Winkelpand in e de as: schade één miljoen Dalend waterpe Nauwere samenwerking binnen EEG bij i I bestrijding terrorisme Vechtlustige Tien Iraanse waterproblemen vrouwe lijke piloot stapt uit leger VS mogelijk in juli opgelost guerrilla’s gedood Zetelverdeling Europees parlement OAE-fonds voor Mozambique T. Verlichting Curacaose »1 WC TOPCONFERENTIE EUROPESE COMMUNISTISCHE PARTIJEN scheepmaker VESPUCCI HUURLINGEN MELK Bomalarm Nederlandse ambassade Paramaribo PROZA 2 WOENSDAG 3 0 JUNI 19 7 6 BUITENLAND BINNEN- EN CIP enst )len ;riep ;roei (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) LUXEMBURG. Voor het sle pende probleem van de zetelverde ling tussen afgevaardigden van de negen EEG-landen in het Europees parlement lijkt op de komende Europese raad van staatshoofden en regeringsleiders, half juli in Brussel, een oplossing gevonden te zullen worden. Oostduitse communistische partij. (Van onze redactie buitenland) OOST-BERLIJN. De Russische partijleider Leonid Breznjev heeft zich uitgesproken voor gelijktijdige afschaffing van de militaire organisa ties NAVO en Warschau-Pact „om het kruitvat dat Europa nu is, van zijn lont te ontdoen". Breznjev zei dit in een toespraak aan het begin van de conferentie van Europese communistische partijen in Oost-Berlijn giste ren. De conferentie werd geopend door Erich Honecker, leider van de 0*0 Breznjev wil NAVO en Warschau Pact gelijktijdig afschaffen Door de aanhoudende droogte is het» waterpeil van de Rijn sterk gedaald. moet. al die Volgens deze voorstellen krijgen de „Machtig in de strijd, steeds vol inspan ning strijdend”. Dat klopt dus wel. Nu nog even kijken of hij in Nederland blijft of naar Amerika gaat? De Itali aanse afleiding van de naam is Amerigo en het was Amerigo Vespucci die zijn naam aan Amerika gaf. Amalrik zal dus wei naar Harvard gaan. Maar nee, tot zo’n spelletje heeft het tribunaal zich kennelijk niet willen ver lagen, het heeft gewoon vonnis gewezen en daarmee basta. Nette mensen kenne lijk. v af Dat de waterfabriek geen druppel water ge had. reeft lacht >ouw n in K>UW n de deel iuw- zo- men. In zijn toespraak vermeed hij overi gens direct in te gaan op de ideologische meningsverschillen die tot een herhaal delijk itstel van de communistische top hebben geleid en erkende hij dat Euro pese communisten opereren onder ande re omstandigheden. „Hun taak en strate gie moet worden aangepast aan die an dere omstandigheden”, aldus Breznjev. Hij riep de Westeuropese partijen op de Nu de aanvoer van water uit Venezu ela en Aruba op gang begint te komen, heeft men op Curagao goede hoop dat de tijd tot de waterfabriek hersteld is, verder met een vrij redelijke watervoor ziening overbrugd kan worden. sche president Josef Broz Tito de top toespreken. Op de conferentie ontbreken slechts vertegenwoordigers van de com munistische partijen van Albanië en Ijs land. een van ■er- nen zou edy au- dat rrie Dat ■ge- Air die ide- :che Jew van ige- ussen ellen, or de evol- nsten >lgens >lking ensen ieuwe i ge- neller s ge- iego- ussi- d. is t een Saint ri eter De iken- is in le eft le- tse :ou de ent de ;ve ui- itk II- ik- •zie de bik aar as ten ven an- rde in or- ini- Dit zei de Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Crosland, gister middag in Luxemburg, waar de minis ters van buitenlandse zaken van de Ne gen een vruchteloze bijeenkomst hielden. en ireen ige- sche ;rie- □on- isie- iden ;wee van een eens x in ibby n is :om- Wat had, ik nu als president van het revolutionaire tribunaal besloten? Ik zou dezelfde straffen hebben uitgesproken, echter met de kanttekening dat alle veroordeelden zouden worden vrijgela ten als de verantwoordelijke figuren achter de schermen (de Engelsman John Banks, de journalist Leslie Aspinal van The Sunday People, de Amerikaan Da vid Bufkin) zich vrijwillig aan de Ango lese autoriteiten zouden uitleveren. Dat Angolese militaire tribunaal heeft een fatsoenlijker vonnis gewezen dan ikzelf in gedachten had. Het veroordeel