VLIEGTUIGKAPING Bosbrand Bosbrand in België verwoest 1000 ha VLIEGVELD VAN BEIROET Betogingen IS WEER GESLOTEN voor Gierek Reagan nu iets dichter bij Ford J „Samenwerking noodzakelijk” Vorster: „Meer besprekingen met Kissinger” II feï fe I 99 Ringriderij Aanslag op Boeing kost bemanning leven Pingjum Ontslagen wethouder spant kort geding aan tegen gemeente At door mco scheepmaker w I 3 MAANDAG 28 JUNI 1976 BINNEN- EN BUITENLAND Jon iden FORD: «tel IN POLEN iries (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) [ixer •gen fusti- lieuw ;elin- heeft trdag hier- boot •tja* aakt (1) arige i het zijn Het ngen ning. >ffie icht (2) BONN. Als laatste van de vier partijen in de Bondsdag heeft de Christelijk Sociale Unie (CSU) haar verkiezingscongres gehouden. Dat gebeurde natuurlijk in München, waar Franz Jozef Strauss wederom met grote meerderheid (bijna 90 procent) tot voorzitter werd gekozen. B: Palestijns volksfront niet verantwoordelijk Vervolg van pag. 1) zeer Vrijheid of socialisme blijft verkiezingsleus van CSU Die vrouwen waren uitgerust met een houten, spits toelopend pistooltje, waar mee zij de ringen een voor een tussen de houten vingers van de wegklappende handen vandaag moesten steken. Van daar „ringsteken”. Wie de meeste ringen had gestoken won. Het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft ontkend verantwoordelijk te zijn voor de kaping. Het persbureau Reuter meldde gisteren te zijn opgebeld met de mededeling dat het Volksfront verant woordelijk was. Het festijn speelde zich af op de Grote Buren, de Champs Elysee van Penjum, dat ten westen van de Afsluitdijk beter bekend is als Pingjum, en dorp van zo’n kleine 600 inwoners dat wel eens door Gerard Reve in zijn geschriften genoemd is, en waarop de befaamde dichter Jan Kal in een van zijn sonetten niet zo lang geleden de woordspeling Jumping (Amsterdam) maakte, wat in verband met die ringriderij nog tamelijk toepasselijk was ook. ijnen vijf ;oken tarna Hij van iuch- Lan- acten en in rich- >nge- Het van rtbu- ireau wie tnan- g en assen tien- ater- haar :olen. dief- inge- van Het naar >vers g en echt- In Geldrop brandde gisteren ongeveer vijf hectare van de grote heide af. Deze brand werd bestreden door vier korpsen. Air France gelooft dat de zes kapers allen Palestljnen zijn. Maar volgens de Israëlische radio zijn er onder hen ver moedelijk twee Zuid-Amerikanen en een In een bijna twee uur durende rede zei Strauss, die al vijftien jaar in zijn eentje de top van de CSU vormt, dat zijn partij de verkiezingsleuze Freiheit oder Socialisme (Vrijheid of socialisme) zal handhaven. „Wat is namelijk socia lisme”, zo vroeg hij. „Als men daaronder sociale gerechtigheid verstaat, gebaseerd op algemeen welzijn, dan zeggen wij daar „ja” tegen. Maar iedereen weet toch dat dit niets met socialisme van doen heeft”. Volgens de CSU-voorzitter leidt socia- Duitser. Dit heeft geleid tot geruchten dat een van de Zuidamerikaanse kapers de beruchte Carlos Martinez is. Deze Venezolaan zou de leider zijn geweest van een groep terroristen die vorig jaar december tijdens de OPEC-conferentie in Wenen een aantal ministers ontvoer den. De luchtbus was zondagochtend om half acht uit Ted Aviv vertrokken voor een vlucht naar Parijs via Athene, waar een tussenlanding werd gemaakt. In de Griekse hoofdstad houdt men rekening met de mogelijkheid dat de kapers daar aan boord zijn gegaan. Vlak nadat het vliegtuig uit Athene was vertrokken werd de gezagvoerder gedwongen naar Benghazi in Libië te vliegen. Het bleef daar zeseneenhalf uur zegt hoe „haar socialistische maatschap pij” er uit zal zien. „Alle onduidelijkhe den, leugens en dubbelzinnigheden moe ten in de verkiezingsstrijd worden door geprikt.” een ddag een it, is >nro- hou- li zij even een ende een n zij ïriste van tas WEERT (ANP) In het