Deklassering van KNOBEL NIET Van Katwijk kost BIJ MVV 1400, WIMBLEDON-FINALE BORG-NASTASE Europees tennis glorieert HOOGEDOORN LIEP ZONNESTEEK OP Stöve: finale resultaten Real speelt in Zaragoza SPOR» ïïw fis Francei976 u\ Lotto-uitslag f r 1 Protest toegekend J JULI 2 V R IJ D A G 19 7 6 SPOIU 23 ,x' iiii 9eRIT 258 km ALPE D'HUEZ Lurra 4 tpiVONNE- (Van onze sportredactie) (Van onze speciale verslaggever) ssssssss Tino De eindsprint van de Kuipe weer opvallend (Van onze speciale verslaggever) ra) 1 500- 1000 (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) .rant hadden von van iap- (Van onze sportredactie) f land B 2e iesi- r en i op kel- pen ken. et 2 iling Björn Borg in actie tegen Tanner welke partij hem de Wimbledon-finaleplaats op leverde. MULHOUSE. Het gevecht op de Grand Ballon was hevig, maar de grote schif ting bleeft achterwege. De zevende etappe van de Tour de France kreeg zelfs een mas sasprint tussen 44 man als sluitstuk. Dat hij in dit snelheidsgevecht zegevierde, was voor Freddy Maertens geen reden om uiterst tevreden te zijn. Hij sprak honderd meter voorbij de finish minder over zjjn vierde ritsucces in deze Tour dan over het feit dat een kopgroep waarvan hij in de slotfase deel uitmaakte, toch nog achterhaald werd. MAASTRICHT. George Knobel heeft tegen alle verwachtingen in „nee” gezegd tegen MW. De ver trekkende bondscoach komt definitief niet naar Maastricht. Knobel, die. fi nancieel rond was met MVV en eer der deze week de beschikking kreeg over vier ton om nieuwe spelers aan te trekken, gaf .persoonlijke rede nen” op voor zijn onverwachte beslis sing. Knobel wÜ MVV wel enige tijd advies geven, indien het bestuur daar prijs op stelt. gtde t c v. 3m2) Bara- achi- ners, >idet. ssen liten- irza- verk 3-7-1976 ftochette wicelin Bourg tfOisans 1 )aar ers, ian- ALPEDHUEZ LWEL i j '1 goed handhaven. Het is echter nog vroeg om reeds conclusies te trekken. De grote dlingen in deze Ronde van Frankrijk moeten nog plaatsvinden”. Het voldaan gevoel dat Piet van Kat wijk ook met de derde plaats had, bleek echter voorbarig. In de uitslag kwam hij namelijk op de laatste plaats van de groep terecht. Niet Esclassan maar Piet van Katwijk was in de ogen van de jury de boosdoener. Het trekken aan het shirt van een tegenstander leidde tot diskwa lificatie. Overigens toch nog vreugde in het Raleigh-kamp want Bert Pronk maakte een sprong van de achtste naar de zesde plaats. Pronk, die hard op weg is een van de revelaties' in deze Tour te wor den, draagt de witte trui voor de leider van het klassement der neo-profs sedert de start met ere. Pronk maakt over zijn sterk Tourdebuut overigens weinig op hef. „Het gaat tot dusver lekker”, zegt hij. „De warmte maakte de strijd na tuurlijk lastig. Maar ik kan me toch ai lef en trouws vorig jaar in de Tour, niet meer terug Ze zullen nog van hem horen”. Co Hoogedoorn, de neo-prof uit de ploeg van Peter Post, was echter niet meer in staat om harder dan 15 kilometer per uur te rijden. Duwen door de duizenden toeschouwers hielp niet. Zijn achterstand werd ziendero gen groter. Hoogedoorn, als tiende en laatste aan de ploeg toegevoegd, pro beerde het nog even, maar op het moment dat hij zich meer in een zeilboot op de zee dan op zijn race fiets in de Elzas waande, stapte hij volkomen ontgoocheld in de bezem- wagen