Leeuwenhoek: Frits Schür als reserve mee naar Montreal selectie hard maar ONDERDELEN TWEE rechtvaardig V erontwaardiging in atletiekwereld over beleid NOC Antillen: 4 deelnemers en 7 begeleiders SPORTIEF 03 I r ri HASSINK START OP n Winst in Kiel betrekkelijk” I „Na de Spelen weer studeren” Ik mag zijn zaak niet in’' ll 1 Ij is Montreal 1976 V. J Ipt I V R IJ D A G 2 JULI 19 7 6 25 SPORT I J 24 1 tan aangewezen Joop (Van onze sportredactie) Arie hassink: in tijdrit en individuele wedstrijd Cttl (Van onze sportredactie) KN AU-voorzitter Jutte: „Dit is ongehoord”. r VOLLEBREGTS van Wibo de Groot de Vollebregts voor te blijven. Erik: „Imhoff was het met die houdtn. de open Duitse kampioenschappen nederlagen had geleden. Alleen tijdens de eveneens voor de selectieprocedure meetellende wereldtitelstrijd wist Imhoff met assistentie Het Internationaal Olympisch Comité heeft geprotesteerd bij de regering van Canada tegen het besluit om de deelne mers uit Taiwan niet te laten deelnemen onder de vlag of de naam republiek China. In een brief gericht aan Mitchell Sharp, de Canadese minister van buiten landse zaken, schrijft het IOC, dat als deze voorwaarde eerder bekend zou zijn geweest, Canada de spelen niet zou heb ben mogen organiseren. Sjoerd (rechts) en Erik Vollebregt: „In de FD-klasse is meer sprake van sport dan in de 470". selectiewedstrijden niet eens, maar wij hebben dacht ik duidelijk aangetoond sterker te zijn. En dan mag je een vader hebben die voorzitter is van her Watersportver- bond. op het water hebben wij het toch alleen gedaan en is er echt geen sprake ge weest van een dubbele bodem. Mijn vader heeft trouwens bewust alle zaken, die met de topzeilers te maken hebben, gedelegeerd aan vice-voorzitter Dokkum. Een tijd terug al. Voor ons hoeft hij niet af te treden. Hij is toch goed?” Erik Vollebregt maakt de indruk dat ook de opmerking, die hij daarna maakt, serieus is bedoeld: „Het bljjft natuurlijk jammer dat Imhoff en wij elkaar niet hebben kunnen steunen in wedstrijden. In het buitenland is dat een normale zaak. Ais iemand je aan gort kan varen om een landgenoot te laten winnen zal hij dat niet laten. In Kiel vorig jaar mepte een Fransman een ander met een peddel. Hjj werd ook meteen gediskwalificeerd”. iden 0. it te ïevat- id: 3 toilet, en. Ie i, keu- Dub- (koop) onaal Olympisch Comité in Lausanne is donderdag korte tijd bezet door een groep van ongeveer twintig Fransspre kende Zwitsers. Om half twaalf drongen zij het slot aan het meer van Genè ve binnen, stuurden het personeel naar bui ten en staken even later de vlaggen van de Canadese provincie Quebec en van de Jura uit. Zij protesteerden tegen het feit, dat tijdens de spelen, die in het Fransta lige deel van Canada worden gehouden, de officiële mededelingen uitsluitend in het Engels worden uitgegeven. Om drie uur vond de politie het welletjes en ontruimde het slot. Het tekent overigens de weinig men selijke houding van het NOC. Het is belachelijk dat mensen die geen enkel verstand van een bepaalde tak van sport hebben zich na een bespreking terug trekken en gaan beslissen. Als zoals in ons geval maar vier kandidaten worden geaccepteerd en velen worden afgewe zen moet je dat als sportbond als een motie van wantrouwen beschouwen”. De samenstelling van de ploegen is als volgt: Evenals hun voor „Canada” te licht bevonden broer, Finnjollen-zeiler Peter, heeft de tweeling ter voorbereiding op de Spelen dit jaar al enkele maanden in het bui tenland vertoefd, onder meer in Kiel waar vorige week beslag werd gelegd op de zege. Overschat wordt die prestatie bepaald niet: „De beste boten waren al naar Canada. Van de zeven medaille-kandidaten in Kingston waren er maar drie. De Canadees Fogh had selectiewedstrijden in eigen land, de Nieuwzeelander Bilger was naar huis gegaan, na maanden in Europa te hebben gevaren en ook de Engelsman