de vier blanke huurlingen ter dood en de negen anderen kregen gevangenis straffen van 16 tot 39 jaar. Omdat ik een slecht mens ben, had ik een ander vonnis in petto. De meesten van die huurlingen waren natuurlijk ook maar domme, werkloze jongens. De verant woordelijke mensen zaten elders, in Londen bijvoorbeeld. Zij zijn natuurlijk weer degenen die de dans ontspringen. In de raffinaderij van Esso Nederland in Rotterdam heeft gisteren een brand gewoed. Volgens een woordvoerder van Esso woedde het vuur in een toren, waarin ruwe olie werd gedestilleerd. iheid Ge- r te n de joge- griep <ens- lemie mil- ruari nigde ruten i van “ft is op te inge- r een De Sovjet-Unie is vastbesloten trouw te bl(jven aan het proletarisch internati onalisme. Aan de inhoud van deze doc trine wordt door Moskou niet getornd. Breznjev verdedigde de aanspraken van het Kremlin op het communistische lei derschap en wees de onafhankelijk den kende communistische partijen in het Westen op de noodzaak hun „revolutio naire waakzaamheid op peil te houden". HOOGEVEEN. (ANP)— Gisteravond is in Hoogeveen een etage van een drie verdiepingen tellend winkelpand uitge- bradn. Het vuur ontstond even na de sluiting van de winkel op de bovenste etage. Naastliggende gebouwen onder vonden veel water- en rookschade. Vol gens een voorlopige raming zou de totale schade meer dan een miljoen gulden bedragen. ropa het zwaard opnemen, zullen niet alleen zichzelf doden, maar ook hun vrienden, vijanden, buren en bondgeno ten”, aldus de Russische partijleider. Einde citaat. Die laatste zin intrigeert mij bijzonder: „Als ik niet wakker was geworden was ik misschien die nacht dood geweestAan de andere kant: wat heeft het leven nog voor zin als je niet eens wakker wordt wanneer iemand in blinde woede met een bijl op je inslaat? PORT LOUIS (Reuter). De minis ters van buitenlandse zaken van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid (O- AE) die op het eiland Mauritius bijeen zijn hebben besloten een speciaal fonds op te richten tot hulpverlening aan Mo zambique. Dit land verkeert 'in ernstige economische moeilijkheden nadat het in maart besloot de VN-sancties tegen Rhodesië volledig toe te passen. Volgens een OAE-woordvoerder moet het geld komen van het Arabisch fonds voor bijstand aan Afrikaanse landen waaruit Mozambique reeds 6 miljoen dollar heeft ontvangen. Een OAE-commissie zal hier toe overleg plegen met de Arabische liga. Op het eiland is geen frisdrank meer te koop en ook het bier begint op te raken. Tot de problemen die door de Europese regeringsleiders moeten worden opgelost, behoort al geruime tijd de kwestie van de verdeling van de zetels in het in 1978 rechtstreeks te verkiezen Europese par lement. Over de maandag geëindigde economi sche top in Porto Rico, waar Amerika, Japan, Canada en de vier grote EEG- landen overeenkwamen dart d e strijd te gen de inflatie de hoogste voorrang heeft, bracht Crosland een kort verslag uit dat „goed en kalm werd ontvangen”. Er kwam nauwelijks een reactie van de kleine EEG-landen. die aanvankelijk boos waren dat de EEG als zodanig niet voor Porto Rico was uitgenodigd. Op de Door de aanhoudende droogte is het» waterpeil van de Rijn sterk gedaald. In Duisburg, waar deze foto is genomen, is een deel van het havengebied al bijna droog komen te staan. Duidelijk zichtbaar is de grote hoeveelheid afval die onder normale omstandigheden door het water aan het oog wordt onttrokken. Besloten werd informatie uit te wisse len over terreuracties die in het verle den hebben plaatsgevonden om van ei kaars ervaringen te leren. Ook zullen gegevens worden uitgewisselo over de uitrusting en de methode van de politie diensten. Experts van de politie zullen zie in andere EEG-landen op de oogte stellen van de organisatie en de meto- den van hun collega’s. NEURENBERG (UPI) De eerste vrouw die afstudeerde van de heli- kopterschool de Amerikaanse land macht heeft gisteren bekendgemaakt dat zij afzwaait omdat haar niet wordt