Sacharov doet beroep op L communistische puur natuur! conferentie 2 Geruchten over Amsterdamse Pornofilms in bioscopen uit protest 5 Westerterp: over Turkse partij moet acties in buitenland stopzetten G Nog te veel concurrentie F h tussen arts en vroedvrouw a Besteding kunstpot Erasmus Universiteit wordt onderzocht ABN geheim akkoord VS-China lijnen is te praten Sparen. Uw geld groeit in 6 jaar en 8 maanden van f 589,50 naar f 1.000,- met ABN Kasbiljetten. V, opheffing bus- Ii ai 0 PROF. DR. P. MUNTENDAM: GERUCHTEN OVER FRAUDE VAN f 1,5 MILJOEN Ex-gijzelaar uit Wijster betrokken bij ramp in België Gegevens opsporings register straks in computer op Schiphol 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 3 O JUNI WOENSDAG en niet duur HAARLEMSE BIOSCOPEN WACHTEN AF Initiatief Lage tarieven f Opleiding Tromp kaas specialiteit Algemene Bank Nederland ROTTERDAM (ANP). Na een periode van ruim twee jaar, waarin de geruchten over fraudes met ge meenschapsgelden steeds sterker werden, is er nu een kans, dat dui delijk wordt hoe de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam is omge sprongen met circa 1,5 miljoen gul den, bestemd om kunst te kopen. Het college van bestuur, dat zich steeds op het standpunt had gesteld dat alles correct was verlopen, heeft van de universiteitsraad een enor me veeg uit de pan gekregen. Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: 2jaar+8mnd.,3 jaar+ 8mnd., 4 jaar+8 mnd., 5 jaar+8 mnd. en 6 jaar+8 mnd. met een rentevergoeding van resp. ó’/z, 7, 1V1, 8 en 814%. Een voorbeeld: koopt u op 1 juli 1976 een kasbiljet, waarvoor u op 1 maart 1983 f 1.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor £589,50. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. (ADVERTENTIE) Luchtbrug hartpatiënten waarschijnlijk uitgebreid (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) SE (Van onze correspondent) Haarlem: G. Cronjéstraat 87 (naast de brandweer) Santpoort-Z.: Bloemendaalsestrw. 138b Beverwijk: Winkelctr. ..de bever Graskaas, 500 gr slechts 4.29 In het filmbedrijf wordt nu met enige spanning afgewacht of. en zo ja hoe, de burgemeester als hoofd van de politie en de officier van justitie op deze „door braak” zullen reageren. Graskaas is een zo- merkaas, gemaakt van de eerste, verse, volle koemelk. Haal gratis de gezellige en leerzame folder, waarin o.a. een ont hullend gesprek met boer van Dijk uit Woerden Wij kochten voor u 8745 kg. 1e klas In Rembrandt, behorende tot de City- Meerburggroep zullen geen pornofilms worden gedraaid om bovenstaande re den. Bovendien gaat volgende maand deze bioscoop wegens verbouwing een tijd dicht. In Palace en Roxy, behorende tot dezelfde groep (die in het Amster damse Cinema Parisien wel porno gaat draaien) wordt eveneens afgewacht: ook al omdat de Bioscoopbond wel zal rea geren. De lo het z U wen tairb kiste scha B svo Pefli kra een lief de ver kra var ei® Hooil 1 Fr< Ta Kr Ur La No Sc Ly Pl< da m< wi Lu Ch Bi KI IJ van kee: wei spij was Pi tong 14,5' een P< I, I En zo kreeg de behandeling van het kunstbeleid door de universiteitsraad dan een volstrekt onverwacht resultaat Het college van bestuur, in de persoon van kroonlid drs. A. Oldenhof, reageerde op de twee moties van de u-raad door „graag” nog eens een onderzoek toe te zeggen. Binnen drie maanden moet bij de universiteitsraad een extern accoun tantsrapport op tafel liggen. Uit informatie, die wij inwonnen bij directies van bioscopen in Haarlem bleek, dat het voorbeeld van de Amster damse bioscopen niet onmiddellijk zal worden gevolgd. De