Een week voor Bestemming voor culturele doeleinden Verhitte jongen stelen jasjes VELE GEGADIGDEN VOOR steekt vrouw met dolkmes SCHOOL MOENSSTRAAT Speelwagen weer in Heemskerk Temidden van al die ellende we toch gelukkig waren steenfabriek verdwene Zwarte pad OVER IJMUIDEN GESPROKEN en Bus rijdt door na aanrijding met fietser Toerrijders over Noordzeekanaal IJ r 7, Ift Duivelseiland Bussen Zeestraat tl Herinneringen „Velseroord" B HAARLEMS GEZIN HOOIJ OVERLEEFDE TREINRAMP: WOENSDAG 3 0 JUNI 197 6 IJMOND 6 Aan de oever van de Mooie Nel n «4 99 r LJ door Jan ,van Baarsel Eerste bakker Wisselingen Voetbalclub „Verdwenen Velseroord! Ja gij zijt het „Centraal punt der gemeente, een centraalpunt van actie en bloei!”, schreef een enthousiaste Velseroorder een hal ve eeuw geleden in de IJmuider Courant. Van dat „centraalpunt” heeft vele jaren het Zwarte Pad de druk gebruikte verbinding gevormd met het andere centrale punt, het oorspronkelijke IJmuiden, dat in 1926 ter ere van zijn jubileum met Velseroord werd verenigd. Vele lezers en lezeressen hebben ons over Velseroord in het algemeen en het Zwarte Pad in het bijzonder gebeld en geschreven. Aan hun reacties schenken wij gaarne aandacht in de aflevering van deze week, die trouwens geheel met bijdragen uit de lezerskring is gevuld. Nog steeds moeten we velen om enig geduld vragen. De stroom reacties wast al meer en meer.- Laten we u, lezers, verzekeren dat we er blij mee zijn: vele herin neringen die anders verloren zouden gaan, blijven door publikatie behouden. Met uw reacties legt u tal rijke stukjes geschiedenis vast, een rijke bron van in formatie voor latere kroniekschrijvers van deze krant die er uit kunnen putten voor de jaargangen 2001 en 2026, wanneer IJmuiden en het Noordzeekanaal op nieuw gaan jubileren. j EO - Mlb. (Van een onzer verslaggeefsters) plaatsen de 1917 in gebruik Velseroord Mijn JAN VAN BAARSEL 4» Andere gegadigden voor de te verlaten school zijn de Peregrinusstichting, die ren is 26 februari genomen. JvB). werd gang (Reacties: schriftelijk bureau van dit blad, telefonisch 023-378601). Over Velseroord gesproken, lezers fec- >er- lar- ond rten HAARLEM Op het wegdek van de Gedempte Oude Gracht bij het Spaarne troffen voorbijgangers dinsdagavond om tien uur een zwaar gewonde man aan. Het was een 43-jarige fietser die geval len was en met zijn voet onder het wiel van een autobus terecht was gekomen. Voordat de gemeente lokalen kan toe wijzen moei de gemeenteraad eerst het besluit nemen om het schoolgebouw te bestemmen voor onderwijs of voor an dere culturele of maatschappelijke doe leinden. Het ministerie heeft in dit geval de bereidheid om de verplichting tot verre kening te laten vervallen als de gewen- teraad het daarvoor vereiste besluit neemt mt betrekking tot de bestem ming van het gebouw. Als dat besluit De chauffeur van de bus is doorgere den, maar het is niet bekend of hij iets van het ongeluk bemerkt heeft. De fiet ser is opgenomen in de Mariastichting. De politie verzoekt of de buschauffeur en eventuele getuigen zich willen mel den via telefoonnummer 129111 HAARLEM. Wegens diefstal van drie leren jasjes uit verschillende win kels op 7 maart vorig jaar heeft een 27- jarige keukenbediende uit Haarlem dins dag een week gevangenisstraf gekregen. Het gerechtshof in Amsterdam bevestig de met deze uitspraak het vonnis van de Haarlemse politierechter op 1 september. Zowel het Hof als de politierechter ver oordeelden de Haarlemmer bij verstek. jjaLstad «Op we een treinstel zijkant de ons. van ien- aan> oor- be- zijn t in uwd acht rijk, twee -wee Een ge- het de ge- huis male wijk wo- HAARLEM Elf van de 81 deelne mers aan de Elfdorpentocht van de toer club van de HSV De Kampioen kwamen in het bezit van een bronzen medaille. Daarvan zijn er nu al 73 uitgereikt. De trouwe rijders komen al dicht in de buurt van het „zilver”. In de elfde