toegestaan vechttenue te dra gen. Jennie A. Vallance jr. vindt dit „discriminatie van het leger jegens mijn sekse”. De 21-jaar oude helikopterpilote uit Sumpter in Oregon heeft haar ont slagbrief op 17 juni geschreven. „Van bevoegde zijde is me verzekerd dat ik mijn ontslag krijg”, zei ze. Vallance vliegt helikopterambulan- ces voor een medisch onderdeel van het Amerikaanse leger in Europa. „Saai van begin tot eind”, noemt ze het. „Ik wil vliegen in vechttenue”, al dus luitenant Vallance. „Niet dat ik iemand wil doden, maar ik wil de ervaring an het dragen van vechtte nue opdoen. Het leger maakt zich aan contractbreuk schuldig door het me niet tpe te staan”. Generaal George S. Blanchard, de opperbevelhebber van het Ameri kaanse leger in Europa, wees Jennie Vallances verzoek voor overplaatsing naar de cavalerie-eenheid die heli- kopterpatrouilles op de oost-west- grens uitvoert, persoonlijk van de hand. „Ik wist toen dat het leger tegen vrouwen discrimineert”, zei ze. „Toen ik dienst nam werd me verzekerd dat mijn sekse geen rol zou spelen en dat ik na mijn opleiding op dezelfde manier als alle andere officieren zou worden behandeld”. Jennie Vallances echtgenoot, de 26- jarige officier James Vallance uit Montgomery in Alabama, doet heli- kopterpatrouillediensit boven de West- duits-Tsjechoslowaakse en Westduits- Oostduitse grens. „Mijn man vond het goed dat ik bij zijn onderdeel zou komen, maar nu gebeurt dat als zijn vrouw”, aldus Jennie Vallance. „Als ik bij mijn inschrijving in september 1974 had geweten dat het leger vrouwen achterstelt, had ik mijn tijd nuttiger besteed”, zegt ze. zouden gaan samenwerken bij de be strijding van terrorisme. De ministers van justitie vém de Euro pese landen die aangesloten zijn bijde Raad van Europa besloten enkele weken geleden in Brussel pok tot nauwere samenwerking bij de aanpak van terreu racties. Overeengekomen werd toen on der meer dat de uitlevering van terroris ten zal worden versneld. LUXEMBURG. - De negen EEG- landen gaan nauwer samenwerken bij de bestrijding van terrorisme en van misdadigheid in het algemeen. In concrete gevallen van terreur zullen de bij de acties betrokken landen elkaar helpen. Dat is giste ren in Luxemburg afgesproken door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie van de negen EEG-landen. WILLEMSTAD (ANP). Met de aan komst van de Liberiaanse tanker „Stolt Puma” met 13.000 ton Venezolaans ri vierwater is enige verlichting ontstaan in het nijpend watertekort op Curasao. Premier Evertsz en minister Godett van arbeid waren naar de haven gegaan om aanwezig te zijn bij het lossen van het water. Breznjev ontkende tegenover de verte genwoordigers van 29 partijen dat de Sovjet-Unie een „gesloten samenleving” was. Wel bleven haar poorten gesloten voor „buitenlandse spionnen, staatsvjjan- dige organisaties van emigranten en pu blicaties die oorlog, geweld, racisme en haat verkondigen”. Breznjev zei dat de militaire uitgaven van de NAVO-landen sterk toenemen. De Sovjet-Unie had „belangrijke vredesvoorstellen” gedaan, die in het Westen echter met weinig geestdrift waren ontvangen. PARAMARIBO (ANP). De Neder landse ambassade in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo is gisteren in alle rijl ontruimd nadat een anoniem tele foontje meldde dat er in het gebouw een bom geplaatst was. De politie zette on middellijk de omgeving rond het gebouw af. In de ambassade werd echter niets aangetroffen. Een uur later konden am bassadeur Leopold en zijn mensen weer aan het werk. Men was extra op zijn hoede omdat enige dagen terug een man gedreigd had geweld te zullen gebruiken nadat hem verteld was dat hij geen recht had op een Nederlands paspoort. Een tweesnijdend zwaard. Stel dat Banks, Aspinal en Bufkin zich inderdaad in Loeanda meldden, onder druk van de publieke opinie, dan hadden de Angole- zen de ware daders te pakken en kon den ze de huurlingen rustig laten gaan. En stel dat Bufkin, Banks en Aspinal het verdomden om hun