ZEILDUO KANS OP OLYMPISCHE PLAK Eerste overwinning van Nederland in de Haarlemse Honkbalweek KNAP WERPEN VAN URBANUS SMIT WON IN WIJK AAN ZEE King pepermunt heb je altijd bij je Roosen: enige over 2 meter ■o 2.15 ir .k'J f||| I Toernooi Zandvoort HING Op zak, in tas of autokastj e BS f|i|f ii WOENSDAG 3 0 JUNI SPORT 197 6 19 bil' v a. 7 RESTAURANT Div. pannekoeken 7 Maar je gebruikt deze ’instant verkwikker’ pas als het ogenblik daar is - voor een frisse mond en frisse nieuwe energie. NOC wees gebroeders Van Werkhoven de weg s t met 126 a 130 kilo d dat zijn (Van. onze honkbalmedewerker) n i- (ADVERTENTIE) PETER VAN DEN BOOM. (Van onze wielermedewerker) (ADVERTENTIE) I B B 25 juni 4 juli 1976.. o o öd 0 0 0 0 0e 0 0 0 0 0 0 0 0 Oe 0 0 )b 0 0 9 De De stand: Arizona 4-3, Korea 4-4, Sullivans 4-4, Nederland 4-2, USAFE 4-2. Koreaanse run opleverde (2-1). Op dat moment was de spanning in het Pim Muiierstadion te snijden. Twee Korea- nen waren uit, terwijl het tweede en het derde honk bezet waren. Niet onvermeld mag blijven de prach tige, weinig voorkomende triple play van Nederland in de vijfde slagbeurt van de Koreanen. Twee honken waren door de Koreanen bezet met nog geen man uit. De uitslag: 1. R. Smit, Haarlem, de 65 km. in 1.32.15; 2. J. Bruessing, Amstel veen; 3. W. Koene, Haarlem; 4. S. Snij ders, Zwanenburg (1ste jun.); 5. Hans INTERNATIONALE BASEBALL-WEEK k s 0 Oe 0 0 0 0 0 0 0 0 0 D 0 0 0 0 0 0 0 )d 0 0 0 0 D D )a Grote Houtstraat 21 Eerst kwam er een kopgroep van zeven man tot stand met Mathe Pronk, Ruud Haller, Sjaak Butter, Arie Kam steeg, Co Giling en de nieuwelingen Henny van Lent en Ron Snijders. Deze demarranten schenen aan de koers een beslissende wending te gaan geven, maar toen Kamsteeg moest afhaken èn Ron Smit na een korte jacht aansluiting kreeg, kwam alles weer bijeen. Daarna K'u de 470’ers in het Canadese Kingston wèl op olympisch niveau mogen acteren kunnen de Van Werkhovens bewijzen HAARLEM. Nederland heeft zijn eerste overwinning in de negende Haarlemse Henkbalweek behaald. Volkomen onverwacht versloegen Ernie Myers c.s. het na tionale team van Zuid-Korea met 2-1. Na drie nederlagen te hebben moeten incas seren kon moeilijk worden verondersteld dat oranje de Aziatische kampioen er onder zou krijgen. Dank zij formidabel werpen van Nederlands beste pitcher Charles Urbanus lukte dit wel. Slechts vijf honkslagen kreeg de Amsterdammer tegen en het lag dan ook volkomen voor de hand dat zjjn medespelers Charles Urbanus na afloop •p de schouders namen en hem in triomf van de heuvel droegen. BLOEMENDAAL. Joop en Robert van Werkhoven nemen zich al vijf jaar voor om een olympisch podium te beklimmen. In 1972 kreeg het Bloemendaalse zeilduo daar de kans nog niet va*r, omdat de 470-klasse pas na „München” op het menu werd gezet. In dat jaar mochten de broers zich internationaal alleen voorstellen met het veroveren van een Europese titel. Een zucht van verlichting, gevolgd door een uitbarsting van enthousiasme golfde door het stadion, toen op aangooi van Harry van der Berg eerste honkman Louis Jacobs de bal ruimschoots eerder verwerkte dan dat Il-Kyen Kim het honk kon bereiken. Nederland had zijn eerste overwinning in het toernooi te pakken. van Leeuwen, Haarlem; 6. H. Hendriks, Heemskerk; 7. R. van Waard, Haarlem (2e jun.); 8. F. Dreyer, Haarlem (3e jun.); 9. J. Zomer, Zwanenburg; 10. J. de Bie, Haa’-’em (4e jun.). John de Bie maakte o. zijn verjaardag hij werd gisteren zeventien zijn debuut als ju nior. Uitslag nieuwelingen: 1. R. Snijders, Zwanenburg, de 42 km. in 56.40; 2. H. van Lent, Zwanenburg; 3. H. Havik, Zaandam; 4. G. Visscher, Hoofddorp; 5. B. Schellingerhout, Zaandam. „We hebben ook goed gevaren in ster ker bezette wedstrijden. De kwalificatie- eis van het NOC was een plaats bij de eemte 8 in wedstrijden, die