rit moeten de toeristen komende zondag tweemaal met de pont het Noordzeeka naal oversteken. De heer Swieserijn herinnert zich, evenals andere lezers-, als kind op de ruïnes van de steenfabriek te hebben gespeeld. Omstreeks die tijd, 1915 of kort daarna, moet ook de watertoren zijn gebouwd. (Dat klopt; de waterto- (Van een onzer verslaggevers) De Haarlemse bedrijf sarchivaris Hooij kwam met zijn gezin levend uit de ramptrein in België. Hij verwondde alleen een arm. HAARLEM. Het Gerechtshof in Amsterdam heeft een 32-jarige bloemen- handelaar uit Haarlem bij verstek ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voorar rest. De Haarlemmer had eind 1974 sa men met anderen sigaretten uit een automaat gestolen. De Procureur-Gene- raal van het Hof, mr. J. H. Bergsma, had twee weken geleden bevestiging van het vonnis van de politierechter in Haarlem gevraagd. Deze veroordeelde de bloemenhandelaar op 9 mei vorig jaar tot 3 maanden gevangenisstraf met af trek. BEVERWIJK. Bij de ingebruikne ming van het ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” in dit najaar zal de Stich ting vrijetijdscentrum „De Slof” het ou de schoolgebouw aan de C. H. Moens- straat verlaten. B Voor huisvesting hebben zich al (te) veel gegadigden gemeld, maar B. en W. kunnen in dit stadium nog geen defini tieve toewijzingen doen. In principe is een van de verdiepingen toegewezen aan de Alpha Sociëteit, thans gevestigd aan het Moensplein in het gebouwencomplex van de Gereformeerde Kerk. „Aan diezelfde steenfabriek dankt VSV haar ontstaan”, aldus de heer H. Bakker. „Arbeiders voetbalden in de schafttijd en besloten in 1912 officieel een club op te richten. De naam werd „Unites”. Toen de vereniging werd toegelaiten tot de Haarlemse Voetbalbond bleek er al een club met de naam „Unites” te bestaan. Het was Rob Bouma die in een schaftuurtje na lang piekeren uitriep: „Ik heb het: doodgewoon :V(elseroorder) S(port) V(ereniging)”. Dat is het geworden en gebleven”. Het Zwarte Pad van naar IJmuiden, aldus de heer J. W. Swieserijn, eindigde bij het cafe van Braam ter hoogte van de tegenwoor dige spoorweghalte Julianakade. (We zijn nieuwsgierig hoeveel lezers zich de ware naam en de prachtige bij naam van dat cafe herinneren JvB) ..Het Zwarte Pad liep schuin parallel met de IJmuddersitnaatweg door een vlak gedeelte van het duin, waar men vaak de netteniboetsiters hoorde zingen die de haringnetten repareerden. Naast het pad”, vervolgt de heer Swieserijn, „en de IJmuider straaitweg had men de „Hoge Berg”, waar een steenfabriek was, ongeveer op de plaaits waar nu de Spilbergen- straat is. Ten behoeve van deze fa briek was een stenen tunnel gegraven onder de IJmuiderstraaitweg en de Kanaaldijk door, waarin rails lagen om de stenen met een lorrie naar de binnenschepen te vervoeren. Bij de steenfabriek was een duinafgraving, waarvan het zand voor de produktie werd gebruikt”. (Met dank voor deze en andere reacties, zoals van mevr. N. Zwart- Verschuren, mevr. C.M. Haver-Nijs- sen, H. Visser, G. van der Wiele, W.E. Overkleeft, A. de Vries, mevr. A.M. Kuyn, K. Jung en A. Westerwal te IJmuiden, D. Koelman, Beverwijk, J. Kat, Driehuis, G. van Rees Ingersoll (Canada), drs. Th. A. Duijn, Heems kerk, mevr. G.J.Ebbeling- Alders, mevr. J. van der Wiele-Weessie, J. Leijen, C. Alders en G.F. Meesters, Haarlem, mevr. B. v.d. Lugt-Lang- broek, Santpoort en mevr. H. Ockers- Ebbeling, Amsterdam). dan is goedgekeurd kan de toewijzing worden geregeld. Het gebouw heeft al vele bestemmin gen gehad. In 1925 werden er een fröbelschool en een nijverheidsavond- school in gehuisvest. In 1938 verhuisde de gemeentelijke huishoud- en industrie school van een gebouw aan de Raad huisstraat naar de C. H. Moensstraat. In dat jaar werd de fröbelschool elders gehuisvest. Toen per oktober 1964 de nijvenheidsavondschooil wegens het te ruglopen van het leerlingenaantal werd