen zijn dan ook besmet, zodat goed handen wassen na het bezoek aan het toilet geen overbodige luxe is. Ook het schoonhouden van de nagels is een onont beerlijk stuk persoonlijke hygiene. In deze vakantietijd wordt daar wëleens gemakkelijk over gedacht, op de camping is het allemaal zo „moeilijk" Juist dan schept men echter een ideale situatie om te worden besmet. Mocht de Salmonella toch toeslaan en u een zomerdiarree bezorgen, eventueel gepaard gaand met misselijkheid en koorts, houdt u er dan goed rekening mee dat u ook anderen zoudt kunnen besmetten. Meldt u zich in ieder geval bij uw huisarts en verscherp de hygiene. Als daartoe aanleiding is zal uw huis arts de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst waarschuwen. Afhan kelijk van de aard van de ziekte zullen dan de nodige maatregelen worden getroffen Zoals een onderzoek door de Keurings dienst voor Waren, laboratoriumonder zoek van de ontlasting, bezoek van contac tadressen. Maar eventueel ook een werk verbod, als de besmette persoon gevaar oplevert voor infectie van anderen. Te denken valt in dit verband bijvoorbeeld aan iemand die in een keuken werkt. Zoals in zoveel gevallen is het ook hier bij: voorkomen is beter dan genezen. Wees zorgvuldig met het eten van vlees. Verzorg uw nagels en was uw handen vaak, zeker na gebruik van toilet en voor het eten. Ook als u met vakantie bent. Erg belangrijk is, mocht een kind of een oudere toch inge wandstoomissen krijgen, dat zij behoed worden voor uitdroging. Zij zullen in ieder geval veel moeten blijven drinken. 300 g knolselderij, 250 g zachtzure appelen, 2 eetlepels mayonaise, sap van 'h citroen, 1 eierdooier, 2 eetlepels kwark, 2 eetlepels zure room, 1 theele pel mosterd, 1 theelepel honing, 75 g walnoten, op enkele na klein gehakt. Snijd de knolselderij in dunne plak ken, schil ze, leg ze weer op elkaar en snijd ze in lucifersmalle reepjes. Zet ze op met weinig kokend water, zout en enkele druppels citroensap. Kook ze 2 minuten en laat ze dan op een vergiet uitlekken en afkoelen. Roer mayonaise, eierdooier, citroen sap, kwark, zure room, mosterd en honing door elkaar. Snipper de appel, al don niet met schil en laat de snippers direct in het sausje vallen. Meng er dan de knolsel derij door en laat deze een kwartier op een koele plaats staan. Schep nog eens om, ditmaal met de gehakte walnoten en garneer de salade met de hele wal noten. aantallen opereert. De bacterie heeft ech ter een „aanvalsstrategie”. Als hij het op onze gezondheid heeft voorzien tracht hij zich eerst te vermenigvuldigen tot een groot en machtig „leger”. Vooral bij tem peraturen tussen 20 en 30 graden celsius, dus op die fijne zomerse dagen, vermeer dert de Salmonella zich razendsnel. Dan slaat hij toe en bezorgt de consument ingewandstoomissen. Dat wordt Salmo- nellose genoemd, paratyfus is een wat onprettige naam die direct doet denken aan tyfus. Nu wordt tyfus ook veroorzaakt door een van de 1.200 Salmonella-bacterien, de Salmonella typhi. Het is het enige type dat explosieve epidemieeen kan veroorzaken, slechts weinig bacteriën zijn nodig om de mens ziek te maken. Besmetting met tyfusbacterien via drinkwater, of water waarin rauw gegeten groenten en fruit worden gewassen, zijn genoegzaam bekend Ook tyfusdragers kunnen, zonder zelf ziek te zijn, de ziekte overbren gen. Nu is tyfus gelukkig geen ziekte die in ons land veelvuldig voorkomt, wel in de landen waar het moeilijker is hygiënische toestanden te handhaven. Vaccinatie als- preventieve maatregel is mogelijk en is dan ook verplicht