hoogspanning voor vijf miljoen kijkers 20 jaar journaal SS II N door Wouter Hendrikse iu, we fvrl.) n Driemaal per week Autocue treding SJEFKE verdient kantoor- Ontslagen naken: Inhoudsopgave - Aft Storing •ben mazzel vandaag. Nog tien minuten vóór de uitzending. Kunnen we even een repetitie houden. Begin maar te lezen Eef”. Vlekkeloos komt de tekst uit de mond van nieuwslezer Eef Brouwers. De dagelijkse routine doet van zich spreken. Boven in de regiekamer, waar de regisseur zit, wordt alles nog eens goed nagekeken. Zitten de films goed in de scanners? Staan de borden voor het weerbericht recht en staat de juiste kamera er goed op ingesteld? Ligt de tekst voor de autocue op volgorde? In die laatste minuten voor het journaal de lucht ingaat is het een drukte van belang in de studio. Terwijl de nieuwslezer zich in de tekst zit te oefenen lopen de technici kris kras door elkaar en leggen de laatste hand aan het instellen van de opname-apparatuur. Boven neemt de regisseur nogmaals het draaiboek door, aanwijzingen gevend aan zijn assisten te. Op de vele monitors voor hem is Loeki het reclameleeuwtje bezig afscheid te nemen van de kijkers. Buiten de studio licht het rode bordje met „Stilte Opname” op. De technici stoppen met lopen en praten. Boven, in de regiekamer sterven de laatste klanken van de STER weg. De regisseur staat klaar om het teken van starten aan zijn schakeltechnicus te geven. „Nu”! en Eef Brouwers begint te lezen. ■r 1 GERARD 4 o n h max Een geluidstechnicus aan het werk •r (in voor len Twintig jaar geleden startte de NTS (Nederlandse Televisie Stichting) met het journaal. Vanuit de Irenestudio te Bus- sum werden drie afleveringen per week uitgezonden. Vijf jaar later kregen de Nederlandse televisiekijkers deze nieuws voorziening elke dag gepresenteerd. In de beginperiode bevatten de uitzendingen voornamelijk binnenlands nieuws, maar door de vooruitgang in de techniek (satel lieten) was het mogelijk om na 1965 ook buitenlands nieuws uit te zenden. Van daag de dag gaat het NOS-journaal zes maal per dag de lucht in. De vroege en late korte journaals worden meestal tegelijk uitgezonden, terwijl het journaal van 8 uur de hoofdmoot vormt. Hoofdredacteur van het journaal, Ed van Westerloo: „Je moet het journaal van zeven uur eigenlijk zien als een soort inhoudsopgave, dus wat de kijkers bij het grote journaal kunnen verwachten. De uitzending van half tien is dan meer een aanvulling, waar we eventueel in kunnen actualiseren. Het late journaal is meestal een samenvatting van de andere uitzen dingen”. De laatste jaren is het journaal nogal aan veranderingen onderhevig geweest. „Dat is ook nodig. Een programma dat elke avond gedurende 365 dagen per jaar wordt uitgezonden moet wel van tijd tot tijd van gezicht veranderen. Het gevaar bestaat anders dat ons publiek inslaapt. We moeten er derhalve voor zorgen dat het journaal een levend organisme blijft. We zijn nu bezig om een eigen net van buitenlandse correspondenten aan te leg gen. Dan kunnen we het buitenlandse nieuws zelf gaan verzorgen. Een ander toekomstplan van het NOS-journaal is het informatie geven over belangrijke zaken tijdens de uitzending. Dus, als er bijvoor beeld wordt gesproken over de SALT- besprekingen dat de nieuwslezer dan even uitlegt wat SALT precies inhoudt. Dit kost ons natuurlijk wel meer tijd, maar ik geloof wel dat de uitzendingen zo veel meer waarde krijgen voor de kijkers. Kijk, je moet niet vergeten dat het jour naal voor veel mensen de enige nieuws voorziening is die ze krijgen”. De landelijke pers stond enige tijd gele den bol over het feit dat de freelance- medewerkers van het journaal werden ontslagen omdat dit systeem volgens de NOS-journaal redactie niet meer voldeed. Van Westerloo: „Ach, die hele zaak is zo Meyden zei, wat had er dan van Hol land terecht moeten komen?” b.t. m lijk- ig. max. kheid tenissen worden gestuurd, vaak in gezel schap van een eigen cameraploeg. Indien de verslaggever in het buitenland zit, kan hij over het algemeen gebruik maken van faciliteiten als