Generaal De Mendivil neemt taak Spaans regeringshoofd waar GANDHI IN OOST-BERLIJN Bezoek Castro aan Jamaica afgelast Nieuwe Zweedse partij is tegen lusten en lasten des levens EANES: WEINIG PLOOIBAAR MENS f STABIEL KOM PLOT ONTDEKT SPREEKWOORDEN HALFWEG 5 ALFIE door mco scheepmaker Italiaanse CP krijgt één zetel meer V R IJ D A G 2 JULI 1976 BINNEN- 3 EN BUITENLAND moet hebben opgesteld uit wie de terd (Van onze redacteur in Zweden, Henk Ruyssenaars) (Van een speciale verslaggever) ider rder heeft Karl km icotia nuda. tand. Het ische •toe kjes i de i de >erkt nen- dge- een jaar geen dat 1973 i za- tref- ring ides” •eno- arige bben ;eëist ssing ezien men gaat, roers Ij oen len). iken ggen tien- ■gezet :er in •eden, s tijd goed arden ttions c een n ge- over rol- i. De oket- (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) BARCELONA. De Spaanse koning Juan Carlos heeft gisteravond het ontslag aanvaard van premier Arias Navarro. De vice-voorzitter van het kabinet, generaal Santiago y Diaz de Mendivil, neemt volgens de wet nu de taak van regeringshoofd waar. Arias Navarro heeft op een korte bijeenkomst afscheid genomen van alle ministers. Volgens de grondwet moet binnen tien dagen een nieuwe premier benoemd zijn; andere wette lijke voorzieningen schrijven voor dat de kroonraad reeds binnen zes da gen het lijstje van drie kandidaten koning verplicht is te kiezen. LISSABON. Antonio Ramal- ho Eanes, de nieuwe president van Portugal, staat bekend als een zwijgzaam, onomkoopbaar en weinig plooibaar man. Hij komt uit een conservatieve midden stand; zijn vader is een kleine bouwondernemer. Met zijn vrouw en 4-jarig zoontje woont Eanes in een middenstandswijk van Lissa bon. Hij rijdt in een tweedehands Volkswagentje naar zijn werk. STOCKHOLM. In Zweden, waar op 19 september nationale verkiezingen zullen worden gehou den, is op het laatste moment nog een nieuwe partij opgericht: Fraelsningspartiet (Heilspartij). Voorzitter van deze partij is T. Kramer, die in een vraaggesprek verklaarde dat zijn partij tegen alle lusten en lasten des levens is, maar dan op christelijke grondslag. Alco hol, nicotine, narcotica, vrije sex zijn volgens het partijprogramma de oorzaak van de totale huidige verloedering van het Zweedse volk. 4 men V erdedigingsverdrag Premier Navarro af getreden CARLOS ARIAS NAVARRO van- OVCT ANTONIO RAMALHO EANES Van de heer S. T. uit Leeuwarden kreeg ik de volgende gevangenis-alfie: Arbeidsmedewerker, Bewaarder, Cellen vleugel, Delinquenten, Executie, Fouille ring, Gedetineerden, Huismeester, Isola- tiecél, Jeugdgevangenis, Knijpers maken, Luchtplaats, Mannengemeenschap, Naaktfoto’s, Ontvluchting, Penitentiair, Querulant, Registratienummer, Sleutel bos, Traliën, Uitbreken, Visitatie, Wacht- ken. Plus 26 min 0. de aars nen- and. ron- ons muit nen- zlin- •ken, een zallen zeke- ning. had tot een onduidelijk regerings beleid en een gevaarlijke radicalisatie in Spanje geleid. Arias Navarro was als een soort oude- jaarsavondsurprise op 31 december 1973 posthuum door Franco tot hertog verhe ven). n 19 ptoe Zo’n eko- t aats aren men de de mo- tori- ien- •i te van idam dens „De werd Tan door eko- Kok remie tijd i ver- an de risi- :csten infla- in de reken ever- Eert- □rgen s het t. De 'amp. De Zweedse staatskerk noemt hij ver werpelijk. Ze hebben zelfs geweigerd alcohol-vrije wijn te gebruiken tijdens het communiceren, zo zei hij. Dat Jezus was in wijn veranderde tijdens de brui loft in Kanaan, volgens de bijbel, dat klopt weliswaar zo zei hij, maar ieder een vergeet dat dit alcoholvrije wijn was. Bewijzen daarvoor* had hij daaren tegen niet. Men demonstreert nu vrijwel dagelijks bij de ingangen van de staats- drankwinkels en probeert via adverten ties en pamfletten nieuwe leden te wer ven. De kans dat zij inderdaad politiek een voet aan de grond zullen krijgen wordt uitermate klein geacht. ROME (AFP). Volgens de officiële zetelverdeling voor het Italiaanse parle ment, die donderdag is bekendgemaakt, hebben de communisten een zetel meer dan eerder is opgegeven, en de christen democraten een minder. De communisten hebben nu in de nieuwe volksvertegenwoordiging 228 af gevaardigden (was 175) en de christen democraten 262 (was 265). 