Schade na treinkaping Geen massale vaccinatie tegen Spaanse griep p Communistische topconferentie Saneringsregeling voor vissers Carters buitenlandse politiek Zorgen over WA- stichting Prijsverhogingen in Polen gaan niet door loopt in de tonnen blijkt weinig origineel te zijn koningin Juliana voor OO.JD& dit MBoc LR nj I Suriname in juli bij Lomé-conventie pi 19 7 6 2 ZATERDAG 2 6 JUNI BINNEN- EN BUITENLAND Z A o o o Papadopoulos Spionnen Ongeluk Corruptie Bergmann Vooruitzichten voor maandag: hun kunnen vissers aanvragen De tenlandse politiek, indien hij in november tot president wordt gekozen. (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON. Het is zeer de vraag of de bondgenoten van de Verenigde Staten in West-Europa en Japan zeer hebben opgekeken van de plannen die democratisch kandidaat Jimmy Carter heeft voor de bui- B ren klaa tem van opzt zijn Afri 32 33 32 31 34 26 30 31 29 33 24 31 31 30 37 34 33 31 26 28 24 29 33 33 31 31 31 28 27 35 30 27 27 29 24 26 25 27 27 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o 2 0 0 0.1 o o o o o Eerst nog zeer warm, later plaatselijk onweer met enige afkoeling. MAANDAG 28 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 4.22 uur onder 21.04 uur Maan op 5.32 uur onder 21.14 uur Waterstanden IJmuiden Hoog water 4.03 uur en 16.30 uur Laag water 12.09 uur en uur Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis De ingat vraaj ger akko senpi stukl moet gen daar ten de A op cb taat De op c zijn apart en k rikat tot i met men. Vo zijn gaf braa raibi- se r< Zuid behe lonk het 1 Vo Ame ten te o Nam De perst prerr de o pond houd rasst an tv nen Vc een kans sche: waaa restt ten, van rasst hade Sc hij Zuid vero Wes mee: (Zuii geer wiss D< en j Tegen Despina Papadopoulos, echtge note van de voormalige Griekse dictator Georges Papadopoulos, is gisteren een proces begonnen wegens fraude tegen de staat. Zij zou tussen 1967 en 1974 onge veer 65.000 gulden van de Griekse in lichtingendienst hebben ontvangen, zon der er werk voor te verrichten. Ze heeft indertijd het geld terugbetaald; de aan klacht bleef gehandhaafd. een den.” Het W.A.-huis (psychiatrisch zieken huis) in Utrecht heeft 1975 afgesloten met een tekort van ruim 3,6 miljoen gulden en de hoofdafdalingen in Den Dolder (Dennendal, psychiatrie) hadden een negatief resultaat van ruim 2,6 mil joen gulden. voor een bijdrage van de overheid indie nen tot uiterlijk 31 oktober 1976 bij de directie Visserij in Den Haag. Ook aan de uitbetaling is een aantal voorwaarden verbonden. Het schip moet voor 1 janu ari 1977 aan de Nederlandse visserij onttrokken zijn. De prijsstijgingen, die in enkele gevallen zoals voor suiker 100 pet bedroegen, zouden morgen van kracht worden- Naar aanleiding van de maatregel bera- ken gisteren op grote schaal stakingen uit. Bij Warschau braken stakende ar beiders van de tractorenfabriek Ursus een spoorweg op, waardoor de expre- strein Warschau-Parijs niet verder kon. De eerste minister zei in zijn onver wachte verklarine die ongeveer een mi nuut in beslag nam, dat hij het presidi um van het parlement had verzocht het wetsvoorstel voor de prijsverhogingen te schrappen. Volgens hem hadden enkele fabrieks- erbeiders met de prijsstijgingen inge- c d.