en werd aldus de eerste Ne derlandse uitvaller. hem ging, kreeg van de bescheiden Noordhollander te horen: „Ach, het gaat wel”. Unage-tes-Bams „Wij kwamen in de beklimming met negen man op kop”, aldus de gele-truidrager. „Als de samenwerking goed geweest zou zijn, hadden wjj zeker anderhalve minuut voorsprong kunnen nemen. Hennie Kuiper, mjjn ploegmakker Michel Pollentier en ik moesten echter het werk opknappen. De anderen reden niet voluit. Daardoor kon eerst een groepje van vijf terugkomen en vervolgens zeis een peloton van wel dertig man. Jammer, want in eerste instantie hadden mannen als Baronchelli, Ocana en Bertoglio de slag gemist”. .Weinig of geen lof derhalve van de gele-truidrager voor Zoetemelk, Poulidor, Van Impe, Martos, Panizza en Thevenet. Zij immers waren het die niet geloofden in het welslagen van de actie en die zeker na de komst van het kwintet Sibille, Battaglin, Ciccomi, Lopez-Carril en Perret een afwachtende houding aannamen. Aan de be schuldiging van Maertens tilden zij echter niet. Integendeel. Zoetemelk toonde zich zelfs tevreden over de slag op de Grand Ballon, die hij een goede testcase noemde voor de komende strijd in de Alpen. Roy Schuiten is na de zevende etappe van de Ronde van Frankrijk 23 plaatsen in het algemeen klasse ment gezakt. De fraaie vijfde stelling werd de 28e. Schuiten arriveerde in het tweede peloton in Mulhouse met bijna twee- ëneenhalve minuut achterstand op de groep van 44 met Freddy Maertens als etappewinnaai'. Schuiten zei aan de eindstreep in Mulhouse: „Ik heb alleen maar pech. In deze etappe kwam ik ten val en kreeg ik boven dien op het beslissende moment een lekke band. Dat was op de top van De '.■Lopmcn van TI-Raleigh was trou- wens :ia alt’jd K? overkwam Nastase dat alleen in de eer ste set toen hij zich kwaad maakte op de fotografen. Hij sloeg zelfs met zijn handdoek naar een van hen, maar liet zich verder niet van de wijs brengen. Ramirez: „Hij speelde voortreffelijk en werd beter naarmate de punten belan- grijker werden.” Algemeen ploegenklassement: 1. Driessens 105.28,43 2. Caput op 1.42; 3. De Muer op l.M; 4. Cribori op 2.00; 5. Post op 2.21; 6. Anglade Donderdag ging het niet meer. De hoofdpij nstillende middelen op Hoogedoorn totaal geen uitwer king meer. Hij zwalkte over de weg en stapte uit de Ronde van Frank rijk. „Ik heb gedaan wat ik kon,” zei Hoogedoorn, „ik voelde me al een paar dagen slecht, maar er wordt door de Raleigh-ploeg goed geld ver diend en daar wilde ik ook voor werken. Omdat ik niet klimmen kan, wist ik dat ik de ronde niet zou uitrijden. Ik was meegenomen om de eerste tien dagen Hennie Kuiper zo goed mogelijk te steunen. Ik had graag de eerste rustdag in Divonne- les-Bains gehaald. Jammer, dat het niet is gelukt.” De mededeling van Knobel is in Maastricht als een bom ingeslagen. Het bestuur kwam onmiddellijk spoedberaad bijeen. Wat de „persoon lijke redenen” van George Knobel zijn geweest, is vooralsnog een vraag teken. Knobel zou het reizen tussen Roosendaal (zijn woonplaats) en Maastricht als een te zware opgave zien, zo liet hij doorschemeren. Evenals vorig jaar heeft Betty Stöve de finale bereikt van het da mes dubbelspel. Met haar partner Billy-Jean King, die alleen nog in dubbelspelen uitkomt, schakelde zij gisteren in de halve finale het Engel se duo Charles-Mappin