1st de :amer Kok cipële Jt in Een paar mooie Russische spreek woorden zijn nooit weg: 1. Het werk is geen wolf die wegloopt naar het bos. 2. Gij hebt het papje aan het borrelen gebracht, gij zult het ook opslobberen. Premier Gandhi ran India brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan de DDR. Op de foto: de Indiase premier kort na aankomst op het vliegveld Schonefeld bij Oost-Berlijn. Maar zie, blijkbaar zijn toen toch, langzaam maar zeker, de molens gaan malen, want wat zag ik laatst tot mijn innige tevredenheid (de verbeelding macht te hebben, verschaft vaak macht, zei Chesterfield al). De borden zijn in middels gewijzigd. Alle vier. Amsterdam ligt nu niet meer op 9 of 4 of 2 of 3 kilometer van Halfweg, maar definitief op 5 kilometer. Als je Haarlem uitrijdt vermeldt het bord nu: Halfweg 6, Am sterdam 11. Het volgende bord meldt: Halfweg 3, Amsterdam 8. Het daarop volgende bord: Halfweg 1, Amsterdam 6. En het bord bij het uitrijden van Half weg: Amsterdam 5. Alles is dus nu in orde, ik hoef nooit meer van Haarlem naar Amsterdam te rijden. Tijdens zijn militaire carriè re stu deerde hij rechten en psychologie, gefrustreerd door de benepenheid van een Portugese militaire carriè re, die volgens hem in tegenstelling tot de opleiding in andere landen geen aan dacht schenkt aan de culturele aspec ten van de officiersloopbaan. In Por tugal werd men alleen klaargestoomd voor de koloniale oorlog. Voor de rest was er geen interesse, volgens Eanes. Een jaar geleden schreef ik over de merkwaardigheid, dat je rijdende van Haarlem naar Amsterdam de volgende ANWB-borden tegenkwam. Eerst: Half weg 6, Amsterdam 15. Daarna: Halfweg 4, Amsterdam 8. Vervolgens: Halfweg 2, Amsterdam 4. En tenslotte: Amsterdam 3. (die immers enkele maanden voordien nog had verklaard dat hij niet uit eigen beweging zijn ontslag zou indienen) wordt door de democratische oppositie beschouwd als een hoopgevend teken. Ook onafhankelijke waarnemers leiden hieruit af dat de jonge koning nu vol doende steun, vooral onder de militairen en in financiële kringen, heeft vergaard om aan de overgang naar een echte democratie te beginnen, zonder angst dat de Franco-getrouwen de politieke stabi liteit zouden kunnen torpederen. Het hele kabinet is automatisch de missionair met de wisseling van de pre mier hoewel de meningen verschillen over de vraag of dit misschien pas ingaat wanneer de nieuwe eerste-minis- ter benoemd is. Men verwacht dat de helft of meer van de 19 ministers hun portefeuille zullen verliezen, zodat er een homogeen kabinet voor de democra tisering gevormd kan worden. De scher pe verdeeldheid in het kabinet tussen de conservatieve Franco-getrouwen geleid door de premier, en de hervormingsge zinde vertrouwensmannen van de ko- Uit die vier borden kon je zelfs zon der over een wiskundeknobbel te be schikken opmaken dat Amsterdam ach tereenvolgens 9 km, 4 km, 2 km en 3 km van Hapfweg af lag (het laatste bord stond in Halfweg zelf). Omdat het minder voor de hand lag te veronder stellen dat Amsterdam een vreemde Vi- tusdanser was die geen moment stil kon blijven staan, dan dat de ANWB of de Rijkswegendienst zich vier keer verre kend had, maakte ik beleefd op deze merkwaardige afstandsverschillen op merkzaam. Er gebeurde