Man zat bijna jaar Poging Concorde toch te weren onschuldig in cel mislukt Heidemaatschappij spreekt al van ramp Kamerlid wil meer weten over Vredestein Achterstand bij uitbetalen huur- gewenning groot O HET WEER niet gesticht Schietoefening: hei in brand Aardbeving in Zuid-Limburg 25/2,25 r ll Brand Rotterdam l Enta dit Laag in ,teer’en nicotine. Zéér laag. Kamervragen over Belgische treinramp tl w L l TC BINNEN- EN BUITENLAND 197 6 JUNI 2 3 O WO HUIS AFGEVAARDIGDEN f Watemood Klacht van KIP Sociale dienst Nov.’75: Hmg/sig., nu7rng/sig. Rubens gestolen Spaanse griep Bevolkingsgroei I c ziet ties Ion, con ren. Oos Gemiddelden volgens NEN 3382. gemeten in.ons laboratorium. 1 Na het laatste TNO onderzoek, ii waarbij Flair met een gedeelde tweede plaats bijzonder goed uit de bus kwam, zijn we erin geslaagd I om - naast het al zeer lage nicotine- I gehalte van 0,6 mg - het .teer’ gehalte van Flair nog verder terug te brengen van 11 tot 7 mg/sig. i En dat met behoud i van de smaak. f T' - WOENSDAG - S I I ■2 Elke dag sterven tienduizenden bomen door hitte en droogte werd via andere (AD VERTE NT IE) -i aan- Vooruitzichten voor vrijdag: droog zonnig. Opnieuw en WEERRAPPORTEN 1 (Van onze correspondent) 28 18 0 1 1 1 DEN HAAG (ANP). Dagelijks sterven in ons land tienduizenden jonge bomen «Is gevolg van de aanhoudende hitte en droogte. Als de watervoor raad in de bodem niet snel wordt aangevuld, zal de sterfte onder de jonge bomen aan het eind van deze zomer rampzalig blijken voor het door de recente stormen toch al zo uitgedunde bosbestand in ons land, aldus de Heidemaatschappij. De grootste sterfte heeft plaats onder de twee tot vijf jaar oude bomen. de Tweede-Ka- mevrouw Salo- Aanhoudend warmer. In totaal zijn vorige herfst en deze lente zo’n €5 miljoen naaldbomen ge plant om 2.000 hectaren kale vlakten te bebosten die zijn ontstaan door de ver nietigende stormen van de afgelopen ja- 16 14 14 11 15 17 13 13 16 16 12 22 16 13 20 17 19 13 8 14 11 18 16 20 15 18 15 15 15 20 16 19 13 19 15 20 19 19 0 0 o o o o o o o o o o o o 0.1 o o o o o o 0.3 o o 4 o o o o o o o o o o o o o Bij de naaldbomen hebben vooral de Douglas en de Lariks te lijden; praktisch de hele jonge aanplant is al dood. De grove den en de fijn spar blijken (nog) redelijk bestand tegen de hitte en de droogte. De loofbomen hebben over het alge- Een schilderij van Rubens, de „Allego rie van de vrede’’, dat vroeger het Russi sche Tsarenhof zou hebben gesierd, is het afgelopen weekeinde gestolen uit een woning in de Parijse voorstad Saint Cloud. Het schilderij, 1.80 bij 1.60 meter groot, is van onschatbare waarde. De Rubens is het eigendom van een zaken man, die zich sinds maanden op reis in het buitenland bevindt. onbew onbew onbew onbew onbew. onbew. onbew onbew onbew onbew zw.bew onbew onbew onbew zw.bew onbew. onbew onbew onbew onbew onbew 1 bew onbew onbew. l.bew. geh.bew l.bew. onbew h.bew onbew’ onbew onbew onbew onbew. onbew geh. bew. onbew onbew geh.bew l.bew 3'5 Eric ff D( zijn aan< van moe hij, kerr hier D< Sov; ken noei 7 1 I 5 1 Br genv Sovj was. voor dige blies haat milil ster! „bel: die gees 25 27 28 23 29 21 25 27 25 30 22 32 28 29 34 31 34 30 20 30 24 28 31 33 30 27 29 29 24 34 28 30 22 32 30 25 29 25 FLAIR bij het postagentschap een krant had gestolen. Nu pas blijkt dat deze niet op de dag van de overval de krant had gestolen, maar een week eerder. Dit waren voor de Haagse recherche genoeg bewijzen om de Hagenaar op 14 juli 1974 ’s avonds laat aan te houden. Als alibi voerde deze aan dat hij bij zijn broer in Rijswijk had geslapen, maar zijn broer kon dit niet met zekerheid bevestigen. Op 1 oktober veroordeelde de recht bank hem tot