Scorcese doet dingen die hij niet heeft gewild FILMS I lil I i o I o wip MMwl -11 ovao- MWB- lil en It en 4-12. 4779- II' I w| M I- it |||f f V R IJ D A G 2 JULI 19 7 6 Irreëel slot Alice in Wonderland The Genius Benji Prolongaties Nachtvoorstellingen Jeugdvoorstellingen Nachtvoorstellingen Veel jeugdfilms 19 fly 4 de film die vreemd Maar dan gebeuren er op eens wonder- 1 Robert de Niro leert schieten in „Taxi Driver Terence Hill als „The Genius”. week meer) wordt behalve ’s lag- i en IG moeilijkheden zullen ontstaan French Blue” te verwachten Sjors en Sjimmie als de Rebellen zijn te zien op de matinees van Rembrandt, Studio brengt Asterix en de Helden, een Belgische tekenfilm met een historische ondergrond. en in OHT- :DES strak- fosse f 850 450 3.000 3000 023- in de oorlog geen slagveld gezien heeft maar door zijn ongeschiktheid voor de militaire dienst ai die tijd dorps onder wijzer geweest is. Waardoor krijgt Ni ven’s rol een tragi-komisch karakter een aspect dat slecht is uitgewekt door de middelmatige Engelse regisseur Ken Annakin. ORD I met '75, ■zerrr er oe ardos BV Tel 3AAD en Auto Km num- >enen an 1, 9009 De bezoekers van de nachtvoorstelling in Luxor worden geconfronteerd met de gruwelijke, soms poëtische, soms wrede film van Dusan Makavejev, „Sweet Mo vie”, waarin deze pleit voor een open samenleving via volstrekte vrijheid op erotisch en sensueel gebied. Zijn film zit vol persiflage, satire en een hoop zinne lijke fragmenten die zijn stelling goed ondersteunen. In Lido is „Let the good Times roll”, een popfestival met Chuck Berry, Fats Domino, Chubby Checker en Little Richard, gebleven en Roxy brengt „Siddhartha”, gebaseerd op de roman van de Duitse schrijver Herman Hesseè Het is een zwaar filosofische film, waar in Siddhartma zijn leven lang op zoek is naar zichzelf, steeds weer wat beleeft, daarover nadenkt en tracht achter de waarheid van het leven te komen. De nieuwe film van Mauro Bologini, „La grande Bourgeoise” met Catherine Deneuve en Fernando Rey (waarover de DE GOUDEN PALM van Cannes, een onderscheiding waaraan de inter nationale filmproduktie grote waarde hecht- is dit jaar, zoals men heeft kunnen lezen, uitgereikt aan Martin Scorsese voor zijn film „Taxi Driver”. In Calypso en Saskia kan het Amsterdamse filmpubliek zich deze week eventueel kunnen verbazen over de uitspraak van de festival-jury die juist dit jaar een ruime keuze had uit belangwekkende films en zich op onna speurlijke redenen heeft laten misleiden door het épaterend gefilm van de betrekkelijke nieuwkomer Scorsese. Robert de Niro (uit „Godfather II” en ook uit „Mean Streets”) speelt overtui gend deze verbeten jongeman, die lang zamerhand een pathologische afkeer krijgt van hoeren, pooiers, homo’s en negers die ’s nachts de straten beheersen n de stad een vuil, gevaarlijk en zondig aanzien gven. Het blijft binnen de mo gelijkheden dat deze eenzame taxichauf feur, Travis Bickle, die zijn ergernis en afkeer niet kwij kan, aan wraak gaat denken, een daad van geweld wil stellen, de wereld wil straffen voor haar zondig heid en verval. Bickle schaft zich een collectie revolvers van verschillend kali ber aan en oefent zich op schietbanen in snel en accuraat gebruik van de wapens die hij onder de oksels en langs zijn benen gecamoufleerd draagt. In de praktijk oefent hij al als hij ’s nachts laat in een drugstore ongezien getuige is van een overval op de winke lier en de aanvaller met vaste hand doodschiet. Hij gaat er daarna snel van door, omdat hij zonder wapenvergunning is en dus contact met de politie wil vermijden. Voor zijn grote wraak zoekt hij een meer opvallende „killing”. Er zijn twee objecten die daarvoor in aan merking komen. Travis Bickle heeft in het verleden mt enig moite een mis je leren kennen dat als propagandiste zing, maar hij is haar even snel kwijtge raakt, toen hij haar als eerste gezamen lijk avondje-uit op een pomo-voorstel- liing tracteerde. Via di teleurstellende lijke dingen. Een aanstag op de vrkie- zingskandidaat tijdens een openlucht meting in de stad gaat niet door, omdat Bickle door zijn vreemd gedrag de aan dacht van de lijfwacht trekt n wegge jaagd wordt, de aanval op het bordeel om het hoertje tegen wil en dank t bevrijden, wordt en compleet bloedbad, waarbij enige doden valln n ook Bic kle bijna slachtoffer wordt. Maar gebeu ren beide incidenten wel in werkelijk heid of spelen ze zich alleen maar af in de enigszins ziekelijke verbeelding van de hoofdpersoon? Een aanwijzing voor die laatste veronderstelling geeft het vreemde kapsel van de taxichauffeur die bij beide gebeurtenissen een kaal ge schoren hoofd mt kleine vlecht als van een Boedistische monnik heeft en in de scè nes daarna weer de gewone haar dracht van Robert de Niro vertoont. Er hangen dan kranteknipsels aan de muur van zijn eenmanskamer met koppen die aan zijn heldendaden refereren en ook een brief van de ouders van het meisje die-hem bedankn voor de redding van hun dochter en bij de halteplaats van de taxi’s moet hij de gelukwensen van zijn collega’s incasseren. Benji is een grappige zwerfhond die veel vrienden Ijeeft, maar er de voor keur aan geeft een ongebonden bestaan te leiden. Overdag bezoekt hij zijn di verse vrienden, zoals de bejaarde caf- houder Bill, agent Tuttle en de twee 190C <h.. in 6 Dr 177. Het genie waarvan in de titel sprake is, heet Terence Hill en wie hem uit de „Vuisten-films kent, weet dat hij onder alle omstandigheden een dutje kan doen en toch wakker genoeg blijft om op tijd in te grijpen. In de veel te lange film die door Sergio Leone rondom Terence Hill gemaakt is en die voortdurend een parodie bevat op de western weet „The Genius” steeds weer zijn tegenstanders om de tuin te leiden wat een enkele maal wel aardig is maar op den duur toch ook wel begint te vervelen. Vooral ook omdat regisseur Damiano Damiani er niet in slaagt het ingewikkelde avon turenverhaal duidelijk te vertellen, zodat men langzamerhand de draad kwijt raakt en dan de film voor' gezien ver klaart. In $ado. volgend avonds ook in het weekend 's nachts in. Kriterion vertoond. Cinétol doet hetzelf de met „A History of the Blue Movie” die vrijdag- en zaterdagnacht om 00.30 herhaald wordt. In de nachtvoorstellin- gen van donderdag en van zondag t.m. woensdag gaat „The Killers” naar een Bij „Alice” bleek het Engelse bezwaar niet ongegrond. De sfeer van Lewis Car roll’s fantastisch verhaal over dat meisje Alice dat in haar fantasieën in een wonderland van louter vreemde en bi zarre mensen terecht kwam, kwam niet helemaal gaaf over. Maar wie het ver haal niet kent en ook niet de oorspron kelijke tekeningen van Tenniel zal wei nig moeite hebben zich in Palace met de wonderlijke belevenissen van Alice en met Disney’s inventiviteit te amuseren. Ondanks alle bezwaren die in een uitvoerige bespreking van de film op deze pagina uiteen gezet worden, blijft „Taxi Driver” van Martin Scorsese de beste premiere van deze week, met de voortreffelijke acteur Robert de Niro als eenzame en sombere taxichauffeur die het niet meer ziet zitten, houdt de film een tijdlang de spanning er goed in en Iaat een onthutsend beeld zien van nachtelijk New York waarvan de opna men ter plaatse gemaakt zijn. rvaring is de kandidaat-president een mogelijk doelwit om er