echter niets. Ik werd blijkbaar niet gelezen. Een half jaar later séhreef ik er nog eens over, uitgaand van de gedachte dat de aan houder wint. Er gebeurde weer niets. Ik werd nog steeds niet gelezen, althans niet door de Rekenkamer van de ANWB (of de Rijkswegendienst). linkse militaire opstand op 25 novm- ber vorig jaar. Het vertrouwen genie tende van alle gematigde militairen is hij in feite de grote man van de restauratie van het gematigde regime in Portugal, de man di de leiding had bij de onderdrukking van de extreem-links rebellie. Eanes, drager van vijf oorlogson derscheidingen, blijft een man van weinig woorden. Maar wat hij zegt verraadt zijn grote zelf opgelegde dis door Franco voor vijf jaar tot premier benoemd nadat zijn voorganger, admi raal Carrero Blanco, door de Baskisclhe terroristenorganisatie ETA was ver moord. Na Franco’s dood probeerde ko ning Juan Carlos tevergeefs zijn ver trouwensman José Maria de Areilza tot premier te benoemen. De Franco-getrou- wen in de Kroonraad, die de kandidaten voordragen waaruit de koning verplicht is te kiezen, blokkeerde dit en Juan Carlos zag zich gedwongen Arias aan te houden. Areilza werd minister van bui tenlandse zaken en is nu opnieuw een grote kanshebber. Arias werd gisteren rond het midda guur door de koning op het paleis ont boden en diende toen tenslotte zijn ont slag in. Veel plezier heeft hij niet gehad van zijn twee-en-een-half jarig.premier schap, een tijd waarin hij duidelijk en snel is verouderd. Nadat Franco’s opvol ging geregeld was, ging aanvankelijk het gerucht dat hij zo moe was. dat hij al de biljetten van een wereldreis met zijn echtgenote had gekocht om te gaan uitrusten. Een waarschijnlijke beloning voor zijn inspanningen, als men tenmin ste de etude Spaanse tradities voortzet, zou z’jn dat koning Juan Carlos hem in de adelstand zal verheffen met de rang van hertog (ook Carrero Blanco werd Hij was gymnastiekleraar op de militaire academie in 1967 toen hij aan het hoofd stond van een offi- ciersbeweging, die streed voor de waardigheid en het prestige van het leger. In 1973 nam hij deel aan de protestbeweging tegen een door de dat er van het een zeker. De premier zei dat er geen aanwijzin gen waren dat buitenlandse troepen of wapens uit het buitenland in de do cumenten wordt gesproken over 100 ma chinepistolen op Jamaicaans grondge bied zijn aangekomen. ’iste- liten- zijn 'ende jven. Heen >rken recht erige >rden jzing ider- Door mogelijke deelname aan de door hem verwachte coalitieregering hoopt men deze euvels te kunnen bestrijden en uit te roeien. Htt enige wat nog man keert om aan deze verkiezingen te kun nen deelnemen zijn enkele duizenden nieuwe leden en een bedrag van 600.000 gulden, waarmee de kiesdrempel kan worden overschreden. De heer Kramer zei er rotsvast van overtuigd te zijn te zullen slagen, mede door hulp van de vele vrijstaande religieuze bewegingen in Zweden. Als politicus vindt Eanes Spinola een mislukkeling die na de mislukte opstand van 11 maart 1975 niet het land had moeten verlaten, ook al liep zijn leven wellicht gevaar. Volgens Eanes’ gedachtengang was De Spinola als martelaar van zijn mislukte staatsgreep voor Portugal’s geschide- nis dood meer waard gweest dan levend. Overigens kan De Spinola gerust naar Portugal terugkeren, net zoals iedere Portugese banneling, al zal hij voor een militair gerechtshof verantwoording moeten afleggen voor zijn daden. Dit heeft de nieuwe presi dent in zijn eerste persconferntie op 28 juni reeds meegedeeld. Kort na de 25 april-revolutie van 1974 vindt men anes terug als hoofd van de Portugse tlevisie; na onge- ver en jaar neemt hij ontslag nadat hij door de communistische elemen ten in de televisie-leiding ervan b- schuldigd