- fitc Carter heeft in New York voor het genootschap voor buitenlandse zaken onthuld, dat hij meer openheid in het beleid wil, gebaseerd op breder ge schaald overleg met de bondgenoten. Op die manier wil hij een einde maken aan hun bezorgdheid over het feit dat de Verenigde Staten over hun hoofden heen zaken doen met een andere supermacht, de Sovjet-Unie, waarbij dc bondgenoten zeer betrokken zijn, doch waarover zij niets hebben te zeggen. WARSCHAU (DPA). De Poolse regering heeft gisteren de aangekon- digde prijsstijgingen voor levensmiddelen ongedaan gemaakt. Premier Pjotr Jaroszewicz verklaarde voor de televisie dat de prijzenkwestie op nieuw zal worden bekeken. Volgens hem zijn bij vergaderingen in de be drijven vele nieuwe denkbeelden naar voren gebracht. nno nno ono nno no nno no ono n ono no no windst. o nw n o nno w ono z zo zzw ono n z ono n z no windst. no z nnw ono wnw ono nno w n zw Ander voorbeeldhet stilleggen van de export van verrijkt uranium vanwege Carter voorziet een deelgenootschap tussen de Verenigde Staten, West-Euro- pa en Japan, dat kennelijk nieuw leven moet blazen in de reeks van bondge nootschappelijke afspraken, die voor Amerika in het recente verleden nauwe- lijks aanleiding zijn geweest tot meer overleg dan nodig was om het ritueel UTRECHT (ANP). De viroloog prof. dr. N. Masurel is er voorstan der van, aan het bestaande griep- vaccin een hoeveelheid geïnacti veerd varkensvirus toe te voegen. Dat varkensvirus heeft in 1918 de Spaanse Griep veroorzaakt, die over de hele wereld 20 miljoen slachtof fers eiste. In februari van dit jaar raakten militairen in een rekruten kamp in New Jersey (VS) met het varkens-influenzavirus besmet. Eén van hen overleed. Prof. Masurel toont zich in het Tijd- Vissers die werkloos zullen worden omdat hun schip via de bijdrageregeling aan de zeevisserijvloot wordt onttrok ken, danwel in afwachting hiervan is opgelegd, kunnen onder bepaalde voor waarden ineens dan wel gedurende ten hoogste 26 weken een bijdrage ontvan gen uit het ontwikkelings- en sanerings- fonds voor de visserij. DINSDAG 29 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 4.22 uur onder 21.04 uur Maan op 6.39 uur onder 21.48 uur Waterstanden IJmuiden Hoog water 4.40 uur en 17.05 uur Laag water 0.29 uur en 12.47 uur. Carter heeft wat dit betreft de stem ming in met name Europa goed gepeild, want een klachtenlijst omtrent gebrek aan consultatie behoorde al enkele jaren tot het standaardrepertoire van bijvoor beeld de vergaderingen van de NAVO- raad. En bij de EEG kan men zich nog zeer wel herinneren hoe de Verenigde Staten zonder enig overleg een einde maakten aan de uitvoer van sojabonen (essentieel element voor veevoederpro- duktie in Europa), een maatregel die ook in Japan schrik teweegbracht, omdat sojabonen daar een belangrijk bestand deel van het dagelijks menselijk voed selpakket uitmaken. Voor de „bijdrageregeling tong en schol” heeft het bestuur van het ontwik kelings- en saneringsfonds tien miljoen gulden uitgetrokken. Voor de bijdrage komen in aanmerking zij die een sane- ringsbijdrage en een bijdrage uit het nog in te stellen tong- en scholfonds hebben gekregen. Deze bijdrage zal 3,40 gulden per toegewezen kilo tong en 0,70 gulden per kilo schol bedragen, uiteraard met aftrek van de inmiddels al gevangen hoeveelheid tong en schol. De regelingen zullen op korte termijn bij de Commissie der Europese Gemeen schappen worden aangemeld. Als de commissie er haar oordeel over heeft gegeven, kan de bijdrageregeling voor garnalenschepen van kracht worden. De andere zullen moeten wachten tot het moment dat het bedrijfsleven overgaat tot de oprichting van een tong- en scholfonds. De overheidsbijdrage voor elk aan de Deze voorbeelden illustreren niet al leen Amerikaans falen in het overleg. Zij maken tevens duidelijk hoezeer on der andere Europa in sommige opzichten met handen en voeten aan de Verenigde Staten is gebonden. Carter zei in New York dat de afspraken die de Verenigde Staten met de Russen maken in zo ruim mogelijke mate de opvattingen van de bondgenoten moeten