Pattison en de Fransman Payot waren er niet, ’t Is leuk om in Kiel een keer te hebben gewonnen. We waren al driemaal tweede geweest. Als we weer tweede zouden zijn geworden zou dat zo frustrerend hebben gewerkt, maar daar is ook alles mee gezegd”. PLOEGENTIJDRIT: Arie Hassink, Adrie van Houwelin- gen, Frits Pirard en Fons van Kat wijk. INDIVIDUELE WEGWEDSTRIJD: Arie Hassink, Leo van Vliet, Toine van de Bunder en Ad Tak. Frits Bram Leeuwenhoek ging in zijn toe spraak tot de Olympische sportlieden overigens, ontbraken nogal wat equipes in verband met trainingskampen elders in op de selectieprocedure van het NOC, waarbij volgens hem een harde, maar rechtvaardige lijn was gevolgd. Een selectieprocedure, die na het einde van het officiële gedeelte aanleiding te over was tot talrijke discussies in het gemeleerde sportgezelschap. Pittige dis cussies ook, want nadat al eerder de judo- en kanobond kritiek op het selec tiebeleid van het NOC hadden laten horen, voegde de „atletiekhoek” zich in deze rij, waarbij nadat het NOC. woensdagavond maar vier atleten accep teerde meermalen de kreet „De slachting door het NOC” te beluisteren was. hadden het liefst de zaak woensdaga vond al afgesloten. Dit om puur organi satorische redenen, want ik meen dat het gezelschap op de zesde en zevende juli al naar Montreal vertrekt. De aan meldingsformulieren zouden dan mee moeten”. „Dat is natuurlijk waanzin. Ook daar na krijg je die formulieren nog tijdig in Montreal. Al zou de KNAU er zelfs een lijnvliegtuig voor moeten'afhuren. Het gaat toch om de atleten? Ik garandeer dan ook dat wanneer een atleet tijdens wedstrijden voor die elfde juli voor een opzienbarende prestatie zorgt, dat ik me niet bij de tijdslimiet van het NOC zal neerleggen. Ze kunnen dan uitzending op die grond niet tegenhouden”. H PA LATEN WE THUIS” WILLEMSTAD. De Antilliaanse ploeg voor de Olympische Spelen in Montreal zal bestaan uit twee judoka’s en twee atleten. In het judo komen uit Jaime Antoine Felipa (32), zwaargewicht en alle categorieën, en Willem Ricardo a. Maduro (18), halfzwaargewicht. Erik: „Fred handelt in watersportartikelen, maar ik mag zijn zaak niet in”. En Sjoerd over de relatie: „Zelfs onze reserve, Frank de Vos, krygt niets van hem. Frank mag dan wel bij hem binnenkomen, maar Fred levert hem eenvoudig niets meer. Als Frank iets vraagt is dat er toevallig niet meer of Fred zegt gewoon dat zelf nodig te hebben”. Erik en Sjoerd maakten kennis met Imhoff toen zij na een met twee wereldtitels (een bij de junioren, een bij de senioren) afgesloten carrière in de 470-klasse over stapten naar de FD’s. „Voor de 470 waren we te zwaar. We hadden ook alles bereikt. Als 16-jarigen zaten we al aan de top. In de FD is veel meer sprake van sport. Lichamelijk wordt meer van je geëist. Toen we voor een andere klasse kozen waren we 17 jaar. Dat is nu vier jaar geleden. We groeiden toen nog snel, dus het zat er dik in dat, als we later aan de Olympische Spelen zouden willen deelnemen, in de 470 helemaal te zwaar zouden zijn. In eerste instantie richtten we ons op 1980, maar het ging in het eerste jaar in de FD al zo goed dat we al gauw besteften dat 1976 ook haalbaar moest zijn". De doorbraak van de Warmonders verraste onder meer Imhoff, die tot dqn toe min of meer het rijk alleen had gehad. Erik: „Toen wij pas in de FD-klasse voeren kwam Imhoff een paar maal kijken. Hij concludeerde dat hij beter was, dat hij van ons nog niets te vrezen had. Dat is hem later erg tegen gevallen. In eerste instantie wilde hij niet met ons trainen, toen wij prestaties gingen behalen wilde hij wel, maar zagen wij er niets meer in”. Beide partijen hadden zich aan elkaar voorgesteld en vanaf dat moment volgden de conflicten elkaar in hoog tempo op, culminerend in een open brief, waarin elf topzeilers onder meer aan drongen op het ontslag van coach Jack van