Zwemploeg van vijftien man naar Montreal PROGNOSE SITTERS GEEN GROOTSPRAAK Ook eindzege voor V ollebregt-broers TT-RACES BRACHTEN SPANNING WEINIG es p Betty Stöve viel door de mand a 41 f ■o 3BEh 5 ft IN KIELERWEEK: ARTHUR ASHE NA UITSCHAKELING: w MAANDAG 2 8 JUNI 19 7 6 SPORT Opvallend 1 Vijfde record Gehandhaafd Geschiedenis MP 4 ■HMl 'O Vlotte zege Ongelooflijk (Van onze sportredactie) Bert Sitters „Vraagtekens blijven LjEa Arthur Ashe: „Combinatie van hitte en spanning heeft me gesloopt”. toe W: É’-l (Van onze speciale verslaggever) I I KIEL (ANP, SID). Zonder in actie te komen, hebben Sjoerd en Erik Vollebregt zateitlag de Flying Dutchman-klasse van de Kielerweek gewonnen. Voor de tweede keer deze week was er een windstilte, waardoor geen enkele wedstrijd op deze laatste dag kon worden gezeild. In de Flying Dutchman-klasse bleef daardoor het aantal races beperkt tot vijf. Het gevolg was dat het slechtste resultaat niet kon worden afgetrokken en dat brak de Westduitser Albert Kjjnig op. Finhjollen-klasse: 1. Chris Law (Eng) 0 punten, 2 Graham Deegan (NZ) 25,6 pnt., 3. Mike Starling (Eng) 31,9 pnt., 4. Hans-Wemer Zachariassen (Wdld) 32,9 pnt. Flying Dutchman-klasse: 1. Gebr. Vollebregt (Ned) 11,4 pnt., 2. Hans Albert König (Wdld) 15,9 pnt., 3. Udo Steingros (DDR) 29,5 pnt., 4. Axel Forstmann (Wdld) 44,6 pnt. 470-klasse: 1. Gebr. van Werkhoven (Ned) 12,5 pnt., 2. Gerd Eierman (Wdld) 17,1 pnt., 3. Lars Bengtsson (Zw) 19 pnt., 4. Lars Johansson (Zw) 23 pnt. In de 250-cc-klasse ging tweevoudig wereldkampioen Walter Villa eveneens niet voorspoedig van start, maar ook hij zat in de zevende ronde al op de eerste plaats. De Japanner Katayama, die tot De TT trok 110.000 toeschouwers en dat waren er ruim 20.000 minder dan vorig jaar. De organisatie had daar overi gens al op gerekend in verband met de grote hitte. De training werd door 47.000 toeschouwers bezocht. Een enorm aantal voor een sportevenement dat deze keer voornamelijk de insiders zal hebben ge boeid. Tegenover de tegenvaller van Abdul Karim Ressang op de rugslag stelde Ronald Woutering twee meevallers. Na dat hij vrijdag op de 400 meter wisses-1 lag met een nieuw record (437,83) al zijn ticket had verdiend, onderstreepte hij gisteren met een recordverbetering op de 200 meter vlinderslag (2.08,67) nog eens zijn goede vorm. Het mocht echter niet baten. De veel fittere Gerulaitis („Ik had nog wel een paar sets kunnen doorgaan”) bleef zijn lands Ips- eland team jaar pioen bond) n dat het onder die :ssure matie stick- Ihuis van niet ische Van disch j (de 1 dat szins dan iker- naar men. bles en is tegen ma- e op nada. strijd assen okter na geldt :eker Won- Vest- 1 de stige zal weid eslis- treal Ook wat de kansen van schoolslagspe- cialiste Wijda Mazereeuw betreft, is de bondscoach optimistisch. „Het is natuur lijk moeilijk te zeggen dat ze net als vorig jaar tijdens de WK, weer twee keer zilver zal winnen, maar ik heb geen angst voor Wijda. Het hoge niveau van vorig jaar is ook nu weer haalbaar voor haar. Vooral haar 200 meter was al erg goed.” Feit is overigens dat Wijda in Rotterdam met 1.16,60 en 2.39,43 ruim boven haar nationale records bleef. Voor Stöve is dit wellicht voorlopig haar laatste Wimbledon, want ook zij heeft inmiddels een contract getekend, waarbij ze zich verplicht volgend jaar ten tijde van Wimbledon elders te spe len. Dit als reactie op