zijn wraak op uit .te leven. En verder is er een minder jarig meisje in zijn leven gekomen, dat van huis is weggelopen en in een bor deel terecht is gkomen. Hij heeft al pogingen gedaan om haar uit die poel van zonde te bevrijden, maar hij is daarin belet door de als pooier optreden de uitsmijter van het bordeel. Tot zover heeft „Taxi Driver” een bepaalde min of meer logische plot en een tastbare spanning. Er is een tveel aan taxitochten door de „mainstrts”, de gevaarlijke en ongure straten van New York bij nacht, een tveel ook aan lichtreflecties op de natte trottoirs en op de voorruit van Bickle’s taxi en aan zinloze, kwast geïmproviseerde gesprek ken mt collega’s en „vrachtjes”, maar de stemming is er wel en ook de drei ging van op handen zijnd gevaar. In alle opzichten, naar camerawerk en keuze van landschappen is de film per fect en de jeugdige kijkers zullen even als de volwassenen die uiterlijke verzor ging kunnen waarderenj. Een voorbeel- liige film, instructief voor allen, filmma kers en financier sie zich met de catego rie jeugdfilm bezighouden. Met z’n allen dus naar Cineac Damrak. In Tuschinski Terence Hill en Miou- Miou in „The Genius”, eveneens al be sproken bij de Haarlems films en in Cinétol „A History of the Blue Movie”, een luchtige geschiedenis van de porno film, waarmee Cinétol hetzelfde wil ui thalen als City vorige week van plan was te doen met Lasse Braun’s „French Blue” namelijk de film ongekeurd inzet ten en rustig afwachten wat de betrok ken instanties gaan doen. Grijpen ze in dan is er een precedent geschapen en de verplichting ontstaan ook de clandestie ne pornofilms die oogluikend en onge keurd op de Walletjes vertoond worden, voortaan te laten keuren, of ze uit de roulatie te nemen. Maar Cinétol’s „His tory” is zoveel minder kras en met zoveel meer humor gemaakt dat er wel niet de die bij waren. In 1951 maakte de Disney Studio een tekenfilm naar het bekende sprookjes- verhaal „Alice in Wonderland” van de Engelsman Lewis Carroll, twee jaar la ter een tekenfilm-versie van „Peter Pan” naar het klassieke toneelstuk van Sir James Barrie. Beide projecten vielen niet erg in de smaak bij de Engelsen die hun klassieke sprookjes niet graag ver commercialiseerd zagen door Walt Dis ney en zijn tekenstaf die het liefst voor een zo groot mogelijk publiek werkten. In de ochtendvoorstellingen van Pala ce kan men nog eens kijken naar de voortreffelijke satyrische oorlogsfilm M.A.S.H. waarvan later de populaire tv- serie is afgeleid. Aanzienlijk beter is „Vlucht naar de Heksenberg’een perfecte jeugdfilm van John Hough, gemaakt in opdracht van de Disney Studio’s. De film zit vol avontuur, achtervolgine e gezonde span ningen als twee kinderen, Tia en Tony op de vlucht zijn voor een paar onbe trouwbare ooms en gedreven worden door een verlangen te weten wat er in het verleden met hen is gebeurd waar door ze in moeilijkheden zijn gekomen. verhaal van Hemingway, geregisseerd door Don Siegel en met Lee Marvin in de hoofdrol. In The Movies zijn „L’IKm- pctant c’est d’aimer” en „At the Circus (Marx Brothers) gebleven, zoals Hit- chock’ s „Torn Curtain met Paul New man in Cineac Reg. Breestraat. Calypso Club vertoont Ferreri’s „De laatste 3, bf I Ver rwijk =LJti Prijs »reen Jawa i.g.st 50 1 ’68 itste- 023- In Frans Hals kan men nog eens genieten van „The Return of the Pink Panther”, nieuwe avonturen van inspec teur Clouzot, gespeeld door Peter Sel lers. Roxy gaat met onverminderde kracht door met de vertoningen van Forman’s „One flew over the Cuckoo’s Nest” en in Studio blijft de Belgische (volwassen) tekenfilm „Tarzoon” ge handhaafd. Met „Huisvrouwenrapport” verzorgt Rembrandt het erotische aan deel aan het Haarlemse bioscooppro- gramma van ,deze week. Vrouw” en Victoria biedt nog eens de kans om Peckinpah’s voortreffelijke „Ballade van Cable Hogue” te zien. In Cinema International „Tellthem Willie Boy is here” met Robert Redforden in Studio K „Castle Keep” van Sidney Pollack met Burt Lancaster en Patrick O’Neill. Maar deze heeft inmiddels een vriendin netje gevonden in Tiffany, eveneens zonder vaste verblijfplaats die dus bij hem intrekt in het verlaten huis waar Benji meestal de nacht doorbrengt. Ge lukkig maar, want als op een kwade dag Paul en Cindy gekidnapt worden door een bende van drie mannen en een vrouw en ondergebracht in het verlaten „spookhuis” zijn het Benji en Tiffany die het misdrijf het eerst ontdekken, de politie weten te waarschuwen en haar op de schuilplaats van de kinderen at tent weten te maken. Een spannend avontuur dus waarin kindere en hon den de voornaamste rollen spelen voor een uitstekende vakantiefilm Luxor zorgen. Heeft Scorsese nog andere dingen ge- men met Hitchcock dan diens voorkeur voor Herrmanns filmmuziek? Ja, moet het antwoord luiden. Hij wil ook in zijn eigen films even voorkomen. Zo speelt Scorsese in „Taxi Driver” de jaloerse echtgenoot, die zich door Bickle naar het huis laat rijden, waar rijn vrouw ont- trouw is met een neger. Een pikante bijzonderheid, die Bickle verhardt in zijn haat tegen de negers. Deze volstrekt irreële afloop, waarin bovendin niets opgelost wordt mt be trekking tot de geestelijke instabiliteit van de „taxi driver” laat de toeschouwer volkomen verbijsterd en verward achter. Niet omdat hij niet de afloop krijgt die hij mogelijk verwacht had, maar omdat hier een surrealistisch element geïntro duceerd wordt in een film die zich als hard-realistlsch aandient n in ie vorm een karakter tekent en een probleem stelt. Het is, om Verstappen nog ens te citeren, alsof regisseur Scorsese dingen doet of mot doen, die hij eigenlijk nit gewild heft. Met als gevolg een onbe- vredignde film die sterk inzet maar die, zoals ook in „Mean Streets” duidelijk wordt, niet de stabiele regsseur heeft om de zaak niet uit de hand t laten lopen. Twee jaar geleden kreeg zijn naam in ons land bekendheid door de film „Alice doesn’t live here anymore”, de zwerf tocht van Alice, die onverwacht weduwe is geworden, met haar 12-jarig zoontje naar Monterey, waar rij een gelukkige jeugd heeft gehad en een zangcarriè re is begonnen die door haar huwelijk is afgebroken. „Alice” moest het vooral hebben van het origineel gegeven en van de actrice Ellen Burstyn die een prach tige creatie gaf van een vrouw op zoek naar een nieuw leven, daarbij knap geassisteerd door de jeugdige Kris Kris- tofferson, die met cynische en vroegwij ze opmerkingen de ambities van zijn moeder begeleidde. Scorsese’s eerste gro te speelfilm „Mean Streets” is hier nog niet vertoond, ondanks d waarderende kritieken, die de film in 1974, opnieuw vanuit Cannes, kreeg. Het klimaat aan de Franse Middellandse Zeekust schijnt bijzonder gunstig te werken op de waar deringscijfers voor Scorsese. In het nieuwste nummer van Skoop haalt Wim Verstappen een aardige her innering op aan de nu 34-jarige regis seur, die ongeveer tien jaar trug een bekende figuur was in het Amsterdamse filmreclame-wereldje en o.m. zijn geld verdiende door mee te werken aan ht scenario van Pim de la Parra’s „Obsessi ons” („Het Gat in de Muur”). Het ver haal ging toen dat Scorsese ongewild megewerkt had aan een „hard core” pornof ilm. Bezig aan een bedscè ne voor een romantische liefdesfilm ontdekt hij dat hij de liefkozingen en strelingen van