twee jaar gevangenisstraf overeenkomstig de eis van de officier van Justitie. In beroep eiste de advo- caat-generaal mr. P. A. H. Bos bij het gerechtshof in Den Haag vier jaar ge vangenisstraf. Het gerechtshof veroor deelde hem vervolgens tot drie jaar. OLDEBROEK. (ANP)— Tijdens schie toefeningen op een stuk hei in het Gelderse Oldebroek is gisteren brand ontstaan. Volgens de legervoorlichtings- dienst zijn deze oefeningen wellicht de oorzaak. Door de hitte van de afgelopen dagen dreigt geen tekort aan bier maar wel eer. tekort aan bierflesjes. Volgens het Centrale brouwerij kantoor in Amster dam loopt de verkoop van bier erg goed maar houdt het publiek de lege flesjes te lang vast of laat ze achter op allerlei vakantieplekjes. Dat kan op den duur problemen geven” aldus de heer van Es van het kantoor. Weer >n binnen en buitenland Aantal uren zon: 8 tot 16, minimum tempera tuur! omstreeks 17 graden, maximum tempera tuur: ornstraeks 30 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog metaal: 90 percent. ono no ono no no no ono o»o no no no n nnw ono ozo ono no w.st. wnw wzw n ozo ono ono w.st. nw w.st. n n no w.st n n verand n w.st. no n zw zw De Concorde maakt op het ogenblk regelmatig vluchten van Londen naar Dulles International Airport bij Was hington. De Amerikaanse autoriteiten hebben daarvoor toestemming gegeven voor een proefperiode van zestien maan den. Volgens Yates maakt de Concorde vier keer zoveel lawaai als volgens de in de Verenigde Staten geldende voor schriften is toegestaan voor supersoni sche vliegtuigen. Mr. Bos had het briefje van de dader nog eens laten onderzoeken. Da conclu sie van het gerechtelijk laboratorium luidde dat de onschuldige het briefje hoogstwaarschijnlijk had geschreven. Naar aanleiding van geruchten in de gevangeriis als zou de veroordeelde niet de overval hebben gepleegd werd ten slotte toch een nieuw onderzoek inge steld. meen tot op heden minder te lijden aldus de Heidemij maar ook hier begint de schade al aanzienlijk te worden vooral onder de jonge eiken waarvan er op dit moment naar schatting al een miljoen door de droogte zijn gestorven. De zogenoemde laanbomen (grotere bo men die in nieuwe wijken worden ge plant om alvast wat sfeer te brengen en de bomen langs wegen) krijgen de zwaarste klappen. Zij kunnen de over- gang van de kwekerij naar hun nieuwe plaats toch al moeilijk verwerken. Zij hebben dit voorjaar de tijd niet gehad om veel weerstand te kweken tegen een nieuwe aanslag op hun leven zoals deze droogte. Bovendien had het hele boom bestand al een flinke klap gekregen dooi de plotselinge naar verhouding zware vorst eind april. Bij deze ramp komen nog de bos- en heidebranden. Als de lijn zich zo door zet zullen dit jaar de trieste records uit 1947 en 1959 worden gebroken toen in beide jaren ongeveer 3.600 hectaren bos en heidegrond in vlammen opgingen” aldus de Heidemij. Tussen Bunnik en Driebergen en bij Maartensdijk hebben gistermiddag langs de spoorlijn bermbranden gewoed. De branden zijn vermoedelijk veroorzaakt door overspringende vonken van rem mende treinen. Ongeveer tien hectare bos- en heide gebied zijn bij drie branden in Midden- Limburg verloren gegaan. In het Noord- Arnsterdam De Bill Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Botterdam Twente Vlissingen Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tunis a 9E S3 De leider van dit instituut dr. Ludwig Ahorner deelde mee, dat het een teto- fiische aardbeving betrof met een sterkte van 3,3, derhalve erg zwak en totaal onschadelijk. Volgens hem werd de be ving, die slechts uttele seconden heeft geduurd, veroorzaakt door een verschui ving, die slechts luttele seconden heeft