het afwijzen van de eis van gelijke betaling van mannen en vrouwen door Wimbledon. „Ik ver wacht niet dat de soep zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend”, aldus de Nederlandse, „maar als het zover komt, is er niets aan te doen. Wimble don is belangrijk, maar we gaan er niet meer alles voor opzij zetten.” Suzuki G 500 be- het oweet uit te halen. Hoewel de Japanse fabriek zich officieel Na de stortbui van wereldrecords in de DDR ging dit weekeinde uiteraard de meeste belangstelling uit naar de ver richtingen van Enith Brigitha en Wijda Mazereeuw. Alleen Enith liet enige pro gressie in haar prestaties zien, getuige ook haar recordverbeteringen op de 100 en 200 meter vrije slag. Verder voldeed zij met opmerkelijk gemak aan de li mieten op de 400 meter vrije slag en de 100 meter rugslag. Haar beste papieren liggen op de 100 meter vrije slag, die zij zaterdag in 56,79 winnend afsloot. Met die tijd neemt zij achter de Oostduitse meisjes Komelia Ender (55,72) en Barba ra Krause (56,01) de derde plaats in. Alleen de Amerikaanse Shirley Babas- hoff zou, zoals in het verleden al vaker is gebeurd, het brons voor haar neus kunnen wegkapen. De vooruitgang van het heren-zwem- men, dat internationaal overigens nog altijd weinig voorstelt, werd door Sitters als het meest opvallende winstpunt aan gemerkt. „Maanden geleden hebben we al gezegd, dat er wel het een en ander haalbaar was voor Montreal. Je kan duidelijk zien dat er sinds fie tijd hard getraind is. Ze hebben hun Olympische kans echt verdiend. Nu moeten ze die straks ook waarmaken.” zijn n de laille- team wed- feder- 5 lan- 'eland il die iarlies ns en tstond e, 20 voren g net De ip het swich 64ste mval- durf- in de Dat neemt echter niet weg dat Betty Stöve uiteindelijk toch weer een teleur stellende prestatie leverde. Hoe goed Evert momenteel ook speelt ze is veie sterker dan vorig jaar toch ligt de constatering voor de hand, dat Stöve Linden. Een jong meisje met enorm veel talent. Maar hier zwemt ze op de 200 meter schoolslag 2.47. Dat is helemaal niets, dat had 2.40 moeten zijn.” tegenstander o nder druk houden. Geru laitis: „Als je Ashe de kans geeft weer in zijn spel te komen, ben je verloren. Hij serveerde nu echter lang niet zo goed. Mijn enige gevaar was nu dat ik ai in de vijfde set te veel aan een zege liep te denken. O, Vitas, dacht ik steeds, als je dit wint, maak je geschiedenis.” Een finale BorgConnors zal komen de zaterdag overigens niet plaatsvinden, want beide jeugdige giganten ontmoeten elkaar in de halve finale als zij hun kwartfinale overleven. In zijn terugblik kwam Sitters tot de conclusie, dat de prestaties van zijn kandidaten gemiddeld genomen aan zijn hooggespannen verwachtingen hadden voldaan. „Er zijn natuurlijk wel vraag tekens gebleven. De rugslag bijvoor beeld. Die hadden we ijzersterk bezet met drie sterke meisjes. Paula van Eijk was al afgevallen en nu kon ook Cori- anne Heymans zich niet waarmaken. Op die manier hebben we er maar één overgehouden. En dan Maritzka van der WIMBLEDON. Niet meer dan vier games (2-6, 2-6) wist Betty Stöve zater dagmiddag haar vermaarde tegenstand ster Chris Evert te ontfutselen. Een schamele oogst vergeleken bij de kleine nederlaag (5-7 4-6) die Stöve onlangs in Engeland tegen diezelfde Evert leed. De enige troost voor de Nederlandse school is het feit dat Evert in haar voorgaande