Laatste drie Tweede maanden Centraal droogste van Station deze eeuw LOONMAATREGEL MAAND LANGER VAN KRACHT Twee doden bij oefenmars voor Kapers laten aantal gijzelaars vrij 20 s Beverwijker levert scherpe granaat in vierdaagse H MAZDA Idtadnmp spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl TENTEN sa.” CAMPINGSPORT Raadhuisstraat 86-88, Heemstede - Tel. 283213 suiisit H B Boekenchaos KOOIJMAN Het woord is aan IN AMSTERDAM NEDERLANDERS ONDER VRIJGELATENEN Zonnig en droog Aantal pagina’s vandaag: Droogte deert de natuur niet SANITAIR B.V. PROTESTEN TEGEN SUBSIDIESTOP WAARIN OPGENOMEN DE K.ENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN wmmrmmnwmuHmmffmm 2 ihhihhhii/iihiii/i/iiiii/iiiuiiim Strandverwachting AGENDA 14-16 i SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 „PROJECT ZAL TOT OVERCAPACITEIT LEIDEN Handgranaat Zwemmer WOENSDAG 30 JUNI 1976 66e jaargang nummer 201 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. IJmuider Courant J. v. d. Vondel: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Korting Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 et. (Van onze weerkundig medewerker) (zie ook pag. 2) Het ABC-/ront (Anti-Bezuinigingsfront CRM) heeft gisteren gedemonstreerd tegen (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIES) f (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Luidsprekers Rotterdam tegen aanleg Voorhaven PARIJS/ENTEBBE/TEL AVIV. De kapers van het nog steeds op het vliegveld van Entebbe in Oeganda staande vliegtuig van Air France hebben vanmorgen 47 gij zelaars vrijgelaten, waaronder kinderen, zieken en bejaarden. Volgens Lanser zóu het voorstel, waar mee het kabinet op de proppen komt, met terugwerkende kracht per 1 juli van kracht moeten worden. De werkne mers mogen er niet een maand loons verhoging b'j inschieten, dat zou onbil lijk zijn, vindt hij. In Den Helder viel in de maanden april, mei en juni rond 40 mm neer slag (normaal bijna 150 mm). Vlissin- Dit is bekendgemaakt door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hierbij aantekende nog geen volledige zekerheid te hebben over deze vrijlating. Radio Oeganda meldt dat onder de vrijgelaten gijzelaars twee Nederlanders zjjn. Wie heden bovendrijft is morgen de verachtste. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze correspondent) Er zouden nu nog circa 211 passagiers worden vastgehouden. De kapers (vier mannen en een vrouw) willen in ruil voor de vrijlating van de passagiers ook de invrijheidstelling van de leden van de harde kern van de Baader-Meinhofgroep en de anarchistische „Beweging van de tweede juni” afdwingen. Aan deze eis tot vrijlating is een ultimatum verbon den dat morgenmiddag 13.00 uur afloopt. De bezwaren, die de gemeente Velsen heeft noemde men meer ideeën dan feiten. „Wij geloven, dat aan onze visie een goed onderbouwde- en meer natio naal gerichte gedachte ten grondslag ligt. Men hoopt ecter meer inzicht te krijgen in de problemen, die Velsen in de Voorhaven ziet en bij de gemeente Velsen meer begrip te wekken voor de Amsterdamse visie. ■.Met dit besluit laadt het kabinet een grote verantwoordelijkheid op zich om dat het besluit suggereert dat het tussen de sociale partners en de regering tot een akkoord zal kunnen komen”, zei CNV-voorzitter Jan Lanser gisteravond. Voorts willen de kapers van de vrijla ting van 40 Palestijnse gevangenen in Israel, vijf gevangenen in Kenia, een in Frankrijk en een in Zwitserland. De gevangenen, die tegen gijzelaars zullen worden geruild, moeten uiterlijk mor- DEN HELDER. Twee marinemen sen zijn vannacht op Texel dodelijk verongelukt toen ze een oefenmars hiel den voor de Vierdaagse van Nijmegen. Een militair werd