studio, regie en montage, van de omroep in dat land. De NOS geeft dezelfde service wanneer in Nederland iets van internationale betekenis gebeurt. Aan het tot stand komen van een jour naal gaan vele vergaderingen vooraf. Met elke vergadering krijgt het journaal voor die avond steeds meer vorm. De laatste bijeenkomst (met hoofdredacteur, eindre dacteur, regisseur en verslaggevers) is om kwart over zes. In het laatste uur voor de eerste uitzending van het journaal werkt de „schrijvende” redactie onder hoog spanning. Dan moeten de teksten op maat en vooral op de seconde af worden geschreven. Naast hun functie als nieuwslezer fun geren Eef Brouwers, Harmen Siezen, Fred Emmer en Rien Huizing ook als gewoon bureauredacteur. Vaak maken zij de teksten die ze lezen op de televisie zelf. Het is dan ook noodzakelijk dat zij redac tievergaderingen, die elke dag worden gehouden, meemaken. In vroeger dagen lazen zij hun tekst van een blaadje. De komst van de „Autocue” bracht hierin verandering. De Autocue is een apparaat dat de tekst projecteert op de cameralens, zodat de nieuwslezer haar vanachter zijn bureau kan aflezen. Het wekt daarbij de indruk, alsof hij je recht aankijkt. Boven in de regiekamer drukt de regis seur zijn zoveelste sigaret uit. Zijn assis tente zit de seconden af te tellen. „Nu!” de schakeltechnicus drukt een knop in, waarna een filmpje begint te lopen. De assistente telt nog steeds. Deze uitzending van het journaal loopt op zijn eind. Het bord voor de weerberichten is in beeld. Seconden worden geteld. Als alles goed gaat loopt het programma vandaag niet uit. Anders moeten de omroepen die na het journaal komen worden opgebeld om te vragen of zij hun programma’s iets kunnen opschorten. Voor de laatste maal is Eef Brouwers in beeld en neemt afscheid van de kijkers. Het reclame- leeuwtje Loeki kan weer op de buis. Maar eigenlijk weet men nooit precies hoe het hele journaal zal lopen. Eindre dacteur Bert Corporaal: „Het komt vaak voor dat het journaal al in de lucht zit, terwijl een aantal onderwerpen nog niet helemaal klaar is. Meestal lukt het wel om alles nog op tijd in elkaar te passen. Een enkele keer gaat het fout. Dan lassen we meestal een storing in”. Het NOS-journaal bezit geen eigen stu dio in het grote NOS-complex te Hilver sum. Maar de mogelijkheid bestaat dat die er in de toekomst wel komt; waar schijnlijk samen met de actualiteitenru brieken. Achter het huidige NOS-complex is men bezig nog een aantal studio’s te bouwen. Het ligt in de bedoeling uiteinde lijk alle omroepen bij elkaar te brengen op een terrein. Corporaal: „We zitten nu in een klein uithoekje van de studio waar alle apparatuur opeen staat gepakt. Als daar een ander programma wordt gemaakt moeten we alles afbreken en later weer opbouwen. Bovendien wordt het erg moeilijk om extra uitzendingen te verzorgen. Vooral tijdens de treinkaping hebben we wel moeilijkheden gehad”. Er zijn twee studio’s waar journaal-sets staan opgebouwd. „Dat is nodig als er tijdens de uitzending iets stuk gaat, dan kunnen we gelijk overstappen naar de ontzettend opgeblazen. In de kranten kwam het met name naar voren dat we ze er zondermeer hadden uitgegooid en con- tactbreuk zouden hebben gepleegd. Het laatste lijkt me onmogelijk omdat er nooit contracten zijn getekend. Voordat we de beslissing namen hebben we het natuur lijk eerst goed doorgepraat met de betrok kenen. Eigenlijk gingen alle freelancers accoord, behalve Lous Haasdijk. Maar dat kan ik me wel enigszins voorstellen. Ze had een goede baan bij de AVRO en die heeft ze opgegeven om bij het journaal te komen werken. Zij komt wel weer op haar pootjes terecht”. Lous Haasdijk is inmiddels weer terug bij de AVRO. „We hebben besloten te stoppen met de presen tatie door freelance-medewerkers omdat al die gezichten in zo’n kort programma te „brokkelig” werken. Bovendien hadden we af en toe gewoon geen werk voor ze. Dan zaten we met de handen in het haar, van wat we hem of haar nu weer eens konden laten zeggen. En trouwens dat vind ik gewoon het risico dat een freelan