NDSM houdt 3 v Dode eenden Accordeon- Markt NIET PLUKKEN IDOLEN MOETEN IN TORREMOLINOS TOERISME REDDEN n kamsteeg occasion l hartstikke goed nos» vereniging via radio in vijver aangetroffen kamsteeg I pontons ten doop ■j ra GASTENBOEK I I I i 11 I I s I I GEBROEDERS VAN DELFT IN NOORDWIJKERHOUT HEBBEN UNIEKE KWEKERIJ Pompbediende miste vette portemonnee w l ';i-':ir i ooi T V R IJ D A G 2 JULI 1976 IJMOND 6 (Van een onzer verslaggevers) Vermoedelijk botulisme I bouwj. 1974 4 HAARLEM 4 UT KAMSTEEG GEWOON EVEN REKENEN O Vondelweg 540 tel. Julianalaan 295 tel. 023-379800 023-319349 Tt NOORDWIJKERHOUT. Veel mensen die er komen denken alleen maar enorme bakken Edelweiss en Gentiaan te zien te krijgen. Maar dat is een misverstand. De gebroe ders Van Delft hebben in hun Al- penplantenkwekerij aan de Goo- weg in Noordwijkerhout niet min der dan negenhonderd soorten en variëteiten van plantep uit geberg ten. Edelweiss en Gentiaan zijn er juist het minst vertegenwoordigd, omdat die planten het in ons land minder goed doen. Van Delft heeft zich volledig gespecialiseerd in het kweken van Alpenplanten. Daar mee is het bedrijf het enige in Ne derland. Telef. informatie van 8-21 uur. Tel 023-319349 Passat LS, 4 drs., -X IS F ALPENPLANT WORDT RAGE Kweker Van Delft temidden van zijn alpenplanten. er WENTINK 1975 1973 Wim Kuipers: „geen geld”. ',r. nV ip welke ma- kunnen wor- i de zijn VA dii au va gei be vr< is ui! no Ha me te del br m hc ta et in tu be va w< ki er vc he o\ dc du gir ge1 aa: of ta; rei ere we Bo lis' de pa ve do he M Vt zo ko va lei vi Wc de Re eei ja; gii dooi Udo J Buys de te: da rm ci< w; ms on va de klanten kunnen zien V>] nier de gekochte plantje’ den gebruikt. vendien is de kans dat de planten het in ons land zullen gaan doen zeer gering. Wanneer ze de reis al overle ven is het erg onwaarschijnlijk dat ze de klimaatverandering zullen door staan. Ingrid Melse de Pareja: zaken verdwij nen. OOK MAKELAAR Wim Kuipers in Torremolinos merkt een grote terug houdendheid van het publiek. Hij schrijft dat echter niet zozeer aan de TORREMOLINOS probeert de hotel bedden nu ook op andere manieren te vullen. Volgend voorjaar is er een congres van Amerikaanse tandartsen, die met 30.000 man naar de Costa komen. Een bezoek waar met vraagte naar wordt uitgezien. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De Beverwijkse Ac cordeon Vereniging is donderdag 8 juli van 18 tot 18.30 uur te beluisteren via de radio in de NCRV-rubriek „Tijd vrij voor muziek in vrije tijd”. De Beverwij- kers brengen onder leiding van dirigent Albert v.d. Wolff twee werken ten geho re, namelijk de Symfonia in Bes van Johann Chr. Bach en D,Das Meer” van Hugo Hermann. 1972-1973 1974 1975 1974 1972 Zo leven er nog veel meer misverstan den over rotstuinen en de planten die daarbij horen. Van Delft wil daar iets aan doen. Hij geeft zijn klanten (hoofd zakelijk groothandelaren, maar ook par ticulieren kunnen bij hem kopen) zo veel mogelijk voorlichting. Daarom is hij ook bezig met de inrichting van een forse rohstuin voor de kwekerij, waar Bouwj. 1975 1975 1975 1975 1973 1973 ....1973 1975 1972 ....1973 ....1971 1974 1974 1973 1975 1975 1974 1974 1973 IJMUIDEN. Een pompbediende van een tankstation in IJmuiden heeft aan gifte gedaan van diefstal van zijn porte monnee met ongeveer 1000,- e rin. De bediende had net een auto met aanhan ger geholpen en rekende met de be stuurder in zijn kantoortje af. Doordat een adertje in zijn oog sprong, kon hij even niets zien en moest hij zijn geïrri teerde ooig uitwrijven. Inmiddels ver dween de klant, die al betaald had. Bij het afrekenen met de volgende klant, miste de pompbediende zijn portemon nee. De pontons zijn