Noodtoestand in India PREMIER VORSTER: wordt niet opgeheven 99 Luchtverkeer naar Canada is nog steeds gestremd e AMIN PRESIDENT VOOR HET LEVEN PRESIDENTSVERKIEZINGEN ROEPEN WEINIG ENTHOUSIASME OP Stevin: Rijk moet beleidslijnen voor export aangeven MM 2 2 6 JUNI 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND (Door onze speciale verslaggever, Reinier van de Loo) GEZICHT VAN STEEN STERKE MAN APATHIE inn mar wijs aar- t op l op zelf Olij- ;hen hij nen terie ige- ►ion- etrft >pen r in paar 1 in en pio- ptie i uit par- e en aris- han- ger- ge- :lub” dens Se- eble- :d 12 ;even litie- ,ock- arde- ilos itge- tator een er ie e- :e, ie rer in te an en UTRECHT. „We hebben geen linkse president nodig en geen rechtse; we hoeven geen burgerpre sident en geen militair wat wij in Portugal nodig hebben is waar digheid, politiek fatsoen. De naam en de status van het nieuwe staats hoofd kunnen me weinig schelen”. OTELO DE ANDEREN luk ZATERDAG uitgelokt door saboteurs Voor Portugese kiezers uitslag bekend ANTONIO RAMALHO EANES. OTELA SARAIVA DE CARVALHO. Lijk- Maar deze derde vrije stembusgang in ruim een jaar na die voor de Grond wetgevende vergadering in april 1975 en de parlementsverkiezingen van jl. Pasen Bij de Zuidafrikaanse ambassade in Bonn werd gisteren gedemonstreerd tegen het apartheidsbeleid. De foto toont met rode verf overgoten demonstranten terwijl de auto met premier Vorster voorbijrijdt. De Westduitse antiapartheidsbeweging wilde op deze wijze de slachtpartij in Soweto symboliseren. Bovendien bestaat er wantrouwen te gen de generaal door de uitgesproken steun die hij geniet van beide „rechtse” partijen, de PPD en de sinds kort weer uit de schuilhoeken gekropen CDS. De grootste steun krijgt de 41-jarige mili tair echter van Mario Soares. Als Eanes president wordt zondag, wordt Soares kabinetsformateur en vermoedelijk mi nister-president. Die zaak is al vrijwel beklonken. De Israëlische premier verklaarde dat Israel zich zorgen maakt over de veilig heid langs zijn grenzen. „Er bestaat een limiet voor wat Israel kan tolereren. Dit punt is nog niet bereikt. Maar wij hou den de gebeurtenissen zeer nauwlettend in het oog „De gevaren voor het land zijn niet verminderd. Ze zijn evenzeer reëel als een jaar geleden. De dreiging van verzet, van buitenlandse inmenging neemt toe,” zei mevrouw Gandhi. Zij ging niet nader in op de bronnen van die buitenlandse on is. n de nge- in- zon- aeeft aan een de de gis- zor- In ook i de het erg itns njn aag m”. ■ten ien telt van arst hë- ne- een en- zen et- in- zan zan ge le ien sen nte Dat ge- op gen olie erd ge- late de eid. xiig De zijn jaar het jen en ost- LONDEN (Reuter). De militaire leiders van Oeganda hebben gisteren besloten, dat president Idi Amin on- middellijk moet worden benoemd tot staatshoofd voor het leven, zo heeft radio-Oeganda bekendgemaakt. NIEUW DELHI (AP). Premier In dira Gandhi heeft verklaard dat zij niet van plan is de noodtoestand in India, die nu al een jaar lang duurt, op te heffen. Een van de redenen daarvoor is de oppositie in India zelf en in het buiten land. die wel „beteugeld is, maar nog niet geheel overwonnen”. In een vraag gesprek met het Indiase persbureau Sa- machar maakte de 59-jarige premier evenmin gewag van plannen om verkie zingen te houden, de persvrijheid of de burgerrechten te herstellen, of politieke gevangenen in vrijheid te stellen. SCHIPHOL (ANP). De beide Canadese luchtvaartmaatschappijen CP-Ait en Air Canada, de KLM, British Airways en de SAS behoren tot de luchtvaartmaat schappijen. van wie de vliegers gehoor hebben gegeven