Impressario’s actief met Harry Belafonte en Peggy Lee Thea Ekker: het lied naar de mens brengen Jaap van Zweden trof sterk in Mendelssohn-vertolking Schertsshow behoeft geestiger niveau NEDERLANDS DUURSTE KINDERFILM PETER EN DE VLIEGENDE AUTOBUS IM SDeBoet t l. Il l II I Kamerconcerten voor vriendenkring In Zandvoort door NPO begeleid SONGS VAN LONG OPNIEUW OVERTUIGEND Met Kerstmis in de bioscopen n z V R IJ D A G JU LT 197 6 13 KUNST (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Sammy Davis, Harry Belafonte en Peggy Lee zijn de meest bekende namen van een veelbelovende reeks artiesten die komend najaar in Nederland wor den verwacht voor een concert. Ne derlandse impresario’s verwachten op zijn minst een stabilisering van het vorig jaar toegenomen aantal concerten, hoewel de concurrentie aan de top onderling mogelijk iets heviger zal zijn dan vorig seizoen toen Acket Mojo meer dan het leeuwedeel van de concerten voor zijn rekening nam. - Sammy Davis komt naar Nederland (Van onze kunstredactie) SAMMY DAVIS THEA EKKER verschrikkelijk verwaarloosd”. JOHAN VAN KEMPEN. CEES STRAUS als in uw vakantie op zoek gaat naar een unieke kollektie rustieke, massief eiken meubelen, zien wij u vanzelf november een concert van Canned Heat in Haarlem in samenwerking met Tioli. Van Vueren ziet de clubmarkt overi gens als onvoldoende: „Ik werk met een vast afnemerspotentieel. Het aantal goe de zalen „Wij hebben bij de Vereniging Vrien den van het lied de topklasse van de Nederlandse zangers. Mensen die in de kleine zaal van het Concertgebouw, in Diligentia en De Doelen hebben opgetre den. Maar ook veel jongere zangers. Er methode te zijn, en nu voelen de drie zich in filmland als flitsende visjes in het water. De geïnspireerde vertolkingsaard zette zich ten volle door in de na de pauze gespeelde Vijfde Symfonie van Schubert, deze fantastische, van maat tot maat boeiende muziek, vormde in een gave en prachtig genuanceerde, kernachtige uit voering, een zeer geslaagd slot van dit Zomerconcert. „We stellen altijd de voorwaarde van een proefrecital. Bestuurslede^ en vak mensen beoordelen of ze bij ons mogen Zingen. Je kunt een uitstekend operazan ger zijn, maar geen liederen kunnen zingen. Liederen vereisen een heel ande re instelling. De conservatoriumopleidin- gen zijn niet gericht op het zingen van liederen. Het publiek wordt in de rich ting van liederen helemaal niet opge voed en begeleid”. In het 1 and vain de beroemde Mui- derkring met Anna Roemer Visscher en Maria Tesselschade dreigde het lied naar het vergeetboek te worden verbannen, ware het niet dat de befaamde zangpe- dagoge Coby Riemersma daar in 1961 een stokje voor stak met de oprichting van de Vereniging „Vrienden van het lied”. Die vereniging bestaat nu vijftien jaar, heeft 1200 leden en 18 bloeiende afdelingen, waar minstens driemaal per jaar in de huiskamer van een van de leden een liederenavond wordt verzorgd door een of twee van de vijftig zangers en zangeressen, die de vereniging tot haar uitvoerende kunstenaars rekent. komen steeds meer jonge zangers bij. Op het ogenblik heb ik tien brieven van jongeren liggen die liederen willen gaan zingen”. De kinderen blijken ook goed met elkaar overweg te kunnen, waarbij Tan ja (net twaalf jaar) er wel voor zorgt door de jongens niet op de kop te worden gezeten. „Oom” Lex Goudsmit. „Het is een spel voor ze”. En in dat spel gaan ze zo op, dat een van de jongens op z’n „vrije dag” toch de hete studio boven het zwembad verkoos. ,Als liederzangeres heb ik een beetje carrière gemaakt. Tweemaal heb ik een recital in het Concertgebouw mogen ge ven. Dat is de nationale top. Maar grote bekendheid krijg je niet in dit vak. Als liederzangers kun je in Nederland het zout niet in de pap verdienen”. Lex Goudsmit als professor Quirinus die een natuurkundige proef ziet lukken. Rita Corita en Martin Brozius leven hevig nee. (foto