uit: 6-4, 6-3. In het gemengd dubbelspel is Stöve met de Zuidafrikaan Frew McMillan doorgedrongen tot de halve eindstrijd via een zege (6-1, 6-1) op het duo Amritraj-May. tactiek, ik probeer mijn eigen spel te spelen.” Niet alleen is Borg in technisch op zicht een benijdenswaardige tennisser, ook op mentaal gebied demonstreert hij een koelbloedigheid die alleen de rijpste sportmensen kunnen opbrengen. Een dubbele fout of een achterstand in een game kunnen hem niet ontwrichten: hij perst er met een onbewogen gezicht twee aces en een dodelijke passeerslag uit. Een schitterend voorbeeld van tech nische begaafdheid en mentale kracht gaf Borg in de tie-break aan het einde van de tweede set. Tanner startte met een ace, maar Borg liet zich niet ont moedigen. Als een slangenmens stortte hij zich op Tanners overige services, terwijl hij zijn eigen opslag genadeloos langs de Amerikaan bleef hameren. Het resultaat: Borg, die eerder een setpunt had overleefd, won de tie-break met 7-2. In de derde set had de jonge Zweed aan precies een maitchpunt genoeg om de grootste prestatie uit zijn tenniscar rière te leveren. Borg geeft zichzelf een goede kans tegen Nastase. „Ik heb in Hawai de laatste keer van hem verloren met 6-4 in de vijfde set. Vooral als hij humeurig wordt en zijn concentratie verdwijnt, zijn er mogelijkheden.” Tegen Ramirez MULHOUSE. Als Sneeuwwitje zo bleek, stapte Co Hoogedoorn uit Volendam uit de bezemwagen. Na 150 kilometer van de zevende etappe, die voerde van Nancy naar Mulhouse door de wonderschone Elzas, fietste Hoogedoorn op grote afstand achter het wandelende peloton als een dron keman over de hellende berg. De ber gen waren nog niet eens aan de hori zon opgedoemd, het tempo in het pe loton lag op dat moment laag. "te lanvloeiing ook bijzonder --’stasprint te ontlopen, w’-tee zoals Merckx dal heeft”, sprak Piet van ,"e:tre :s steeds o 'e'-er. Hij neemt initi- 1 'i 'ie?4t eno m veel zelfver- Ik ken hem, vergeleken met Piet van Katwijk sleepte in de massa sprint een derde plaats in de wacht. Hij nam op het aankomstcircuit, waar Perin, Martos, Panizza en Danguillaume een forse ontsnapping zagen teniet gedaan, onmiddellijk het wiel van Maertens. „Ik zat goed ofschoon het naar mijn zin te lang duurde alvorens Maertens de sprint aantrok. Toen hij het ten slotte deed werd ik opeens door Esclassan opzij geduwd. Ik moest trouwens heel even inhouden omdat ik d reigde t e vallen. Toen was het te laat. Dat ik Maertens anders verslagen zou hebben, durf ik niet te beweren, maar een tweede plaats was goed mogelijk geweest”. GeneyeSlES-BAINS en-Génevois [Frangy jRumilly Chatelard ZURICH. De schorsing van Real Madrid voor Europa Cup-wedstrijden is door de commissie van beroep van de UEFA opgeheven. De Spaanse kampioen mag de eerste drie thuiswedstrijden in het toernooi voor landskampioenen evenwel niet spelen in het Barnabeusta- dion. De Nederlandse jeugdkampioene Inge Korsten uit Delden werd in de tweede ronde van het jeugd-Wimble- don door de Tsjechische Marsicova gewipt (3-6, 3-6). Niemand in de Raleigh-ploeg nam het Co Hoogedoorn kwalijk dat hij was afgestapt. Ook ploegleider Peter Post niet, die hem als laatste in de ploeg had gehaald. Post: „Ondanks dat hij nu is uitgevallen, heb ik geen spijt dat ik hem boven Van Dongen heb verkozen. Hoogedoorn heeft zijn