licht gewond opgeno men in het Marinehospitaal in Overveen. ni|mapbs) Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: BEVERWIJK. Hoewel de zaterdag sluitende inleveringsactie van illegale vuurwapens landelijk bezien weinig re sultaat schijnt te hebben opgeleverd, mag de Beverwijkse politie over de tot dusverre vergaarde oogst niet klagen. Dezer dagen was het korps zelfs com pleet met stomheid geslagen, toen een anoniem gebleven inwoner een immense mortiergranaat op het bureau kwam af leveren. AMSTERDAM een komt, naast voor een Loonspecialist H. Bode van de Federa tie Nederlandse Vakbeweging (NW- NKV) noemde het besluit van het kabi net om de loondrondemaatregelen met een maand te verlengen, betreurens- waardig en onnodig. „Als het kabinet wat te bieden heeft dan hadden ze dat de afgelopen dagen ook kunnen doen en als ze nu inderdaad pas een oplossing gevonden hebben dan kan in een paar dagen duidelijk zijn hoe de kaarten liggen. Daar is dan geen verlenging van de loonmaatregel met nog eens een hele maand voor nodig.” Weerrapporten Binnen- en buitenland 2-3- 4 Plaatselijk nieuws 5-6-7- 9 Kunst11 Radio en tv13 Strips13 Beursi 18 Sport15-17-19 De Scheepvaart Vereniging Noord ge looft nog steeds in de resultaten van de Commissie Zeehaven-overleg rond de voorhaven. „De prognoses zjjn nog niet zo gek veel anders dan in het rapport. Bij een herziening van de prognoses, waaraan gewerkt is, blijkt, dat de ver anderingen zowel positief als negatief zijn, zodat de totale uitkomst niet veel verandert. Voorzitter Möller benadrukte dat het volgens hem economisch niet verstandig is om de totale goederenstroom over een haven in Nederland te laten lopen. Bo vendien vroeg hij zich af over welke huidige prognoses de Scheepvaart Vere niging Zuid spreekt. „Het is niet fair, als DEN HAAG. Het kabinet heeft gisteravond laat besloten de vanaf januari geldende loonmaatregel met een maand te verlengen. Volgende week wil het kabinet een gesprek hebben met de werkgeversorganisaties en de vakbeweging. Oorgesteld zal dan worden om nog een aantal sociale premies iets te verlagen om de werknemers een hoger netto-bedrag per maand dan 40 gulden te kunnen geven. Het ongeluk gebeurde toen beman ningsleden van de Hr. Ms. Panter kort na middernacht in militaire kolonne op een buitenweg op Texel liepen. Een taxi reed op de kolonne in. Twee van zestien wandelaars waren op slag dood. Het zijn de 26-jarige niet-gehuwde luitenant-ter- zee H. W. van de Breevaart Bravenboer uit Numansdorp en de 24-jarige gehuw de kok 1ste klasse K. A. de Korte uit Noordwijk. De lichtgewonde is de 21- jarige ongehuwde dienstplichtige hof meester U. Blanke uit Drachten. men in Rotterdam nieuwe prognoses maakt en hanteert, terwijl die niet in het havenoverleg met ons aan de orde zijn geweest”, aldus de heer Möller. „Een Rotterdams delegatie heeft zitting gehad in de commissie Zeehavenoverleg en heeft zich daarin achter de conclusies ten aanzien van de Voorhaven gesteld. Nu komen ze met de opmerking, dat het creëren van havencapaciteit elders, en daarmee kan alleen de Voorhaven be doeld zijn, tot overcapaciteit leidt. Onbe grijpelijk”. Nogmaals pleitte de Scheepvaart Ver eniging Noord voor een snelle beslissing van de Rijksoverheid voor de aanleg van èen Voorhaven bij IJmuiden. ,.Als we te- lang op een beslissing moeten wachten, dan gaan een aantal grote bedrijven naar andere mogelijkheden omzien en die kunnen ze dan wel eens vinden m Rotterdam of er zullen meer goederen stromen via buitenlandse havens gaan lopen.” De maand juni in zijn geheel be hoort met die van 1917 en 1930 tot de drie warmste van deze eeuw met in De Bilt een gemiddelde maximum temperatuur rond 24 graden. Er