aan de oproep van de inter nationale federatie van vliegers (Ifalpa) om het Canadese luchtruim te boycotten vanwege de taalstrijd. Bijna 60 was ze, een van die Portuge se kiezers, die ik op 25 april tijdens de eerste vrije parlementsverkiezingen bij een Lissabons stembureau sprak: Aurora Costa Boavida, vroeger gevierd fado- zangeres. straatarm nu, en getekend met de diepe groeven van een verleden dat, zoals voor zoveel Portugezen, ook voor haar onder de fascistische heersers en hun PIDE-terreur louter teleurstelling, angst en armoe betekende. Het besluit werd genomen door de defensieraad, het beleidsbepalende or gaan van het militaire bewind dat sinds 1971 in Oeganda aan de macht is. De bijeenkomst van de raad werd rechtstreeks via de radio uitgezonden. De raad gaf ook ais zijn mening, dat vroeg of laat alle ministersposten door militairen zullen worden bezet. Onder de Portugezen leeft echter na een halve eeuw dictatuur nog altijd veel sterker dan bijvoorbeeld bij ons, de „sterke-man-idee”. Salazar was een soort monument van persoonlijke almacht, Caetano ook, zij het wat „liberaler”, en zelfs de anjer-revolutionair De Spinola mikte op die verlichte dictator positie. Tot hij in september 1974 door het linkse deel van het leger aan de kant werd gezet Eanes lijkt niet op de grandeur-figuur De Spinola, maar heeft wel diens star- rechtlijnige politieke ideeën. In Lissabon gaat dezer - dagen het volgende grapje rond: „Waarom draagt Eanes altijd een zonnebril? Om zijn monocle te ver bergen”. Sedert woensdag een van de vier kan didaten, minister-president Pinheiro de Azevedo, een hartaanval kreeg, waar door er tot het laatste moment kans op uitstel van de verkiezingen bestond, luwde het enthousiasme al. Voor de meeste kiezers staat de winnaar al bij voorbaat vast en is het uitvallen van De Azevedo alleen maar een versterking van die prognose. Dat duo mag dan de schouders gaan zetten onder Portugals nog altijd bergaf waarts rollende economie (24 percent inflatie', een werkloosheidspercentage van 15, n og altijd een half miljoen werk- en haveloze „retornados” uit An gola en Mozambique, een totaal gebrek aan buitenlandse deviezen en voortdu rende verlammingen van hele bedrijfs sectoren door langdurige stakingsacties; en dat alles terwijl het vertrouwen van de buitenlandse investeerder maar zeer langzaam aan het herstellen is). dat is zijn enige uiting van „rechtsheid”; tegen een AP-man zei hij onlangs: „Ik ben een christen, ik heb contacten gehad met het marxisme en ik vind het een interessante methode, maar niet meer dan dat”. Universitair geschoold is Eanes niet. Hij was op de militaire academie, streed in drie voormalige Portugese kolonies in Afrika en deed actief mee aan de grote i-evolutie van 1974 om tenslotte pas ech te bekendheid te krijgen door zijn optre den tegen de ultra-linkse putschisten van november vorig jaar. Volgens de opinie peilers krijgt Antonio Ramalho Eanes zondag meer stemmen dan zijn drie tegenstanders samen. Als niemand de absolute meerderheid zou krijgen, volgt een tweede verkiezingsronde tussen de twee hoogst geëindigde kandidaten. nidool en salon-communist Otelo Saral- va de Carvalho. De in november afgega- ne Copcon-chef, die sedert zijn deelne ming aan de mislukte linkse putsch tot majoor werd gedegradeerd en huisarrest had, is, ondanks het feit dat hij nog nooit een letter Marx heeft gelezen, ondanks het feit dat hij zich na een bezoek aan Cuba ooit belachelijk maak te door te pleiten voor een massale executie in de Lissabonese stierenvech- tersarena van militaire en civiele „slap janussen” en ondanks het feit dat hij bekend staat als een politieke draaitol, zomaar gepromoveerd tot het idool van ultra-links en de „werkende klasse”. peringen zullen deelnemen, in gevaar brengen,” aldus radio Amchit. „Ook de stappen, die worden ondernomen om een pan-Arabisch vredeskorps in te stellen, kunnen door de hernieuwde gevechts handelingen worden ondermijnd. Dit vredeskorps zou een nieuw bestend en een blijvende vrede moeten helpen uit werken.” BONN (Reuter). Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft giste ren op een persconferentie in de Zuidafrikaanse ambassade te Bonn ver klaard dat de jongste rellen in zijn land het werk zijn geweest van sabo teur? die wilden dat zijn overleg in Beieren met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, niet doorging. Ze zijn in hun opzet niet geslaagd, aldus Vorster, en mijn besprekingen met Kissinger zijn vruchtbaar geweest en hebben de zaak van de vrede in zuidelijk Afrika gediend. Het enige echte gevaar voor Eanes, en vermoedelijk voor Portugal, schuilt in de vierde en laatste kandidaat: vrouwe- Veel Portugezen zijn Voor Eanes, niet omdat ze hem zo eng mogen (een ge vleugeld woord is momenteel: Soares wil een „socialisme met een menselijk gezicht, maar met Eanes krijg je een socialisme met een gezicht van steen”), maar omdat ze bang zijn voor de andere kandidaten. Eanes wordt gezien ais een verklaard tegenstander van de commu nisten, hij ziet ze althans als de grootste bedreiging van de stabiliteit in Portugal. „Ik streef naar een compromisloze verdediging van de nationale onafhanke lijkheid en verzoening ik wil een demo cratisch pluralisme en een rechtvaardige maatschappij zoals in de grondwet om schreven”, zei hij onlangs. Nu is die grondwet puur socialistisch (en zeker niet, zoals veel Westeuropeanen denken, van e en mild sociaal-democratisch ka rakter). Daarom moet Eanes, als hij zo parmantig achter die Constitutie gaat staan, ook beslist niet als een stroman van rechts worden gezien. Nee, hij ziet domweg het communisme niet zitten, Otelo gaf deze week via de Portugese televisie ongeveer aan waar hij naar toe wil: „Als Eanes president wordt is ge weld onvermijdelijk; wij zitten in een klassenstrijd en ik vind dat er hier* basisorganisaties, zoals buurt- en arbei- derscomites moeten bestaan naast de parlementaire democratie, totdat de ar beiders werkelijk aan de macht zijn”. Wie kan er nummer twee worden en wie zijn dan wel die gevreesde alterna tieven? In de eerste plaats was er de huidige premier Jose Pinheiro de Azeve do, anti-communist, a dmiraal, persoon lijke krachtfiguur maar zonder de ver klaarde steun van ook maar een politie ke partij. Toch scheen hij nog op zo’n 14 percent van de kiezers te mogen reke nen, ware het niet dat hij nu door een hartaanval is uitgeschakeld. Hij leidde hef zesde provisorische kabinet door de woelingen van november, weerstond daarvoor al de tientallen volksopstanden van links Lissabon tegen zijn politieke aanpak, die zo sterk verschilde van de over-geëmotioneerde marxist Vasco Goncalves, en kon rekenen op grote sympathie binnen het leger, dat nog altijd een grondwettelijk gegarandeerde „waakhondfunctie” bekleedt. Geheel kansloos lijkt vervolgens de tweede man van de communistische par tij, Octavio Pato, die als niet zo stalinis tisch te boek staat als zijn baas Alvaro Cunhal, maar volgens de opiniepeilers nooit hoger kan komen dan 5 percent. Angst, want de kittige kleine Aurora was al ver voor de bevrijding van 1974 communiste. En een overtuigde. Niet zoals al die duizenden die zich plotseling