werk in de eerste dagen van deze ronde goed gedaan. Hij heeft water gedragen en afgestopt toen Kuiper ontsnapt was. Hoogedoorn heeft zich waarschijnlijk te veel geforceerd in de ronde van Luxemburg, waar hij uitstekend reed. Hij reed daar om een selectie voor de tour af te dwingen.” (Ita-Chiappano) op 3.51; 10. Van Impe (Bel- Guimard) op 3.54; 11. Thevenet (Fra-De Muer) op 3.55; 12. Zoetemelk (Ned-Caput) en Bertog lio (Ita-Fontana) op 4.05; 14. Lopez-Carril (Spa-Velez) op 4.08: 15. Knetemann (Ned-Post) op 4.25; 16. Ocana (Spa-Saura) op 4.31; 17. pesarrodona (Spa-Velez) op 4.44; 18. Battaglin (Ita-Fontana) op 4.49; 19. Delisle (Fra-De Mu er) op 4.52; 20. Galdos (Spa-Velez) op 4.54; 28. Schuiten (Ned-Anglade) op 5.49; 38. Vianen (Ned-Caput) op 7.28; 54. Piet van Katwijk (Ned-Post) op 10.33; 90. Van den Hoek (Ned- Post) op 25.17; 95. Karstens (Ned-Post) o p 26.42 97. Jan van Katwijk (Ned-Post) op 28.03; 99. Raas (Ned-Post) op 29.11; UI. Tabak (Ned- Driessens) op 30.13. Puntenklassement: 1. Maertens (Bel) 1U punten; 2. Gavazzi (Ita) 61; 3. Esclassan (Fra) 53; 4. Kuiper (Ned) 42; 5. Gualazzini (Ita) 35; 6. Parecchini (Ita) en Delepine (Fra) 31; 8. Raas (Ned), Paolini (Ita) en Sibille (Fra) 26. Bergklassement: 1. Kuiper (Ned) 17 punten; 2. Bellini (Ita) 11; 3. Caverzasi (Ita) 9; 4. Conati (Ita) 8: 5. Chassang (Fra) 6; 6. Legeay (Fra) en Perret (Fra) 4. Dagploegenklassement: 1. Fontana (Gavazzi, Battaglin en Bertoglio) 17.03,06 2. Caput op 24 sec., 3. Chiappano z.t., 4. De Muer z.t., 5. Velez óp 26 sec., 6. Anglade op 30 sec., 7. Post z.t. de Zweed Bjorn Borg begint steeds meer te lijken op dat van de held uit een jongensboek. Op 16-jarige leeftijd vero verde hij de Wimbledon-titel bij de junioren, vier jaar later komende za terdag kan hij het kampioenschap der volwassenen winnen. In de tussen liggende jaren was h ij al de sterkste tennisser op de Italiaanse en Franse kampioenschappen en bemachtige hij met de Zweedse equipe de Davis-Cup. Wimbledon gaat bij hem echter boven alles. Ilie Nastase bleef ook gisteren verder zoveel mogelijk op de achtergrond. Hij weigert interviews uit angst dat zijn uitlatingen voor nieuwe deining rond zijn persoon zullen zorgen. De enige die hij als adviseur accepteert, is drievoudig Wimbledon-kampioen Fred Perry. „Nas tase heeft iemand nodig als hij in een van zijn buien is,” zegt Perry. „Zijn probleem is dat het spel hem zo gemak kelijk afgaat, dat het hem soms verveelt. Ik ben op een gegeven moment zelfs bang geweest dat hij van Kim Warwick in de derde ronde zou verliezen. Maar nu hij eenmaal zo ver is, gaat hij winnen.” MULHOUSE. De deklassering wegens ,,shirttrekken” van Piet van V Katwijk van de derde naar de 44e plaats na de zevende etappe in Mul house kostte de ploeg van Peter Post bijna 1400 gulden. Niet alleen ging e prijs van de derde plaats verloren, maar won de ploeg van Peter Post ook niet het dagploegenklassement op punten. Was Van Katwijk derde ge bleven. dan had de Raleighploeg ook de eerste plaats in het ploegenklasse ment voor ploegen heroverd. Dat zou eveneens geld hebben opgeleverd. Meer nog dan Zoetemelk blikte Hen nie Kuiper voldaan op de rit door de Vogezen terug. De wereldkampioen be haalde weliswaar geen tijdwinst op zijn voornaam :e tegenstanders, maar hij slaagde er wel in om de leiding in het be: gkte. :emdn.t te veroveren. „Zo’n eer ste plaats geeft moraal”, zei hij. Hij was op de Grand Ballon, na 165 km. de felste aanvaller. Een woordvoerder van Real heeft verklaard dat de zesvoudige Europese bekerhouder de eerstkomende drie thuis wedstrijden zal voetballen in het stadion van Real Zaragoza dat plaats biedt aan 45.000 toeschouwers. De commissie van beroep van de UEFA bepaalde tijdens een speciale zitting dat de drie thuis wedstrijden van Real Madrid dienden te ■worden gespeeld in een plaats, minstens 300 kilometer van Madrid verwijderd. Tabak zet de ronde van Frankrijk voont met twee gescheurde ribben. Dit hebben foto’s in het zie kenhuis van Nancy uitgewezen. Ta bak kwam op weg naar Bornern waar Kuiper de etappe won ten val. Dagenlang klaagde hij over pijn in zijn borstkas. Toen zijn klaagzang over pijn lang aanhield is Tabak naar een ziekenhuis gegaan om foto’s te laten maken. De Egmonder rijdt nu met een speciale bandage om zijn borstkas. Aan de eindstreep van de zevende etappe zei Tabak: „Ik heb weinig last meer gehad van die rib ben, ondanks dat het parcours zwaar was.” 7e Tour-etappe, gewonnen door Freddy Maertens (uiterst links). Naast hem: Piet van Katwijk, Jacques Esclassan en Pierino Gavazzi. Hij was het slachtoffer van een zonnesteek. De laatste drie dagen had hij voortdurend last van een stekende hoofdpijn gehad en deed hij ’s nachts geen oog dicht. De Volendammer voglde zich zo beroerd, dat hij eigen lijk al veel eerder had moeten opge ven, maar daar wilde hij niet van weten. Wie hem vroeg hoe het met DEN HAAG (ANP). De uitslag van lotto 26 is: Aantal deelnemers: 728.362. Bruto inleg: 3.002.580. Prijzenbedrag: 1.558.696. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de le prijs van zondag 4 juli a.s., het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t.m. de 5e prijs. Tweede prijs: 2 winnaars, die elk bruto 134.476 ontvangen. Derde prijs: 63 winnaars, die elk bruto 5.401 ontvangen, -langezien het aantal winnaars voor de 4e prijs hoger is dan voor de vijfde prijs worden ingevolge art. 18 lid 4 van het lottoreglement de bedragen van beide prijsklassen tesamen geteld en gelijke lijk verdeeld over de winnaars van beide prijsklassen. Vierde prijs: 5.440 winnaars, die elk per kolom ƒ75. Vijfde prijs: 5.405 win naars, die elk per kolom 75 ontvangen. Jackpot voor de lotto van zondag 4 juli: 126.330. ihoud onka- d met ermo- <en is pleet oven, s nog ie 1e naar adka- adka- |ing ijkka- bbele oven, voor- De uitslag van de zevende etappe. Nancy naar Mulhouse over 207,5 km, is: 1. Maertens (Bel-Driessens) 5 uur, 41 minu ten en 12 seconden; 2. Esclassan (Fra-De Muer) z.t.; 3. Gavazzi (Ita-Fontana) z.t.; 4. Kuiper (Ned-Post) z.t.; 5. Le Denmat (Fra- Anglade) z.t.; 6. Riccomi (Ita-Chiappano) z.t.; 7. Poulidor (Fra-Caput) z.t.; 8. Perin (Fra- Caput) 5.41,06; 9. Panizza (Ita-Chiappano) z.t.; 10. Le Guilloux (Fra-Caput) 5.41,12; 11. Legeay (Fra-Anglade) z.t.; 12. Battaglin (Ita-Fontana) z.t.; 13. Martos (Spa-Velez) 5.41,08; 14. Lopez- Carril (Spa-Velez) 5.41,12; 15. Knetemann (Ned- Post) z.t.; 16. Perret (Fra-Van Vaerenberg) z.t.; 17. Pollen tier (Bel-Driessens) z.t.; 18. Danguillaume (Fra-De Muer) 5.41,06; 19. Van Impe (Bel-Guimard) 5.41,12; 20. De Witte (Bel- Cribori) z.t.; 27. Zoetemelk fNed-Caput) z.t.; 29. Pronk (Ned-Post) z.t.; 44. Piet