directie van Frans Hals verwacht dat in overleg met de bioscoopbond in het algemeen zal wor den gewacht wat de burgemeester van Amsterdam zal doen. Voorshands kun nen burgemeesters nog ingrijpen. AMSTERDAM. De harde pornofilm „French Blue” van Lasse Braun is nog niet aan zijn aangekondigde openbare voorstelling in het hoofdstedelijke City theater toegekomen, maar twee Amster damse bioscopen vertonen van donder dag af ongekeurde pornofilms uit protest tegen de discriminerende situatie, dat de sextheaters wel films mogen vertonen die nooit de censuur zijn gepasseerd. Cinetol draait „The History of the Blue Movie” en Cinema Parisien, tegenwoor dig behorend tot de city-Meerbruggroep. vertoont „The Private Afternoons of Pa mela Mann”. Volgens de heer Marselis, secretaris van de Ziekenfondsraad en lid van de werkgroep, passen deze oriëntaties in de contacten die Nederlandse hartchirurgen toch al hadden met deze buitenlandse hartchirurgische centra. Al eerder is in cidenteel gebruik gemaakt van de moge lijkheden in het buitenland, maar het is nu de bedoeling dat op wat grotere schaal te gaan doen. Ook de hartopera ties In het Amerikaanse Houston gaan door: de tweede vlucht met patiënten voor Houston, georganiseerd door de hartpatiëntenvereniging van de heer Fie- vet, vertrekt waarschijnlijk 6 juli. stellen. In november bleek het cvb zich niet aan die toezegging te hebben ghou- den. In plaats van de interne accoun tantsdienst had men het bureau bouwza ken en curator Beets opgedragen een eindafrekening te produceren. Deze eind afrekening kon geen genade vinden i de ogen van de u-raad. De raadsleden bestempelden de afrekening als „ondoor zichtig”. Het college van bestuur trok echter de conclusie, dat er niet geknoeid was. Lido, Luxor en Studio behoren tot het UFIO-concern. Een directielid van UFIO acht de drie theaters niet geschikt voor dit soort films omdat ten eerste de entourage niet op pornofilms is afge stemd en omdat deze drie bioscopen hun eigen publiek hebben. Vooral bij Studio wordt op een geheel ander publiek ge mikt dan wat op porno zou afkomen. UTRECHT. Het aantal Nederlandse hartpatiënten dat geopereerd wordt in het buitenland, omdat de Nederlandse ziekenhuizen een achterstand hebben van 1400 pa tiënten, wordt waarschijnlijk uitgebreid. De werkgroep Hartchirurgie Buitenland, onder leiding van de Utrechtse cardioloog Mejjler, bekijkt mogelijkheden voor hart- chirurgische hulp aan Nederlanders in het Zwitserse Genève (een kliniek onder Ne derlandse leiding) en in New York, Cleveland en Dayton (alle in de VS). se acties maken, „om verdere versnippe ring van de ingewikkelde organisatie te voorkomen”. Het is erg ingewikkeld; dit zijn bepaald geen schoolreisjes”, aldus Marselis. ANKARA (DPA-ANP). Het constitutioneel gerechtshof in Turkije heeft dinsdag bepaald dat de uiterst rechtse „Partij van Nationalistische Actie” haar kantoren in het buitenland binnen een half jaar moet sluiten. Als zij dat niet doet, loopt de partij kans tot opheffing te worden gedwongen. Voor H. Meijers, hoofdredacteur van „Quod Novum”, en prof. dr. F. Wen- sinck, was toen de maat vol. In een interview verklaarden zij dat de univer siteit naar hun mening voor tonnen was opgelicht. De kunstcommissie enerzijds en aannemers, architecten en kunste naars anderzijds zouden elkaar „de bal hebben toegespeeld”. De afrekening van de kunstpot noemde prof. Wensinck een klap in het gezicht van het bestuur van de universiteit. Het een en ander had tot gevolg dat de zaak weer in de universi teitsraad kwam. Wederom zegde