Noordhollandse praatpalen in gebruik genomen 22 Nu zomer- prijzen! f/ T5 ;«ar o' wwmqfi Alternatief plan van Duisenberg mening kabinet anders weg Duw in de rug Egypte wijst ambassadeur Libië uit krijgt veel steun X. „Vóór 19 juli uit Europa” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Haarlems grootste bont-collectie BOEKHANDEL H. DE VRIES Het woord is aan STAKING IN AMSTERDAM EN ROTTERDAM GOODRICH: NU AL VALS ALARM Iets hogere middagtemperaturen AGENDA Aantal pagina’s vandaag: hazenberg Nog geen ambassadeur van VS in China DICHBAffl'ttS ■■m HALLER’S PARKET 'roomboterkoeken ovenvers 220 gr. van 1,90 1 "JC voor Ultimatum verlengd, Israel wil onderhan delen Doorwerken 2 x Strandverwachting 6 pagina 13 BOEKKOOPJES Vrije dag WIJ WENSEN U EEN GOEDE REIS SUIKERVLINDERS, SUIKERKRAKELINGEN, GROTE SPRITSEN EN NOG VEEL MEER. Duidelijkheid geëist Slaapverwekkend dl a ei /g \n ooit 3 soorten fruitige vruchten blokjes 1111 IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, TI. P. Stuurman Abonnement -> bij vooruitbetaling - f 13,—p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 ct. Havens liggen stil Weer gijzelaars vrijgelaten de (Van onze redactie buitenland) I (Van -een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) (Zie verder pagina 6) (ADVERTENTIES) Luidsprekers Riviervischmarkt 13, Haarlem (naast vanouds 't Haasje) VLEES- EN VISSPECIALITEITEN Res. vanaf 15.00 uur 023-320365 Uw gastvrouw en gastheer Ans en Fred Beers. schouwen dat als een inbreuk op „ver worven rechten”. bestuur, positie voortduurt. De kapers van de luchtbus hebben vanmiddag alle niet-Israëlische gijze laars honderd in totaal vrijgela ten. Ze wilden de Israeli’s (ook mensen die naast hun Israëlische nog een andere C. Huygens: De rijpe kennis hoort, de onrijpe neemt het woord. Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u. roomboterspecialist Wij hopen dat regering en werkge vers het teken zullen verstaan” aldus bestuurders van de Federatie vanoch tend op een persconferentie enkele uren i Bontmodehuis k Wagenweg 146, Haarlem Tel. 023-316529 De voordeelboekenkrant met nieuwe aanbiedingen is uit en in de winkel te kri|gen1 Jacobijnestraat 5-7, Haarlem, Tel. 311330 Een woordvoerder van het ministerie zei dat er geen afspraken zijn gemaakt ter uitbreiding van de overeenkomst van Sjanghai, die tot stand kwam na het bezoek van de toenmalige president Nixon aan China in 1972. De twee lan den besloten toen te streven naar het uitwisselen van ambassadeurs. China en de Verenigde Staten hebben thans con tactmissies in eikaars hoofdsteden. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend dat China en de Verenigde Staten overeengekomen zijn na de presidentsverkiezingen in novem ber volledige diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Dit was eerder deze week door een Japanse krant gemeld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Tien afdelingen van de Partij van de Arbeid. Hoofdzakelijk uit het Noorden en Oosten, willen dat de PvdA volgend jaar bij de Tweede-Ka- merverkiezingen met het alternatieve verkiezingsprogramma van minister Dui senberg de stembusstrijd ingaat, in plaats van met het officiële party pro gramma. i om van men De directie van Forbo-Krom- menie heeft het gehele personeel (ca. 950 man) vrijdag 2 juli een extra vrij dag toegezegd. „Het aanhoudend warme weer”, aldus de directiemededeling, „heeft al velen van ons een extra inspan ning gevraagd. Als blijk voor deze inzet heeft de directie gemeend vrijdag als extra vrije dag voor ieder te beschouwen”. Er bestaat nog een kans op overeen stemming als de regering en vakbonden zich positief opstellen tegenover de wen sen en verlangens van Goodrich. Maar als dat laatste niet het geval blijkt, zal Goodrich zich uit Europa terugtrekken. Dit blijkt uit een redevoering die de algemeen directeur van Vredestein Doe- tichem BV, de heer J.B. Verbrugge, gis teren voor het 700 man tellende perso neel van deze bandenfabriek heeft ge houden en die vandaag door Goodrich- Vredestein is gepubliceerd. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/ROTTERDAM. De ongeveer 13.000 havenarbeiders van Amsterdam en Rotterdam hebben massaal gehoor gegeven aan de op- roep van de Vervoersfederatie NVV/NKV om vanmiddag in staking te gaan uit protest tegen de verlenging van de loonmaatregel. Vrijwel alle dagploegen van het buitenpersoneel verlieten na afloop van de lunch pauze, omstreeks half één, het werk. Dit deelden woordvoerders van de 1 Scheepvaart Vereniging Noord (Amsterdam) en de Scheepvaart Vereni ging Zuid (Rotterdam) begin deze middag mee. Bij het ter perse gaan van deze krant werd verwacht dat de avondploegen volgens plan nor maal zouden opkomen. en een prettige vakantie, maar vergeet niet onze lekkernijen voor onderweg. Wij hebben een grote sortering oven- verse specialiteiten, goed verpakt, dus gemakkelijk mee te nemen. Bakkerij KLOOSTER LANGE NIEUWSTRAAT 779, IJMUIDEN tel. 15189. Het FNV-bestuur vindt dat de rege ring nu met de grootst mogelijke snel heid duidelijkheid moet verschaffen over haar plannen met betrekking tot het arbeidsvoorwaardenbeleid in de tweede helft van het jaar. De vrijheid van onderhandelen van de partijen in het bedrijfsleven moet alsnog worden hersteld aldus het FNV-bestuur. De FNV blijft bereid volledige prijscom pensatie per 1 juli voor een keer te vervangen door een verbetering van 55 giulden netto. De alsnog overeen te ko men verbeteringen van de arbeidsvoor waarden moeten volgens de federatie met terugwerkende kracht op 1 juli ingaan. UTRECHT (ANP). De raad van bestuur van B.F. Goodrich in Amerika vergadert op 19 juli aanstaande en zal dan beslissingen nemen over de toe komst van Goodrich-Vredestein in Ne derland. De Nederlandse regering moet haar standpunt dus voor die datum be kend gemaakt hebben. Een hof van beroep in Lon den heeft drie beklaagden vrijge sproken omdat de rechter voor wie zij hadden terechtgestaan, bij de slotsamenvatting van de zaak de jury zodanig had ver veeld dat zij in slaap was gesuk keld. De rechter had voor zijn slotrede drie dagen nodig gehad. De drie mannen die van de saaie redevoering van de rechter pro fiteren waren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens fraude. Ze hadden acht maanden uitgezeten. De afdelingen hebben het gehele al ternatieve programma van de minister als amendement ingediend op het partij programma, dat nog door het PvdA- congres besproken moet worden. Het programma van Duisenberg, dat „Door gaan 77” heet, is veel „zuiniger” dan het officiële programma, dat „voorwaarts” heet. Overigens is het onmogelijk om het Duisenberg-program als amendement in te dienen, omdat de reglementen dat niet toelaten. Magazijnverkoop Helmbrekersteeg 12. Haarlem. (Zijsteeg KI Houtstraat) Telefoon 32 14 CAIRO (Reuter). De Libische am bassadeur in Egypte, dinsdagavond in Cairo gearresteerd ómdat hij staatsvij- andige propaganda verspreidde, is giste ren bevolen het land onmiddellijk te verlaten. Dit is van officiële Egyptische zijde bekendgemaakt. Volgens berichten in semi-officiële Egyptische kranten was de ambassadeur, Milod El-Sedik Ramadan, op het mo ment van zijn arrestatie bezig grote stapels boeken en pamfletten rond te delen, waarin werd aangezet tot een revolutie tegen de regering van presi dent Sadat. middag was nog niet duidelijk in hoe verre de andere regeringen dan de Is raëlische op de eisen van de kapers waren ingegaan. De indruk bestond dat zij ook waren gaan toegeven nu de kapers hebben besloten alle niet-Israeli- schë passagiers vrij te laten. Met een speciaal vliegtuig van Air France arriveer den de 47 gijze laars die eerder op de dag door de vliegtuigkapers in Oeganda waren vrijgelaten. BADHOEVEDORP. Honderddertig praatpalen van de ANWB-Wegenwacht sinds kort in bedrjjf zijn langs de auto snelwegen in het gebied tussen Den Hel der en Den Haag. Nog dit jaar zal het aantal oplopen tot 250. Al die praatpalen staan rechtstreeks in verbinding met het nieuwe Wegenwachtstation in Badhoe- vedorp, waar een indrukwekkende meld- ccntraie is ondergebracht. Nu al staan sommige van de splinter nieuwe praatpalen bij de Wegenwachters bekend om de vele valse meldingen die er worden gedaan. Het gaat daarbij vooral om voor kinderen gemakkelijk bereikbare