was een aanhanger van De Spinola te zijn geweest. Hij komt op ht eerste plan terug bij de voorbe reiding van de onderdrukking van de In zekere zin zette zijn recente staats bezoek aan Wasington de kroon op dat werk want kort nadien werd het Verde- digingsverdrag met Amerika geratifi ceerd (hetgeen de positie van de koning tegenover de militairen veilig stelde) en kreeg Spanje massale kredieten in de Verenigde Staten, hetgeen de stabiliteit van de economie garandeerde. Manley onthulde bijzonderheden het komplat op een persconferentie. Hij zei dait in de documenten sprake was van „Óperatie-Weerwolf” en een „anti communistisch verbond” dat zich beij verde voor zijn afzetting. Een „opperbevel” in de documenten verklaard^ zich bereid samen te werken met „externe krachten”. dpline, zijn niet te onderschatten in telligentie en een rekere gave om de zaken snel te kunnen beoordelen. Hiervan heeft hij in televisietoespra ken, talrijke interviews en zijn eerste persconferentie deze week duidelijk blijk van gegeven. Hij gaat een moeilijk vijfjarig pre sidentschap tegemoet. Van legerover ste tot president is een razendsnelle promotie, maar hij is de enige mili tair waar de Portugzen hun vertrou wen aan hebben gschonken. Het is Eanes’ geluk, dat hij zich tot nu toe op de achtergrond heeft weten te houdn, in tegenstelling tot zijn praatgrage en veelal nietszggnde collega’s van de revolutionaire raad en zijn met alle winden meezeilende voorganger, generaal Da Costa Go mez. Hij vindt een armzalig land, een ongedisciplineerd en verdeeld volk, een volkshuishouding zonder investe ringsmogelijkheden en met een lege schatkist. Hij vindt ook een treurig volk, zonder ziekenhuizen, zonder werk, zonder zekerheid en zonder een nati onaal zelfbewustzijn. In de steek ge laten door de intellectuelen en be dreigd door opportunisten en politie ke avonturiers moet Eanes nu rege ren met zijn moed en zijn jeugd, gesteund door de drie miljoen men sen die hem hebben gekozen. De toekomst zal uitmaken of dit vol doende blijkt om van Portugal weer een gezond land te maken. Caetano-regering georganiseerd con gres van oud-strijders, en nam ton contact op met de „kapiteins” van ht komplot dat de revolutie van april 1974 voorbereidde. De revolutie trof hem in Guinee-Bissau, waar hij in middels generaal De Spinola had le ren kennen, voor wiens capaciteiten als militair hij groot respect blijft houden. Karel van het Reve die inmiddels zo’n landelijke bekendheid heeft gekregen dat hij in de Willem Ruis Show als KRLVTRV tot vraag zonder klinkers diende (en niet werd geraden), heeft gistermiddag met Andrej Amalrik in Moskou gebeld. Amalrik leverde, zoals bekend, zijn vliegtickets voor hem en zijn vrouw Gjoezel in, omdat hij opeens, in tegenstelling tot andere afspraken, een gigantisch bedrag aan uitvoerrechten moest betalen voor schilderijen (voorna melijk van de hand van zijn vrouw) en wat kunstvoorwerpen als een ikoon en een samovar. Het gesprek tussen Van het Reve en Amalrik verliep ongeveer aldus: Reve: „Hoe heb je geslapen nacht?” Amalrik: „Niet zo geweldig slecht, maar ook niet geweldig goed.” Reve: „Net als wij dus. Er zijn hier veel bloemen voor jullie bezorgd.” Amalrik: „Bewaar alles maar, ik kom eraan.” Reve: „Wanneer denk je?” Amalrik: „Ik denk volgende week donderdag. Ik ben nu bezig boeken in te pakken. Die stuur ik dan op mijn naam naar jouw adres. Denk je dat ze dan aankomen?” Reve: „De enige dingen die hier nog bezorgd worden staan op mijn adres en jouw naam.” Amalrik: „Wel, Holland lijkt me een stabiel land, dus het zal er over een week ook nog wel zijn.” Reve: „Holland hat ewigen Bestand, und ist ein kerngesundes Land.” U merkt, de stemming was nog goed. Het laatste is een citaat van