de laatste drie van een serie van zes, die de NDSM heeft gebouwd voor SKUA B.V. In het laatste half jaar heeft de Amsterdamse werf reeds twaalf van deze zeegaande pontons aan diverse opdrachtgevers geleverd. De pontons zijn voornamelijk bestemd voor de aan- en afvoer van materialen voor de olie- en gaswinning op zee. Ze heb ben een draagvermogen van 10.000 ton, een oppervlak van 2500 vierkante meter met een totale lengte van bijna 92 meter, breedte van ruim 27 meter en een hoogte van meer dan zes meter. AMSTERDAM Bij de NDSM in Amsterdam heeft vanmiddag voor het eerst in de 80-jarige geschiedenis een drievoudige doop plaats gehad. Drie zee gaande pontons, de .Eager Turtle” Funny Turtle” en Grand Turtle” heb ben hun doop gehad. De eerste twee waren al op 5 juni van stapel gelopen en de derde liep vanmorgen om acht uur van stapel. De zogenaamde bodembedekkers (lage planten die snel en sterk uitdijen) wor den dikwijls op een verkeerde manier toegepast, meent de kweker. „Veel men sen planten lukraak allerlei soorten bo dembedekker door elkaar heen. Dat vind ik verkeerd. Een bodembedekker heeft dezelfde functie als gras: hij vormt een rustpunt in de tuin. Dan is het nodig dat je minstens een vierkante meter van dezelfde soort hebt”. „Spanje is een repeteerland en dat zal altijd zo blijven” gelooft hij. BEVERWIJK. De noteringen op de veilingen waren woensdag als volgt. Groenten: aardbeien 700 110, andijvie 15 27, bloemkool 28 62. bospeen 60 112. doperwten 150 220, komkommer 28 82, kroten 22 48, peulen 340 730, postelein 30 52, prei 110 135, rabarber 76 132, rabar ber 76 132, radlijs 30 50, rode bessen 850, rode kool 40, snijbonen 200 220, sperzie bonen 220 280. spinazie 20 42. sla 30 93, tomaten 740 880, waspeen 30 83. De Noordwijkerhoutse kwekerij is dan ook een trekpleister voor plantenliefheb bers uit het hele land. Met bussen vol komen leden van bijvoorbeeld de Konin klijke Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde uit alle delen van Nederland op excursie naar het bedrijf aan de Goo- weg. Maar ook trekken veel plantenlief hebbers op eigen houtje naar Noordwij kerhout, op zoek naar een felbegeerde maar zeldzame plantensoort. Van Delft heeft zich in de loop der jaren een naam verworven in de wereld van de plantenliefhebbers en verzame laars. Hij heeft een uitgebreid assorti ment bergplanten, afkomstig uit alle de len van de wereld. Een greep uit de meest gangbare soorten, die in grote aantallen de kassen van Van Delft ver laten: Sempervivum of Huislook (waar onder Sempervivum Tectorum, waarvan men in vroeger eeuwen geloofde dat ze een afweermiddel was tegen onweer en blikseminslag. Karei de Grote gaf in de achtste eeuw de boeren opdracht om deze plant op de daken van hun huizen te zetten.), Sedum, Saxifraga of Steen- breek, Thymus, Campanula, Primula, Phlox en Daphne (steenroosje). Naast deze min of meer alledaagse soorten heeft Van Delft een aantal bijzondere. Het zien ervan doet verzamelaars het water de mond inlopen. Androsace en Raoulia zijn twee van die zeldzame planten. Er moet nog een misverstand uit de wereld worden geholpen. Alpenplanten komen niet allemaal uit de Alpen, zoals veel mensen denken, maar uit alle ge bergten ter wereld. In de Noordwijker houtse kwekerij vindt men planten die afkomstig zijn uit de Alpen, de Pyrenee ën, de Himalaya, Chili, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en tal van andere landen. Veel van de planten komen via botani sche tuinen bij Van Delft -terecht. De kweker gaat er dan mee aan de slag in Vorig jaar was het water van deze vijver ook met botulisme besmet en werden borden met „gevaarlijk zwem water” geplaatst. Om zekerheid te krij gen zullen de