daags na de anjer-revolutie van april 1974 „links” noemden, omdat de politie ke wind dat wenselijk maakte. GRONINGEN (ANP). „De centrale overheid zou een lijstje moeten samen stellen met de namen van Landen waar Nederlandse bedrijven geen zaken mee zouden mogen doen.” Dat verklaarde prof. dr. ir. J. Kokje van de Raad van Bestuur van de Stevingroep gistermiddag in Groningen. x Afgevaardigden van de Raad van Be stuur en de Centrale Ondernemingsraad van Stevin hadden gisteren een gesprek met B. en W. van Groningen over het feit dat Groningen opheldering wil over eventuele investeringen van de Stevin groep in Chili. is belangrijker dan de huidige apa- tie in de hete straten van Lissabons oude binnenstad doet vermoeden: na tuurlijk. legerstaf chef Antonio Ramalho Eanes (spreek ongeveer uit als „Ramal- joe Ejennesj”) spreekt enerzijds totaal niet tot de verbeelding vanwege zijn uitgesproken stram-militaire saaiheid en de obscuriteit van zijn politieke overtu- gng; en hij is aan de andere kant eigenlijk al bij voorbaat tot winnaar uitgeroepen, omdat de dlrie grootste par tijen van het land (Soares’ socialisten, Sa Carneiro’s Volksdemocraten en do Amarals rechtse centrumdemocraten) achter zijn kandidatuur staan. Maar in de nieuwe president wordt door veel Portugezen een soort wonder dokter voor alle kwalen gezien. Wat hij echter nooit kan zijn. De grondwet geeft hem een machtspositie die het midden houdt tussen de nogal „ceremoniële” Westduitse Bondspresident en de zeer invloedrijke Franse president; hij kan onder meer het parlement ontbinden (zij het na raadpleging van datzelfde parle ment), maar kan bijvoorbeeld niet rechtstreeks meeregeren zoals een Ame rikaans staatshoofd. eur- om- nee- be- /aar hele ring bij „Rellen in Soweto waren En even verder: „De democratie zoals West-Europa die kent zal hier moeten ophouden te bestaan; we moeten ons ook bevrijden van de sterke invloed van de Verenigde Staten en West-Europa, want die geven noodt hulp zonder rente en zonder dat wij onze onafhankelijk heid ervoor in ruil moeten geven; wij moeten ons oriënteren op de Derde We reld”. Kennelijk doelend op de mislukte aanslag die onlange op president Amin werd gepleegd, verklaarde het hoofd van de luchtmacht dat de maatregelen ter bescherming van het staatshoofd moeten worden versterkt: In zijn antwoord verklaarde Amin dat hij zich bij de besluiten van de defensieraad neerlegde, „aangezien de raad verantwoordelijk is voor het leiden van het land”. Over het onder zoek in verband met de aanslag op zijn leven, wilde hij alleen zeggen, dat er zowel buitenlanders als Oegan- dezen bij de aanslag betrokken wa ren. Waarom weet eigenlijk niemand, maar „Otelo” heet nu ineens linkser dan Cun hal. En Otelo is erg populair. Deze briljante strateeg, want dat is hij, gaat, zeker nu De Azevedo is uitgevallen, beslag leggen op de tweede plaats. Het gevaar dat hij, zelfs op een twee de plaats, belichaamt ligt in d< kans op hernieuwde confrontatie tussen links en rechts. Op straat en in hoger sferen. Otelo’s aanhangers staan zo extreem en lijnrecht tegenover die van Eanes (de zwijgende meerderheid plus de niet zo zwijgzame rechterzijde), dat Portugal bij een confrontatie tussen deze beide kan didaten en hun aanhang opnieuw onge wenst uitstel van zijn uiteindelijke gene zing moet vrezen. Schiphol naar Toronto al was vertrok ken. Voor de Montreal-vluchten kan de KLM echter geen toestemming krijgen voor landingen op Niagara Falls. Daar om worden deze vluchten voorlopig naar New York geleid. Zoals eerder gemeld zijn de moeilijk heden met Canada