weerspiegelen om bij de geallieerden de indruk te vermij den dat we hun belangen veronachtza men. Het Westduitse openbaar ministerie heeft gisteren in Karlsruhe bekendge maakt opnieuw enkele Oostduitse spion nen te hebben gearresteerd. Het betrft het echtpaar Kaune, dat de afgelopen twee jaar onder de naam Kuerscher in Rotterdam heeft gewoond. Het echtpaar is op 21 juni jJ. aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Hoe en waarom lij voor de DDR hebben gespio neerd, is niet bekend. DEN HAA G (ANP). De kans is groot dat Suriname tegen het midden van de volgende maand zal toetreden tot de conventie van Lomé het samenwer kingsakkoord tussen de negen landen van de Europese Gemeenschap en 46 Afrikaanse, Caribische en Pacifidanden. Binnenkort, mogelijk op 14 en 15 juli, komt in Brussel de eerste maal de ministerraad van de conventie bijeen, die moet beslissen over de toetreding van nieuwe leden. Dat een beslissing over het Surinaamse verzoek om toetre ding gunstig zal uitvallen staat vrijwel vast: de conventie zelf maakt de toetre-' ding van landen, die met de gemeen schap waren geassocieerd voordat de conventie werd getekend, en sindsdien onaftxankelij’k zijn geworden, vrijwel automatisch. i zover doorgetrokken moet worden dat men ook nu weer 20 miljoen slachtof fers zou kunnen verwachten. Behalve over mogelijkheden om de griep te voorkomen, beschikt de medische weten schap nu in tegenstelling tot in 1918 ook over doelmatige middelen om secundaire bacteriële complicaties van influenza te bestrijden. In 1918 hebben die complica ties hoogstwaarschijnlijk ook veel men senlevens gekost. De gezondheidsraad heeft staatssecre taris Hendriks (Volksgezondheid) inmid dels geadviseerd, niet tot massale inen ting over te gaan. Als de de Spaanse Griep toch de vorm dreigt aan te nemen van een pandemie (epidemie op wereldschaal), zouden in tenminste twee van de drie aan de aanvraag voorafgaande jaren voor de visserij werden gebruikt, uiterlijk op 31 december 1974 in de vaart zijn gekomen en die tweederde van hun vaartijd voor de visserij zijn gebruikt. donderdagochtend aangekondigde sternd. Anderen hadden er echter kritiek op geuit. Naar hij zei zal het nader bestuderen van de kwestie verscheidene maanden ia beslag nemen. Hierbij zullen de vele nieuwe, concrete voorstellen die bij de bedrijfsdiscussies zijn gedaan, diepgaand worden geanalyseerd. Intussen zullen de oude prijzen voor levensmid delen van kracht blijven. „De communistische partij en de rege ring hebben op deze wijze opnieuw be vestigd, dat zij zich bij hun beleid laten leiden door democratische beginselen”, aldus Jaroszewicz. In Polen geldt een prijsstop voor de eerste levensbehoeften, sinds in decem ber 1970 ernstige ongeregeldheden naur aanleiding van vorige prijsverhogingen een eind hadden gemaakt aan het be wind van de toenmalige partijleider Wladislav Gomulka. De stakingsactie die gisteren begon niet alleen bij de Ursus-tractorenfa- briek nabij de hoofdstad, maar ook bij de Zeran-autofabriek en bij de werven aan de kust werd beschouwd als een ernstige uitdaging voor het gezag van Edward Gierek, die destijds als Gomul ka's opvolger werd aangewezen. Behalve tot stakingen hadden de aan gekondigde prijsverhogingen geleid tot hamsteren op grote schaal. Carter is ervan overtuigd dat hij tot president wordt gekozen. De opiniepei lingen geven hem gelijk. Terwijl hij zich volop en met succes wijdt aan het bijeenbrengen van de democraten onder zijn banier, verliezen Ford en Reagan in hun onderlinge strijd steeds meer terrein op de man die dinsdag in New York zei :„Buitenlandse politiek moet geen sa menzwering zijn van de machtigen, maar een