KLOZ betreurt Spoor ziet brood in stap verzekeraars extra vrachtvervoer Industriebond NKV: Men gaat niet de barricaden op Einde tekort aan water op Curacao nabij Vakbond over Goodrich: laat Amerikanen maar wegwezen Dr. P. Lieftinck verlaat IMF Endffl dit ij i - SMIT-VOS W. Lijk vermoorde man gevonden l H f T W m WOEDE OVER EISEN VAN CONCERN r vw. Brandweerlieden bij ontploffing gewond •gl V R IJ D A G 2 JULI 1976 2 BINNEN- EN BUITENLAND VI Verdronken Ballonvaarder Marokkanen kJ Verbeterd 1 Atalantavlinder Geschokt Klapbruggen o o o o o o o h h D b n li g k si 3 FBï-inbraakjes Ontvoering Taptoe Geen protestacties op stapel in andere bedrijfstakken o de horecabond van NVV en NKV. m wateraanvoer ingsregel niet, aldus het ministerie. J Vooruitzichten voor zondag WEERRAPPORTEN en 1 ««MM gang, draait Weinig verandering van het huidige weer type. Aldus een reactie van NS op de be richten dat de regering van de Bondsre publiek vindt dat het vrachtvervoer tus sen Nederland en West-Duitsland meer dan nu per spoor moet worden afgewik keld en dat het aantal rltmachtigingen over de weg beperkt moet blijven. In de eerste plaats zou gebruik kun nen worden gemaakt van de mogelijk- UTRECHT (ANP). De spoorwegen zijn in staat de capaciteit van het Ne- derlands-Duitse goederenvervoer in en kele dagen drastisch op te voeren als daaraan door gebrek aan ritmachtigin- gen behoefte zou ontstaan. Waterstanden Umuiden Hoogwater 7.16 uur en 19.43 Laagwater 3.02 uur en 15.21 uur onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw.bew onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. l.bew. onbew. onbew. l.bew. onbew. onbew onbew. zw.bew. l.bew. onbew. onbew. onweer l.bew. onbew. onbew onbew. onbew. onbew. onbew. geh bew. onbew. h.bew. h.bew. h.bew. 27 28 29 24 30 22 27 28 28 31 21 32 27 28 34 32 33 32 31 21 29 31 31 32 28 26 28 28 30 24 35 28 31 21 30 31 24 27 28 28 12 19 12 21 17 20 11 18 13 20 17 0 12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 bonden afwachten hoe zullen reageren op hun 15.000 opleggers per halfjaar worden op gevoerd. Op jaarbasis betekent dat een besparing van 60.000 vrachtautoritten en op langere termijn zijn de mogelijkhe den nog groter, aldus NS. Voor containers, waarvan er vele per Volgens de woordvoerder wordt er in Den Haag op het ministerie intensief aan de zaak gewerkt. „Wij doen ons best om de arbeidsplaatsen zeker te stellen”, aldus de woordvoerder. De 64-jarige M. F. Knip uit Veendam is gisteren om het leven gekomen tijdens zijn werk in de strokartonfabriek „De Vrijheid” in Veendam. De man werd gevonden onder een baal geperste kran ten van ongeveer 650 kg. De baal is door onbekende oorzaak op hem neergeko men. De afgelopen weken zijn enkele tien tallen klapbruggen op stations neergezet waarmee invalidewagens makkelijker in en uit treinen kunnen worden gereden. De klapbruggen werden al geruime tijd bij NS beproefd en ze voldeden zo goed dat er nu in totaal 110 zullen worden aangeschaft. Ze zullen op 74 stations worden gestationeerd. NS heeft ook een nieuwe brochure uitgebracht waarin ge handicapten geïnformeerd worden over de bereikbaarheid van perrons per rol stoel, aangepaste balkons etcetera. De brochure is gratis aan de stationsloket- ten verkrijgbaar. De achtjarige Edward van de Eert- wegh uit Sint Oedenrode is vanmorgen in het Luxemburgse Mondorf tijdens het zwemmen om het leven gekomen. De jongen kreeg waarschijnlijk hartkramp. Hij was met zijn ouders op vakantie. o o o ono ono o ono no