voor heel wat tropische landen. De overige Salmonellosen krijgt men na het eten van geïnfecteerd vlees, terwijl ook eende-eieren berucht zijn geweest. Nu Hij besteedt veel aandacht aan de praktijkvoorbeelden, hetgeen het boek toch wel interessant maakt. Veel zaken, die aan de orde worden gesteld, zijn min of meer bekend bij de geïnte resseerde lezer, maar hij vindt ze nog weer eens op een rijtje gezet. Zoals de angstsyndromen van de mens, zijn diepste wezen, zijn goed en zijn kwaad, zijn dromen en zijn werkelijkheden, waar hij mee te leven heeft. Natuurlijk komen zaken als erfelijkheid en milieu ter sprake (de stelregel van de jezuïe ten uit de zeventiende eeuw duikt op: „Geef mij een kind tot hij zeven jaar is en ik geef u de mens”) met de vorderin gen. die de wetenschap op dat gebied heeft gemaakt De creativiteit van het individu wordt aan een royale beschouwing onderworpen. Een reeks bekende figuren uit de wereld van de psycho-analyse, per soonlijkheidstheorie en psychologie worden aan de orde gesteld, zoals Freud, Jung. Sullivan, Erikson, Rogers, Maslow. Pavlov, Allport en Murray. Experimenten op allerlei gebied, maar dan wel hoofdaakelijk in Amerika, worden besproken „Het individu” (prijs 32,50) is voor zien van een bibliografie en een index voor nader onderzoek door de lezer Het boek is het eerste deel van de serie „Het menselijk gedrag h.R. Er is al heel wat gepraat, geschreven en gefilosofeerd over het menselijk gedrag. Maar het gedrag van het indi vidu blijft steeds weer voor verrassin gen zorgen. Geen mens is - gelukkig hetzelfde en dus zal er nooit een eind komen aan de filosofieën en psycholo- gieën. Een geruststellende gedachte voor wijsgeren en zielkundigen natuurlijk, die hun licht kunnen laten schijnen op gedragingen van individu en of groepen van individuen. Zoals ook Paul Good doet in het boek „Het individu”, uitgegeven door Time-Life International (Ottho Heldringstraat 5, Amsterdam) Good is een Amerikaan en dat zal de lezer weten ook Alles wordt vanuit de invalshoek van de stars and stripes bekeken Daardoor is het boek bepaald geen echt internatio naal overzichtswerk geworden Vaak zelfs is dat Amerikanisme hinderlijk. Er zijn trouwens nog wel meer vraagtekens of zo men wil uitroepte kens te plaatsen bij deze uitgave (die - het zij gezegd -een aantal boeiende illustraties geeft). Voor welke categorie is dit type boek gemaakt? Niet voor de wetenschapsman of -vrouw, nemen we aan. Het is een populair- wetenschappelijke berichtgeving Maar waarom dan toch zoveel jargon in de tekst gestopt? Neem eens de zin: „Baby’s geboorte is een vreugdevolle nieuwe bevestiging van het oude gezeg de, ontonegie herhaalt de fylogenese - de ontwikkeling van het individu ko pieert de evolutie van de soort.” Of wat moet je aan met een „behavioris tisch concept”? We kunnen ons voor stellen, dat vertaler Jaap Faber het er niet gemakkelijk mee gehad heeft. Paul Good is een zoals het in de verantwoording van het boek heet free-lance auteur en redacteur. Hij heeft diverse adviseurs ingeschakeld bij de samenstelling. Wat voor soort overzicht van het individu heeft hij nu geschreven? Hij heeft getracht het individu uit de massa te lichten. Hij gaat in op vele theorieen en filosofieën, die in de loop der eeuwen rond de mens zijn ontwikkeld den kosten (voor 50 recepten). Daar koop je tegenwoordig geen kookboek meer voor en zelfs geen kinderblad. Ik geef u een knolselderijrecept uit het „bijzondere groentenboekje” Jjjt, van de lamellen

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21