cer moet nemen: het feit dat hij elk moment kan worden ontslagen”. Met ingang van een september zal het NOS- journaal dus overgaan op het oude sys teem van een nieuwslezer per uitzending. Het NOS-journaal is het meest bekeken programma van Nederland. Volgens het continu-programma-onderzoek van de NOS kijken er gemiddeld ongeveer vijf miljoen mensen per avond naar dit pro gramma. I De redactie van het maandblad MAD heeft besloten elke maand een trofee uit te reiken aan een bekende landgenoot voor de meest Alfred- waardige uitspraak of handeling. Alfred is Alfred E. Neuman, de mas cotte van het blad, een jongetje met zeer grote oren en een missende voor tand. De trofee, die bestaat uit een plastic buste van Alfred E. Neuman is voor de eerste maal uitgereikt aan Sjefke van Oekel voor zijn radio interview met Karei Prior. Sjefke zei in dat bewuste gesprek: „Als ik mezelf had doorgespoeld, zoals Henk van der Onverwacht succes is weggelegd voor een NCRV-documentaire van Gerard van den Berg over de restaura tie van de Nachtwacht. De film werd al uitgezonden over Duitsland 2. de Ierse tv zal binnenkort volgen, en tal van andere landen hoeven nog slechts een handtekening onder het contract te zet ten. Het NOS-sales-department is op het ogenblik ook in onderhandeling met Denemarken voor de verkoop van de VARA-serie Merijntje Gijzen. Eer der liep Bartje in de Scandinavische landen over de tv-schermen. „Veel mensen denken nog steeds dat die nieuwslezer het programma maakt. Dat is een vergissing die vaak wordt gemaakt. Toch werken er zo’n 70 mensen bij het journaal, zij het in ploegendiensten. Gemiddeld zijn er altijd 25 mensen aan wezig. Behalve van onze eigen redacties krijgen we natuurlijk veel nieuws uit het buitenland. Een van de belangrijkste bronnen is de Eurovisie nieuwsuitwisse- ling die dagelijks sinds 1972 plaatsvindt. Deze uitwisseling gaat in twee gedeelten, ’s Ochtends wordt er tussen alle geïnteresseerde Eurovisie- landen een soort internationale vergade ring gehouden via een gesloten geluidscir- cuit. De meeluisterende landen melden dan welk nieuws uit hun land te verwach ten is, waarna elk land opgeeft voor welk onderwerp het belangstelling heeft. Al deze aanvragen worden in Genève, waar het Administratief Centrum van de Euro visie zijn zetel heeft geregistreerd. Dan in de namiddag, om een uur of vijf, is de ’s morgens aangekondigde uitwisseling van beelden, wat dan door de landen die belangstelling hebben voor een bepaald onderwerp op de band wordt vastgelegd. Om zo actueel mogelijk te blijven is er om ongeveer zeven uur een tweede Eurovisie- nieuwsuitwisseling”. Maar natuurlijk komt niet alles van buitenlandse handen. Het NOS-journaal heeft, net zoals bij kranten, een aantal verslaggevers in dienst, die naar belang rijke nationale en internationale gebeur- andere studio en het programma voortzet ten. Verder is zo’n dubbele studio nodig vanwege het feit dat de boel weleens gere viseerd moet worden”, zegt Bert Corpo raal. Wel heeft het NOS-journaal een eigen studio in Den Haag voor het parlementai re nieuws. De uitzendingen vandaaruit gaan rechtstreeks de lucht in. Een belangrijke man voor het NOS- journaal is de regisseur. Hij zorgt er uiteindelijk voor dat alles goed op de televisie komt. Hij bevindt zich in de regie kamer boven de studiovloer samen met zijn assistent, een schakeltechnicus en een geluidstechnicus. De regisseur geeft aan de hand van zijn draaiboek aanwijzingen aan de schakeltechnicus die er met behulp van zijn schakelpaneel voor zorgt dat steeds het juiste beeld op het goede moment naar de zender gaat. Het hele NOS-journaal gaat live de lucht in De regisseur (midden) aan het werk in de regiekamer tijdens een uitzending van het journaal. Rechts van hem zijn assistente, terwijl links de schakeltechnicus zit J en Lous Haasdijk (links) en Rlen Huizing maken zich gereed voor de uitzending. De „toeter" voor de camera is de autocue, het apparaat waar de tekst op geprojecteerd wordt. II0SB C S-:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23