te vergelij ken zouden zijn met ontmoetingen op olympisch niveau. Aan die voorwaarde hebben we verscheidene malen voldaan”. „Kingston” kwam voor de op het wa ter opgegroeide Bloemendalers („Onze reiswieg stond op de boot”) langzaam maar zeker in zicht toen zij na een terugval in 1974 overschakelden op mo derner materiaal en tot de ontdekking kwamen dat zij hun mogelijkheden te zeer begrensden door uitsluitend voor Europese- en wereldkampioenschappen naar het buitenland te gaan. Joop. „In een periode, waarin de ontwikkeling op het gebied van materiaal erg groot was lieten we ons maar zelden in het buiten land zien. Het gevolg was dat we op den duur overal begonnen naast te grijpen. Hier in Nederland hadden we een mak kie, «o gauw we in het buitenland kwa men werden we op afstand gezet. Het NOC zei toen op een gegeven moment dat we de Nederlandse wedstrijden voor gezien moesten houden”. De Van Werkhovens, die vanaf 1971 in de 470-klasse varen („Ons gewicht is in totaal ideaal”) hebben na het advies van het Neder lands Olympisch Comité hun koers dras tisch veranderd. De trainingen werden geïntensiveerd, zowel waar het het stoei en met gewichten betreft als de conditi onele oefeningen. Bovendien werden nogal wat boten uitgeprobeerd. Zo heeft het tweetal thans drie boten onder be heer, waarvan de Spaanse Roga, die in Kiel borg stond voor de zege, al weer te koop wordt aangeboden. Korea: Hliti 9 1 1 Nederland: 9 1 19 1 00 00 2 Werpers: YoungOhel Kye (S inn) 10-3-3-1, Sun-Hee Lee (3 inn) 3-0-2-0, Yong-Soo Kang (1 inn) 1-0-0-0, Charles Urbanus (9 inn) T-3-5-3. Homerun: Louis Jacobs (solo) (Ned.). SuBivans 99O91«»»9=l Arizona W.C. 001040001 6 Werpers: Bob Lozen (5 inn) 1-1-10-0, Davss Mayes (4 inn) 3-2-2-0, Craig Gioia (9 inn) 5-3-8- 0. Direkt na afloop van het voor zijn zoon Charles zo geweldig verlopen duel tegen Zuid-Korea. kwam de eer tijds internationaal befaamde pitcher Han Urbanus het veld op om zijn zoon te feliciteren. Urbanus sr.: „Ge weldig jongen, mijn complimenten. Je slider lukte vandaag uitstekend. Over je fouten moeten we later nog maar eens spreken.” Het is ook nooit goed. De Lottgering Sehoten-secretaris Jan van Toorn moet proberen de set ballen, waarmee wordt gespeeld com pleet te houden. Ondanks een volij verig team van jeugdige medewer kers, die de in de tribune en erover geslagen ballen moeten verzamelen raken er gemiddeld toch zo’n vijf ballen per wedstrijd zoek. De voor naamste oorzaken zijn volgens Jan van Toorn: Het niet teruggeven done het publiek, het zinken van in che sloot geslagen ballen en de scheids rechters die de ballen niet zouden inleveren. Een ernstige beschuldiging. Jan-van Toorn: „Let maar eens op. Veel scheidsrechters vragen tijdens de laatste innings aan de batboys om ballen. Of ze de niet gebruikte ballen later inleveren is voor mij nog de vraag." Wij zullen er op gaan letten. Reken maar. De homerun, die Louis Jacobs te gen Korea sloeg bracht hem aan kop van de ranglijst bij de strijd de homerun-king. Jacobs’ totaal kwam daarmee op drie homerun». Naaste concurrent Les Pearsy bleef op twee staan. Halverwege het toer nooi zijn er nu 13 homeruns geslagen. „Verder heb ik er steeds voor gezorgd, dat de Koreanen kort op de honken bleven. Daarom gooide ik tot vervelens toe steeds weer op het eerste honk. Dit moest gebeuren, omdat die Koreanen honken kunnen stelen als de raven. In tegenstelling tot vrijdag j.L toen ik de verliezende werper werd tegen USAFE was ik nu volkomen ontspannen. Daar door kregen mijn ballen iets extra’s mee en kwamen ze scherp in de hoeken terecht. De overwinning van vandaag is volgens mij volledig verdiend. Wij heb ben op dit moment een sterk team, dat door iedereen tot nu toe onderschat werd. Nederland zal in dit toernooi vol gens mij nog wei meer goede resultaten gaan