Euro-Centrafilms) Karst van der Meulen bracht in zijn scenario twee elementen bijeen: de aan passingsproblemen van een door een verkeersongeluk blijvend invalide ge worden jongen van twaalf jaar, en de dolle toestanden rondom de gewichtloos heid, inclusief een spectaculaire jacht dwars door een sprookjesbos. Er doen zich allerlei vreemde situaties voor, die technische hoogstandjes vereisen: zo kiest tijdens een schoolreisje de autobus plotseling het luchtruim. Voor de regisseur is het een nog veel Decoratieve Lex Goudsmit, voor wie de rol van Quirinus op maat werd gesneden, is als geleerde natuurlijk heel wat wijzer en liever dan die diabolische baron. Hij wordt zelfs niet eens echt kwaad, wanneer zijn stuntelende assis tent (Martin Brozius, wie anders?) nog bijna het voornaamste onderdeel van de wonderbaarlijke machinerie uit zijn twee linkerhanden laat vallen. Dat is dan het laatste shot op deze warme draaidag, en het scènetje staat er in twee keer op, wat bijzonder snel mag heten. „Twente heeft al een uitermate actie ve afdeling. We hebben daar leden met kapitale villa’s en prachtige vleugels. Dat klinkt natuurlijk een beetje elitair, maar dat is het niet. Onze leden betalen maar twintig gulden per jaar. Daarvoor hebben ze het recht om al onze concer ten te bezoeken”. „Liederen lenen zich niet erg voor een zaal. Ze voelen zich het beste thuis in een klein, intieme ruimte, zo voelt het publiek het ook. Onze afdeling Nijmegen hield concerten in een zaaltje van de muziekschool. Daar konden 200 mensen in, maar er kwamen er hooguit 30, en op het laatst nog maar 12. Dat lag aan de ellendige sfeer. Toen zijn ze in Nij megen gaan zoeken naar huiskamers. Die zijn gevonden en nu komen er 50 a 60 mensen op onze concerten. De arties ten zingen liever in een propvolle, en thousiaste huiskamer dan in een half lege zaal. Al is dan ook de huiskamer- akoestiek niet optimaal”. Het staat elk van de leden vrij om het land af te reizen en concerten in andere afdelingen te bezoeken. Amsterdam. Haarlem, Heiloo en het Gooi liggen zo dicht bij elkaar dat er leden zijn die alle concerten bezoeken. Leiden, Rotterdam en Den Haag wisselen ook veel bezoe kers uit. Maar Maastricht, Twente en Groningen zijn duidelijk in het nadeel. Die liggen vrij ver van alles af en zijn aangewezen op eigen concerten. ZANDVOORT. In de Zandivoortse dorpskerk presenteerde zich gisteravond - als solist op het door het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest gegeven Zomerconcert - de zeer jeugdige violist Jaap van Zweden. Nog geen vijftien jaren telt dit onmiskenbare muzikale talent, dat al verschillende prijzen in de wacht heeft gesleept. Gisteravond maak te hij die onderscheidingen ten volle waar in zijn vertolking van Mendels sohn’s Vioolconcert. Want Jaap van Zweden heeft, zo jong als hij is, muzi kaal meer te vertellen dan de gemiddel de podiumroutinier. Zijn energieke aan pak van Mendelssohn’s meesterwerk verhinderde hem niet om, naast het jongleren met een virtuoze techniek in alle ranke solistische versieringen, de lyriek en de weemoed het volle pond te geven. AMSTERDAM. Voor „Scherts, sati re, songs en ander snoepgoed’’ wordt net als vorig jaar een formule gebruikt die eigenlijk al bij voorbaat succes garan deert. Voor zomerse avonden is het showtje juist niet te lang, wordt het met veel schwing gebracht, zijn de sketchjes en songs goed getimed en blijft vooral het inhoudelijke karakter voortdurend aan de oppervlakte zodat niemand zich „psychologische problemen” hoeft te ma ken. Het moet echter wel geestig zijn om blijvend te kunnen plezieren. Van het programma dat vanaf gisteren in de Nieuwe De la Mar loopt, kan dat maar ten dele worden gezegd. BTM Startruohing-festival dat met klin kende namen als Soft Machine, het Ma- havishnu Orchestra, Cockney Rebel, Ca ravan en Wisihbone Ash liefst negendui zend toeschouwers trok. Nieuw op