vijf a tien kilometer, Sinds 1967 was dit de eerste aardbe ving in Zuid-Limburg die door het Duit se instituut werd geregistreerd. Het sta tion Bensberg ligt 20 km. van Keulen verwijderd en bijna 100 van Zuid-Lim burg. Vrijwel elke twee maanden, aldus dr. Ahorner doet zich een dergelijke aardbeving in de omgeving van het sta tion voor. Het Huis van Afgevaardigde» ver wierp later met 228 tegen 170 stemmen een amendement dat de Concorde zou hebben geweerd van John F. Kennedy Airport in New York. De luchthavenau toriteiten hebben onlangs bepaald dat het toestel de eerste zes maanden trie op Kennedy Airport mag komen. Dat besluit wordt voor de rechter aange vochten door British Airways en Air France, de luchtvaartmaatschappijen die met de Concorde vliegen. Het amende ment, ingediend door de democratische afgevaardigde Edward Koch uit New York, was erop gericht de Concorde van Kennedy Airport weg te houden onge acht de uitspraak van de rechter. ROTTERDAM. De brand in het Oude Westen in Rotterdam die in de nacht van maandag op dinsdag aan drie mensen het leven kostte, is niet moed willig aangestoken. Dit blijkt uit een onderzoek dat door het Gerechtelijk Technisch Laboratorium in Rijswijk op verzoek van de Rotterdamse politie is ingesteld. De brand ontstond op de bega ne grond van het daarboven nog drie verdiepingen tellende pand. F i Ongeveer een vierkante kilometer hei de ging verloren. In verband met de droogte zijn schiet oefeningen voor de komende dagen af gelast. Pas als het brandgevaar minder is, zal weer geoefend kunnen worden, aldus de LVD. limburgse Bergen werden twee hectare gerst verwoest door brand. De politie vermoedt dat in dit geval sprake is geweest van brandstichting. Bij’ Oirschot is door vuur naar schat ting zes a zeven hectare natuuctchoon verloren gegaan. Rijksweg 58 tussen Eindhoven en Oirschot moest gedurende twee uur voor alle verkeer worden afge sloten. Het verkeer routes omgeleid. De brandweer zegt dat ze „vrij laat” is gewaarschuwd. „Toen wij er kwamen'’, aldus een brandweerman, „was er eigen lijk niets meer aan te doen.” Verder heeft de aard van de oude panden in deze buurt een snel verspreiden van de vuurzee in de hand gewerkt. Het advies dat de Rotterdamse brandweer geeft in dergelijke gevallen: vlucht naar de zol der en probeer over het dak weg te komen. De brand zorgde maandagnacht voor grote opschudding in de wijk. Honder den mensen gingen kijken, terwijl de brandweer zich met de grootste moeite tot bij het brandende pand kon manoeu vreren. Onder meer arresteerde de Rot terdamse politie een man, die door om standers op heterdaad betrapt werd op zakkenrollen. De man werd met name meegenomen om hem tegen de woede van de omstanders te beschermen. HEERLEN. (ANP)— In Zuid-Limburg heeft zich gistermorgen om zes uur pre cies een lichte aardbeving voorgedaan, waarvan de haard of epicentrum lag tussen Heerlen en Maastricht. Dit is geconstateerd door het aardbevingsstati- on van de universiteit van Keulen te Bensberg. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 269 tegen 126 stemmen «en amende ment verworpen dat het Frans-Britse supersonische vliegtuig Concorde zou hebben geweerd van luchthavens in de Verenigde Staten. Het amendement hoorde bij een wetsontwerp inzake de financiering van installaties ten behoeve van verkeer met supersonische vliegtui gen op de luehthavens. De democrati sche afgevaardigde Sydney Yates uit Il linois had voorgesteld geen geld beschik baar te stellen ten behoeve van voorzie ningen voor vliegtuigen die niet aan de eisen inzake geluidshinder voldoen. Een 24-jarige Doetinchemmer heeft tegenover de politie bekend in de nacht van maandag op dinsdag