no ono w.st. nw nnw o zo o no n w zzo nnw no no ono w.st. nw w.st zw n w.st. ozo no n zzw verand. w.st. wnw ono w zzw n 22 18 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 13 0 0 0 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel New York Tel-Aviv Tunis 14 13 14 12 16 16 13 14 17- 16 13 21 17 15 18 18 17 19 13 12 17 17 16 19 15 19 111 m 01 in te hi P' e< ti pi c< d zi Het ministerie van Justitie heeft giste ren meegedeeld, dat niet alle buiten landse werknemers, die in beroep zijn gegaan tegen hun uitwijzing, hangende DEN HAAG (ANP). Dr. P. Lief tinck zal tegen het eind van dit jaar aftreden als directeur van het Internati onaal Monetair Fonds (IMF). Dit heeft het ministerie van Financiën in Den Haag gisteren meegedeeld. Als zijn op volger is voorgedragen dr. H. O. C. R. Ruding, thans directeur bij de Amro Bank. De Scheepvaartvereniging Zuid (werk gevers Rotterdamse haven) heeft de door de vervoersfederatie NVV-NKV uitge roepen demonstratieve werkonderbre king onjuist genoemd en de rechtmatig heid ervan betwist. Dit zegt de SVZ in een communique. De atalantavlinder, een soort die de laatste afgelopen tien jaar zeer schaars in Nederland voorkwam wordt momen teel weer algemeen gezien in Zeeland. De atalanta’s komen uit de landen ron dom de Middellandse Zee en is in ons land een typische trekvlinder, die vanuit het zuiden komend Nederland binnen dringt. Inmiddels zijn de atalantavlin- ders ook de Westerschelde overgestoken, want ook op het Walcheren komt een invasie van deze vlindersoort voor. C 8 C W SS Vice-premier Van Agt heeft gisteren over de stakingen verklaard: „Leuk is het natuurlijk niet voor hét kabinet, maar niettemin meen ik dat de verhou ding tussen het kabinet en de vakbewe ging nog zo goed is, dat het mogelijk moet zijn om met de vakbeweging en de werkgevers tot een regeling te komen omtrent de lonen en arbeidsvoorwaarden in de tweede helft van 1976”. SS met doorlopende kostbare ziektegevallen bestaan overigens bij alle verzeke raars de nodige twijfels. De kans bestaat volgens de heer Kok ook, dat verzekeraars die nu hun premie matigen .binnen niet al te lange tijd diezelfde premie ineens fors moeten ver hogen om nog te kunnen voldoen aan de EEG-normen en dat dan de „goede risi co’s” (verzekerden die minder kosten dan ze betalen) weglopen. Ook de infla tie en onverwachte ontwikkelingen in de geneeskunde kunnen, bij het ontbreken van reserves, schoksgewijze premiever hogingen noodiakelijk maken. Dat de elf nu collectief en bewust de richtlijnen van de Verzekeringskamer negeren, maakt het volgens de heer Kok wel duidelijk dat het om een principële zaak gaat, die men desnoods tot in hoogste instantie wil uitvechten. EDE (ANP). Twee brandweerlieden van de Ederveense brandweer zijn giste ren ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht, nadat zij getroffen waren door een zogenaamde stofexplosie bij een brand in een silo in het plaatsje De Klomp tussen Veenendaal en Ede. De twee mannen verkeren buiten levensge vaar. De heer Lieftinck was van 1945 tot 1952 minister van Financiën. Sinds 1 oktober 1955 is hij directeur van het IMF en tot 31 maart 1971 combineerde hij deze functie met de overeenkomstige in de Wereldbankgroep, aldus het minis terie van Financiën. De heer Lieftinck wordt in september van dit jaar 74 jaar. Het is niet bekend wat hij zal gaan doen, nadat hij zijn functie bij het IMF in Washington heeft neergelegd. Dr. Ruding is bereid de functie van directeur voor vier jaar