boeken. Daar ben ik van over tuigd”. me, dat het bijzonder is, dat de Aziati sche kampioen maar vijf honkslagen op mij heeft geslagen. Mentaal heb ik mij optimaal op het duel voorbereid. Ik had me er op geconcentreerd, dat ik de ballen laag moest houden. Het is mij gedurende de hele wedstrijd gelukt dit vol te houden”. Ook de bijdrage van de Antilliaan Louis Jacobs aan de zege op Zuid-Korea mag niet worden oniderschat. De man, door wiens toedoen een bijna zekere overwinning op Arizona te niet werd gedaan, sloeg in de tweede inning op werper Young Chel Kye een homerun, waardoor Nederland met 1-0 aan de leiding kwam. Met deze klap kwam Jacobs zijn belofte na, dat hij zijn fatale misstap tegen Arizona in de resterende wedstrijden zou trachten goed te maken. Zijn homerun stak de Nederlandse for matie een hart onder de riem. Het gaf zijn teamgenoten juist die mentale op kikker, die nodig was om de superieur geachte Koreanen de baas te blijven. Nederland scoorde zelfs nog een tweede run, waarbij echter Vrouwe Fortuna een belangrijke rol speelde. De Spartaan Harry van der Berg kwam door vier wijd op het eerste honk, waarna hij knap het tweede honk stal. Door een fout van korte stop Dae Ung Bae kon Van der Berg het derde honk bereiken en „schijn” van de werper deed hem gemakkelijk thuis komen. Of het werke lijk „schijn” van werper Kye was hield de gemoederen op het veld lang bezig. De hoofdscheidsrechter, de Amerikaan Fred Willadsen, vond in eerste instantie van niet, maar na een stroom van pro testen van Nederlandse zijde raadpleeg de hij zijn scheidsrechter Chris Pieters, die eveneens schijn had geconstateerd. WIJK AAN ZEE. Op overtuigende wijze heeft de Haarlemmer Ron Smit gisteravond in Wijk aan Zee de Tour de Heliomare in zijn voordeel beslist. Met nog tien rondjes in het verschiet het parcours aan de Dorpsduinen moest honderd keer worden gereden ging hij alleen aan de haal en bleef volledig buiten schot. Kort daarvoor was een vlucht van zijn jongere stadgenoot Frits Dreyer op niets uitgelopen. Voor de Noordhollandse kampioen Ron Smit was het zijn vijfde zege van dit seizoen. Ren Snijders uit Zwanenburg, nationaal weg- kampioen van de nieuwelingen, bleek in deze Tour de Heliomare onbetwist de snelste van de jongste lichting. Pinchhitter Young Sug Ku moest een stootslag leveren van zijn coach. Hij deed dit voortreffelijk. Toch werd de bal door een sensationele actie van achter- vanger Paul Smit, die ook nog door Urbanus werd gehinderd, gevangen. De op de honken staande Koreanen hadden niet snel genoeg in de gaten, dat de bal in de handschoen van de catcher was verdwenen en waren gaan lopen. Het was daarna een koud kunstje voor de Nederlanders om ze beiden uit te krij gen. Volkomen ontgoocheld aanvaardden de Koreanen de terugtocht naar de dug out. De overige twee schepen, een Franse Morin en een Engelse Parker, zijn op 8 juni op de boot gezet naar Kingston en zullen een dezer dagen aankomen. De Morin uit Bordeaux zal hoogstwaar schijnlijk de voorkeur krijgen. Robert: „Die boot hebben we sinds januari en is wat lichter van achter en wat zwaarder van voren. Vorig jaar hadden we ook een Morin. Die hebben we ingeruild omdat we van de nieuwste snufjes wil den profiteren”. Om na deze vloot- schouw duidelijk te maken dat het zei len aan de top niet in alle gevallen weggelegd behoeft te zijn voor een be voorrechte groep (het tegendeel lijkt nog eens bevestigd te worden als de Van Onvermijdelijk concentreerde de aan dacht zich na afloop van het duel op de winnende werper Charles Urbanus, die dolgelukkig zijn handtekening aan de jeugd uitdeelde. Urbanus: „Ik realiseer ontsnapten Nico Hendriks, Frits Dreyer en weer Ron Snijders uit het peloton en Zij brachten het tot een ruime voor sprong. Alleen Hendriks kon het hoge tempo van zijn twee