opgeheven, nam de huishoudschool het gehele gebouw in gebruik. Maar in 1971 vertrok de huishoudschool naar de Jan van Kuikweg. Sindsdien is het schoolge bouw verhuurd geweest aan de Protes tants Christelijke Scholengemeenschap „Hofflant” ten behoeve van de ptot. chr. huishoudschool en vervolgens aan „De Slof”. HAARLEM. Bij een ruzie met vier onbekende jongelui is dinsdag een 22- jarige Haarlemse aan de oever van de Mooie Nel door een van de knapen met een dolkmes gestoken. Bij de behande ling van de wond in het E.G. bleek dat de pees van haar duim was doorgesne den. De vrouw was samen met een vrien din aan het roeien op de Mooie Nel en werd later bij een zonnebad aan de waterkant lastig gevallen door de vier jongens. De vriendinnen gaven te ken nen niet van avances gediend te zijn, maar de heren zetten door. Zij begonnen uiteindelijk met rotte vis te gooien en te schelden, maar de dames lieten zich ook niet onbetuigd. De verhitte gevoelens waren op het hoogtepunt toen een van de jongens met zijn mes stak naar de vrouw die probeerde zijn roeiboot van de kant te duwen. De politie heeft de knapen nog niet kunnen achterhalen, vermoedelijk waren zij ongeveer zestien jaar. twee a drie lokalen in gebruik zou willen nemen voor onderwijs aan bui tenlandse werknemers; de amateurschil- derverendging St. Lucas Gilde, die graag de beschikking zou krijgen over een groot lokaal; twee kunstenaars die nu gebruik maken van slooppanden en ie der een lokaal in de school zouden willen betrekken en de Katholieke Wer kende Jongeren in de IJmond die een lokaal vragen. Ook de Smalfilmclub IJ mond Dubbel Acht en de Beverwijkse Amateur Fotografen hebben zich als ge gadigden voor een lokaal aangemeld. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Van dinsdag 6 tot en met vrijdag 9 juli trekt op initiatief van de buurthuizen „De Schuilhoek” en „De Zandkraai” de speelwagen weer door de wijken. Op grasveldjes en pleintjes stopt de bonte speelkaravaan om kinderen en volwassenen in de om geving mee te laten spelen met allerlei spelletjes, zoals steltlopen, hoepelen, hin kelen, jeu de boules, knikkeren, hoefij zer gooien, voetballen en eventusel dan sen. Vanuit de speelwagen wordt ge zorgd voor vrolijke muziek. Voor deelneming aan deze spelen be hoeft niet te worden betaald. Bij slecht weer wordt het programma afgewerkt in de buurthuizen „De Schuilhoek” aan de Bronckhorststraat 1 en „De Zand kraai” aan de Handelstraat 93. Onderstaand de plaatsen waar speelwagen stopt. Dinsdag 6 juli: 10 uur Maerelaan- Beethovenstraat en lagere school „De Heemskinderen”, Jean Monnetstraat; 14 uur: Chopinstraat-Leharstraat en Jean Monnetstraat bij de kleuterschool. Woensdag 7 juli: 10 uur Straussstraat- Diepenbrockstraat en Abbeven; 14 uur Haasj esven. Donderdag 8 juli; 9.30 uur Huibert Pontstraat10 uur Maerten van Heems- kerckstraat-Karshofstraat; 11 uur Nico- laas Beetsstraat; 14 uur Poelenburg- planhsoen en Simon van Haerlemstraat; 15.30 uur Willem van Velsenstraat-De- bora Bakelaan. Vrijdag 9 juli: 10 uur Thijssenstraat en Antonio Morsstraat; 14 uur Ingen Houszstraat-Vivaldlstraat. „Van de huizen op het „Duivelsei land” zijn de laatste gedurende 1910- 1915 gesloopt toen de Zandhaven werd gegraven, welke een uitgang had op het buitentoeleidingskanaal, met een brug over de Semaphoorweg. Deze haven is omstreeks 1916 een deel van de Haringhaven geworden met de elfde uitgang als de Vissers- haven. De ingang van de Zandhaven werd toen dichtgemaakt en de brug werd gesloopt.” Velseroord en IJmuiden groeiden steeds meer naar elkaar toe. Het Zwarte Pad verdween. Niet spoorloos. De heer C. Zwemmer: „Toen ik voor de laatste oorlog als jongen een vriend hielp om het tuintje bij het huis van zijn ouders aan de Wijk aan Zeeërweg om te spitten stootten we op de resten van dat Zwarte Pad. „Heit ligt er dus nog. onder huizen en straten, al is de zang van