overleg tussen de vrije lan- De veertienjarige P. Mertens uit Deur- ne is gisteren omgekomen toen de brom fiets waarop hij als duopassagier mee reed, tegen een autobus botste. De be stuurder van de brommer raakte zwaar gewond. De politie heeft vrijwel de hele middag nog gehad voor de identificering van de jongens, die geen papieren bij zich hadden. Zes Japanse parlementsleden zijn uit de regerende liberaal-democratische par tij gestapt uit protest tegen corruptie en manipulatie van hoge partijfunctionaris sen in zaken zoals het Lockheedschan- daat De dissidenten, vijf uit het lag er en een uit het Hogerhuis, hebben ge zegd d a t ze de „nieuwe vrijheidsclub” gaan oprichten. Uit verklaringen tijdens hoorzittingen van de Amerikaanse Se naatscommissie is eerder dit jaar geble ken dat de vliegtuigbouwer Lockheed 12 miljoen dollar in Japan heeft uitgegeven aan steekpenningen en dubieuze politie ke bijdragen om de verkoop van Lock- heedvliegtuigen in dat land te bevorde ren. schrift voor Geneeskunde geen voorstan der van een massale vaccinatie, zoals die voor dit najaar in de Verenigde Staten wordt overwogen. Als voordeel van toe voeging van varkensvirus aan het be staande vaccin noemt hij, dat bij patiën ten met een verhoogd risico en andere groepen die jaarlijks tegen griep worden ingeënt, een normale opbouw van anti stoffen wordt gestimuleerd. Verder meent prof. Masurel, dat er steeds een grote hoeveelheid vaccin met geïnactiveerd varkensvirus in voorraad moet zijn, zodat direkt kan worden be gonnen met inentingen op grote schaal indien dat nodig blijkt. Overigens zegt hij, dat de vergelijking met de Spaanse griep van 1918 niet van wat Kissinger betitelde als „handje vasthouden” te voltooien. In de verkiezingsstrijd die tussen re publikeinen en democraten na de offi ciële benoeming van de kandidaten gaat losbarsten zal de buitenlandse politiek naar men mag aannemen een rol gaan meespelen. Carter heeft weliswaar Kis singer niet bij name genoemd, doch zijn uitvallen naar de geheimzinnige een- manspolitiek en de export van kostbaar wapentuig (zoals gevechtsvliegtuigen) naar Zaire en Kenya lieten zich niet misverstaan. De aanstaande democrati sche voorvechter maaakt zich ook zor gen over de moraliteit van de buiten landse politiek, hoe kan een land ter- zelfde tijd wapens verkopen en kampi oen van de vrede zijn? Later op de ochtend werd nog een bezoek gebracht aan het industrieterrein Moerdijk waar koningin Juliana onder andere te gast was bij de verpakkingsin- dustrie Tetra-pak en Shell. Voor gister middag stonden nog ontvangsten op de gemeentehuizen van Bergen op Zoom en Roosendaal op het programma. We moeten leren leven met verschei denheid, riep Carter uit. Zijn internatio nale boodschappenlijst bevat weinig con creets evenwel en pas de praktische toepassing van de beginselen die hij voor een toekomstig buitenlands beleid heeft blootgelegd, moet de waarde ervan be palen. Het is in elk geval opmerkelijk dat in zijn rede de verhouding met de bondgenoten centraal stond en niet zoals gewoonlijk de relatie met de Sowjet- Uniie. Overste Bergsma, bij wie alle rekenin gen, schadeclaims en onkostennota’s van het tragische gebeuren in Wijster en van de belegering van Beilen zijn binnenge komen, zegt geen enkele concrete mede deling over de omvang ervan te kunnen doen. „Ik kan alleen, zeggen, dat het een tonnenbedrijf is.” Voorzitter E. Stel van de Onderne mersvereniging in Beilen noemt het een uiterst moeilijke zaak voor een midden stander om een reële opgave te geven van zijn omzetdaling tijdens de „bezet ting van Beilen”. Een andere reden waarom hij niet erg gelooft in een groot aantal schadeclaims