Limburgse Weert, tegen de Belgische grens zijn zaterdag 15 a 20 hectare dennenbos in vlammen opgegaan. De oorzaak van het vuur is onbekend. De brand is bestreden door de korpsen van Weert, Nederweert, Stramproij en de bedrijfsbrandweer van Philips Weert. Tegen drie uur in de middag had men het vuur onder contro le. JOHANNESBURG (AFP). Premier Vorster van Zuid-Afrika verwacht dat hij dit jaar nog meer ontmoetingen met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, zal heb ben. In een interview voor de Zuidafri kaanse televisie zei Vorster dat de kans daarop „heel groot’ ’is. Maar over plaats en datum van een nieuwe bijeenkomst kon hij nog niets zeggen. uike- B.) is antal aakt, ddag loten ft de ssen- i een niet i om len. een oven esto- _>rden ?st *s Tan- tart- ;eor- ging e zal ver- dat ikten ond- i a.s. ende pa ter taan het acht i fo- Een voor ster, •ller- I bij oku- toen ischs trok, mas 1 op Eu- de mrst Idde ogte ling, t 65 t hij om zou srste 3ce- jaar vijf n. .W Daardoor zou het werk binnen het colle ge van B en W ernstig bemoeilijkt worden, terwijl ook het contact met ds ambenaren eronder zou lijden. Zo simpel is dat. Een eenvoudig spel, maar de journalisten uit Montreal keken hun ogen uit. Het ringsteken zelf is niet zo spectaculair, maar die fraaie paarden, de ratelende wielen, de aankleding, de nauwe straat, de rokende bewijsstukken binnen de dampkring van de toeschou wers, de geldprijzen van 100, 80, 60, 40 en 20 gulden die de deelnemers diskwa lificeerden voor Montreal, en de conse quente toepassing van de Friese taal waardoor al die stadse tweede-huisjesbe- zitters er niks van begrijpen, maakten er een onvrgetelijke avond van. Voor het begin van het congres had de Beierse minister Heubl in een verkla ring zijn trouw en loyaliteit aan Strauss betoond. Tussen Heubl, die vice-vOorzit- ter van de CSU is, en zijn voorzitter botert het al enige tijd niet. Heubl zou in de ogen van Strauss te vooruitstre vend zijn. Omgekeerd heeft de eerste de laatste ervan beschuldigd „geen heer te zijn”. In een verklaring zei Heubl dat nie mand als juist Strauss de wezensken merken van de CSU: sociaal, liberaal en conservatief zo nadrukkelijk naar bin nen en buiten vertegenwoordigt. Hij zou ook nooit de autoriteit van Strauss heb ben bestreden. Door deze daad wist Heubl zich van tevoren van zijn herver kiezing tot plaatsvervangend voorzitter verzekerd. Linksen in Libanon hebben hun recht se vijanden de schuld gegeven van de beschieting waardoor het vliegtuig ge raakt werd. Volgens verslaggevers van het Amerikaanse persbureau UPI is het vliegveld beschoten vanuit een christe lijk gebied in handen van de rechtse kolonel Antoine Barakat. Hij had ge dreigd de luchthaven te zullen beschie ten als hij niet het recht kreeg zich ervan te vergewissen, dat het vliegveld niet wordt gebruikt voor de aanvoer van wapens voor de linksen. Toen de Boargemaster fan Wunsera- deel. de heer Tjeerdsma (zondags pak, bril, wandelstok, pijp, dus duidelijk her kenbaar), zaterdagavon de prijzen uit reikte van de ringrijderij in Penjum, vermeldde hij ook even dat er verschil lende journalisten onder de toeschou wers waren, dus dat hij goede hoop had dat er over deze prachtdei geschreven zou worden. Aanwezig waren, behalve ikzelf, inderdaad de publicist beeldende kunsten Franck Gribling, die speciaal oog had voor de fraaie sjezen waarmee gereden werd („opknapt 1974”, stond met sierlijke lettertjes op de as van een van de sjezn geschilderd), en de journalisten Victor Lebesque en Gérard Paques, di« naar hun Franse namen te oordelen door hun krant in het Franstalige Mon treal naar Penjum waren gestuurd, om met het oog op de komende Olympische Spelen te bestuderen hoe wij, in Fries land, onz nationale spelen organiseren. BEIROET (Reuter, UPI). Het vlieg veld van Beiroet is