de markt is APE, dat Artist Promotion and Exploitation betekent, een bureau dat zich naast muziek ook met film wil bezighouden. Rene Freese voert het impresariaat. „We komen met sensationele acts op de proppen. Zeker zijn Leo Kottke op 18 september in de Rotterdamse Doelen, War en Average White Band later dit seizoen en concer ten met de lan Gillan Band, Ritchie Blackmore’s Rainbow, Camel, Back Street Crawler en Ven der Graaf Gene rator. Geruchten als zou APE in onder- handeling zijn met Supertramp werden door hem ontkend. Wel is inmiddels bekend geworden dat de J. Geils Band, Bonnie Raitt en Ry Cooder in verband met een eind augus tus in Groningen te houden festival tot de waarschijnlijkheden beoren. APE is ook aktief binnen et B- of clubcircuit. Komend najaar worden Budgie, G. T. Moore, Isotope, PFM, Sassafras, Tim Ro se en de Poodles verwacht. John van Vueren van het Scheven- ingse Deaf Pygh Productions zegt zich grotendeels tot het clubcircuit te blijven bepalen. Hij heeft nog niet alles rond voor komend najaar, maar min of meer waarschijnlijk zijn Kevin Ayers, een reggae-packet, Frankie Miller, Kraft werk, Broken Glass, Man en mogelajk in op wijzen dat het hier gaat om een volbloed musicus. Het geweldige publie ke succes dat deze jonge violist met zijn Mendelssohn-interpretatie behaalde natuurlijk ten dele het gevolg van een algemene vertedering - was vanwege zijn muzikale prestatie een welverdiende beloning. De beste momenten zijn die, waarin geen stortvloed van woorden nodig zijn om een bepaald gegeven te verklaren. Dat zijn vooral de liedjes, door Robert Long zelf en Jenny Arean vertolkt. Ro- beert Long heeft tdn opzichte van zijn laatste programma „En dat is twee” veel aan ervaring gewonnen. Hij is zelfbe wuster geworden en doseert zijn kwali teiten gelijkmatiger waar hij aanvanke lijk alles in een keer kwijt was. Uit de mond van Jenny Arean klinken zijn liefdesliedjes op eens bijzonder univer seel, een bewijs te meer voor Longs veelzijdig talent. De goede sketches in het programma zijn die welke een meer ingehouden spel kunnen verdragen. Dat het tegenoverge stelde slechter als bedoeld kan uitvallen, bewijst Reehuis met een tekst, waarin sprake is van het aftuigen van een plastic kamerplant. Op zich is dat, mits met de nodige zorg gebracht, een heel vervreemdend gegeven. Reehuis weet de smalende, krachtig-vloekende en neer buigend pratende patser goed te typeren, maar als de tekst en de regie van hem vereisen, dat hij moet over-acteren ver liest het absurde karakter volkomen zijn geloofwaardigheid. Aan „Scherts, satire .songs en snoep goed” zal in de komende dagen onge twijfeld gesleuteld worden. Het succes dat gisteravond aanzienlijk was, kan er alleen maar groter door worden. „Maar het lied is beladen met een deftige sfeer. Dat is geheel ten onrechte. Ik geloof dat je uit die deftige sfeer moet komen. Er moet een weg gevonden worden om het lied meer onder de mensen te brengen. Een vrouw als Ma rie Cecile Moerdijk doet dat enorm goed. Ze houdt er een charmant praatje. Vertellen over wat je doet is erg belang rijk. Het enige probleem voor een zan ger is dat hij zijn stem op dezelfde avond als spreekstem en zangstem moet gebruiken. Dat kan niet iedereen. Ik bijvoorbeeld kan het niet”. Er viel niet alleen een toename, maar ook een grotere verscheidenheid te con stateren. Naast topattracties als de Rol ling Stones en Frank Sinatra en een uitgebreid pakket van A-groepen viel ook het behoorlijke aantal concerten van mindere góden op. Tot het A-circuit warden over het algemeen die podiu- mattracties gerekend, waarvan min of meer vaststaat dat ze bekend genoeg zijn om voldoende publiek te trekken om een middelgrote (bijvoorbeeld Carre in Amsterdam) tot grote zaal (Ahoy in Rotterdam) te vullen. De aanduiding dient dus om de populariteit aan te geven. Miinder bekende groepen spelen derhalve een rol in het