is veel zon geweest en gemiddeld viel er tussen 20 en 30 millimeter neerslag, zodat de periode april, mei en juni over de laatste 130 jgar een tweede plaats bezet wat droogte betreft: na 1893, gevolgd door 1921. Aanhoudend droog en zonnig met maxima van 23 graden op de Wadden tot omstreeks 30 gra den in het zuiden van het land. Minima vannacht van 12 tot 17 graden. Meest matige noordooste lijke wind. Elders uitbreiden zou volgens de Scheepvaart Vereniging Zuid leiden tot overcapaciteit. Daarmee is de Scheep vaart Vereniging Noord het helemaal niet eens. ZUID-KENNEMERLAND. Droogte en hitte teisteren Europa. Oogsten drei gen te mislukken, drinkwater wordt hier en daar schaars en mensen zoeken mas saal verkoeling aan de kust. De natuur gebieden hebben sterk aan aantrekke lijkheid' ingeboet. Bomen, struiken en planten staan er triest en dor bij. Ge vaar voor blijvende schade aan het na tuurschoon is er echter niet. genmiddag 13.00 uur naar het Oegandese vliegveld Entebbe zijn gebracht. Zij die in Israel gevangen zitten, moeten met een toestel van Air France vervoerd worden, de overigen met vliegtuigen van het land waar zij gevangen zitten. West-Duitsland overlegt met de ande re betrokken landen om tot een gemeen schappelijk standpunt tegenover de eisen van de kapers te komen. Sinds gistera vond vergadert in Bonn een „crisisstaf” waarvan o.a. bondskanselier Helmut Schmidt en minister van buitenlandse zaken Maihofer deel van uit maken. In Parijs verklaarde minister van buiten landse zaken Sauvagnargues dat „Frank rijk niet van plan is toe te geven aan onaanvaardbare druk of eisen”. Boven dien is de gevangene in Frankrijk, die door de kapers is genoemd, al in decem ber vorig jaar vrijgelaten en terugge stuurd naar Zuid-Amerika, aldus een regeringswoordvoerder in Parijs. De Israëlische regering zou vanmiddag in buitengewone zitting bijeenkomen. In kabinetskrngen te Tel Aviv onthoudt men zich van elk commentaar ten aan zien van de vraag of Israel wel of niet aan de eisen van de kapers moet toege ven om de vrijlating van de gegijzelde passagiers te bewerkstelligen. Wel zei premier Rabin dat Israel de Franse re gering verantwoordelijk stelt voor het lot van de gegijzelde passagiers. De lijst van 40 in Israel gevangen zittende terroristen van wie de vliegtuig- kapers de uitwisselng esen is dezelfde als de Palestijnse terroristen bij zich hadden bij de overval in maart 1975 op het Savoy Hotel in Tel Aviv. Evenals Lanser acht ook Bode het vanzelfsprekend dat de werknemers er in ieder geval per 1 juli een loonsverho ging krijgen. In een zomerse sfeer van ongekende meteorologische omstandigheden maakt Nederland zich op om massaal met va kantie te gaan. De scholen zijn dicht, de examens gedaan, de boeken besteld, de genoegens en ongenoegens van gelukte of mislukte krachtproeven waaraan ie der jaar omtrent deze tijd al onze kin deren worden onderworpen zijn weg geëbd, er is uitgehuild en er wordt opnieuw begonnen in september. Maar voorlopig is het allemaal reizen, trekken, luieren en genieten wat de klok slaat. Een enorme menigte jongelieden stapt van de ene levensfase in de andere: de „kinderachtige” lagere school wordt ver wisseld voor de meer volwassen oplei ding aan diverse vormen van voortgezet onderwijs, die vroeger „middelbare scho len” heetten. Er is veel veranderd, maar één ding lijkt nooit te kunnen verande ren en het is iets waaraan al sinds mensenheugenis alle ouders met op groeiende kinderen zich blauw hebben geërgerd: de onvoorstelbare nonchalance en chaotische willekeur op het gebied van de schoolboeken. De stijgende prijzen hebben ook de boekenmarkt niet onberoerd gelaten en ouders van kinderen die hogerop moeten