gisteren weer geslo ten nadat een Boeing van de „Middle East Airlines” tijdens een beschieting met granaten en raketten was getroffen. De vier bemanningsleden kwamen hier bij om het leven. lisme zo zeker als twee maal twee vier is tot onvrijheid. De keuze van arbeids plaats en beroep, vrijheid van con sumptie, de privaateigendom en de on dernemersvrijheid worden door dit sys teem aangetast, zo zei Strauss. Als voor beelden haalde hij vrijwel alle landen van achter het Ijzeren Gordijn aan. „Voor ons betekent sociaal niet een ni vellering van boven naar beneden, maar van beneden naar boven”, aldus Strauss. Hij eiste van de sociaal-democratische SPD dat zij eindelijk kleur bekent en het vliegtuig, dat werd gekaapt door Palestijnen. verstoken van telefoon- en telexverbin- dingen, water en elektriciteit. Volgens een christelijk radiostation werd er nog steeds zwaar gevochten tussen christenen en Palestijnse guerril lastrijders rondom de vluchtelingenkam pen Tal Zaatar en Jisr el Basha in het oosten van Beiroet. „De gevechten heb ben zich uitgebreid naar gebieden ten zuiden, oosten en noorden van de sitad”, aldus het christelijke radiostation. De Arabische Liga heeft besloten haar politieke raadsman, de Egyptenaar Has san Sabry el Choly, naar Libanon te sturen om het contact tussen het Arabi sche vredeskorps en het secretariaat van de Liga op zich te nemen. vanuit Amman, toen een vleugel van het toestel werd getroffen, Het vliegtuig werd door brand totaal verwoest. Bondskanselier Schmidt noemde hij een „niet gewenste tweederangs kanse lier”. En naar aanleiding van de aanwe zigheid van de Zuidafrikaanse premier Vorster vorige week in West-Duitsland, eiste Strauss van minister van buiten landse zaken Genscher dat de bondsre gering het in de toekomst a chterwege zal laten „de Zuidafrikaanse domme uit spraken mee te delen”. Wie iets van de problemen van Zuid-Afrika begrijpt, moet de Zuidafrikanen onder vier ogen vertellen wat hij vindt, maar wie niets begrijpt moet zijn mond houden”, aldus Strauss. Ook elders in en rond Beiroet zijn het afgelopen weekeinde de gevechten voortgezet. De Libanese hoofdstad is De luchthaven was woensdag pas hero pend na 16 dagen dicht te zijn geweest in verband met de burgeroorlog. Het vliegveld is tot nader order gesloten. De passagiers van de getroffen Boeing waren juist uitgestapt na een vlucht Sommige rechtse leiders in Libanon hebben beweerd, dat de luchthaven van Beiroet gebruikt wordt voor de bevoor rading van Palestijnen en linkse krach ten in Beiroet met wapens. Rechtse leiders in Beiroet hebben ook groot be zwaar gemaakt tegen de komst van het Panarabische vredeskorps. President Assad van Syrië heeft verklaard dat de Syrische troepen in Libanon zullen blijven tot de regering in Beiroet om hun terugtrekking verzoekt. Assad zei voorts dat zijn troepen het leven van duizenden vrouwen en kinde ren in Libanon hebben gered. staan. Vandaar vertrok het in de rich ting van de Soedanese hoofdstad Char- toem, waar het geruime tijd boven het vliegveld cirkelde maar kennelijk geen toestemming kreeg om te landen. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina maakt deel uit van het „afwij- zingsfront” van militante Palestijnen, die zich verzetten tegen een politiek rege ling in het midden-oosten. De Palstijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft inmiddels laten weten dat zij niets met de kaping te maken heeft en dergelijke acties als zijnde niet in het belang van de Palestijnen afwijst. De chauffeur (of hoe noem je een jockey op een sjees?) zat, met hoge zijden hoed op, een mooi zwart pak aan en in het gunstigste geval met een fraaie grijze voile baard en een antieke pijp, ter linker zijde op (de tweepersoonssjees (en two-seat het dat in de automobiel- branche), en ter rechter zijde zat zijn