het cvb in tegen Meijers en Wensinck. Om niet bekend gemaakte redenen besloot de of ficier evenwel om de klacht te sepone ren. GRONINGEN Trenireizen zullen op de 51-jarige heer C. J. ter Veer uit Gronin gen sinds zondag wel niet veel aantrek kingskracht meer hebben. Hij was na melijk in december een van de gijze laars die door zeven Zuidmolukkers in een trein bij Wijster als gijzelaar wer den vastgehouden. Bovendien was hij zondag een van de passagiers van de trein die bij de Belgische plaats Neufvil- le ontspoorde. de IJ Ze w< Vt Ki de Di dc Se N Bi TOKIO (UPI). Amerika en China hebben in het geheim een akkoord be reikt over het aangaan van diplomatieke betrekkingen na de Amerikaanse presi dentsverkiezingen later dit jaar. Dit meldt het Japanse blad Mainitsji Sjirn- boen. Het blad zegt deze informatie te hebben van Japanse regeringskringen. Het akkoord zou vorig jaar december zijn bereikt tijdens het bezoek dat de Amerikaanse president Ford toen aan de Chinese Volksrepubliek bracht en .waar bij deze toen een ontmoeting had met Mao Tse Toeng. Washington zou Taiwan al hebben laten weten dat de diploma tieke betrekkingen met het nationalisti sche bewind op het eiland worden ver broken. Ford zou van de Chinezen de waarborg hebben gekregen dat de Volksrepubliek niet tot een „gewapende bevrijding" van Taiwan zal overgaan. toe, dat de interne accountantsdienst een onderzoek zou instellen. Meijers wijst erop, dat deze dienst niet, zoals beloofd aa de u-raad. de opdracht kreeg tot een allesomvattend onderzoek, maar slechts een rapport moest uitbrengen over de vraag „in hoeverre de feiten en omstandigheden als vermeld in „Quod Novum” de toets der rechtmatigheids- en doelmatigheidskritiek kunnen door staan’’. Meijers leidt hieruit af, dat het cvb er alleen op uit was om. h"em en prof. Wensinck tot zwijgen te brengen. Evenals toen was zondag de afloop van de gebeurtenis gunstig voor de Gro ninger. Hij liep bij de ontsporing geen letsel van betekenis op en was in staat zijn reis naar Parijs te vervolgen. In december raakte hij lichtgewond toen het wapen van een van de kapers plot seling afging en hij metaalsplinters in het gezicht kreeg. Dti voorval maakte toen enkele dagen voor het einde van de gijzeling een einde aan zijn verblijf in de trein en dat van zijn vrouw omdat hij in een zekenhuis moest worden opgenomen. Daardoor kan in plaatsen waar ztoh een verloskMndige vestigt, een ooncur- rentiestrijd ontbranden. De huisartsen blijven dan soms verloskundige hulp verlenen tegen zulke lage tarieven dat de kosten voor verplicht verzekerden geen bezwaar zijn. Bij een reèent conflict heeft een huis arts zieh zelfs de bevoegdheid „toegeëi gend” zieb als verloskundige te vestigen. Hij was van mening dat hij daartoe op grond van zijn artsendiploma gerechtigd was. Prof. Muntendam schrijft hierover dat zowel de Nederlandse wetgeving als een rapport van de Raad van Europa er geen twijfel asm laten bestaan dat een arts niet de titel van verloskundige mag voeren. Het rapport van de interne accoun tantsdienst deed het cvb een brief schrijven aan de kunstcommissie, waarin deze van alle blaam werd gezuiverd. Meijers en Wensinck menen dat het cvb hier niet het recht toe had. Volgens hen was er afgesproken, dat alleen de uni versiteitsraad. die verantwoordelijk is voor alle uitgaven, een dergelijke con clusie zou mogen trekken. Bouwcurator Beets stapte met de brief van het cvb in de hand naar de officier van Justitie en diende een aanklacht wegens belediging Het kunstproject van de Erasmus Uni versiteit is het uitvloeisel van een rjjks- regeling. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen stelt namelijk een percent van de kale bouwsom beschik baar voor het „veraangenamen” van een onderwijsinstelling. Bij de oprichting van de medische faculteit Rotterdam, nu De Ziekenfondswet bepaalt dat ver plicht verzekerden in plaatsen waar een vroedvrouw is gevestigd alleen recht hebben op door haar verleende verlos kundige hulp. De verzekerden mogen de bevalling wel door een arts laten „doen”, maar dan moeten ze daarvoor als parti culier patiënt betalen. Uit een mededeling van Marselis blijkt dat de werkgroep Hartchirurgie Buitenland, ingesteld door staatssecreta ris Hendriks van Volksgezondheid graag het verdere initiatief en de verdere or ganisatie van de buitenlandse operaties wil overnemen van Fievet en zijn orga nisatie. Meijler wil graag het Utrechtse azu tot middelpunt van de buitenland- pakket kan aanpassen aan een nieuwe structuur, waarin de vroed vrouw de hoofdrol blijft spelen. In september 1973 werd het project, bestaande uit betonblokken, plantenbak ken, een vijverpartij, geverfde stukken straat, het achterstuk van een Japanse automobiel en een tuin, getoond aan het publiek. Toen al werden er vragen ge steld over enige financieel-technische aspecten van het project. Een half jaar later kwam het universiteitsblad „Quod Novum” met een aantal beschuldigingen aan het adres van de kunstcommissie. Het college van bestuur berichtte toen aan de universiteitsraad, dat de interne accountantsdienst een onderzoek zou in- Wel is het bedrijf hard op zoek naar een klein theater dat pornofilms zou kunnen vertonen aan ongeveer 150 be zoekers. Op het ogenblik worden in het centrum van Haarlem enkele panden bekeken of zij geschikt zijn voor film vertoningen. Hoe en wanneer een derge lijke bioscoop tot stand zal komen is thans nog niet te zeggen, aldus de UFI- Odirectie. Overigens is de animo van de directies niet zo groot, omdat in het algemeen de belangstelling voor sex-films flink be gint af te nemen. In Amsterdam is het eerder de bedoeling om met de actie te bereiken dat de „besloten” theatertjes die porno draaien meer door de politie op de vingers worden gekeken om daar mee valse concurrentie tegen de officiële bioscopen te voorkomen. De Tweede-Kamerleden Van der Lek (PSP) en mevrouw Van der Heem (PPR) hebben in mei staatssecretaris Zeeval- Icing vragen gesteld over de activiteit van de ..Grijze Wolven” in Nederland. Dat gebeurde nadat leden van een Turk se vereniging in Nederland waren mis handeld door Turken die herkend zou den zijn als leden van de „Grijze Wol ven”. In een aan de pers verstrekte open brief dringt het drietal er bij de delega ties op aan de politiek van de Russische communistische partij ten aanzien van openbare organisaties en de kwestie van vrijheid van informatie en overtuiging onder de loep te nemen. „Hoewel de situatie in ons land, ver geleken met de periode onder Staten, radicaal is verbeterd wordt zij nog steeds gekenmerkt door een systemati sche en grootscheepse schending van de elementaire burgerlijke en politieke rechten van de individu, door ondemo cratische bestuursvormen en door de willekeur van de autoriteiten”, aldus de drie dissidenten. Behalve door Nobelprijswinnaar dr. Sacharov was de oproep ondertekend door Joeri Orlov, leider van een groep die in het leven is geroepen om toe te zien op de naleving van de akkoorden van Helsinki door de Sovjet-Unie en door alentin Toersjdn, voorzitter van de Russische afdeling van Amnesty Inter national. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het plan om buslij nen met ’s avonds en in het weekeinde minder dan tien passagiers op te heffen, Is „geen valbijl” of „het laatste oordeel”. Er valt over te praten, als daar tegeno ver staat dat andere bezuinigingen die tot dezelfde kostenbesparingen leiden, worden doorgevoerd. De sterke daling van het aantal ge boorten in de laatste jaren heeft niet aUaen invloed op de bestaanszekerheid van de vroedvrouwen, maar ook op de opleiding vari artsen. Niet alleen kunnen de artsen tijdens hun opleiding niet genoeg bevalligen meemaken om vol doende ervaring te krijgen, ze kunnen die ervaring vaak ook niet behouden in hun praktijk. Prof. Muntendam is ©r niet ongeluk kig mee dat er steeds meer kinderen in ziekenhuis of kliniek geboren worden. Hij meent dat die ontwikkeling kan leiden tot een toenemende samenwer king tussen de verloskundige specialist en de verloskundige, aan wie de leiding van de normale bevalling in de kliniek moet worden overgelaten. Dat houdt in dat de huisartsen zich niet meer zouden moeten bemoeien met aanstaande en jonge moeders. Juist in deze fasen zou er een geïnstitutionali seerde samenwerking tot stand moeten komen tussen verloskundige en huisarts, aldus prof. Muntendam. MOSKOU Andrej Sacharov en twee andere Russische dissidenten heb ben een beroep gedaan op de conferentie van Europese communistische partijen die momenteel in Oost-Berlijn wordt gehouden om de kwestie van de mensen rechten in communistische landen in hun discussies te betrekken. UTRECHT (ANP). Prof. dr. P. Muntendam ondermeer oud- staatssecretaris van Volksgezond heid vindt dat er samenwerking moet komen tussen huisartsen en vroedvrouwen in plaats van concur rentie. Hij schrijft dit in het blad van de Unie van Ziekenfondsen. Prof. Muntendam zegt dat de over heid vorm moet geven aan die sa menwerking en dat de Ziekenfonds raad daarna het verstrekkingen onderdeel van de Erasmus Universiteit, had men derhalve de beschikking over ongeveer 1,5 miljoen gulden voor de aanschaf van kunst. Het uitgeven van dit geld werd overgelaten aan een spe ciale kunstcommissie. waarin onder ande- rei) zitting had de heer M. Beets, een door dé Kroon benoemde bouwcurator. De kunstcommissie spendeerde het leeu wendeel van het geld aan een project („environment sculpture”) van de kun stenaar Peter Struyken. De „Partij van Nationalistische Actie” maakt deel uit van de huidige regerings coalitie van premier Suleiman Demirel. Partijvoorzitter Alpaslan Turicesj is een van de vice-premiers. De partij is vooral berucht geworden door haar jeugdbewe ging „Bozkurts" (Grijze Wolven), die wel is vergeleken met de Hltler-jugend. De „Grijze Wolven” beschouwen zich als beschermers van recht en orde, hetgeen volgens hen alleen bereikt kan worden door vernietiging van het communisme. Tot dat „communisme” wordt niet alleen marxisme, leninisme en maoisme gere kend, maar ook gematigde socialistische stromingen. De procureur -generaal van Turkije had de partij aangeklaagd op grond van artikel 113 van de Turkse wet op het partijwezen, waarin staat dat een poli tieke partij geen filialen in het buiten land mag onderhouden. De partij is actief in Westeuropese landen waar veel Turkse gastarbeiders werken, met name 'in de Duitse bondsrepubliek. De partij ontkent dat ze er bureau’s in het buiten land op na houdt. De Grijze Wolven’’ hebben in februa ri een congres gehouden in Rotterdam, waarop Turken uit heel West-Europa aanwezig waren. De beweging is vooral actief in West-Duitsland, waar anders denkende Turken