staan voor niet geringe uitgaven aan voorgeschreven boeken: de boekenlijsten vermelden titels, schrijvers en jaargan gen van verplichte leerboeken en er is op dat gebied niet van ook maar de geringste coördinatie of efficiëncy spra ke. Erger nog. het lijkt er veel op dat er een of andere wijze een stilzwijgende overeenkomst is met het doel de ouders zoveel mogelijk geld uit de beurs te kloppen. Gebruikte schoolboeken worden met wagonladingen tegelijk ondeugdelijk verklaard, omdat „de druk verouderd is”. Wat gisteren nog uitstekend lesmate riaal was, is morgen onbruikbaar. Lera ren stellen op eigen gezag en zonder enige belangstelling voor de draagkracht van de ottders boekenlijsten samen die handenvol geld kosten. Er is geen enkele uniformiteit, geen enkele systematiek te onderkennen in de planning van de meeste scholengemeenschappen die erop gericht zou kunnen zijn de onkosten aan boeken wat kleiner te maken. Daar varen veel mensen wel bij. maar kan dat de bedoeling van ons onderwijssy steem zijn? Veel kostbare boeken worden op school niet eens gebruikt. Leraren hebben ieder hun persoonlijke voorkeur, lerarenwisseling veroorzaakt o ok door het jaar heen weer nieuwe aanschafkos ten. Tweedehandsboeken worden door summiere wijzigingen in de nieuwe druk als onbruikbaar bestempeld. Dit ordelo ze, a-sociale gedoe met leerboeken ver oorzaakt een onaanvaardbare geldver spilling, waar echter niemand van wak ker ligt behalve de ouders van leerlin gen die moeten dokken. Gemeentelijke en rijksoverheden op onderwijsgebied zien het probleem niet of willen het niet - de bezuinigingen die CRM wil doorvoeren op het buurtwerk. Hier hebben de betogers zich opgesteld voor het ministerie van CRM in Rijswijk. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Voorzitter mr. H. J. Möller van de Scheepvaart Vereniging Noord uit Amsterdam toonde zich gepikeerd door opmerkingen die door de Scheep vaart Vereniging Zuid uit Rotterdam zijn gemaakt. Daar is tijdens een persconfe rentie gezegd, dat de Rotterdamse haven op basis van de huidige prognoses vol doende capaciteit biedt voor verdere uitbreidingen om de totale goederenstroom te kunnen verwerken. Het kabinet wil met een loonmaatre gel komen, die een compromis zou in houden tussen de voorstellen van de werkgevers en het CNV. Een woord voerder zei namens de werkgevers dat het kabinet met het nu genomen besluit wei verwachtingen heeft gewekt. Zoals bekend is het CNV bereid genoegen te nemen met een loonsverhoging van 44 gulden. De werkgevers wilden niet ver der gaan dan 38 gulden. De FNV houdt nog steeds vast aan 55 gulden. gen kreeg 49 mm, Rotterdam 51 mm, De Bilt 86 mm en Groningen 89 mm. Hogedrukgebieden blijven ook be gin juli nog veel zon en zomerse temperaturen geven, want fronten van betekenis of onweersstoringen zullen er waarschijnlijk deze week niet aan te pas komen. In het hele land is het wel minder tropisch geworden, want alleen in het zuiden werd maandag nog 30 graden bereikt. De Bilt kwam op 27 graden. Daarmee bleef het in De Bilt vijf opeenvolgende dagen tropisch warm, gelijk aan de recordlange reeks van juni 1947. zien. Lerarenorganisaties schijnen er ook geen taak in te bespeuren. Het is een sociaal euvel dat jaarlijks zwaarder gaat wegen. Maar de verantwoordelijken zijn altijd met vakantie als het actueel wordt. Een blik sardientjes heeft gis teren een uur lang voor grote opwinding gezorgd op het bureau van premier Rabin van Israel. Volgens het Israëlische persbu reau ITIM was er op het bureau van de minister-president een pakje bezorgd waarop de naam van de afzender niet vermeld stond. Men vermoedde dat er een handgranaat in zat. Het bureau werd onmiddellijk ontruimd. Het