het gebouw van de sociale dienst in Doetinchem in brand te hebben gestoken. Het gebouw brandde geheel af. De schade loopt in de vele honderdduizenden guldens. Een deel van het archief en het gehele schaduw- arebief konden worden behouden, zo dat de uitkeringen niet in gevaar komen. De Zuidliniburgse schappij maakt zich zorgen over watervoorziening wanneer de huidige hittegolf blijft aanhouden. Via geluids- wagens heeft de maatschappij de bewo ners van de streek opgeroepen zuinig te zijn met water. In enkele bekkens in de Duitse Eifel waaruit Zuid-Limburg ge deeltelijk zijn water bertrekt is de wa terstand op het ogenblik abnormaal laag” ren en ruim tien miljoen loofbomen. Normaal wordt door konijnen- en insec tenvraat droogte en vorst rekening ge houden met een sterfte van tien percent maar er zijn nti al dik twee miljoen naaldbomen gestorven dat is dertig per cent. Waterleidingmaat- zich zorgen over de wanneer In het jaar 2000 zal Nederland tussen de 14,3 en 15,2 miljoen inwoners tellen. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend in een nieuwe bevol kingsprognose, waarvan de uitkomsten gisteren zijn bekendgemaakt. Volgens een prognose van 1973 zou de bevolking in 2000 15,4 tot 16 miljoen mensen bedragen. Het CBS heeft de nieuwe berekeningen gemaakt, omdat de ge boortedaling de afgelopen jaren sneller is verlopen dan aanvankelijk was ge dacht. Op 30 april waren er op het departe ment van volkshuisvesting 24.700 vragen om een huurgewenningsbijdrage te ontvangen, daarvan waren er 16.297 beoordeeld. Van dit aantal werd in 8.114 gevallen een bijdrage toegekend, waar van er 5.879 op 30 april tot uitbetaling werden gebracht. De staatssecretaris neemt aan, dat er naast de op zijn departement ontvangen aanvragen een groot aantal bij de gemeenten in behan- delig i. De voornaamste oorzaak van de lange behandelingsduur is volgens de bewinds man de omstandigheid, dat eerst moet worden nagegaan of het eventueel te verstrekken individuele huursubsidiebe- drag niet reeds tot vermindering van de woonlasten leidt. Er wordt thans naar gestreefd de behandelingsduur van de aanvragen om een huurgewenningsbij drage te bekorten. Hel ministerie van Volksgezondheid heeft conform een advies van de Ge zondheidsraad besloten, niet over te gaan tot een massale inenting van de Nederlandse bevolking tegen de zoge noemde „Spaanse griep”. Deze griep wordt veroorzaakt door een varkens- influenzavirus dat in 1918 een epidemie op wereldschaal ontketende die 20 mil joen slachtoffers maakte. In februari van dit jaar raakten in de Verenigde Staten (New Jersey) enkele rekruten met het varkensvirus besmet en een van hen overleed. Wat Nederland betreft is nu besloten, een voorraad vaccin op te bouwen die direct kan worden aange sproken zodra het erop lijkt dat er een epidemie op komst is. Afgelopen zaterdag heeft de Haagse politie echter een 18-jarige buffetbedien- de uit Den Haag aangehouden. Hij heeft inmiddels bekend de overval te hebben gepleegd. De ander is gisteren in vrijheid gesteld. Het gerechtshof in Den Haag had hem voor de overval veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, zijn advocaat mr. G. L. Kooij zal een revisie en schadeloosstellingsprocedure beginnen Het zijn vooral de verklaringen van de getuigen geweest die ertoe hebben geleid dat de Hagenaar in de gevangenis belandde. De dader was het postagent schap binnengegaan en had een 21-jarige lokettiste een briefje getoond waarop stond dat hij 5000 gulden eiste. Verder vermeldde het briefje dat zij anders een gaatje in haar buik kreeg. De lokettiste dacht dat het een grapje was. De dader trok echter zijn overhemd omhoog, zo dat de lokettiste de kolf van