te vervullen. u Directeur Clarence M. Kelly van de FBI heeft erkend dat agenten van de dienst zijn doorgegaan met een „beperkt aantal inbraken omwille van de binnen landse veiligheid”, nadat was bekendge maakt dat aan die manier van doen een einde was gemaakt. Kelly, die vorig jaar zelf had meegedeeld dat sinds 1966 geen inbraken meer waren gepleegd, zei dat hij had vernomen dat in 1972 en 1973 enkele inbraken waren gepleegd „in za ken de binnenlandse veiligheid betref fende.” Een Russisch koopvaardijschip heeft de Amerikaanse ballonvaarder Karl Thomas uit zee opgepikt, circa 500 km ten zuiden van de kust van Nova Scotia en 550 km ten noorden van Bermuda. De ballonvaarder is in goede welstand. Er is drie dagen naar hem gezocht. Het was de twaalfde poging de Atlantische oceaan in een ballon over te steken. heid om opleggers of vrachtauto’s op de trein te zetten. In het eerste halfjaar van 1976 werden op deze manier 2.000 opleggers van ons land naar Duitsland vervoerd. Dit capaciteit kan in beide richtingen op zeer korte termijn tot UTRECHT (ANP). De vakbonden hebben zeer verontwaardigd gereageerd op de mededeling van de kant van Goodrich dat het Amerikaanse bedrijf zich uit Europa terugtrekt tenzij de Nederlandse regering voor 19 juli haar standpunt bekend heeft gemaakt en re gering en vakbonden „zich positief op stellen” tegenover de wensen van Good rich. vrachtauto worden vervoerd, staan mo menteel vier containertreinen ter be schikking. Dit aantal kan op korte ter mijn tot negen worden uitgebreid wat neerkomt op een extra capaciteit van 50.000 containers per jaar. Na een tijd bergafwaarts te zijn ge gaan begint bij NS het goederenvervoer overigens, weer aan te trekken. Voor naamste reden daarvoor is het geleide lijk herstel van de conjunctuur. Het containervervoer bijvoorbeeld nam de eerste vier maanden van dit jaar met 14,3 pet toe. Ook de Vuil Af voer Maatschappij (VAM) droeg een steentje tot de vervoersgroei bij. Een woordvoerder van de Industrie bond NVV verklaarde gistermiddag dat er wel meldingen zijn binnengekomen over spontane acties bij enkele bedrij ven. Zo zijn bij Vitrite (een Philips- vestiging in Limburg) 600 handtekenin gen verzameld uit protest tegen het uitblijven van een loonsverbetering per 1 juli. Bij scheepswerf Van der Giessen- De Noord in Alblasserdam (1000 werk nemers) heeft het personeel de directie een voorschot gevraagd. Overigens hebben inmiddels de indus triebonden van NVV en NKV gezamen lijk cao-onderhandelingen aangekaart bij Akzo, Unilever, de metaalindustrie (grootmetaal) en Philips. Dat gebeurde vlak voordat bekend werd dat de rege ring d e loonmaatregel met een maand verlengde. Aan de betrokken concerns en bedrijfstakken is een loonsverbete ring van 102 bruto gevraagd, aanvul lende cao-voorstellen zullen nog volgen. De twee industriebonden hebben samen met de voedingsbonden voorstellen inge diend bij de werkgevers in de sigaretten industrie. Een woordvoerder van de Industrie bond NKV verklaarde dat het er niet naar uitziet dat men in de industriesec tor de barricaden opgaat. In de meeste industriesectoren loopt de cao pas in oktober af zodat men daar vooralsnog in tegenstelling tot de havenwerkers weinig pijn in de portemonnee ondervindt van de verlenging van de loonmaatregel. Al leen in de metaalsector is wellicht actie te verwachten omdat daar de cao eind december afloopt en daar dientengevolge 1 juli de halfjaarlijkse prijscompensatie had moeten worden uitgekeerd. En nog afgezien