B-circuit, dat zich over ’t algemeen afspeelt in de grotere jeugd- en muziekcentra (zoals Paradiso in Amsterdam) of regionale concert- en schouwburgzalen. Naast het Haags-Delftse organisatie bureau Acket en Mojo hielden zich het afgelopen seizoen voornamelijk de Lou van Rees Organization, Wim Bosman Productions en BTM (British Talent Ma nagers) bezig met de grotere produkties. Volgens Acket is een concert van Status Quo in augustus zo goed als zeker terwijl verwacht wordt dat concerten van Nazareth, Poco en de Alex Harvey Band doorgang kunnen vinden. Over de concurrentie maken zowel Paul Acket als Berry Visser zich niet druk: ,We hebben onlangs met Little Feat een geval van prijsopdrijving bij de hand gehad. Daar lenen we ons niet weer voor. Acket en Mojo kondigde overigens aan iets selectiever te gaan programme- „Scherts en satire” om het kort te houden, vervalt, kennelijk in het streven om het bewust luchthartig te houden, te gauw in een platvloers genre, waar het gezien het overduidelijk geëtaleerde vakmanschap niet thuishoort. Dimitri Frenkel Frank, Robert Long (respectie velijk de schrijvers van de gesproken teksten en de liedjes), Jenny Arean en Jeróme Reehuis zijn alle vier vakmen sen, die met elke zaal uitstekend raad weten. Zijn ze nog niet geheel goed ingespeeld (try-outs ontbraken), geen nood, want ze durven lustig te improvi seren. Zang, acteren, gelaatsexpressie, het haalt allemaal een zeer beheerst niveau. Daarom is het jammer dat zo vaak van een grove taal gebruik moet worden gemaakt, van een humor op het niveau van middelbare scholieren. De overdadige hitte is overigens nóg geen spelbreker geweest bij de produktie van de duurste tot dusver in Nederland gemaakte kinderspeelfilm, waarvoor schrijver-regisseur Karst van der Meu len, naar verluidt, een budget van drie ton zou hebben gekregen. De eerste buitenopnamen werden half juni in de Eemnesser polder gedraaid, en inmiddels is ook al op lokatie gewerkt in pretpark De Efteling en in een sfeervolle villa aan de Hilversumse Domeinweg. Van der Meulen ontdekte die na vier dagen naarstig speuren als dè ideale woning voor uitvinder professor Quirinus, een belangrijke figuur in zijn verhaal. Het souterrain van dat Hilversumse huis werd bij Cinetone nagebouwd om daar als laboratorium te dienen voor de prof die, „geholpen” door zijn onhandige zoon, doende is een apparaat uit te vinden dat gewichtloos maakt. En dus staat de ruimte vol ingewikkelde, met lichtjes knipperende schertsapparatuur, waarmee filmkijkers al vertrouwd zijn sinds Frankenstein zijn eerste monster knutselde. Jaap van Zweden is niet bang voor gevoeligheid in het spel, maar vervalt niet in zoetelljkheden. Een enkele min der zuivere intonatie berooft hem geluk kig ook niet van de opmerkelijke speel- vrijheid en souplesse die hij ten toon spreidt. Evenwichtigheid was ook een element dat al opviel, met name in de rustig uitgezongen cantilene van het tweede deel. En aan de fonkelende dia loog van de finale wist Van Zweden meteen het ware scherzo-karakter te verlenen. Allemaal hoedanigheden die er grotere opgave om het Gooise drietal Maarten van Kruysen, Marcel Majoor en Tanja Smit, dat hij voor de belang rijkste kinderrollen selecteerde, zo na tuurlijk mogelijk in hun tijdelijk alter ego te laten bewegen. Maar ook dat blijkt prima te verlopen. „De eerste dagen waren ze wel wat gespannen”, aldus Karst van der Meulen. „Ik heb hen toen maar een paar korte scènetjes laten doen, en voor de rest bij alles en nog wat laten helpen, zoals het smeren van de broodjes”. Het bleek een probate (Van onze correspondent) DUIVENDRECHT. Terwijl in de Cinetone-studio in Duivendrecht het kwik naar 40 graden klom, huppelden drie prille filmspelertjes tussen de opna men door zo fris als hoentjes rond om iedereen binnen handbereik een sticker op te plakken. „Peter en de vliegende autobus, met Kerstmis in de