leven in te ruilen voor dat van hun 13 „slachtof fers”, dan waren zij via de populaire pers in hun eigen land ongetwijfeld voor de rest van hun leven onmogelijk, en daardoor onschadelijk gemaakt Als het goed is komt Amalrik morgen ochtend met zijn vrouw op Schiphol aan. Blijft hij in Utrecht, waar hij op de universiteit zijn afgebroken studie in geschiedenis mag voortzetten, of gaat hij toch naar Harvard in Amerika, waar hij, als iemand die zelf geschiedenis gemaakt heeft, Russische geschiedenis kan gaan doceren? Ik heb er even het Woorden boek van Voornamen op nagekeken. Amalrik (Amairic) stamt af van het Germaanse Aftielrik. Dat betekent: TEHERAN (Reuter). De Iraanse veiligheidstroepen hebben gisteren 10 guerrillastrijders gedood onder wie twee vrouwen en daarbij het hoofdkwartier van communistische terroristen in Iran uitgeschakeld. In een dramatisch radioverslag van het vier uur durende vuurgevecht tussen de troepen en de guerrillastrijders werd voorts gemeld dat de autoriteiten in het hoofdkwartier grote hoeveelheden wapens munitie ex- plosieven en geld waren aangetroffen. Volgens de radio was het geld voor een deel afkomstig uit Libië. Eerder op de dag hadden de Iraanse autoriteiten bekendgemaakt dat een vrouw, Maryam Sjahi, het afgelopen weekeinde bij een schotenwisseling met de politie was omgekomen. De vrouw werd een medeplichtige van Farhad Farj ad genoemd, een man die de vorige maand een arbeidsbureau in noordwest- Iran opblies. Daarbij waren twee men sen om het leven gekomsn en 17 ge wond Vorige week woensdag doodden de veiligheidstroepen drie vermeende terroristen, onder wie twee vrouwen. strijd tegen het kapitalisme voort te zetten, zelfs als ze bondgenootschappen sluiten met sociaaldemocratische en christelijke partijen. De Russische partijleider maakte van het forum van de conferentie gebruik om Amerika ervan te beschuldigen in gebreke te blijven bij het totstandkomen van een nieuw SALT-akkoord. De conferentie zou vanavond eindigen, met een, naar verluidt, voorzichtig ge steld slotdocument waarin geen enkele verwijzing voorkomt naar de Russische voorstellen voor een gezamenlijk actie program en dat elke communistische partij vrijlaat een eigen beleid te bepa len. De toespraak van de Roemeense par tijleider Ceausescu bevatte de van hem bekende klemtonen op de onafhankelijk heid en soevereiniteit van elke partij en elk land en de Spaanse communistenlei der Santiago Carillo zei er niet aan te twijfelen dat „wij communisten momen teel geen leidend centrum hebben e n aan geen internationale discipline gebon den zijn.” Duidelijk verwijzend naar de jongste onrust in zijn land over aangekondigde en inmiddels weer ingetrokken verho gingen van de voedselprijzen, zei de Poolse leider Edward Gierek dat Polen, evenals vele andere landen, „verschillen de moeilijkheden” moet zien te overwin nen. De grootste moeilijkheid is volgens hem „het negatieve effect in zijn land van de recessie en de inflatie in de kapitalistische wereld.” Vandaag zou de bejaarde Joegoslavi- Europese raad komt deze kwestie overi gens opnieuw aan de orde, aldus Van der Stoel. De Europese top, die onder voorzitter schap van Nederland staat, zal ook zijn tanden moeten zetten in het probleem van de visserijrechten in de 200-mijlszQ- ne, die eerlang als economische zóne behorend bij de kuststaten zal worden ingesteld. De Engelsen willen exclusieve visserijrechten in een zone van 12 tot 50 mijl, een eis waarvoor premier .Callag han zich op de top sterk zal maken. De Engelsen werden daarin in Luxemburg alleen bijgevallen door de Ieren. Nederland boekte nog een klein, maar principieel belangrijk succes. De acht andere EEG-land en legden zich neer bij de Nederlandse opvatting dat toetreding tot het associatieverdrag van Lomé niet beperkt mag worden tot landen van zwart Afrika. De andere EEG-landen wilden deze geografische begrenzing van het Lomé-akkoord vastgelegd zien in een verklaring. Besloten werd dat Pa- poea-Nieuw-Guinea, Sao