gade of verloofde (verder durf ik niet te gaan), in en zer fraai Fries kostuum en met een gouden kap op het hoofd. Gierek, die aan het bewind kwam na de onlusten in 1970 tengevolge van prijsverhogingen, zal morgen een Poolse delegatie aanvoeren bij de conferentie van Europese communistische partijen die dan in Oost-Berlijn plaats vindt. Sprekers in Polen steunden gisteren de regering en premier Jaroszewicz, de voornaamste „architect” van de nieuwe prijsstructuur, waarbij de prijzen van levensmiddelen met gemiddeld 60 per cent omhoog zouden gaan. Op een van de grootste betogingen ten noorden van Warschau werden onver antwoordelijke elementen beschuldigd van het veroorzaken van gewelddadighe den vrijdag in Warschau en Radom. De Poolse televisie heeft zaterdaga vond gemeld dat „straatschenders” fa brieken en winkels geplunderd hebben voordat de regering vrijdag het besluit in trok om de prijzen van levensmiddelen met gemiddeld 60 percent te verhogen. De prijsverhogingen werden ongedaan gemaakt na onverwachte stakingen en andere uitingen van verzet. Ik ga nu even voorbij aan het mid dagprogramma van de Halsbanruters, met onderdelen als zaklopen („de ruiters reden met de pony’s naar de zak, stegen af, stapten in de zak en liepen met de pony aan de hand weer terug, de snelste was winnaar”) en wortelhappen („de combinatie ruiter en pony die het eerst de wortel heeft opgegeten en daarna als snelste over de finish gaat is winnaar”), omdat die voorlopig toch geen kans maken in het olympische programma te worden opgenomen. Liever concentreer ik mij op de ringrijderij, ook wel het ringsteken genoemd. Er waren tien deel nemers, afkomstig van Oenkerk tot Roodkerk, dat wil zeggen dat er zeven echtparen en drie niet-echtparen op de tien sjezen zaten, die voortgeetrokken werden door de „hynders” dat zijn Friese paarden en geen kinderen, on danks Vader Cats), die achtereenvolgens Jeanitill, Lize, Jaiilke, Rolanda, Maike, Ankje, Eabëltje, Moarke, Casimir en Ka- thinka heetten. Niet alle Friese hynders hebbn ook Friese namen, zoals u merkt. Gevaar voor woonkernen heeft de brand niet opgeleverd. Wel was men geruime tijd bezorgd voor een munitie- opslagplaats in Zutendaal en een opslag plaats van een meubelfabriek in Maas- mechelen. Gevaar dat de brand zou overslaan naar Nederland was er niet, omdat het niet beboste Maasdal en de Maas een barrière vormen. ST. OEDENRODE (ANP) Wethou der A. van Vessem uit St. Oedenrode heeft tegen de gemeente een kort geding aangespannen omdat de gemeenteraad hem als wethouder heeft ontslagen. De heer Van Vessem vindt dat de gemeen teraad dit besluit ten onrechte heeft genomen. De president van de rechtbank in Den Bosch heeft bepaald dat het kort geding op 5 juli zal plaatsvinden. Los daarvan zal de heer Van Vessem het raadsbesluit ook ter vernietiging aan de Kroon voorleggen. Een maand geleden diende het CDA een motie van wantrouwen in tegen de wethouder die deel uitmaakt van de plaatselijke groepering „lijst Van Ves sem”. In die motie die door twaalf van de vijftien gemeenteraadsleden werd ge steund, werd de wethouder onder meer verweten eigenzinnig op te treden en niet te kunnen werken in teamverband. Een beeld van de bos- en heidebrand langs de Belgisch-Nederlandse grens. Rond zeven uur s’avonds waren naar schatting al meer dan 100 hectaren bos en heide in de as gelegd. WARSCHAU (Reuter). De Poolse communistische partij, die zich aan het herstellen is van de schok van geweld daden die leidde tot intrekking van de voorgenomen prijsverhogingen, heeft zondag grote betogingen in heel Polen gehouden waarin partijleider Edward Gierek wordt gesteund. WASHINGTON (ANP) Ronald Rea gan heeft gisteren de kloof die hem scheidt van president Ford in de strijd om de republikeinse presidentsnominatie, vernauwd door in drie staten in