bioscopen”, stond erop te lezen. Een vroegtijdige reclamecampagne, die in elk geval aan koelere tijden herinnerde. „Ik heb vroeger een jaartje bij Forum gezongen. Heb vijf jaar lang Bastienne en Bastien van Mozart op scholen ge daan. Gaf vijftien jaar priveles aan koordames, die beter wilden leren zin gen. Maar daar zag ik op den duur weinig meer in. Beter is je kennis over te dragen op dt jeugd, want die is ren: „De markt is wat overvoerd”, aldus Acket. Van de attracties die door Acket en Mojo gedurende het afgelopen seizoen naar Nederland werden gehaald noemen we om een indnuk te geven van de verscheidenheid onder vele anderen Ella Fitzgerald, The Who, Paul Simon, Status Quo, Shirley MacLaine, Neil Young, 10 cc en natuurlijk de alles wat publieke belangstelling betreft overtref fende Rolling Stones. Acket en Mojo hebben hei afgelopen jaar naast het bovenstaande contingent gepoogd zich een groter marktaandeel in het B-circuit te veroveren met concerten van onder meer Passport, Blue Oyster Cult en de Ozark Mountain Daredevils. Over het komend seizoen zegt Lou van Rees: ,,De Carpenters komen in oktober vermoedelijk niet. Ik wil eerst nog een oude rekening vereffend zien. Een concert van Elvis Presley is een haast ónmogelijke zaak ondanks een door mij aangeboden garantiesom van 625 duizend gulden per dag. Wel vrijwel zeker is inmiddels een concert van de Amerikaanse baMad-zangeres Peggy Lee in november”. Lou van Rees organiseert behalve ten behoeve van grote hoofdstedelijke hotels en een cruisemaatschappij slechts zo nu en dan een concert, maar maakte wel naam met het presenteren van Frank Sinatra en John Denver. Concerten als van de Amerikaanse entertainer Sammy Davis jr. op 12 sep tember aanstaande in het Amsterdamse Concertgebouw en van Harry Belafonte op 8 november in Carré, eveneens in Amsterdam, passen in het streven van Wim Bosman om zich niet tot de pop- markt te beperken, maar een all/round- programma te presenteren. „Waarom allround? De popmarkt is meer dan wat ook verziekt door allerlei kinnesinne. Je wordt tegen je concurrentie uitgespeeld en daar baal ik zo nu en dan stevig van”, aldus Bosman. Hij presenteerde het afgelopen jaar onder anderen J. J. Cale, Gladys Knight en Camel. „Ik ambieer een twintig a vijfentwintig concerten in het A-cdrcuit per seizoen en ik heb mezelf om die marktpositie op te bouwen vijf jaar gegeven. Het derde is nu achter de ruig en ik ben vrij optimistisch”. De rol van het in Haarlem gevestigde organisatiebureau BTM is uitgespeeld vanwege financiële moeilijkheden. Vorig jaar augustus organiseerde men nog in heel West-Europa het prententieuze OEGSTGEEST. „Wie zingt is ko- ningen verwant”, dichtte Jan Engeman. Maar Nederland is het zingen verleerd. Nederland was ook het luisteren naar liederen verleerd. En daarmee glipte de Nederlanders een zeer exquise kunst vorm uit de vingers. Een kunstvorm, waarvan de muziekencyclopedie zegt: „De muziek wordt een herschepping in ander materiaal van de inhoud van het gedicht”. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest, geleid door Andre Vandernoot, was in het belangrijke aandeel in dit vioolconcert nu niet direct op zijn best te noemen, maar zorgde ondanks enkele ongelijkheden - misschien als gevolg van de zomerse atmosfeer - toch verder voor een bevredigende begeleiding. Ook in de hieraan voorafgaande weer gave van Mozart’s ouverture Le Nozze di Figaro was nog niet helemaal de gewen ste perfectie. Maar zoveel temeer was er de geest van blijde vitaliteit, dit frisse stuk eigen, die mede door het pittige en efficiënte directiegebaar van Vandernoot krachtig werd opgeroepen. TS II frankestraat 17-19 i ii H haarlem(023) 320921 Het lied herleeft dus. De actieve orga nisatrice van alle concerten is de zange res Thea Ekker, een dochter van de bekende pianist Theo van der Plas. >Yn.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13