van de middenstand is dat naar zijn gevoel veel zakenmensen niet graag „met hun plasje naar de dokter willen”. En men zal toch de boekhouding moeten opengooien voor de ambtenaren als men een claim heeft ingediend, veronderstelt de heer Stel. Op het ministerie van Justitie in Den Haag is men uiterst schaars met informatie over de financië le afwikkeling van „Wijster”. Een groep inwoners ven de gemeente Beilen weet al waar ze aan toe is. Dat zijn de boeren die in de directe omge ving wonen van de plaats waar op dinsdag 2 december, ’s morgens tegen tien uur, de stoptrein Groningen-Zwolle door zeven Zuidmolukse jongeren werd overvallen en tot stilstand werd ge bracht. Deze landbouwers zijn uitermate tevreden over de afwikkeling van de bedrijfsschade door de rijksoverheid. Hun rekeningen zijn eind maart volledig betaald. (Van onze correspondent) BEILEN. Beilen heeft de rekening voor de treinkaping bij Wijster nog niet betaald gekregen en het is de vraag of de Minister van Justitie wel in de portemonnee zal tasten om bijvoorbeeld middenstanders schade vergoeding te geven. Zowel de commandant van de rijkspolitie in Drente, overste L- Bergsma, als een woordvoerder van het ministerie van Justitie herinneren er aan, dat minister Van Agt tijdens de Kamerzittingen over de treinkaping en de bezetting van het Indonesische consulaat-generaal in Amsterdam (december vorig jaar) te kennen gaf in beginsel afwijzend te staan tegen vergoedingen aan zakenmensen, die hun omzet als gevolg van straatafzettingen zagen dalen. Daar moeten ze zich maar voor verzekeren luidde kort samengevat de mening van de minister. een Amerikaanse reorganisatie. Op zich zelf kon het de Verenigde Staten niet kwalijk worden genomen dat zij waar borgen wilden scheppen tegen misbruik van dat uranium (India gebruikte het voor de vervaardiging van een atoom bom), maar Europese kerncentrales kwamen plotseling te staan tegenover een dreigend brandstoftekort. De Zweedse filmregisseur Ingmar Bergmann krijgt dit jaar de Goetheprijs van de stad Frankfort. De prijs, waar aan 50.000 mark is verbonden, wordt op 28 augustus uitgereikt. Goethe werd op 28 augustus geboren. Bergmann zelf heeft bekendgemaakt dat hij zich blij vend in West-Duitsland in München zal vestigen. Zoals bekend heeft hij zijn geboorteland verlaten na moeilijk heden met de belasting. Echter, de vraag is in hoeverre Car ters benadering werkelijk nieuw is. Kis singer, in zijn nadagen als bewindsman, heeft de laatste maanden alle mogelijke moeite gedaan om de buitenlandse poli tiek van de Verenigde Staten een ander gezicht te geven en klachten van de bondgenoten te ondervangen. Hij heef* de Derde Wereld voorgehouden dat de Verenigde Staten solidair zin met de problemen van de ontwikkelingslanden. Bovendien waar Carter pleit voor een herziening van de NAVO-strategie met het oog op het geldverslindend gebrek aan standaardisatie en een mogelijk mo derniseren van het arsenaal, weten de NAVO-bondgenoten dat de nieuwe NA- VO-bevelhebber, Alexander Haig, juist op die punten zijn aandacht heeft geves tigd. Tijdens een bezoek aan het Begijnhof in Breda werd aan koningin Juliana gisterochtend traditiegetrouw Begijnen rij st aangeboden. Dit bezoek maakte on derdeel uit van een werkbezoek aan West-Brabant dat de hele dag heeft geduurd. Aantal uren zon: 5 tot 16. Minimum tempera tuur: omstreeks 17 graden. Maximum tempera tuur. omstreeks 27 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent WEERRAPPORTEN onbew onbew onbew onbew. onbew. onbew onbew. onbew onbew onbew half bew onbew. zw. bew half bew. licht bew onbew onbew licht bew zw. bew. half bew. onbew onweer onbew. onbew. motregen