vluchtmakkers niet bijhouden en moest afhaken. Voor Ron Snijders verliepen de zaken naar wens, want aan het slot van de zestigste ronde mocht hij zich een sterk triomfator van de nieuwelingen noemen. De anderen moesten toen nog veertig „toeren” ver hapstukken. Na de finish van de nieu welingen bleef Frits Dreyer ''alleen op het eerste plan over, kwam bijna tot een ronde voorsprong, maar een „gat” van honderd meter kon hij toch niet overbruggen. In het peloton schroefde men het tempo flink op en daardoor werd Dreyer weer ingelopen. Zijn stad genoot Ron Smit had zijn finish beter beraamd, ondernam met nog tien ronden te rijden een solorush en bleef mede doordat Juul Bruessing zich helemaal geen zorgen maakte over zijn vlucht volledig buiten schot. Willadsen wijzigde hierop zijn oorspron kelijke beslissing en liet Harry van der Berg ongehinderd de tweede run voor Nederland scoren. De Zuidkoreaanse ar biter Sang Kyu Park, die het eerste honk bewaakte, kon hierna praten wa hij wilde, maar het was en bleef 2-0. Althans voor dit ogenblik. In de laatste slagbeurt van de Koreanen kreeg Neder land en in het bijzonder pitcher Charles Urbanus het nog zwaar te verduren. De eerste naan ging na knap fielden van Urbanus zelf uit op het eerste honk. De tweede Koreaan bereikte de kussens door vier wijd. Frank Lewis zorgde hierna met een vangbal voor de tweede nul. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Wim Roosen heeft bij de tienkampontmoeting in Kopenhagen tussen de ploegen van Denemarken, Groot Brittannië, Spanje en Nederland een paar persoonlijke records gebroken. De Haarlemse atleet ging bij het onder deel hoogspringen als enige van de zes tien deelnemers over de twee meter. Zijn winnende hoogte was 2m92 om precies te zijn. Op de vierhonderd meter ging de Holland-atleet sneller dan ooit: van 51.6 bracht hij zijn beste prestatie terug tot 51.3. Omdat ondermeer kogel en horden ditmaal iets minder waren kwam Roos en niet toe aan een nieuw persoonlijk en clubrecord op de tienkamp. Zijn volledige reeks in de Deense hoofdstad was: 100 m: 11.6; ver 6.43; kogel 10.42; hoog 2.02; 400 m 51.3; 110 mh 15.8; discus 29.07; polshoog 3.50; speer 54.58 en 1500 m 4 min.30.6. Roos- ens totaal bedroeg 6622 punten en dat leverde hem de elfde plaats op van de twaalf finishende atleten. Al enige tijd is ook bekend wie de reserve-bemanning is: Jaap de Zeeuw een student uit Vlissingen. die in Kiel al zijn waarde heeft bewezen. De laatste twee, beslissende, dagen viel hij in. „In Kingston kan hij ons helpen met testen. Daarvoor hebben we alle tijd. Vrijdag al gaan we als eersten van de olympische ploeg weg, omdat de loting voor de meting van de boten op 4 juli is. Maar ook verder is Jaap hard nodig. Stel, om maar eens wat extreems te noemen dat er een lek in de boot is. Dan zal hij moeten meehelpen. Het lijkt een beetje een ondankbare taak, vooral omdat hij in 'Canada niet zo gauw zal invallen. Stel dat een van ons een dag uitvalt dan zullen we ons eerst wel afvragen of het niet verstandiger is een race, waarvan je het resultaat toch mag aftrekken, niet kan laten lopen. Is een van ons eenmaal Werhovens medelen hun studie econo mie in Rotterdam een half jaar te hebben onderbroken) wijzen Joop en Robert er op dat de 470-klasse juist is geintroduceerd voor diegenen, die niet zo ruim bij kas zitten: „De 470 is voor jonge zeilers. Een boot kost je 7000 gulden. Wij hebben nog aanzienlijk min der betaald. Ruil je zo’n boot in dan kan je er vaak nog een goede prijs voor maken, dus zo duur hoeft het allemaal niet te zijn. Zeker niet als je het verge lijkt met een soling of een FD. Een soling is gauw 22, 23 mille, een FD 15 duizend gulden. Voor zulke boten heb je ook een zwaardere auto nodig. Wij zou den voor het vervoer kunnen volstaan met een Mini”. dat ook