Hellemond, die de Vollebregts ook al een voorkeursbehandeling zou hebben gegeven. Bovendien werd moeder Vollebregt als medewerker van het ANP (Algemeen Nederlands Persbureau) een flinke dosis subjectiviteit in de schoenen geschoven. Erik: „Tijdens de voorolympische wedstrijden in Kingston zou zij te veel ovex- ons hebben geschreven. Maar zij heeft helemaal niets geschreven of doorgebeld. Het ANP had zelf een verslaggever, mijn moeder was op vakantie. Ach, en wat de samenwerking met Van Hellemond betreft, wij, de gebroeders Van Werkhoven en Bakker waren trouwe bezoekers van de trainingen van Jack. Imhoff liet zich nooit zien, terwijl hij dezelfde mogelijkheden had als wij. Hij had ook moeten komen trainen. Hij heeft er nu een soort Peyton Place van gemaakt. Steeds kwam hij met iets nieuws, zoals laatst nog met dat kort geding”. Vond Imhoff voor de open brief nog tien mele-ohdertekenaars. (Erik): „Allemaal jongens, die tijdens de selectiewed strijden tweede waren geworden), het kort geding moest Imhoff alleen aanspannen. Hij verloor, zoals hij ook in het Franse Hyeres, in Duitsland (EK), Kingston en tijdens Erik en Sjoerd Vollebregt, die in de boot geen al te nauwkeurig omschreven taak verdeling hebben („Erik houdt het roer vast en ik hang in de draad”) koppelen aan het succes in Kiel dan ook niet meteen hooggespannen verwachtingen in Canada., zullen als we uit Canada terugkomen wel weer meteen gaan studeren. In januari zijn „We komen in feite pas k ijken in de FD. In 1980 krijgen we nog wel een kans. We we daarmee gestopt. We kunnen het niet maken dat we de studie nog ianger onder breken. Vader zal straks ook eindelijk wel eens van ons af willen zijn”. JAN PREENEN. „Dit is. overigens een beslissing van het Nederlands Olympisch Comité en niet van het Internationale Olympisch Comité”, weet KNAU-voorzitter en te vens NOC-lid Frans Jutte, die allerminst gelukkig is met de gang van zaken tijdens de voordrachtbespreking van af gelopen woensdag. „Dat nu enkele West- duitsers op een Nederlandse baan wel de kans krijgen en onze atleten niet, is toch ongehoord?” Ongehoord, maar een feit, want op Papendal komen o.a. in actie de West- duitse 100 meter-hordenloopsters Sylvia Kemping en Ursula Schalyck, die met tijden van respectievelijk 13,28 en 13,29 sec. de scherpe Westduitse limiet van 13,25 op een haai- na misten. De West- duitsers maken echter wel gebruik van de officiële sluitingsdatum van inschrij ving voox- Montreal, 11 juli 24.00 uur. „Ik kijk hiervan erg op”, aldus Frans Jutte. „Te meer als je weet dat wij woensdag nog hebben moeten knokken om de datum van 6 juli erdoor te krijgen”. De Olympische damescoach Jaap Noordenbos, die ook bij de bespre kingen met het NOC aanwezig was, beaamt dit. „De heren van het NOC Schuex- is als reserve voor de ploegentijdrit. ARNHEM. Bram Leeuwenhoek is sinds donderdagmiddag half vijf officieel de baas van de Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spelen van Mon treal. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op het nationaal sportcentrum Papendal droeg de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, Kees Kerdel, de for matie van rond de 115 sportlieden vier jaar geleden waren dat er 143 over aan de chef de mission. Bij kwali ficatie van het basketbalteam en moge lijk nog van enkele atleten kan dit aantal nog stijgen tot boven de 125. ARNHEM. Volgende week woens dagavond doet zich op Papendal, waar internationale atletiekwedstrijden wor den gehouden, de uiterst vreemde situa tie voor dat enkele Westduitse atleten zullen vechten voor een van hun laatste Montrealkansen, terwijl de afgelopen woensdag door het NOC in de wachtka mer geplaatste Nederlandse atleten ei genlijk helemaal niet in actie behoeven te komen, omdat maandag al voor hen de inschrijving voor Montreal wordt ge sloten De twee atleten, die de Antillen op de spelen