eendenkadavers worden onderzocht. Overigens worden de Beverwijkse wa terpartijen al geruime tijd scherp in de gaten gehouden en regelmatig op botu lisme gecontroleerd. YC BC zijn kassen. Na gestekt en wat opge kweekt te zijn, gaan de jonge plantjes bij Van Delft al gauw de buitenlucht in. Een nogal Spartaanse opvoeding, die de planten moet wapenen tegen het gure zeeklimaat. Alpenplanten zijn winterhard en voor al geschikt voor rotstuinen. Ook kunnen ze worden gebruikt voor bloemenbak- ken, waarin met behulp van enkels flin ke keien een minigebergte is geschapen. Dergelijke bakken en rotstuinen worden steeds populairder in Nederland. „Het begint langzamerhand- echt een rage te worden”, meent een van de gebroeders Van Delft. En dat vindt hij niet verwon derlijk. „Veel mensen hebben een voor tuintje van zo’n drie bij vier meter. Daar willen ze iets mee doen. Je kan dat tuintje natuurlijk volgooien met gewas sen grindtegels, maar dat is onzin. Dan schiet je je doel voorbij. Een tuintje is bedoeld om er te kunnen recreëren. Dat doe je niet op gewassen grindtegels, maar wel met wat tuinieren.” Steeds meer mensen delen dit stand punt, gooien de tegels of het gras eruit en gaan een rotstuintje aanleggen. En dan gebeuren er vaak rare dingen, zegt Van Delft, want er bestaan nog veel misverstanden over rotstuinen en AL- penplanten. Zo is het beslist niet vol doende om van aarde wat heuveltjes op te werpen en met hier en daar een baksteen het geheel te completeren. Wie een echte rotstuin wil maken, moet er wat geld insteken om een partij goede stenen te bemachtigen („Waarom moet de tuin altijd de sluitpost zijn bij het inrichten van een nieuw huis? Het is toch een visitekaartje naar buiten toe?” meent Van Delft). Met die stenen moet een soort miniatuur-berglandschap wor den geschapen, waarin de natuurlijke omgeving van de bergplanten kan wor den benaderd: zonnige en schaduwrijke plekjes, plekjes in de luwte en plaatsen waar de wind vrij spel heeft. En dan gaat het erom de juiste planten op de juiste plaats te zetten: niet de steen klompen domweg laten overwoekeren door planten, dan gaat het effect verlo ren. De plaatsing van de plant ten opzichte van zon en wind is het belang rijkste aspect bij de opbouw van een goede rotstuin, veel meer dan bijvoor beeld cnder.TTcnd, aldus Van Delft. Aan voorlichting en onderlinge uitwis seling van informatie ontbreekt het nog al in de Nederlandse kwekerswereld, meent Van Delft. „Als ik bij een collega kom kijken, dan loopt hij voor me uit over de kwekerij en laat me de interes santste dingen niet zien. In Duitsland is dat anders. Daar hebben de kwekers helemaal geen geheimen, er worden zelfs dikke boeken volgeschreven over goede kweekmethoden”. Van Delft wil een voorbeeld nemen aa n die Duitse kwekers. „Iedereen mag hier komen en kan alles zien wat er valt te zien”, verzekert hij. Marbella worden „bevoorraad”. Vroe ger was het onmogelijk in het hoogsei zoen op de bonnefooii een kamer te krijgen. „Als je nu een probleempje hebt, kan je dat nog met gemak oplos sen”, zei me Pim Kolsteeg, die de HINT-zaken in het zuiden behartigt en vertelde dat ook de Engelse markt volledig is ingestort en veel Amerika nen eveneens andere bestemmingen hebben gezocht. „Skandinavië is ook helemaal in elkaar gedonderd en door dat alles zijn veel zaken in de proble men gekomen”, aldus Kolsteeg. „De mindere zaken konden dat financieel niet aan en verdwijnen nu”, zegt zijn assistente Ingrid Melse de Pareja. HOEWEL de reisorganisatoren op het thuisfront uiterst geheimzinnig doen over het aantal boekingen, is men in de vakantiecentra juist bijzonder openhartig en winden de hoteliers er geen doekjes om dat er hard aan moet worden