partijen nooit meer dan twee games hoefde af te staan. De 125-cc-klasse en de 250-cc-klasse hadden gemeen dat de favoriet als een van de laatsten vertrok. De Italiaan Pier Paolo Bianchi (125 cc) ging echter met grote sprongen door het veld om in de zevende ronde zijn ploeggenoot en rege rend wereldkampioen, Pileri, van de eer ste plaats te verdringen. Bianchi won ten slotte gemakkelijk en gaat nu onge twijfeld de titel op zijn naam brengen. Pileri raakte in een slip, maar slaagde er in de laatste ronde toch nog in de tweede plaats te heroveren. Er wordt ook weer eens een heren estafetteploeg voor de 4x200 meter vrije slag, uitgezonden. In het recente verle den heeft die equipe nimmer aan de verwachtingen kunnen voldoen, maar omdat de opgetelde tijden van Henk Elzerman, Rene van der Kuil, Andre in ’t Veld en Abdul Karim Ressang ruim schoots onder de door het NOC vastge- steilde richttijd lagen, kan men nu niet aan dit kwartet voorbij gaan.Die afvaar diging was nu ook niet zo’n groot pro bleem, omdat Henk Elzerman zich op de 400 en 1500 meter vrije slag en Rene van der Kuil op de 400 meter vrije slag hadden gekwalificeerd. Vooral Henk El zerman imponeerde met niet minder dan drie records: 200 meter vrije slag in 1.55,86, 400 meter vrije slag in 4.01,65 en 1500 meter vrije slag in 16.00,64. (Van onze sportredactie) ASSEN De TT-races van 1976 zijn gekenmerkt door de alles overheersende hitte en de geringe spanning in de zes klassen. Op het gloeiende asfalt van het circuit van Drenthe werden de races een slijtageslag voor mensen en machines en het aantal uitvallers was dan ook onge kend groot. Angel Nieto (50 cc), Pier Paolo Bianchi (125 cc), Walter Villa (250 cc), Giacomo Agostini (350 cc), Barry Sheene (500 cc) en het duo Schmid- Martial (zijspannen) waren de winnaars in Assen, maar een Nederlander ontlokte het publiek de meeste toejuichingen. Dat was Wil Hartog uit Abbekerk. die bij de 500-cc’ers via zijn befaamde bliksemstart vier ronden op kop wist te blijven en uiteindelijk met een derde plaats voor de relatief beste nationale prestatie zorgde. Wat Jim Connors ,voor velen de favo riet, de afgelopen week heeft laten zien, grensde inderdaad aan het ongelooflijke. In zijn vier partijen behoefde hij i n totaal slechts 29 games af te staan. Stan Smith was zaterdag met de ongehoorde cijfers (6—4, 61, 63) v oorlopig zijn laatste slachtoffer. Hoe groot de kansen van Connors e ehter ook zijn, in de publiciteit worden momenteel e nigszins ten onrechte de mogelijkheden van Borg onderschat. Ook hij lijkt op tijd in topvorm te zijn gekomen, want hij ver speelde tot dusver geen enkele set en gaf in vier partijen slechts 36 games prijs. ;e de aan- >peel- jezien s vier pun- it de ockey straks smel- eyde- „De teleurstelling Tijdens het ruwe weer in de begindagen van de Kielerweek wist König zich, in tegenstelling tot de Vollebregts, niet bij de besten te klasseren. Na de overwinning van Joop en Robert van Werkhoven in de 470-klasse, die vrijdag al zeker was, heb ben opnieuw twee Nederlandse zeilers hun uitzending naar de Olympische Spelen in Kingston waar gemaakt. De belangrijkste eindstanden zijn: Vijf meisjes en drie jongens slaagden in Rotterdam een of meer keren voor het Olympisch examen. Dat selecte ge zelschap wordt als vanouds aangevoerd door de zwemsters Enith Brigitha en Wijda Mazereeuw, die zekere finalistes in