veroorzaakt door een taalstrijd. De Canadese regering wilde een oude belofte aan Quebec gestand doen door de luchtverkeersleiders op te dragen naast de normale luchtvaarttaai (het Engels) ook gebruik te gaan maken van Frans. De luchtverkeersleiders von den dit bespottelijk. Het resultaat was, dat de Canadese vliegers begin deze week tot actie overgingen, omdat zij het vliegen binnen het slecht gecontroleerde Canadese luchtruim niet meer veilig vonden. Hevige strijd in Libanon NICOSIA (AP). In heel Beiroet en de meeste voorsteden is gisteren hevig gevochten. „De strijd neemt angstwek kende en dreigende dimensies aan. In verscheidene voorsteden woeden branden en de lucht is gevuld met rookkolom men,” zo meldde radio Beiroet, een stati- dat in handen van de linkse moslims De Israëlische premier Yigal Allon heeft gisteren in Bonn gezegd dat de Westduitse leiders tevreden zijn over de terughoudendheid, die Israel ten aanzien van de Libanese kwestie aan de dag legt. „Wij vinden niet dat Israel het recht heeft tussenbeide te komen bij de bin nenlandse aangelegenheden van een van zijn buurlanden. Het lijkt mij echter dat de toestand in Libanon veel meer dan een zuiver binnenlandse aangelegenheid is geworden,” aldus Allon. bekendgemaakt dat de onlusten van een week in zwarte woonoorden in de pro vincie Transvaal aan 176 mensen het leven hebben gekost. Onder hen waren twee blanken. Kruger zei tegen buitenlandse journa- lisiten in Pretoria dat 1139 personen werden gewond en 1298 gearresteerd. De onlusten braken op 16 juni uit in Sowe to, 24 kilometer ten zuiden van Johan nesburg. Groot-Brittannië heeft een Ameri kaans verzoek ingewilligd om een cen trale rol te spelen bij het streven naar vrede en stabiliteit tussen blanken en zwarten in het zuiden van Afrika. Het verzoek werd gedaan door de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger tijdens zijn besprekin gen met de Britse premier James Cal laghan. De Britse autoriteiten hebben echter gezegd dat Callaghan een voorwaarde heeft verbonden aan zijn antwoord: de Britse regering zal geen enkel initiatief ten opzichte van Rhodesië nemen als premier Smith niet naar voren komt met een plan om de macht ovver te dragen aan de zwarte meerderheid in dat land. Voor de vierde achtereenvolgende dag waren de telefoon- en telexverbindingen met de buitenwereld gisteren volledig afgesneden. De radiostations, die in han den van linkse moslims en rechtse Chris tenen zijn, vormen de enige bron van informatie over de toestand in en rond Beiroet. Het christelijke radiostation Amchit meldde dat een aantal aanvallen en tegenaanvallen hebben plaatsgevonden rond de belegerde Palestijnse vluchtelin genkampen Tal Zaatar en Jisr El-Basha. Ook langs de Unie die de christelijke tai moslimsectoren van de stad verdeelt, ging het heet toe. De twee Palestijnse kampen, waarin 25.000 Palestij nen en 30.000 moslimvluchtelingen uit Zuid-Li- banon wonen, vormen de laatste linkse bolwerken in het door christenen be heerste gebied. „De huidige gevechten kunnen de po gingen om een ronde-tafelconferentie op te zetten waaraan alle betrokken groe- dreiging, maar haar terminologie was dezelfde die zij ook vorig jaar december hanteerde, toen ze de VS en met name de CIA beschuldigde van het voeren van een „campagne om het land in een chaos te storten zoals de CIA dat ook in Chili heeft gedaan” om haar bewind tegen te werken. Het interview, dat precies een jaar na het uitroepen van de noodtoestand werd gepubliceerd, komt na een serie artike len van het persbureau over de goede daden, in het bijzonder de