een zo bleek later alarmpistool kon zien. De dader kreeg 4700 gulden en vluchtte per bromfiets. De lokettiste gaf later een signalement door aan de politie die een compositiefoto samenstelde. De politie toonde haar vervolgens een serie foto’s, waaronder ook een foto van de onschul dige was. Deze wees zij aan als dader. De onschuldige zou een bekende van de politie zijn. Ook na confrontatie met deze bleef de lokettiste bij haar verkla ring. Een andere getuige, een 67-jarige man die beweerde achter de dader in het postagentschap te hebben gestaan, verklaarde de onschuldige te herkennen aan zijn gelaatsuitdrukking. Voor de rechtbank zei deze man echter dat hij hem niet in het gezicht had gekeken. Een derde getuige die had gereageerd op de compositiefoto in de krant verklaarde dat de onschuldige om 8 uur ’s ochtends wwi DEN HAAG (ANP). De Tweede- Kamerleden Tolman en Wisseilnk (bei den CHU) hebben de ministers Wester- terp van Verkeer en Waterstaat en Van der Stoel van Buitenlandse Zaken giste ren gevraagd, of het waar is dat het treinongeluk dit weekeinde in het Belgi sche Neufville veel overeenkomst ver toonde het reeds eerder plaatsgevonden ontsporingen op dezelfde route. Oe CHU’ers vragen naar de veiligheid van het traject Amsterdam-Brussel-Parijs. Sinds gisternamiddag kan men voor Nederlandstalige informatie over de af wikkeling van zaken rond de treinramp in België dag en nacht terecht op vier speciale telefoonnummers die automa tisch te bereiken zijn, aldus NS. Da nummers zijn: 09-32 65 31 77 3209 - 32 65 44 40 3309 - 32 65 44 42 8509 - 32 65 44 47 24. Op deze nummers wordt men door Nederlandstalige informanten te woord gestaan. Men kan er informatie krijgen over de toestand van de patiënten, be zoekregelingen in de ziekenhuizen en over de vervoersregeling naar Neder land. Het Amerikaanse Bendixconcern en KIPkampeerwagens in Hoogeveen hebben gezamenlijk een klacht inge diend bij de SER (Sociaal Economische Raad) fusiecommissie tegen de industrie bonden NW en NKV. De beide vakbon den zouden in strijd met de SER-fusie- code geheimhouding hebben geschonden van de besprekingen in Zwolle, twee weken geleden over de toekomst van KIP-kampeerwagens. Daar kwam een voorstel ter sprake om het Hoogeveens bedrijf te doen o vergaan van Bendix in handen van het Zweedse bedrijf Cabby van Tore Nielsson. De heer Nielsson is sinds november 1975 gedelegeerd com missaris van KIP. DONDERDAG 1 JULI Zon- en maanstanden Zon op 4.24 uur onder 21.02 uur Maan op 9.04 uur onder 22.44 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 5.55 uur en 18.20 uur Laagwater J 41 uur en 13.59 uur DEN HAAG. (ANP) Bij de uitbeta ling van huurgewenningsbijdrageii is een grote achterstand entstaan. Aldus «staatssecretaris Van Dam van Volks huisvesting in zijn gisteren gegeven ant woord op vragen van merladen Kombrink en mons (beiden PvdA). minderleerZ Nm 11 mo/cio nii7ma/cio DEN HAAG. (ANP)— Een 21-jarige Hagenaar heeft hiina. p»n ja»n lang in de gevangenis gezeten voor een overval die hij niet heeft gepleegd. De overval (buit 4700 gulden) werd vorig jaar op 20 juni gepleegd op een winkel annex posta gentschap in Den Haag. DEN HAAG. (ANP)— Volgens het KVP-Tweede-Kamerlid Bremen zou de sluiting van de Vredestein-vestigingen itt ons land rampzalige gevolgen hebben, met name voor Limburg. De 'KVP’er heeft minister Lubbers van Economische Zaken gevraagd, de Kamer te vertellen wat er nu precies met Vredestein aan de hand is. Bremen vraagt zich af of de indruk juist is, dat de ontstane moeilijkheden in het bijzonder te wijten zijn aan manipu laties van het Amerikaanse moedercon cern Goodrich.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2