regelmatig door „Grijze Wolven” bedreigd en geïntimi deerd zouden worden. Een lid van de Grijze Wolven in Nederland, de heer Salt Koe uit Utrecht, deelde in februari mee dat er in Nederland op verscheide ne plaatsen afdelingen van de ..Grijze Wolven” in oprichting waren. Het Nederlands Centrum voor Buiten landers in Utrecht sprak zijn bezorgd heid uit voor de activiteit van deze partij, die als neofascistisch wordt ge kenschetst. in Nederland. De voorzitter C van het Turks Cultureel Centrum in Amsterdam, de heer Karaman, vreesde dat de Grijze Wolven ook in Nederland knokploegen zou gaan organiseren. In zomerkampen in Turkije worden de le den opgeleid tot commando’s, zei hij. DEN HAAG. (ANP). Binnenkort krijgt de Koninklijke Marechaussee op Schiphol de beschikking over computers, waarin de gegevens uit de opsporingsre gisters zijn opgeslagen. Dit om aanko mende en vertrekkende passagiers snel ler te kunnen controleren. Staatssecretaris Zeevalking van Justi tie heeft dit gisteren geantwoord op scbxiftelijke vragen van de Tweede-Ka merleden Kappeijne van de Coppello en Geurtsen (beiden VVD). Dat heeft minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) gisteren laten weten aan vertegenwoordigers van de streek- vervoermaatschappijen. Wel blijft het de bedoeling dat al in september de nodige wijzigingen in de dienstregelingen wor den aangebracht. De gezamenlijke provinciebesturen hebben aan de minister geschreven, dat het volgens hen beter is de prijs van het streekvervoer wat te verhogen dan het lijnenstelsel uit te dunnen. De provincie besturen zijn bang dat deze uitdunning een vermindering van het aantal pssa- glers tot gevolg heeft, en een onaan vaardbare aantasting betekent van het dienstbetoon. De tarieven kunnen best wat omhoog, omdat die minder zijn gestegen dan het algemene prijspeil. Mede doordat „Quod Novum” en prof. Wensinck met de zaak bezig bleven, besloot de universiteitsraad tot het in stellen van een commissie bouw- en ruimtezaken. Aanvankelijk was deze commissie geneigd om de raad voor te stellen de kunstpot-zaak maar te laten rusten. Dit omdat men wel enig begrip kon opbrengen vooi- het argument van het cvb, dat het hier ging om een erfenis van vroegere bestuurderen. Zelfs zou men bereid geweest zijn over het hoofd te zien, dat het cvb ooit mislei dende informatie had verstrekt aan de algemene rekenkamer. Maar de welwil lende houding van de commissie veran derde op slag, toen het cvb op eigen houtje besloot om de tweede en defini tieve oplevering van het kunstproject te aanvaarden. Aangezien de meeste van Peter Struykens objecten in een zeer deplorabele staat verkeren, gaat dit de universiteit, zo heeft de afdeling beheer berekend, zo’n tweehonderdduizend gul den kosten. Men acht het nu vrijwel uitgesloten om de schade aan het project te verhalen op de betrokken aannemers en betaalde adviseurs. In twee moties spreekt de raad „ten zeerste” zijn afkeuring uit over het kunstbeleid van het college en eist hij een onderzoek door een extern accoun tantskantoor. De u-raad, het hoogste li chaam van de instelling, constateert dat er „ernstige twijfels beslaan over de rechtmatigheid van de bestedingen van dit kunstproject en dat deze twijfels niet zijn weggenomen door het rapport van de interne accountantsdienst”. De raad neemt het het cvb kwalijk dat het „niet in staat is gebleken op grond van zijn eigen verantwoordelijkheid de voor het kunstproject toegewezen middelen zo adequaat mogelijk te beheren”. I n*s qo

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4