de netten- boetsters verstomd en vinden wande laars geen lafenis meer in het cafe Braam, waar een halve eeuw geleden nog uitbundig feest werd gevierd. (De heer Jan van der Made was een in visserij- en scheepvaartkringen bekende figuur. Na zijn huwelijk in 1910 begon hij een eigen zaak. Zes jaar later liet hij de „Proviand Sto res’* in de Middenhavenstraat bou wen. Later ging hij zich op de rederij toeleggen. Zijn vrouw is nu 94 jaar. Ze herinnert zich veel van IJmuiden dat ze als 12-jarig meisje voor het eerst zag toen ze door de sluis voer, op weg naar Engeland. Een der offi cieren aan boord zei: „Kijk, dat is nu IJmuiden.” Wat ze zag: een kerk en een paar straten. -JvB\ Een lezer die ons verzocht hem alleen als „Een oude IJmuidenaar” aan te duiden: „Met het maken van het Noordzeekanaal en de sluis zijn de volgende rijkswoningen gebouwd: bij de sluis voor sluispersoneel, bij de buitenvuur toren voor de torenwachters en tussen de vuurtorens, in de duinen, voor de loodsen. Toen er spoedig daarna in het nieuwe IJmuiden particuliere wonin gen gebouwd werden en de Kanaalstraat, Prins Hendrikstraat en de Visse- ringstraat ontstonden wilden de loodsen daar liever wonen, dan op een afstand van een achthonderd meter van de sluis in de duinen. Ze woonden er dan ook met tegenzin, zodat het complex van twintig woningen al spoedig betiteld werd als het „Duivelseiland”. 59-jarige bedrüfsarchi- varis uit Haarlem, doet zijn relaas in alle rust. Iiy is een van de slacht offers van de trein ramp bij Neufville in België. en was al in ladders brancards brandweer weer met snijapparaten.” Ra zendsnel werd het gezin Hooij naar, toevallig hetzelfde, ziekenhuis gebracht. Ze zijn bij zonder te spreken over de verzorging. „Prinses Paola is geweest, ik heb met haar gesproken. Ze HAARLEM, eens hoorden klap en het kantelde. De opengereten, was boven Mijn dochter Stephanie hing buiten de wagon. Ze zat eigenlijk op de rails. Met een arm kon ik haar omhoog houden, terwijl de trein door bonkte. Ik zag gekleur de vlekken en ik wist dat het de kleding was van mijn vrouw en José die tegenover me zaten Toen dacht ik: dit is een ramp en ik werd pas bang, toen het in me opkwam: wanneer houdt dit op. Toen stond de trein stil”. De heer J. J. M Hooij, een Ze werden opgehaald door een familielid. De heer Hooij en zijn dochter zijn nog wat aangeslagen. „We zijn ons lam geschrokken, maar we konden geluk kig op eigen kracht naar buiten klimmen. We hebben direct hulp geboden, handdoeken en asperientjes weggege ven, maar we waren nog niet goed en wel bezig of er kwamen al de de en Zijn gezin is er rede lijk goed af gekomen. Hijzelf verwondde zijn arm bij het vasthouden van zijn 19-jarige doch ter Stephanie, die leer- ling-journaliste is en pas zaterdag met haar moeder,die ongedeerd bleef, terugkomt naar Nederland. Stephanie was er het ergst aan toe. Zij verloor veel bloed en moest in het ziekenhuis blijven. Va der Hooij kwam dins dagmiddag terug met zijn 20-jarige dochter José, die haar arm brak. Er kan zondagmorgen weer tussen half tien en tien uur gestart worden bij het clubhuis van De Kampioen in het Van der Aartsportpark. De route voert vandaar in grote trekken via Spaarn- dam, Pont Buitenhuizen. Assendelft, Westzaan, Nauerna, pont Velsen en Santpoort terug naar het Van der Aarts- portpark. De afstand is circa 40 kilome ter. Voorbije zondag was er ook een in- haaltocht voor diegenen die in de rijwiel- avondvierdaagse van De Kampioen en BATO-Haarlem op een van de avonden verstek moesten laten gaan. Van die gelegenheid om alsnog in het bezit van een medaille of cijfertje te komen, maakten 57 personen gebruik. Ze reden een tocht naar Ruigoord en hadden net als de rjders in de Elfdorpentocht met de tropische warmte te kampen. post te hebben bezorgd - er waren toen nog vijf bestellingen per dag - weer of geen weer terugfietste naar Egmond. Halenbeek