getrokken om naar het peil van vroeger terug te keren. „We ston den het begin van het jaar een stuk slechter dan nu, het is nog aardig bijgetrokken”, zegt Pim Kolsteeg die wel in een toekomstig herstel gelooft. Merk Golf extra rood Golf extra groen Golf extra wit Golf LS geel Audi 80 LS bruin Audi 80 L geel Audi 80 N wit Audi 100 GL bruinetalic automaat VW K70 4 drs, licht beige VW K70 LS 4 drs, groen metalic VW Kever 1300 met schuifdak geel Passat TS automaat rood Passat L,groen metallic, open dak Passat LS rood Passat N geel Passat N rood Passat L.blauw VW kever 1303. oranje VW kever 1303 S Big Dug. brons metalic Speciale aanbieding: Golf LS rally geel met gasinstall Rekreatie: VW Kampeerbus oranje Diverse demonetratiewagens «net aantrekkelijke kortingen Bedrijfswagens: 4 VW Bestelbussen en ramen 1 VW Bestelbus gesl. met schulfd. 1 VW Pick up met dubbele cab. grijs 1 Passat Variant groen 2 VW 1600 Variant lichtblauw en rood Verder keuze uit ca. 80 occasions. Taxatie, inruil, soepele financiering verzekering en goede service WILLEKE ALBERTI streek dit jaar voor de tweede maal in Hafria Bornsol neer. Samen met haar vriend John de Mol jr„ de zoon van de zanger en ex- Radio Noordzeedirecteur, met wie ze over drie weken gaat trouwen. En met dochtertje Danielle die zich vermaakte met Annemiek en Renee, de dochter tjes van orkestleider Harry van Hoof. De artiesten horen bij het „amuse- mentspakket”, waarmee 29-jarige di recteur Wintink zijn hotel goed bezet wil houden. WENTINK, wiens bedden geheel door de reisorganisatie Holland Inter national (HINT) worden gevuld, komt er beter vanaf dan menig ander hote lier aan de zonnekust. Verleden jaar al kelderde het bezoek stevig. Uit het net verschenen jaarverslag van de luchtha ven Schiphol blijkt dat er toen ruim 10.000 mensen minder naar Malaga werden gevlogen, de luchthaven van de Costa del Sol, van waaruit toeristen centra als Torremolinos, Fuengirola en Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK In de vijver aan Laan der Nederlanden-Italiëlaan gisteren twee dode eenden gevonden. Vermoedelijk betreft het hier weer een geval van botulisme. VAN VAKANTIE bergplanten meenemen voor je rotstuintje heeft weinig zin, meent Van Delft. Het is zelfs af te raden. In de eerste plaats zijn de planten in de meeste landen beschermd: wie ze plukt loopt het risico een forse boete te krijgen. Bo- met Corrie van Gorp. En na Willeke Alberti komen nog boogie-woogie-com- ponist Jaap Dekker, Rika Jansen en Ben Cramer. „Voor de winter ga ik in Nederland weer nieuwe afspraken ma ken”, zegt Wentink monter, in de ver wachting dat er wel meer sterren ge voelig zijn voor een aanbod van veer tien dagen ontspanning in de zon. „Willeke zag het eerst ook niet zitten, maar vindt het nu geweldig”, meldt hij. politieke ontwikkelingen toe, dan wel aan het feit dat de mensen gewoon geen geld hadden. De prijzen van be staande appartementen stijgen geen peseta meer. In Torremolinos alleen al staan diverse onverkochte of onafge bou-wde appartementengebouwen. Dat laatste is de regering een doorn in het oog en in Madrid wordt dan ook gewerkt aan een wetsontwerp dat in vesteerders en aannemers gaat ver plichten bestaande bouwskeletten bin nen twee jaar te voltooien. Spanje heeft overduidelijk geen zin aan op filmdecors gelijkende spooksteden. FRANK WENTINK begon zijn „mars der idolen” enige tijd geleden „We timmeren er naar buiten toe nog niet mee aan de weg” zei hij me gisteren op het zonovergoten terras achter zijn hotel, „maar je merkt nu al duidelijk de mond-tot-mondreclame. Mensen die hier speciaal voor naar toe komen”. 1 ■BR’ .j'-'!- ■■'iz-’’’--..

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6