vertegenwoordigen, zijn: Ray mond Alfred Heerenveen en Siegfried Maria Ph. Regales. Heerenveen is met een tijd van 46,33 sec. Nederlands recordhouder op de 400 meter. Hij komt in Canada op deze afstand in actie en zal ook starten op de 200 meter. Regales neemt aan de twee sprintafstanden deel. Behalve de vier sportmensen gaan als begeleiders nog zeven man mee naar Montreal: de judo-coaches Edward Jo- cundo Snijders en Errol Brown, de atle- tiekcoach Wendell Prince en de officials Juan Isa, Clovis Lodewijks en Walter J. M. A. van Rosberg (chef de mission). Het hoofdkwartier van het Internati- een overdekt stadion worden gehou den, lijkt het me gewenst de trainin gen in die laatste week te verplaatsen van de open baan in Sloten naar Ahoy”. Het ligt in de bedoeling, dat Her man Ponsteen, de tweevoudige natio naal kampioen, in Montreal op drie onderdelen zal uitkomen: de kilome- tertijdrit, de individuele achtervolging en de ploegenachtervolging. Tenzij zich onverwachte gebeurtenissen voordoen, bestaat het achtervolgings- kwartet in Montreal naast Ponsteen uit Gerrit Mohlman, Ger Slot en Peter Nieuwenhuis. Reserves zijn Martin Rietveld en Henny Stamsnij- dér. die daardoor in Montreal ver moedelijk niet in actie zullen komen, omdat op de individuele wielernum- mers per land slechts een vertegen woordiger wordt toegelaten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Wegcoach Middelink heeft nu reeds de renners aangewezen die bij de Olympische Spelen van Montreal zullen uitkomen in de individuele wegwedstrijd en de in de ploegentijdrit over 100 km. Nationaal wegkampioen Arie Hassink is de enige van de acht geselecteerde renners die op onderdelen start. (Van onze sportredactie) WARMOND. Erik en Sjoerd Vollebregt hebben hun vader laten weten dat zij op de olympische banen van Kingston geen prjjs stellen op zijn aanwezigheid. Niet alleen, omdat „aandacht van je familie alleen maar afleidt”, maar vooral omdat de in de Flying Dutchman-klasse zeilende tweeling de oppositie geen nieuwe troeven in handen wil spelen. Het Warmondse duo heeft al meer dan eens te horen gekregen dat het met een vader, die voorzitter is van het Watersportverbond, in het voordeel is. „We hebben hem gezegd dat hij alleen naar Canada mag komen als er iets uit zonderlijks gebeurt of als een Nederlandse zeiler een medaille wint, maar dat is al tientallen jaren niet meex- het geval geweest”. De Vollebregts willen nu eindelijk wel eens in wat rustiger vaarwater komen; storm hebben zij op weg naar Canada al genoeg gehad. Storm, die er overigens tot nu toe alleen maar toe heef bijgedragen dat de grootste tegenstander van hen, Fred Imhoff, de wind uit de eigen zeilen nam. Imhoff, die in 1968 (als reserve) en in 1972 al olym pische ervaring in de FD-klasse heeft opgedaan, heeft zich nog altijd niet kunnen neerleggen bij zijn nederlaag, die inhoudt dat hij ditmaal van grote afstand het vierjaarlijkse evenement zal moeten volgen. Een primeur tijdens deze bijeenkomst was de aanwezigheid van de sportploeg van de Nederlandse Invaliden Sportbond (NIS) voor de Paralympics, die aanslui tend op de Spelen van Montreal in Toronto worden gehouden. De wegploeg vertrekt reeds maan dag naar Canada, waar twee dagen later zal worden deelgenomen aan de Grand Prix van Quebec, een vijf daagse etappekoers. Doordat in deze meerdaagse wedstrijd slechts ploegen van maximaal zes renners worden toegelaten, heeft de nationale wegco- coach besloten Leo van Vliet („Hij is nog erg jong”) en Frits Schuer („Hij is tenslotte reserve in Montreal”) niet op te stellen. De baanploeg vertrekt eerst zondag 11 juli naar Montreal. De komende week zullen de pistiers hiun olympi sche voorbereidingen afronden met trainingen in het Sportpaleis Ahoy. Baancoach Frans Mahn: .Doordat de baanwedstrijden in Montreal ook in

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25