het naakte liefdespaar te lang heeft laten duren, waardoor, zoals Verstappen het discreet omschrijft, „de natuur het won van de kunst”. De camera was door blijven lopen en de mensen die achteraf dit filmfragment geprojecteerd hebben gezien, vertellen dat het een erg leuk tafereel was geworden, omdat de be trokken acteurs niet minder verbaasd keken dan de omstanders in de studio, die ongewild getuige waren geweest van de meest realistische liefdesscè ne die ze ooit verfilmd hadden. Verstappen laat de mogelijkheid open dat dit verhaal volslagen apocrief is maar hij vindt het wel typerend voor wat Scorsese thans bereikt in zijn se- rieuye speelfilms. „Scorsese”, zo conclu deert Verstappen, „bereikt met zijn ac teurs dingen waar je de pet voor af neemt, maar die hij zelf eigenlijk niet gewild heeft. Op onbewust niveau mis schien wel, maar als denkend mens, als filmconstructeur en als moralist heeft hij het verafschuwd”. Hij wordt beju beld om wat hij fout gedaan heeft. Het is een uitspraak die rechtstreeks van toepassing is op de onderschiding die in Cannes aan „Taxi Driver’ is toegekend. In origine had „Taxi Driver” een opwindende film kunnen worden. Het gegeven van de jongeman die zich uit slapeloosheid aanbiedt nachtdienst als taxichauffeur te doen en kennis maakt met een gruwelijk nachtlijk New York, biedt veel mogelijkheden. kinderen heten, zouden Benji graag bij zich houden, maar hun vader wil geen zwerfhond in huis en zo moet de goed moedige huishoudster Mary een enkele maal clandestien Benji binnenhalen. „Taxi Driver” genoeg het festival in Cannes won Er valt verder een groot aantal films voor de jeugd te signaleren die mis schien niet speciaal voor altijd deze leeftijdsgroep gemaakt zijn maar maar voor een jeugdige generatie uitstekend amusement te bieden hebben. Over de film „Benji”, waarin een verstandige hond de hoofdrol speelt, hebben we al geschreven onder de kop Film in Haar lem. City 1 heeft de film op het pro gramma genomen. Ook „Paper Tiger” in Corso valt onder genoemde categorie. Hier speelt kidnapping eveneens een be langrijke rol. Ditmaal gaat het om het zoontje van de Japanse gezant in een denkbeeldig Z.O. Aziatisch land die sa men met zijn Engelse huisleraar (David Niven) door een politieke groepering ontvoerd worden en ver buiten de hoofdstad van het land gevangen gehou den wordeen. De huisleraar die altijd nogal opgegeven heeft over zijn oorlogs verleden vol heldendaden en ontsnap pingspogingen is in de gegeven situatie nogal apatissch. Het initiatief tot ont- snappin en hun beider vlucht slaagt voornamelijk door het optreden van rijn pupol, zodat David Niven voor de bui tenwereld nogal door de mand valt en aan zijn werkgever moet bekennen dat zijn manke been niet aan een schotwond maar aan polio te danken is en dat hij Een typisch coïncidentie: door zijn samenwerking met Scorsese lukte het Pim de la Parra destijds de beroemde componist Bernard Herrmann (muziek voor de meeste Hitchcock-films) te strikken de „score” voor „Obsessions” te maken. Ook voor „Taxi Drivr” compo neerde hij de begeleidende muziek. Het werd de laatste muziek, die Herrmann zou opschrijven. De nacht dat ht reste rende deed van zijn fragmentarische composities wend opgenomen, stierf de man die herinnerd zal blijven door zijn muzikale aandeel aan films als „Citizen Kane”, „Anna and the King of Siam”, „Vertigo”, .Psycho” „’Ure Birds” maar ook aan Truffauts „Fahrenheit 451” en „The Bride wore Black”. En aan De la Parra’s Obsessions” De kinderen en Benji, de zwerfhond. kinderen van de jonge weduwnaar, dok- i W.:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19