economische, die mevrouw Gandhi heeft verricht, „om de natie te redden van binnenlandse chaos en economische misère”. De noodtoestand zal niet worden op geheven vóór de economische verwor venheden geconsolideerd zijn en een nieuwe geest van „discipline” rtevig ge worteld is in India, aldus Gandhi. Sinds donderdag zijn de Nederlandse charter- en lijntoestellen met bestem ming Toronto uitgeweken naar het vlak onder de Canadese grens gelegen Niaga ra Falls in de Verenigde Staten. Vluch ten met bestemming Montreal worden naar New York gedirigeerd. De KLM doet alle mogelijke moeite om de passa giers vanuit Niagara Falls en New York zo snel mogelijk naar de Canadese be stemmingen te brengen. Dit kan vanuit Niagara Falls gemakkelijk per bus over de weg, doch vanuit New York is het moeilijken Donderdag waren er moeilijkheden met de CAB, de Amerikaanse rijkslucht vaartdienst, die de KLM geen toestem ming wilde verlenen om de vluchten voor Toronto naar Niagara Falls te diri geren. Maar daarvan kwam de CAB terug, terwijl de eerste vlucht van De Zuidafrikaanse premier wilde niet ingaan op de hem telkens weer gestelde vraag of zijn besprekingen met Kissin ger geleid hebben tot een of ander akkoord over de manier waarop de ras- senproblematiek en de politieke vraag stukken in Zuidelijk Afrika aangepakt moeten worden. Ik kan dengelijke vra gen niet beantwoorden, aldus Vorster, daar ik eerst mijn regering moet inlich ten over mijn overleg met Kissinger en de Amerikaanse minister president Ford op de hoogte moet stellen van het resul taat van onze besprekingen. De Zuidafrikaanse premier verdedigde op de persconferentie de politiek van zijn land, gericht op de vorming van aparte zwarte thuislanden (bantoestans) en legde er de nadruk op dat de Zuidaf rikaanse regering zal blijven proberen tot normalisering van de betrekkingen met de zwarte Afrikaanse staten te ko men. Vorster gaf geen bijzonderheden over zijn besprekingen met Kissinger, maar gaf wel te kennen dat er geen door braak bereikt is inzake de kwestie-Na- mibië (Zuidwest-Afrika). Ondanks diver se resoluties van de VN, waarin er bij Zuid-Afrika op aangedirongen wordt het beheer over deze voormalige Duitse ko lonie prijs te geven, blijft Pretoria hier het bewind uitoefenen. Voor de conferentie in Beieren hadden Amerikaanse functionarissen laten we ten dat Kissinger zou proberen Vorster te overreden de onafhankelijkheid van Namibië te bespoedigen. De met spanning tegemoetgeziene persconferentie van de Zuidafrikaanse premier werd voortijdig beëindigd. Na de opgewonden vraag van VPRO-corres- pondent Nico Haasbroek, „wanneer houdt u eindelijk op met de politiek van rassenscheiding”, werd het vraag- en antwoordspel abrupt door de Zuidafrika- nen afgebroken. Vorster hield de persconferentie na een gesprek met de Westduitse bonds kanselier, Helmut Schmidt. Voor het scherp bewaakte ambassadegebouw, waar de persconferentie plaatsvond, ar resteerde de politie zeven demonstran ten, die zich uit protest tegen de dood van zwarte Zuidafrikanen bij de jongste rassenonlusten in Soweto met rode verf hadden overgoten. Schmidt zei op de persconferentie dat hij bij zijn gesprek met Vorster de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek had veroordeeld. Hij onderstreepte voorts het Westduitse verlangen naar een zwarte meerderheidsregering van Namibië (Zuidwest-Afrika). Vorster gaf de pers geen bijzonderheden over de gedachten wisseling. De Zuidafrikaanse minister van politie en justitie James Kruger heeft gisteren ,^jl^

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3