pakje werd daarop door deskun digen geopend. Er zat een blikje sardientjes in. Een 18-jarige jongeman is meer dan 48 uur nadat zijn vis sersboot in volle zee was gekap seisd aan land gekrabbeld op een van de Fidzji-eilanden. De jon gen had 19 uur aan zijn omge slagen boot gehangen, voor hij besloot zich zwemmend in veilig heid te brengen, waarbij hij een leeg vat gebruikte om zich boven water te houden. Dertig uur la ter kreeg hij weer vaste grond onder de voeten. De granaat, die een halve meter lang is en een doorsnede heeft van 81 mm., bleek nog voorzien te zijn van een afvuurpatroon. De politie heeft de ex- plosieven opruimingsdienst van de Ko ninklijke Landmacht in Culemborg in geschakeld, die het wapentuig zo snel mogelijk zal komen ophalen om het onschadelijk te maken. (Van een onzer verslaggevers)) Amsterdam krijgt tweede „Centraal Station”. Het geheel ondergronds, te liggen het Rijksmuseum ais eindpunt de Schipholspoorlijn. Het wordt kopstation. De Schiphollijn zal van af de Minervalaan onder de Boerenwe tering naar het hart van de stad worden geleid. In het laatste gedeelte van de Boerenwetering, naast het Rijksmuseum, zal dan het kopstation worden gebouwd. Wethouder C. H. de Cloe van Amster dam heeft dat hedenmorgen op een persconferentie meegedeeld. In eerste instantie is het station be doeld als eindpunt van de Schiphol spoorlijn. Er wordt echter rekening mee gehouden dat op den duur ook treinen in de richtingen Utrecht, Amersfoort, Almere (Zuiderzeespoorlijn) en Zaanstad (Hemspoorlijn) vanaf het station bij het Rijksmuseum zullen vertrekken. De ca paciteit van het station is daar op bere kend. Er is ruimte voor vijf perron- sporen naast elkaar. Voor de lijnen naar Utrecht, Amersfoort, Almere zal gebruik worden gemaakt van de zuidelijke ring- spoorlijn om Amsterdam. De lijn naar Zaanstad kan lopen via de westelijke ringiijn. Voorlopig eindpunt van de Schiphol lijn wordt het station Minervalaan. Van daar zullen vanaf 1981 de tremen rijden naar de luchthaven Schiphol, wellicht Hoofddorp en Nieuw Vennep, en naar Leiden en Den Haag CS. Zoalng het kopstation bij het Rijks museum er nog niet is, wil de gemeente Amsterdam van het voorlopig eindstati on van de Schiphollijn bij de Minerva laan metrotreinen laten rijden naar de oostlijn van de Metro. Deze aftakking van de oostlijn van de metro zal even eens lopen over de Ringiijn. Daarvoor hoeft dus niets gesloopt te worden. Het dijklichaam voor de toekomstige spoor lijnen ligt al van voor de oorlog gereed. Op deze manier is vanaf de Minervalaan het centrum van Amsterdam toch, di- rekt voor treinreizigers bereikbaar. Amsterdam wil met de keus voor het Rijksmuseum als eindpunt voor de Schiphollijn en de tussentijdse metro verbinding tussen Minvervalaan en de metro-oostlijn het openbaar vervoer een injectie geven. Het centrum van de stad raakt namelijk hoe langer hoe meer verstopt met auto’s. De bedrijven, die zo minder goed bereikbaar zijn, vertrekken naar de rand van de stad. Het centrum van de hoofdstad verzwakt op die ma nier. Verbetering van het openbaar ver voer kan die ontwikkeling tegen gaan. Het trace door de Boeren wetering heeft volgens wethouder De Cloe als voordeel, dat geen sloop van woningen Hoge druk zeer stabiel met ook morgen 12 tot 14 uur zon. Matige oostelijke wind. In de middag 25 tot 27 graden, zeewa ter 18 graden. Vooruitzichten: eerste julidagen aanhoudend zo mers. Het ministerie van Sociale Zaken deelde namens minister Boersma mee, dat het kabinet zich deze week op on derdelen zou beraden. „Komt men eruit, dan hoeft het nu genomen besluit niet voor de gehele maand juli te gelden.’’

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1