Nieuw Spoedig besluit Van Agt over aanblijven raadhuis Hoofddorp Vakantietrek massaal gestart Kleton rond met Cercle Brugge Elf ziektekostenverzekeraars gaan premiestijging beperken Kwart hectare Haarlemmerhout verbrand 28 Desiree Ballonvaarder uit zee opgepikt lartendor 1 IVcvMmatvt/ i ff L Misdaad als wapen Het woord is aan. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN TAL ZAATAR ZOU ZUN GEVALLEN i AGENDA i I i See a morns before you buy Viking landt 17 juli Weinig verandering Aantal pagina’s vandaag: W"" 1 1 Hooldiedactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,- p. nuuL, f 37,40 p. kwartaal (p.postf 49,—),'p. jaar f146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct. jen wm/rmnmnrnmmf/muuwm Vermoedelijk aangestoken 2 Smartegeld Strandverwachting dereai Luidsprekers 18-20 wmmmmmmunmmnmmni OBE VAN DER KLEI perfopingsringen Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 suède, nappa, lamsvacht en sportieve bontjassen Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 il VAKANTIEPLAIDS acryl 130x 185 27,50 JANSWEG bij het station. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2-3- 4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws 5-6-7-9-11 Medische diensten 7 Kunst13 Toerisme15 Radio en tv17 Schrijvende lezers 18-20 Puzzel 21 Modejournaal21 Beurs26 Sport23-25-27 VRIJDAG 2 JULI 1976 66e jaargang nummer 203 Kantoor: Lange Nicuwstraat 427, IJmuiden- Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. I I F v F IJmuider Courant Bredero I (Van onze parlements redactie) (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) (Van onze stadsredactie) (zie verder pag. 2) 1 70 0 Cook grote maten) „Het gaat niet aan om gedurende een reeks van weken onzekerheid te laten Ongeveer 1.500 Soedanese en Saoedis- che militairen, van de Arabische vredes macht, hebben de rand van de Libanese hoofdstad Beiroet bereikt. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Aangezien de oorspronkelijke landings plaats bleek te zijn bezaaid met kraters en steile kloven besloot de vluchtleiding de Viking niet op 4 juli de 200ste verjaardag van de Verenigde Staten te laten landen, maar een nieuw lan- dingsschema op te stellen. Het schone van natuur passeert toch alle kunst. JUWELIER Breestraat 2a - Beverwijk De gehele kollektie. aftreden) hangt immers in de lucht. Een complete verrassing kan het dus niet meer zijn”. Van Agt gaf toe dat zijn aftreden tot een kabinetscrisis zou kunnen leiden, omdat het voor de KVP wel bijzonder moeilijk zou worden om een vervangen de minister te benoemen indien alleen hij aftreedt. PASADENA (AP). De vluchtleiding in Pasadena heeft een nieuwe landings plaats gekozen voor de Viking 1. Het onbemande ruimteschip zal nu op 17 juli cp de planeet Mars een zachte landing moeten uitvoeren op ongeveer 225 kilo meter afstand van het aanvankelijke aangewezen landingsterrein. UTRECHT (ANP). Elf niet winst- beogende ziektekostenverzekeraars, waarbij ongeveer 40 percent van alle particulier verzekerde Nederlanders is aangesloten, gaan de stijging van hun premies blijvend met 2,8 percent beper ken. Dit is mogelijk doordat zij bepaalde reserves die de Verzekeringskamer wenst, maar die zij niet nodig vinden, niet verder willen opbouwen. Droog, zonnig en warm tot zeer warm. Meest matige wind uit oost tot zuidoost. Minimumtem peraturen omtsrteeks 16 graden. Maximumtemperaturen van on geveer 26 graden in het Wadden gebied tot circa 32 graden in het zuidoosten van het land. DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie vindt dat hij niet lang meer kan wachten met het bekendmaken van zijn beslissing over de Bloemenhove-affaire, namelijk zijn al dan niet aftreden. De vraag of de Israëlische regering werkelijk van plan is de vrijlating van een groot aantal Palestijnse gevangenen te overwegen, in ruil voor de vrije aftocht van 98 gegijzelde Israëliërs en de bemanning van het Franse vliegtuig, is nog allerminst beantwoord, ook al heeft zij zich bereid verklaard met de kapers in Oeganda te onderhandelen. Israel heeft er indertijd een punt van gemaakt, nooit te voldoen aan eisen van kapers en