zw. bew onbew half bew. onbew onbew. onweer onbew. onbew. lieht bew. licht bew zw. bew licht bew onbew zw. bew licht bew zw. bew. ZONDAG 27 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 4.21 uur onder 21.04 uur Maan op 4.31 uur onder 20.35 uur Waterstanden IJmuiden Hoog water 3.27 uur en 15.52 uur Laag water 11.31 uur en 23.51 uur M o, 'Sn .SS eerste instantie de risicogroepen moeten worden ingeënt: bejaarden, hartpatiën ten en zwangeren bijvoorbeeld. Voor de volgende fase beveelt de gezondheids raad vaccinatie aan van de beroepsbe volking. Dit met het oog op de economi sche gevolgen van een grote griepepide mie. Pas daarna zou inenting van de overige Nederlanders moeten worden overwogen. De Nederlandse varkensstapel is op het ogenblik vrij van influenzavirus. De Gezondheidsraad adviseert staatssecreta ris Hendriks, de veterinaire hoofdinspec tie te vragen, de varkensstapel wat dit betreft goed in de gaten te houden en het direkt te melden als zich onder de varkeninfluenzagevallen voordoen. En als Carter zegt dat Japan en West- Europa gereed zijn om een rol van meer betekenis te gaan spelen in de internati onale politiek, dan moet daar althans wat Europa betreft sterk aan worden getwijfeld. Evenwel, Carter aanvaardt het feit dat in een democratie soms een bewind kan ontstaan dat anders is getint dan de Verenigde Staten graag zouden zien. Hij heeft uiteraard pijlsnel gebruik gemaakt van de kans om Kissinger vast te nagelen aan zijn uitspraken omtrent de consequenties van een meeregeren van de communisten in Italië. visserij onttrokken vaartuig zal 225 gul den per p.k. van het motorvermogen van het te saneren schip bedragen. In aan merking hiervoor komen officieel gere gistreerde Nederlandse vissersvaartuigen die: OOST-BERLIJN (DPA, Reuter). De communistische partijen in Europa zijn bet tenslotte na ruim anderhalf jaar touwtrekken eens geworden over het houden van een conferentie. De bijeen komst zal volgende week dinsdag en woensdag al worden gehouden in Oost- Berlijn. UTRECHT (ANP). Op een vergade ring van de voorlopige Willem Arnts- raad met het bestuur van de WA- stichting is gistermiddag bezorgdheid geuit over de financiële positie van de stichting. Het ziet er naar uit dat het een vanaf het kleine San Marino tot de grote Sovjet-Unie. Als eerste liet de Joegoslavische communistische liga gis teren weten, dat haar delegatie zal wor den geleid door partijleider Tito. In Oost-Berlijn rekent men er op, dat ook de Russische partij chef, Breznjev en de andere communistische leiders van het oostelijke blok zullen komen. M ,.S U+-' .5-5 8 Schepen, waarvoor wegens duurzame onttrekking aan de visserij al uit andere hoofde een bijdrage werd uitbetaald, ko men niet in aanmerking voor een bij drage. Evenmin een schip, waarmee op 1 januari 1976 de visserij niet meer werd uitgeoefend. Tenslotte zal ook de eige naar van een vissersvaartuig, zolang de hem toebehorende vloot meer vissers vaartuigen omvat, danwel een groter tonnage heeft dan op 1 januari 1975 het geval was, niet voor een bijdrage in aanmerking komen. DEN HAAG (ANP). Het be stuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Visserij heeft een saneringsregeling voor de vissersvloot, een bijdrageregeling voor de inlevering van toegewezen quota tong en schol ten algemene nutte na sanering, een regeling voor door deze sanering werkloos gewor den schippers en een bijdragerege ling voor het treffen van technische voorzieningen ten behoeve van gar nalenschepen vastgesteld. Dit heeft het ministerie van Landbouw en Visserij gisteren meegedeeld. Weer in binnen- en buitenland

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2