palen. Voor de wegenwacht is deze grappenmakerij niet alleen hin derlijk, Ze kan ook gevaarlijke gevolgen hebben. De bemanning van de centrale zal geneigd zijn om ook serieuze meldin gen via de beruchte palen met een korreltje zout te nemen. Droog, zonnig en warm met mid dagtemperaturen van 24 graden in het waddengebied tot omstreeks 30 graden in het binnenland. Vannacht minima van ongeveer 14 graden. Meest matige wind tussen oost en noordoost. De foto toont een van de vrijgelate nen, een dodelijk vermoeide en zichtbaar gespan nen Frangaise die ondersteund door een familie lid zich een weg baant door een haag van po litieagenten. Morgen zonnig en droog, matige noordoostenwind, temperaturen van 27 tot 30 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: de computer berekent ook voor het weekeinde een aanhoudend hoge- drukgebied met warm zomer weer. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2-3- 4 Plaatselijk nieuws 5-6-7-9-11 Uitwijzer13 Radio en tv15 Strips15 Beurs20 Sport17-19-21 De slepende loononderhandelingen en de verlenging van de loonstopmaatregel hebben vandaag geleid tot een eerste demonstratie van ongenoegen, een soort „vuist op tafel” van de vakbeweging, in de vorm van enige uren werkweigering in de havens van Rotterdam en Amster dam. Natuurlijk lost zo’n gebaar niets op, maar het wijst wel duidelijk aan dat het kabinet met een verdere vertragingstak- tiek de dingen alleen nog maar erger kan maken dan ze al zijn. Er moet op korte termijn een besluit vallen, wil de arbeiidsvrede bewaard blijven en het ge vaar worden gekeerd dat de schade door verdergaande stakingsacties groter wordt dan de schade die zou worden veroor zaakt door een compromis op het punt van het loongeschil. De vakbeweging heeft sterke troeven om de regering en de werkgevers te dwingen tot een spoedige beslissing. De onderhandelingen hebben uitgewezen dat er van een stap terug bij de vakbewe ging geen sprake meer is. Ook de werk gevers zijn ongelukkig mét de verlen ging van de loonstop, omdat zij beseffen dat verdere stakingsactiviteiten ondraag lijke vergroting van de bedrijfslasten zullen veroorzaken. Het is duidelijk dat het kabinet een uiterst moeilijke, maar onvermijdelijke krachttoer moet verrichten door een nieuwe bezuinigingsmanoeuvre uit te voeren, zodat de eisen van de vakbewe ging zo dicht mogelijk benaderd worden zonder dat nieuwe lastenverzwaringen op het bedrijfsleven komen te rusten. De stakingsactie in de havens is bedoeld als duwtje in de rug van de ministers, die nog steeds weifelachtig zijn om kordaat tot bezuiniging in de overheidsuitgaven over te gaan en niet te overtuigen zijn van het feit dat, als verhoging van lonen automatisch verhoging van belastingin komsten zou veroorzaken, daar tegeno ver een premieverlaging of een belas- tingfaciliteit moet worden aangeboden. In de aanbieding van dergelijke tegen prestaties is het kabinet bijzonder laks, maar het kan deze actuele problematiek niet oplossen door een dralend beleid, zoals dat bij andere problemen wel eens aardig gelukt is. Doortastendheid en be sluitvaardigheid kunnen de onvermijde lijke schade van de inflatie nog enigs zins beperken - verder uitstel van de beslissing zou handenvol geld en good will kosten. voor het ingaan van de staking. De Vervoersfederatie zei dat zij niet alleen de regering maar ook de werkgevers wil waarschuwen die weigeren onderhande- lingen te beginnen over een nieuwe cao. De vervoerscao’s over 1975 zijn per 1 januari met een half jaar verlengd en liepen derhalve gisteren af. Het feit dat de vakbeweging die be kend staat om zijn zelfbeheersing tot deze stap besloten heeft zou de regering te denken moeten geven” aldus de heer Schroër voorzitter van der vervoersfe deratie. Men schat dat de stakingsactie onge veer een kwart miljoen gulden gaat kosten. Tot dusverre is nog niet gespro ken over financiële bijstand uit weerstandskassen van de FNV. In de verspreide pamfletten riep de federatie zijn leden nadrukkelijk op naar huis te gaan na het verlaten de bedrijven. Met name omdat vreesde voor demonstratieve optochten die misschien een sfeer zouden doen ontstaan