was een zeer verdienstelijk tekenaar en schilder, die vele karakteristieke plekjes van Egmond en IJmuiden heeft vastge legd. Een door hem gemaakt portret van de vroeger zeer bekende Pieter de Wijn, een man met bijzonder veel medailles wegens moedige reddingen, was onlangs bij het feest in de vishal te zien in de stand van de vietterlie- den. -JvB). herinneren zich nog wie de eerste bakker is geweest op de „Hei”. Dat was Kwakkestein, die zijn zaak bij het „Klaphekje” had, later in de Kal- versiraat. Hij leverde al aan de pol derjongens toen deze het Noordzeeka naal groeven. Met twee manden aan een juk bevestigd liep hij zijn klan ten af. Tot de eerste kruidenierswinkels van Velseroord behoorden die van Hendrik de Graaf, Kochs en Jansen. Een der eerste groentezaken was die van De Feber. Op de „Beurs” was kapper Oldenburg gevestigd, later Willem Smit. En Floortje Twist had een melk winkel. Mevrouw N. M. v.d. Made: „Het was erg leuk om die foto van de Zeestraat te zien met bakker Hen driks op de hoek en vlak daarnaast de kruidenierszaak van de wed. C. van der Made. Deze was mijn oma. Zij kwam 84 jaar geleden als wedu we met vier kinderen naar IJmuiden. Mijn grootvader was gezagvoerder geweest op een zeilschip naar Neder- landsch-Indië. Mijn grootmoeder dreef deze zaak met mijn tante, mej. Jeane van der Made en mijn toen nog negen jaar oude vader, Jan van der Made.” Tot zover deze brief. Dit is min of meer een formele aange legenheid die verband houdt met het feit, dat het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen destijds heeft bijgedra gen in de stichtings- en investeringskos ten van het schoolgebouw ten behoeve van de nijverheidsavondschool en de huishoudschool. Op grond daarvan zou de gemeente een bedrag verschuldigd zijn aan het rijk. Die verplichting ver valt echter ais d minister er mee ak koord gaat dat het gebouw wordt be stemd voor andere onderwijsdoeleinden of zal worden gebruikt voor andere culturele of maatschappelijke doelein den. De heer C. Koper herinnert ons aan de autobussen die de Egmondse trawlergasfen naar IJmuiden brach ten. met chauffeurs als „Boertje” Ja cob Gul, Martens. Willem Prins, Ti- nus Wijker en het laatst Berfus Wij ken (De door de heer Koper genoemde namen doen denken aan de pioniers van het goederen- en personenver voer in Egmond ark e rr isjWee.i voer in Egmond als Reijer Wijker (anno 1875), Jacob de Graaff (sinds 1905) en Antoon Gul (sedert 1906). welke laatste tevens een boerenbe drijf had. Gul is voor zover ons bekend de eerste die Egmondse vis sers naar Castricum reed, vanwaar ze in de begintijd met de trein verder naar IJmuiden gingen. Later kwamen er rechtstreekse autobusverbindingen van Egmond aan Zee naar IJmuiden. Voor die tijd nam de vrachtrijder Van Pel al passagiers mee op zijn paard en wagen van en naar Eg mond. -JvB). De heer Koper: „Er was een Dee per (is Egmonder) die altijd op de fiets van IJmuiden naar Egmond ging, Arle Kolk. Hij was altijd voor de bus in Egmond en werd dan ook „Arie de Wedren” genoemd.” (Een verwoede fietser Egmond-IJ- muiden vv was ook de postbode Ger rit Halenbeek. Nu nog weten IJmui- denaren te vertellen dat hij drie jaar lang, tussen 1912 en 1915, na gedu rende een lange dag in IJmuiden de stond geen verhaaltje op te lepelen, maar was echt menselijk”. Ook over de artsen en het personeel zijn de Hooijs vol lof. Voorlopig gaan ze niet op vakantie. Het wefekje Parijs moet maar een tijdje wach ten. Ze willen eerst een beetje op verhaal ko men. De heer Hooij vindt, dat hij en zijn gezin in feite nog geboft hebben. „Ik heb met mensen gesproken, die met zijn zessen op va kantie waren gegaan en met zijn drieën terug moesten. Toen wij el kaar in het ziekenhuis zagen en ontdekten dat we er alle vier nog wa ren, waren we temidden van al die ellende toch gelukkig”. i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7