terroristen. Er is toen nadruk kelijk overwogen dat zo’n standpunt on schuldige levens zou kunnen kosten, maar Israel ging uit van de volkomen aanvaardbare overtuiging dat het gewik keld was in een oorlog op leven en dood van de gehele natie met een vijand die erop uit was. de staat Israel te vernieti gen. De Israëliërs ondervinden nu echter, dat een volk niet gedurende onbepaalde tijd in de topspanning van een oorlogssi tuatie kan worden gehouden. Op een bepaald moment gaan de solidariteit, de opofferingsgezindheid en de bereidheid om voor het vaderland te sterven teke nen van verzwakking vertonen. In het heetst van de strijd gaf het volk van Israel geen duimbreed toe. Nu de oorlog is vergroeid tot een halfslachtige situatie van incidentele kleine veldslagen en wankele politieke vredesverschijnselen, en in het drijfzand van de internationa-- pe verwikkelingen is vastgelopen, blij ken de Israëliërs ook maar gewone men sen te zijn, wier zwakheden en twijfels tot onderlinge meningsverschillen en ge brek aan onwankelbare uitgangspunten leiden. Het principe „nooit praten met de vijand” is nu in het geding. Het thuis front dwingt de regering wellicht tot capitulatie, temeer waar de misdadigers die het onmenselijke wapen van de kid napping en afpersing gebruiken, de vol ledige steun van de antisemiet bij uit stek, het Oegandese staatshoofd Amin, genieten. Het feit dat er een land be staat waar dergelijke misdaden onge straft kunnen worden uitgevoerd onder bescherming van de betrokken regering, maakt dat deze soort criminaliteit kan zegevieren. Het is niet zeker dat Amin niet al tevoren op de hoogte was van wat zich op het vliegveld Entebbe ging afspelen. Misschien had hij een aandeel in het complot. Zijn reputatie is zodanig dat men in dat opzicht alles van deze dictator en racist kan verwachten. De emoties en angsten van gewone mensen in de hoogste nood zijn nu inzet van de bijna bovenmenselijke keuze die in Tel Aviv moet worden gedaan: mas samoord als dreigement heeft de plaats ingenomen van het „eerlijke” wapen dat soldaten in een veldslag tegen elkaar plegen te gebruiken. Hitlers bombarde ment op Rotterdam in 1940, dat tot onze capitulatie leidde, herhaalt zich in deze tijd alsof het de gewoonste zaak ter wereld is. Het bedrag van 21.073.176 plus nog 4.200.000 die al eerder beschikbaar werd gesteld is nodig voor de bouw van de eerste fase van het raadhuis. Voor het gehele plan zal 36.745.540 nodig zijn. In het gebouw in eerste fase zullen worden ondergebracht de raadzaal, frac- tiekamers, collegevertrekken, vergader zalen, burgerzaal, trouwzaal, bibliotheek, voorlichtingsruimte, centrale hall. Ver der komen de de secretaris-afdelingen burgerzaken, interne zaken, personeels zaken, huisvesting en bureau organisatie. De PvdA stemde tegen het voorstel omdat van een onverantwoord hoge uit gave sprake zou zijn. 4^^ NEW YOR K(UPI) Karl Thomas, de Amerikaanse ballonvaarder die met zijn heliumballon „The Spirit of ’76” een transatlantische oversteek wilde maken, heeft het niet gehaald. Nadat hij al verscheidene dagen werd vermist en vliegtuigen van de Ameri kaanse kustwacht naar hem zochten, kwam gisteren het radiobericht dat hij uit zee was opgepikt door de Russische vrachtvaarder „Dekabrist”. Hij dreef toen op een reddingvlot in de oceaan op een afstand van circa 800 kilometer van de Amerikaanse kust. Het Russische schip wordt volgende week donderdag in Rotterdam verwacht. In een radiotelefonisch interview zei de 27-jarige avonturier dat hij zondag met zijn reusachtige blauwwitte ballon in een onweersbui was geraakt en toen een noodlanding had moeten maken. Bij een sprong van ruim zestig meter uit de gondel naar het vlot dat hij m zee had geworpen brak hij enkele ribben. Door de al gevormde reserves te ge bruiken om de toekomstige premiestij ging te drukken, willen de elf hun premies de komende vijf jaar bovendien nog eens met 2,7 a 3,2 percent beperken. Op die manier, zo hebben zij vrijdag verklaard, kunnen de premies gedurende vijf jaar met 5,5 a 6 percent worden gematigd. Voor 1977 komt dat er op neer, dat hun cliënten ongeveer 50 miljoen minder hoeven te betalen dan anders het geval zou zijn geweest. Als alle particuliere ziektekostenverzeke raars dit voorbeeld volgen, hoeft er volgend jaar 140 miljoen mider aan premies te worden opgebracht. Als reden voor het niet langer vormen van de door de Verzekeringskamer ge wenste reserves voeren ze onder meer aan, dat de invoering van de EEG- richtlijn voor de vorming van de vrije reserve hun voldoende waarborgen biedt om aan hun verplichtingen ten opzichte van hun verzekerden te kunnen blijven voldoen. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft donderdag besloten een krediet van 21.073.176 beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw raadhuis. De raad stemde in met het voorlopig schetsontwerp van het architectenbureau Brakel en Buma bv te Haarlem. Het bureau krijgt opdracht het ontwerp verder uit te werken. Van linkse zijde in Libanon is de val van Tal Zaatar nog niet bevestigd. De linkse leider Kamal Joemblatt heeft eni- BEIROET (UPI). Een rechts radio station in Libanon heeft vanmorgen ge meld, dat christelijke troepen alle mili taire stellingen hebben veroverd in het Palestijnse kamp Tal Zaatar, op de elfde dag van het beleg van dit kamp ten zuidoosten van de Libanese hoofdstad. Het Palestijnse kamp Jisr Al Pasja, dat een enclave vormde in christelijk gebied, viel woensdag. bestaan over een ministerscrisis, die tot een kabinetscrisis kan uitgroeien”, zo zei hij gisteravond voor de NCRV-radio. Van Agt zei echter ook „eerst maar eens met mezelf in het reine te willen komen”. In politieke kringen in Den Haag wordt verwacht dat het besluit van Van Agt nog voor het weekeinde zal komen. Volgens de bewindsman is van de zijde van de KVP - die zich eerder als AMSTERDAM. Gerrie Kleton gaat eredivisievereniging Haarlem verlaten. Cercle Brugge, de club van Han Grij zenhout (ex-assistent van Michels bij Ajax). heeft overeenstemming bereikt met Piet Keizer die de belangen van zijn voormalige clubgenoot behartigt. Kleton is nog met vakantie maar zijn vertrek bij Haarlem is zeker. De dub kan hem niet tegenhouden omdat Cercle Brugge de vergoeding aan Haarlem zal betalen die in het contract dat Kleton een jaar terug tekende is opgenomen. Haarlem-voorzitter Hut is nog niet door de Belgen benaderd. „Kle ton kan inderdaad weg voor een vast staand bedrag. Als we hem kwijtraken zullen we zeker nog een andere midden velder aantrekken”. Na de brand zijn zowel sigarettepeu- ken als lucifers gevonden. Op enige afstand van de vuurhaard werd een klein verbrand stukje hout aangetroffen, waar lucifers naast lagen, zodat de poli tie het sterke vermoeden van brand stichting heeft. Omstanders hebben de brand mee helpen blussen door met takken op het vuur te slaan. De dienst hout en plantsoenen drukt de bevolking nog eens op het hart ui terst voorzichtig met vuur om te sprin gen omdat bossen en parken nu kurk droog zijn. Het is niet bekend wat de rol van de nieuw-aangekomen troepen zal zijn. Li bische en Syrische eenheden, ook deel van de vredesmacht en al sinds een week in Beiroet, hebben nog geen poging gedaan de gevechten tussen rechts en links Libanon een halt toe te roepen. Hun inspanningen de luchthaven van de hoofdstad weer voor het luchtverkeer open te stellen hadden slechts een kort stondig resultaat. De Russische ambassade in Beiroet is begonnen met de evacuering van Russi sche onderdanen uit Libanon. De Russen gaan per schip, vanuit de havenstad Sidon. Een eerste groep van 115 perso nen is al in Sidon aangekomen. een man achter Van Agt opstelde - geen druk op hem uitgeoefend. „Dit is een bijzondere hoogst persoonlijk aangele genheid”, zo zei hij, „en de heer An - driessen heeft dat geëerbiedigd. Er is geen invloed uitgeoefend, er is zelfs nauwelijks of geen contact geweest”. Van Agt zei dat zijn beslissing voor de KVP niet als een verrassing kan komen, welke beslissing dat ook is. „De moge lijkheid dat het een „nee” wordt (dus Een Amerikaanse federale ju ry van zes man heeft de zange res Connie Francis 2,5 miljoen dollar smartegeld toegewezen. Zij had wegens verkrachting een proces aangespannen tegen een motel-maatschappij. De echtge