waarin de actie uit de hand zcu kunnen lopen na het officiële einde. Op een vraag, wat er na de werkon derbreking van vanmiddag zal gaan ge beuren, kwam een wat vaag antwoord. De bestuurders wezen erop dat in de oproep tot werkonderbreking duidelijk gesproken wordt van een eerste actie. „Daaruit kan men zelf zijn conclusies trekken”, aldus een woordvoerder. Enkele weken geleden is al een wilde actie gevoerd tegen de plannen van de regering de loonmaatregel te handhaven. Toen trokken Rotterdamse havenarbei ders naar het kantoor van hun werkge ver, de Scheepvaartvereniging Zuid, om daar uitbetaling van de prijscompensatie te eisen. De SVZ verschool zich toen achter de loonmaatregel. Het handhaven van de loonmaatregel heeft tot gevolg dat de havenarbeiders de hen volgens de cao per 1 juli toeko menden prijscompensatie van twee per cent moeten ontberen. De bonden be- gemaakt van verse aardbeien sappige sinaasappelen frisse citroenen per 100 gram IotO Voor uw vakantie of weekend: Verse gevulde koeken met 100% amandelspijs. Verse amsterdammers gevuld met een smeuiige amandelspijs. Verse grote spritsen, heerlijk bros. KAMPALATEL AVIV. Het Israëlische kabinet heeft vanmorgen, enkele uren voor het aflopen van het oorspronkelijke ultimatum van de kapers, zich bereid ver klaard te onderhandelen over de vrijlating van een aantal guerrillastrijders uit Israëlische gevangenissen in ruil voor alle gevangenen van het gekaapte Air France vliegtuig op het vliegveld van Entebbe bij de Oegandese hoofdstad Kampala. nationaliteit hebben) en de bemanning ook ongeveer honderd man in gij zeling houden. Het ultimatum is ver plaats naar zondag. Het besluit van het Israëlische kabinet werd genomen in een vergadering die ook werd bij gewoond door familieleden van de Israëlische gijzelaars. Deze fami lieleden zouden zich volgens de Israëli sche radio zowel bezorgd als kwaad hebben getoond en aan premier Rabin hebben gezegd, dat Israel aan de eisen van de kapers moet voldoen. Berichten uit Parijs maken melding van een communiqué van de Israëlische ambasssade in de Franse hoofdstad, waarin wordt verklaard, dat Israel heeft aangeboden te onderhandelen met de kapers in samenwerking met de Franse regering. Rond het middaguur was alles rustig op de luchthaven van Entebbe in Oe ganda, waar het toestel van Air France sinds zondag onder bewaking van de kapers staat. Diplomaten op de luchtha ven verklaarden echter dat er geen on- derhandelingen worden gevoerd. De betrokken regeringen hebben giste ren en vandaag koortsachtig overleg ge pleegd om één lijn te trekken tegenover de kapers. Gisteren lieten de kapers, na langdurige onderhandelingen met de Oe gandese president Amin, 47 gijzelaars, onder wie een Nederlandse vrouw en haar zoontje, vrij. Haar man zat van ochtend echter nog in het vliegtuig, samen met nog ruim 200 anderen, die zouden worden vrijgelaten, wanneer de vijf landen de 53 Palestijnse en pro- Palestijnse gevangenen loslieten. Deze landen hadden tot vanmiddag één uur de tijd gekregen om deze gevangenen in vliegtuigen naar Entebbe te sturen. Van- De CNV zei gisterochtend niet achter de plannen van de Vervoersfederatie te staan. Ze adviseerde de leden zoveel mogelijk normaal door te werken. De CNV-bond vindt dat een actie „in welke vorm ook” op dit moment moet worden afgewezen. „Immers: rege ring en bedrijfslevens zijn nog in over leg met elkaar om tot een oplossing te komen, die zowel voor regering als voor werkgevers- en werknemersorganisatie aanvaardbaar is”, aldus het commentaar de Vervoersbond CNV. Het bestuur van de Federatie Neder landse Vakbeweging heeft ernstige be zwaren tegen het besluit van de regering de loonmaatregel te verlengen. In een gisteren uitgegeven verklaring zegt het FNV-bestuur dat deze ingreep van de regering de onderhandelings vrij heid op nieuw aantast. Het handhaven van de loonmaatregel heeft tot gevolg, aldus het dat de onzekerheid over de van de werknemers onnodig DONDERDAG 1 JULI 1976 66e jaargang nummer 202 Kantoor: LangeNieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, nakantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1