Montreal zijn en ook bescheiden me daillekansen hebben. Verder verdienden Ineke Ran, Annelies Maas, Diane Ede- lijn, Ronald Woutering, Henk Elzerman en René van der Kuil op eigen kracht een startbewijs. Berber Kamstra, José Damen, Linda Faber, Maritzka van der Linden, André in ’tVeld, Abdul Karim Ressang en Kees Vervoorn kwamen via de estafette-achterdeur binnen. op dat moment het veld had aangevoerd, vond kennelijk dat Villa onmogelijk snel ging. Hij diende na afloop van de race een protest in. De cilinderinhoud van Villa’s Harley Davidson zou meer bedra gen dan 250 cc. Nameting leerde echter dat de Italiaan vrijuit ging. De oppermachtige wijze waarop Nieto de 50-cc-klasse op zijn naam bracht, lijkt bijna een wereldtitel te garanderen, want het verleden heeft al vaker bewe zen dat de „bromfietsen” uiterst grillig en kwestbaar zijn. Van het grote aantal Nederlanders in de lichtste klasse was Theo van Geffen met een fraaie vijfde plaats de beste. Ondanks de warmte het TT-record van 1947 werd gebroken deden zich geen ernstige ongelukken voor op het circuit, waar vorig jaar twee coureurs de dood vonden. Voor alles zal in Canada worden ge waakt voor onnodige teleurstellingen, die het moreel van de Oranje-afvaardi- ging zouden kunnen aantasten. Num mers waarop weinig of geen eer valt te behalen (naar Nederlandse begrippen be tekent dat een plaats in de finale) wor den gemeden. Het uitgangspunt is, dat alleen zij, die zich het afgelopen wee keinde tijdens de kwalificatiewedstrijden in Rotterdam voor de individuele num mers hebben weten te plaatsen, ook worden ingeschreven. Verder laat Sitters het individueel uitkomen van de voor de estafettes geselecteerden afhangen van het belang voor die estafettes. Het vijfde damesrecord was van An nelies Maas op de 400 m. vrije slag: 4.19,79, ruim twee seconden onder het oude record. Annelies plaatste zich ver der ook nog voor de 200 meter vrije slag en de 400 meter wisselslag, maar zal, net als Enith, niet op al die nummers in Montreal starten. Bij de inschrijvingen, die voor 6 juli in Canada binnen moeten zijn, wordt uiteraard rekening gehouden met het programma. Belangrijk daarbij zijn natuurlijk ook de twee dames- estafettes, waarop Nederland echter wel een woordje kan meespreken. niet bestand was tegen de grote druk. Nadat de Nederlandse vorig jaar in de kwartfinales Evert zelfs een set wist af te snoepen, moet zij nu het gevoel hebben gehad dat er meer van haar werd verwacht. Misschien zelfs wel een regelrechte sensatie, want per slot van rekening had zij in de afgelopen dagen bij vlagen spel van wereldklasse gede monstreerd. Op het beslissende moment viel Stöve echter met een harde klap door de mand. „Het was de warmte”, veront schuldigde zij zich later zwakjes. „Dit waren Australische temperaturen. Ei genlijk was het zinloos om te spelen. Mijn spel, dat gebaseerd is op serveren en volleren, kost me zoveel energie. Ik kon het op den duur echt niet meer opbrengen.” Giacomo Agostini eindelijk weer eens op het erepodium: na de 350 cc in Assen. mogelijke financiële en technische steun en kan hij met de allerbeste machines om de wereldtitel strijden. Met zijn vierde GP-triomf dit seizoen is de 25- jarige Engelsman hard op weg naar een kampioenschap. Hij kon zich rustig een veel slechtere start dan Wil Hartog ver oorloven, om zonder te forceren in de vijfde ronde de kop over te nemen. (Van onze speciale verslaggever) WIMBLEDON Hoeveel Wimbledon de komende week ook te bieden heeft, er zal in ieder geval geen herhaling komen van de virtuoze finale van vorig jaar tussen Arthur Ashe en Jimmy Con nors. Zaterdagmiddag, op de heetste uren van de dag, moest Ashe zijn Wim bledon-kroon afstaan, nog voordat hij de kwartfinales had bereikt. Verantwoorde lijk daarvoor was een blonde. 