Heinrich Heine, alleen schreef die niet Holland maar Deutschland. De grote vraag is nu natuurlijk wie Arias Navarro’s opvolger wordt etgeen meteen zal bewijzen hoe sterk de per soonlijke positie van de jonge koning in de Spaanse politiek is. Lukt het hem de benoeming van Areilza tot premier door de Kroonraad tedrukken, dan kan men vaststellen dat de 38-jarige Juan Carlos de nieuwe sterke man” van Spanje is en met een democratisch beleid nog lang op de troon kan blijven. Een compromi soplossing in de persoon van een andere burgen bijvoorbeeld de jonge minister van de staatspartij in het huidige kabi net, Adolfo Suarez, kan betekenen dat de koning nog steeds rekening moet houden met de Franco-getrouwen, ook al kunnen deze hem niet meer de wet voorschrijven. Het scherpste meningsverschil tussen de koning en de premier betrof het referendum van het komende najaar, dat Juan Carlos had voorgesteld als een versnelling van de democratisering, maar dat Arias daarentegen voor zijn eigen veel conservatievere doeleinden wilde aanwenden. Het besluit van de koning om zijn vertrouwen te onttrek ken aan Franco’s laatste premier, Arias, Manley zei in het huis van afgevaar digden, dat een verkiezingskandidaat van de Labour-partij van Jamaica (JLP) had toegegeven dat de documenten in zijn bezit waren. Ten huize van senator Pe- amel Charles, de vorige week aangehou den vice-fractieleider van de JLP, zijn bandopnamen van vertrouwelijke com municatie van de politie gevonden. Manley’s regeringspartij, de nationale volkspartij, is van conservatieve zijde bij. herhaling beschuldigd van het koesteren van „communistische sympathieën”. De premier noemt „Óperatie-Weerwolf” „een bewijs temeer van de pathologische leugen van de oppositie als zou ik een communist zijn die een communistische regering leidt”. Het bezoek van Castro zou in juli of augustus hebben plaatsgehad. Dat het is afgezegd schreef Manley meer toe aan het afkondigen van de uitzonderingstoe stand dan aan de vermeende samenzwe ring. Hij zei dat voor de duur van de uitzonderingstoestand geen buitenlandse regeringsleiders in Kingston zouden worden ontvangen. Ten slotte bestaat er het militaire alternatief. Dit heeft het voordeel dat de koning zich niet zelf meer zou hoeven in te spannen om de Kroonraad in et gareel te krijgen, want deze zal prak tisch om het even welke militair slik ken. Het probleem is dan een generaal te vinden die bij de mentaliteit van de koning past en door een meerderheid in het leger aanvaard zou worden. Overi gens zijn de Spaanse militairen nogal huiverig om zichzelf direct verantwoor delijk te stellen voor het regeringsbeleid en zouden zij zich liever „in de reserve” houden voor noodgevallen. Aan de ande re kant heeft het succes van generaal Eanes in het buurland Portugal ook zijn uitwerking in Spanje niet gemist. In ieder geval is er in Madrid nu sprake van twee magelijke kandidaten: de 62-jarige generaal Vega Rodriguez, nu bevelhebber van het district Madrid en de evenoude generaal* Gutierrez Mel- lado, sinds bijna een maand chef-staf van het leger. Beiden worden beschouwd als liberalen en als „soldaten des ko- nings”. Aangezien Gutierrez Mellado nog maar net op de operationele sleutelpost van de centrale legerstaf is benoemd, zou het misschien logischer zijn em daar als ruggesteun te laten en generaal Vega Rodriguez naar het politieke kamp te halen. KINGSTON (UPIPremier Mi chael Manley van Jamaica heeft het voorgenomen bezoek van premier Fidel Castro van Cuba afgezegd en bekendge maakt dat zijn politie de hand heeft gelegd op documenten die erop wijzen een komplot ter omverwerping zijn regering bestaat. Of er tussen en ander verband is, is niet

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3