hun Europese- en wereldtitel in deze klasse in 1973 geen toevalstreffers zjjn geweest. Ook in Kingston gaan Joop (26 jr) en Robert (22 jr) als favoriet van start. Niet eens zozeer, zoals zij zelf vaststellen, omdat zij zich vorige week al op de voorlaatste dag verzekerden van de winst in de Kieler Woche. Dat zjj zes andere Olympia-gangers achter zich lieten was „meegenomen”, maar het is niet zo dat wij ons in Kiel hebben waargemaakt, zoals in de kranten heeft gestaan. Dat hadden we al veel eerder.” ZANDVOORT. Morgen begint om half 6 op het tennispark „De Glee” in Zandvoort een invitatie A-toernooi van de vereniging Zandvoort, dat tot en met zondag duurt. In de eerste ronden ko men o.a. Brandse, Wiersma, Mulder, Weijers, Klotz en Lili Wijers, uit tegen de geïnviteerde a-spelers en a speelsters. De a-spelers zijn: Otto Blom; Frid Schmitz, Martin Koek, Jan Willem Kool, Klaas Visschr, Lex Constandse en Joop Driessen. De a-speelsters zijn: Hetty Taphorn, Annette Bouwer, Yvonne v.d. Eekchout en Anne Reimus. Op het nippertje wist catcher Paul Smit in de tweede inning de Koreaan Jae Bak Kim, die door een tweehonkslag op de honken was gekomen, het scoren te beletten. Een overwinning zat er voor het team van de meubelfabrikant niet in. In de vijfde inning sloeg Arizona definitief toe. Vijf honkslagen, waarvan een drie- honkslag van Les Pearsy, leverden vier runs op, waarmee de stand 5-1 voor de Wild Cats werd. Voor Sullivans was de koek hiermee op. In de laatste slagbeurt kwam er nog een man op de honken, maar een prachtig dubbelspel nivelleer de het gevaar voor Arizona, dat zelf in de negende inning middels Jaime Tadeo de eindstand op 6-1 bepaalde. De Nederlandse overwinning leek dichtbij, maar het enthousiaste Haar lemse publiek zou nog enkele opwinden de momenten gaan beleven. Bong Yen Kim sloeg een honkslag, waarna een font van Harry v.d. Berg de eerste Joop links) en Robert van Werkhoven: „We nemen ons al vijf jaar voor op een olympisch podium te komen”. uigevallen dan mag die immers niet meer terugkomen”. In principe is Joop de stuurman en houdt Robert onder meer het kompas in de gaten. Tevens zal hij proberen de slagen te bepalen. Zo was ook de rolverdeling in Kiel (waar het tweetal het belangrijker vond in het ritme te blijven dan te winnen) en tijdens vorige optredens in Kingston. Bij die gelegenheden heeft het duo niet alleen kunnen constateren dat het kwik in Canada doorgaans ook tot indru kwekkende hoogte pleegt te worden op gestuwd, maar ook dat de wedstrijdba- nen 10 a 12 mijl of wel een a anderhalf uur varen van de haven verwijderd liggen. „Ook daarom hebben we de conditie extra opgevijzeld. Het is een extra opga ve, maar dat geldt voor iedereen. Ook voor onze concurrenten in de 470, die op het podium willen komen, en dat zijn gauw zo’n 11, 12 kandidaten”. JAN PREENEN menteren, terwijl je weet dat je in Kongston zeven dagen met hetzelfde materiaal moet varen?”. Na vier dagen honkbalweek is het al duidelijk, dat Arizona W.C. het toernooi gaat winnen. Het Amerikaanse studen tenteam versloeg gisteravond Sullivans vrij gemakkelijk met 6-1. Voor Bob Sullivan was dit een grote teleurstelling, omdat hij uit Grand Rapids was geko men met het idee om evenals hij in de jaren zestig driemaal deed de Honkbal week te winnen. ...vitale natuurzuivere bestanddelen Aan kosten is overigens ook in de 470- klasse geen gebrek. Een Duitse firma informeert telefonisch of hij nog zeilen kan afzetten. De boot wordt af gehouden. Joop en Robert lijken er niets voor te voelen op de aanbieding in te gaan. „We willen geen enkel risico nemen. Als we nu nog niet zouden weten welk zeil we zouden moeten nemen zouden we erg laat zijn. We weten nu waar we aan toe zijn. Moeten we dan nog gaan experi- U

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19