van de looptijd van de cao’s is er bij de scheepsbouw bijvoorbeeld - waar al veelal werktijdverkortingen van kracht zijn - weinig animo voor acties. De kans op acties in de bouw is nihil. De bouwvak ligt de komende weken stil, wegens de vandaag begonnen bouwvak- vakantie. Bij de FNV-voedingsbond en worden evenmin acties overwogen, aldus de heer Weer in binnen- buitenland De heer S. Weidenaar van de Indus triebond CNV verklaarde geen heil meer te zien in overleg met de Amerikanen. „Wat hier gebeurt is onvoorstelbaar. De Nederlandse regering wordt op een zeer rottige manier onder druk gezet. Laat die Amerikanen nu maar zo snel moge lijk weg wezen. Dit spant na vijf jaar ellende wel de kroon”. Volgens de heer Weidenaar moet de Nederlandse overheid nu maar zo gauw mogelijk Vredesitein van Goodrich ko pen. Hoe eerder de Amerikanen het veld ruimen hoe beter. Maar daarna zijn de problemen nog niet de wereld uit. „Al leen met geld voor de verkoop komen we er niet. Het probleem zal zijn goede managers voor het bedrijf te vinden”, zei hij. De heer Weidenaar meent dat er zeker één bedrijf geïnteresseerd is in onderde len van Vredestein. Man en paard kon hij niet noemen. Ook bij de industrie bonden van NW en NKV spreekt men schande van de mededeling van Good rich. „Nu komt de aap duidelijk uit de mouw. De heren willen alleen maar geld zien, ze proberen de zaak zo voordelig mogelijk te verkopen. Voor de sociale consequenties interesseren de heren zich geen oarst”. aldus bestuurder P. van der Heijden van de Industriebonden NKV. „Ze ontmaskeren zichzelf nu als een stelletje keiharde geldjagers die het mi nisterie van Economische Zaken glas hard voor het blok zetten. Economische Zaken was aan het begin van de week nogal optimistisch maar waarschijnlijk zien ze nu wel in wat voor vlees ze in de kuip hebben”. Ook volgens Van der Heijden moet de Een „commando van de rode brigades” heeft op 22 juni in de buurt van Greno ble een 24-jarige man en een 21-jarige vrouw ontvoerd. De ontvoerders hebben een losgeld van 400 miljoen frank geëist bij wijze van „boete voor de toepassing van het kapitalistische systeem.” Gezien dit exorbitant hoge bedrag meent men dat het hier om oude franken gaat. Omgerekend tegen de huidige koers komt dit bedrag neer op 4 miljoen nieuwe frank (ruim 2,3 miljoen gulden). (Vervolg van Pag. 1) Het besluit van de elf ziektekostenver zekeraars geeft uitdrukking aan de „scheiding der geesten” binnen de Kon- taktcommissie Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzekeraars (KLOZ), een samenwerkingsorgaan van zowel de niet winstbeogende stichtingen die doorgaans fungeren als een soort „bo venbouw” op de ziekenfondsverzekering als van de „gewone” verzekerings maatschappijen die in hun portefeuilles ook nog andere schadeverzekeringen (bijvoorbeeld tegen brand) hebben. Voorzitter Th. F. Kok van de KLOZ zei desgevraagd, dat hij het betreurt dat de elf als groep zelfstandig dit besluit hebben genomen, terwijl er over de problematiek rond de reservevorming nog overleg gaande is met de verzeke ringskamer en met de vijf betrokken ministeries: Sociale Zaken, Volksgezond heid, Financiën, Economische Zaken en Justitie. Hij vreest, dat de besprekingen met Economische Zaken over toekomstige premieverhogingen hierdoor zullen wor den beïnvloed. Als er verschillende cal culaties en normen komen voor de niet- winstbeogende verzekeraars en de ande re maatschappijen, omdat de ene groep uitgaat van een omslagstelsel en de andere