Tomé en de Kaapverdische Eilanden tot het associa tieverdrag kunnen toetreden. Waar ik me dus ook erg voor interes seer is proza. Een voorbeeldje. Henk van der Meyden laat in zijn rubriek Privé in De Telegraaf de bejaarde schilder Carel Willink vertellen over de aanslag die zijn Mathilde op hem pleegde, met de botte bijl, nadat hij zijn voorkeur had uitgesproken vooi Sylvia Quiel, som mige mensen trouwen, scheiden en ver loven zich nu eenmaal via de showpagi- na. Willink: „Ik lag te slapen in mijn bed toen ik opeens wakker werd door hevige pijnen, die door mijn lichaam schoten”. Hij opende zijn ogen en zag dat Mathilde met de botte kant van de bijl in blinde woede op zijn lichaam, borst en benen sloeg. „Ik sprong mijn bed uit en kon er een einde aan maken. Maar als ik niet wakker was geworden was ik misschien die nacht dood ge weest”. Erich Honecker (staande), de leider van de Oostduitse communistische partij, opende gisteren in Oost-Berlijn de conferentie van Europese communistische partijen. grote EEG-landen een zo goed als pro portionele vertegenwoordiging in het parlement. België en Nederland zouden elk 22 zetels krijgen, de Denen 14, de Ieren 13 en de Luxemburgers 6 zetels. De Europese raad moet in juli een beslissing nemen, omdat anders de voor bereiding van de verkiezingen ernstig in het gedrang komt. „Ik drink halfvolle melk. U ook? Halfvolle melk moet. Halfvolle melk doet je goed”. De ministers van deNegen constate ren in hun slotverklaring dat nauwe samenwerking tot wederzijds voordeel strekt op het gebied van de veiligheid van het luchtverkeer, de beveiliging van kerncentrales en andere nucleaire instal laties tegen terreuracties en in het geval van natuurrampe, ,n,in het bijzonder branden”. Deze besluiten dienen om de preventie op tg voeren, zo benadrukte de Belgische minister van Binnenlandse Zaken Michel na afloop. Er isgeen sprake van een doublure van het' werk van Interpol, de internationale politieorganisatie, voornamelijk repressief optreedt. De Luxemburgse bijeenkomst is uitvloeisel van de Europese raad staatshoofden en regeringsleiders die vo rig jaar december in Rome werd gehou den. D.aar werd op Franse aandrang besloten dat de EEG-landen nauwer Curasao is buiten bedrijf, doordat bij werkzaamheden zout water in de zoetwaterketels liep. In sommige wijken van Willemstad haalde men het afgelopen weekeinde al opgelucht adem: er kwam weer wat water uit de kraan, maar maandag was dat weer afgelopen. Een aantal wijken heeft sinds het begin van de storing in De Russische partijleider zei verder in zijn toespraak, dat zijn land de grootste aandacht zou besteden aan verbetering van de betrekkingen met Amerika. Er moesten meer beperkingen komen, zei hij, op het gebied van de strategische kernwapens. De Sovjet-Unie zou zich hierbij „opbouwend” blijven opstellen. De verhalen in het Westen dat de Sovjet-Unie zich militair sterk zou ma ken om West-Europa aan te vallen, noemde hij „sprookjes”. „Zij die in Eu- Minister Crosland zei dat na het be zoek van de Franse president Giscard d’Estaing aan Groot-Brirttannië beide landen elkaar dicht genaderd zijn. Op grond van de Franse, Westduiitse en Luxemburgse voorstellen zal er wel een oplossing worden gevonden, aldus de Britse bewindsman, die daarin werd bij gevallen door zijn Westduitse collega Genscher. Minister Van der Stoel was minder optimistisch. „Het blijft een on zekere zaak”, zei hij. Een laboratoriumonderzoek heeft uit gewezen dat het water goed is. Toch zal het publiek nog moeten wennen aan de smaak en de geur. Op Curag ao drinkt men normaal water dat is gedistilleerd uit zeewater. Dat water heeft geur noch smaak. Vandaag werd in Willemstad een lich ter verwacht uit Aruba met 16.000 ton water aan boord. De normale behoefte van Curasao is 18.000 ton per dag. Maandag kwamen met de veerboot Uit Venezuela 11 tankauto’s aan met elk 120 ton water. De waterfabriek op rond veertien dagen

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3