het westen beslag te leggen op 45 kiesman- stemmen. SAN JUAN. De Westerse industrie landen moeten samenwerken bij het bestrijden van economische moeilijkhe den. Er rijzen wliswaar zo nu en dan geschillen tussen deze landen, maar het is duidelijk dat zjj gemeenschappelijke belangn hebben. Dat heeft president Ford van de Verenigde Staten gezegd in een toespraak waarmee hij gisteren de economische topconferentie in San Juan o>p Porto Rico opende. Aam de topconferentie nemen rege ringsleiders van Frankrijk, Groot Brit- taimië, Japan, Italië, Canada en de Vere nigde Staten deel. Er wordt tot en met Een foto van oor het blussingswerk zijn 150 brandweerlieden uit heel Belgisch Lim burg, vrijwel evenveel BB-ers en enkele honderden militairen ingezet. Drie heli kopters hielden vanuit de lucht het snel opnukkend vuurfront van ongeveer drie kilometer breedte in de gaten. Bij de blussingswerkzaamheden is tot nu toe een slachtoffr gevallen. Een 54- jarige rijkswachter werd overreden door een brandweerauto en moest mt een gebrokn ben in het ziekenhuis van Leut opgenomen worden. Vele duizenden nieuwsgierigen hebbn niet alleen d werkzaamhden van de brandweer ge hinderd, maar ook „met eigen leven gespeeld” door het vuurfront op dichte afstand te gaan bekijken. In het Nederland'S-Belgisch grensge bied in de gemeente Bladl is gistermid dag dertig hectare natuurschoon door brand verloren gegaan. Het vuur werd bestreden door tien brandweerkorpsen uit Nederland en België. De bestrijding werd gecoördineerd door de Eindhovense gemeen tebrandweer. vandaag gesproken over de algemene economische vooruitzichten, financiële en monetaire kwesties, de internationale handel, buitenlandse investeringen en multinationale ondernemingen. President Ford wees er de aanwezige regeringsleiders op dat de economisch verhoudingen binnen hun landen en tus sen hun Landen onderling ingewikkeld zij. „Wij kunnen het ons dan ook niet veroorloven om pas dan bij elkaar te komen wanneer er al een economische crisis is. Wij moeten onze krachten bun delen om te voorkomen dat er een crisis ontstaat”, zo zei de president. Bij zijn aankomst op Porto Rico zater dag waarschuwde Ford Cuba in nauwe lijks bedekte termen zijn hand niet naar dit met de V.S. geassocieerde eiland uit te strekken. Reagan kreeg alle 21 gedelegeerden achter zich die zijn gkozen op een conventie van de republikeinse partij af deling New Mexico, 20 in Montana en 4 in Idaho. Het volk, dat van heinde en ver was toegestroomd, stond of zat (op naar bui ten gedragen stoelen of op de stoeprand) aan beide zijden van de beklinkende smalle straat, n de bedoeling was dat de deelnemers vijf keer met en binnen de bebouwde kom toelaatbare snelheid de Grote Buren afdraafden. Onderweg kwamen ze aan hun rechterkant op gepaste afstanden van elkaar vier wit houten galgen tegen met de dwarsbalk in de vorm van een uitgestrekte arm met hand, waarin tussen „duim” en „wijsvinger” een ring ter grootte van een sleutelring was vastgeklemd. Ford noemde Cuba niet met name, maar de strekking van zijn waarschu wing was overduidelijk gericht tegen het revolutionair-communistische Castro-be- wind. Cuba heeft de algemene vergadering van de Verenigde Naties kortgeleden en resoluti voorgelegd die zich uitspreekt voor onafhankelijkheid van Porto Rico De V.S. verwijten Cuba al langer steun aan voor onafhankelijkheid strijdende guerillagroeperingen. MAASMECHELEN (ANP). Bij Maasmechelen in Belgisch Limburg is gistermiddag een grote brand ontstaan die gretig voedsel vond in de kurkdroge bossen en heidevelden. Het vuur heeft ongeveer 1000 hectare bosgebied verwoest waaronder een natuurreservaat. Van nacht had men ht vuur tot staan ge bracht en werden geen rampzalige uit breiding van de brand meer verwacht.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3