noot van de zangeres, Joseph Garzilli, heeft 150.000 dollar toe gewezen gekregen. Connie Fran cis zegt op 8 november 1974 in een motel in New York verkracht te zijn; zij weet dit aan de slech te staat van de sloten op de deu ren in het motel, waardoor de verkrachter gemakkelijk haar kamer kon binnenkomen. Connie Francis had overigens 5 miljoen dollar smartegeld gevraagd. Hét commando had verder besloten elk staakt-het-vuren te negeren in ver band met de rechtse acties tegen de Palestijnse kampen. En het zou geen enkel besluit van de Arabische Liga over Libanon aanvaarden voordat Syrië ertoe was gebracht zijn ruim 10.000 militairen onmiddellijk uit Libanon terug te trek ken. Intussen is de secretaris-generaal van de Liga, Machmoed Riad, naar Beiroet vertrokken om de Libanese partijen te overreden tot een bestand. De ministers van Buitenlandse Zaken van Bahrein en Tunesië vergezellen hem. De reis van de drie volgt op een desbetreffend besluit van de minister van Buitenlandse Zaken van de Liga. De grote vakantie-uittocht is begonnen. Dit weekeinde ver wacht Schiphol recordcijfers te kunnen noteren. Onze drie Ne derlandse luchtvaartmaatschappijen brengen in een paar dagen met 200 extra chartervluchten ruim 32.000 mensen naar hun zonnebestemming. Ondanks de mindere belangstelling blijft Spanje ’n topper. De meeste van de bijvoorbeeld 80 Martinair- vluchten dit weekeinde vertrekken dan ook naar het eiland Palma en Malaga, de populairste vakantiebestemming op het Spaanse vasteland. Toch doet zich daar de unieke situatie voor dat passanten gemakkelijk een bed kunnen bemachtigen. Iets wat een paar jaar geleden ondenkbaar was. De vertegenwoor diger van Holland International in Torremolinos rekende voor dat de boekingen met 9 percent zijn teruggevallen. Dat cijfer steekt dan nog gunstig af tegen dat van de noordelijker gelegen Costa Brava, dat een vijfde van de markt verloor. In het zuiden worden alle zeilen bijgezet om iets van de vroegere drukte te rug te winnen. Frank Wentink, directeur van hotel Hafria Born- sol in Torremolinos, doet dat met behulp van Nederlandse sterren die hij als zijn gast nodigt en die op hun beurt de gasten moeten lokken. „Dat lukt aardig en ik ben van plan dit het vol gend jaar nog groter aan te pakken”, zei Wentink (midden op de foto) me gisteren in zijn hotel. Willeke Alberti (rechts) was deze week de trekpleister en ge noot in de zon met haar dochtertje Danielle. Twee optredens staan daar tegenover. Ook op de foto orkestleider Harry van Hoof die haar op de piano begeleid en die ook twee weken in bet zuiden verblijft. Onze verslaggever U:.&> J. Buys was in Torremolinos en bericht erover in zijn GASTENBOEK op pag. .6 ge tijd geleden gelreigd met een totale oorlog indien de twee genoemde Pale stijnse kampen zouden vallen. Het Palestijnse persbureau WAFA heeft een lange opsomming gegeven van vermeende gruweldaden in het woens dag gevallen kamp Jisr Al-Basja. Vol gens WAFA waren gewonden met bajo netsteken om het leven gebracht, waren talloze vrouwen en kinderen gedood en verkracht en grote aantallen mannelijke overlevenden gefolterd en geëxecuteerd. Het Palestijnse blad „Falastin Al- Thawra’’ schreef gisteren dat het centra le commando van het links-Palestijnse verbond heeft besloten „afschrikkende militaire maatregelen” te treffen in be paalde gebieden om de inneming van Jisr Al-Basja te wreken. Met een oost- tot zuidoosten wind wordt weer warmere lucht aangevoerd. Morgen zonnig en warm met temperaturen van 28 tot 31 graden. Zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: het hele weekeinde zonnig en wellicht temperaturen boven de 30 gra den. HAARLEM. Vermoedelijk door brandstichting is donderdagavond een kwart hectare van de Haarlemmerhout in vlammen opgegaan. De brand ont stond even voor kwart over zes in de zuidelijke hoek Spanjaardslaan-Helena- laan en heeft voornamelijk vuistdikke jonge bomen en onderbeplanting vernie tigd. Bij de Haarlemse dienst voor hout en plantsoenen spreekt men over een schadepost van globaal 40.000. Hevige gevechten nabij Beiroet

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1