22-jarige Amerikaan van Griekse afkomst. Vitas Gerulaitis, toevalligerwijze een boezem vriend van niemand anders dan. Jim my Connors. Insiders hadden de ondergang van As he al zien aankomen, omdat hij de afgelopen dagen te veel moeite had met vrij onbetekenende tegenstanders. Toch was de schok groot toen Ashe, uilterlijk onaangedaan („De grote teleurstelling voel ik pas morgen vroeg”) tot capitula tie werd gedwongen. Per slot van reke ning is Ashe altijd een markante per soonlijkheid geweest, die evenals zijn collega John Newcombe in belangrijke mate het gezicht van de tennissport in de zeventiger jaren heeft bepaald. Ashe, Newcombe en ook Okker beho ren met hun 32 jaar inmiddels tot de oudere generatie, die in vrijwel elk toer nooi harde klappen moet incasseren. Ter illustratie: de gemiddelde leeftijd van de acht kwartfinalisten in het heren enkel spel is ruim 24 jaar, een cijfer dat nog lager was geweest als de 32-jarige Char ley Pasarell zich niet verrassend bij de laatste acht had geschaard. Ashe stortte zaterdagmiddag in elkaar, nadat hij notabene de eerste twee sets van Gerulaitis had gewonnen 6-4, 98). „Ik was na die twee sets volledig kapot”, bekende Ashe later. „Die combinatie van hitte en spanning heeft me gesloopt. Het was overigens niet zozeer de spanning van het verdedigen van mijn titel. Elke topspeler staat op Wimbledon onder een enorme druk. Je weet dat de mensen grote sommen betalen om je te zien. Ze willen dat je wint”. Ashe moest de derde set snel afstaan (46) en besloot ook de vierde set na een 31-achterstand in te leveren (3 6). Ashe: „Ik was nog steeds niet her steld. Het leek me daarom verstandiger in heh laatste gedeelte van de vierde set op krachten te komen. Ik voelde me in de beslissende set dan ook beslist een stuk beter’ De koppels voor de kwartfinales lui den: EvertMorozova (Rusland), Navra tilova (Tsj.)Barker (GB), Reid (Austr- Wade (GB), Casals (VS)—Cawley (Austr.). Natuurlijk was de verrassende tweede plaats die de Amsterdamse combinatie Martin Kooy-Rob Vader bij de zijspan nen gewonnen door Schmit-Martial bin nenhaalde eveneens een opmerkelijk re sultaat, maar dat gebeurde wel in een race die sterk deed denken aan het verhaal van de tien kleine negertjes. Met uitzondering van de 350-cc-klasse en de zijspannen hebben de favorieten zich op de slopende racedag uitstekend gehandhaafd. De grote verliezer was de Venezolaan Johnny Cecotto, die het vo rig seizoen als een soort wonderkind voor het eerst over de Europese circuits snelde en meteen de wereldtitel bij de 350-cc’ers voor zich opeiste. Daar is in de eerste plaats het herstel van Giacomo Agostini. De 34-jarige Ita liaan, die van Yamaha terugkeerde naar zijn oude liefde MV, had dit seizoen nog geen enkele Grand Prix weten te win nen. En dat was een situatie die zich in meer dan tien jaar niet had voorgedaan. Wel, in Assen kon „Ago” dan eindelijk weer een overwinningsdrank door zijn uitgedroogde keel laten glijden. De 350- cc-MV, die