van een kapitaaldekkingsstelsel, heeft dat vergaande gevolgen. Dat geldt ondermeer de concurrentieverhoudingen. Overigens noemde de heer Kok het besluit van de elf wel „logisch”, omdat zij in een heel andere positie verkeren dan de overige verzekeraars. Met de voorschriften voor de te vor men reserves stelt de Verzekeringskamer zich volgens de heer Kok op als „hoed ster van de consument”. Ze wil namelijk voorkomen, dat verzekerden in moeilijk heden raken doordat verzekeraars tenge volge van plotseling sterk stijgende uit gaven failliet gaan. Zo zijn er richtlijnen voor een zogenoemde „vergrijzingsreser- ve”, omdat het percentage bejaarden binnen de Nederlandse bevolking sterk stijgt, terwijl oudere mensen een groter beroep op de gezondheidszorg doen en dus meer „kosten”) dan jongere. Over de omvang van verschillende „schadereser- ves” voor extra lasten in verband Het ministerie van Economische Za ken was al eerder op de hoogte van de datum van 19 juli die donderdag is genoemd. Een woordvoerder van het mi nisterie zei desgevraagd dat men op het departement „geschokt is door het drei gement van Goodrich om zich terug te als voor die datum geen standpunt be kend is. dit beroep, in Nederland kunnen blijven. Volgens het ministerie geldt dit alleen voor de 182 Marokkanen, die in kerken te Amsterdam, Den Haag en Utrecht actie hebben gevoerd. Voor de overige buitenlandse w erknemers, die worden uitgewezen en die tegen deze uitwijzing in beroep gaan, bestaat deze uitzonder- Voor de eerste keer zal dit jaar van 19 tot 28 augustus de bekende „Taptoe Delft” in Breda gehoüden worden. Zo’n vijf maanden geleden is Breda uitgeko zen om de taptoe te herbergen. Delft waar in 1974 de laatste taptoe plaats vond had voor het muziekgebeuren geen interesse meer: teveel problemen kwamen om de hoek kijken bij de organisatie, zoals het sluiten van de Grote Markt, waardoor parkeren onmo gelijk werd, vervuiling van de histori sche markt, bezwaren van de midden stand die onbereikbaar geworden zei te zijn en een anti-militaire houding van de gemeenteraad. Aantal uren zon: 8 tot 16, minimum tempera tuur omstreeks 17 graden, maximum tempera tuur omstreeks 29 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. De stakers van gisteren troffen het met het weer. Foto rechts: in de Roterdamse haven genieen bemanningsleden van sleep boten op het dek van het tropische weer. Foto links: werknem ers van het Amsterdamse havenbedrijf vertrekken om twaalf uur naar huis. deze bedrijfstak cao-onderhandelingen te beginnen. In de horeca-sector - zeker in deze vakantietijd een belangrijke bedrijfstak - zitten acties er ook niet in. De NW horecabond peinst niet over acties, om dat al eerder is gebleken dat het horeca- personeel er niet warm voor loopt. Sta kingen om meer loon hebben in de horeca een omgekeerd effect gezien het feit dat in deze bedrijfstak de lonen voor een belangrijk deel bestaan uit bedieningsgeld dat bovenop het basisga rantieloon komt. Door te gaan staken zou men het bedieningsgeld mislopen en zichzelf financieel gevoelig in de vingers snijden, aldus een woordvoerder van de bond. ZATERDAG 3 JULI zon- en maanstanden Zon op 4.26 uur onder 21.00 uur Maan op 11.36 uur onder 23.34 uur H. van Herk van de federatie voedings bonden NW-NKV. Deze bedrijfstak leent zich niet voor stakingen en derge lijke gezien de kwetsbaarheid van een groot aantal minder goed florerende be drijven. Bovendien is de voedingssector van vitaal belang voor de voedselvoor