van Katwijk (Ned-Post) z.t.; 70. Schuiten (Ned-Anglade) 5.43,33; 85. Jan van Katwijk (Ned-Post) 5.48,37; 88. Vianen (Ned-Caput) z.t.; 93. Raas (Ned- Post) z.t.; 104. Van den Hóek (Ned-Post) z.t.; 110. Karstens (Ned-Post) z.t.; 116. Tabak (Ned- Driessens) 5.52,40. Uitgevallen: Hoogedoorn (Ned-Post) en De Geest (Bel-Cribori). Algemeen klassement: 1. Maertens (Bel- Driessens) 34.57,35; 2. Pollentier (Bel-Driessens) op 2.04; 3. Kuiper (Ned-Post) op 3.16; 4. Danguillaume (Fra-De Muer) op 3.23; 5. Pouli dor (Fra-Caput) op 3.31; 6. Pronk (Ned-Post) 3.32; 7. De Witte (Bel-Cribori) op 3.45; 8. Bellini (Ita-Cribori) op 3.48; 9. Baronchelli Dankzij de tempoverhoging van de wereldkampioen brak bet veld in stuk ken. Maertens c.s. moesten tot op de bodem van hun krachtenreservoir gaan om het gat dat Kuiper sloeg dicht te rijden.- Dat in de lange afdaling naar Mulhouse toch nog een hergroepering tot stand kwam, was zeker niet de schuld van Kuiper. het laatste bergje. Als dat niet was gebeurd, zou ik zeker in het groepje, met Kuiper. Thevenet en Van Impe hebben meegereden. Maar ja, het ge luk is mij in deze ronde niet gegund. Ik heb voorturend wat aan mijn fiets. Woensdag Mep zomaar de ket ting van mijn fiets.” „Mijn droom is uitgekomen,” zei hij dan ook gistermiddag nadat hij de Ame rikaan Roscoe Tanner verrassend ge- makkelijk ter zijde had geschoven (6-4, 9-8, 6-4). Het laatste obstakel waarmee Borg op zijn weg naar de titel wordt geconfron teerd, zal overigens weleens het zwaarst kunnen zijn. De 29-jarige Roemeen Ilie Nastase bewees in zijn partij tegen de Mexicaan Raul Ramirez dat hij momen teel in grootse vorm steekt. Hoe voor treffelijk Ramirez zich ook verweerde, hij zag geen kans ook maar een set op te eisen: 6-2, 9-7, .6-3. Het duel BorgNastase betekent ui teraard voor het Europese tennis een ongekend succes. Weliswaar stonden in 1973 de Tsjech Kodes en de Rus Metre- veli tegenover elkaar in de eindstrijd, maar dat Wimbledon-toernooi werd ern stig verzwakt door de afwezigheid van 70 prominente tennisprofs. Een „echte” Wimbledon-finale tussen twee Europea nen is in feite niet meer voorgekomen sinds 1936, toen de Engelsman Fred Perry en de Duitser Gottfried Kramm elkaar ontmoetten. Borg kan trouwens voor nog een his torisch feit zorgen. Als hij zaterdag Nastase klopt, is hij de op een na jongste kampioen uit de geschiedenis van de tennissport. De Engelsman Wil fred Baddeley was in 1872 welgeteld 19 jaar en vijf maanden oud toen hij Wimbledon won. In de afgelopen eeuw is het gezicht van de tennissport echter zo ingrijpend veranderd dat een serieuze vergelijking belachelijk zou zijn. Iemand die óp 20-jarige leeftijd in een dergelijke wereldwijd verbreide sport als tennis de macht kan grijpen, moet als een geniaal talent worden bestempeld. Eigenlijk spot Borg met alle onge schreven wetten op medisch en sportief gebied. Hij slaat een dubbelhandige backhand in zo’n gewrongen stijl en met zo ongehoord veel topspin, dat een nor maal mens er binnen een maand een ernstige tennisarm aan zou overhouden. Van tactiek schijnt hij zelfs nauwelijks te hebben gehoord. Toen hem werd ge vraagd met welk strijdplan hij Tanner te lijf was gegaan, zei hij een beetje verbaasd: „Ik denk tevoren nooit aan WIMBLEDON. Het leven van

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23