bij voorgaande wedstrijden wel erg snel was gebleken, maar steeds stuk was gegaan, bracht zijn berijder nu wel tot aan de finish. In superieure stijl daverde Agostini ver voor de concurren tie over het circuit en riep daarmee bij de toeschouwers een vertrouwd beeld op. Cecotto, worstelend met een lang niet fitte machine, kwam niet verder dan een achtste plaats. Tekenend voor het feit, dat vrijwel alle motorcoureurs 1 hebben, ronde achterstand komt dag later” Rugslagzwemster Diane Edelijn kwam wel tot opvallende recordverbeteringen, waarmee zij de teleurstelling over het falen van Corianne Heymans („louter een kwestie van zenuwen. Tijdens de trainingen ging ik juist zo lekker, maar nu kon ik het gewoon niet maken”) compenseerde. Op de 100 meter bracht Diane 1.05,44 (oude record 1.05,9 van Enith Brigitha) op de chronometers, waarmee ze op de Olympische ranglijst een tiende plaats bezet. Op de dubbele afstand had ze vrijdag met 2.19,32,haar eigen toptijd met een volle seconde scherper gesteld. ROTTERDAM. Met een duidelijk meer uitgebalanceerde equipe dan vier jaar jaar geleden gaat de Nederlandse zwemtop over een kleine twee weken de ongeljjke Olympische strjjd aanbinden. In München was de 21 leden tellende ploeg (veertien meisjes en zeven jongens) niet in staat zich tegen het enorme geweld van de Oost- duitsers en Amerikanen naar behoren te weren. De toen opgelopen domper heeft een negatieve nasleep gehad, die bijna drie jaar doorwerkte. V orig jaar tijdens de wereldtitelstrijd in het Colombiaanse Cali tekende zich een krachtig herstel af en bondscoach Bert Sitters wil nu volgens hetzelfde systeem met een team van acht meisjes en zeven jongens in Montreal aan de start verschijnen. tegenwoordig goed materiaal was dat niemand van de „uit-rijders’ door Agostini op een 1-- - werd gezet. Bij de 54 voor Gerulaitis in de vijfde set werd de ondergang van Ashe op diens eigen service bezegeld. Tot driemaal toe retourneerde Gerulaitis briljant en onhoudbaar op Ashe’s eerste service. „Een fantastische game van hem”, loofde Ashe, „vooral die twee forehand-returns waren ongelooflijk”. Voor de ongeplaatste Gerulaitis vierde op de Amerikaanse ranglijst betekende deze victorie vooral een overwinning op zichzelf. Want vorig jaar werd hij reeds in de eerste ronde van Wimbledon door de Australiër Ray Ruf- fels uitgeschakeld. Gerulaitis: „Ik heb me noodt zo op gras thuis gevoeld, maar mijn coach Hopman schreef me onlangs een brief waarin hij zei: de grote kam pioenen passen zich allemaal aan gras aan, het wordt tijd dat ook jij beter je best gaat doen”. Nog drie Amerikanen bereikten de kwartfinales. Charley Pasarell, Roscoe Tanner (24) en Jimmy Connors (23). Verder plaatsten zich bij de beste acht: de Mexicaan Raul Ramirez (23), de Roe meen Ilie Nastase (29), de Argentijn Guillermo Vilas (23) en de Zweed Björn Borg (20). De volgende koppels ontmoe ten elkaar vanaf morgen: Gerulaitis- Ramirez, Nastase-Pasarell, Vilas-Borg, Tanner-Connors. Wie goed mee wil doen bij^ de^ 500- cc’ers moet over een -1- schikken en een technicus die et optimale vermogen al uit de weg-racerij heeft teruggetrok ken er worden alleen nog zogenaam de produktie-racers geleverd kan Barry Sheene gerust als fabriekscoureur worden bestempeld. Via de Engelse im porteur van Suzuki ontvangt Sheene alle i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15