ziening. Tenslotte willen de voedings- de werkgevers voorstel om v WILLEMSTAD (ANP). De water voorziening op Curacao komt weer op De waterfabriek van het eiland weer gedeeltelijk, terwijl ver wacht wordt dat het komende weekein de de produktie nog kan worden opge voerd. De wateraanvoer door middel van tankschepen gaat echter nog door. Gis termorgen vertrok een tanker uit Cu racao naar Venezuela om daar 16.000 ton water op te halen. De Venezolaanse regering heeft zich bereid verklaard drie reizen met een tanker voor haar reke ning te nemen. De verdere watertran- sporten moeten door de Antilliaanse re gering worden betaald. Elke reis op en neer tussen Cjiracao en Venezuela kost ongeveer 150.000 gulden. Verwacht wordt dat nog tien reizen gemaakt moe ten worden. Gistermiddag kwam op Curacao een veerboot aan met vijftien tankwagens aan boord, elk met een capaciteit van tien ton. Vijf van deze tankauto’s zullen op Curacao blijven om te helpen bij de waterdistributie. De schade die Curacao heeft geleden door het uitvallen van de waterfabriek, nu veertien dagen geleden, wordt ge schat op drie a vier miljoen Antilliaanse guldens. De waterdestillatiefabriek van de Shellraffinaderij heeft de levering van water aan het eiland hervat. De raffina derij was daar het afgelopen weekeinde mee gestopt om zelf niet in moeilijkhe den te komen. DORDRECHT (ANP). De beman ning van een patrouillevaartuig van de rijkspolitie te water heeft gisteren in de Oude Maas, nabij het schiereilandje Krabbegors in Dordrecht, het drijvende stoffelijk overschot van een circa 20- jarige jongeman gevonden, die door ge weld om het leven gebracht is. Van het zielloze lichaam stak alleen het hoofd boven water. Dat kwam door dat aan de voeten met touwen stenen waren vastgebonden. De romp was om- wikkeld met een slaapzak. Na sectie kwam vast te staan dat de man met een zwaar voorwerp de schedel is ingeslagen. Het is moeilijk te zeggen hoelang het lichaam in het water heeft gelegen. Volgens de politie in Dordrecht die in samenwerking met de rijkspolitie te wa ter het onderzoek in deze zaak verricht, kan dat tussen de twee en tien dagen zijn. Wie de man is, is nog niet bekend. Uit de Rotterdamse Coolhaven is woensdagavond het lijk opgedregd van een onbekende man van 40 a 50 jaar oud. Het lijk verkeerde in verregaande staat van ontbinding. overheid via overname van Goodrich de zeggenschap over het bedrijf weer in Nederlandse handen zien te krijgen. Economische Zaken moet zich over zijn bezwaren tegen meerderheidsdeelneming heenzetten. Zijn collega H.J. Rönitz noemde het „baarlijke nonsens” van Goodrich om te stellen dat de vakbonden niet willen meewerken aan een reorganisatie. De bonden zien wel degelijk in dat er aan Vredestein iets moet gebeuren en dat het personeelsbestand zal moeten wor den ingekrompen. Maar de reorganisatie moet niet tot stand worden gebracht met de botte bijl. De bonden menen dat hoe dan ook gedwongen ontslagen moeten worden vermeden. Het is met Vredestein jaren lang sukkelen geweest en de bonden zien niet in dat de werknemers nu plotseling halsoverkop op straat zouden moeten worden gezet door een overhaas te reorganisatie. UTRECHT (ANP). Behalve de gisteren in de havens gehouden staking staan er bij de FNV-bonden in de andere bedrijfstakken geen protestacties tegen de loonmaatregel van de regering op stapel. Dat blijkt uit informatie bij de industriebonden, voedingsbonden, bouwbonden en

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2